Evropský kolový transportér Boxer v ruské armádě?

GTK Boxer
Foto: GTK Boxer 8×8 už prošel ostrým nasazením v Afghánistánu / Wikipedie

Dříve naprosto nemyslitelné, nyní realita. Ruská armáda potřebuje rozsáhlou modernizaci, ale postupně zjišťuje, že ruský vojensko-průmyslový komplex není schopen ve všech vojenských technologiích držet krok s okolním světem. Rusové tak čím dál častěji přistupují k nákupu „západní“ vojenské techniky. Například nyní je ruskou armádou testován evropský kolový transportér GTK Boxer 8×8, který je jeden z adeptů na nové ruské kolové obrněné vozidlo.

Ruská nezávislá tisková agentura Interfax přinesla informaci, že v současné době jsou ruskou armádou testovány dvě kolové obrněné vozidla GTK Boxer (Gepanzerte Transport-Kraftfahrzeug Boxer) vyvinuté německo-nizozemským konsorciem ARTEC. Rusové testovali především jízdu Boxeru v těžkém terénu a jeho schopnost odolávat drsné ruské zimě.

Boxer je již třetím evropským kolovým obrněncem testovaný ruskou armádou. V tomto roce byly testovaný také finské transportéry AMV a italské Centauro. Testy jsou součásti programu, ve kterém Rusové hledají náhradu za své zastaralé a vojáky kritizovaná vozidla BTR-80.

V polovině letošního roku ruská armáda potvrdila zájem pořídit si až 500 kusů kolových obrněných transportéru. Jedním dechem ale také odmítla nakoupit „nové“ domácí stroje BTR-90 Rostock. Podle ruských generálů jsou BTR-90 zastaralé nejen technicky a morálně, ale navíc mají tristní balistickou ochranu – především proti IED.

Foto: Německý průmysl je bez debat absolutní světovou špičkou. GTK Boxer je mezi obrněnými transportéry absolutní špičkou. / YouTube

Výrobce kolových vozidel řady BTR, Armazský strojírenský závod, však nechce zůstat stranou při boji o lukrativní zakázku ruské armády. Oznámil urychlení prací nad kolovou obrněnou platformou Bumerang, jejíž prototyp má být k dispozici již příští rok, sériová výroba by se pak mohla rozběhnout mezi léty 2015-2016.

Je logické, že Rusové dají raději přednost domácím výrobcům než technice jiných zemí. Na druhou stranu to již dávno není pravidlem. Můžeme zmínit ruský projekt lehkého obrněného vozidla Tygr, taktéž z Armazských strojírenských závodů. V roce 2010 rozhodlo ruské ministerstvo upustit od nákupů Tygrů a raději nakoupit moderní italská vozidla Iveco LMV.

Rusko však nákupem západní techniky nechce jen modernizovat svou armádu, ale získat především vyspělé technologie. Jak je u velkých zbrojních nákupů zvykem, součásti smlouvy je i transfer technologií od výrobce do místního podniku. Pokud západní firmy chtějí získat lukrativní ruské vojenské zakázky, musí se smířit i s tímto požadavkem.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP

Snižující se výdaje na obranu nutí i ty nejvyspělejší armády světa omezovat nákup nové techniky, ...

IDEB 2012 – Iveco LMV s dálkově ovládanou zbraňovou stanici ZSRD 07

Na letošním slovenském IDEBu 2012 si mohli návštěvnici prohlédnout pancéřové vozidlo Iveco LMV se ...

JLTV - nástupce Humvee vstupuje do poslední fáze

Program JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) je jedním z nejvýznamnějších a nejdůležitějších projektů ...

Pandur: historie jednoho tendru

Policie začala v minulých dnech vyšetřovat lobbistu Marka Dalíka, v minulosti blízkého ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • marcel
  12:38 03.01.2013

  Podle mně se jedná o tlak na výrobce BTRek. Asi má laxní přístup k modernizacím btr 80 a dodávkám BTR 90.Už tady byly i vyhrůžky o nákupu útočné pušky pro jednotlivce ze zahraničí.I když výstup roje z boků a vrchu rusové nevychytali

 • Black Eagle
  17:45 22.12.2012

  Podľa mňa by nemali Rusi nakupovať tieto transportére, pre nich by bolo lepšie ich staršie transportére nahradiť BTR- 90tkou.

 • typ04
  23:27 21.12.2012

  Mistral sa ešte dal pochopiť . Rusi s vývojom takýchto typov lodí nemajú skúsenosti . Ale nechápem prečo by mali nakúpiť v zahraničí niečo s čím majú bohaté skúsenosti (viď LMV,Boxer,Centurion) ?Veď boli medzi prvými čo začali používať kolesové podvozky na OT (BTR-60,BRDM-1 ) .

 • typ04
  15:44 21.12.2012

  U BTR-80 si vojaci pochvaľovali jeho odolnosť proti mínam a vcelku
  výkonný motor . Avšak už za vojny v Afg. sa často kazil . Podľa mňa by bol optimálnou náhradou zaň BTR-82 , poprípade BTR-90.

 • Jirka
  15:00 25.10.2012

  Evidentně mají více rozumu než naše vrchnost, vyberou si a jistě se budou snažit hrát o lepší cenu a podmínky. Co by za takové testování dali naši vojáci.

 • Hubna
  18:52 23.10.2012

  Jestliže si chce Rusko zachovat svůj vliv, například v konkurenci Číny na východě, nezbývá mu než investovat do moderních zbraní. No a jestliže domácí průmysl prostě zaostává, je třeba sáhnout jinam...viz už předchozí smlouva na vrtulníkové lodě Mistral z Francie.
  Jinak zajímavej článek o ruském zbrojním průmyslu je tady:

  http://www.sekuritaci.cz/rusky...

 • Standa
  13:43 23.10.2012

  No pro domáci průmysl to je kudla mezi oči. Rusko ale takovým nákupem bude tlačit domácí producenty na kvalitu strojů a jejich cenu. Ty podniky se budou chovat jinak, když je konkurence. Doby, kdy RA brala všechno v hojných počtech je pryč,ale Putin je nenechá padnout.....jen je bude tlačit do modernizací.

 • asdf
  13:38 23.10.2012

  pekny... doufam ze otestuji i piranhu V

 • Jakub
  09:50 23.10.2012

  Zaujimave. Boxer je lepsia volba ako AMV, mna by vsak zaujimalo ako by to zobrali nemci, a ci rusi kupia len licenciu alebo aj boxeri z nemecka.