Novinářský den v Přelouči u Excalibur Trade

Slovenská pistole ZVS P20; větší foto / DP 

Redakce Armádních novin se zúčastnila novinářského dne firmy Excalibur Trade. Hlavními hvězdami prezentací byly slovenské pistole P20 a P21 od firmy ZVS (Závody všeobecného strojárstva).

Předváděcí akce se konala na střelnici v Přelouči za účasti novinářů z předních českých vojenských médií.

Přeloučská společnost Excalibur Trade patří pod holding CSG (Czechoslovak Group) a působí na trhu již od roku 1995. Firma se zaměřuje na tři hlavní oblasti:

Od počátku se Excalibur Trade zaměřovala, a jedná se stále o její nejdůležitější obchodní činnost, na nákup a prodej vyřazené automobilové a vojenské techniky. Firma však v posledních letech umí vlastními silami nebo v kooperaci s dalšími firmami holdingu CSG techniku částečně či zcela renovovat podle požadavku zákazníků.

Své zkušenosti firma uplatňuje od druhé poloviny minulého roku například v programu zpětného výkupu vozidel Tatra. Odborníci z Excalibur Trade provádějí technickou expertízu vozů, které zákazníci nabízejí k odkupu a vypracovávají technické posudky pro kopřivnickou Tatru.

Excalibur Trade dále prodává originální náhradní díly na vozidla, především na vozy Tatra, Praga, Avia a UAZ (ale i další) a autopříslušenství. Díly pocházejí z bývalých zásob české armády, ale Excalibur Trade je schopna některé nedostatkové díly i zakázkově vyrobit.

Během novinářského dne byla k vidění Tatra T 815 6×6 z roku 1989, která byly v předrenovačním stavu. Pokud někdo shání starší vojenskou Tatru nebo třeba Pragu V3S či UAZ, nebo takový vůz potřebuje renovovat či opravit, tak u Excalibur Trade bude na dobré adrese.


Tatra T 815 6×6 z roku 1989; větší foto / DP

Druhou oblastí, ve které Excalibur Trade působí, jsou ruční zbraně a střelivo. Excalibur Trade prodává ruční palné zbraně, např. Glock či Proarms, především však zastupuje slovenského výrobce ZVS. Redakce Armádních novin si vyzkoušela pistole ZVS P20 a P21 ve verzi Exclusive. Jde o kompaktní pistole ráže 9 mm Luger, ale do budoucna se plánuje i provedení v ráži 40 S&W.

Pistole ZVS byly podle výrobce během vývojových prací podrobeny náročným armádním testům v nejrůznějších klimatických i zátěžových podmínkách. Během simulací použití v ostrém nasazení byly vystaveny například mokru a blátu, přesto během testů zvládly vypálit na 15 tisíc ran bez jakéhokoliv selhání.


Představení zbraní ZVS specialisty KACU Group ; větší foto / DP

Pistole je kohoutková, což nemusí každému vyhovovat, ale část střelců kohoutkové zbraně stále upřednostňuje. Zbraň je ale velmi dobře ergonomicky navržena a má oboustranné ovládací prvky. Pro lepší úchop jsou ke zbrani k dispozici tři různá provedení vyměnitelného hřbetu rukojeti.

Spoušť je ocelová a táhlo je přímé, jednostranné, přičemž spoušťový mechanismus má specifikaci SA/DA. Je tedy možné střílet s nataženým kohoutkem i bez nataženého kohoutku. Odpor spouště je v režimu SA nastavitelný prostřednictvím výměny pružiny v rozmezí 14,7 – 24,5 N, přičemž tovární nastavení odporu spouště má hodnotu 22 N. V režimu DA je odpor spouště nastaven na hodnotu 58 N.

ZVS P20 / DP

K pistolím ZVS zadal Excalibur Trade vývoj a výrobu speciálních pouzder na míru v několika provedeních, které jsou v prodeji, není tedy nutné shánět nějaká přibližně vhodná pouzdra nebo náhražky. Pouzdro je unikátní i možností volby tří pojistek. Střelec může volit mezi pojistkou ukazovákovou či palcovou, přičemž na pouzdře mohou být instalovány obě současně, nebo jen odporová pojistka.

Na novinářském dni byla k vidění i vzduchovka Perun 734 rovněž od ZVS. Vyrábějí se tři verze Perunu – 730, 731 a 734, je na ně možné namontovat i puškohled. Vyzkoušet jsme si mohli i útočnou pušku PAR Mk3, která je také v nabídce Excalibur Trade.

Pistole P20 a P21 jsme měli možnost vidět v akci v rukou specialistů a instruktorů ze skupiny KACU Group, kteří mají za sebou reálné zkušenosti z nasazení v armádě i policii. Specialisté u pistolí ZVS vyzdvihli snadné ovládání, přesnost a kvalitní zpracování. Součástí předváděcí akce byly i ukázky různých střeleckých postojů, dynamické střelby a taktických situací.


Firma nabízí nejrůznější taktické doplňky, jako je například vojenská obuv; větší foto / DP

Osobně jsme z pistole vystříleli pouze několik desítek ran, tedy příliš málo na nějaké hlubší závěry. Nicméně zbraň se pocitově drží velmi dobře a všechny ovládací prvky jsou dobře ovladatelné a dostupné.Spoušť má velmi hladký chod s dobře znatelným bodem namáčknutí. Pokud si odmyslíme diskuze o tom, zda je kohoutek zbytečný nebo ne, vadila nám snad jen absence zdrsnění závěru v přední části pro snadnější kontrolu náboje v nábojové komoře.Třetí doménou Excalibur Trade je oblast vybavení, doplňků a oblečení pro outdoor, kemping, airsoft ai military aktivity, včetně materiálů z původních skladových zásob české armády. Přeloučská firma na českém trhu zastupuje světoznámou značku Magnum, ale viděli jsme, že výběr vybavení a oblečení je daleko širší, a to od několika známých výrobců. Kromě různých batohů, taktických vest, bund, triček, pouzdra a pouzder jsme mohli vidět i nové boty Excalibur (eXc) řady Trooper.

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jara
  22:33 15.09.2018

  Tak za redakci AN doufám, že tam měli skvěle občerstvení, jinak je pro CSG ostudné žít v roce 2018 ze zásob ČSLA ..... ta firma má skvělý potenciál:))) čím víc jste k hovnu, tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak za redakci AN doufám, že tam měli skvěle občerstvení, jinak je pro CSG ostudné žít v roce 2018 ze zásob ČSLA ..... ta firma má skvělý potenciál:))) čím víc jste k hovnu, tím vic se asi musíte chválit nebo co ?Skrýt celý příspěvek

 • čech
  22:24 15.09.2018

  Kacu...
  Ta firma mě baví. V podstatě žádná praxe u PČR a AČR ale stačí to o sobě psát a lidi tomu věří.
  Stolen Valor v praxi

  Kacu...
  Ta firma mě baví. V podstatě žádná praxe u PČR a AČR ale stačí to o sobě psát a lidi tomu věří.
  Stolen Valor v praxi

Načítám diskuzi...