Kuvajt kupuje evropské stíhačky Eurofighter

Foto: Footomontáž stíhačky Eurofighter Typhoon s kuvajtským výsostnými znaky; větší foto /
Fotomontáž stíhačky Eurofighter Typhoon s kuvajtským výsostnými znaky; větší foto / Eurofighter Jagdflugzeug GmbH

Evropská stíhačka Eurofighter zaznamenala další významný úspěch na Středním východě. Kuvajt nakoupí 28 Eurofighterů a další vybavení za 8 miliard euro (216 miliard Kč). Dohodu podepsala italská Finmeccanica, která v Kuvajtu zastupuje zájmy výrobce stíhaček - konsorcia Eurofighter Jagdflugzeug GmbH.

V současné době páteř kuvajtského letectva tvoří 34 víceúčelových stíhaček F/A-18C/D Hornet. Kuvajt americké stroje objednal v roce 1992 po neblahých zkušenostech z Války v Zálivu, kdy byl velmi rychle obsazen vojsky Iráku.

Kuvajt po roce 2010 projevil zájem nakoupit nejnovější stíhací stroje. Favority byly evropské stíhačky Eurofighter Typhoon, Dassault Rafale a americký F/A-18E/F Super Hornet.

V roce 2014 Kuvajt projevil zájem o stíhačky Eurofighter. V minulém roce však Kuvajt jednání o nákupu evropských stíhaček přerušil a naopak oznámil, že si pořídí 28 stíhaček F/A-18E/F Super Hornet od firmy Boeing.

Nakonec však Kuvajt dal opět přednost evropské stíhačce. Předběžná dohoda na nákup 28 Eurofighterů byla podepsána na podzim minulého roku, ale finální podpis smlouvy se uskutečnil až minulou středu. Kuvajt nakonec nakoupí 22 jednomístných a šest dvoumístných letadel.

Kuvajt získá Eurofightery v nejnovějším provedení Tranche 3, včetně nejnovějšího radaru s aktivním elektronickým snímáním typu AESA. Letouny Eurofighter Tranche 3 vynikají především rozšířenou schopností boje proti pozemním cílům a možnosti použití nejnovější výzbroj, např. pumy Paveway 4 nebo střely dlouhého dosahu vzduch-vzduch Meteor.

První evropská letadla dorazí do Kuvajtu v roce 2019 a poslední v roce 2022. Kuvajt počítá s provozem Eurofighterů až do roku 2050.

Celý nákup je realizován formou přímé dohody mezi italskou a kuvajtskou vládou. Všechny Eurofightery vyrobí italská firma Finmeccanica. Součástí dohody není jen nákup letadel, ale také vybudování kompletního logistického, servisního, výcvikového a provozního zázemí a také školení a výcvik kuvajtských pilotů a pozemního personálu. S výcvikem kuvajtských pilotů pomůže i italské letectvo.

Jak to u tak velkého zbrojního nákupu bývá naprostým pravidlem, o vítězi nerozhodují technická kritéria, ale především ta politická. Nákup evropských strojů proto vojenští analytici vnímají jako poliček Spojeným státům od zemí Perského zálivu.

Sunnitské země Perského zálivu vyčítají Spojeným státům malou (ne)angažovanost na Středním východě, konkretně v Sýrii, a také sbližování se šíitským Íránem.

"Tato zpráva jasně říká, že Kuvajt nebude čekat na schválení od USA, protože jsou dostupné další alternativy," říká Abdullah al-Shayji, profesor politických věd na Kuvajtské univerzitě.

"Je to následek západní reakce na Arabské jaro, na západní nevměšování v Sýrii a znovunavázání vztahů mezi USA a Íránem. Toto vnímání je (státy Perského zálivu - pozn. red.) učinilo být více iniciativní. Ukázkovým příkladem je saudská intervence v Jemenu," myslí si Jean-Marc Rickli, odborný asistent na King College v Londýně. Rickli dodal, že pocit opouštění Západem je mezi státy Perského zálivu velmi silný.

Podle Ricklieho je nutno tyto nové smlouvy vnímat jako výsledek stažení Spojených států z politického a bezpečnostního prostředí Středního východu.

"Zbrojní zakázky byly vždy způsob, jak kultivovat a diverzifikovat spojence pro země Perského zálivu. Od roku 2015 vstoupil do hry další faktor: státy Perského zálivu přešly pod saudské vedení, aby byla zaručena jejich vlastní bezpečnost a bezpečnost v regionu. To vyžaduje nové schopnosti," myslí si Rickli.

Dodejme, že od roku 2003 již v šesti zemích létá 470 letadel Eurofighter. V současné době konsorcium Eurofighter Jagdflugzeug GmbH eviduje poptávku na 599 letadel. Evropské stíhačky létají nebo budou létat v Kuvajtu, Saudské Arábii, Ománu, Německu, Španělsku, Itálii, Velké Británii a Rakousku.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Eurofighter Typhoon: Agilnější a smrtonosnější

Společnost Airbus Defence and Space dokončila testování nových aerodynamických vylepšení víceúčelové ...

Indické noviny: Su-30MKI deklasoval Eurofighter Typhoon

Před několik dny skončilo indicko-britské letecké cvičení Indradhanush-4. Během cvičení se na obloze ...

REPORTÁŽ: Izraelský generál o Středním východě a Islámském státě

Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR) 21. ledna uspořádalo další ze ...

Francie boduje: Rafale do emirátů, Mirage do Iráku

Spojené arabské emiráty (SAE) se rozhodly odprodat část svých stíhaček Dassault Mirage 2000-5 Mk.II ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  17:40 11.04.2016

  ...tak tak... když si pomatení kanaďani zvolili někoho takového, co slibuje hory doly a pak jim řekne že to nelze splnit, protože to jsou hory doly, tak si to prostě zaslouží, to "zklamání".
  Co mi to jenom připomíná...

 • KOLT
  18:28 10.04.2016

  Nějak jsem si nevšiml, že by tu někdo (tím míň logik natož Shania) obhajoval chování toho socialistického trouby, kterého si Kanaďané zvolili. Shania už po jeho zvolení psal, že až zjistí, jak se skutečnost má, tak z vycouvání z projektu F-35 potichu vycouvá :-) Přesně to Trudeau udělal. Podraz na voliče to ve své podstatě byl, otázkou je, zda až po volbách (nedodržel slib) nebo již před nimi (už tehdy věděl, že ho nedodrží, ale hodilo se mu to do volebního boje). Kdyby měl koule, tak se před voliče postaví a řekne jim, že se pletl, protože po prostudování všech variant seznal, že možnost F-35 má nejlepší poměr výkon/cena. A pokud byl slib odstoupení od projektu jeho zásadní volební trhák, tak měl odstoupit. Další možnost, kterou měl, bylo od projektu skutečně ustoupit – při vědomí, že tím utrpí obranyschopnost země. On udělal něco uprostřed, což se od politika tak nějak dalo čekat... Z hlediska voličů podraz, z hlediska Kanady rozhodně lepší řešení.

 • svang
  16:32 09.04.2016

  Odkaz k memu predeslemu prispevku (09.04.2016, 16:20):

  http://www.theglobeandmail.com...

 • svang
  16:20 09.04.2016

  logik, Shania:
  Novy kanadsky premier Trudeau mel behem sve vice nez rocni predvolebni kampane jedno z temat zruseni nakupu letounu F-35 z duvodu nebetycne ceny, mnohaleteho zdrzeni a mnoha nevyresenych technickych problemu a misto toho nakup levnejsiho letadla. Uz nekolik tydnu po volbach ale otocil o 180 stupnu a mluvci strany oznamila pokracovani programu F-35. Podane vysvetleni: nemuzeme udelat rychle rozhodnuti.
  Takovehle jednani nekteri volici oznaci jako volebni podraz, nekdo jako pohadku o Budulinkovi a nekteri lide, jako napr. vy dva, to obhajuji. Je to vas nazor a asi nema smysl o tom s vami dale polemizovat.

 • logik
  17:15 08.04.2016

  Lépe bych to nenapsal, předsedo :-)

 • Shania
  17:03 08.04.2016

  svang: byla to část jejich kampaně, že odstaví drahou F35 a ušetřené peníze narvou do loděnic.

  realita po volbach, kdy se dostali k informacím které předtím neměli je taková, že nadále zůstávají v programu a aby si zachránili tvář a odsunuli to nepopulární rozhodnutí, tak budou pořádat výběrové řízení, což potrvá pár let a nakonec ani tu F35 co slibovali, že do soutěže nepustit tam nechají.

  Takže se to dá shrnout jako populismus.

  Reálně se stane to, že Kanadské F-18 budou naprosto na hraně životnosti, SH budou mít zavřenou linku, zůstanou Rafale, Gripen NG, EF a F35.

  Vzhledem k tomu, že jediný levnější stroj než F35 je Gripen a NG verze ještě ani nelítá...., nepočítaje v to, že budou potřebovat integraci do NORADU. + Kanadské firmy jsou aktuálně subdodavatelé komponentu pro F35, tak to asi dopadne jak?

  Pokud nevyberou F35, nejenže v tom utopí ještě víc peněz, ale ještě budou hledat okolo 2030-40 náhradu.


  Pro nás je každopádně super, že jestli budou mít otevřenou soutěž, budeme mít přístup k docela zajímavým informacím.

 • svang
  16:28 08.04.2016

  logik:
  Kanadsky premier Trudeau zmenil svuj nazor na to, ze Kanada vystoupi ze skupiny 9 statu a nekoupi F-35, az po rijnovych volbach. A to neni seznameni se s fakty, ale podraz na volice.

 • logik
  09:14 08.04.2016

  svang: není naštvaná Kanada a Austrálie, ale "veřejnost" díky negativní kampani. To je daleko víc politikaření a populismus, než "realita". Např. kanadský premiér po seznámení se s fakty vychladnul poměrně dosti rychle.

 • svang
  05:15 08.04.2016

  Shania:
  "Izrael se velmi snaží, aby byli jediní v regionu (mimo Turecka), kdo bude F35 mít."

  Seznam zemi, ktere dostanou F-35 je pevne stanoveny a neda se predpokladat, ze by se v nejblizsi dobe menil.
  https://www.f35.com/global...

  Je ale pravda, ze Australie a Kanada jsou hodne nastvani kvuli mnoha technickym problemum, cene i sedmiletemu zpozdeni. Novy kanadsky ministersky predseda ve sve predvolebni kampani dokonce sliboval vystoupeni ze spolku 9 zemi, ktere maji F-35 dostat, a nahradit F-35 jinym letounem.
  http://www.news.com.au/technol...
  http://www.defenseindustrydail...

 • D.i.p
  00:13 08.04.2016

  Shania a pjek:
  Psal jsem, že až budou vyřazovat F-18, což nebude dřív než zavedou spolehlivě všechny Eurofightery, 2025, možná i dýl. To už bude zase hodně věcí jinak.

 • Shania
  17:16 07.04.2016

  pjek: překlad: Pořizování F-35 - nereálné v dohledné době, Izrael to zablokuje.

  v blízké budoucnosti - když zapomeneme na bod výše, tak ano v časovém horizontu v jakém dostanou EF jim F35 nedodají. Všechny objednávky na toto období jsou už zabrané.

  produkční potíže - jako například?
  9 jets delivered in 2011
  29 jets delivered in 2012
  35 jets delivered in 2013
  36 jets delivered in 2014
  45 jets delivered in 2015
  53 jets scheduled for delivery in 2016

  nebo že jen USAF očekává koupit v 2018 60 strojů a v 2022 už 80 což chtějí držet až do 2037...

  reálnými parametry- jaké slibované parametry nesplňuje?

  neobhajitelnou cenu- Typhoon je už teď dražší s cenou přes 110 mil usd...
  (tento nákup tu vysokou cenu jen potvrzuje), tolik stal nákup pro dodávky F35A v 2015. Co v 2018, kdy to bude jen 85mil? nebo 2027 kdy to bude 65mil?

  http://www.f-16.net/forum/down...

  Mimochodem, v USA sílí silně argumentované hlasy požadující modernizaci Superhornetů před výrobou F-35...

  - jo ale tak v nějakém ústavu, mimo realitu...nebo v Boeingu...
  Ale zrovna ztráta teto zakázky je pro SH kritická a znamená to uzavření linky... A to taky znamená, že žádné SH pro Kanadu místo F35...
  Nedejbože že i ty modernizovaný SH i se SLEPT (prosoužení životnosti z 20 na 30 let) budou okolo 2030 silně přetažené...

  A další problém, co se na sputníku asi nepíše je ten, že SH je jen u USN a ti společně s USMC nakoupí celkem 680 B/C (což je max 400 F35C) proti USAF 1763 F35A... Ale to hlavní:) F35 nenahrazuje SH ale Hornety, takže jak vlastně tu situaci budeš řešit modernizací SH?

  Zrovna na otázku zda se může modernizovat stávající flotila vs nákup F35:
  https://youtu.be/ahhCgAOOLjs?t...
  Případně celé slyšení
  https://www.youtube.com/watch?...

 • pjek
  15:51 07.04.2016

  Pořizování F-35 v blízké budoucnosti je nejen nejisté s ohledem na produkční potíže výrobce ale i na reálnými parametry neobhajitelnou cenu. Typhoony jsou celkem neutrálním a pro Kuvajt nejefektivnějším řešením, pokud se jeho lídři stále cítí být zavázáni. Mimochodem, v USA sílí silně argumentované hlasy požadující modernizaci Superhornetů před výrobou F-35...

 • Shania
  14:38 07.04.2016

  D.i.p: Izrael se velmi snaží, aby byli jediní v regionu (mimo Turecka), kdo bude F35 mít.

 • Clanek
  14:13 07.04.2016

  RiMr71:"Jinak jsem přesvědčen o tom, že v těchto banánistanech jede ten kdo víc maže..."

  No, obracenou logikou se dostavam k tomu ze CR je bananistan. :)

 • RiMr71
  12:11 07.04.2016

  ...nevím, kde berete ten optimismus, že se zisk z takových jobů přetavuje v EU v něco užitečného... ale jistě, třeba něco i na ty dálnice (po nákladech na provoz EU, uprchlíky, solár a příspěvcích Hamasu) zbude...
  Jinak samozřejmě evropským techn. firmám fandím. včetně těch zbrojních. Jen mě pobavila ta představa, jak se tu z toho všichni budeme mít v EU dobře a Sam bude doma smutnit... se svými výdaji na zbrojení a techn. úrovní... :)

  Jinak jsem přesvědčen o tom, že v těchto banánistanech jede ten kdo víc maže...

 • D.i.p
  11:07 07.04.2016

  jobr23: vsadím boty, že až začnou vyřazovat F-18, tak si k těm Eurofighterům poříděj F-35.

 • D.i.p
  11:04 07.04.2016

  logik; alexa123:
  Považovat úspěch Italů a Němců i za náš, protože jsme v EU je opravdu hodně eurofilní. Pokud vím, tak Aero dodává nějaký komponent do F-18, zatím co do Eurofighteru vůbec nic. Tak že se to dá podat i jako neúspěch. Z panevropství se mi už dělá mdlo.

 • jobr23
  10:51 07.04.2016

  Proč hned psát o nákém políčkování. Asi jde také o něco jiného. Americké letecké firmy, mají pravděpodobně objednávek a s tím spojených problémů dost. Jak se delší dobu píše. Ta Evropa je přeci jenom blíže, zejména Itálie. Tudíž pravděpodobně vychází cenově lépe. Kuvajt bude platit ropou, čím také jiným, která se bude přeúčtovávat v eurech. Poučení asi vychází od Saudů a jejich splátek za vyzbrojení armády. Obzvláště při nynějších cenách ropy. A potom, kdo asi je spoluvlastníkem firmy Finmeccanica? Nevěřím tomu, že to bude pro Američany až tak deprimující.

 • Rase
  09:20 07.04.2016

  V ceně jsou asi započítáni i evropští piloti a personál )
  Čekal bych úspěch pro Rafale, přeci jen byl od počátku plánovaný i na protipozemní akce. Typhoon je víc klasický stíhač, ale proč ne.

 • palo satko
  09:09 07.04.2016

  doplnenie poslednej vety
  "do USA, alebo GB a budu tych nevercov učit triafat ruske supertryskace."

 • palo satko
  09:07 07.04.2016

  Kruan,
  vidiš, aj človek tvojho formatu zvladne napisat o mne niečo a to len preto, že na rozdiel od teba nepouživam nick a stojim si za svojim nazorom. Ale rad ho zmenim, až nejaky supertryskac vyvynu Arabi a hromadne ho predaju do USA, alebo GB a budu tych nevercov triafat ruske supertryskace..

 • Clanek
  08:31 07.04.2016

  "Arabsky poloostrov" se nesnazi sestrojit atomovou bombu. SU do Iranu je pak predevsim o tom aby to mel izrael (USA) snazsi az zase jednou bude muset poradat "najezd" na nuklearni zarizeni souseda co v minulosti vyhrozoval, ze Izreal vymaze.

 • juhelak
  07:43 07.04.2016

  vim ze to je cena vcetne výcviku, zázemi a nahradnich dílu. ale nevyjde to za 28 strojů i tak dost draho? Približná cena jednoho kusu je asi kolik? kdyz se vezme celkova cena za jeden kus ve vzduchu tak je 7 miliard českých celkem pálka.

  Taky je to zajímavé v tom že nejmodernější technika na arabský poloostrov je ok ale SU do Iranu chtějí blokovat v bezpečnostní radě..

 • Kruan
  23:54 06.04.2016

  clanok je o typhoone. znamy troll zo sme, dennika n, pravdy atd. si pride kopnut do arabov. Co ma dost prekvapuje , kedze napr v clanku kto zachranil antiku arabov dost vyzdvihuje. Alebo sa jedna o dalsieho trolla ktory zneuziva cudziu identitu.
  Ing. Pavol Satko, vzdelaním strojár a posledné roky kníhkupec. Venuje sa tvorbe replík byzantských emailov a amatérsky dejinám antiky a stredoveku Uhorska.

  Dopouští se místní (nejen zde ) Palo Satko krádeže identity?

 • sanityangel1
  22:38 06.04.2016
 • niko
  21:57 06.04.2016

  Podla mna bude zaujimave sledovat kam pojdu po vyradeni kuvajtske F18C. S pravdepodobnostou bliziacou sa k istote skoncia v nejakej "spriatelenej krajine" ako je Jemen, Libanon, alebo Irak.

 • hurvo
  20:58 06.04.2016

  clanok je o typhoone. znamy troll zo sme, dennika n, pravdy atd. si pride kopnut do arabov. Co ma dost prekvapuje , kedze napr v clanku kto zachranil antiku arabov dost vyzdvihuje. Alebo sa jedna o dalsieho trolla ktory zneuziva cudziu identitu.
  Ing. Pavol Satko, vzdelaním strojár a posledné roky kníhkupec. Venuje sa tvorbe replík byzantských emailov a amatérsky dejinám antiky a stredoveku Uhorska.

  k typhoonu: v nicom nezaostáva za sučastnými porovnatelnými lietadlami ako je superhornet, alebo raphale. Kuvajt si moze dovolit ich prevadzku a je to hlavne politicke rozhodnutie, verim ze na rozdiel od indie a raphalov, to v kuvajte dotiahnu do konca.

 • palo satko
  19:05 06.04.2016

  Možu im dodat aj F-35. Tak či tak rozhoduje Alah o tom ktorý ciel bude aj napriek sofistikovanym systemom zasiahnuty. Vid. "uspechy" Saudov v Jemene.

 • alexa123
  17:37 06.04.2016

  RiMr 71

  V mojom predchádzajúcom príspevku som zabudol spomenúť aj daň zo zisku do rozpočtu EU resp USA a pri takomto "kšefte" to nebude nezaujímavá suma.

 • alexa123
  17:29 06.04.2016

  RiMr 71
  ..Evropa - to jako my? Nebo Slovensko?

  Ak sa nemýlim, tak EU má v súčasnosti 28 štátov. Neviem o tom žeby Česko resp. Slovensko vyrábalo bojové lietadlá kategórie F-18E/F Super Hornet resp. Eurofighter Typhoon a v najbližších 100 rokov také lietadlá ani vyrábať nebude. Ale ak túto zákazku získa štát EU, tak potom získa prácu XXX vysokokvalifikovaných pracovníkov EU (nie v USA) a výrobca zaplatí EU do rozpočtu EU XXX miliónov DPH a odvody do soociálnej a zdravotnej poisťovne. Tieto milióny sa využijú aj na výstavbu napr. dialnic v Česku. Ak by zákazku získal Boeing, DPH a odvodyby sa využili na výstavbu dialnic v USA. Takže RiMr 71 - ak chceš, aby na uvedenom obchode zarobili zamestnanci v USA, potom OK. Ale potom sa nesťažuj na to v ako stave sú dialnice v ČR resp. v akom stave je v ČR školstvo, zdravotníctvo, ekológia a pod.

 • logik
  17:09 06.04.2016

  RIMr: Kromě toho, že se "svezeme", tak EADS má subzakázky (byť asi ne na eurofirghteru) i u nás, takže i pro nás je to dobře.

 • RiMr71
  16:58 06.04.2016

  "Europa sa má na čo tešiť "

  ...Evropa - to jako my? Nebo Slovensko?

 • alexa123
  16:46 06.04.2016

  ... jak to u tak velkého zbrojního nákupu bývá naprostým pravidlem, o vítězi nerozhodují technická kritéria, ale především ta politická. Nákup evropských strojů proto vojenští analytici vnímají jako poliček Spojeným státům od zemí Perského zálivu..

  Ak je to tak, tak Europa sa má na čo tešiť resp. USA je v smútku