EXCALIBUR ARMY A TATRA TRUCKS představily na veletrhu Eurosatory houfnici MORANA a další světové novinky

-
13. 6. 2022
-
343 komentářů
-
Tisková zpráva
V Paříži se koná další ročník nejvýznamnějšího evropského veletrhu vojenské techniky a obranných technologií Eurosatory. Hned první den se na společném stánku firem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS představilo ve světové premiéře několik novinek. Největší ohlas sklidila bezesporu nová kolová samohybná kanonová houfnice MORANA, která je dílem šternberské společnosti EXCALIBUR ARMY. Slavnostního představení se účastnili velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.
Velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann ocenil, že Česká republika dokáže vyvíjet moderní obranné technologie: „Moderní dělostřelecký systém je technologie důležitá nejen pro českou, ale i evropskou bezpečnost.“ Náměstek ministryně Tomáš Kopečný uvedl: „Česká republika je celosvětově jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů pomoci Ukrajině a ukazuje se, že právě moderní dělostřelectvo je v obraně proti ruské agresi klíčové.“
MORANA je dalším přírůstkem do portfolia moderních samohybných houfnic této společnosti. „Navazujeme na tradici československého obranného průmyslu, který vždy patřil k významným průmyslovým odvětvím a exportérům. Abychom na světovém trhu obstáli, musíme vyvíjet nová řešení pro bezpečnost Evropy a jejích partnerů. Proto přicházíme s produkty, jako je houfnice MORANA,“ vysvětlil Michal Strnad, majitel holdingu CSG.
Náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP
Nová houfnice disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží. Zbraňová nástavba je uložena na kruhové základně v zadní části podvozku, přičemž pohonná jednotka je umístěna za kabinou. MORANA tak spojuje výhody lehkých kolových samohybných dělostřeleckých systémů kategorie TMG (Truck Mounted Gun) a těžkých dělostřeleckých systémů na pásových podvozcích. Houfnice MORANA je postavena na osvědčené podvozkové platformě Tatra Force 8x8, která má rozšířený rozchod pro lepší stabilitu a jízdní vlastnosti, přičemž všechna kola podvozku jsou navíc řiditelná.
Houfnice má plně automatické nabíjení a plně automatizované navedení děla. Standardní osádku houfnice MORANA tvoří řidič, velitel a operátor, kteří mají svá místa v pancéřované čtyřdveřové kabině z produkce EXCALIBUR ARMY. Bojovou věž osádka plně ovládá přímo z kabiny, aniž by ji musela opustit. Osádka je tedy při přesunech houfnice i během její činnosti a bojového nasazení neustále chráněna. Houfnice je osazena také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s pokročilou senzorickou výbavou a kulometem ráže 12,7 mm pro vlastní ochranu.
Své produkty na Eurosatory 2022 vystavuje na 1800 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí. Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a TATRA TRUCKS prezentují český a slovenský obranný průmysl na stánku K528 v hale 5A. „Naše skupina CZECHOSLOVAK GROUP považuje Eurosatory za klíčový veletrh pro představení našich produktů v Evropě. I proto máme největší expozici ze všech českých vystavovatelů,“ doplnil Michal Strnad.
Slavnostního aktu se zúčastnili velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP
O CZECHOSLOVAK GROUP
CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.
O TATRA TRUCKS
Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.
Související články
KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8
Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...
-
18.11.2020
-
246 komentářů
-
Jan Grohmann
DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm
Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ ...
-
29.01.2021
-
337 komentářů
-
Redakce AN
Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...
-
01.05.2021
-
378 komentářů
-
Milan Vašíček
Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence
Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...
-
19.05.2021
-
166 komentářů
-
Redakce AN
PR článek sice o Gerlachu ,ale kdo je další na vojenských zkouškách v Vyškově ? ...Zobrazit celý příspěvek
PR článek sice o Gerlachu ,ale kdo je další na vojenských zkouškách v Vyškově ? :D
https://www.novinky.cz/clanek/...
Foto napoví :DSkrýt celý příspěvekK té munici a k Danám "Výrobu konvenční munice a prachových náplní budou v České republice zajišťovat společnosti STV GROUP a Explosia. STV GROUP bude přímým výrobcem ...Zobrazit celý příspěvek
K té munici a k Danám
"Výrobu konvenční munice a prachových náplní budou v České republice zajišťovat společnosti STV GROUP a Explosia. STV GROUP bude přímým výrobcem standardních projektilů STV107 a nábojů s prodlouženým dostřelem STV HE ER umožňujícím zasahovat cíle na vzdálenost až 40 km. Státní společnost Explosia bude pro tyto střely dodávat bi-modulární hnací náplně. Speciální munici bude českým ozbrojeným silám prostřednictvím STV GROUP dodávat společnost NEXTER Munitions. Podle dohody s francouzskou muniční společností bude soulad české munice posuzovat Vojenský technický ústav."
"Celkem 48 samohybných děl CAESAR 8x8 CZ je určeno k přezbrojení palebných jednotek 13. dělostřeleckého pluku v Jincích, čtyři exempláře jsou určeny k zabezpečení výcviku obsluh u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově. Vybrané houfnice vz. 77 DANA budou následně využity k výcviku aktivních záloh a do mobilizačních skladů." (otázka jestli se nepodívají na východ).
První 4 Caesary budou vyrobeny ve Francii, zbylých 48 u nás. Podíl domácího obranného průmyslu ČR je 40%. Dodávky budou 2024-2026.Skrýt celý příspěvekUkládat DANY do mobilizacnich záloh, k tomu samozřejmě držet ve skladech i starou s NATO nekompatibilní munici a cvičit na nich AZ je zbytečně plýtvaní penězi a potenciálem ...Zobrazit celý příspěvek
Ukládat DANY do mobilizacnich záloh, k tomu samozřejmě držet ve skladech i starou s NATO nekompatibilní munici a cvičit na nich AZ je zbytečně plýtvaní penězi a potenciálem záloh.
Pro nás nemají až na výjimky smysl držet zbraně z dob Varšavském smlouvy v mobilizacnich zalohach. V případě ohrožení našeho prostoru nebude žádná země na západ od nás nám schopna dodávat munici ráže 152 mm. Stejně tak je logistický nesmysl držet v NZ dvě ráže - 152 a 155 mm.
Do roku 2026 má CSG potenciál dotáhnout koncept MORANY do sériové výroby. Pak bych spiše uvítal debatu, jestli pak dat do záloh několik baterií nové Morany nebo Caesara :-))).Skrýt celý příspěvekMyslím si to podobně, ale zase jsme u toho, to by potřebovalo finance atd. Zkrátka obrana ČR a naše armáda se musí stát jedním z nosných společenských a politických témat
Myslím si to podobně, ale zase jsme u toho, to by potřebovalo finance atd. Zkrátka obrana ČR a naše armáda se musí stát jedním z nosných společenských a politických témat
Ten rok 2026 víš, nebo je to jen tvoje domněnka? A když už mít dva typy děl (logisticky by bylo lepší za stejných podmínek koupit další Caesary), bylo by ideální, aby měly shodné ...Zobrazit celý příspěvek
Ten rok 2026 víš, nebo je to jen tvoje domněnka?
A když už mít dva typy děl (logisticky by bylo lepší za stejných podmínek koupit další Caesary), bylo by ideální, aby měly shodné některé díly, např. hlaveň (ta se tady nikdy vyrábět nikdy nebude), když už máme francouzskou hlaveň, tak proč mít ještě tu slovenskou?Skrýt celý příspěvekUložit do skladu zbrusu nový systém. Říká člověk pro kterého je nákup padesátky nových tanků moc velká investice.....
Uložit do skladu zbrusu nový systém. Říká člověk pro kterého je nákup padesátky nových tanků moc velká investice.....
AZ na Danach po přezbrojení bojových jednotek na Caesara je nesmysl, stejně jako dělat nějaké NZ z dělostřeleckých systému východní ráže. To už chybí jen sudlice a palcaty. Smířte ...Zobrazit celý příspěvek
AZ na Danach po přezbrojení bojových jednotek na Caesara je nesmysl, stejně jako dělat nějaké NZ z dělostřeleckých systému východní ráže. To už chybí jen sudlice a palcaty.
Smířte se pánové, ze pokud má tato republika být schopna se smysluplně bránit, tak všichni ochotni vojáci a dobrovolníci této země musí být vybaveni kvalitními zbranovymi systémy, balistickou ochranou, výstrojí, komunikačními prostředky a situačním povědomím na úrovni 21. století.
Nejsme schopni nějaké adekvátní mobilizace, snad se trochu vylepší dobrovolnický systém, ale pocty profesionálních vojáků a AZ jsou limitované určitým demografickým bazénem, který proste nejde moc nafouknout.
Naše armáda musí být schopna plnit alianční spojenectví, ke kterým jsme se zavázali (mechanizovaná brigáda, “chemici”, dopravní kapacity,…) a samozřejmě být také schopni bránit teritorium cele naši republiky - nikoliv jen jeden kraj po dobu jednoho týdne.
V této situaci nelze ušetřit cca 3 až 4 miliardy na moderních dělostřeleckých systémech pro AZ a reálně dostupné zálohy tvořené vojáky v záloze. To je nedílná součást “kladiva a kovadliny”, tvořící obranu země a nikoliv nějaký spolek “miliary veteránů”, kterym armáda nacpe víc než 40 let staré krámy bez modernizace a defektoskopie hlavní, o kterých už teď v reálu nikdo netuší, co mají za sebou.
To je neadekvatni šetření a nevyužiti našich limitovaných lidských zdrojů pro obranu.
To je stejné jako tvrdit, ze pro AZ a dostupné zálohy stačí plechové blembaky a Sa vz.58.
Doba se po 24. únoru změnila a plány akvizic i způsob uvažování se musí změnit. Izrael z ČR neuděláme, ale toto má být země s tradicí Československých legií a nikoliv Švejkova sloganu “To chce klid a nohy v teple”.Skrýt celý příspěvekSouhlas s konceptem, ale tady se opět narazí na finanční realitu kapitoly MO. Máš pravdu, ale stejně tak ji mají i Scotty a Nesher. Kupovat techniku, aby se rovnou ukládala do ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas s konceptem, ale tady se opět narazí na finanční realitu kapitoly MO. Máš pravdu, ale stejně tak ji mají i Scotty a Nesher. Kupovat techniku, aby se rovnou ukládala do skladů je zkrátka mimo momentální finanční možnosti AČR. "Hoří" velké zakázky, které budou ekonomicky náročné. Tanky, BVP, možná KC-390, LÚV, Tatry, vybavení vojáků, stíhací letectvo. Armáda ČR je limitována a nemůže jet na "značka ideál", musí to vymyslet s tím co má.Skrýt celý příspěvek
To Danik, finanční rámec je jasný, ale 3 až 4 miliardy jsou z hlediska rozpočtu armády “drobné”, z hlediska reálného dopadu je to nárůst dělostřeleckých kapacit cca o 50%. Přesně ...Zobrazit celý příspěvek
To Danik, finanční rámec je jasný, ale 3 až 4 miliardy jsou z hlediska rozpočtu armády “drobné”, z hlediska reálného dopadu je to nárůst dělostřeleckých kapacit cca o 50%. Přesně toho systému, který nepříteli na aktuálním bojišti způsobuje nejvyšší ztráty. To za cenu alokace jen nevyznamné části dostupných lidských zdrojů, které jsou jinak významným limitujícím faktorem rozvoje AČR.
Připomenu, ze příslušník AZ či jiného dobrovolnickeho systému je v průměru 7 až 10 x levnější pro stát než profesionální voják.
Zásadní bude i nahrazeni JAS-39 C/D novým systémem, který má dvě možnosti - F-35, který si vyžádá bezprecedentni jednorázovou investici do zbranoveho systému a vybudování zcela nového a patřičně drahého “ekosystému” v Čáslavi nebo se využije opět nabídka na pronájem JAS-39E za velice zajímavých podmínek nabidnutych nedávno Švedy, kdy by se částka na přezbrojení rozložila v čase a dalo se výrazně ušetřit na shodném zázemí staré a nové verze Gripenu a dalších věcech. Pro zajímavost - naše Gripeny jsou díky vysokému náletu našich pilotů nejolétanější stroje z cele vyrobené flotily těchto strojů.
Každé řešení ma svoje výhody a nevýhody, nicméně jednorázový nákup v hodnotě přesahujícím určitě 100 miliard bude mít dopad na další akvizice podstatně větší.Skrýt celý příspěvekProblémem je, že oproti původnímu návrhu smlouvy (cesta k Caesarům a celý proces zakázky nebyl zrovna ukázkový) už v této není opce na dalších 12ks. Samozřejmě se to dá řešit ...Zobrazit celý příspěvek
Problémem je, že oproti původnímu návrhu smlouvy (cesta k Caesarům a celý proces zakázky nebyl zrovna ukázkový) už v této není opce na dalších 12ks. Samozřejmě se to dá řešit separátní smlouvou. Počet 48ks vychází jen na profi část útvaru
Současná palebná baterie AZ u 13 dp má "jen" 8ks ShKH DANA. Oba dělostřelecké oddíly 13 dp mají 3 palebné baterie. To máme 3x8x2. Pro profesionální část je tedy třeba těch 48ks. Těch 8 už by nikoho nezabilo pravda. Takto se vezmou ty nejzachovalejší Dany a šoupnou se záložákům. Každopádně nebudou zřejmě žádné spárky Caesarů. A kvůli 8ks Dana (+ uloženky) se bude řešit 152mm munice. Aach ta koncepčnost.
F-35 vs Jas-39E bude ještě boj. Důležitý bude počet a pronájmem už se asi znovu nepůjde.Skrýt celý příspěvekPravé proto v určitém časovém horizontu je prostor pro CSG pro zajímavou nabídku. Na rozdíl od některých názoru si nemyslím, ze diverzifikace dělostřeleckých systému (Nexter/CSG) ...Zobrazit celý příspěvek
Pravé proto v určitém časovém horizontu je prostor pro CSG pro zajímavou nabídku. Na rozdíl od některých názoru si nemyslím, ze diverzifikace dělostřeleckých systému (Nexter/CSG) je nutně jen na škodu.
Také jsem byl spíše proti dalšímu pronajmu, ale Švédska nabídka je údajně velmi velkorysa - chtějí zřejmě za každou cenu prvniho zákazníka JAS-39E v Evropě mimo Švédsko - snad brzy dalšího člena NATO.
Jak jsem psal, plusu a minutu má každá z možnosti celou řadu. F-35 pro AČR má smysl pouze tehdy, pokud bude mít vláda a armáda výrazně větší ambice než je používat jen pro air-policing doma a v zahraničí. To je samozřejmě podmíněno nákupem dostatečného množství A2A a A2G munice a výcvikem pilotů pro CAS, Air to Groud údery, SEAD/DEAD,….
To jsou další vyšší desítky miliard do výzbroje.
24 F-35 s minimálními nálety pilotů, protože dráha letová hodina, a s 50 AMRAAM ve skladech je špatná cesta.
Je to o ambicich a ochotě ze strany ČR do toho vložit opravdu velky balík peněz a udržet průběžné financovani, aby tento vysoce efektivni systém měl smysl.
Je naivní si myslet, že nákupem amerických zbraní si primárně kupujeme loajalitu USA, ta se získává především skutečnými schopnostmi a ochotou “být na správném místě ve správný čas”.Skrýt celý příspěvekPočkáme si co CSG s Moranou vymyslí. Pokud Švédové hodí skutečně velkorysou nabídku, která nám zajistí min. 24 Gripenů E v "plné palbě" s dostatkem munice a piloti budou lítat ...Zobrazit celý příspěvek
Počkáme si co CSG s Moranou vymyslí.
Pokud Švédové hodí skutečně velkorysou nabídku, která nám zajistí min. 24 Gripenů E v "plné palbě" s dostatkem munice a piloti budou lítat jako diví. Proč ne, zvlášť pokud by v reálu nákup F-35 znamenal základní výbavu a minimální nálet.Skrýt celý příspěvek
To Scotty: Pro mě není problém podporovat 50 moderních MBT pro AČR, klidně i dalších 20 pro dvě tankové roty AZ, jen si “neucvrkavam” z Leo2 bez výběrového řízení za cenu darování ...Zobrazit celý příspěvek
To Scotty: Pro mě není problém podporovat 50 moderních MBT pro AČR, klidně i dalších 20 pro dvě tankové roty AZ, jen si “neucvrkavam” z Leo2 bez výběrového řízení za cenu darování 15 A4 model “Horst Fuchs” jako někdo.Skrýt celý příspěvek
Na výcvik je to ideál. Do boje HE ER BB s dostřelem přes 40 km.
Na výcvik je to ideál. Do boje HE ER BB s dostřelem přes 40 km.
Na vycvik sa robia "Rd" s redukovanou naplnou.
Na vycvik sa robia "Rd" s redukovanou naplnou.
Na výcvik nezavádzaš do výroby projektil, vyvinutý v 30tych rokoch 20. storočia. Koľko ich na ten výcvik kúpite? Kvôli tomu predsa nezriaďuješ linku, aby si kupoval muníciu na ...Zobrazit celý příspěvek
Na výcvik nezavádzaš do výroby projektil, vyvinutý v 30tych rokoch 20. storočia.
Koľko ich na ten výcvik kúpite? Kvôli tomu predsa nezriaďuješ linku, aby si kupoval muníciu na výcvik. Linku zriaďuješ pre plnenie skladov desiatkami tisícov kusov.
M107 má dostrel 18km, čo je horší výsledok ako DANA s 25km (HE ER BB 152mm).
Toto je proste riadny fail.Skrýt celý příspěvekPokud by to byla jen výroba STV 107 souhlasím. Takto společně s HE ER BB je to něco jiného. M107 která se zaváděla od 1959 je stále ve službě i když se nahrazuje M795. Nevíme ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud by to byla jen výroba STV 107 souhlasím. Takto společně s HE ER BB je to něco jiného. M107 která se zaváděla od 1959 je stále ve službě i když se nahrazuje M795. Nevíme jestli se bude jednat o starý základ, nebo STV107 bude mít upravenou aerodynamiku či BB. Takto pak M107 dosahuje až 32km. Neznáme přesné specifikace střely od STV.
Nevím proč by jsme na výcvik pro 52 houfnic neměli zřizovat linku "výcvikové munice" použitelné v boji.
Nevíme jaký bude poměr výroby STV HE ER BB a STV 107. Nevíme finální podobu. Počkejme si.Skrýt celý příspěvekDanik: a tiež má o 30% menšiu nálož TNT. Určite nebudete vyrabat upgradovanu M107 s BB, keďže to je jednoduchšie vyrabať jeden HE ER vo verzie BB (max 40km) a BT (33km). Jedna ...Zobrazit celý příspěvek
Danik: a tiež má o 30% menšiu nálož TNT.
Určite nebudete vyrabat upgradovanu M107 s BB, keďže to je jednoduchšie vyrabať jeden HE ER vo verzie BB (max 40km) a BT (33km). Jedna linka akurát iný chvost. Proste blbosť na blbosť.
Váš boj. Len som očakával, že nebudete zavádzať muníciu, ktorú všetci ostatní už len opúšťajú a bude teraz vybuchana Ukrajincami z NATO skladov do konca roka.Skrýt celý příspěvekHevonen STV107 s BB nebude, M107 s BB jsem dával pro příklad. Je možné, že STV107 bude mít přepracovanou aerodynamiku tak jako pozdější M107, další věc je, že dostřel 18km se ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
STV107 s BB nebude, M107 s BB jsem dával pro příklad. Je možné, že STV107 bude mít přepracovanou aerodynamiku tak jako pozdější M107, další věc je, že dostřel 18km se uvádí u menších délek hlavní. Opět neznáme specifikace...
U STV107 není jisté že budou zavedeny do AČR. 53. pluk píše jen o HE ER BB. O BT nikde ani slovo. V produktech STV je zatím jen HE ERFB BB s dostřelem 43km
Na předváděčce STV se kromě různých jiných minometných a dělostřeleckých projektilů objevil právě HE ERFB BB a STV107.
"Blbosť na blbosť" jasně měli by jsme si vzít příklad u skvělé OSSR a MO SR, to už jsme tu všichni pochopili.
Jak píšu počkejme a uvidíme...Skrýt celý příspěvekHE ERFB BB/OFdM3DV je produktom Konštrukty Defence vyrábaný v ZVS a STV Group nemá licenciu na jeho výrobu. Je len v roli priekupníka. Ani to nie je možné, vlastníkom práv je práve ...Zobrazit celý příspěvek
HE ERFB BB/OFdM3DV je produktom Konštrukty Defence vyrábaný v ZVS a STV Group nemá licenciu na jeho výrobu. Je len v roli priekupníka.
Ani to nie je možné, vlastníkom práv je práve Konštrukta a k M3, svetovej jednotke v dostrele a presnosti vo svojej triede, dostane licenciu ten kto kúpi od Konštrukty húfnice.
STV to má trochu popletené vo svojich produktových listoch, keďže na obrázku je HE ER-BB/OFD MK-DV s menším dostrelom. To by aj sedelo s tvojim originálnym textom o STV HE ER.
BT a BB je len o tom čo našróbuješ na koniec granátu. BT je samozrejme lacnejší ako BB. Nemá zmysel strieľať s BB granátom na 25km, kde ti stačí BT.Skrýt celý příspěvekHevonen: ostatni vyrobcovia urcite nespia a maju v ponuke nieco podobne. A ci 40 alebo 43km je uz asi jedno, rozptyl bude aj tak velky.
Hevonen: ostatni vyrobcovia urcite nespia a maju v ponuke nieco podobne. A ci 40 alebo 43km je uz asi jedno, rozptyl bude aj tak velky.
Hevonen: "dostane licenciu ten kto kúpi od Konštrukty húfnice" - jelikož jsou houfnice od Konštrukty bestseller, tak na tom něco bude, že ta munice je světově unikátní a každý ji ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen: "dostane licenciu ten kto kúpi od Konštrukty húfnice" - jelikož jsou houfnice od Konštrukty bestseller, tak na tom něco bude, že ta munice je světově unikátní a každý ji chce.Skrýt celý příspěvek
Sergej: nehovorím že spia. Ak však nájdeš niečo podobné v ponuke sem s tým. ;-) Práve vďaka M3kam dodáva ZVS delostreleckú muníciu do toľkých krajín. Za tú istú cenu môžeš mať ...Zobrazit celý příspěvek
Sergej: nehovorím že spia. Ak však nájdeš niečo podobné v ponuke sem s tým. ;-)
Práve vďaka M3kam dodáva ZVS delostreleckú muníciu do toľkých krajín.
Za tú istú cenu môžeš mať lepší dostrel aj oveľa vyššiu presnosť.Skrýt celý příspěvekHevonen Taky ze Slovenska se žádná munice ani licence kupovat nebude. Munice co se bude kupovat pro Caesary má být v následujícím složení: HE, HE HB, HE ER BB, Bonus, ILL, SMOKE ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Taky ze Slovenska se žádná munice ani licence kupovat nebude.
Munice co se bude kupovat pro Caesary má být v následujícím složení:
HE, HE HB, HE ER BB, Bonus, ILL, SMOKE a CV
S tím že ty první tři se mají patrně vyrábět v STV.Skrýt celý příspěvek
Asi hej...
My na UA tiez neposielame nic lepsie...Asi hej...
My na UA tiez neposielame nic lepsie...
Nebylo by lepší dotáhnout jednu houfnici do funkčního stavu.
Než každý rok v naší malé zemi představovat novou, které se nedostane z prototypu?Nebylo by lepší dotáhnout jednu houfnici do funkčního stavu.
Než každý rok v naší malé zemi představovat novou, které se nedostane z prototypu?tak Morana je nejspíš do značné míry DITA, akorát s několika úpravami. DITA má dělo L45 a konstruktéři zřejmě nechtěli prodlužovat na L52 po vzoru Z2 na starém uspořádání podvozku, ...Zobrazit celý příspěvek
tak Morana je nejspíš do značné míry DITA, akorát s několika úpravami. DITA má dělo L45 a konstruktéři zřejmě nechtěli prodlužovat na L52 po vzoru Z2 na starém uspořádání podvozku, takže tu věž zkrátka dali dozadu a motor za kabinu, aby se to nezasekávalo na křižovatkách a v lesích laufem o stromy. Vypadá to dizajnově jako jiné dělo, ale zřejmě to bude hodně společné s Ditou.Skrýt celý příspěvek
DITA sa snáď ani nedá nazvať prototyp. Osvedčené a zavedené: podvozok DANA spolu s zbraňovou stanicou Zuzana 2000. Teraz išli ďalej a priniesli koncept ktorý vzniká prienikom Eva ...Zobrazit celý příspěvek
DITA sa snáď ani nedá nazvať prototyp. Osvedčené a zavedené: podvozok DANA spolu s zbraňovou stanicou Zuzana 2000. Teraz išli ďalej a priniesli koncept ktorý vzniká prienikom Eva 8x8 a Zuzana 2 doplneným o nové zaujímavé prvky.
Ja by som to úplne nezatracoval. Viaceré veci sú tam veľmi zaujímavé technické úvahy konštruktéra, ktoré sa do finálnej podoby asi nedostanú. To však nie je vadou.Skrýt celý příspěvekŽe je Morana založena na Evě (kde je jí konec) je docela odvážné tvrzení o kterém nemáme info, že by se zakládalo na pravdě. Přeci jen takto koncipovaných houfnic je více. Morana ...Zobrazit celý příspěvek
Že je Morana založena na Evě (kde je jí konec) je docela odvážné tvrzení o kterém nemáme info, že by se zakládalo na pravdě. Přeci jen takto koncipovaných houfnic je více. Morana používá věž Dity, se slovenským zbraňovým systémem ofc.Skrýt celý příspěvek
Kdosi tu měl problém s hlavní před vozidlem a křižovatkymi ve tvaru T, tak se asi snaží vyjít vstříc každému :-)
Kdosi tu měl problém s hlavní před vozidlem a křižovatkymi ve tvaru T, tak se asi snaží vyjít vstříc každému :-)
jo to jsem byl ja, tak me pochopitelne potesilo, ze to vidi podobne :-).
jo to jsem byl ja, tak me pochopitelne potesilo, ze to vidi podobne :-).
Je to lepší uspořádání než mít kabinu v předu a motor vzadu za věží, i když to byl ve své době super kousek - Dana. Věž vzadu může přinést i možnost lehčí manipulace munice z ...Zobrazit celý příspěvek
Je to lepší uspořádání než mít kabinu v předu a motor vzadu za věží, i když to byl ve své době super kousek - Dana. Věž vzadu může přinést i možnost lehčí manipulace munice z muničních vozů.
Ale i na provedení Morany na první pohled vidím něco, co se mi nelíbí. Jsou to nohy a možnost omezeného odměru. Němci na novém HX mají čtyři pořádné nohy, aby měli odměr 360°, podobně to umí srbové a vypadal tak i prototyp Koalitsije na Kamazu.Skrýt celý příspěvekTechnické riešenie osadenie motora dozadu, je práve využitie predností motorov Tatra. Zároveň je pre údržbu ľahko prístupný a doslova vymenitelny v polnych podmienkach radovo v ...Zobrazit celý příspěvek
Technické riešenie osadenie motora dozadu, je práve využitie predností motorov Tatra.
Zároveň je pre údržbu ľahko prístupný a doslova vymenitelny v polnych podmienkach radovo v hodinách.
Takéto umiestnenie nezvyšuje siluetu vozidla, kabína môže byť nižšie uložená, ak si pri Zuze niekedy stal vieš aka je to subtilna hufnica. Vozidlo je lepšie vyvážené. Negativom riešenia je hlaveň trcacia pred vozidlo.
Ako vždy, každé technické riešenie prináša plusy aj mínusy.Skrýt celý příspěvekHenovenVětšina samohybných houfnic má věže vzadu, rozložení u Morany nevypadá zle. Zajímavé bude vidět, kde všude bude možné převážet munici. Mně osobně vadí, že si konstruktéři ...Zobrazit celý příspěvek
HenovenVětšina samohybných houfnic má věže vzadu, rozložení u Morany nevypadá zle. Zajímavé bude vidět, kde všude bude možné převážet munici. Mně osobně vadí, že si konstruktéři nevyhráli více s podpěrami. Mít to 4 pořádné podpěry tak se může uvažovat o odměru 360°a snadnějším přebíjení v případě vezené munice mezi kabinou a věží a nebo naopak při přebíjení z muničního vozu vzadu. Takto to vypadá, že "jen" posunuli věž Dity dozadu.Skrýt celý příspěvek
Henoven
Tady se podívejte jak na tom s rozložením na vozidle Caesar.
https://www.valka.cz/CZE-FRA-C...Henoven
Tady se podívejte jak na tom s rozložením na vozidle Caesar.
https://www.valka.cz/CZE-FRA-C...
Jeden dotaz, 8x8 pro Caesar CZ bude mít taktéž řiditelné všechny nápravy?
Jeden dotaz, 8x8 pro Caesar CZ bude mít taktéž řiditelné všechny nápravy?
V zadu jsou ty šlapáky po kterých chodí obsluha. Nejspíš se nikomu nechtělo řešit že by se musely zadní kola srovnat do roviny při přechodu do bojové konfigurace.
V zadu jsou ty šlapáky po kterých chodí obsluha. Nejspíš se nikomu nechtělo řešit že by se musely zadní kola srovnat do roviny při přechodu do bojové konfigurace.
To by asi nebyl takový problém. Právě v tom prostoru mají lítat ty podávací ramena.
To by asi nebyl takový problém. Právě v tom prostoru mají lítat ty podávací ramena.
Už níže dával Danik odkaz na vizualizaci. Je vidět že ty šlapáky zasahují až ke kolum v pohodové i bojové pozici. http://m.cgmodel.com/model/491... Jako celkově se mi ty ...Zobrazit celý příspěvek
Už níže dával Danik odkaz na vizualizaci. Je vidět že ty šlapáky zasahují až ke kolum v pohodové i bojové pozici.
http://m.cgmodel.com/model/491...
Jako celkově se mi ty police nelíbí, když jsem viděl jak to při výstřelu litá...Skrýt celý příspěvek
Téma proč se nepočkalo na Moranu je sice fajn, ale jak tu zaznělo CSG samo tlačilo Caesara a podle mě k tomu mají několik důvodů. CSG se nesnaží přeskakovat, ale naopak jde cestou ...Zobrazit celý příspěvek
Téma proč se nepočkalo na Moranu je sice fajn, ale jak tu zaznělo CSG samo tlačilo Caesara a podle mě k tomu mají několik důvodů. CSG se nesnaží přeskakovat, ale naopak jde cestou učení se na zavedených systémech. Viz pandur, několik modernizaci dany, dita a teď morana, to samé patriot a titus atd.
Myslím, že prostě Caesar chtěli prosadit, aby si vyzkoušeli další technologie a získali zkušenost, možná také existuje nějaká dohoda o integraci francouzských projektilů atd. Klasická spolupráce výhodná pro obě strany a díky tomu se může Morana stát opravdu úspěšným systémem.Skrýt celý příspěvekCSG nebylo mimo hru nikdy. Buď jako dodavatel houfnice (DANA M2 nebo potencionálně DITA, Morana) a nebo jako dodavatel podvozku. Pro CSG je nejvýhodnější, když bude dodávat co ...Zobrazit celý příspěvek
CSG nebylo mimo hru nikdy. Buď jako dodavatel houfnice (DANA M2 nebo potencionálně DITA, Morana) a nebo jako dodavatel podvozku. Pro CSG je nejvýhodnější, když bude dodávat co největší podíl a tím jsou bezesporu její houfnice.
Proto polemiky, že CSG protlačilo Caesary na úkor sebe sama (CSG) je úplná pitomost.Skrýt celý příspěvekDANA M2 je fajn DANA v novém kabátku, ale pro MO nepřichází v úvahu vzhledem k požadavku 155mm munice. DITU nikdo nenabízel a není to výsledek českého, ale česko-slovenského ...Zobrazit celý příspěvek
DANA M2 je fajn DANA v novém kabátku, ale pro MO nepřichází v úvahu vzhledem k požadavku 155mm munice. DITU nikdo nenabízel a není to výsledek českého, ale česko-slovenského obranného průmyslu, jedná se o vylepšenou Zuzanu vz.2000. Morana, která přišla až nyní, tedy přes rok od zakázky na houfnice, taktéž používá slovenské palebný systém (kombinace Zuzky 2 a 2000), někdo psal o tom, že v EA upravili nabíjecí mechanismus. Samozřejmě díky věži a designu bude výrobní (technologický) podíl českého průmyslu vyšší u Morany než Caesaru, ovšem rozdíl není nijak velký (v obou případech palebný systém není náš). V ekonomické sféře je rozdíl větší díky tomu, že výrobek je od EA a partnerem (subdodavatelem?) projektu je ZTS Špeciál. V případě Caesaru jsme subdodavatelem my.
I tak ale se jedná o projekt na kterém se bude ještě pracovat. CSG sami přišli s Caesarem což je už vyzkoušený ověřený systém.
Morana je automatizovanější systém, ovšem díky tomu i komplikovanější. Udávaný odměr je 60° na obě strany, u Caesaru 30°. U Caesaru mi přijde lepší řešení podpěr. Co je nevýhoda u Caesaru je, že nabíjecí podavače a automatické rameno pro podávání munice jde mimo půdorys vozidla. Může se tím za něco vzít nebo dojít k nárazu zezadu, na druhou stranu je to docela vysoka a to riziko je naprosto minimální. Taktéž je celý mechanismus nekrytý a tudíž vystaven přírodním živlům. Při jízdě na mokru/bahně/sněhu to není moc chráněno před sacím efektem za vozidlem, ale něco mi říká, že Nexter s tímhle počítal a mechanismus je uzpůsoben tak, aby fungoval i s trochou bordelu, nehledě na to, že právě díky dobře vyřešené podpěře je před tím nejhorším chráněný. Další věc je, že na celý mechanismus je ochranný vak.
Díky Československu je patrná provázanost CZ a SK zbrojního průmyslu. DANA, Ondava, obě Zuzany i DITA se nezapřou, Morana stejně jako EVA je něco trochu jiného. Slováci umí dodnes celý palebný systém a jde jim dobře i výroba a vývoj munice (i když třaskavina jde zase od nás). CSG potažmo EA toho využívá.
Holt už ale bylo rozhodnuto a naši dělomrdi se mohou těšit na 52 Caesarů. počkejme si na praxi a pak můžeme soudit správnost/nesprávnost výběru.
Myslím, že my i naši klucí z Jinců budou nakonec spokojení a oproti Danám je to obrovský krok vpřed. CSG získá další schopnosti a zakázky společně s Nexterem a začne se díky tomu u nás vyrábět munice, což je sice malý, ale velmi podstatný detail. Munice od Nexteru je taktéž výhoda.Skrýt celý příspěvekA to měla jako CSG protlačit výkres?
Danu m2 se pokoušela protlačit dlouho, ale vojáci prostě už nechtěli a vůbec se jim nedivím.A to měla jako CSG protlačit výkres?
Danu m2 se pokoušela protlačit dlouho, ale vojáci prostě už nechtěli a vůbec se jim nedivím.Aka by to bola paráda, keby ste teraz už mali 48 DANA m2 za asi 1,2mld Kč a k tomu know-how na výrobu vlastnej 155mm húfnice, kde prvé kusy by prišli skôr ako Caesar, ktorý má byť ...Zobrazit celý příspěvek
Aka by to bola paráda, keby ste teraz už mali 48 DANA m2 za asi 1,2mld Kč a k tomu know-how na výrobu vlastnej 155mm húfnice, kde prvé kusy by prišli skôr ako Caesar, ktorý má byť dodávaný 2024-2026.Skrýt celý příspěvek
To by vskutku byla paráda, 48 starých houfnic s nekompatibilní munici, které by navíc, vzhledem k válce na UA, nebylo dost. Jinak za těch 1,2 mld jich mělo být jen 24. A žádné ...Zobrazit celý příspěvek
To by vskutku byla paráda, 48 starých houfnic s nekompatibilní munici, které by navíc, vzhledem k válce na UA, nebylo dost.
Jinak za těch 1,2 mld jich mělo být jen 24.
A žádné know-how bychom neměli, jen by se nejdůležitější díly dovážely od vás a nikoliv z Francie.
Navíc silně pochybuji, že by byly k dispozici dřív než Caesar.Skrýt celý příspěvekA já myslel, že jsme měli koupit Zuzany, ale zřejmě i 152mm Dany M2 už by byly fajn. Docela by mě zajímalo proč? Určitě to nemá nic společného s účastí slovenského zbrojního ...Zobrazit celý příspěvek
A já myslel, že jsme měli koupit Zuzany, ale zřejmě i 152mm Dany M2 už by byly fajn. Docela by mě zajímalo proč? Určitě to nemá nic společného s účastí slovenského zbrojního průmyslu, že ne.Skrýt celý příspěvek
Danik: je to z mojej strany úvaha "po vojne každý generál". Este v 2021 som tvrdil, že modernizácie Dan je slepá ulička. Dnes 48 diel aj keď starého kalibru a na ceste 48 diel ...Zobrazit celý příspěvek
Danik: je to z mojej strany úvaha "po vojne každý generál".
Este v 2021 som tvrdil, že modernizácie Dan je slepá ulička.
Dnes 48 diel aj keď starého kalibru a na ceste 48 diel 155mm kalibru by sa skutočne hodili. A to v podstate za polovicu ceny, ktorú ste dali za nove Breny.
Na modernizácii Dan je podiel slovenského priemyslu celkom malý. Prakticky sa redukuje na novú hlaveň a novovýroba kompletu automatu. A aj to len ak by chcela AČR niečo spoľahlivejšie ako sovietsky systém automatu, ktorý nebol najkvalitnejší a zložitý na údržbu. Avšak pri spokojnosti s ním, by repas spravila EA.
Pôvodný zámer v roku 2016 sa výmeny hlavní netýkal a tak by celu modernizáciu zvládol český priemysel sám a to do roku 2020.
Cena za Dana M2, ked sa o nej uvazovalo bola 1mil€ za kus.Skrýt celý příspěvekHevonen. Chápu princip nápadu, ovšem kdo mohl tušit dnešní situaci že. Holt jak OSSR tak AČR to načapalo s kalhotami dole. Co se týče ceny Brenů. Teď bych opravdu nechtěl kecat, ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen.
Chápu princip nápadu, ovšem kdo mohl tušit dnešní situaci že. Holt jak OSSR tak AČR to načapalo s kalhotami dole.
Co se týče ceny Brenů. Teď bych opravdu nechtěl kecat, ale myslím že v té poslední zakázce za miliardu jsou Breny 2, Breny PPS, CZ P-10C, možná Škorpiony a k tomu příslušenství, které povězme si na rovinu, může prevyšovat cenu i dražších zbraní jako Bren 2. Tohle vše nakoupeno ve slušných počtech. Tohle vše je potřeba pro naši pěchotu. Tudíž nějak nechápu přirovnání s Danami. Když potřebuji A nebudu kupovat B i když je levnější. AČR poptávala 155mm. Kupovat takto úzce za sebou 48 a pak 52 houfnic je asi nic moc řešení. Měli by jsme se snažit jít na jeden kalibr. Taktéž se nejedná zrovna o ekonomickou možnost.
U Dany je podobná účast slovenského průmyslu jako u Dity nebo Morany.
Chápu ve smyslu, že teď by jsme měli už druhým rokem klid s tolika "modernizovanými" Danami, ovšem ty by se ve službě moc neohřály a za chvíli zase letěly buď do skladů nebo úplně pryč.
Stačí se kouknout na T-72M4CZ. Ty se teď pracně všech 32 ks dávají dohromady aby cca ve 2026 byly nejspíš nahrazeny Leopardy. Pro realitu mobilizačních skladů samozřejmě fajn. Ovšem tříštění logistiky včetně munice a krátká doba ve službě by u Dan nebyla zrovna dobrá záležitost.Skrýt celý příspěvekHlavní cíl byl mít dělostřelectvo KONEČNĚ (po skoro čvrt století členství) v ráži NATO. Vy tu říkáte "kdyby se ještě chvíli odkládalo/použilo (další) překlenovací řešení... já ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavní cíl byl mít dělostřelectvo KONEČNĚ (po skoro čvrt století členství) v ráži NATO. Vy tu říkáte "kdyby se ještě chvíli odkládalo/použilo (další) překlenovací řešení... já říkám kdyby se váhalo o dva roky míň, mohly už první exempláře přicházet.
Plus samozřejmě ten fakt že nikdo nebyl ochotný tvořit zásoby munice "dopředu" (pro ráži kterou jsme neměli) ale taky nějaké zásadnější přikupování k řadě které jsme se chtěli akutně zbavit je těžko představitelné... prostě čekat na poslední chvíli není obecně dobré, a zase se to jednou potvrdilo.Skrýt celý příspěvek
Stirling Technická, CSG není AČR aby si osahávala věci a není to ani čínská firma co kopčí originály. Navíc CSG umí houfnice o level výše než je Caesar, tak nějaké získávání ...Zobrazit celý příspěvek
Stirling
Technická, CSG není AČR aby si osahávala věci a není to ani čínská firma co kopčí originály. Navíc CSG umí houfnice o level výše než je Caesar, tak nějaké získávání know-how montáží děla a krabic na Tatru CSG nezíská.Skrýt celý příspěvekCo na tych hufniciach konkretne “umi” ze su o level vyse od Cezara ? Nexter si sam navrhol hlaven, brzdovratne ustrojenstvo a vsetko okolo. CSG vzalo hotovu Zuzanu 2000, dorobilo ...Zobrazit celý příspěvek
Co na tych hufniciach konkretne “umi” ze su o level vyse od Cezara ?
Nexter si sam navrhol hlaven, brzdovratne ustrojenstvo a vsetko okolo. CSG vzalo hotovu Zuzanu 2000, dorobilo jej (mozno) novy zasobnik a posadilo to na tatra podvozok.
Ja tu vidim podstatny rozdiel v schopnostiach a potrebnom know how.Skrýt celý příspěvekCaesar je úspěšná houfnice v sériové produkci, která se navíc dobře prodává. , Víš kolik problémů během vývoje je ještě čeká u Morany řešit? Vždyť to ještě ani nevystřelilo a ...Zobrazit celý příspěvek
Caesar je úspěšná houfnice v sériové produkci, která se navíc dobře prodává. ,
Víš kolik problémů během vývoje je ještě čeká u Morany řešit? Vždyť to ještě ani nevystřelilo a najeto po silnici to má tak max. pár desítek km. V dnešní době mě upřímně překvapuje vůbec takový názor tady na AN.
CSG určitě nebude kopírovat sw pro řízení palby či tak něco, ale rozhodně získá spoustu zkušeností při výrobě a servisu a to rozhodně využije.
Jinak ano Morana vypadá super a moc jí fandím ať se to podaří, ale v současné době má v boji hodnotu asi jako pravé přední světlo u Caesara a ještě to tak nějakou dobu určitě bude.Skrýt celý příspěvekKam se dobře prodává? A bude se dobře prodávat potom co jsou vidět výhody jiných houfnic na Ukrajině? U nás se koupila jen a pouze z politických důvodů.
Kam se dobře prodává? A bude se dobře prodávat potom co jsou vidět výhody jiných houfnic na Ukrajině? U nás se koupila jen a pouze z politických důvodů.
Reakce na komentáře níže: 1. MOČR neumí komunikovat s tuzemskými výrobci a využít jejich potenciál. Jsme jedna z mála zemí, která umí vyvíjet a vyrábět houfnice (DANA M2 se ...Zobrazit celý příspěvek
Reakce na komentáře níže:
1. MOČR neumí komunikovat s tuzemskými výrobci a využít jejich potenciál. Jsme jedna z mála zemí, která umí vyvíjet a vyrábět houfnice (DANA M2 se počítá) a kupujeme v zahraničí. Tento fenomén těžko v zahraničí najdeme.
2. Lobbování firem za svůj produkt nebo jako subdodavatelé je přirozené, firmy chtějí prodat, MOČR má rozhodovací pravomoc.
3. Přechod na ráži NATO (155mm) je s každou novou houfnicí.
4. Caesar má smysl hlavně v základní verzi, tj. co má drtivá většina armád. Ostatně mimo Evropu se potlouká už poměrně dost houfnic, které mají na korbě dělo a vezenou munici. S dalšími vymoženostmi se sice zlepšuje práce obsluhy, ale také se zvyšuje cena a riziko poruch.
V oblasti moderního dělostřelectva mají smysl věžové houfnice (kolové nebo pásové) a jako lowcostový doplněk houfnice na bázi Caesara a nebo jemu podobné houfnice ATMOS2000, Kryl, Bogdana a čínské a dokonce už i africké obdoby.
Stavět něco mezi jako Caesar s Automatem (podobně jako srbský Alexandar či SORA s automatem) je sice taková technická vychytávka, ale v praxi to má více nevýhod, než výhod. Je to jako tunit Dacii a dělat z ní auto vyšší třídy. Auto vyšší třídy to nikdy nebude, zajímavost sice dobrá, ale své praktické kouzlo to má, když si na nic nehraje.Skrýt celý příspěvekTo že se bude přecházet na západní ráži bylo jasné už od devadesátých let. To že v CSG dlouho prostě neměli na výrobu vlastní houfnice je realita. Ovšem kdyby se před 5 až 8 lety ...Zobrazit celý příspěvek
To že se bude přecházet na západní ráži bylo jasné už od devadesátých let. To že v CSG dlouho prostě neměli na výrobu vlastní houfnice je realita. Ovšem kdyby se před 5 až 8 lety zaměřili na novou 155 mm houfnici, místo tlačení zoufalé Dany Mx, mohli dnes dodávat.
Místo toho se radši dohodli s Nexterem na spolupráci na jejich houfnici. Je to nepochybně proto že sami dobře ví že ať už Dita nebo Morana nebude v nejbližší době reálně k dispozici.Skrýt celý příspěvekVeškeré kdyby by bylo k ničemu, když MO ČR požadovalo houfnici zavedenou ve výzbroji armády v NATO. Kdo by si to v nich v NATO koupil, když by to neměla ve výzbroji ani země ...Zobrazit celý příspěvek
Veškeré kdyby by bylo k ničemu, když MO ČR požadovalo houfnici zavedenou ve výzbroji armády v NATO. Kdo by si to v nich v NATO koupil, když by to neměla ve výzbroji ani země výrobce? Kdyby takto postupovali v 70. letech, nevznikla by ani DanaSkrýt celý příspěvek
Tak vzhledem k tomu že domácí průmysl neměl co nabídnout....
Dana by patrně nevznikla kdyby se místo nové houfnice vrhly na modernizaci ISU-152....Tak vzhledem k tomu že domácí průmysl neměl co nabídnout....
Dana by patrně nevznikla kdyby se místo nové houfnice vrhly na modernizaci ISU-152....Přesně tak. V době výběru ShKH pro AČR objektivně CSG nemělo co jiného nabídnout než Caesara. Pro CSG byla spolupráce s Nexter cesta jak dostat podvozky Tatra do západní armády ...Zobrazit celý příspěvek
Přesně tak. V době výběru ShKH pro AČR objektivně CSG nemělo co jiného nabídnout než Caesara. Pro CSG byla spolupráce s Nexter cesta jak dostat podvozky Tatra do západní armády (Dánsko, Francie), což by bylo třeba ještě před 20 lety zcela nepředstavitelné. To samé Titus.
Nicméně Morana je zatím ve fázi demonstrátoru a bude potřeba na ní ještě dost zapracovat. Nicméně velký potenciál CSG je v této oblasti zřejmý a jako patriot z toho mohu mít jedině radost.Skrýt celý příspěvek:-D to se můžeme přít stále dokola, nemohli nic jiného nabídnout, když bylo podmínkou nákupu zavedené houfnice v některé armádě nato :-) MO ČR nikdo nebránil ve zcela jiném ...Zobrazit celý příspěvek
:-D to se můžeme přít stále dokola, nemohli nic jiného nabídnout, když bylo podmínkou nákupu zavedené houfnice v některé armádě nato :-)
MO ČR nikdo nebránil ve zcela jiném zadání, které by znělo například tak, at postaví sami houfnici 155/52 doma.Skrýt celý příspěvekZbytečně to komplikujete
https://starfos.tacr.cz/cs/pro...Zbytečně to komplikujete
https://starfos.tacr.cz/cs/pro...Což ovšem neplatí obrana a nemá to s nimi absolutně nic společného. Stojím si zatím že zadat vývoj houfnice spojené s nákupem není legálně možné.
Což ovšem neplatí obrana a nemá to s nimi absolutně nic společného. Stojím si zatím že zadat vývoj houfnice spojené s nákupem není legálně možné.
Narazil jsem na netu na model jak by mohl vypadat Caesar CZ 8x8. Kabina však zřejmě bude ta, jež se dodávala pro UA techniku. Co mě zaujalo je zde vyobrazený zvýšený počet vezené ...Zobrazit celý příspěvek
Narazil jsem na netu na model jak by mohl vypadat Caesar CZ 8x8. Kabina však zřejmě bude ta, jež se dodávala pro UA techniku. Co mě zaujalo je zde vyobrazený zvýšený počet vezené munice.
http://m.cgmodel.com/model/491... Skrýt celý příspěvekNáš průmysl dokáže vyprodukovat zajímavé houfnice v podobě DITA, nyní Morana a také známé a úspěšné DANA M2. Naší potentáti ovšem musí nakoupit Caesar, který je de-facto ...Zobrazit celý příspěvek
Náš průmysl dokáže vyprodukovat zajímavé houfnice v podobě DITA, nyní Morana a také známé a úspěšné DANA M2.
Naší potentáti ovšem musí nakoupit Caesar, který je de-facto nástupce klasického taženého dělostřelectva vybaveného nově dalšíma fičurama, které možná pomůžou při obsluze, ale také jsou dalším rizikem poruch a vyšší ceny.
Náš průmysl buď samostatně nebo se Slovenskem dokáže postavit houfnici na bázi Caesara bez problémů, viz. Eva, která má navíc automat.
Rychlé dodání Caesaru je sice príma, ale musíme si uvědomit, že máme novou verzi, která bude mít své mouchy, jak to u nové techniky zpravidla bývá. Původní Caesar je velmi jednoduchá houfnice.
Zavedení nové české houfnice koncepčně podobné Caesaru není běh na dlouhou trať a rozdíl mezi zavedením Caesaru a českým analogem může být jen pár let. Do té doby nám stačí DANY, případně jejich modernizace hlavně v podobě SŘP, který se dá později převést na nové houfnice.Skrýt celý příspěvekDita + Morana jsou víceméně prototyp. Ono ten nákup i tak blbě vyšel. Oba tyhle houfnice přišly až po objednávce Caesarů.
Dita + Morana jsou víceméně prototyp. Ono ten nákup i tak blbě vyšel. Oba tyhle houfnice přišly až po objednávce Caesarů.
Preto CSG lobovalo za modernizaciu starých Dan. Vela by sa naučili pri tomto procese a následne sa mohol dohodnúť prenos know-how na výrobu sofistikovanej húfnice. Babiš však ...Zobrazit celý příspěvek
Preto CSG lobovalo za modernizaciu starých Dan.
Vela by sa naučili pri tomto procese a následne sa mohol dohodnúť prenos know-how na výrobu sofistikovanej húfnice.
Babiš však potreboval francúzske krytie svojich zlodejin.Skrýt celý příspěvekZa Ceasar lobovalo hlavně CSG, Nexter je pro ně důležitý partner.
Byli si jasně vědomi toho, že nemají či nabídnout.Za Ceasar lobovalo hlavně CSG, Nexter je pro ně důležitý partner.
Byli si jasně vědomi toho, že nemají či nabídnout.Hevonen V roce 2019 neměli ani Ditu, což je v podstatě trochu vylepšená SK Zuzana 2000. Takže kdyby AČR čekala na Moranu, která zatím ani náhodou není ve stavu pro sériovou výrobu, ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
V roce 2019 neměli ani Ditu, což je v podstatě trochu vylepšená SK Zuzana 2000. Takže kdyby AČR čekala na Moranu, která zatím ani náhodou není ve stavu pro sériovou výrobu, tak se smlouva podepisuje někdy v roce 2025, což je pozdě.
Z Bureše se mi chce akorát tak zvracet, ale tady to nešlo udělat jinak, nová děla potřebujeme. Ostatně i AČR Ceasar chtěla, průmysl (CSG i STV) ho chtěl. Pro CSG je Nexter významný partner (podvozky, Titusy, které se vyrábí nejen pro AČR), STV se tak dostane k výrobě 155 munice.Skrýt celý příspěvekFlanker
Jenže ta podmínka by neplatila pokud by to byl český systém, jenže v roce 2019 žádný takový systém nebyl a CSG ani nenaznačila, že někdy (kdy?) bude.Flanker
Jenže ta podmínka by neplatila pokud by to byl český systém, jenže v roce 2019 žádný takový systém nebyl a CSG ani nenaznačila, že někdy (kdy?) bude.Nesher Ono je to hodně těžké do něčeho takového investovat, když chyběla podpora státu. MO dobře vědělo o schopnostech digitalizace Dany a možnostech udělat z toho systém 155/52. ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher
Ono je to hodně těžké do něčeho takového investovat, když chyběla podpora státu. MO dobře vědělo o schopnostech digitalizace Dany a možnostech udělat z toho systém 155/52. Ta zakázka se zacala umělé ohýbat ve prospěch Nexteru. Nebýt takového dlouhého lavirovani mohla Česká houfnice být v jiné fáziSkrýt celý příspěvekFlanker A přišla CSG za MO s tím, že něco chystají? Ne, takže sami neměli zájem. Pouze půl roku po oznámení, že se koupí Caesar, ukázali technologický demonstrátor (tak to sami ...Zobrazit celý příspěvek
Flanker
A přišla CSG za MO s tím, že něco chystají? Ne, takže sami neměli zájem.
Pouze půl roku po oznámení, že se koupí Caesar, ukázali technologický demonstrátor (tak to sami označovali) Dita, což není nic jiného než lehce vylepšená Zuzana 2000 a nesplňovalo to ani TTD požadavky. A kolik je v obou systémech skutečně českých komponent, bůh suď. Nedivil bych se kdyby by to bylo +- stejné jako u Ceasara.
Ale to je nakonec jedno, důležité je, že CSG nikdy "české" dělo AČR nenabídla. Jediné co nabízeli byla nesmyslná modernizace DANA a když pochopili, že to neprojde, začali opravdu mohutně tlačit Ceasar. O Dita (což je z hlediska AČR skoro stejný nesmysl jako DANA M2, navíc česká taky moc není), natož o Moraně nikdy nepadlo ani slovo.Skrýt celý příspěvekScotty :-) vyrábělo CSG nějakou houfnici 155/52 zavedenou v nějaké armádě NATO? ... nevyrábělo, pokud se přístup MO ČR nezměnil, tak mohli nabídnout jen účast spolu s jiným ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty
:-) vyrábělo CSG nějakou houfnici 155/52 zavedenou v nějaké armádě NATO?
... nevyrábělo, pokud se přístup MO ČR nezměnil, tak mohli nabídnout jen účast spolu s jiným výrobcemSkrýt celý příspěvek
Caesar samozřejmě není takové monstrum jako Z2, ale svou koncepcí je také velice zajímavý a jak se ukazuje tak i funkční. Je to spojení de facto minimálně upraveného podvozku se ...Zobrazit celý příspěvek
Caesar samozřejmě není takové monstrum jako Z2, ale svou koncepcí je také velice zajímavý a jak se ukazuje tak i funkční. Je to spojení de facto minimálně upraveného podvozku se třemi samostatně funkčními bloky: zbraň, management granátů, management hnacích náplní. Má určitě obrovský modernizační potenciál, kdy lze modifikovat každou součást samostatně bez nutných zásahů do celého systému...např. když vyvstane potřeba používat delší granáty, jiné hnací náplně nebo když někdo bude požadovat verzi full auto. Já bych si výběr Caesara úplně nehanil...Skrýt celý příspěvek
Kdyby byla v době zadávání zakázky ochota zafinancovat a pomoct CSG a samo CSG přišlo na MO s tím, že "hele děláme kromě DITY ještě tuhle novou koncepci, tak když nám dáte trochu ...Zobrazit celý příspěvek
Kdyby byla v době zadávání zakázky ochota zafinancovat a pomoct CSG a samo CSG přišlo na MO s tím, že "hele děláme kromě DITY ještě tuhle novou koncepci, tak když nám dáte trochu času a pomůžete s testováním a vychytáváním much, je to Vaše. Byl by to jiný příběh. Ale jak je vidět samo CSG chtělo Caesara a větší spolupráci s Nexterem (pro ně výhodná záležitost, Caesar má exportní úspěchy a 8x8 pro Dány, Saudy, nás i dokonce Francouze bude na Tatrách + část výroby u nás a munice. Taky se dá předpokládat i další větší spolupráce díky Titusu) a samotné MO ČR se poohlíželo po hotovém zavedeném systému a důležitá byla cena. Je Caesar skvělá houfnice? Špička to není, ALE je to dobrý, poměrně jednodušší a už odzkoušený systém (i s nabíjecím ramenem už to šlape od 2016), který přijede, pošle k nepříteli za 45 vteřin 6 projektilů (připravovaný Bonus Mk.II od Nexteru je antiarmor paráda) a zase zmizí. Počet 52ks je na poměry AČR taktéž nijak katastrofální číslo. Not great, but definitely not terrible. Jasně, že poladit Moranu a zavést jí by bylo super, je tam ale několik ale a řekněme, že čas a vesmír tomu prostě bohužel nebyl nakloněn.
Počkejme si na finální podobu pro AČR, Morana, Zuza nebo Krab to nebude, ale třeba budeme překvapeni a svoji práci to udělá. Vzhledem k jednoduchosti také bude pravděpodobně jednodušší servis a opravy. Co mě třeba překvapilo je, že se uvádí, že na silnicích to lítá stovkou a v terénu až 50 km/h. Což není špatné vzhledem k 30t 8x8. Pro AČR by dokonce nabíjení mělo být plně automatické.Skrýt celý příspěvekDobrou houfnici nedělá hezký obrázek, ani hezká maketa/prototyp v životní velikosti (nebo posádka zalezlá v plechové krabici). Ale funkční technický systém, který lze rychle ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrou houfnici nedělá hezký obrázek, ani hezká maketa/prototyp v životní velikosti (nebo posádka zalezlá v plechové krabici).
Ale funkční technický systém, který lze rychle nasadit, a rychle skrýt před odvetou nepřítele. Tady pokud armáda nechtěla pásovou houfnici, Ceasar převyšuje naše daný o celé délky.
Sice máme továrnu na "děla" (spíše na Slováci mají), ale ta továrna zatím nevyprudukovala dělo co by mohla armáda objednat (maximálně modernizace, za finance armády).
Má naše armáda prostředky na to, aby financovala vývoj + první sérii zbraně?
Bavíme se o koupi 52ks, takže domácích bychom kopily 24+-ks? (opravdu by to pomohlo obraně CR?)Skrýt celý příspěvek
Když se podívám na článek o TREVA-30 a místo toho jeřábu si představím věž z Morany, tak by to myslím bylo i lepší ;-) Má to již řešené 4 podpěry. Hlaveň sice více před kabinu, ...Zobrazit celý příspěvek
Když se podívám na článek o TREVA-30 a místo toho jeřábu si představím věž z Morany, tak by to myslím bylo i lepší ;-)
Má to již řešené 4 podpěry. Hlaveň sice více před kabinu, ale kvůli vyšší montáži by to zase mohlo možná i vést přímou palbu v celém rozsahu 120°...Skrýt celý příspěvekDivím se, že nevyřešili nohy tak, aby mohli mít odměr 360. Tak jak to mají podobné houfnice jako Nora nebo HSX z Německa.
Divím se, že nevyřešili nohy tak, aby mohli mít odměr 360. Tak jak to mají podobné houfnice jako Nora nebo HSX z Německa.
Fáze demonstrátoru, finální podoba je možné, že bude více či méně odlišná.
Fáze demonstrátoru, finální podoba je možné, že bude více či méně odlišná.
Nová K9A2 s plně automatizovaným nabíjením. Dokáže vypálit až 10 ran za minutu.
https://www.youtube.com/watch?...Nová K9A2 s plně automatizovaným nabíjením. Dokáže vypálit až 10 ran za minutu.
https://www.youtube.com/watch?...šikovný stroj. Na pásech asi momentálně nejlepší houfnice, i ta předchozí verze byla šikovná v mechanizovaném doplňování munice z muničního vozidla. Vývoj jde zkrátka kupředu, kdo ...Zobrazit celý příspěvek
šikovný stroj. Na pásech asi momentálně nejlepší houfnice, i ta předchozí verze byla šikovná v mechanizovaném doplňování munice z muničního vozidla. Vývoj jde zkrátka kupředu, kdo chvíli stál, stojí opodál. Pokud Morana bude mít horší parametry (zatím to vypadá na 6rpm), tak je sice hezké, že půjde posadit na pásy, ale kdo si takovou verzi v konkurenci mj. s K9A2 vybere ?Skrýt celý příspěvek
Tak tak. Klucí by se mohli pochlapit a zvýšit to alespoň na těch 8, aby měli navrch před většinou konkurence. Tohle je skvělý koncept, ale demonstrátor a ještě bude třeba práce
Tak tak. Klucí by se mohli pochlapit a zvýšit to alespoň na těch 8, aby měli navrch před většinou konkurence. Tohle je skvělý koncept, ale demonstrátor a ještě bude třeba práce
je ale klidně možné, že mechanika zvládne vyšší kadenci a pouze kvůli nestabilitě kolového podvozku se musí čekat na dokývání hlavně, před dalším výstřelem. Pásový podvozek bude ...Zobrazit celý příspěvek
je ale klidně možné, že mechanika zvládne vyšší kadenci a pouze kvůli nestabilitě kolového podvozku se musí čekat na dokývání hlavně, před dalším výstřelem. Pásový podvozek bude stabilnější.Skrýt celý příspěvek
ZUZANE 2000 má ve variantě na kolech i na pásech uváděnou stejnou rychlost ...Zobrazit celý příspěvek
ZUZANE 2000 má ve variantě na kolech i na pásech uváděnou stejnou rychlost střelby:
https://www.valka.cz/SVK-vz-20...
https://www.valka.cz/SVK-Zuzan... Skrýt celý příspěvekHimalaya bola sprosto drbnutá na starý podvozok T-72 bez úprav. Vtedy to síce nazvali prototyp, dnes by to bol technologický demonštrátor. Aj odmer mala len +/-60°pričom tankový ...Zobrazit celý příspěvek
Himalaya bola sprosto drbnutá na starý podvozok T-72 bez úprav.
Vtedy to síce nazvali prototyp, dnes by to bol technologický demonštrátor.
Aj odmer mala len +/-60°pričom tankový podvozok dovoloval celokruhový.
Ak Zuze odfitrujeme kmitanie hlavne, tak rýchlosť streľby by vedela byť niekde 8-9 rpm. To je limit súčasného nastavenia nabíjacieho mechanizmu.Skrýt celý příspěvekHimalaya mala uz vtedy 40 nabojov, tzn predlzenu vezu. Inak suhlas, narychlo zbastlene pre Indicky tender. Na druhej strane, aka je realna vyuzitelnost 360st odmeru ? Lebo Cezar ma ...Zobrazit celý příspěvek
Himalaya mala uz vtedy 40 nabojov, tzn predlzenu vezu. Inak suhlas, narychlo zbastlene pre Indicky tender.
Na druhej strane, aka je realna vyuzitelnost 360st odmeru ? Lebo Cezar ma len 30st a nikomu to evidentne nevadi. Tankovy podvozok bez dodatocnych podpier sa otoci na mieste za par sekund, narozdiel od kolesoveho..
Jedine vyuzitie by som videl pri priamej obrannej strelbe, ale tu aj tak bude moment prekvapenia vzdy na strane utocnika.Skrýt celý příspěvekSergej Máš pravdu, úplně stačí když je odměr 30-40 stupňů, 360 je hezký, ale reálně to nepoužiješ, přímá palba je u 155 mm houfnice čistá zoufalost, pokud je nepřítel takto blízko, ...Zobrazit celý příspěvek
Sergej
Máš pravdu, úplně stačí když je odměr 30-40 stupňů, 360 je hezký, ale reálně to nepoužiješ, přímá palba je u 155 mm houfnice čistá zoufalost, pokud je nepřítel takto blízko, tak má houfnice všeho nechat a rychle zmizet. A ne si hrát na tank.Skrýt celý příspěvekPřímá střelba a "hraní si" na vozidlo palebné podpory není sice primární účel houfnice, ale aspoň v PR videu to vypadá efektně:
https://www.youtube.com/watch?...Přímá střelba a "hraní si" na vozidlo palebné podpory není sice primární účel houfnice, ale aspoň v PR videu to vypadá efektně:
https://www.youtube.com/watch?...Pre shoot and scout je 30° malo. Potrebuješ strieľať zo zastávky na nejakej uzkej polnej ceste. Zastavenie - zaujatie pozície bez komplikovaného manevrovania - zamierenie - vystrel ...Zobrazit celý příspěvek
Pre shoot and scout je 30° malo. Potrebuješ strieľať zo zastávky na nejakej uzkej polnej ceste.
Zastavenie - zaujatie pozície bez komplikovaného manevrovania - zamierenie - vystrel MRSI - odjazd.
Aspoň 45° aby si dokazal pokryť 1/4 kruhu. 60° Moreny je plne postacujucich.
Aj tych 30° sa samozrejme da, ale predlžuje to dobu zaujatia a opustenia DP.Skrýt celý příspěvekHevonen Dělostřelectvo plní úkoly z předem vybraných postavení, čas do výstřelu není to zásadní, j odhalení většinou dochází až po výstřelu (navíc Caesar na UA ukazuje, že to ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Dělostřelectvo plní úkoly z předem vybraných postavení, čas do výstřelu není to zásadní, j odhalení většinou dochází až po výstřelu (navíc Caesar na UA ukazuje, že to stačí) a tady jde už o rychlost palby. Střílet s odměrem např. 90 stupňů je znouzectnost, nikoliv standardní použití.Skrýt celý příspěvek
Také nějaké ty pohyblivé obrázky...
https://www.youtube.com/watch?...Také nějaké ty pohyblivé obrázky...
https://www.youtube.com/watch?...Tak už i o munici se budeme hádat :-) Paráda. Vy si tu munici vyrobit v Česku neumíte. Ne umíme. Ne neumíte. Když Vy o žok tak my o dva :-) Mezitím tady v ČR minulý rok byl ...Zobrazit celý příspěvek
Tak už i o munici se budeme hádat :-) Paráda. Vy si tu munici vyrobit v Česku neumíte. Ne umíme. Ne neumíte. Když Vy o žok tak my o dva :-)
Mezitím tady v ČR minulý rok byl schodek rozpočtu 420 mld. korun. Určitě byly za pana Babiše finance utraceny efektivně :-). Na volební dárky prachy jsou, na armádu ne. Přitom Polsko co má ani ne 2.5x HDP co my si jen tak pro srandu přezbrojuje a staví dohromady 6 divizí a další prvky + síly ter. obrany, páč se rozhodli, že NATO neNATO, u nich další Buču nikdo dělat nebude. My se tu mezitím ukájíme nad tím, že konečně přezbrojíme našich 1,5 brigády (protože Brnka se současnými 3 českými prapory je početně spíš pluk :-) ) a zbytek armády, což by měla být konstantní samozřejmost. Reakce na hrozbu a válku je to co dělají Poláci. To co děláme my a myslíme si jak je to super, je běžný mírový stav... Proto se Nesher a Maximus principiálně nikdy nedohodnou, každý operuje v jiném "matrixu". Takže jo, se slávou někdy v roce 2026 konečně přezbrojíme náš jeden slavný tankový prapor a budeme pašáci. Zatímco jinde se staví nové brigády a divize. Ale jo, budeme se tu hádat o to, kdo komu dodává a bude dodávat posraný nábojky a kdo umí na soustruhu udělat nebo neudělat něco tak základního jako děl. náboj. :-))))) Jo super. :-)Skrýt celý příspěvekmyslím, že nikomu a ničemu neškodíme, když se tu překřikujeme, protože nejspíš nikdo z nás není premiérem ani ministrem obrany, aby měl možnost své názory uplatnit v praxi. Občas ...Zobrazit celý příspěvek
myslím, že nikomu a ničemu neškodíme, když se tu překřikujeme, protože nejspíš nikdo z nás není premiérem ani ministrem obrany, aby měl možnost své názory uplatnit v praxi. Občas nutno říct bohužel, protože tady často padají lepší názory, než co se děje ve skutečnosti, nebo se tu něco řekne o dlouhé roky dřív, než se pak podaří uskutečnit. Třeba nějaký Jura99 tu už dlouhé roky tvrdil, že tanky se mají bez zbytečných tanečků koupit L2A7 po maďarském způsobu, škrtem pera, bez vývoje českých subverzí. Pár let se nic nedělo, vyhodila se nejmíň miliarda za update T72M4CZ a teď najednou jsme svědky, že se Leopardy skutečně domluvily skoro ze dne na den. Stejná situace s F-35A, před pěti lety scifi a mnoho pošklebků ve zdejší diskusi, teď je to horký a zřejmě hlavní kandidát. Pokud jde o početnost polních jednotek, určitě AČR potřebuje víc a gramotný voják ve vedení AČR by to šel prosadit. Přinejmenším jedna další brigáda na Pandurech, spíš dvě. Tanků aspoň 150-180ks. Houfnic také okolo 150ks plus HIMARSY, PVO atd. V krátkém čase to chce utratit nejméně půl bilionu. Druhá možnost samozřejmě existuje, ztratit svobodu na desítky let, nechat si rozvrátit zemi, vyhnat ruským bolševikem schopné lidi a finančně utrpět nevyčíslitelnou ztrátu nejméně v řádech desítek bilionů.Skrýt celý příspěvek
To určitě ne, jde o princip. OSSR a SR fakt není ve stavu, aby se vytahovala na ČR a AČR a vice versa. Místo radosti, že tu umíme něco vytvořit, je tu hádka o to kdo ho má většího ...Zobrazit celý příspěvek
To určitě ne, jde o princip. OSSR a SR fakt není ve stavu, aby se vytahovala na ČR a AČR a vice versa. Místo radosti, že tu umíme něco vytvořit, je tu hádka o to kdo ho má většího a co kdo umí a neumí a dodal nedodal, zatímco naše armády nejsou ve stavu kdy jsou ready efektivně bránit naše republiky.
Inu Jura měl pravdu. Roky se tu zkoumá a diskutuje a specifikuje, aby nakonec tanky byly dřív něž BVP co se řeší od 2019. Český podíl na zakázce není špatné řešení, technologický přísun domácímu zbrojnímu průmyslu prospěje, jen se to nesmí přehnat a vymýšlet vymyšlené.
Ať to jsou pro mě za mě třeba brigáda na Pandurech, brigáda sil bojové podpory (Jince dostanou posilu), brigáda na Ivecách (nebo Patriotech či Gerlachu) a brigáda ter. obrany. Ovšem tohle je sci-fi dokud se realita tématu, strategická obrana státu, razantně v naší společnosti nezmění. Jinak vždy skončíme u "udržování kapacit" a nutném minimu. Koukněme se na Polsko, Finsko (klidně i Norsko nebo Švédsko), Izrael, Singapur nebo Austrálii (samozřejmě Ukrajina). Toto jsou země, jež se připravují na skutečnou obranu státu. Je běžné, že jejich armády trénují v civilních aglomeracích, provádí rozsáhlá cvičení a obranu a bezpečnost koncipují celoplošně. Provádí dlouhodobé kroky jež se neruší koncem volebního období. Počty, kvalita a výbava těchto armád tomu odpovídá, ale řeší i energetickou a zdrojovou bezpečnost, ochranu kritické infrastruktury, chápou důležitost domácího zbrojního průmyslu a vlastních kapacit.
Buď se tu změní povědomí o těchto tématech a to, že okupace 39-45 a následná naprostá ekonomická, kulturní a intelektuální destrukce našich zemí způsobená soudruhy, přinesla zcela diametrálně odlišné ztráty než "jen" stovky miliard potřebných ke schopné armádě a nebo se tu vždy budeme takto motat v současných koncepcích.Skrýt celý příspěvek
Bohužel smutný obraz naší reality. Politici budou vždy raději dělat ty věci, které jim přinesou nějaké politické body a bohužel navyšování rozpočtu AČR a její rozšíření to není ...Zobrazit celý příspěvek
Bohužel smutný obraz naší reality.
Politici budou vždy raději dělat ty věci, které jim přinesou nějaké politické body a bohužel navyšování rozpočtu AČR a její rozšíření to není :-(
Ale já jsem věčný optimista a věřím, že než se dožiju důchodu, což je ta 30 - 40 let, tak se situace změní a lidé možná pochopí, že správně financovat armádu je správné :-)Skrýt celý příspěvekTak podle předběžného návrhu státního rozpočtu na příští rok je obrana téměř jediné ministerstvo které dostane výrazně přidáno.
Tak podle předběžného návrhu státního rozpočtu na příští rok je obrana téměř jediné ministerstvo které dostane výrazně přidáno.
A už znám lidi co si po zjištění stěžují, že ty peníze nejdou spíše lidem, kteří jsou nyní v krizi :D :D Věřím, že tenhle krok popularitu vládě nepřinese, byť já osobně s ním ...Zobrazit celý příspěvek
A už znám lidi co si po zjištění stěžují, že ty peníze nejdou spíše lidem, kteří jsou nyní v krizi :D :D
Věřím, že tenhle krok popularitu vládě nepřinese, byť já osobně s ním souhlasím :-)Skrýt celý příspěvek
Danik
Ona Poláky ekonomická realita taky za pár let dožene.Danik
Ona Poláky ekonomická realita taky za pár let dožene.Tak i kdyby plány rozšíření splnili na 50%, tak mají už 5 divizí. Ve chvíli kdy v ČR každý rok létají vzduchem desítky a stovky miliard, by měly být 2% ústavně daným minimem a měla ...Zobrazit celý příspěvek
Tak i kdyby plány rozšíření splnili na 50%, tak mají už 5 divizí. Ve chvíli kdy v ČR každý rok létají vzduchem desítky a stovky miliard, by měly být 2% ústavně daným minimem a měla by být dlouhodobě daná a hlavně předem zafinancovaná koncepce, která sice je v rámci KVAČR 2025 a 2035, ale na MO a GŠ se každoročně modlí kolik finančních prostředků dostanou. To se pak něco ambicioznějšího plánuje těžce, respektive to plánovat nejde.Skrýt celý příspěvek
Možná se jim zvýší státní dluh o 10 až 15%, ale stále budou pod průměrem EU. Armádu ale budou mít na úrovni. Někdy ty peníze za ten klidný spánek stojí!
Možná se jim zvýší státní dluh o 10 až 15%, ale stále budou pod průměrem EU. Armádu ale budou mít na úrovni. Někdy ty peníze za ten klidný spánek stojí!
Del naboj sa nerobí na sustruhu, ale na specialnom lise pri stanovenej teplote materiálu.
Del naboj sa nerobí na sustruhu, ale na specialnom lise pri stanovenej teplote materiálu.
Díky za strašně relevantní komentář vzhledem k obsahu textu. Ano pro zjednodušení jsem napsal soustruh, ovšem ani v realitě to není zrovna raketová věda.
Díky za strašně relevantní komentář vzhledem k obsahu textu. Ano pro zjednodušení jsem napsal soustruh, ovšem ani v realitě to není zrovna raketová věda.
Ak máš v texte faktickú chybu, tak ti ju opravím. Pochybujem že si tušil, že sa lisuje. Nie je hanba niečo nevedieť. Raketová veda to nie je, avšak aj Poliaci si telá dávajú ...Zobrazit celý příspěvek
Ak máš v texte faktickú chybu, tak ti ju opravím.
Pochybujem že si tušil, že sa lisuje. Nie je hanba niečo nevedieť.
Raketová veda to nie je, avšak aj Poliaci si telá dávajú vyrábať inde (v tomto prípade u nás). A to ich priemysel je úplne niekde inde, čo sa raketovej vedy týka.
Dokonca sa zo Sniny vozia do Španielska. Asi vedia prečo. Ale samozrejme, internetoví diskutéri vedia všetko lepšie.
Myslím že aj vy ich budete voziť a to z Francúzska.Skrýt celý příspěvekTušil, shodou náhod díky zdejší diskuzi. To, že u Vás vyrábíte kvalitní munici je známé a nikdo to nerozporuje, dobrá práce slovenského obranného průmyslu. Myslím, že tu bylo ...Zobrazit celý příspěvek
Tušil, shodou náhod díky zdejší diskuzi. To, že u Vás vyrábíte kvalitní munici je známé a nikdo to nerozporuje, dobrá práce slovenského obranného průmyslu. Myslím, že tu bylo vysvětleno, že výroba hloupé munice bude prováděna u nás.Skrýt celý příspěvek
Jen pro zajímavost k dělostřelectvu maskování dělostřeleckého dronu dotažené k ...Zobrazit celý příspěvek
Jen pro zajímavost k dělostřelectvu
maskování dělostřeleckého dronu dotažené k dokonalosti...
https://www.expalsystems.com/e... Skrýt celý příspěvekVelvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann ocenil..... :) .... tak francouzi se svymi Cesary asi hlavni kupujici skupina nebudou :DD .... jinak preji CSG a novemu produktu hodne ...Zobrazit celý příspěvek
Velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann ocenil..... :) .... tak francouzi se svymi Cesary asi hlavni kupujici skupina nebudou :DD .... jinak preji CSG a novemu produktu hodne uspechu !Skrýt celý příspěvek
velvyslanec ČR ale nezastupuje Francii, zastupuje ČR ve Francii, kde se výstava koná. A mezi návštěvníky a potenciálními kupci nebudou pouze Francouzi :-)
velvyslanec ČR ale nezastupuje Francii, zastupuje ČR ve Francii, kde se výstava koná. A mezi návštěvníky a potenciálními kupci nebudou pouze Francouzi :-)
Přidám svůj skromný názor. Myslím že není důležité se dohadovat která koncepce je lepší (Morana, Zuzana vs. Caesar). Oboje má své výhody a nevýhody. Mnohem důležitější je otázka ...Zobrazit celý příspěvek
Přidám svůj skromný názor.
Myslím že není důležité se dohadovat která koncepce je lepší (Morana, Zuzana vs. Caesar). Oboje má své výhody a nevýhody.
Mnohem důležitější je otázka munice, jak široké portfolio ta která houfnice dokáže využít. Ukrajina ukazuje že není problém vystřílet vlak munice, problém je to udělat efektivně a zde bych se přikláněl k pořizování většího množství, sice dražší ale efektivnější naváděné munice (logistika velkých objemů také není zadarmo).
Takže za mně klidně levnější houfnice (koncept Caesar) zato velké množství přesné a speciální munice.
A ještě bych se zeptal jak je na tom Zuzana? dokáže střílet např. náboje od Nextru, respektive jsou všechny houfnice v NATO ráži kompatibilní s municí dodávanou různými výrobci?Skrýt celý příspěvekDokáže vystreliť akýkoľvek NATO štandard 155mm náboj.
Avšak slovenská munícia v testoch v SA muníciu od Nexteru porazila.Dokáže vystreliť akýkoľvek NATO štandard 155mm náboj.
Avšak slovenská munícia v testoch v SA muníciu od Nexteru porazila.vystřelit je pouze část problematiky. Příslušný granát musí být integrovaný do střeleckého počítače, jinak jej sice možná vystřelíš, ale netrefíš. O chytrých granátech nemluvě.
vystřelit je pouze část problematiky. Příslušný granát musí být integrovaný do střeleckého počítače, jinak jej sice možná vystřelíš, ale netrefíš. O chytrých granátech nemluvě.
ZUZANA, NORA B-52, G5 / G6, M109, M198, FH-70, KRAB, KH-179 a mnoho ďalších. Medzi nimi aj Caesar. Potrebuješ zadať prvky streľby a vykonať zástrel. To nie je raketová ...Zobrazit celý příspěvek
ZUZANA, NORA B-52, G5 / G6, M109, M198, FH-70, KRAB, KH-179 a mnoho ďalších. Medzi nimi aj Caesar.
Potrebuješ zadať prvky streľby a vykonať zástrel. To nie je raketová veda.
Inteligentná munícia je samozrejme o niečom inom. Aktuálne má Zuza integrované dva typy IM.Skrýt celý příspěvek
Tak v tom bych neviděl problém. Pokud by náhodou z důvodu konkurence dělal problémy Nexter, tak máme další výrobce kvalitní munice - chytré, s prodlouženým dosahem, ramjet motorem, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak v tom bych neviděl problém. Pokud by náhodou z důvodu konkurence dělal problémy Nexter, tak máme další výrobce kvalitní munice - chytré, s prodlouženým dosahem, ramjet motorem, protitankové... čili BAE, Nammo, GDOTS, nepodceňujme MSM a STV, případně různé PG kity.Skrýt celý příspěvek
STV nie je výrobcom delostreleckej munície. Muníciu montuje z dovezených dielov.
STV nie je výrobcom delostreleckej munície. Muníciu montuje z dovezených dielov.
Pitomost, základní 155 mm munice se bude v ČR vyrábět, včetně pohonných samospalitelných modulů (nábojky). STV začíná v Poličce stavět linku, díly částečně vyrobí, zbytek dodají ...Zobrazit celý příspěvek
Pitomost, základní 155 mm munice se bude v ČR vyrábět, včetně pohonných samospalitelných modulů (nábojky). STV začíná v Poličce stavět linku, díly částečně vyrobí, zbytek dodají čeští dodavatelé.
Navíc Caesar má certifikovanou munici od Rheinmetall (světová špička).Skrýt celý příspěveknábojky se v ČR vyráběly vždy, v Explosii, rovněž třáskavina do granátů je z Explosie. Hevonen, jak jinak, chtěl mezi řádky říct, že granáty se vyrábějí na Slovensku a ne v nějakém ...Zobrazit celý příspěvek
nábojky se v ČR vyráběly vždy, v Explosii, rovněž třáskavina do granátů je z Explosie. Hevonen, jak jinak, chtěl mezi řádky říct, že granáty se vyrábějí na Slovensku a ne v nějakém Česku, v kterém by něco tak sofistikovaného nikdy nemohli umět. Granáty se kompletují v ZVS v Dubnici, ocelové tělo se soustruží v ZVS Snina, třaskavina je od Explosie. ZVS patří pod MSM potažmo CSG.Skrýt celý příspěvek
Jura Já vím o co mu jde :-) Já chci říct, že se tu zavede výroba komplet, včetně těl granátů (dle licence od Nexter). Už proto, že CSG je pro STV konkurence a zájem CSG je dodávat ...Zobrazit celý příspěvek
Jura
Já vím o co mu jde :-)
Já chci říct, že se tu zavede výroba komplet, včetně těl granátů (dle licence od Nexter). Už proto, že CSG je pro STV konkurence a zájem CSG je dodávat že svých slovenských a španělských závodů. Což jde proti smyslu výroby munice v ČR.Skrýt celý příspěvekSTV nie je výrobcom delostreleckej munície. Momentálne čokoľvek vyrába, vyrába z dovezených dielov. To že si niekto zaplatí licenciu a začne podľa nej vyrábať muníciu je samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek
STV nie je výrobcom delostreleckej munície. Momentálne čokoľvek vyrába, vyrába z dovezených dielov.
To že si niekto zaplatí licenciu a začne podľa nej vyrábať muníciu je samozrejme možné, ešte sa tak neudialo. Neviem o tom, že by v ČR bola spoločnosť schopná výroby tela granátov napríklad. Aj Poliaci si telo granátov objednávajú u nás. Objednať si linku v Trenčíne od Konštrukta Industry je to najjednoduchšie. Nie je to však schopnosť munície vyvíjať a modernizovať.
Celospaliteľné náplne nevyrába STV Group o ktorej bola reč, (nepisalo sa o ČR), ale Explozia. Pozornejšie treba čítať. Celospalitelne naplne od Explosie pouzivaju aj OSSR. ZVS vsak pracuje na nahrade v spolupraci s Francuzmi.
Caesar s muníciou od Nexter, ktorú v licencii bude STV vyrábať dosahuje dostrel maximálne 40km. Najlepšia munícia od ZVS má dostrel 43km. ;-) Taký dostrel rheinmetallacka municia nedosahuje. Je to vďaka patentu ZVS, ktory zabezpečuje trvalú rotáciu a stabilizáciu projektilu počas letu. Tým OFD M3-DV dosahuje svoj bezkonkurenčný dostrel a presnosť.
ZVS dodáva 155 mm muníciu do 18 krajín, čo je na štátnu spoločnosť z maličkého Slovenska obdivuhodný výkon. Je to hlavne vďaka kvalite, kde v testoch rôznych krajín poráža západnú konkurenciu. Akurát si k tomu nepotrebujú zaplatiť 358 článkov v médiach.Skrýt celý příspěvekZVS pod CSG nepatrí.
ZVS patrí 50% pod štátnu DMD a 50% pod MSM, ktorá z časti patrí pod CSG.
ZVS začal spolupracovať s frantíkmi na náhrade Explosie v municii z Dubnice.ZVS pod CSG nepatrí.
ZVS patrí 50% pod štátnu DMD a 50% pod MSM, ktorá z časti patrí pod CSG.
ZVS začal spolupracovať s frantíkmi na náhrade Explosie v municii z Dubnice.Tak nebudeme slovickarit, je uplne jedno ci sa to tam montuje z dovezenych dielov, alebo sa to tam robi na jednom mieste vsetko. Kazdy vyrobny zavod je vlastne len “montovna”, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak nebudeme slovickarit, je uplne jedno ci sa to tam montuje z dovezenych dielov, alebo sa to tam robi na jednom mieste vsetko. Kazdy vyrobny zavod je vlastne len “montovna”, vratane hocijakej automobilky a napriklad aj tej ZVS. Lebo v Dubnici sa ten granat “iba” sfinalizuje.
A vyvoj nie je podmienkou pre oznacenie niecoho ako vyroba.
Netreba zabudat ze aj sk podniky svojho casu zacinali rovnako - najprv licencna montaz z dobezenych podzostav, casom vlastny vyvoj.
Takze s tou vyrobou/montazou to netreba hrotit.Skrýt celý příspěvekHevonen To jsou další pohádky ve stylu "bez Slováků to nevystřelí". Takže, STV bude vyrábět munici dle licence od Nexter, smlouva je podepsána (byla to podmínka od MO při nákupu ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
To jsou další pohádky ve stylu "bez Slováků to nevystřelí".
Takže, STV bude vyrábět munici dle licence od Nexter, smlouva je podepsána (byla to podmínka od MO při nákupu Caesara).
Bude se jednat o základní munici ráže 155 mm. A tímto typem munice se na 40 km nestřílí (max. na 30 km). A ano, podle téže licence se bude vyrábět i tělo granátu. To vážně není raketová věda, ale běžná strojařina. Linky se už připravují. Co dělají Poláci je v tomto případě irelevantní.
Nikdy jsem neřekl, že nábojky vyrábí STV, pouze to, že se munice bude kompletně vyrábět v ČR, tedy včetně nábojek a trhaviny v granátech.
Munice s prodlouženým dostřelem se nadále bude dovážet, kromě munice od Nexter má certifikaci ještě Rheinmetall. A to samé platí i pro naváděnou munici.
To, že se CSG snažila v rámci nákupu Caesara snažila prodat i "vlastní" munici (zřejmě od vás) je též fakt.
Takže o čem se tu bavíme?Skrýt celý příspěvekHevonen: to zní jako happy end, náhrada Explosie na obzoru a granáty budou svojstojné slovenské ! Ještě vytěsnit ten podíl CSG a bude to skvělé. Vůbec nepochybuji, že něco tak ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen: to zní jako happy end, náhrada Explosie na obzoru a granáty budou svojstojné slovenské ! Ještě vytěsnit ten podíl CSG a bude to skvělé. Vůbec nepochybuji, že něco tak složitého, jako prohnat tělo granátu obráběcím strojem by v ČR nikdo nedokázal. STV se o to nejspíš pokusí, ale bez linky zakoupené jedině z Trenčína bude ten pokus neúspěšný.Skrýt celý příspěvek
Sergej: nejde o ziadne slovíčkarenie. Ale o podanie faktov. To ze si niekto vo faktografickom texte najde emóciu hovorí o jeho nastavenim, nie o jeho nastaveni mysle. V montovni a ...Zobrazit celý příspěvek
Sergej: nejde o ziadne slovíčkarenie. Ale o podanie faktov. To ze si niekto vo faktografickom texte najde emóciu hovorí o jeho nastavenim, nie o jeho nastaveni mysle.
V montovni a vyrobe rozdiel samozrejme je. V cene vstupov, v licenčných poplatkoch a možnosti predávať po celom svete. Za rok 2020 islo zo ZVS 70% na zahranicne trhy a z toho 79% do Izraela.
Jura: aj ty musíš čítať pozorne. Municia nebude "svojstojna", ide sa Explozia nahradiť frantikmi.
Prečo sa tak rozhodli netuším. Podľa mna spolupráca s Exploziou bola výborná a ČR odobera zo ZVS množstvo municie. Zrejme frantici ponúkli lepšie podmienky.
S CSG sa moc spolupracovat na Slovensku nechce, to je fakt. Zatiaľ z aktuálnych zakazok BOV a PBOV nedostanú ani euro. Spoločnosť ktorá tuneluje štátne financie si iny osud nezaslúži.
Nesher: o com sa bavíme? Len som doplnil fakt, ze STV nie je výrobcom del. municie. Ty si tu rozbehol vylev svojich emócií. Takže o čom?Skrýt celý příspěvekHevonen Až přestaneš mávat vlajkou, tak ti možná zbyde čas přečíst si moje příspěvky pozorně a až to uděláš, tak zjistíš, že ve smyslu výroby kompletní munice používám budoucí čas. ...Zobrazit celý příspěvek
Hevonen
Až přestaneš mávat vlajkou, tak ti možná zbyde čas přečíst si moje příspěvky pozorně a až to uděláš, tak zjistíš, že ve smyslu výroby kompletní munice používám budoucí čas. A to ve smyslu STV (respektive CZ průmysl) bude kompletně vyrábět základní munici ráže 155 mm. A stane se tak zhruba ve stejné době kdy začnou k útvarům přicházet první Caesary od CSG.
Takže znova, o čem se bavíme?Skrýt celý příspěvek
Nejste někdo u zdroje na Eurosatory? Ta hlaveň je zvednutá nebo v přepravní poloze? Možná je to optický klam, ale přijde mi, že na přepravní polohu je to hodně vysoko, kvůli ...Zobrazit celý příspěvek
Nejste někdo u zdroje na Eurosatory? Ta hlaveň je zvednutá nebo v přepravní poloze? Možná je to optický klam, ale přijde mi, že na přepravní polohu je to hodně vysoko, kvůli podjezdu pod některými mosty.Skrýt celý příspěvek
Tady jsou pohledy z více stran
https://www.czdefence.cz/clane...Tady jsou pohledy z více stran
https://www.czdefence.cz/clane...Ještě se nikde neobjevily rozměry Morany. Zejména by mne zajímala délka podvozku, celkové délka včetně hlavně a výška v přepravní poloze. Nevíte někdo (tomas.kotnour; Eagle) jako ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě se nikde neobjevily rozměry Morany. Zejména by mne zajímala délka podvozku, celkové délka včetně hlavně a výška v přepravní poloze. Nevíte někdo (tomas.kotnour; Eagle) jako jsou možnosti zatáčení této konkrétní konfigurace všech řiditelných náprav (např. krabí chod, nadjíždění zadní části) včetně poloměrů zatáčení?Skrýt celý příspěvek
Podvozkově je to rozšířený TITAN se vším všudy, takže 2 150 + 3 660 + 2 150, 11 metrů celková, obrysový průměr otočení od oka 23 metrů.
Podvozkově je to rozšířený TITAN se vším všudy, takže 2 150 + 3 660 + 2 150, 11 metrů celková, obrysový průměr otočení od oka 23 metrů.
Nesher odpověď hodím sem (omlouvám se za délku, ale tohle už se mi honí hlavou nějakou chvíli). Jsou tu tací, co by napsali, "protože artilerie je královna bojiště" :-). Inu ...Zobrazit celý příspěvek
Nesher odpověď hodím sem (omlouvám se za délku, ale tohle už se mi honí hlavou nějakou chvíli).
Jsou tu tací, co by napsali, "protože artilerie je královna bojiště" :-). Inu proto, že to umíme a přínos je to značný. Další věc je, že lidé ze záloh by se na to učili poměrně rychle. CSG myslím značně propagovala Caesar, protože cítila zisky a možnosti technologického a reputačního růstu ze spolupráce na Titusu a Caesaru 8x8 i pro další zakázky. V případě hotového, funkčního a sériově vyráběného produktu, na který budou potřebovat štampl "již zavedeno v ozbrojených silách" uvidíš jak chuť dodávat AČR poroste.
Mně přijde, že tady stále u některých (neříkám, že u tebe) panují docela naivní představy o dodávkách materiálu při skutečně velkém konfliktu. Ve chvíli kdy se odstřeluje nebo okupuje Slovensko, tak my budeme rádi když tu sestavíme pár Brenů natož dávat dohromady houfnice. Nebude čas. Bezpečnost dodávek dle mého (budu rád za vyvrácení) vypadá nějak takto. Demonstruji na příkladu skutečně silné RF (dostatečný počet Armat a podobně, prostě ta letáková armáda bude skutečná a UA se bude muset stáhnout ke hranicím současného NATO)
A) Velký konflikt a vstup NATO do války v pravém slova smyslu
Při velkém konfliktu a aktivaci článku 5 kdy se i západní státy rozhodnou aktivně vojensky pomoci, od nikoho nedostaneme ani šroubek dokud nenasytí potřeby vlastní armády a poté nejbližších partnerů. V situaci kdy Slovensko je již obsazované my stihneme vyrobit leda pár Brenů. Dnešní prostředky jsou tak komplikované na výrobu, údržbu a obsluhu, že to značný čas prostě trvá. Žádná masová výroba ala 2 sv. v. se nekoná a vidíme to momentálně na UA. Takže proto jsem psal o tom, již mít co největší počty techniky u sebe, protože na nějaké výrazné doplňování a výcvik nebude čas. Buď tu techniku a vycvičené lidi mít budeme nebo ne. ČR není Ukrajina. Nemáme strategickou hloubku. Naše strategická hloubka pro případ východního útoku je Slovensko a ty tu masivní podporu budou potřebovat ihned, ne až se nám někdo uráčí něco dodat. Než nám Francie pošle další Caesary i s municí a my vycvičíme dostatek lidí, bude dávno hotovo. Buď vítězství nebo porážka, ale bude to na technice co už máme. Tady v tomhle je krátkodobě jedno jestli Caesar nebo Morana se slovenským dělem. Při dlouhodobém konfliktu a při narušení SVK průmyslu to lehce zachraňuje Caesar, ale asi se shodneme, že Francie bude i nadále primární odběratel.
B) Článek 5 sice ano, ale západ udělá něco co je teď s Ukrajinou, tedy Vy dáte pot, krev a slzy a my zbraně a munici.
Opět nás bude tlačit čas. Lidi na výcvik budeme muset posílat za hranice, protože bude hrozba útoků na naše území, opět klíčová bude špičková PVO. Dodávky opět budou trvat dlouho a i poslání již skladové techniky našich spojenců a výcvik jejich osádek nějaký čas zabere. Výhoda Caesaru je v tom, že nám to za nějaký čas Francouzi pošlou na podvozku 6x6 a my víme co a jak. Od Slováků lauf nedostaneme (ti budou mít jiné starosti), ale opět, krátkodobě je to jedno, protože v případě Morany i kdyby nám ho Slováci dodali stačíme i při měsíčním konfliktu a ochránění průmyslu vyrobit max jednotky kusů, tedy minimální dopad. Při dlouhodobém konfliktu kdy se společně se Slováky zakopeme v Karpatech a držíme zázrakem linii, tak Caesar vítězí nad Moranou pokud FR posílá a SVK průmysl nefunguje. Nejlepší je mít oba přísuny houfnic funkční
Teď od původního konceptu silné RF odbočím
C) Nějaký nepředvídaný halus. Holt doba se mění, situace je nestabilní atd. Nevíme co kdy jak se semele. Opět ukázaná platí. To co máme již doma ve skladech nebo nám jezdí ve VVP a jsou k tomu osádky se bude počítat. Můžeme to použít okamžitě, ať už na podporu spojence nebo k obraně našeho území. Tady v tomhle případě se vyplatí umět si to vyrábět jak společně se západní zemí (Francie) tedy Caesar, tak mít výrobní kapacity doma/u sousedů přes kopec, tedy Morana. Protože ve Francii třeba zvítězí někdo horší než Le Pen co se bude chtít s agresorem domluvit.
D) V případě, že konflikt bude jasný na míle daleko a Evropa začne masivně zbrojit, opět kapacity si zabaví dané země než nasytí potřeby jejich OS. Zde si na Caesar počkáme. Se Slováky se snad bude dát lépe něco vyjednat o společné produkci a vyrábíme doma primárně pro naše dvě země. Opět je největší výhoda už mít dostatek techniky a osádek, ale domácí zbrojní průmysl je zde klíčový.
.......
Co nám z toho plyne? I když pominu ekonomický, technologický a sociální faktor výhod domácího zbrojního průmyslu. Žebříček důležitosti je asi následovný.
Krátkodobý konflikt s poškozením průmyslu a zapojením NATO vojensky (bez poškození obrátit 4 a 5):
1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
4. Mít co nejvíce kompatibilní techniku paradoxně se vzdálenými prověřenými spojenci (jelikož ti blízcí se stejnými starostmi budou hledět na svoje potřeby), ovšem zde i ti vzdálení
5. Co nejvíce výrobních kapacit mít u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO (to je univerzální).
Dlouhodobý konflikt bez poškození průmyslu a zapojením NATO (poškozený průmysl = prohodit 4 a 5):
1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
4. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO (to je univerzální).
5. Mít co nejvíce kompatibilní techniku paradoxně se vzdálenými prověřenými spojenci
Nejistá situace a zbrojení nebo halus?:
1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
4. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO
5. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma nebo velmi blízkých provázaných spojenců a mít perfektní PVO a PRO.
To co je nejdůležitější v každé situaci je asi dané, pro mírovou dobu nebo rychlé zbrojení je fajn domácí zbrojní průmysl. Je dobré také mít kompatibilní nebo podobné či identické systémy se spojenci (včetně vzdálených). Další věc jsou dodávky munice, zde je to podobné. Celkově je v této problematice mnoho proměnných a každé řešení skýtá nevýhody. Takže je asi dobré stejně jako v ekonomice diverzifikovat tam kde je to možné.
Nějak jsem právě nepochopil to strašení Izraelem v kontextu UA. Jestli si někdo myslí, že nám Izrael, i když bude sebevíce chtít rychle vyrobí další SPYDERY a my je stačíme použít, tak ne tohle fakt nehrozí. Jenže tady bude stejný problém i s Patrioty. Záleží bude Izrael účastníkem velkého konfliktu? Jestli ano tak kouká primárně na své potřeby, to stejné US. jestli nebude tak se může našlápnout být frajer a poslat nám už vyrobené, ale i tohle bude trvat (přeprava, výcvik). Další otázka je, bude schopný je k nám přepravit? Bude probíhat konvenční válka obrovských rozměrů. Takže i tady opět. I když je to dražší je lepší mít SPYDERů, Moran, Caesarů atd. více, než se je pak v případě skutečně bezprostřední hrozby, kdy nám zadky nezachrání neschopnost RF a hrdinství UA, snažit splašit na poslední chvíli. To stejné u Patriotů atd. Při současné náročnosti systémů jako jsou tanky, PVO, houfnice, letectvo atd. I když se udržíme, tak by jsme dřív ze skladu tahali S-10 a Kuby než by nám přišly Patrioty nebo Spydery, jestli by vůbec v případě velké války přišly.Skrýt celý příspěvekTo je vážně dlouhé, takže v krátkosti. Já nemám nic proti mobilizačním zálohám techniky. Právě naopak. Jen si uvědomuji, že jsou tu nějaké limity, hlavně finanční. I když dosáhneme ...Zobrazit celý příspěvek
To je vážně dlouhé, takže v krátkosti.
Já nemám nic proti mobilizačním zálohám techniky. Právě naopak. Jen si uvědomuji, že jsou tu nějaké limity, hlavně finanční. I když dosáhneme na ty 2%, tak bude trvat léta než postavíme na nohy aktivní jednotky. Do toho tanky, stíhačky, drony, Pandury, Titusy, ženijní technika...., prostě na uloženky jen tak nedojde.
Další věc je, že problémy by se měly řešit co jednoduše. Takže chceme oddíl houfnic v mobilizačních skladech? OK, kupme ve střednědobém horizontu další Caesary a k nim také (a nejen pro ty uložené) dostatečně množství ND a munice. Protože, jak sám dole píšeš, provozovat u jednoho pluku dva typy houfnic je poněkud nelogické. A na nějaké navýšení počtu jednotek prosím rovnou zapomeňme, demografický strop je u nás 30k profesionálů a 10k AZ, přičemž do obojího je ještě daleko. A není to o penězích, armáda platí slušně, ale o tom, že většina lidí vojáky být nechce.
To ti řeší ten krátkodobý konflikt. Protože v případě dlouhodobého se přejde na válečnou výrobu, to kvůli UA nikdo dělat nebude, je to strašně drahé a politicky neprůchozí. Protože Západ ve válce de iure ani de facto není, Západ pouze podporuje jednu z válečných stran. Takže šance, že něco dostaneme tu je.
K námitce, že ve Francii vyhraje Le Pen, to jisté (a možná i pravděpodobněji) se může stát i na SK, Fico, Pelegriny a spol. a máme tu další Maďarsko.
Takže ať na to koukám jak koukám, při našich počtech je důležité se držet vždy jednoho systému, což je v našem případě Caesar (rozhodnutí padlo, smlouva je podepsána) a nekomplikovat si to. Pokud měla CSG zájem prodat AČR děla (očividně neměla), měla si vzpomenout dřív, času bylo dost.
Navíc je tu otázka kapacity, CSG není žádný strojírenský gigant, EA a TDV jsou i v českém kontextu spíše střední firmy a když se vezme v úvahu co se na ně valí za zakázky (Pandury, Titusy, montáž Caesarů, určitě velká část ženijní techniky, časem asi i náhrada Iveco LOV, do toho jejich nijak malé zahraničí zakázky), tak bychom se také nemuseli dočkat.
Osobně na mě Morana dělá stejný dojem jako Dita, exportní produkt nastavený na přenos alespoň části výroby do země klienta.Skrýt celý příspěvekSoučástí nákupu zbraňových systému, které umíme doma vyrobit ve špičkové kvalitě doma, by mělo být udržování vlastních výrobních kapacit, rozvoje domácího know-how a placeni daní ...Zobrazit celý příspěvek
Součástí nákupu zbraňových systému, které umíme doma vyrobit ve špičkové kvalitě doma, by mělo být udržování vlastních výrobních kapacit, rozvoje domácího know-how a placeni daní doma.
Caesar je přes všechno okecavaní kolem jen tažený kánon na korbě tatrovky, který vyhrál kvůli údajně nejlepší ceně, která byla ve výběrovém řízení nastavena jako zásadní kritérium.
Teď nám jeho nákup vytrhl trn z paty, ale není důvod u tohoto řešení zůstávat i v budoucnosti.
Zatím mi nikdo z odpůrců převedení Caesarů k záloham a do mobilizacnich skladu ve střednědobém horizontu, čím naplnit mobilizační sklady pro realné zálohy, které máme a je v našem zájmu je využít co nejefektivněji.
Válka na Ukrajině mobilizovala naši společnost jako žádná jiná předchozí událost za posledních několik dekád. Dynamika vývoje našeho civilizačniho okruhu se nebývale zvýšila a to samozřejmě přináší riziko nestability a konfliktů. Významné větší část obyvatel konečně ale díky tomu pochopila smysl a význam armády. To otevírá prostor pro navyšování investic do armády a navyšování reálných obranných kapacit.
Faktem je omezeny personální bazén pro profesionální armádu a jen s určitým navýšením lze počítat u systému dobrovolnického.
Chybějící kvantita lze do určitě míry nahradit kvalitou. Proto i pro nepočetné zálohy je potřeba počítat s kvalitní výzbrojí a výbavou.
Pokud porovnáme efektivitu záložního dělostřeleckého pluku a stejného počtu vojáků v roli pěchoty, tak bojová efektivita v konfliktu vysoké intenzity je jednoznačně na straně dělostřelectva. Při této úvaze je potřeba počítat s tím, ze pěchotu v rámci alespoň částečné mobilizace získáte relativně snadno i se základní výzbroji. Dělostřelce s výcvikem i samotná děla v dostatečných počtech s nejvyšší pravděpodobnosti určitě ne. Právě konflikty vysoké intenzity z posledních let ukazuji, že dostatek dělostřelectva je zásadní pro způsobení težkých ztrát nepříteli.
Letectvo ani tanky z mnoha důvodů nelze tak snadno vést v zalohach. Piloti vyžadují každoroční nálet letových hodin a stíhaček ani tanku nebudeme mít z finančních duvodu více, než využiji profesionální jednotky a případně AZ bojových útvaru, které mají ale primárně sloužit k doplnění bojových ztrát.
Záložní jednotky díky modernímu SŘP na vykonnych dělostřeleckých systémech mohou za “relativně” malé finance významně posílit defenzivní i ofenzivní schopnosti AČR, která má zasadni personální limity s ne moc dobrou perspektivou do příštích let.Skrýt celý příspěvekTohle je krásná ukázka toho proč se nemůžeme nikdy shodnout. Já vycházím z reality a z toho jak to běžně funguje. Ty vycházíš z toho co by si chtěl, aby se stalo. Takže každý máme ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle je krásná ukázka toho proč se nemůžeme nikdy shodnout.
Já vycházím z reality a z toho jak to běžně funguje.
Ty vycházíš z toho co by si chtěl, aby se stalo. Takže každý máme jiné vstupy, logicky i výstupy budou jiné.
Jen na příklad, žádný záložní dělostřelecký pluk se nechystá, dole se mluvilo jen o oddílu, ty už mluvíš rovnou o celém pluku. Přitom v reálu asi nebude nic z toho.
Připomínám, že ambicí AČR je vyslat do operace na ochranu teritoria jedno BÚU, nikoliv mobilizovanou celou AČR (prostě se počítá jen s bojem v rámci NATO či jiné koalice).
Takže abych to shrnul, Caesar se určitě do mobilizačních skladů podívá, ale tehdy až se bude měnit výzbroj celého dělostřeleckého pluku za nový systém. Což dříve jak za 20 let nebude. Pokud je vůbec nějaká šance (podle mě minimální) na nějaké mobilizační uloženky řekněme za 10 let od této chvíle, je objednávka dalších řekněme 18-24 Caesarů (protože komplet přezbrojovat rozhodně v roce 2032 nebudeme, Caesar bude v tu chvíli zaveden 6-8 let a vyměnit jen výzbroj jednoho oddílu je nesmysl na úrovni toho, že by 41. prapor měl Pandury a 42. Boxery).
To už by dával větší smysl Mortlesův nápad koupit levnější tažená děla jako mobilizační zálohu. Ale i to je otázka min. 10 let.
Takže jediné na čem se shodneme, že se neshodneme. :-)Skrýt celý příspěvekProblémem je, ze zatím se řada lidi divá na situaci tak nějak po “švejkovsku” - klídek pohoda, nic se neděje, válka je daleko a netýká se nás. ZHN neexistuji a když už půjde do ...Zobrazit celý příspěvek
Problémem je, ze zatím se řada lidi divá na situaci tak nějak po “švejkovsku” - klídek pohoda, nic se neděje, válka je daleko a netýká se nás. ZHN neexistuji a když už půjde do tuhého, tak tu máme článek 5 NATO, takže horké kaštany za nás vytahají jiní.
Poláci pochopili, ze klídek a pohoda jsou u konce a pokud se nezačne na obraně makat, tak to dopadne zase pro ne velmi špatně a horké kaštany si musí umět vytáhnout primárně sami.
Caesary staly 6,5 miliardy Kč což jsou jistě nemalé peníze, ale v porovnání s vrtulníky či F-35 jsou to drobné.
Neříkám úvahy o několika dělostřeleckých bateriich či celém pluku dělostřeleckých záloh jako mantru, ale nejbližší roky možná donutí nejvyšší velení měnit plány a hledat způsoby, jak posílit naši armádu na maximum možného v rámci daného personálního bazénu limitujícím počty profesionální armády.
Budu samozřejmě rad, pokud se situace na východě jednoznačně vyřeší vítězstvím Ukrajiny porážkou rusacka a cely ten systém globální nestability se uklidní a rusaci si budou už další půlstoletí lízat rány a budou rádi, ze si od nich nékdo bude kupovat suroviny, aby měli na základní přežití. V tomto ohledu jsem ale docela skeptik a tento scénář míru a pohody mi přijde stejně reálný jako pastviny jednorožců, nad kterými se vznášejí duhové obláčky.
Polsko a jeho masivní zbrojení je jeden extrémní pól a za druhy extrémní pól považuji ten klídek a pohodu, kterou tu představují “realisté” jako Nesher a nemalá část naši vojenské a politické reprezentace. Ten polsky pól ale dokažu pochopit, ale samozrejme musí někdy narazit na ekonomickou a personální realitu. Náš laxní a zcela neambiciozni postup v otázkách obrany rovněž chápu, ale podstatně méně.
Naštěstí nová paní ministryně se k dosavadnímu “velmi opatrnemu” postoji postavila čelem. Náhrada Gripenu novými F35 je zřejmá, stejně tak navýšení přehlídkových počtu H-1 do použitelných počtu jsou v jednání. Řeší se tanky a BVP budou dotažena již snad těmto rok. Nový Náčelník GŠ je nejlepší možná volba, takže šance na výrazné a potřebné změny tu je. V tomto jsem optimista :-))).
To vše jsou věci, které byly v plánu az v dalších “petiletkach”. Stejně tak muže být pro stare struktury nepochopitelně, ze se začnou vytvářet skutecne bojové zálohy a rezervy. Proste AČR se z armády “expedičního typu” stane skutecne akceschopnou armádou pro obranu teritoria naši republiky a pro plnění spojeneckých závazku.
Ano dalších 8-10 miliard na nové Morany či jiné moderní kanonové houfnice za 7 az 15 let, aby se Caesar převedl do vyzbroje záloh není z hlediska budoucích investic do skutečných bojových kapacit AČR nijak zavratná částka. Naopak z hlediska poměr cena/vykon/personální nároky to dává jeden z nejlepších výsledku.Skrýt celý příspěvekMaximus Když se oprostís od emocí, tak zjistíš, že v tom co tu tvrdím není nijak zakompováno co chci nebo nechci, budeš se možná divit, ale já si přeji razantní posílení AČR, ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Když se oprostís od emocí, tak zjistíš, že v tom co tu tvrdím není nijak zakompováno co chci nebo nechci, budeš se možná divit, ale já si přeji razantní posílení AČR, nicméně zatím nic nenaznačuje, že se tak bude dít nad rámec schválených plánů. Max. dojde k jejich menší korekci. A to proto, že nebudou lidi a ani dostatek peněz. S tou strašnou sekeru se bude něco muset dělat a rychle, takže ty 2% je náš strop. A to zase bez ohledu na to co si o tom myslím ( já o tom nerozhoduji, jen se snažím čistě neosobně tu situaci analyzovat).
Takže já tvrdím a budu rád když se budu mýlit, že na nákup dalších děl v střednědobém horizontu nedojde, max. se koupí dvě baterie raketometů a tím bude položka "modernizace dělostřeleckého pluku" odškrtnuta. Před námi jsou totiž akvizice za stovky miliard (stíhačky, tanky, bvp, drony, družice, ShM, ženijní technika a bůhví co ještě) a to za situace kdy bude tlak na snižování deficitu a zároveň i vzhledem k inflaci na zvýšení sociálních výdajů.
Moje názory s tím nemají nic společného.Skrýt celý příspěvekPřipomenu, že aktualní KVAČR 2030 byl schválen 30. 10. 2019. Od té doby se bezpečnostní situace nejen v Evropě podstatně změnila a to nikoliv k lepšímu. Takže vycházet z těchto ...Zobrazit celý příspěvek
Připomenu, že aktualní KVAČR 2030 byl schválen 30. 10. 2019. Od té doby se bezpečnostní situace nejen v Evropě podstatně změnila a to nikoliv k lepšímu.
Takže vycházet z těchto plánů, když to řeknu slušně, není zrovna "up to date".Skrýt celý příspěvek
Kdežto vycházet z toho co si přeji, aby se stalo bez ohledu na finanční a demografický rámec je co? Přání otcem myšlenky? Až uvidím přepracovanou KVAČR ve smyslu tvých myšlenek, ...Zobrazit celý příspěvek
Kdežto vycházet z toho co si přeji, aby se stalo bez ohledu na finanční a demografický rámec je co? Přání otcem myšlenky?
Až uvidím přepracovanou KVAČR ve smyslu tvých myšlenek, tak řeknu, že máš recht. Jenže to je ve světle výše uvedeného nepravděpodobné. Mimochodem je vtipné jak některé argumenty prostě ignoruješ (nehodí se ti do rovnice) a místo toho precházíš do osobní roviny. Jenže takhle se diskutovat nedá.Skrýt celý příspěvekCo jako ignoruji - plány poplatné roku 2019, kdy si skoro nikdo nedokázal představit masivní utok rusácka na Ukrajinu s cílem obsadit Kyjev a zničit ukrajinskou suverenitu. ...Zobrazit celý příspěvek
Co jako ignoruji - plány poplatné roku 2019, kdy si skoro nikdo nedokázal představit masivní utok rusácka na Ukrajinu s cílem obsadit Kyjev a zničit ukrajinskou suverenitu.
Nepředvídatelnost tohoto konfliktu a celkový vliv na destabilizaci bezpečnostní situace ve světě prostě musí vést k revizi plánů.
Za mne je logické hledat cestu někde mezi dosavadními umírněnými plány KVAČR 2030 a polskými ambicemi.
Pokud se situace rapidně zhorší, tak naše poklidné plánování skončí vlastně stejně jako v roce 1938 jen s jinak rozehranými kartami - občané se budou chtít bránit, vláda by i také bojovala, ale tentokrát jaksi nebude čím bojovat.
Zodpovědní politici musí udržet financování naší armády na takové úrovni a jednat tak, aby bylo co bránit, čím se bránit a hlavně aby lidé měli vůli se bránit. Bez splnění těchto základních podmínek je armáda v podstatě zbytečná.Skrýt celý příspěvekFinanční ramec určí vlada a snad se na deklarovane 2% dostaneme, ale ani to by nemusel být strop. Je to o míře ohrožení, které budou občané teto republiky pociťovat. V případě ...Zobrazit celý příspěvek
Finanční ramec určí vlada a snad se na deklarovane 2% dostaneme, ale ani to by nemusel být strop. Je to o míře ohrožení, které budou občané teto republiky pociťovat.
V případě akutniho ohrožení statnosti a suverenity se sekera statniho dluhu muze zatnout hloubeji. V extremnim případě k cemu je statu vyrovnany rozpocet, když tento stat bude napaden a poražen, přičemž vitez si zacne diktovat tvrde podminky dopadajici do vsech sfér, včetně ekonomickych.
To je samozřejmě extrem, nicméně armada je tu od toho, aby zemi dokazala ubranit - vojaci musi jasně vylozit karty na stul a na základě stabnich cviceni a valecnych her rici, co je potreba k vyřešení takovych a takovych situací. Na politicich pak je toto vysvetlit vsem obćanům - voličům a najit potrebne finance.
Je samozřejmě potreba toho vic nez jen finance.
Cela tato diskuze vznikla kvuli tomu, že za deset let by půlka Caeasaru mela jit do vyzbroje zaloh a do bojovych útvaru by mely prijit nove samohybne kanonove houfnice za predpokladu, že budou za rozumnou cenu a prinesou novou kvalitu.
To je cca 4 az 6 mld Kc, coz neni z pohledu rozpoctu AČR nic az tak zasadniho - byly roky, kdy se tato neutracena castka z účtu MO vracela do statniho rozpočtu.Skrýt celý příspěvekMaximus Obávám se, že se myslíš. Rozpočet sestavuje vláda, schvaluje PS. Většinu výdajů tvoří tzv. mandatorní výdaje, což jsou výdaje "že zákona" (hlavně důchody a další sociální ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Obávám se, že se myslíš.
Rozpočet sestavuje vláda, schvaluje PS. Většinu výdajů tvoří tzv. mandatorní výdaje, což jsou výdaje "že zákona" (hlavně důchody a další sociální výdaje, zdravotnictví, školství, platy státních zaměstnanců, rozpočtové přerozdělování daní (kraje, obce atd). Na to vláda prakticky vliv nemá, musí ty peníze jen někde sehnat. Na rozhodnutí vlády je více méně 20%.
Takže, aby se naplnily tvoje nápady, musí vláda někde sehnat další peníze.
A to jde jen dvěma způsoby:
a) navýšit už tak obrovský deficit, což bude drahé (při stavu našich veřejných rozpočtů a nepřijetí Eura představujeme pro věřitele zvýšené riziko a to lze kompenzovat jen vyššími úroky) a v delším časovém horizontu neudržitelné.
Navýšení příjmů státního rozpočtu a to buď zvýšením daní nebo snížením mandatorních výdajů. Případně kombinací obého.
Bohužel to je politicky zcela neprůchodné, nízké daně jsou základem ideologie současné koalice (min. Spolu) a snížení mandatorních výdajů (většinu tvoří důchody a zdravotnictví) je politická sebevražda. Ostatně i proto dojde jen letos k třem valorizacím penzí. Takže se mandatorní výdaje naopak zvýší.
Tak a teď mi prosím prozraď jak by si to řešil. Když říkáš A, měl by si být schopen říct i B.Skrýt celý příspěvekMaximus Ty plány z roku 2019 počítají s 2% HDP na obranu od roku 2024. Takže pokud by ses chtěl rozmáchnout musíš jít výrazně nad ta dvě procenta. To momentálně není naprosto ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Ty plány z roku 2019 počítají s 2% HDP na obranu od roku 2024. Takže pokud by ses chtěl rozmáchnout musíš jít výrazně nad ta dvě procenta. To momentálně není naprosto reálné.Skrýt celý příspěvekFinanční rámec 2%HDP by stačil na mnohé, jde jen o jeho efektivni proinvestovaní. Budu ale stále opakovat, ze plány z roku 2019 nereflektují současnou bezpečnostní situaci ve ...Zobrazit celý příspěvek
Finanční rámec 2%HDP by stačil na mnohé, jde jen o jeho efektivni proinvestovaní. Budu ale stále opakovat, ze plány z roku 2019 nereflektují současnou bezpečnostní situaci ve světě.
Tanky si také můžeme “odskrtnout” za různé finance. Jaký bude asi cenový rozdíl mezi 50 novymi Leo2A7 a variantou od Norska si odkoupit jejich 52 kusů Leo2A4NO (38 kusu si chtěli původně modernizovat a zbytek mají na náhradní díly, co by ale některé kusy šly využít i jako základ na potřebné vyprošťovací vozidla a mostní tanky Leguan), které budou už vyřazovat v roce 2025 a ty postupně i s těmi našimi “darovanými” A4 postupně zrepasovat na standard odpovidajici +- polskym Leo2PL vycházejícím z jejich A4. O míře této modernizace se psalo i na AN dost.
Slabší ochrana korby by šla posílit třeba domací PAO. Čelni pancíř korby tanku by už mohl teoretický udržet fragmenty APFSDS střel, které sice PAO dokáže zničit, ale zrovna pancíř Panduru je příliš slabý na jejich zastavení.
Myslím si, ze rozdíl v ceně bude více než tři baterie Morany :-))).Skrýt celý příspěvekMaximus Rozhodně žádné A4 pokud budu za víc než zadarmo. Norové je sice chtěli modernizovat, ale pak došli k tomu že se jim to nevyplatí. Nám se ty darované A4 vyplatí na ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Rozhodně žádné A4 pokud budu za víc než zadarmo. Norové je sice chtěli modernizovat, ale pak došli k tomu že se jim to nevyplatí. Nám se ty darované A4 vyplatí na přeškolení posádek a celkovém osahání západního tanku. Potom jednoznačně koupit nové a ty A4 modernizovat do stejného standardu.
Celá polská modernizace je jeden velký průšvih. Od té se musíme držet co nejdál. Když nechat modernizovat tak jedině u výrobce v Německu.Skrýt celý příspěvekPolska modernizace má především problémy s výrobní/servisní kapacitou a nikoliv s kvalitou. Komplikace je daná i tím, ze mají těch výrobních sérii A4 několik a některé vychází ...Zobrazit celý příspěvek
Polska modernizace má především problémy s výrobní/servisní kapacitou a nikoliv s kvalitou. Komplikace je daná i tím, ze mají těch výrobních sérii A4 několik a některé vychází ještě z přestaveb z A3 a musí tedy dost “individualizovat” postupy modernizace.
I tento Leo2PL je více než dostatečný na většinu tanku, se kterými rusaci budou v příštích 20 letech běžně disponovat.
Norové jsou v úplně jiné ekonomické situaci než ČR a ani nemají takový vnitřní dluh v armádě jako my.
Uvedl jsem jen jednu z možnosti, jak lze dané finance investovat různými způsoby.Skrýt celý příspěvekMaximus Když pominu že polská modernizace je naprostý low-cost, tak velké problém s kvalitou mají. Ne. Norové ať si dělají co chtějí. Jejich závěr ovšem zněl modernizace jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
Když pominu že polská modernizace je naprostý low-cost, tak velké problém s kvalitou mají.
Ne.
Norové ať si dělají co chtějí. Jejich závěr ovšem zněl modernizace jejich současných Leopardů se ekonomicky nevyplatí. V ČR by se zázrakem vyplatit měla?
Uvedl jste naprostou kravinu. Na MO naštěstí sedí lidi co myslí hlavou.Skrýt celý příspěvekNo některá výběrová řízení, ať už z hlediska zadání, provedení či jejich průběh o tom opravdu svědčí :-))) Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých ...Zobrazit celý příspěvek
No některá výběrová řízení, ať už z hlediska zadání, provedení či jejich průběh o tom opravdu svědčí :-)))
Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby.
Výběr silně podmotorované verze vozidla Dingo (sami zástupci výrobce tuto motorizaci vysloveně pro naši armádu nedoporučovali), těžké pancéřované Tatry pro RBS-70 (zcela nevhodná volba pro tyto přenosné PVO systémy, které musi být velice dobre mobilní a být schopné se vyskrabat za každého počasí na kdejaký kopec), .... byl by to dlouhý seznam těch skvělých úspěchu “myslicich hlav” na MO.
Ten Leo2 PL jsem uvedl jen jako jednu z možnosti investice do tankového vojska - rozdíl v ceně minimálně 2 až 4 miliardy Kč. Kolik ruských Armat a T-90M Poryv-3 má šanci naše mechanizovaná brigáda v příštích deseti letech potkat? Jinak osobne nejsem příznivec žádných Leo2, i ti Norové půjdou velice pravděpodobně raději do K2.
To vše v situaci, kdy mají dost Leo2A4, které evidentně není rentabililní modernizovat na A7. Naše “myslicí hlavy” včetně tebe o tom nicméně v případě nám darovaných A4 uvažují.
Polska “low cost” modernizace A4 na verzi PLM2 z dané konstrukce vytáhne rozumné maximum a tank bude ještě 10-15 let na úrovni, která o několik řádů převyšuje naše T-72M4CZ po technickém zhodnocení či “rusky standard” T-72B3M.Skrýt celý příspěvekMaximus /Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby./ Ne vždy je vše ideální, ale nákup ...Zobrazit celý příspěvek
Maximus
/Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby./
Ne vždy je vše ideální, ale nákup Leopardů tak jak je koncipováván dává smysl. Naopak smysl nedává vytváření další české cesty na které "ušetříme". Aby jsme mohli dostat sice dražší ale méně funkční řešení. Musíme provozovat stejné tanky ( i jejich verze) jako Bundeswehr. Potom můžeme využívat výhody množství.
/Ten Leo2 PL jsem uvedl jen jako jednu z možnosti investice do tankového vojska/
Mimořádně blbou možnost. Něco nad čím visí v samotném Polsko mnoho otazníků a s velmi nejistou budoucností...
/To vše v situaci, kdy mají dost Leo2A4, které evidentně není rentabililní modernizovat na A7. Naše “chytré hlavy” o tom nicméně v případě nám darovaných A4 uvažují./
Ano. Protože nemá smysl v tak malém množství provozovat 50 a 15 odlišných tanků. Bundeswehr přechází kompletně na A7+ my musíme také.
Jak už jsem psal teď je smysl A4 přecvičení tankového praporu na západní techniku. Potom dává smysl uvést je do jednoho standardu.
/Polska “low cost” modernizace A4 na verzi PLM2 z dané konstrukce vytáhne rozumné maximum/
Polská modernizace je jeden velký průser. Dělají to takhle jen proto že jejich průmysl nic lepšího nedokáže. My si je můžeme dovolit poslat modernizovat přímo k výrobci. Na těch čtrnácti kusech opravdu nezchudneme.Skrýt celý příspěvekNorové mají cca 50 kusů A4, 38 chtěli nějak modernizovat. Vybírají mezi Leo2A7 a K2NO. Větší šanci na výhru v tendru má zřejmě jihokorejská nabídka. Pokud by byla modernizace A4 ...Zobrazit celý příspěvek
Norové mají cca 50 kusů A4, 38 chtěli nějak modernizovat. Vybírají mezi Leo2A7 a K2NO. Větší šanci na výhru v tendru má zřejmě jihokorejská nabídka.
Pokud by byla modernizace A4 tak výhodná, tak by jistě uvažovali z hlediska ekonomiky, že si pořídí 14 nových Leo2A7 a 38ks A4 modernizují na A7. Přesto uvažují jestli nakoupí 52 kusů úplně nových Leo2A7 nebo K2 a favoritem je zcela zřejmě K2NO i v situaci, kdy mají zázemí pro Leo2.
Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více věřil jejich současným uživatelům a nikoliv "moudrým hlavám" na MO.
"Dar" Leo2A4 v počtu 14+1 je pouze vějička, jak německá strana chce ovlivnit budoucí výběr MBT pro AČR.
Rozhodně si nemyslím, že by se AČR měla unifikovat s BW, geopoliticky je to nesmysl. Tedy pokud není v plánu se stát za "pár" dekád fyzicky další německou spolkovou zemí. Stačí současná ekonomická závislost a netřeba k ní dodávat ještě vojenskou a geopolitickou.
Daleko větší smysl má pro nás se unifikovat s USA, PL, SK,... a obecně se zeměmi, které nemají zájem skrze omezení dodávek ND pro techniku jejich provenience zasahovat do geopolitického rozhodování naší republiky.
Velice by mě zajímaly konkrétní problémy polské modernizace A4 kromě rychlosti přestaveb? Co je na kusech již dodaných armádě tak nekvalitního? Máte konkrétní info nebo problém je v tom, že je to "polské"?Skrýt celý příspěvekU kompletní modernizace A4 se cena blíží novému tanku. To nikdo nezpochybňuje. U modernizací Abramsu je to stejné. /Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více ...Zobrazit celý příspěvek
U kompletní modernizace A4 se cena blíží novému tanku. To nikdo nezpochybňuje. U modernizací Abramsu je to stejné.
/Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více věřil jejich současným uživatelům a nikoliv "moudrým hlavám" na MO./
Naprosto správně a proto na MO chtějí stejnou modernizaci jakou podstupují tanky Bundeswehru.
/"Dar" Leo2A4 v počtu 14+1 je pouze vějička, jak německá strana chce ovlivnit budoucí výběr MBT pro AČR./
Žádný budoucí výběr nebude. To je snad jasné. Je vybráno.
S vaší německou obsesí vám nepomůžu. Snad jen že pokud nás budou chtít Němci ovlivňovat 50 tanků už na tom nic nezmění.
Neustálé změny v projektu, neodahnutí reálného stavu tanků, prodražení, špatně rozdělaná odpovědnost mezi podniky které to realázují, po dokončení současné modernizace bude muset začít hned další která doplní to na co se v první fázy zapomělo, ....
Je toho snad málo?
Když modernizovat tak pouze u výrobce který ten tank zná. Ne u Leška a Peška.Skrýt celý příspěvekVidím, ze s tou “obsesí” nejsem sám, mě zase nevadí Lešek a Pešek, kteří během několika let tu A4 ze všemi zaludnostmi jednotlivých subverzi budou mít v malíku. Aktuální rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek
Vidím, ze s tou “obsesí” nejsem sám, mě zase nevadí Lešek a Pešek, kteří během několika let tu A4 ze všemi zaludnostmi jednotlivých subverzi budou mít v malíku. Aktuální rozdíl mezi A4PL a A7 je minimálně 2,3 až 3,5 miliardy Kč na 50 ks tanku a ani ta polska verze není až takové orezavatko.
Nicméně to vyjádření, ze o Leo2 je předem vybrané přesně svědci o setrvale nekompetentnosti některých “chytrých hlav” na MO, protože se nechali opít rohlíkem alias Leo2A4 model Horst Fuchs a “dárek zdarma”.
Norové ani Slováci se chytit nenechali - jenže oni jsou všichni blázni, jenom my jsme vrtulník :-))).
Nicméně do kalkulace cen systému by měly být počítány i náklady na jednotlivé členy posádek navíc včetně výsluh po celou dobu existence systému u jednotek a další drobnosti. Doporučuji, někde a někdy se to dělá a jindy ne. Proč?Skrýt celý příspěvekCo mám info, tak se informují mimo jiné prave u Korejcu. CV90120 je plán B, aby se získal čas. Jinak perspektiva pro K2 v Norsku (velmi vysoká), Polsku (jistota), SK tu je a ...Zobrazit celý příspěvek
Co mám info, tak se informují mimo jiné prave u Korejcu. CV90120 je plán B, aby se získal čas.
Jinak perspektiva pro K2 v Norsku (velmi vysoká), Polsku (jistota), SK tu je a osobne je to alternativa, která by měla být na stole k pečlivé technické, ekonomické a politické rozvaze i u nás na MO a ne se tvářit, ze neexistuje nic jiného než Leo2.Skrýt celý příspěvekU Korejců ovšem všechno zacvakají na dřevo. Od nich žádná dar K2 pro přeškolení posádek nedostanou. Ovšem dost bych se tomu divil. Jejich ministr prohlašuje všude kde chodí že ...Zobrazit celý příspěvek
U Korejců ovšem všechno zacvakají na dřevo. Od nich žádná dar K2 pro přeškolení posádek nedostanou. Ovšem dost bych se tomu divil. Jejich ministr prohlašuje všude kde chodí že pořízení nových tanků plánují až po roce 2028.Skrýt celý příspěvek
Samozřejmě si tu K2 zaplatí, ale to my pripadné Leo2A7 rovněž, ale bez výběrového řízení v situaci, kdy jediná garance má být to, ze cena bude stejná jako pro BW. To ale ...Zobrazit celý příspěvek
Samozřejmě si tu K2 zaplatí, ale to my pripadné Leo2A7 rovněž, ale bez výběrového řízení v situaci, kdy jediná garance má být to, ze cena bude stejná jako pro BW. To ale negarantuje nějakou “akční cenu”, ta se bude odvíjet od toho, kolik kusů si BW v reálu objedná a s jakými úpravami. Rovněž časové hledisko dodávek je otázka, jejiz odpovězení je zatím spíše na křišťálovou kouli.
O Leo2A4 model Horst Fuchs aneb “dárek zadarmo” jsem se vyjádřil myslím jasně.Skrýt celý příspěvekPlus budeme mít 15 tanků které si nezaplatíme. Pořád bude objednávka Bundeswehru v řádu stovek tanků. Pochybuji že Slovensko s požadavkem na 30 tanků dostane nějakou skvělou z ...Zobrazit celý příspěvek
Plus budeme mít 15 tanků které si nezaplatíme. Pořád bude objednávka Bundeswehru v řádu stovek tanků. Pochybuji že Slovensko s požadavkem na 30 tanků dostane nějakou skvělou z cenu.
Pokud vím tak bylo z německé strany řečeno že dodají do pěti let od podpisu smlouvy.Skrýt celý příspěvekMyslím si, že ze “skvěle” německé ceny s dárkem “zadarmo” se některým obhajcum Leo2 protočí panenky a těším se na diskusi, kdy to budou obhajovat do roztrhání těla :-))). Rad bych ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím si, že ze “skvěle” německé ceny s dárkem “zadarmo” se některým obhajcum Leo2 protočí panenky a těším se na diskusi, kdy to budou obhajovat do roztrhání těla :-))).
Rad bych se mýlil, protože naši armádu si přeji co nejsilnější a nejakceschopnější. Realita ale podle mne dopadne v tomto případě i na “realisty”Skrýt celý příspěvek
Všechno dobré až na tři věci. Západ na válečnou výrobu nepřejde ze dne na den a i tak to bude trvat brutálně dlouho. Caesar se také nevyrábí hned a pro pluk jich bude dost, takže ...Zobrazit celý příspěvek
Všechno dobré až na tři věci. Západ na válečnou výrobu nepřejde ze dne na den a i tak to bude trvat brutálně dlouho.
Caesar se také nevyrábí hned a pro pluk jich bude dost, takže jak píšeš. Máme pro teď snad čas. Morany jsou výhledovka.
Zdroje uvádí, že AČR za rok 2021 měla 31 542 mužů a 3 640 AZ. Vše je jen o fungování státní správy, povědomí o AČR ve společnosti a jejím jméně a také úrovni vybavení, se kterým příslušníci budou sloužit. Lidí se zájmem je víc, ovšem jsou věci co je odrazují. Potenciál je tu vyšší než to co si někdo na MO hodil jako limitní hodnoty... Akorát, že to musí být konsenzus a odvaha se do toho pustit. Momentálně AČR není síla, která mnoho svede.Skrýt celý příspěvekDaník AČR rozhodně nemá 31k profi vojáků, to si do toho zřejmě započítal i VP, VZ a Hradní stráž. Cílem je, aby jen samotná AČR měla cca 30k + 10k AZ, teď, velikost celých OS má ...Zobrazit celý příspěvek
Daník
AČR rozhodně nemá 31k profi vojáků, to si do toho zřejmě započítal i VP, VZ a Hradní stráž.
Cílem je, aby jen samotná AČR měla cca 30k + 10k AZ, teď, velikost celých OS má být kolem 45k. A to je vážně limit, stačí se podívat na početnost ročníků narozených po roce 2000. OS navíc soutěží, mimo civilních zaměstnání i s PČR, Celníky, Hasiči a Vězeňskou a justiční stráží. To máš desetitisíce lidí.
Ke zbytku, ano válečná výroba nenajede hned, proto se s tím dá počítat jen u dlouhodobého konfliktu.
Ke zbytku, já fakt nevím proč si myslíte, že se někdy kolem roku 2032 strčí prakticky nové Ceasary do skladu?
Caesar jednou určitě nahrazen bude, ale nahradí ho systém, který je možná nyní na rýsovacích prknech, teďy s výrazně vyššími TTD (rychlost palby, dostřel....), nikoliv systém, který je na tom zhruba stejně.
A znova u tebe i u druhých neustále zaznívají argumenty typu "pokud bude zájem", jenže takto se analýza dělat nedá, musíš vycházet z toho co reálně je a ne z toho co chci, aby bylo. A realita je, že armáda je zoufale podfinancovaná a čekají nás výdaje za stovky miliard ve výhledu 10-12 let. Takže žádná další děla nejsou v plánu. Max pár raketometů.
Mj. protože cca ty 2% jsou naše maximum, ČR je sociální stát západního typu a jakákoliv snaha o i jen o částečné omezení těchto výdajů spolehlivě prohraje volby. Česká společnost (a i to je známka, že jsme Západ) je v průměru levicově-rovnostařská a trochu i pacifistická. A tím pádem jsou a vždy budou finanční zdroje omezené. Bohužel.Skrýt celý příspěvekZa rok 2021 se udává 31 542 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Je možné, že tohle už jsou čísla 2022. Ber to tak, že zájem se v poslední ...Zobrazit celý příspěvek
Za rok 2021 se udává 31 542 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Je možné, že tohle už jsou čísla 2022. Ber to tak, že zájem se v poslední době zvýšil v některých regionech až dvojnásobně (co se AZ týče). Taktéž se zvyšovaly kapacity Vyškova.
Já nechci, aby 2032 se všechny Césary při současné struktuře házely do skladu. Ale, aby došlo k posílení když ne profi tak AZ části, která tyto prostředky bude používat zatímco se postupně budou nahrazovat za Morany nebo třeba další Caesary.
Poslední čísla ukazují, že zájem je. Ten zájem se dá ještě zvýšit a dají se udělat kroky jež minimalizují některé záležitosti jež lidi od služby odpuzovaly. Další věc je fluktuace personálu. Měla by být snaha si lidi držet. Zrovna včera odpřísáhlo věrnost vlasti přes 200 nových vojáků, předtím 100 nových záložníků. Další věc je. Na bojaře potřebujeme ty Sparťany, ovšem na týlové služby nebo jednotky bojové podpory či bojového zabezpečení se mohou ulehčit některé požadované zdravotní podmínky. Kolik lidí co chtějí sloužit vypadne jen kvůli tomu.
Jo 2% prohrajou volby a pak spolehlivě prohrajou válku... Češi jsou levičáci, pravičáci, globalisti i patrioti. Pacifisti i militaristi. Je třeba umožnit co nejlepší podmínky těm co chtějí sloužit profi, těm co chtějí AZ a těm co rádi v nouzi pomohou, tedy branně bezpečnostní rezervy.Skrýt celý příspěvekDanik Viz to co jsem napsal Maximusovi. Prostě vy mluvíte "co by se mělo" a já o tom co se stane a dodávám proč si myslím, že se to stane. Moje osobní názory se do toho nijak ...Zobrazit celý příspěvek
Danik
Viz to co jsem napsal Maximusovi.
Prostě vy mluvíte "co by se mělo" a já o tom co se stane a dodávám proč si myslím, že se to stane. Moje osobní názory se do toho nijak nepromítají. Proto se nemůžeme shodnout.Skrýt celý příspěvekJá to chápu Neshere a je tak 99% šance, že budeš mít pravdu ty, protože tady celospolečenské a politické nálady, řekněme konsenzus prostě není, aby se skutečně vážně řešila ...Zobrazit celý příspěvek
Já to chápu Neshere a je tak 99% šance, že budeš mít pravdu ty, protože tady celospolečenské a politické nálady, řekněme konsenzus prostě není, aby se skutečně vážně řešila strategická obrana státu a z toho vyplývá již vše ostatní. Já a Maximus jsme asi rádi optimisti a snažíme se vymyslet jak by to 1% mohlo klapnout :-)Skrýt celý příspěvek
To Nesher: Plánování rozvoje ACR vycházející z KVAČR 2030 mi připomíná plánování stavby našeho pohraničního opevnění s výhledem na jeho dokončení v roce 1952. Jsme si také tak ...Zobrazit celý příspěvek
To Nesher: Plánování rozvoje ACR vycházející z KVAČR 2030 mi připomíná plánování stavby našeho pohraničního opevnění s výhledem na jeho dokončení v roce 1952.
Jsme si také tak jistí, že máme tolik času a tolik prostoru pro nevyužití maximálního potenciálu pro zvýšení obranných kapacit, že lze považovat Caesary za 6,5 mld Kč pro realisticky dostupné zálohy vysoce efektivního dělostřelectva za plýtvání?
To je na širší diskusi jinde.
Ty Caesary jsou v tomto případě jen příklad možností.Skrýt celý příspěvekKonečně se pánové trochu posouváme. Takže znova, já tu neprezentuji své osobní názory na to co by se mělo, ale snažím se analyzovat situaci. To neznamená, že to co mi vychází je to ...Zobrazit celý příspěvek
Konečně se pánové trochu posouváme.
Takže znova, já tu neprezentuji své osobní názory na to co by se mělo, ale snažím se analyzovat situaci. To neznamená, že to co mi vychází je to co chci.
Daník to pochopil (má u mě velké bezvýznamné plus) :-)
Maximus bohužel ještě ne.
Takže teď pro něj.
Situace se změnila, to je fakt, proto se také dostaneme na ty 2% v roce 2024 a ne později, pořídí se dříve tanky a ještě letos vybere nová stíhačka, pravděpodobně F 35 (bez UA bychom pravděpodobně zůstali na Gripenech).
Ale ona se bohužel nezhoršily jen bezpečnostní situace, máme tady schodek rozpočtu ve stovkách mld. (,to se musí začít řešit), inflaci 18%, roste tlak na sociální výdaje (jen letos dojde třikrát k navýšení důchodů), velké náklady si vyžádá odchod od ruských zdrojů, ale peněz v rozpočtu víc nebude.
Z čehož plyne následující, 2% HDP na obranu jsou strop (více prostě nemáme, navyšovat schodek do nekonečna nejde, nemáme Euro, takže nás nikdo zachraňovat nebude), navíc je ČR bez diskuse sociální stát a změnit to politicky nelze. A lidé začínají být UA unavení (to je přirozený efekt), takže ten argument nůž na voliče cca za rok nebude moc fungovat, možná vůbec. A jelikož v demokracii v konečné fázi rozhoduje volič, nikdo kdo nechce prohrát volby si nedovolí sáhnout na důchody a zdravotnictví (většina rozpočtu).
Takže obnova AČR bude pokračovat, ale ve střednědobém horizontu se bude týkat jen aktivních jednotek. To je celé. Bohužel na víc nebudeme mít peníze. A ještě jedna věc, k mobilizaci občanů dojde jen když bude přímo ohroženo území ČR. Je zcela neprůchozí, aby se mobilizování občané posílali do Polska, na Slovensko či Balkán. Takže to zbyde na profesionálech a AZ. Takže jsme zpět u toho co jsme slíbili a i čem mluví i Černochová, jedno BÚU v operaci po dobu až 6 měsíců.Skrýt celý příspěvek
Já si dovolím jen velmi krátký komentář spojený s konceptuální otázkou: pokud jde o budování mobilizačních záloh (něco, na co nejsou peníze a ještě dlouho nebudou), nebylo by dobrý ...Zobrazit celý příspěvek
Já si dovolím jen velmi krátký komentář spojený s konceptuální otázkou: pokud jde o budování mobilizačních záloh (něco, na co nejsou peníze a ještě dlouho nebudou), nebylo by dobrý nápad pro mobilizované jednotky vytvářet zbraňové systémy, které jsou velmi jednoduché na ovládání a jejich obsluha se dá vycvičit řekněme za měsíc, jelikož se nedá čekat, že mobilizované jednotky budou mít jakékoli znalosti ovládání zbraně? Plus zbraňové systémy, které jsou relativně levné? Tedy jestli by nebylo lepší třeba u houfnic pro takovouto zálohu zařídit tažené kusy, které jsou, aspoň předpokládám, na obsluhu a údržbu jednodušší, než samohybné? Plus tažené kusy se dají zavěsit za náhodné auto, není na transport potřeba rovnou specializovaná technika, takže to celé vyjde levněji (tedy může se pořídit větší objem)? Jaký je tady na to názor?Skrýt celý příspěvek
mobilizační zálohy by měly zčásti krýt úbytek techniky hlavních sil, takže určitě by tam měla být z nemalé části stejná technika. Druhá funkce záloh je technika pro stavbu nových ...Zobrazit celý příspěvek
mobilizační zálohy by měly zčásti krýt úbytek techniky hlavních sil, takže určitě by tam měla být z nemalé části stejná technika. Druhá funkce záloh je technika pro stavbu nových jednotek a tam je to otázka, ale třeba Morana může být natolik automatizovaná, že pokud se tam něco nepokazí, tak je její ovládání na úrovni videohry, případně by měla jít ovládat vzdáleně z centra pro řízení palby a osádka pouze točí volantem a láduje granáty do zásobníku.Skrýt celý příspěvek
Teď to prosím nikdo nechápejte jako nějaký rýpání, ale Konštrukta by si, co se týče designu, měla vzít příklad od CSG, protože to je opravdu jako nebe a dudy. Když pominu odlišnou ...Zobrazit celý příspěvek
Teď to prosím nikdo nechápejte jako nějaký rýpání, ale Konštrukta by si, co se týče designu, měla vzít příklad od CSG, protože to je opravdu jako nebe a dudy. Když pominu odlišnou konstrukci a postavím vedle sebe MORANU a Zuzanu 2, tak to vyvolává pocit, jako by oba stroje dělilo půl století. A ano, vím, že jde o demonstrátor a Zuzana je již v produkci, ale nedalo mi to. Pokud se to někoho dotklo, omlouvám se, nebylo to mým cílem.Skrýt celý příspěvek
Tak design je vec nazoru. Ja mam opacny nazor. Jedine co sa mi na morane paci je ta kabina. Taku kabinu dat na EVU 6x6 a je to dokonale. Zadna cast a veza su hrozne. Tie okienka ...Zobrazit celý příspěvek
Tak design je vec nazoru. Ja mam opacny nazor. Jedine co sa mi na morane paci je ta kabina. Taku kabinu dat na EVU 6x6 a je to dokonale. Zadna cast a veza su hrozne. Tie okienka vseliake trojuholnikove ako na kzmickej lodi, to uz je riadne prehnane. To nehovorim ze zboku to vypada jak prerasteny jazvecik. Dlhe skarede. Ale ok vec vkusu. Ja som na klasiku. Napriklad Dana M2 sa mi fakt pacilaSkrýt celý příspěvek
Průmyslový design je důležitý. Posiluje víru vojáků ve schopnosti zbraně.
Průmyslový design je důležitý. Posiluje víru vojáků ve schopnosti zbraně.
Odolnosť L4 je to čo posiluje vieru vojakov v schopnosť zbrane ;-)
Odolnosť L4 je to čo posiluje vieru vojakov v schopnosť zbrane ;-)
javelin je o tu víru v pasivní odolnost rychle připraví.
javelin je o tu víru v pasivní odolnost rychle připraví.
ta odolnosť tam nie je proti Javelinu, ale proti ručným zbraniam a fragmentom pri protibaterijnej činnosti ako najpravdepodobnejšej zbrani útočiacej na delostreleckú batériu.
ta odolnosť tam nie je proti Javelinu, ale proti ručným zbraniam a fragmentom pri protibaterijnej činnosti ako najpravdepodobnejšej zbrani útočiacej na delostreleckú batériu.
v dnešní a nastupující době je nejpravděpodobnější zbraní na likvidaci nepřátelské baterie pestrá škála chytré munice. Tam ti pasivní balistika mnoho nepomůže, potřebuješ aktivní ...Zobrazit celý příspěvek
v dnešní a nastupující době je nejpravděpodobnější zbraní na likvidaci nepřátelské baterie pestrá škála chytré munice. Tam ti pasivní balistika mnoho nepomůže, potřebuješ aktivní ochranu nebo ochranu změnou pozice, nebýt vůbec odhalen (což jde při termočidlech těžko). Možná sis všimnul z četných videí, že technika dnes dostává za účasti dronů přímé zásahy, tam je i level 4 málo.Skrýt celý příspěvek
Potrebuješ celú plejadu protiopatrení. Od tých primitívnych maskovanie, shoot and scout az po tie sofistikovane ako softkill system - laserom navadzana municia, a hardkill systém - ...Zobrazit celý příspěvek
Potrebuješ celú plejadu protiopatrení.
Od tých primitívnych maskovanie, shoot and scout az po tie sofistikovane ako softkill system - laserom navadzana municia, a hardkill systém - kamikadze drony, ptrs
Kolesova hufnica dnes výjde na 6mil€, pasova na 10-11mil€. To už sa ti nejaký ironfist za 300-400tis € oplatí zakúpiť.
Pri APS však pri hufniciach narážame na jeden zásadný problém. Je ti myslím jasné aký.
Po nasyteni armády APS pri tankoch, bvp a ot budú nasledovať práve húfnice ako ďalšie v poradí. Možno dokonca v jednoduchšej forme iba proti dronom. Utok PTRS na hufnicu je malo pravdepodobný.Skrýt celý příspěvek
Možná, ale design by neměl zhoršovat technické parametry a zbytečně zvyšovat cenu. Pokud budu předpokládat, že by věž měla mít alespoň základní pancéřovou ochranu, tak bych dělal ...Zobrazit celý příspěvek
Možná, ale design by neměl zhoršovat technické parametry a zbytečně zvyšovat cenu. Pokud budu předpokládat, že by věž měla mít alespoň základní pancéřovou ochranu, tak bych dělal všechno pro to, aby chráněný objem byl co nejmenší. Např. ta výsuvná stanice zabírá možná 1/4 objemu věže ... mohla by být vně na stejném místě a uzavřená/pancéřovaná část až za ní. Proč má "nouzové" místo mířiče tak bohaté prosklení (pancéřové sklo není zadarmo). Osobně se mi moc líbí minimalistický přístup jako má např. EVA, kde je nouzové stanoviště opravdu nouzové a nezvyšuje zbytečně celkovou hmotnost.Skrýt celý příspěvek
Přiznám se, že ta obraná stanice mě také zarazila. Pokud dělo 10-15km za frontou se potřebuje bránit je něco hodně špatně. Přitom stejnou práci by udělalo i doprovodné vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek
Přiznám se, že ta obraná stanice mě také zarazila.
Pokud dělo 10-15km za frontou se potřebuje bránit je něco hodně špatně.
Přitom stejnou práci by udělalo i doprovodné vozidlo vybavené stejnou stanicí, houfnice by se zatím stahovala do úkrytu.Skrýt celý příspěvekByť to tam nemusí ak zákazník nechce. Mať schopnosť zostreliť pozorovací dron, či útočiaci vrtuľník/LA lietadlo je fajn. Je úplne bežné, že vo vojne prídu situácie keď nie niečo ...Zobrazit celý příspěvek
Byť to tam nemusí ak zákazník nechce.
Mať schopnosť zostreliť pozorovací dron, či útočiaci vrtuľník/LA lietadlo je fajn.
Je úplne bežné, že vo vojne prídu situácie keď nie niečo hodne spatne. Neviem prečo tu všetci budujete armádu po ruskom vzore - "všetko bude ružové, dobijeme Kyjev za 8 minut"Skrýt celý příspěvek
CSG má mezi svými součástmi EA, kterážto má v portfoliu https://dita.excaliburarmy.cz/... Kde se vzala MORANA? Jaký je mezi nimi rozdíl? Nebylo by lepší mít právě 1 produkt a ideálně ...Zobrazit celý příspěvek
CSG má mezi svými součástmi EA, kterážto má v portfoliu https://dita.excaliburarmy.cz/... Kde se vzala MORANA? Jaký je mezi nimi rozdíl? Nebylo by lepší mít právě 1 produkt a ideálně jej dodávat AČR?Skrýt celý příspěvek
Osobně jsem moc rád, že se pořídily Caesary, jelikož se těmto houfnicím exportně velmi daří a tak se nějaké ty peníze vrátí zpátky. Pokud jednou v budoucnu vznikne kvalitní česká ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně jsem moc rád, že se pořídily Caesary, jelikož se těmto houfnicím exportně velmi daří a tak se nějaké ty peníze vrátí zpátky. Pokud jednou v budoucnu vznikne kvalitní česká houfnice ráže 155 mm, tak klidně ať se rovněž pořídí. Přeci jen děl není nikdy dost a vždycky se pro ně najde nějaké využití (Caesary můžou jít pro zálohy atd.). Vždyť koho by ještě loni napadlo, že ty staré sovětské krámy ze skladů (myšleno obecně) si ještě zabojují!Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...