EXCALIBUR ARMY A TATRA TRUCKS představily na veletrhu Eurosatory houfnici MORANA a další světové novinky

EXCALIBUR ARMY A TATRA TRUCKS představily na veletrhu Eurosatory houfnici MORANA a další světové novinky
Samohybná houfnice MORANA / CZECHOSLOVAK GROUP (Zvětšit)

V Paříži se koná další ročník nejvýznamnějšího evropského veletrhu vojenské techniky a obranných technologií Eurosatory. Hned první den se na společném stánku firem holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a kopřivnické automobilky TATRA TRUCKS představilo ve světové premiéře několik novinek. Největší ohlas sklidila bezesporu nová kolová samohybná kanonová houfnice MORANA, která je dílem šternberské společnosti EXCALIBUR ARMY. Slavnostního představení se účastnili velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann ocenil, že Česká republika dokáže vyvíjet moderní obranné technologie: „Moderní dělostřelecký systém je technologie důležitá nejen pro českou, ale i evropskou bezpečnost.“ Náměstek ministryně Tomáš Kopečný uvedl: „Česká republika je celosvětově jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů pomoci Ukrajině a ukazuje se, že právě moderní dělostřelectvo je v obraně proti ruské agresi klíčové.“

MORANA je dalším přírůstkem do portfolia moderních samohybných houfnic této společnosti. „Navazujeme na tradici československého obranného průmyslu, který vždy patřil k významným průmyslovým odvětvím a exportérům. Abychom na světovém trhu obstáli, musíme vyvíjet nová řešení pro bezpečnost Evropy a jejích partnerů. Proto přicházíme s produkty, jako je houfnice MORANA,“ vysvětlil Michal Strnad, majitel holdingu CSG.


Náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP

Nová houfnice disponuje dělem ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží. Zbraňová nástavba je uložena na kruhové základně v zadní části podvozku, přičemž pohonná jednotka je umístěna za kabinou. MORANA tak spojuje výhody lehkých kolových samohybných dělostřeleckých systémů kategorie TMG (Truck Mounted Gun) a těžkých dělostřeleckých systémů na pásových podvozcích. Houfnice MORANA je postavena na osvědčené podvozkové platformě Tatra Force 8x8, která má rozšířený rozchod pro lepší stabilitu a jízdní vlastnosti, přičemž všechna kola podvozku jsou navíc řiditelná.

Houfnice má plně automatické nabíjení a plně automatizované navedení děla. Standardní osádku houfnice MORANA tvoří řidič, velitel a operátor, kteří mají svá místa v pancéřované čtyřdveřové kabině z produkce EXCALIBUR ARMY. Bojovou věž osádka plně ovládá přímo z kabiny, aniž by ji musela opustit. Osádka je tedy při přesunech houfnice i během její činnosti a bojového nasazení neustále chráněna. Houfnice je osazena také dálkově ovládanou zbraňovou stanicí s pokročilou senzorickou výbavou a kulometem ráže 12,7 mm pro vlastní ochranu.

Své produkty na Eurosatory 2022 vystavuje na 1800 výrobců i prodejců speciální techniky z více než šesti desítek zemí. Společnosti holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a TATRA TRUCKS prezentují český a slovenský obranný průmysl na stánku K528 v hale 5A. „Naše skupina CZECHOSLOVAK GROUP považuje Eurosatory za klíčový veletrh pro představení našich produktů v Evropě. I proto máme největší expozici ze všech českých vystavovatelů,“ doplnil Michal Strnad.


Slavnostního aktu se zúčastnili velvyslanec ČR ve Francii Michel Fleischmann, náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP

O CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu. Podporuje rozvoj tradičních českých a slovenských společností, jež se věnují obranné i civilní průmyslové výrobě a obchodu. V podnicích začleněných do holdingu CSG a v propojených firmách pracuje více než 8200 zaměstnanců. V roce 2021 dosáhly konsolidované tržby holdingu hodnoty 14,4 mld. korun. Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. S produkty společností CSG se lze díky silné proexportní orientaci holdingu setkat na všech kontinentech a počet zákazníků holdingu se stále rozrůstá.

O TATRA TRUCKS

Akciová společnost Tatra Trucks převzala v roce 2013 světoznámou značku a kopřivnickou automobilku, která po změně vlastnické struktury prošla úspěšnou restrukturalizací. Kromě standardizovaných modelových řad vyrábí i speciální nákladní vozidla na míru požadavkům zákazníka. Velmi důležité jsou domácí trhy v Česku a na Slovensku, velká část produkce automobilky je určena také na export do desítek zemí světa. Automobilka Tatra Trucks a.s. zaměstnává více než 1200 lidí a dalších více než 600 pracuje v dceřiném podniku Tatra Metalurgie a.s. zaměřeném zejména na slévárenství a kovárenství.

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8

Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...

DITA – nový český příspěvek do rodiny houfnic ráže 155 mm

Česká republika patří mezi průkopníky na poli moderních kolových samohybných houfnic (ShKH). Typ ...

Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...

Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence

Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Danik
  00:03 14.06.2022

  Nesher odpověď hodím sem (omlouvám se za délku, ale tohle už se mi honí hlavou nějakou chvíli). Jsou tu tací, co by napsali, "protože artilerie je královna bojiště" :-). Inu ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher odpověď hodím sem (omlouvám se za délku, ale tohle už se mi honí hlavou nějakou chvíli).

  Jsou tu tací, co by napsali, "protože artilerie je královna bojiště" :-). Inu proto, že to umíme a přínos je to značný. Další věc je, že lidé ze záloh by se na to učili poměrně rychle. CSG myslím značně propagovala Caesar, protože cítila zisky a možnosti technologického a reputačního růstu ze spolupráce na Titusu a Caesaru 8x8 i pro další zakázky. V případě hotového, funkčního a sériově vyráběného produktu, na který budou potřebovat štampl "již zavedeno v ozbrojených silách" uvidíš jak chuť dodávat AČR poroste.

  Mně přijde, že tady stále u některých (neříkám, že u tebe) panují docela naivní představy o dodávkách materiálu při skutečně velkém konfliktu. Ve chvíli kdy se odstřeluje nebo okupuje Slovensko, tak my budeme rádi když tu sestavíme pár Brenů natož dávat dohromady houfnice. Nebude čas. Bezpečnost dodávek dle mého (budu rád za vyvrácení) vypadá nějak takto. Demonstruji na příkladu skutečně silné RF (dostatečný počet Armat a podobně, prostě ta letáková armáda bude skutečná a UA se bude muset stáhnout ke hranicím současného NATO)

  A) Velký konflikt a vstup NATO do války v pravém slova smyslu

  Při velkém konfliktu a aktivaci článku 5 kdy se i západní státy rozhodnou aktivně vojensky pomoci, od nikoho nedostaneme ani šroubek dokud nenasytí potřeby vlastní armády a poté nejbližších partnerů. V situaci kdy Slovensko je již obsazované my stihneme vyrobit leda pár Brenů. Dnešní prostředky jsou tak komplikované na výrobu, údržbu a obsluhu, že to značný čas prostě trvá. Žádná masová výroba ala 2 sv. v. se nekoná a vidíme to momentálně na UA. Takže proto jsem psal o tom, již mít co největší počty techniky u sebe, protože na nějaké výrazné doplňování a výcvik nebude čas. Buď tu techniku a vycvičené lidi mít budeme nebo ne. ČR není Ukrajina. Nemáme strategickou hloubku. Naše strategická hloubka pro případ východního útoku je Slovensko a ty tu masivní podporu budou potřebovat ihned, ne až se nám někdo uráčí něco dodat. Než nám Francie pošle další Caesary i s municí a my vycvičíme dostatek lidí, bude dávno hotovo. Buď vítězství nebo porážka, ale bude to na technice co už máme. Tady v tomhle je krátkodobě jedno jestli Caesar nebo Morana se slovenským dělem. Při dlouhodobém konfliktu a při narušení SVK průmyslu to lehce zachraňuje Caesar, ale asi se shodneme, že Francie bude i nadále primární odběratel.

  B) Článek 5 sice ano, ale západ udělá něco co je teď s Ukrajinou, tedy Vy dáte pot, krev a slzy a my zbraně a munici.

  Opět nás bude tlačit čas. Lidi na výcvik budeme muset posílat za hranice, protože bude hrozba útoků na naše území, opět klíčová bude špičková PVO. Dodávky opět budou trvat dlouho a i poslání již skladové techniky našich spojenců a výcvik jejich osádek nějaký čas zabere. Výhoda Caesaru je v tom, že nám to za nějaký čas Francouzi pošlou na podvozku 6x6 a my víme co a jak. Od Slováků lauf nedostaneme (ti budou mít jiné starosti), ale opět, krátkodobě je to jedno, protože v případě Morany i kdyby nám ho Slováci dodali stačíme i při měsíčním konfliktu a ochránění průmyslu vyrobit max jednotky kusů, tedy minimální dopad. Při dlouhodobém konfliktu kdy se společně se Slováky zakopeme v Karpatech a držíme zázrakem linii, tak Caesar vítězí nad Moranou pokud FR posílá a SVK průmysl nefunguje. Nejlepší je mít oba přísuny houfnic funkční

  Teď od původního konceptu silné RF odbočím

  C) Nějaký nepředvídaný halus. Holt doba se mění, situace je nestabilní atd. Nevíme co kdy jak se semele. Opět ukázaná platí. To co máme již doma ve skladech nebo nám jezdí ve VVP a jsou k tomu osádky se bude počítat. Můžeme to použít okamžitě, ať už na podporu spojence nebo k obraně našeho území. Tady v tomhle případě se vyplatí umět si to vyrábět jak společně se západní zemí (Francie) tedy Caesar, tak mít výrobní kapacity doma/u sousedů přes kopec, tedy Morana. Protože ve Francii třeba zvítězí někdo horší než Le Pen co se bude chtít s agresorem domluvit.

  D) V případě, že konflikt bude jasný na míle daleko a Evropa začne masivně zbrojit, opět kapacity si zabaví dané země než nasytí potřeby jejich OS. Zde si na Caesar počkáme. Se Slováky se snad bude dát lépe něco vyjednat o společné produkci a vyrábíme doma primárně pro naše dvě země. Opět je největší výhoda už mít dostatek techniky a osádek, ale domácí zbrojní průmysl je zde klíčový.

  .......

  Co nám z toho plyne? I když pominu ekonomický, technologický a sociální faktor výhod domácího zbrojního průmyslu. Žebříček důležitosti je asi následovný.

  Krátkodobý konflikt s poškozením průmyslu a zapojením NATO vojensky (bez poškození obrátit 4 a 5):

  1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  4. Mít co nejvíce kompatibilní techniku paradoxně se vzdálenými prověřenými spojenci (jelikož ti blízcí se stejnými starostmi budou hledět na svoje potřeby), ovšem zde i ti vzdálení
  5. Co nejvíce výrobních kapacit mít u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO (to je univerzální).

  Dlouhodobý konflikt bez poškození průmyslu a zapojením NATO (poškozený průmysl = prohodit 4 a 5):

  1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  4. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO (to je univerzální).
  5. Mít co nejvíce kompatibilní techniku paradoxně se vzdálenými prověřenými spojenci

  Nejistá situace a zbrojení nebo halus?:

  1. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  2. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  3. Mít již co nejvíc techniky a osádek připravených u sebe
  4. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma a mít perfektní PVO a PRO
  5. Co nejvíce výrobních kapacit u sebe doma nebo velmi blízkých provázaných spojenců a mít perfektní PVO a PRO.

  To co je nejdůležitější v každé situaci je asi dané, pro mírovou dobu nebo rychlé zbrojení je fajn domácí zbrojní průmysl. Je dobré také mít kompatibilní nebo podobné či identické systémy se spojenci (včetně vzdálených). Další věc jsou dodávky munice, zde je to podobné. Celkově je v této problematice mnoho proměnných a každé řešení skýtá nevýhody. Takže je asi dobré stejně jako v ekonomice diverzifikovat tam kde je to možné.

  Nějak jsem právě nepochopil to strašení Izraelem v kontextu UA. Jestli si někdo myslí, že nám Izrael, i když bude sebevíce chtít rychle vyrobí další SPYDERY a my je stačíme použít, tak ne tohle fakt nehrozí. Jenže tady bude stejný problém i s Patrioty. Záleží bude Izrael účastníkem velkého konfliktu? Jestli ano tak kouká primárně na své potřeby, to stejné US. jestli nebude tak se může našlápnout být frajer a poslat nám už vyrobené, ale i tohle bude trvat (přeprava, výcvik). Další otázka je, bude schopný je k nám přepravit? Bude probíhat konvenční válka obrovských rozměrů. Takže i tady opět. I když je to dražší je lepší mít SPYDERů, Moran, Caesarů atd. více, než se je pak v případě skutečně bezprostřední hrozby, kdy nám zadky nezachrání neschopnost RF a hrdinství UA, snažit splašit na poslední chvíli. To stejné u Patriotů atd. Při současné náročnosti systémů jako jsou tanky, PVO, houfnice, letectvo atd. I když se udržíme, tak by jsme dřív ze skladu tahali S-10 a Kuby než by nám přišly Patrioty nebo Spydery, jestli by vůbec v případě velké války přišly.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:44 14.06.2022

   To je vážně dlouhé, takže v krátkosti. Já nemám nic proti mobilizačním zálohám techniky. Právě naopak. Jen si uvědomuji, že jsou tu nějaké limity, hlavně finanční. I když dosáhneme ...Zobrazit celý příspěvek

   To je vážně dlouhé, takže v krátkosti.
   Já nemám nic proti mobilizačním zálohám techniky. Právě naopak. Jen si uvědomuji, že jsou tu nějaké limity, hlavně finanční. I když dosáhneme na ty 2%, tak bude trvat léta než postavíme na nohy aktivní jednotky. Do toho tanky, stíhačky, drony, Pandury, Titusy, ženijní technika...., prostě na uloženky jen tak nedojde.
   Další věc je, že problémy by se měly řešit co jednoduše. Takže chceme oddíl houfnic v mobilizačních skladech? OK, kupme ve střednědobém horizontu další Caesary a k nim také (a nejen pro ty uložené) dostatečně množství ND a munice. Protože, jak sám dole píšeš, provozovat u jednoho pluku dva typy houfnic je poněkud nelogické. A na nějaké navýšení počtu jednotek prosím rovnou zapomeňme, demografický strop je u nás 30k profesionálů a 10k AZ, přičemž do obojího je ještě daleko. A není to o penězích, armáda platí slušně, ale o tom, že většina lidí vojáky být nechce.
   To ti řeší ten krátkodobý konflikt. Protože v případě dlouhodobého se přejde na válečnou výrobu, to kvůli UA nikdo dělat nebude, je to strašně drahé a politicky neprůchozí. Protože Západ ve válce de iure ani de facto není, Západ pouze podporuje jednu z válečných stran. Takže šance, že něco dostaneme tu je.
   K námitce, že ve Francii vyhraje Le Pen, to jisté (a možná i pravděpodobněji) se může stát i na SK, Fico, Pelegriny a spol. a máme tu další Maďarsko.
   Takže ať na to koukám jak koukám, při našich počtech je důležité se držet vždy jednoho systému, což je v našem případě Caesar (rozhodnutí padlo, smlouva je podepsána) a nekomplikovat si to. Pokud měla CSG zájem prodat AČR děla (očividně neměla), měla si vzpomenout dřív, času bylo dost.
   Navíc je tu otázka kapacity, CSG není žádný strojírenský gigant, EA a TDV jsou i v českém kontextu spíše střední firmy a když se vezme v úvahu co se na ně valí za zakázky (Pandury, Titusy, montáž Caesarů, určitě velká část ženijní techniky, časem asi i náhrada Iveco LOV, do toho jejich nijak malé zahraničí zakázky), tak bychom se také nemuseli dočkat.
   Osobně na mě Morana dělá stejný dojem jako Dita, exportní produkt nastavený na přenos alespoň části výroby do země klienta.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    13:12 14.06.2022

    Součástí nákupu zbraňových systému, které umíme doma vyrobit ve špičkové kvalitě doma, by mělo být udržování vlastních výrobních kapacit, rozvoje domácího know-how a placeni daní ...Zobrazit celý příspěvek

    Součástí nákupu zbraňových systému, které umíme doma vyrobit ve špičkové kvalitě doma, by mělo být udržování vlastních výrobních kapacit, rozvoje domácího know-how a placeni daní doma.

    Caesar je přes všechno okecavaní kolem jen tažený kánon na korbě tatrovky, který vyhrál kvůli údajně nejlepší ceně, která byla ve výběrovém řízení nastavena jako zásadní kritérium.

    Teď nám jeho nákup vytrhl trn z paty, ale není důvod u tohoto řešení zůstávat i v budoucnosti.

    Zatím mi nikdo z odpůrců převedení Caesarů k záloham a do mobilizacnich skladu ve střednědobém horizontu, čím naplnit mobilizační sklady pro realné zálohy, které máme a je v našem zájmu je využít co nejefektivněji.

    Válka na Ukrajině mobilizovala naši společnost jako žádná jiná předchozí událost za posledních několik dekád. Dynamika vývoje našeho civilizačniho okruhu se nebývale zvýšila a to samozřejmě přináší riziko nestability a konfliktů. Významné větší část obyvatel konečně ale díky tomu pochopila smysl a význam armády. To otevírá prostor pro navyšování investic do armády a navyšování reálných obranných kapacit.

    Faktem je omezeny personální bazén pro profesionální armádu a jen s určitým navýšením lze počítat u systému dobrovolnického.

    Chybějící kvantita lze do určitě míry nahradit kvalitou. Proto i pro nepočetné zálohy je potřeba počítat s kvalitní výzbrojí a výbavou.

    Pokud porovnáme efektivitu záložního dělostřeleckého pluku a stejného počtu vojáků v roli pěchoty, tak bojová efektivita v konfliktu vysoké intenzity je jednoznačně na straně dělostřelectva. Při této úvaze je potřeba počítat s tím, ze pěchotu v rámci alespoň částečné mobilizace získáte relativně snadno i se základní výzbroji. Dělostřelce s výcvikem i samotná děla v dostatečných počtech s nejvyšší pravděpodobnosti určitě ne. Právě konflikty vysoké intenzity z posledních let ukazuji, že dostatek dělostřelectva je zásadní pro způsobení težkých ztrát nepříteli.

    Letectvo ani tanky z mnoha důvodů nelze tak snadno vést v zalohach. Piloti vyžadují každoroční nálet letových hodin a stíhaček ani tanku nebudeme mít z finančních duvodu více, než využiji profesionální jednotky a případně AZ bojových útvaru, které mají ale primárně sloužit k doplnění bojových ztrát.

    Záložní jednotky díky modernímu SŘP na vykonnych dělostřeleckých systémech mohou za “relativně” malé finance významně posílit defenzivní i ofenzivní schopnosti AČR, která má zasadni personální limity s ne moc dobrou perspektivou do příštích let.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     15:42 14.06.2022

     Tohle je krásná ukázka toho proč se nemůžeme nikdy shodnout. Já vycházím z reality a z toho jak to běžně funguje. Ty vycházíš z toho co by si chtěl, aby se stalo. Takže každý máme ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle je krásná ukázka toho proč se nemůžeme nikdy shodnout.
     Já vycházím z reality a z toho jak to běžně funguje.
     Ty vycházíš z toho co by si chtěl, aby se stalo. Takže každý máme jiné vstupy, logicky i výstupy budou jiné.
     Jen na příklad, žádný záložní dělostřelecký pluk se nechystá, dole se mluvilo jen o oddílu, ty už mluvíš rovnou o celém pluku. Přitom v reálu asi nebude nic z toho.
     Připomínám, že ambicí AČR je vyslat do operace na ochranu teritoria jedno BÚU, nikoliv mobilizovanou celou AČR (prostě se počítá jen s bojem v rámci NATO či jiné koalice).
     Takže abych to shrnul, Caesar se určitě do mobilizačních skladů podívá, ale tehdy až se bude měnit výzbroj celého dělostřeleckého pluku za nový systém. Což dříve jak za 20 let nebude. Pokud je vůbec nějaká šance (podle mě minimální) na nějaké mobilizační uloženky řekněme za 10 let od této chvíle, je objednávka dalších řekněme 18-24 Caesarů (protože komplet přezbrojovat rozhodně v roce 2032 nebudeme, Caesar bude v tu chvíli zaveden 6-8 let a vyměnit jen výzbroj jednoho oddílu je nesmysl na úrovni toho, že by 41. prapor měl Pandury a 42. Boxery).
     To už by dával větší smysl Mortlesův nápad koupit levnější tažená děla jako mobilizační zálohu. Ale i to je otázka min. 10 let.
     Takže jediné na čem se shodneme, že se neshodneme. :-)Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:39 14.06.2022

      Problémem je, ze zatím se řada lidi divá na situaci tak nějak po “švejkovsku” - klídek pohoda, nic se neděje, válka je daleko a netýká se nás. ZHN neexistuji a když už půjde do ...Zobrazit celý příspěvek

      Problémem je, ze zatím se řada lidi divá na situaci tak nějak po “švejkovsku” - klídek pohoda, nic se neděje, válka je daleko a netýká se nás. ZHN neexistuji a když už půjde do tuhého, tak tu máme článek 5 NATO, takže horké kaštany za nás vytahají jiní.
      Poláci pochopili, ze klídek a pohoda jsou u konce a pokud se nezačne na obraně makat, tak to dopadne zase pro ne velmi špatně a horké kaštany si musí umět vytáhnout primárně sami.

      Caesary staly 6,5 miliardy Kč což jsou jistě nemalé peníze, ale v porovnání s vrtulníky či F-35 jsou to drobné.

      Neříkám úvahy o několika dělostřeleckých bateriich či celém pluku dělostřeleckých záloh jako mantru, ale nejbližší roky možná donutí nejvyšší velení měnit plány a hledat způsoby, jak posílit naši armádu na maximum možného v rámci daného personálního bazénu limitujícím počty profesionální armády.

      Budu samozřejmě rad, pokud se situace na východě jednoznačně vyřeší vítězstvím Ukrajiny porážkou rusacka a cely ten systém globální nestability se uklidní a rusaci si budou už další půlstoletí lízat rány a budou rádi, ze si od nich nékdo bude kupovat suroviny, aby měli na základní přežití. V tomto ohledu jsem ale docela skeptik a tento scénář míru a pohody mi přijde stejně reálný jako pastviny jednorožců, nad kterými se vznášejí duhové obláčky.

      Polsko a jeho masivní zbrojení je jeden extrémní pól a za druhy extrémní pól považuji ten klídek a pohodu, kterou tu představují “realisté” jako Nesher a nemalá část naši vojenské a politické reprezentace. Ten polsky pól ale dokažu pochopit, ale samozrejme musí někdy narazit na ekonomickou a personální realitu. Náš laxní a zcela neambiciozni postup v otázkách obrany rovněž chápu, ale podstatně méně.

      Naštěstí nová paní ministryně se k dosavadnímu “velmi opatrnemu” postoji postavila čelem. Náhrada Gripenu novými F35 je zřejmá, stejně tak navýšení přehlídkových počtu H-1 do použitelných počtu jsou v jednání. Řeší se tanky a BVP budou dotažena již snad těmto rok. Nový Náčelník GŠ je nejlepší možná volba, takže šance na výrazné a potřebné změny tu je. V tomto jsem optimista :-))).

      To vše jsou věci, které byly v plánu az v dalších “petiletkach”. Stejně tak muže být pro stare struktury nepochopitelně, ze se začnou vytvářet skutecne bojové zálohy a rezervy. Proste AČR se z armády “expedičního typu” stane skutecne akceschopnou armádou pro obranu teritoria naši republiky a pro plnění spojeneckých závazku.

      Ano dalších 8-10 miliard na nové Morany či jiné moderní kanonové houfnice za 7 az 15 let, aby se Caesar převedl do vyzbroje záloh není z hlediska budoucích investic do skutečných bojových kapacit AČR nijak zavratná částka. Naopak z hlediska poměr cena/vykon/personální nároky to dává jeden z nejlepších výsledku.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:23 14.06.2022

      Maximus Když se oprostís od emocí, tak zjistíš, že v tom co tu tvrdím není nijak zakompováno co chci nebo nechci, budeš se možná divit, ale já si přeji razantní posílení AČR, ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Když se oprostís od emocí, tak zjistíš, že v tom co tu tvrdím není nijak zakompováno co chci nebo nechci, budeš se možná divit, ale já si přeji razantní posílení AČR, nicméně zatím nic nenaznačuje, že se tak bude dít nad rámec schválených plánů. Max. dojde k jejich menší korekci. A to proto, že nebudou lidi a ani dostatek peněz. S tou strašnou sekeru se bude něco muset dělat a rychle, takže ty 2% je náš strop. A to zase bez ohledu na to co si o tom myslím ( já o tom nerozhoduji, jen se snažím čistě neosobně tu situaci analyzovat).
      Takže já tvrdím a budu rád když se budu mýlit, že na nákup dalších děl v střednědobém horizontu nedojde, max. se koupí dvě baterie raketometů a tím bude položka "modernizace dělostřeleckého pluku" odškrtnuta. Před námi jsou totiž akvizice za stovky miliard (stíhačky, tanky, bvp, drony, družice, ShM, ženijní technika a bůhví co ještě) a to za situace kdy bude tlak na snižování deficitu a zároveň i vzhledem k inflaci na zvýšení sociálních výdajů.
      Moje názory s tím nemají nic společného.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      21:04 14.06.2022

      Připomenu, že aktualní KVAČR 2030 byl schválen 30. 10. 2019. Od té doby se bezpečnostní situace nejen v Evropě podstatně změnila a to nikoliv k lepšímu. Takže vycházet z těchto ...Zobrazit celý příspěvek

      Připomenu, že aktualní KVAČR 2030 byl schválen 30. 10. 2019. Od té doby se bezpečnostní situace nejen v Evropě podstatně změnila a to nikoliv k lepšímu.
      Takže vycházet z těchto plánů, když to řeknu slušně, není zrovna "up to date".Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     21:17 14.06.2022

     Kdežto vycházet z toho co si přeji, aby se stalo bez ohledu na finanční a demografický rámec je co? Přání otcem myšlenky? Až uvidím přepracovanou KVAČR ve smyslu tvých myšlenek, ...Zobrazit celý příspěvek

     Kdežto vycházet z toho co si přeji, aby se stalo bez ohledu na finanční a demografický rámec je co? Přání otcem myšlenky?
     Až uvidím přepracovanou KVAČR ve smyslu tvých myšlenek, tak řeknu, že máš recht. Jenže to je ve světle výše uvedeného nepravděpodobné. Mimochodem je vtipné jak některé argumenty prostě ignoruješ (nehodí se ti do rovnice) a místo toho precházíš do osobní roviny. Jenže takhle se diskutovat nedá.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:02 14.06.2022

      Co jako ignoruji - plány poplatné roku 2019, kdy si skoro nikdo nedokázal představit masivní utok rusácka na Ukrajinu s cílem obsadit Kyjev a zničit ukrajinskou suverenitu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Co jako ignoruji - plány poplatné roku 2019, kdy si skoro nikdo nedokázal představit masivní utok rusácka na Ukrajinu s cílem obsadit Kyjev a zničit ukrajinskou suverenitu.

      Nepředvídatelnost tohoto konfliktu a celkový vliv na destabilizaci bezpečnostní situace ve světě prostě musí vést k revizi plánů.

      Za mne je logické hledat cestu někde mezi dosavadními umírněnými plány KVAČR 2030 a polskými ambicemi.

      Pokud se situace rapidně zhorší, tak naše poklidné plánování skončí vlastně stejně jako v roce 1938 jen s jinak rozehranými kartami - občané se budou chtít bránit, vláda by i také bojovala, ale tentokrát jaksi nebude čím bojovat.

      Zodpovědní politici musí udržet financování naší armády na takové úrovni a jednat tak, aby bylo co bránit, čím se bránit a hlavně aby lidé měli vůli se bránit. Bez splnění těchto základních podmínek je armáda v podstatě zbytečná.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:34 14.06.2022

      Ignoruješ finanční rámec např.

      Ignoruješ finanční rámec např.

     • Maximus
      23:18 14.06.2022

      Finanční ramec určí vlada a snad se na deklarovane 2% dostaneme, ale ani to by nemusel být strop. Je to o míře ohrožení, které budou občané teto republiky pociťovat. V případě ...Zobrazit celý příspěvek

      Finanční ramec určí vlada a snad se na deklarovane 2% dostaneme, ale ani to by nemusel být strop. Je to o míře ohrožení, které budou občané teto republiky pociťovat.
      V případě akutniho ohrožení statnosti a suverenity se sekera statniho dluhu muze zatnout hloubeji. V extremnim případě k cemu je statu vyrovnany rozpocet, když tento stat bude napaden a poražen, přičemž vitez si zacne diktovat tvrde podminky dopadajici do vsech sfér, včetně ekonomickych.

      To je samozřejmě extrem, nicméně armada je tu od toho, aby zemi dokazala ubranit - vojaci musi jasně vylozit karty na stul a na základě stabnich cviceni a valecnych her rici, co je potreba k vyřešení takovych a takovych situací. Na politicich pak je toto vysvetlit vsem obćanům - voličům a najit potrebne finance.
      Je samozřejmě potreba toho vic nez jen finance.

      Cela tato diskuze vznikla kvuli tomu, že za deset let by půlka Caeasaru mela jit do vyzbroje zaloh a do bojovych útvaru by mely prijit nove samohybne kanonove houfnice za predpokladu, že budou za rozumnou cenu a prinesou novou kvalitu.

      To je cca 4 az 6 mld Kc, coz neni z pohledu rozpoctu AČR nic az tak zasadniho - byly roky, kdy se tato neutracena castka z účtu MO vracela do statniho rozpočtu.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:59 15.06.2022

      Maximus Obávám se, že se myslíš. Rozpočet sestavuje vláda, schvaluje PS. Většinu výdajů tvoří tzv. mandatorní výdaje, což jsou výdaje "že zákona" (hlavně důchody a další sociální ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Obávám se, že se myslíš.
      Rozpočet sestavuje vláda, schvaluje PS. Většinu výdajů tvoří tzv. mandatorní výdaje, což jsou výdaje "že zákona" (hlavně důchody a další sociální výdaje, zdravotnictví, školství, platy státních zaměstnanců, rozpočtové přerozdělování daní (kraje, obce atd). Na to vláda prakticky vliv nemá, musí ty peníze jen někde sehnat. Na rozhodnutí vlády je více méně 20%.
      Takže, aby se naplnily tvoje nápady, musí vláda někde sehnat další peníze.
      A to jde jen dvěma způsoby:
      a) navýšit už tak obrovský deficit, což bude drahé (při stavu našich veřejných rozpočtů a nepřijetí Eura představujeme pro věřitele zvýšené riziko a to lze kompenzovat jen vyššími úroky) a v delším časovém horizontu neudržitelné.
      Navýšení příjmů státního rozpočtu a to buď zvýšením daní nebo snížením mandatorních výdajů. Případně kombinací obého.
      Bohužel to je politicky zcela neprůchodné, nízké daně jsou základem ideologie současné koalice (min. Spolu) a snížení mandatorních výdajů (většinu tvoří důchody a zdravotnictví) je politická sebevražda. Ostatně i proto dojde jen letos k třem valorizacím penzí. Takže se mandatorní výdaje naopak zvýší.
      Tak a teď mi prosím prozraď jak by si to řešil. Když říkáš A, měl by si být schopen říct i B.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:18 15.06.2022

      Maximus Ty plány z roku 2019 počítají s 2% HDP na obranu od roku 2024. Takže pokud by ses chtěl rozmáchnout musíš jít výrazně nad ta dvě procenta. To momentálně není naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Ty plány z roku 2019 počítají s 2% HDP na obranu od roku 2024. Takže pokud by ses chtěl rozmáchnout musíš jít výrazně nad ta dvě procenta. To momentálně není naprosto reálné.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:39 15.06.2022

      Finanční rámec 2%HDP by stačil na mnohé, jde jen o jeho efektivni proinvestovaní. Budu ale stále opakovat, ze plány z roku 2019 nereflektují současnou bezpečnostní situaci ve ...Zobrazit celý příspěvek

      Finanční rámec 2%HDP by stačil na mnohé, jde jen o jeho efektivni proinvestovaní. Budu ale stále opakovat, ze plány z roku 2019 nereflektují současnou bezpečnostní situaci ve světě.

      Tanky si také můžeme “odskrtnout” za různé finance. Jaký bude asi cenový rozdíl mezi 50 novymi Leo2A7 a variantou od Norska si odkoupit jejich 52 kusů Leo2A4NO (38 kusu si chtěli původně modernizovat a zbytek mají na náhradní díly, co by ale některé kusy šly využít i jako základ na potřebné vyprošťovací vozidla a mostní tanky Leguan), které budou už vyřazovat v roce 2025 a ty postupně i s těmi našimi “darovanými” A4 postupně zrepasovat na standard odpovidajici +- polskym Leo2PL vycházejícím z jejich A4. O míře této modernizace se psalo i na AN dost.

      Slabší ochrana korby by šla posílit třeba domací PAO. Čelni pancíř korby tanku by už mohl teoretický udržet fragmenty APFSDS střel, které sice PAO dokáže zničit, ale zrovna pancíř Panduru je příliš slabý na jejich zastavení.

      Myslím si, ze rozdíl v ceně bude více než tři baterie Morany :-))).Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:47 15.06.2022

      Maximus Rozhodně žádné A4 pokud budu za víc než zadarmo. Norové je sice chtěli modernizovat, ale pak došli k tomu že se jim to nevyplatí. Nám se ty darované A4 vyplatí na ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Rozhodně žádné A4 pokud budu za víc než zadarmo. Norové je sice chtěli modernizovat, ale pak došli k tomu že se jim to nevyplatí. Nám se ty darované A4 vyplatí na přeškolení posádek a celkovém osahání západního tanku. Potom jednoznačně koupit nové a ty A4 modernizovat do stejného standardu.
      Celá polská modernizace je jeden velký průšvih. Od té se musíme držet co nejdál. Když nechat modernizovat tak jedině u výrobce v Německu.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      07:35 16.06.2022

      Polska modernizace má především problémy s výrobní/servisní kapacitou a nikoliv s kvalitou. Komplikace je daná i tím, ze mají těch výrobních sérii A4 několik a některé vychází ...Zobrazit celý příspěvek

      Polska modernizace má především problémy s výrobní/servisní kapacitou a nikoliv s kvalitou. Komplikace je daná i tím, ze mají těch výrobních sérii A4 několik a některé vychází ještě z přestaveb z A3 a musí tedy dost “individualizovat” postupy modernizace.

      I tento Leo2PL je více než dostatečný na většinu tanku, se kterými rusaci budou v příštích 20 letech běžně disponovat.

      Norové jsou v úplně jiné ekonomické situaci než ČR a ani nemají takový vnitřní dluh v armádě jako my.

      Uvedl jsem jen jednu z možnosti, jak lze dané finance investovat různými způsoby.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      08:25 16.06.2022

      Maximus Když pominu že polská modernizace je naprostý low-cost, tak velké problém s kvalitou mají. Ne. Norové ať si dělají co chtějí. Jejich závěr ovšem zněl modernizace jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Když pominu že polská modernizace je naprostý low-cost, tak velké problém s kvalitou mají.

      Ne.

      Norové ať si dělají co chtějí. Jejich závěr ovšem zněl modernizace jejich současných Leopardů se ekonomicky nevyplatí. V ČR by se zázrakem vyplatit měla?

      Uvedl jste naprostou kravinu. Na MO naštěstí sedí lidi co myslí hlavou.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:57 16.06.2022

      No některá výběrová řízení, ať už z hlediska zadání, provedení či jejich průběh o tom opravdu svědčí :-))) Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých ...Zobrazit celý příspěvek

      No některá výběrová řízení, ať už z hlediska zadání, provedení či jejich průběh o tom opravdu svědčí :-)))

      Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby.

      Výběr silně podmotorované verze vozidla Dingo (sami zástupci výrobce tuto motorizaci vysloveně pro naši armádu nedoporučovali), těžké pancéřované Tatry pro RBS-70 (zcela nevhodná volba pro tyto přenosné PVO systémy, které musi být velice dobre mobilní a být schopné se vyskrabat za každého počasí na kdejaký kopec), .... byl by to dlouhý seznam těch skvělých úspěchu “myslicich hlav” na MO.

      Ten Leo2 PL jsem uvedl jen jako jednu z možnosti investice do tankového vojska - rozdíl v ceně minimálně 2 až 4 miliardy Kč. Kolik ruských Armat a T-90M Poryv-3 má šanci naše mechanizovaná brigáda v příštích deseti letech potkat? Jinak osobne nejsem příznivec žádných Leo2, i ti Norové půjdou velice pravděpodobně raději do K2.

      To vše v situaci, kdy mají dost Leo2A4, které evidentně není rentabililní modernizovat na A7. Naše “myslicí hlavy” včetně tebe o tom nicméně v případě nám darovaných A4 uvažují.

      Polska “low cost” modernizace A4 na verzi PLM2 z dané konstrukce vytáhne rozumné maximum a tank bude ještě 10-15 let na úrovni, která o několik řádů převyšuje naše T-72M4CZ po technickém zhodnocení či “rusky standard” T-72B3M.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:02 16.06.2022

      Maximus /Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby./ Ne vždy je vše ideální, ale nákup ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      /Sorry, ale mluvíš s člověkem, který zná docela interní detaily některých těch “výběrovek”, tak si tady prosím nemažme med kolem huby./
      Ne vždy je vše ideální, ale nákup Leopardů tak jak je koncipováván dává smysl. Naopak smysl nedává vytváření další české cesty na které "ušetříme". Aby jsme mohli dostat sice dražší ale méně funkční řešení. Musíme provozovat stejné tanky ( i jejich verze) jako Bundeswehr. Potom můžeme využívat výhody množství.

      /Ten Leo2 PL jsem uvedl jen jako jednu z možnosti investice do tankového vojska/
      Mimořádně blbou možnost. Něco nad čím visí v samotném Polsko mnoho otazníků a s velmi nejistou budoucností...


      /To vše v situaci, kdy mají dost Leo2A4, které evidentně není rentabililní modernizovat na A7. Naše “chytré hlavy” o tom nicméně v případě nám darovaných A4 uvažují./
      Ano. Protože nemá smysl v tak malém množství provozovat 50 a 15 odlišných tanků. Bundeswehr přechází kompletně na A7+ my musíme také.
      Jak už jsem psal teď je smysl A4 přecvičení tankového praporu na západní techniku. Potom dává smysl uvést je do jednoho standardu.


      /Polska “low cost” modernizace A4 na verzi PLM2 z dané konstrukce vytáhne rozumné maximum/
      Polská modernizace je jeden velký průser. Dělají to takhle jen proto že jejich průmysl nic lepšího nedokáže. My si je můžeme dovolit poslat modernizovat přímo k výrobci. Na těch čtrnácti kusech opravdu nezchudneme.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      14:24 16.06.2022

      Norové mají cca 50 kusů A4, 38 chtěli nějak modernizovat. Vybírají mezi Leo2A7 a K2NO. Větší šanci na výhru v tendru má zřejmě jihokorejská nabídka. Pokud by byla modernizace A4 ...Zobrazit celý příspěvek

      Norové mají cca 50 kusů A4, 38 chtěli nějak modernizovat. Vybírají mezi Leo2A7 a K2NO. Větší šanci na výhru v tendru má zřejmě jihokorejská nabídka.

      Pokud by byla modernizace A4 tak výhodná, tak by jistě uvažovali z hlediska ekonomiky, že si pořídí 14 nových Leo2A7 a 38ks A4 modernizují na A7. Přesto uvažují jestli nakoupí 52 kusů úplně nových Leo2A7 nebo K2 a favoritem je zcela zřejmě K2NO i v situaci, kdy mají zázemí pro Leo2.

      Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více věřil jejich současným uživatelům a nikoliv "moudrým hlavám" na MO.

      "Dar" Leo2A4 v počtu 14+1 je pouze vějička, jak německá strana chce ovlivnit budoucí výběr MBT pro AČR.

      Rozhodně si nemyslím, že by se AČR měla unifikovat s BW, geopoliticky je to nesmysl. Tedy pokud není v plánu se stát za "pár" dekád fyzicky další německou spolkovou zemí. Stačí současná ekonomická závislost a netřeba k ní dodávat ještě vojenskou a geopolitickou.

      Daleko větší smysl má pro nás se unifikovat s USA, PL, SK,... a obecně se zeměmi, které nemají zájem skrze omezení dodávek ND pro techniku jejich provenience zasahovat do geopolitického rozhodování naší republiky.

      Velice by mě zajímaly konkrétní problémy polské modernizace A4 kromě rychlosti přestaveb? Co je na kusech již dodaných armádě tak nekvalitního? Máte konkrétní info nebo problém je v tom, že je to "polské"?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:08 16.06.2022

      U kompletní modernizace A4 se cena blíží novému tanku. To nikdo nezpochybňuje. U modernizací Abramsu je to stejné. /Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více ...Zobrazit celý příspěvek

      U kompletní modernizace A4 se cena blíží novému tanku. To nikdo nezpochybňuje. U modernizací Abramsu je to stejné.

      /Co se týká "výhodnosti" modernizace A4 na A7, tak bych více věřil jejich současným uživatelům a nikoliv "moudrým hlavám" na MO./
      Naprosto správně a proto na MO chtějí stejnou modernizaci jakou podstupují tanky Bundeswehru.

      /"Dar" Leo2A4 v počtu 14+1 je pouze vějička, jak německá strana chce ovlivnit budoucí výběr MBT pro AČR./
      Žádný budoucí výběr nebude. To je snad jasné. Je vybráno.

      S vaší německou obsesí vám nepomůžu. Snad jen že pokud nás budou chtít Němci ovlivňovat 50 tanků už na tom nic nezmění.

      Neustálé změny v projektu, neodahnutí reálného stavu tanků, prodražení, špatně rozdělaná odpovědnost mezi podniky které to realázují, po dokončení současné modernizace bude muset začít hned další která doplní to na co se v první fázy zapomělo, ....
      Je toho snad málo?

      Když modernizovat tak pouze u výrobce který ten tank zná. Ne u Leška a Peška.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      19:30 16.06.2022

      Vidím, ze s tou “obsesí” nejsem sám, mě zase nevadí Lešek a Pešek, kteří během několika let tu A4 ze všemi zaludnostmi jednotlivých subverzi budou mít v malíku. Aktuální rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

      Vidím, ze s tou “obsesí” nejsem sám, mě zase nevadí Lešek a Pešek, kteří během několika let tu A4 ze všemi zaludnostmi jednotlivých subverzi budou mít v malíku. Aktuální rozdíl mezi A4PL a A7 je minimálně 2,3 až 3,5 miliardy Kč na 50 ks tanku a ani ta polska verze není až takové orezavatko.

      Nicméně to vyjádření, ze o Leo2 je předem vybrané přesně svědci o setrvale nekompetentnosti některých “chytrých hlav” na MO, protože se nechali opít rohlíkem alias Leo2A4 model Horst Fuchs a “dárek zdarma”.

      Norové ani Slováci se chytit nenechali - jenže oni jsou všichni blázni, jenom my jsme vrtulník :-))).

      Nicméně do kalkulace cen systému by měly být počítány i náklady na jednotlivé členy posádek navíc včetně výsluh po celou dobu existence systému u jednotek a další drobnosti. Doporučuji, někde a někdy se to dělá a jindy ne. Proč?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:13 16.06.2022

      Slováci kteří patrně žádný tank nekoupí ani nedostanou jsou velký vzor.

      Slováci kteří patrně žádný tank nekoupí ani nedostanou jsou velký vzor.

     • Maximus
      21:26 16.06.2022

      Co mám info, tak se informují mimo jiné prave u Korejcu. CV90120 je plán B, aby se získal čas. Jinak perspektiva pro K2 v Norsku (velmi vysoká), Polsku (jistota), SK tu je a ...Zobrazit celý příspěvek

      Co mám info, tak se informují mimo jiné prave u Korejcu. CV90120 je plán B, aby se získal čas.

      Jinak perspektiva pro K2 v Norsku (velmi vysoká), Polsku (jistota), SK tu je a osobne je to alternativa, která by měla být na stole k pečlivé technické, ekonomické a politické rozvaze i u nás na MO a ne se tvářit, ze neexistuje nic jiného než Leo2.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      22:38 16.06.2022

      U Korejců ovšem všechno zacvakají na dřevo. Od nich žádná dar K2 pro přeškolení posádek nedostanou. Ovšem dost bych se tomu divil. Jejich ministr prohlašuje všude kde chodí že ...Zobrazit celý příspěvek

      U Korejců ovšem všechno zacvakají na dřevo. Od nich žádná dar K2 pro přeškolení posádek nedostanou. Ovšem dost bych se tomu divil. Jejich ministr prohlašuje všude kde chodí že pořízení nových tanků plánují až po roce 2028.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      09:25 17.06.2022

      Samozřejmě si tu K2 zaplatí, ale to my pripadné Leo2A7 rovněž, ale bez výběrového řízení v situaci, kdy jediná garance má být to, ze cena bude stejná jako pro BW. To ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Samozřejmě si tu K2 zaplatí, ale to my pripadné Leo2A7 rovněž, ale bez výběrového řízení v situaci, kdy jediná garance má být to, ze cena bude stejná jako pro BW. To ale negarantuje nějakou “akční cenu”, ta se bude odvíjet od toho, kolik kusů si BW v reálu objedná a s jakými úpravami. Rovněž časové hledisko dodávek je otázka, jejiz odpovězení je zatím spíše na křišťálovou kouli.

      O Leo2A4 model Horst Fuchs aneb “dárek zadarmo” jsem se vyjádřil myslím jasně.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:04 17.06.2022

      Plus budeme mít 15 tanků které si nezaplatíme. Pořád bude objednávka Bundeswehru v řádu stovek tanků. Pochybuji že Slovensko s požadavkem na 30 tanků dostane nějakou skvělou z ...Zobrazit celý příspěvek

      Plus budeme mít 15 tanků které si nezaplatíme. Pořád bude objednávka Bundeswehru v řádu stovek tanků. Pochybuji že Slovensko s požadavkem na 30 tanků dostane nějakou skvělou z cenu.
      Pokud vím tak bylo z německé strany řečeno že dodají do pěti let od podpisu smlouvy.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      08:23 19.06.2022

      Myslím si, že ze “skvěle” německé ceny s dárkem “zadarmo” se některým obhajcum Leo2 protočí panenky a těším se na diskusi, kdy to budou obhajovat do roztrhání těla :-))). Rad bych ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím si, že ze “skvěle” německé ceny s dárkem “zadarmo” se některým obhajcum Leo2 protočí panenky a těším se na diskusi, kdy to budou obhajovat do roztrhání těla :-))).
      Rad bych se mýlil, protože naši armádu si přeji co nejsilnější a nejakceschopnější. Realita ale podle mne dopadne v tomto případě i na “realisty”Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:59 19.06.2022

      Jako realita čeho? Že se připojíme k objednávce tanků pro Bundeswehr a dostaneme jejich cenu?

      Jako realita čeho? Že se připojíme k objednávce tanků pro Bundeswehr a dostaneme jejich cenu?

   • Danik
    17:01 14.06.2022

    Všechno dobré až na tři věci. Západ na válečnou výrobu nepřejde ze dne na den a i tak to bude trvat brutálně dlouho. Caesar se také nevyrábí hned a pro pluk jich bude dost, takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechno dobré až na tři věci. Západ na válečnou výrobu nepřejde ze dne na den a i tak to bude trvat brutálně dlouho.

    Caesar se také nevyrábí hned a pro pluk jich bude dost, takže jak píšeš. Máme pro teď snad čas. Morany jsou výhledovka.

    Zdroje uvádí, že AČR za rok 2021 měla 31 542 mužů a 3 640 AZ. Vše je jen o fungování státní správy, povědomí o AČR ve společnosti a jejím jméně a také úrovni vybavení, se kterým příslušníci budou sloužit. Lidí se zájmem je víc, ovšem jsou věci co je odrazují. Potenciál je tu vyšší než to co si někdo na MO hodil jako limitní hodnoty... Akorát, že to musí být konsenzus a odvaha se do toho pustit. Momentálně AČR není síla, která mnoho svede.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     19:31 14.06.2022

     Daník AČR rozhodně nemá 31k profi vojáků, to si do toho zřejmě započítal i VP, VZ a Hradní stráž. Cílem je, aby jen samotná AČR měla cca 30k + 10k AZ, teď, velikost celých OS má ...Zobrazit celý příspěvek

     Daník
     AČR rozhodně nemá 31k profi vojáků, to si do toho zřejmě započítal i VP, VZ a Hradní stráž.
     Cílem je, aby jen samotná AČR měla cca 30k + 10k AZ, teď, velikost celých OS má být kolem 45k. A to je vážně limit, stačí se podívat na početnost ročníků narozených po roce 2000. OS navíc soutěží, mimo civilních zaměstnání i s PČR, Celníky, Hasiči a Vězeňskou a justiční stráží. To máš desetitisíce lidí.
     Ke zbytku, ano válečná výroba nenajede hned, proto se s tím dá počítat jen u dlouhodobého konfliktu.
     Ke zbytku, já fakt nevím proč si myslíte, že se někdy kolem roku 2032 strčí prakticky nové Ceasary do skladu?
     Caesar jednou určitě nahrazen bude, ale nahradí ho systém, který je možná nyní na rýsovacích prknech, teďy s výrazně vyššími TTD (rychlost palby, dostřel....), nikoliv systém, který je na tom zhruba stejně.
     A znova u tebe i u druhých neustále zaznívají argumenty typu "pokud bude zájem", jenže takto se analýza dělat nedá, musíš vycházet z toho co reálně je a ne z toho co chci, aby bylo. A realita je, že armáda je zoufale podfinancovaná a čekají nás výdaje za stovky miliard ve výhledu 10-12 let. Takže žádná další děla nejsou v plánu. Max pár raketometů.
     Mj. protože cca ty 2% jsou naše maximum, ČR je sociální stát západního typu a jakákoliv snaha o i jen o částečné omezení těchto výdajů spolehlivě prohraje volby. Česká společnost (a i to je známka, že jsme Západ) je v průměru levicově-rovnostařská a trochu i pacifistická. A tím pádem jsou a vždy budou finanční zdroje omezené. Bohužel.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      19:51 14.06.2022

      Za rok 2021 se udává 31 542 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Je možné, že tohle už jsou čísla 2022. Ber to tak, že zájem se v poslední ...Zobrazit celý příspěvek

      Za rok 2021 se udává 31 542 vojáků z povolání, 6896 občanských zaměstnanců a 1163 státních zaměstnanců. Je možné, že tohle už jsou čísla 2022. Ber to tak, že zájem se v poslední době zvýšil v některých regionech až dvojnásobně (co se AZ týče). Taktéž se zvyšovaly kapacity Vyškova.

      Já nechci, aby 2032 se všechny Césary při současné struktuře házely do skladu. Ale, aby došlo k posílení když ne profi tak AZ části, která tyto prostředky bude používat zatímco se postupně budou nahrazovat za Morany nebo třeba další Caesary.

      Poslední čísla ukazují, že zájem je. Ten zájem se dá ještě zvýšit a dají se udělat kroky jež minimalizují některé záležitosti jež lidi od služby odpuzovaly. Další věc je fluktuace personálu. Měla by být snaha si lidi držet. Zrovna včera odpřísáhlo věrnost vlasti přes 200 nových vojáků, předtím 100 nových záložníků. Další věc je. Na bojaře potřebujeme ty Sparťany, ovšem na týlové služby nebo jednotky bojové podpory či bojového zabezpečení se mohou ulehčit některé požadované zdravotní podmínky. Kolik lidí co chtějí sloužit vypadne jen kvůli tomu.

      Jo 2% prohrajou volby a pak spolehlivě prohrajou válku... Češi jsou levičáci, pravičáci, globalisti i patrioti. Pacifisti i militaristi. Je třeba umožnit co nejlepší podmínky těm co chtějí sloužit profi, těm co chtějí AZ a těm co rádi v nouzi pomohou, tedy branně bezpečnostní rezervy.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:28 14.06.2022

      Danik Viz to co jsem napsal Maximusovi. Prostě vy mluvíte "co by se mělo" a já o tom co se stane a dodávám proč si myslím, že se to stane. Moje osobní názory se do toho nijak ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik
      Viz to co jsem napsal Maximusovi.
      Prostě vy mluvíte "co by se mělo" a já o tom co se stane a dodávám proč si myslím, že se to stane. Moje osobní názory se do toho nijak nepromítají. Proto se nemůžeme shodnout.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:45 14.06.2022

      Já to chápu Neshere a je tak 99% šance, že budeš mít pravdu ty, protože tady celospolečenské a politické nálady, řekněme konsenzus prostě není, aby se skutečně vážně řešila ...Zobrazit celý příspěvek

      Já to chápu Neshere a je tak 99% šance, že budeš mít pravdu ty, protože tady celospolečenské a politické nálady, řekněme konsenzus prostě není, aby se skutečně vážně řešila strategická obrana státu a z toho vyplývá již vše ostatní. Já a Maximus jsme asi rádi optimisti a snažíme se vymyslet jak by to 1% mohlo klapnout :-)Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      22:19 14.06.2022

      To Nesher: Plánování rozvoje ACR vycházející z KVAČR 2030 mi připomíná plánování stavby našeho pohraničního opevnění s výhledem na jeho dokončení v roce 1952. Jsme si také tak ...Zobrazit celý příspěvek

      To Nesher: Plánování rozvoje ACR vycházející z KVAČR 2030 mi připomíná plánování stavby našeho pohraničního opevnění s výhledem na jeho dokončení v roce 1952.

      Jsme si také tak jistí, že máme tolik času a tolik prostoru pro nevyužití maximálního potenciálu pro zvýšení obranných kapacit, že lze považovat Caesary za 6,5 mld Kč pro realisticky dostupné zálohy vysoce efektivního dělostřelectva za plýtvání?

      To je na širší diskusi jinde.

      Ty Caesary jsou v tomto případě jen příklad možností.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:59 14.06.2022

      Konečně se pánové trochu posouváme. Takže znova, já tu neprezentuji své osobní názory na to co by se mělo, ale snažím se analyzovat situaci. To neznamená, že to co mi vychází je to ...Zobrazit celý příspěvek

      Konečně se pánové trochu posouváme.
      Takže znova, já tu neprezentuji své osobní názory na to co by se mělo, ale snažím se analyzovat situaci. To neznamená, že to co mi vychází je to co chci.
      Daník to pochopil (má u mě velké bezvýznamné plus) :-)
      Maximus bohužel ještě ne.
      Takže teď pro něj.
      Situace se změnila, to je fakt, proto se také dostaneme na ty 2% v roce 2024 a ne později, pořídí se dříve tanky a ještě letos vybere nová stíhačka, pravděpodobně F 35 (bez UA bychom pravděpodobně zůstali na Gripenech).
      Ale ona se bohužel nezhoršily jen bezpečnostní situace, máme tady schodek rozpočtu ve stovkách mld. (,to se musí začít řešit), inflaci 18%, roste tlak na sociální výdaje (jen letos dojde třikrát k navýšení důchodů), velké náklady si vyžádá odchod od ruských zdrojů, ale peněz v rozpočtu víc nebude.
      Z čehož plyne následující, 2% HDP na obranu jsou strop (více prostě nemáme, navyšovat schodek do nekonečna nejde, nemáme Euro, takže nás nikdo zachraňovat nebude), navíc je ČR bez diskuse sociální stát a změnit to politicky nelze. A lidé začínají být UA unavení (to je přirozený efekt), takže ten argument nůž na voliče cca za rok nebude moc fungovat, možná vůbec. A jelikož v demokracii v konečné fázi rozhoduje volič, nikdo kdo nechce prohrát volby si nedovolí sáhnout na důchody a zdravotnictví (většina rozpočtu).
      Takže obnova AČR bude pokračovat, ale ve střednědobém horizontu se bude týkat jen aktivních jednotek. To je celé. Bohužel na víc nebudeme mít peníze. A ještě jedna věc, k mobilizaci občanů dojde jen když bude přímo ohroženo území ČR. Je zcela neprůchozí, aby se mobilizování občané posílali do Polska, na Slovensko či Balkán. Takže to zbyde na profesionálech a AZ. Takže jsme zpět u toho co jsme slíbili a i čem mluví i Černochová, jedno BÚU v operaci po dobu až 6 měsíců.Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   13:12 14.06.2022

   Já si dovolím jen velmi krátký komentář spojený s konceptuální otázkou: pokud jde o budování mobilizačních záloh (něco, na co nejsou peníze a ještě dlouho nebudou), nebylo by dobrý ...Zobrazit celý příspěvek

   Já si dovolím jen velmi krátký komentář spojený s konceptuální otázkou: pokud jde o budování mobilizačních záloh (něco, na co nejsou peníze a ještě dlouho nebudou), nebylo by dobrý nápad pro mobilizované jednotky vytvářet zbraňové systémy, které jsou velmi jednoduché na ovládání a jejich obsluha se dá vycvičit řekněme za měsíc, jelikož se nedá čekat, že mobilizované jednotky budou mít jakékoli znalosti ovládání zbraně? Plus zbraňové systémy, které jsou relativně levné? Tedy jestli by nebylo lepší třeba u houfnic pro takovouto zálohu zařídit tažené kusy, které jsou, aspoň předpokládám, na obsluhu a údržbu jednodušší, než samohybné? Plus tažené kusy se dají zavěsit za náhodné auto, není na transport potřeba rovnou specializovaná technika, takže to celé vyjde levněji (tedy může se pořídit větší objem)? Jaký je tady na to názor?Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:03 14.06.2022

    mobilizační zálohy by měly zčásti krýt úbytek techniky hlavních sil, takže určitě by tam měla být z nemalé části stejná technika. Druhá funkce záloh je technika pro stavbu nových ...Zobrazit celý příspěvek

    mobilizační zálohy by měly zčásti krýt úbytek techniky hlavních sil, takže určitě by tam měla být z nemalé části stejná technika. Druhá funkce záloh je technika pro stavbu nových jednotek a tam je to otázka, ale třeba Morana může být natolik automatizovaná, že pokud se tam něco nepokazí, tak je její ovládání na úrovni videohry, případně by měla jít ovládat vzdáleně z centra pro řízení palby a osádka pouze točí volantem a láduje granáty do zásobníku.Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  23:28 13.06.2022

  Teď to prosím nikdo nechápejte jako nějaký rýpání, ale Konštrukta by si, co se týče designu, měla vzít příklad od CSG, protože to je opravdu jako nebe a dudy. Když pominu odlišnou ...Zobrazit celý příspěvek

  Teď to prosím nikdo nechápejte jako nějaký rýpání, ale Konštrukta by si, co se týče designu, měla vzít příklad od CSG, protože to je opravdu jako nebe a dudy. Když pominu odlišnou konstrukci a postavím vedle sebe MORANU a Zuzanu 2, tak to vyvolává pocit, jako by oba stroje dělilo půl století. A ano, vím, že jde o demonstrátor a Zuzana je již v produkci, ale nedalo mi to. Pokud se to někoho dotklo, omlouvám se, nebylo to mým cílem.Skrýt celý příspěvek

  • puuupava
   08:45 14.06.2022

   Tak design je vec nazoru. Ja mam opacny nazor. Jedine co sa mi na morane paci je ta kabina. Taku kabinu dat na EVU 6x6 a je to dokonale. Zadna cast a veza su hrozne. Tie okienka ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak design je vec nazoru. Ja mam opacny nazor. Jedine co sa mi na morane paci je ta kabina. Taku kabinu dat na EVU 6x6 a je to dokonale. Zadna cast a veza su hrozne. Tie okienka vseliake trojuholnikove ako na kzmickej lodi, to uz je riadne prehnane. To nehovorim ze zboku to vypada jak prerasteny jazvecik. Dlhe skarede. Ale ok vec vkusu. Ja som na klasiku. Napriklad Dana M2 sa mi fakt pacilaSkrýt celý příspěvek

   • otecko
    09:47 14.06.2022

    Ty okýnka neřeš, tam nikdo nesení nafurt, jen při nakládání munice a případně nouzovém ovládání.

    Ty okýnka neřeš, tam nikdo nesení nafurt, jen při nakládání munice a případně nouzovém ovládání.

  • Jan Grohmann
   09:03 14.06.2022

   Průmyslový design je důležitý. Posiluje víru vojáků ve schopnosti zbraně.

   Průmyslový design je důležitý. Posiluje víru vojáků ve schopnosti zbraně.

   • Hevonen
    09:08 14.06.2022

    Odolnosť L4 je to čo posiluje vieru vojakov v schopnosť zbrane ;-)

    Odolnosť L4 je to čo posiluje vieru vojakov v schopnosť zbrane ;-)

    • Jura99
     14:06 14.06.2022

     javelin je o tu víru v pasivní odolnost rychle připraví.

     javelin je o tu víru v pasivní odolnost rychle připraví.

     • Hevonen
      16:09 14.06.2022

      ta odolnosť tam nie je proti Javelinu, ale proti ručným zbraniam a fragmentom pri protibaterijnej činnosti ako najpravdepodobnejšej zbrani útočiacej na delostreleckú batériu.

      ta odolnosť tam nie je proti Javelinu, ale proti ručným zbraniam a fragmentom pri protibaterijnej činnosti ako najpravdepodobnejšej zbrani útočiacej na delostreleckú batériu.

     • Jura99
      16:34 14.06.2022

      v dnešní a nastupující době je nejpravděpodobnější zbraní na likvidaci nepřátelské baterie pestrá škála chytré munice. Tam ti pasivní balistika mnoho nepomůže, potřebuješ aktivní ...Zobrazit celý příspěvek

      v dnešní a nastupující době je nejpravděpodobnější zbraní na likvidaci nepřátelské baterie pestrá škála chytré munice. Tam ti pasivní balistika mnoho nepomůže, potřebuješ aktivní ochranu nebo ochranu změnou pozice, nebýt vůbec odhalen (což jde při termočidlech těžko). Možná sis všimnul z četných videí, že technika dnes dostává za účasti dronů přímé zásahy, tam je i level 4 málo.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      17:59 14.06.2022

      Potrebuješ celú plejadu protiopatrení. Od tých primitívnych maskovanie, shoot and scout az po tie sofistikovane ako softkill system - laserom navadzana municia, a hardkill systém - ...Zobrazit celý příspěvek

      Potrebuješ celú plejadu protiopatrení.
      Od tých primitívnych maskovanie, shoot and scout az po tie sofistikovane ako softkill system - laserom navadzana municia, a hardkill systém - kamikadze drony, ptrs

      Kolesova hufnica dnes výjde na 6mil€, pasova na 10-11mil€. To už sa ti nejaký ironfist za 300-400tis € oplatí zakúpiť.
      Pri APS však pri hufniciach narážame na jeden zásadný problém. Je ti myslím jasné aký.

      Po nasyteni armády APS pri tankoch, bvp a ot budú nasledovať práve húfnice ako ďalšie v poradí. Možno dokonca v jednoduchšej forme iba proti dronom. Utok PTRS na hufnicu je malo pravdepodobný.Skrýt celý příspěvek

   • Cenzor
    14:36 14.06.2022

    Možná, ale design by neměl zhoršovat technické parametry a zbytečně zvyšovat cenu. Pokud budu předpokládat, že by věž měla mít alespoň základní pancéřovou ochranu, tak bych dělal ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná, ale design by neměl zhoršovat technické parametry a zbytečně zvyšovat cenu. Pokud budu předpokládat, že by věž měla mít alespoň základní pancéřovou ochranu, tak bych dělal všechno pro to, aby chráněný objem byl co nejmenší. Např. ta výsuvná stanice zabírá možná 1/4 objemu věže ... mohla by být vně na stejném místě a uzavřená/pancéřovaná část až za ní. Proč má "nouzové" místo mířiče tak bohaté prosklení (pancéřové sklo není zadarmo). Osobně se mi moc líbí minimalistický přístup jako má např. EVA, kde je nouzové stanoviště opravdu nouzové a nezvyšuje zbytečně celkovou hmotnost.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     04:49 17.06.2022

     Přiznám se, že ta obraná stanice mě také zarazila. Pokud dělo 10-15km za frontou se potřebuje bránit je něco hodně špatně. Přitom stejnou práci by udělalo i doprovodné vozidlo ...Zobrazit celý příspěvek

     Přiznám se, že ta obraná stanice mě také zarazila.
     Pokud dělo 10-15km za frontou se potřebuje bránit je něco hodně špatně.
     Přitom stejnou práci by udělalo i doprovodné vozidlo vybavené stejnou stanicí, houfnice by se zatím stahovala do úkrytu.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      08:50 17.06.2022

      Byť to tam nemusí ak zákazník nechce. Mať schopnosť zostreliť pozorovací dron, či útočiaci vrtuľník/LA lietadlo je fajn. Je úplne bežné, že vo vojne prídu situácie keď nie niečo ...Zobrazit celý příspěvek

      Byť to tam nemusí ak zákazník nechce.
      Mať schopnosť zostreliť pozorovací dron, či útočiaci vrtuľník/LA lietadlo je fajn.

      Je úplne bežné, že vo vojne prídu situácie keď nie niečo hodne spatne. Neviem prečo tu všetci budujete armádu po ruskom vzore - "všetko bude ružové, dobijeme Kyjev za 8 minut"Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     13:23 17.06.2022

     Součástí designy je i uživatelský komfort obsluhy. Mně osobně bylo mnohem líp v TOPASu než v BVP :-).

     Součástí designy je i uživatelský komfort obsluhy. Mně osobně bylo mnohem líp v TOPASu než v BVP :-).

 • lychnis
  21:59 13.06.2022

  CSG má mezi svými součástmi EA, kterážto má v portfoliu https://dita.excaliburarmy.cz/... Kde se vzala MORANA? Jaký je mezi nimi rozdíl? Nebylo by lepší mít právě 1 produkt a ideálně ...Zobrazit celý příspěvek

  CSG má mezi svými součástmi EA, kterážto má v portfoliu https://dita.excaliburarmy.cz/... Kde se vzala MORANA? Jaký je mezi nimi rozdíl? Nebylo by lepší mít právě 1 produkt a ideálně jej dodávat AČR?Skrýt celý příspěvek

  • Mortles
   22:07 13.06.2022

   Eh, oboje jsou spíš ve stádiu vývoje. Zdá se, že je poptávka po delším děle, než má Dita, z čehož asi vznikl ten koncept Morany.

   Eh, oboje jsou spíš ve stádiu vývoje. Zdá se, že je poptávka po delším děle, než má Dita, z čehož asi vznikl ten koncept Morany.

 • Rase
  21:36 13.06.2022

  Osobně jsem moc rád, že se pořídily Caesary, jelikož se těmto houfnicím exportně velmi daří a tak se nějaké ty peníze vrátí zpátky. Pokud jednou v budoucnu vznikne kvalitní česká ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně jsem moc rád, že se pořídily Caesary, jelikož se těmto houfnicím exportně velmi daří a tak se nějaké ty peníze vrátí zpátky. Pokud jednou v budoucnu vznikne kvalitní česká houfnice ráže 155 mm, tak klidně ať se rovněž pořídí. Přeci jen děl není nikdy dost a vždycky se pro ně najde nějaké využití (Caesary můžou jít pro zálohy atd.). Vždyť koho by ještě loni napadlo, že ty staré sovětské krámy ze skladů (myšleno obecně) si ještě zabojují!Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  21:35 13.06.2022

  Tak jak se tu psalo a oponovalo Maximusovi, že AČR nemá mít dva typy houfnic. Menší Litva právě teď tohle dělá. Má ve službě Pzh.2000 a kupuje Caesar. Caesar je momentálně ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak se tu psalo a oponovalo Maximusovi, že AČR nemá mít dva typy houfnic. Menší Litva právě teď tohle dělá. Má ve službě Pzh.2000 a kupuje Caesar.

  Caesar je momentálně produkčně nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější houfnice pro NATO, což samo přináší jistá pozitiva. Negativa tu již byla probírána dostatečně.

  https://twitter.com/noclador/s... Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   22:00 13.06.2022

   Litva Caesarem (podle mého názoru klasickým Caesarem 6x6) nahrazuje zcela zastaralé tažené americké houfnice M101 ráže 105 mm. O proti tomu je i takový Gvozdik hi-tech systém. AČR ...Zobrazit celý příspěvek

   Litva Caesarem (podle mého názoru klasickým Caesarem 6x6) nahrazuje zcela zastaralé tažené americké houfnice M101 ráže 105 mm. O proti tomu je i takový Gvozdik hi-tech systém.
   AČR je v poněkud jiné situaci.Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    22:09 13.06.2022

    Jsou to 6x6 novější Caesary NG (mk.II). Ano AČR je v situaci kdy Dany jdou pryč a dělostřelectvo 155mm budujeme od píky. Zároveň se ale dostáváme do situace neexistujících uloženek ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsou to 6x6 novější Caesary NG (mk.II). Ano AČR je v situaci kdy Dany jdou pryč a dělostřelectvo 155mm budujeme od píky. Zároveň se ale dostáváme do situace neexistujících uloženek našich ozbrojených sil. Konflikt na UA mimo jiné jasně ukázal důležitost kompatibility se spojenci, možnost oprav a dodávek ze sousedních zemí, ale také být sám připraven a již mít co nejvyšší počty techniky a munice do ní. Tento nedostatek by se skutečně dal časem vyřešit tak jak psal Maximus.Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     22:34 13.06.2022

     Jenže proč u těch uloženek začínat ausgerechnet u děl? Začít by se mělo od jednodušších věcí, speciálně v situaci kdy nemáme dost ani pro aktivní jednotky. Navíc, což tu všichni ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže proč u těch uloženek začínat ausgerechnet u děl? Začít by se mělo od jednodušších věcí, speciálně v situaci kdy nemáme dost ani pro aktivní jednotky.
     Navíc, což tu všichni nějak nechtějí vidět, CSG nikdy neprojevila zájem dodávat děla do AČR, naopak silně podporovala nákup Caesara.
     A k tomu a mluvím o tom opakovaně, spoléhat se v případě velké války na dodávky čehokoliv ze zemí, které budou bojištěm a možná i min. z části okupovány, není úplně moudré.
     Takže, čistě teoreticky, pokud by se někdy v budoucnu mělo přikročit k nákupu Morany (až bude hotová), tak z hlediska bezpečnosti dodávek (o což ti mj. jde) by bylo lepší pokud by si CSG našlo jiného subdodavatele. Což by zřejmě zase kolidovalo s jejich komerčními zájmy. Takže úplně nejlepší by bylo koupit ve stejném režimu jako dosud (40% účast CZ průmyslu a montáž v CSG) a k tomu dostatek ND.Skrýt celý příspěvek

     • Maximus
      00:09 14.06.2022

      Mluvime o horizontu cca 10 let, coz je vzhledem k dynamice současného geopolitickeho vyvoje v Evropě velice daleky horizont. Je klidně možné pri nejakych cernych scenařích, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Mluvime o horizontu cca 10 let, coz je vzhledem k dynamice současného geopolitickeho vyvoje v Evropě velice daleky horizont. Je klidně možné pri nejakych cernych scenařích, že Morany pujdou do vyzbroje driv, než bude dokončena dodavka Caesaru.

      Pokud zustaneme u horizontu +- 10 let, tak dělostřelecké systemy jako Caesary a minomety PRAM budou jedinymi dostupnymi ulozenkami v kategorii "tezkych zbrani", jejichž poměr nakladů vs. bojova efektivita vs. personalni zabezpečení bude davat nejaky smysl.

      Tanky, vrtulniky, stihacky (možná ALKY) v NZ prostě nebudou - prilis drahé a nedostatkove.

      Lehka vyzbroj jako útočné pusky a RPG by v mobilizacnich zasobach být měly uz z principu. Urcite by to chtelo nejaky typ univerzalniho kulometu v razi 7,62 mm NATO, ktery bude výrazně levnější než MINIMI a ktery může byt u záloh a v NZ v nejakych smysluplnych poctech. Stacila by variace na tema modernizovany PKM.

      Po zvazeni ruznych alternativ k dosazeni co největší ničivé sily v pomeru k financim nakladum a chronickym personálním problemum, tak vybudovat zalohy v delostrelectvu dává největší smysl. 3 baterie delostrelcu, tj. cca 100 vojaku obsluhy, budou pro nepritele mnohem vic nicivejsi nez treba 100 blatoslapu sebelepe vyzbrojenych. Navic tech sto delostrelcu proste v zalohach vojáků, kteri odesli aodejdou do civilu v příštích 10 letech prostě najdete. Navic ctvtrina z nich mohou byt jen zaškolení řidiči Tater z jinych jednotek nebo dobrovolnici.

      Pak jsou tu ještě drony, ale jejich obsluhu lze v případě potreby vytáhnout z jineho personalniho bazénu. Teď dokoncuji jeden koncept navazujici na moji puvodni praci o Teritorialni obraně jakožto "AZ II. třídy".
      Těmto vecem se tam venuji a diskusi pod clankem v AN, chci pak vyuzit jako urcity "brainstorming" pro další vylepšení :-))).Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   23:22 13.06.2022

   Litva má naprosto odlišně organizovanou armádu než má AČR. Vybavit 13. dělostřelecký pluk dvěma tipy houfnic by nebylo moudré nebo spíše bylo by to naprosto zbytečné. Takže většina ...Zobrazit celý příspěvek

   Litva má naprosto odlišně organizovanou armádu než má AČR.
   Vybavit 13. dělostřelecký pluk dvěma tipy houfnic by nebylo moudré nebo spíše bylo by to naprosto zbytečné.
   Takže většina nápadů by v první řadě chtěla reformu AČR a její rapidní rozšíření o nové jednotky aby mělo smysl takové kroky dělat. Opravdu nestačí jen něco koupit a něco přehodit do "záloh".Skrýt celý příspěvek

   • Danik
    00:05 14.06.2022

    Tak já bych určitě nechtěl v rámci profi Jinců 2 typy houfnic. To je nesmysl. Takže se dostáváme k tomu druhému, což je pro teď bohužel nereálné.

    Tak já bych určitě nechtěl v rámci profi Jinců 2 typy houfnic. To je nesmysl. Takže se dostáváme k tomu druhému, což je pro teď bohužel nereálné.

   • liberal shark
    13:26 17.06.2022

    Taková MORANA by se spíše hodila do organického DO u 4. brn. 13 .dp může klidně dál provozovat CAESARy. Nicméně jim dříve či později stejně přibude do výbavy nějaký ten salvový ...Zobrazit celý příspěvek

    Taková MORANA by se spíše hodila do organického DO u 4. brn.
    13 .dp může klidně dál provozovat CAESARy. Nicméně jim dříve či později stejně přibude do výbavy nějaký ten salvový raketomet.Skrýt celý příspěvek

 • SKORI
  18:13 13.06.2022

  Ohledně hydraulických ...Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně hydraulických podpěr:
  Zde:
  https://techsvet.cz/nejnovejsi...

  Píšou toto:
  “Zbraňový systém ráže 155/52 mm vyvinutý ve spolupráci se slovenskou společností ZTS Špeciál má plně automatický nabíjecí systém a nové automatické zařízení pro přidávání hnacích náplní do nábojů, které umožňuje vysokou rychlost střelby. Elektrohydraulicky poháněná věž ovládaná přímo posádkou z kabiny má výkluz až 60° vpravo a vlevo od podélné osy vozidla. Obsluha má k dispozici automatizovaný systém zaměřování zbraní, palubní řídicí a diagnostický systém a bojový informační systém. Zbraňová nástavba je navržena jako samostatná jednotka, kterou lze díky nezávislé energetické a hydraulické jednotce integrovat do různých typů kolových nebo pásových podvozků.”

  Takže se zřejmě předpokládá střelba více/méně přes kabinu a pak jsou tyto podpory dost možná velmi OKSkrýt celý příspěvek

  • Danik
   18:17 13.06.2022

   Vzhledem k řiditelnosti všech náprav to dost dává smysl. 120 stupňů je postačujících a pří větším otočení věže a palby z boku, by se to stejně slušně třáslo. Stačí se podívat na ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k řiditelnosti všech náprav to dost dává smysl. 120 stupňů je postačujících a pří větším otočení věže a palby z boku, by se to stejně slušně třáslo. Stačí se podívat na Danu když takto pálí.Skrýt celý příspěvek

  • Cenzor
   18:23 13.06.2022

   Ten odměr 60° pří střelbě je stejný jako u DANY, ZUZANY, EVY, DITY....jen tady ta nástavba za kabinou dost omezuje možnosti odměru pro přímou střelbu.

   Ten odměr 60° pří střelbě je stejný jako u DANY, ZUZANY, EVY, DITY....jen tady ta nástavba za kabinou dost omezuje možnosti odměru pro přímou střelbu.

   • Danik
    18:26 13.06.2022

    U Dany v AČR píšou 45°, i když to bude spíš provozní číslo, aby se nezpomalovala střelba a nenamáhala konstrukce.

    U Dany v AČR píšou 45°, i když to bude spíš provozní číslo, aby se nezpomalovala střelba a nenamáhala konstrukce.

 • bently
  17:49 13.06.2022

  Říkal jsem si, za jak dlouho se v souvislosti s novou houfnicí vybavenou slovenským laufem objeví vzájemné česko-slovenské pošťuchy a přeměřování přirození, a přišlo to dřív, než ...Zobrazit celý příspěvek

  Říkal jsem si, za jak dlouho se v souvislosti s novou houfnicí vybavenou slovenským laufem objeví vzájemné česko-slovenské pošťuchy a přeměřování přirození, a přišlo to dřív, než jsem čekal...

  Než abych panovala obecná spokojenost nad tím, že se v česko-slovenském zbrojním průmyslu podařilo i po tom všem, čím musel za poslední dekády projít, zachovat potřebné výrobní kapacity (EA+Tatra+ZŤS), které jsou schopny přijít s podobně atraktivní a moderní houfnicí jako je MORANA (ještě deset let zpátky bych něčemu podobnému v našich poměrech nevěřil), stočí se debata u řady diskutérů na téma "kopie Zuzany" (což je evidentní a snadno vyvratitelný nesmysl), "Slovákům praskne žilka", "bez slovenského laufu to ani nevystřelí" apod. Smutné.

  Já za sebe přeji EA s MORANOU hodně obchodních úspěchů. A pro ty, co by třeba rádi tuhle krásku jako pozadí plochy, sdílím odkaz na dostatečně velikou fotku, co už začala kolovat po internetu: https://pbs.twimg.com/media/FV... Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   19:01 13.06.2022

   Osud tehle diskuse byl predem dan a cca stejny jako mury nad plamenem.

   Osud tehle diskuse byl predem dan a cca stejny jako mury nad plamenem.

 • Kikirík
  17:21 13.06.2022

  Mna hlavne zaujima ci sa nezasekne v T krizovatke. Ak ano, tam nekupovat. :D

  Mna hlavne zaujima ci sa nezasekne v T krizovatke. Ak ano, tam nekupovat. :D

  • Jura99
   17:45 13.06.2022

   vypadá to, že v EA čtou AN, takže Morana s netrčící hlavní a řiditelnýma nápravama může jezdit slalom :D.

   vypadá to, že v EA čtou AN, takže Morana s netrčící hlavní a řiditelnýma nápravama může jezdit slalom :D.

   • mikojan29
    18:51 13.06.2022

    No oni si to aj píšu častokrát...Tisková správa.

    No oni si to aj píšu častokrát...Tisková správa.

 • Maximus
  17:04 13.06.2022

  Jak jsem psal v jinem prispevku, nakupy moderních zbranovych systému musí pocitat i se zbraněmi pro zalohy. 24 Caesaru presunutych po 10 letech do NZ a jejich nahrazeni u bojovych ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak jsem psal v jinem prispevku, nakupy moderních zbranovych systému musí pocitat i se zbraněmi pro zalohy. 24 Caesaru presunutych po 10 letech do NZ a jejich nahrazeni u bojovych útvarů finální verzi Morany není nic nepochopitelneho. Je to vyzbroj pro pouhou stovku delostrelcu v zaloze, kteri se v případě ohrozeni státu určitě najdou.

  Pro nasi armadu, snad až na vyjimky, nemá žádnou cenu drzet v mobilizacnich skladech techniku z dob Varsavske smlouvy.

  Jeji nejefektivnější využití je ji po vyřazení u bojovych jednotek poslat na Ukrajinu (BVP-2, T-72, DANA) a nepokouset se ji nadale "technicky zhodnocovat" a ukladat do NZ.

  Proto nakupy techniky, zejmena delostreleckych systému, ale i pechotnich zbrani, PT zbraní ci MANPADS musi pocitat i s kvalitni vyzbroji pro zálohy, kterych mnoho nemame, ale jsou. Nejsme v pozici, aby jsme naše vojaky ochotné bojovat za naši zemi vyzbrojovali druhořadymi, ne-li rovnou beznadějně zastaralymi zbranovymi systemy.
  Omezené zdroje profesionalnich vojáků a zaloh ukazují, že nemůžeme zbytečně obětovat ani jedineho profesionala ci založaka z rádoby "ekonomickych důvodů".Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   17:29 13.06.2022

   T-72 M4 už pozdě. Zbytek ok, ale nebudou peníze, vzhledem k dalším projektům. Na Eurosatory je spousta nových systémů, mimo jiné Spike 6th gen, co je vypouštěn z kontejnerů na ...Zobrazit celý příspěvek

   T-72 M4 už pozdě. Zbytek ok, ale nebudou peníze, vzhledem k dalším projektům. Na Eurosatory je spousta nových systémů, mimo jiné Spike 6th gen, co je vypouštěn z kontejnerů na podvozku 4x4. I tohle by uplatnění našlo.Skrýt celý příspěvek

   • Maximus
    18:53 13.06.2022

    Samozrejme nejsme v situaci, kdy si můžeme vytvářet zálohy v moderních tancích či stihackach. Nicméně dělostřelectvo je velmi efektivni součást armády v obraně i útoku a pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozrejme nejsme v situaci, kdy si můžeme vytvářet zálohy v moderních tancích či stihackach. Nicméně dělostřelectvo je velmi efektivni součást armády v obraně i útoku a pro obsluhu nevyžaduje “stíhací piloty”, co si musí udržovat kvalifikaci. Prostě i dělostřeleci radu let po odchodu z armády do záloh budou s těmito děly velice dobre efektivni. Tri plnohodnotné dělostřelecké baterie navíc by se v případě ohrožení státu či nutnosti splnit spojenecké závazky rozhodne hodily. Současný konflikt na Ukrajině ukazuje, ze nic moderního by jsme si v dostatečných počtech v takové situaci nebyli schopni opatřit.Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     19:04 13.06.2022

     Profi pluk na Moranách a v záloze pro další pluk Caesary? Pak ještě raketové dělostřelectvo by se šiklo.

     Profi pluk na Moranách a v záloze pro další pluk Caesary? Pak ještě raketové dělostřelectvo by se šiklo.

     • Maximus
      19:52 13.06.2022

      HIMARS v počtu 20 až 27 kusů pro AČR je minimum k přežití :-)))

      HIMARS v počtu 20 až 27 kusů pro AČR je minimum k přežití :-)))

     • Poly
      20:00 13.06.2022

      Maximus
      Tak Himars není jediný systém svého druhu. Koukal bych na nabídku Izraele. Ti mají solidní nabídku a zcela určitě bude levnější.

      Maximus
      Tak Himars není jediný systém svého druhu. Koukal bych na nabídku Izraele. Ti mají solidní nabídku a zcela určitě bude levnější.

     • Maximus
      20:26 13.06.2022

      Muselo by to být v raži 227mm - proste kompatibilní s HIMARS/M270. Cokoliv v jiné ráži je u salvoveho raketometu nesmysl HIMARS mají Poláci a Rumunsko, OSSR má Modular a na západ a ...Zobrazit celý příspěvek

      Muselo by to být v raži 227mm - proste kompatibilní s HIMARS/M270. Cokoliv v jiné ráži je u salvoveho raketometu nesmysl HIMARS mají Poláci a Rumunsko, OSSR má Modular a na západ a na sever od nás v Evropě je M270 rovněž hromada.

      Od Izraele máme radary a PVO - ještě aspoň dvě baterie BARACK 8 ER by se na doplnění Spyderu hodily :-))).

      Vypadá to, ze přece jenom budou F-35, takže není problém doplnít AA výzbroj o rakety Derby a Python 5, které po naletani hodin doplnit startovacím boostrem a přesunout k pozemními systému Spyder.

      Stejně tak to vypadá na izraelské průzkumné a případně i bojové drony.

      Salvove raketomety už je trochu moc - dokaži si v případě konfliktu v Evropě představit, jak si z Izraele dopravujeme více či méně komplikované par kontejneru s raketami Derby či Python či součástkami pro radary, ale munici v dostatečných počtech pro MLRS už moc ne.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      20:30 13.06.2022

      Maximus a Poly. Co říkáte na tohle hoši? Dosah 32km ze země a až 50km ze vzduchu. Není to vyloženě dělostřelectvo, ovšem na ničení bodových cílů ideál. Hodit do kontejnerů třeba ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus a Poly.

      Co říkáte na tohle hoši? Dosah 32km ze země a až 50km ze vzduchu. Není to vyloženě dělostřelectvo, ovšem na ničení bodových cílů ideál. Hodit do kontejnerů třeba na IVECA nebo Tatry, osadit to na větší Drony, H-1 (nouzově klidně i Alcy).

      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:01 13.06.2022

      @ Maximus

      "Vypadá to, ze přece jenom budou F-35, takže není problém doplnít AA výzbroj o rakety Derby a Python 5"

      A nebude musieť ČR zaplatiť za ich integráciu na F-35?

      @ Maximus

      "Vypadá to, ze přece jenom budou F-35, takže není problém doplnít AA výzbroj o rakety Derby a Python 5"

      A nebude musieť ČR zaplatiť za ich integráciu na F-35?

     • Maximus
      22:14 13.06.2022

      Izraelci je na svých F35 mají už integrované, takže asi by to neměl být takový problém - vím, Izrael má specifickou verzi, ale přece jen to už vyřešili.

      Izraelci je na svých F35 mají už integrované, takže asi by to neměl být takový problém - vím, Izrael má specifickou verzi, ale přece jen to už vyřešili.

     • Maximus
      22:25 13.06.2022

      @ Danik Spike NLOS je typ zbranoveho systému, ktery by dával i relativně malým a lehce vyzbrojených jednotkám obrovský ničivý potenciál. To je přesně to, co personálně ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Danik

      Spike NLOS je typ zbranoveho systému, ktery by dával i relativně malým a lehce vyzbrojených jednotkám obrovský ničivý potenciál.

      To je přesně to, co personálně limitovana armáda musí mít ve výzbroji, aby nedostatečnou kvantitu dohnala kvalitou.

      Malý taženy přívěs s NLOS za LUV bych si dokázal představit i pro náš výsadkový pluk. Mělo by to větší bojovou hodnotu než 2S25 Sprut-SD.Skrýt celý příspěvek

     • Poly
      14:22 14.06.2022

      Maximus Pokud bych něco chtěl od Izraelců typu vzduch/země tak rozhodně Rampage, pokud se jim podaří nacpat do schránky. Vzhledem ke schopnostem je to levné, velice obtížně ...Zobrazit celý příspěvek

      Maximus
      Pokud bych něco chtěl od Izraelců typu vzduch/země tak rozhodně Rampage, pokud se jim podaří nacpat do schránky. Vzhledem ke schopnostem je to levné, velice obtížně sestřelitelné a účinné.
      Mít tak UA F-35 a do nich Rampage... to by byla krása.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:03 13.06.2022

  vyrábět dvě konkurenční kolové houfnice 155/L52, v podnicích vzdušnou čarou 200km od sebe, jak to může dopadnout ? Pokud nerozhodne cena, tak ten zastaralej kus, co se zasekne ...Zobrazit celý příspěvek

  vyrábět dvě konkurenční kolové houfnice 155/L52, v podnicích vzdušnou čarou 200km od sebe, jak to může dopadnout ? Pokud nerozhodne cena, tak ten zastaralej kus, co se zasekne hlavní o strom v lese, asi vypadá, že skončil.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   16:08 13.06.2022

   No tady bych spíše tipnul, že pokud to bude možné půjde se cestou spolupráce a finální produkt bude jednoduše zhotoven z produktu CSG a ZTS.

   No tady bych spíše tipnul, že pokud to bude možné půjde se cestou spolupráce a finální produkt bude jednoduše zhotoven z produktu CSG a ZTS.

   • Danik
    16:15 13.06.2022

    Ono by to bylo vlastně dobré řešení. Slováci dodají zbraňový systém a EA zbytek. CSG pořeší marketing a prodá se to. Všichni spokojení a CZSK žabomyší války o houfnici skončí.

    Ono by to bylo vlastně dobré řešení. Slováci dodají zbraňový systém a EA zbytek. CSG pořeší marketing a prodá se to. Všichni spokojení a CZSK žabomyší války o houfnici skončí.

  • puuupava
   16:50 13.06.2022

   Zase Jura a jeho vtipy. Urcite Zuzana 2 konci koli hufnici ktora este ani nevystrelila! A bez Slovenskeho kanona nikdy ani nevystreli!

   Zase Jura a jeho vtipy. Urcite Zuzana 2 konci koli hufnici ktora este ani nevystrelila! A bez Slovenskeho kanona nikdy ani nevystreli!

   • Poly
    17:12 13.06.2022

    Než se vyrobí první Morana, tak se může vesele prodávat Z2. Pak se pošle k ledu a budou vyrábět jen jednu houfnici.

    Než se vyrobí první Morana, tak se může vesele prodávat Z2. Pak se pošle k ledu a budou vyrábět jen jednu houfnici.

   • Jura99
    17:18 13.06.2022

    na Jurovy vtipy ale dost často dojde, to bylo šklebení kvůli T křižovatce a najednou se nám málem zaseknul Burevij i bez hlavně a všechny nové houfnice (HX3, Sigma, Morana, Nora) ...Zobrazit celý příspěvek

    na Jurovy vtipy ale dost často dojde, to bylo šklebení kvůli T křižovatce a najednou se nám málem zaseknul Burevij i bez hlavně a všechny nové houfnice (HX3, Sigma, Morana, Nora) dávají věž dozadu. Jsou jen dvě možnosti, buď jsou na celém světě špatní konstruktéři a v Trenčíně dobří a nebo je to obráceně :-).Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     18:13 13.06.2022

     Taky mohou mít líné dodavatele podvozků ;-)

     Taky mohou mít líné dodavatele podvozků ;-)

   • Ján Paliga
    22:07 13.06.2022

    Ja to beriem tak, že je to vtip, ale niečo na tom bude. Svojho času som kritizoval jednomiestnu kabínu Zuzany 2 a v reportáži z presunu Zuzán do Lotyšska sa moja obava potvrdila. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja to beriem tak, že je to vtip, ale niečo na tom bude.

    Svojho času som kritizoval jednomiestnu kabínu Zuzany 2 a v reportáži z presunu Zuzán do Lotyšska sa moja obava potvrdila. Vodič sa sťažoval, že mu z tej samoty šibalo. A kdesi som čítal aj ponosy na toto od vojakov...

    Sranda muši byc, i ket chľeba nebudze... :)Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   17:17 13.06.2022

   vypisoval si tu ako nema vežova kolesova hufnica zmysel a teraz tu honiš nad prototypom od CSG, šašo

   vypisoval si tu ako nema vežova kolesova hufnica zmysel a teraz tu honiš nad prototypom od CSG, šašo

   • Jura99
    18:06 13.06.2022

    Proč hned šašo ? Že nemá smysl jsem určitě nepsal, psal jsem, že nemá obchodní úspěch, což popravdě dodnes nemá, prodávají se buď pásové a nebo nevěžové jako Caesar, Atmos.

    Proč hned šašo ? Že nemá smysl jsem určitě nepsal, psal jsem, že nemá obchodní úspěch, což popravdě dodnes nemá, prodávají se buď pásové a nebo nevěžové jako Caesar, Atmos.

    • Maximus
     19:53 13.06.2022

     I Izraelci od Atmose přechází k věžové koncepci.

     I Izraelci od Atmose přechází k věžové koncepci.

    • Hevonen
     09:12 14.06.2022

     Atmos bol velenim IDF odmietnuty kedže nesplnil podmienky a preto vyvíjajú Sigmu.

     Atmos bol velenim IDF odmietnuty kedže nesplnil podmienky a preto vyvíjajú Sigmu.

     • Jura99
      09:51 14.06.2022

      Atmos je normálně ve výrobě, má zhruba 10 států jako zákazníků. Sigma je nová věžová houfnice na kolech, zatím není nikomu dodána. Řeč byla o obchodním úspěchu věžových houfnic na ...Zobrazit celý příspěvek

      Atmos je normálně ve výrobě, má zhruba 10 států jako zákazníků. Sigma je nová věžová houfnice na kolech, zatím není nikomu dodána. Řeč byla o obchodním úspěchu věžových houfnic na kolech, ten z nějakého důvodu byl až doteď velmi slabý.Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  15:32 13.06.2022

  Předpokládám, že zbraňová část je převzatá ze ZUZANA 2/EVA (úsťvá brzda, hlaveň, brzdovratné ústrojí, nabíjení), jen je na tom trochu jiná kapotáž. Budou tedy asi i stejné ...Zobrazit celý příspěvek

  Předpokládám, že zbraňová část je převzatá ze ZUZANA 2/EVA (úsťvá brzda, hlaveň, brzdovratné ústrojí, nabíjení), jen je na tom trochu jiná kapotáž. Budou tedy asi i stejné parametry střelby jako u Z2.
  Překvapilo mě, že je zachován systém opěr (chybí mi tam vezené přídavné desky pod podpěry pro měkký terén)...čekal jsem, že zde bude pokus o něco nového jako třeba u EVY...domnívám se (nevím), že deklarovaná vyšší rychlost střelby např. u Caesaru je dána i lepší stabilizací po výstřelu - ta radlice a poloviční odměr asi udělá svoje.

  Doufám, že líbivý futuristický vzhled ustoupí časem praktičnosti jako u Caesara 8x8 a místo kapotáže za kabinou tam přibude prostor pro "zbytečnosti" jako je např. náhradní kolo.

  Jinak jsem rád, že to není jen DITA s delší hlavní :-)Skrýt celý příspěvek

  • Danik
   16:36 13.06.2022

   Noo ona ta kapotáž tam asi nebude pro srandu králíkům jak vidím ty úložné boxy. Náhradní pneu by tam být mohla (nebo možná i je).

   Noo ona ta kapotáž tam asi nebude pro srandu králíkům jak vidím ty úložné boxy. Náhradní pneu by tam být mohla (nebo možná i je).

  • otecko
   16:45 13.06.2022

   No, pokud za kabinu dají "zbytečnosti, např. náhradní kolo", tak to sice bude méně futuristické, ale nebude to mít motor, takže na místo boje to odtáhnou, ano? :D

   No, pokud za kabinu dají "zbytečnosti, např. náhradní kolo", tak to sice bude méně futuristické, ale nebude to mít motor, takže na místo boje to odtáhnou, ano? :D

   • Cenzor
    17:42 13.06.2022

    A kam až podle tebe sahá motor;-)

    https://www.armadninoviny.cz/d...

    A kam až podle tebe sahá motor;-)

    https://www.armadninoviny.cz/d...

    • tomas.kotnour
     18:06 13.06.2022

     Hezké, jenomže Morana má v současnosti ISXko, včetně technologie
     https://www.vtusp.cz/files/upl...

     Hezké, jenomže Morana má v současnosti ISXko, včetně technologie
     https://www.vtusp.cz/files/upl...

     • Cenzor
      18:31 13.06.2022

      Ale ani tak nesahá motor až ke třetí nápravě jako ta kapotáž u Morany ;-)

      Ale ani tak nesahá motor až ke třetí nápravě jako ta kapotáž u Morany ;-)

     • tomas.kotnour
      18:44 13.06.2022

      To jo, ale i Zuzana 2 má kolem motoru docela dost bordelboxů. A ty věci z nich se někam dát musí.

      To jo, ale i Zuzana 2 má kolem motoru docela dost bordelboxů. A ty věci z nich se někam dát musí.

     • otecko
      10:03 14.06.2022

      Nesahá, tam jsou už boční vstupy do boxů, podívej se pořádně, aspoň tedy z levé strany.

      Nesahá, tam jsou už boční vstupy do boxů, podívej se pořádně, aspoň tedy z levé strany.

     • tomas.kotnour
      16:12 14.06.2022

      Když se podíváme na levou stranu, tak tam je patrný přístup k vzduchovému filtru, na této straně také budou baterky a nedivil bych jsem se, kdyby mezi filtrem a těmi schránkami ...Zobrazit celý příspěvek

      Když se podíváme na levou stranu, tak tam je patrný přístup k vzduchovému filtru, na této straně také budou baterky a nedivil bych jsem se, kdyby mezi filtrem a těmi schránkami opodál, tedy pod tou pevnou částí kapoty, bylo ukryté čerpadlo hydraulického okruhu, které by bylo poháněno z horního výstupu PTO na převodovce přes převodovku s profilovým pouzdrem. Takže využitelný prostor pro schránky a další haraburdí začíná z obou stran na těch cca 2,5 metrech od středu přední nápravy.Skrýt celý příspěvek

   • Cenzor
    17:49 13.06.2022

    A toto jsem myslel tím příkladem s Caesarem: 1. koncept https://www.armadninoviny.cz/d... 2. sériová ...Zobrazit celý příspěvek

    A toto jsem myslel tím příkladem s Caesarem:

    1. koncept
    https://www.armadninoviny.cz/d...

    2. sériová podoba
    https://www.armyrecognition.co... Skrýt celý příspěvek

 • Danik
  14:57 13.06.2022

  Díky tak rychle za článek. Debata Morana/Zuzana/Caesar a nevím co ještě, může v klidu pokračovat tady a ne v diskuzi o UA :-)

  Díky tak rychle za článek. Debata Morana/Zuzana/Caesar a nevím co ještě, může v klidu pokračovat tady a ne v diskuzi o UA :-)

 • faraonamumu
  14:55 13.06.2022

  RIP Zuzana. Slovákům asi praskne žilka :DD

  RIP Zuzana. Slovákům asi praskne žilka :DD

  • Hevonen
   15:02 13.06.2022

   Vsimol si si ten ZTS Špeciál na tabuľke?
   Zatiaľ ste hufnicu bez Slovakov stále nevyrobili ;-)

   Vsimol si si ten ZTS Špeciál na tabuľke?
   Zatiaľ ste hufnicu bez Slovakov stále nevyrobili ;-)

   • Jura99
    15:08 13.06.2022

    Tak Zuzana2 ma skutecne problem, technicky nenabizi nic lepsiho, otazka zustava cena. Jinak myslis, ze jedna z kolebek evropskeho strojirenstvi a specialne vyroby del, by ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Zuzana2 ma skutecne problem, technicky nenabizi nic lepsiho, otazka zustava cena. Jinak myslis, ze jedna z kolebek evropskeho strojirenstvi a specialne vyroby del, by nevyrobila houfnici ? ;-DSkrýt celý příspěvek

    • puuupava
     16:46 13.06.2022

     Tak preco ju doteraz bez slovakov nevyrobili ked je to take jednoduche?

     Tak preco ju doteraz bez slovakov nevyrobili ked je to take jednoduche?

    • matu
     17:06 13.06.2022

     Uplne zbytecna zabomysi valka... Ano byli jsme delovka skoro Evropy, ale to je davno pryc a ani nemyslim, ze je duvod to menit. Slovaci ocividne vyrobu del ze Skodovky prevzali bez ...Zobrazit celý příspěvek

     Uplne zbytecna zabomysi valka... Ano byli jsme delovka skoro Evropy, ale to je davno pryc a ani nemyslim, ze je duvod to menit. Slovaci ocividne vyrobu del ze Skodovky prevzali bez problemu, tak proc to nevyuzit. Doba kdy kazdy musel vyrabet vsechno je pryc. Pokud CSG vyvoj dotahne a dokaze Moranu prodavat stejne bude potrebovat kapacity na jine veci nez vyrobu del. Idealne at slovenskou delovku koupi a ta zustane kde je a vyrabi co nejvic...Skrýt celý příspěvek

     • Ján Paliga
      22:12 13.06.2022

      Konštrukta je predsa časť Škodovky po premenovaní. Až rokmi dochádzalo ku postupnej obmene kádrov.

      Konštrukta je predsa časť Škodovky po premenovaní. Až rokmi dochádzalo ku postupnej obmene kádrov.

     • Hevonen
      09:19 14.06.2022

      Konštrukta a Dubnica celkovo je postavená na nemeckej zbrojnej výrobe a know-how, ktoré sa získalo počas druhej svetovej vojny. Je k tomu aj monografia, dokonca tuším aj niekde na ...Zobrazit celý příspěvek

      Konštrukta a Dubnica celkovo je postavená na nemeckej zbrojnej výrobe a know-how, ktoré sa získalo počas druhej svetovej vojny. Je k tomu aj monografia, dokonca tuším aj niekde na nete, podrobne mapujuca dane obdobie. Plzeň výrobu rozbehnúť nestihla, veď v 1937 rokovali o predaji závodov Nemcom. Po vojne sa tam tiez vyrabali len nemecke kopie.

      Škodové zavody v Dubnici nemali vyrobný program ani v rokoch 1937-1938. Jedine co sa tam presunulo bola vyroba municie z bratislavskej Patronky, svojho casu v 30tych rokoch jedneho z najvacsich zbrojných vyrobcov v republike s 500 zamestnancami a vyrobeným milionom patronov kusov denne.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:29 14.06.2022

      Hevonen
      Pokud žijete z toho co jste se naučili za druhé světové, tak se už ničemu nedivým.

      Hevonen
      Pokud žijete z toho co jste se naučili za druhé světové, tak se už ničemu nedivým.

    • Matesaax
     17:09 13.06.2022

     Zuzana hlavně vypadá jak kdyby sem přijela ze 70 let. Já vím, je to jen design, ale i ten prodává dnes.

     Zuzana hlavně vypadá jak kdyby sem přijela ze 70 let. Já vím, je to jen design, ale i ten prodává dnes.

     • Jura99
      17:20 13.06.2022

      zrovna v případě Z2 nejde jen o dizajn, ta hlaveň před kabinou překáží a neřiditelné všechny nápravy je také minulé století.

      zrovna v případě Z2 nejde jen o dizajn, ta hlaveň před kabinou překáží a neřiditelné všechny nápravy je také minulé století.

   • Danik
    15:32 13.06.2022

    Díky za lauf hoši jste nejlepší :-) Ten by tu zrovna u nás nikdo nikdy nedal dohromady :-)

    Díky za lauf hoši jste nejlepší :-) Ten by tu zrovna u nás nikdo nikdy nedal dohromady :-)

    • Hevonen
     15:55 13.06.2022

     To nie je len lauf. ;-)
     Ale počin dobrý, nech sa chlapci ďalej snažia :)

     To nie je len lauf. ;-)
     Ale počin dobrý, nech sa chlapci ďalej snažia :)

     • Danik
      16:26 13.06.2022

      To víme, že nejen lauf (pár věcí navíc založených na předchozím typu tam je též, ale ani to nespadlo z nebe) :-), ale zase to tak úplně není Zuzka 2, že. Nebo snad Zuzka 2 je DANA? ...Zobrazit celý příspěvek

      To víme, že nejen lauf (pár věcí navíc založených na předchozím typu tam je též, ale ani to nespadlo z nebe) :-), ale zase to tak úplně není Zuzka 2, že. Nebo snad Zuzka 2 je DANA?

      Ať se snaží i v Konštruktě (upřímně si přeju ať se zadaří). "Nejlepší samohybné kolové houfnici 155mm na světě" se dost zmenšuje "operační prostor". HX3, Morana (DITA), Caesar Mk.2 NG, Nora B-52, Archer, AGM nebo Sigma. EVA nevím co a jak, ale je tu třeba i ATMOS a UA si vyvíjeli svoji vlastní 155mm Bohdanu.Skrýt celý příspěvek

     • Sergej7490
      17:32 13.06.2022

      Skor je to Z2000 s hlavnou zo Z2. Preto aj ta stara ustova brzda. Treba si uvedomit, ze oba systemy sice naprojektovala Konstrukta, ale vyrobca je v prvom pripade ZTS Special a v ...Zobrazit celý příspěvek

      Skor je to Z2000 s hlavnou zo Z2. Preto aj ta stara ustova brzda. Treba si uvedomit, ze oba systemy sice naprojektovala Konstrukta, ale vyrobca je v prvom pripade ZTS Special a v druhom pripade samotna Konstrukta.Skrýt celý příspěvek

  • michaltinkint
   16:17 13.06.2022

   Ja si tiež myslím, že Z2 odzvonilo. Ale to už dlhšie. Najmä odkedy nemci posadili vežu so 155mm kanónom na Boxer a Man podvozok. Predtým DITA. Ukážky toho, že koncept, ktorý bol ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja si tiež myslím, že Z2 odzvonilo. Ale to už dlhšie. Najmä odkedy nemci posadili vežu so 155mm kanónom na Boxer a Man podvozok. Predtým DITA. Ukážky toho, že koncept, ktorý bol dekády vlastný DANe a Zuzanám, sa udomácnil u väčších hráčov. Osud Z2 riadi obchodný talent Ministerstva obrany SR. No a ten je tristný, tragický a komický. Ukrajina kúpi pár kusov Z2, viac štátny podnik nebude schopný dodať. A to bude labutia pieseň predaja kolesových húfnic v SR. Kto má zbytky rozumu, ten by teraz predal celé DMD českému CSG s nejakými podmienkami dodržania výroby a vývoja v SR. Ale čo malo rozum, to už zo SR odišlo. Ostali sme len my.Skrýt celý příspěvek

   • Hevonen
    16:29 13.06.2022

    Predávať DMD Strnadovi? A čo si sa ty s koňom zrazil? Dnes keď sa na výrobky obranného priemyslu budu stáť fronty máme predať podnik, ktorý dokáže vyvinut a vyrobiť všetky ...Zobrazit celý příspěvek

    Predávať DMD Strnadovi?
    A čo si sa ty s koňom zrazil?
    Dnes keď sa na výrobky obranného priemyslu budu stáť fronty máme predať podnik, ktorý dokáže vyvinut a vyrobiť všetky relevantné laufy od 30mm stredného kalibru, minometne veze, hufnice aj tankový kanón?
    A to preto, že tuto chlapci zo Štenberka zobrali novu 815-7, posadili na ňu zbraňovú stanicu z Dubnice a oplechovali ju? Neblázni.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     16:49 13.06.2022

     nemusí to kupovat nikdo z Česka, ale státní podnik bude vždy ve všem pomalejší, všude bude druhý, vždyť třeba EVU ukázali poprvé v 2015 a dosud není finální podoba. Samozřejmě je ...Zobrazit celý příspěvek

     nemusí to kupovat nikdo z Česka, ale státní podnik bude vždy ve všem pomalejší, všude bude druhý, vždyť třeba EVU ukázali poprvé v 2015 a dosud není finální podoba. Samozřejmě je pravda, že Ukrajinci nyní koupí každou houfnici, včera bylo pozdě.Skrýt celý příspěvek

    • michaltinkint
     17:42 13.06.2022

     Neda sa vybudovat uspesny biznis na tom, ze nieco vyrabas. Uspesny biznis sa da vybudovat len na tom, ked nieco predavas (Kim Cong Il). A MO SR dokaze predat tak akurat velky prd. ...Zobrazit celý příspěvek

     Neda sa vybudovat uspesny biznis na tom, ze nieco vyrabas. Uspesny biznis sa da vybudovat len na tom, ked nieco predavas (Kim Cong Il). A MO SR dokaze predat tak akurat velky prd. Ak ma v SR zostat nejake vyznamne zbrojarstvo, tak sa statna akciovka musi predat niekomu, kto popri behaní za kurvami vie aj predávať. V DMD isto vedia to prve. A isto nevedia to druhe.Skrýt celý příspěvek

     • Hevonen
      09:21 14.06.2022

      DMD má momentálne zabezpečený výrobný program na najbližších 15 rokov pre vlastnú armádu.
      Skutočne nepotrebuje privatizáciu a odliv zisku mimo republiky.

      DMD má momentálne zabezpečený výrobný program na najbližších 15 rokov pre vlastnú armádu.
      Skutočne nepotrebuje privatizáciu a odliv zisku mimo republiky.

     • Danik
      12:06 14.06.2022

      Kolik těch Zuzek plánujete, že to bude trvat 15 let?

      Kolik těch Zuzek plánujete, že to bude trvat 15 let?

     • michaltinkint
      12:48 14.06.2022

      to henoven: toto je presne prístup, ktorým sa zbrojárstvo na SK definitívne pochová. To, že bude DMD 15 rokov v bezpečí vyrábať 155 mm rúry, čo zvládnu max. záťaž 4 výstrely/min a ...Zobrazit celý příspěvek

      to henoven: toto je presne prístup, ktorým sa zbrojárstvo na SK definitívne pochová. To, že bude DMD 15 rokov v bezpečí vyrábať 155 mm rúry, čo zvládnu max. záťaž 4 výstrely/min a 30 mm rúry podľa starodávnej ruskej licencie, ho pochová. O 15 rokov budú svetové technológie niekde úplne inde. Kontakt s nimi si budú držať v našom regióne Poliaci a možno Češi. Ale určite nie DMD. Nikto na svete nie je a nikdy nebude odkázaný na kupovanie hlavní od štátnej firmičky na 5 mil. Slovensku. A o 15 rokov už kvalita DMD nebude stačiť ani OS SR. Dnes má DMD kontrakty od MO SR pre OS SR a pre UA. A práve s týmito kontraktmi ju treba predať. Najlepšie čechom. Tieto kontrakty jej dnes robia akú takú hodnotu. Inak je DMD už takmer nepredajná. Z2 je už dnes zastaralá, vo svete nepredajná. A vyvíjať Z3 len preto, aby si OS SR kúpili 16ks..to je nereálne. V konkurencii poliakov, čechov a nemcov na trhu s ťažkými kolesovými húfnicami sa DMD so Zuzanou nikdy nepresadí. A zostane mimo. Jediným spôsobom, ako zostať "in", je JV s CSG.Skrýt celý příspěvek

   • Pirat49
    16:40 13.06.2022

    Zabudas ze MORANA ma.do vyroby stale daleko a to v dnesnych casoch bude zohravat svoju nezanedbatelnu ulohu!

    Zabudas ze MORANA ma.do vyroby stale daleko a to v dnesnych casoch bude zohravat svoju nezanedbatelnu ulohu!

    • otecko
     14:24 14.06.2022

     No, nevím. Podvozek se už vyrábí pro jiné použití, nástavba vychází z DITy, takže se nedá říct, že začínají na koleně. Nyní bude záležet na odezvě Eurosatory.

     No, nevím. Podvozek se už vyrábí pro jiné použití, nástavba vychází z DITy, takže se nedá říct, že začínají na koleně. Nyní bude záležet na odezvě Eurosatory.

  • puuupava
   16:47 13.06.2022

   Urcite nam praskne zilka z hufnice ktora este ani nevystrelila. A bez slovakov nikdy ani nevystrely! Ci myslite ze vam poskytne svoj kanon Reinmetal? Vtipnee

   Urcite nam praskne zilka z hufnice ktora este ani nevystrelila. A bez slovakov nikdy ani nevystrely! Ci myslite ze vam poskytne svoj kanon Reinmetal? Vtipnee

   • Danik
    16:57 13.06.2022

    "Bez Slováků nikdy nevystřelí" ehmm ehmm...Nexter... A nebo když bude poptávka tak se prostě udělá u nás...

    "Bez Slováků nikdy nevystřelí" ehmm ehmm...Nexter... A nebo když bude poptávka tak se prostě udělá u nás...

    • puuupava
     17:41 13.06.2022

     Jasne Nexter uz len caka )))

     Jasne Nexter uz len caka )))

     • Danik
      17:56 13.06.2022

      Tak Nexter už se dočkal vzhledem k tomu, že 8x8 kusy pro nás, Francouze, Dány (možná i Litevce) se dělají na 8x8 Tatra ve spolupráci s CSG. Pak tu máme ještě spolupráci s CSG na ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Nexter už se dočkal vzhledem k tomu, že 8x8 kusy pro nás, Francouze, Dány (možná i Litevce) se dělají na 8x8 Tatra ve spolupráci s CSG. Pak tu máme ještě spolupráci s CSG na Titusu. Nexter narozdíl od jisté jiné firmy na východ od Francie je docela úspěšná firma co chápe byznys no a už bude koukat i na Ukrajinu. A copak, že to ráda používá UA za podvozky a kabiny pro svoji novou techniku a momentálně spokojeně používá i jisté houfnice? Aaha

      Taky Nexter klidně může uznat, že tenhle koncept v portfoliu CSG je docela zajímavá investice, která může sloužit jako vyšší třída k Caesaru a i tak penízky díky hlavním potečou i k nim. Nexter rádi byznys.

      Můžu se plést, jen takový nevinný myšlenkový pochod...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:42 13.06.2022

      Tady nejde o Nexter, byť Frantíkum, jak se mockrát prokázalo, peníze nesmrdí. Takže by tu hlaveň klidně dodali. Tady jde o to, že doby kdy se takovéto systémy prodávaly z regálu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tady nejde o Nexter, byť Frantíkum, jak se mockrát prokázalo, peníze nesmrdí. Takže by tu hlaveň klidně dodali.
      Tady jde o to, že doby kdy se takovéto systémy prodávaly z regálu jsou dávno pryč.
      A pokud chce být menší firma t politicky méně významné země úspěšná proti gigantům typu Rheinmetall, Nexter, BAE, Hanhwa..., tak musí být flexibilní, nabízet max. zapojení místního průmyslu. Což znamená, že systém, který nabízí musí nabízet možnost rychlého a levného (tedy bez nějakých složitých konstrukčních zásahů) integraci i jiných dílů.
      Dám příklad, HSW se už léta "crcá" se systémem Kryl (kolová houfnice pro WP jako náhrada DANA), nejdříve koupili licenci na ATMOS, pak se změnila doba (ve smyslu TTD požadavků) i politické poměry po nástupu PiS (všechno izraelské je najednou toxické) a HSW může začít znovu od nuly. A vzhledem k tomu, že EA s HSW spolupracují na v Polsku vyráběném Patriotu II (co by velitelského vozidla baterie), není vyloučeno, že jim něco podobného CSG nabídne i Kryl. Tedy Morana PL, což by mj. znamenalo i polskou hlaveň.
      Nebo nějaký jiný klient bude chtít jiný motor. Možností je mnoho. A nato by měl být výrobce připraven, protože velké firmy ti bez problémů nabídnou zapojení místního průmyslu, ale když budeš chtít do K9 jinou hlaveň či motor, nastane problém.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   22:10 13.06.2022

   :) Nemaj boja.... Nepraskne.

   :) Nemaj boja.... Nepraskne.

 • mudry.udrzbar
  14:08 13.06.2022

  Ako maju vyriesene plne automaticke nabijanie prachovych naplni? Pokial viem tak to nema ziadna zapadna hufnica, upravuje sa laboracia a pod.

  Ako maju vyriesene plne automaticke nabijanie prachovych naplni? Pokial viem tak to nema ziadna zapadna hufnica, upravuje sa laboracia a pod.

  • Scotty
   14:47 13.06.2022

   To je jen o "nasypání" příslušného počtu modulů. Větší problém je v časování zapalovačů.

   To je jen o "nasypání" příslušného počtu modulů. Větší problém je v časování zapalovačů.

  • Sergej7490
   14:50 13.06.2022

   Mozno maju vnutri robota :-) Rovnaky problem je aj nastavovanie mechanickych zapalovacov - oneskoreny/okamzity. U Z2 sa to riesi v ramci pripravy palebnej ulohy, resp sa do ...Zobrazit celý příspěvek

   Mozno maju vnutri robota :-)
   Rovnaky problem je aj nastavovanie mechanickych zapalovacov - oneskoreny/okamzity.
   U Z2 sa to riesi v ramci pripravy palebnej ulohy, resp sa do zasobnika ulozia vsetky predpokladane moznosti. Alebo pride k slovu nabijac a ten rucne upravi pocet nabojok a nastavenie zapalovaca. Elektronicke sa programuju automatickySkrýt celý příspěvek

  • Poly
   16:04 13.06.2022

   Myslím si, že K9A2 to má podle videa:

   https://youtu.be/GPxytGAhuAk?t...

   je to na tom miniaturním obrázku vlevo. Láduje tam z pravé strany takové červené knedlíky.

   Myslím si, že K9A2 to má podle videa:

   https://youtu.be/GPxytGAhuAk?t...

   je to na tom miniaturním obrázku vlevo. Láduje tam z pravé strany takové červené knedlíky.

   • Sergej7490
    17:39 13.06.2022

    Ale to je len podavac. To je jednoduche. Problem je, ze tych cervenych knedlikov moze byt od (teoreticky 1) 3 do 6ks. Kto, resp co zabezpeci vyber pozadovaneho mnozstva ? U vacsiny ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale to je len podavac. To je jednoduche. Problem je, ze tych cervenych knedlikov moze byt od (teoreticky 1) 3 do 6ks. Kto, resp co zabezpeci vyber pozadovaneho mnozstva ?
    U vacsiny systemov to tam vojak nabijac vlozi rucne. U Z2 mechanicky podavac vlozi predpripravene mnozstvo.Skrýt celý příspěvek

    • Cenzor
     18:09 13.06.2022

     To umí např. Archer nebo AGM...a bez předpřipravení jako u Z2.

     To umí např. Archer nebo AGM...a bez předpřipravení jako u Z2.

     • Danik
      18:54 13.06.2022

      Nejspíš ještě srbský Aleksandar

      Nejspíš ještě srbský Aleksandar

 • stirling
  14:05 13.06.2022

  Nádhera, fakt se to povedlo. Držím palce ať se to brzo začne prodávat.
  https://morana.excaliburarmy.c...

  Nádhera, fakt se to povedlo. Držím palce ať se to brzo začne prodávat.
  https://morana.excaliburarmy.c...

  • Danik
   14:29 13.06.2022

   Velká paráda, jsem překvapený. Věž dost podobná tomu co bylo na DITĚ, ovšem tato koncepce je hodně slušný počin.

   Velká paráda, jsem překvapený. Věž dost podobná tomu co bylo na DITĚ, ovšem tato koncepce je hodně slušný počin.

   • stirling
    15:56 13.06.2022

    Jo na zadní straně jsou vidět ty dveře co má dita. Trošku jsem čekal předělané vzpěry, přece jen se přesunulo těžiště dozadu tak bych čekal něco jako má Caesar. Každopádně právě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo na zadní straně jsou vidět ty dveře co má dita.
    Trošku jsem čekal předělané vzpěry, přece jen se přesunulo těžiště dozadu tak bych čekal něco jako má Caesar.
    Každopádně právě Caesar jasně ukazuje, že komfort a ochrana je až na druhém místě a co dnes primárně rozhoduje je SW a munice, tedy samotné schopnosti na jakou vzdálenost, jak přesně a jakou formou je schopna houfnice udeřit.
    To podle mě přesně chápu i u CSG a proto jedou vše na maximální digitalizaci a integraci a podle mě by udělali i super pokud by zaplatili frantíkům a integrovali jejich munici. Určitě tomu představí i patriota jako průzkumné/velitelské vozidlo s vlastním dronem, muniční vozidlo atd.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3