Exoskelet Prowler posouvá hranice lidských možností

Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA
Foto: Exoskelet Prowler. / B-TEMIA

B-TEMIA a Revision Military pracují společně s vojenskými laboratořemi US Army Labs Natick na operačně použitelném exoskeletu Prowler. Podobně jako řada dalších podobných projektů, exoskelet Prowler umožní vojákům podávat fyzické výkony za hranici lidských možností.

 

Mechanická kostra a bojový oblek TALOS

Vývoj exoskeletu Prowler zajišťuje firma B-TEMIA. Komercializaci a prodej pak leží na ramenou firmy Revision Military. V současné době exoskelet Prowler testují americké a kanadské speciální jednotky.

Firma Revison Military se účastní také projektu revolučního bojového obleku TALOS, populárně přezdívaného jako „Iron Man“. Oblek poskytne vojákům celotělovou balistickou ochranu, jedinečné situační povědomí a nadlidskou sílu.

Hmotnost veškerého v y bavení a především balistické ochran y však  půjde do desítek kilogramů. Klíčovou technologií obleku TALOS je proto posilující mechanická kostra, která ulehčí vojákům poh y b.   

Ochrana proti zranění

Jaký je hlavní účel exoskeletu Prowler? Vojáci nesou do boje často několik desítek kilogramů výzbroje a výstroje - zbraň, munice (čim více, tím lépe), balistická vesta, přilba, batoh, atd.

Hmotnost vybavení bez problému dosahuje až 50 kg. Podobná zátěž se samozřejmě negativně projevuje na fyzické kondici vojáka a tím pádem na jeho bojové hodnotě.

Foto: Otázkou je, zda mechanická kostra nebude v reálu pod uniformou. / B-TEMIA

Foto: Otázkou je, zda mechanická kostra nebude v reálu pod uniformou. / B-TEMIAExtrémní zátěž a náročný terén rovněž prudce zvyšuje možnost zranění. Vyvrtnutý kotník v bojové zóně vyřadí nejen zraněného, ale zaměstná také další vojáky, kteří se o něj musí postarat. Nemluvě o tom, že zraněný voják stojí peníze, velké peníze.

„Nejcennějším zdrojem každé armády jsou lidé. Zraněný člověk stojí peníze. Každý rok americká armáda utratí 550 milionů dolarů na léčbu pacientů se zraněním pohybového aparátu. Věříme, že Powler je opravdu převratem v ochraně vojáků,“ říká Stéphane Bédard, prezident a výkonný ředitel B-TEMIA.

Prowler poslouží také jako platforma pro balistickou ochranu nohou. Podle tiskových materiálů se počítá s instalaci balistické ochrany (proti munici ráže 5,56 nebo 7,62 mm) holení kosti.

Exoskelet Prowler

Jak Prowler funguje? Základem je mechanická kostra vyrobená z lehkých slitin. Kostra je na tělo upevněná pomocí přesně padnoucích ortéz.

Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA Foto: Posilňující exoskelet Prowler. / B-TEMIA

Foto: Základem exoskeletu Prowler je nosná kostra z lehkých slitin a elektrický pohon. Klikni na obrázky pro detail. / B-TEMIA

Zde některé jistě napadne, jak si inženýři poradí s odlišnou stavbou lidského těla. Pro budoucí aplikace se počítá s výrobou jedinečných ortéz pomocí trojrozměrného tisku.

Pomocí laserového skenování se vytvoří 3D model nohou a poté se příslušná ortéza nechá vytisknout v 3D tiskárně. Díky tomu lze velmi levně vytvořit dokonale na tělo pasující ortézy a tedy i mechanické exoskelety.

Samotný přenos síly zajišťují elektromotory umístěné u kolen. Senzory snímají parametry jako jsou hmotnost, náklon, postavení vojáka, rychlost chůze a další. Elektromotory pak vhodně asistují vojákovi při pohybu. Tímto způsobem lze údajně snížit zatížení kolen až o 1/3.

Největším problémem s podobných high-tech přístroji je zdroj energie. Firmy prozatím o velikosti, kapacitě i hmotnosti baterie mlčí. Při hmotnosti baterie v jednotkách kilogramů lze očekávat, že operační doba exoskeletu Prowler nebude více, než několik hodin.

Informační brožury (anglicky)

Prowler Prowler

Zdroj: B-TEMIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský voják budoucnosti Ratnik již brzy ve výzbroji

Ruská armáda v polovině letošního roku začne zavádět do výzbroje první komplety vojáka budoucnosti ...

DARPA vybrala soutěžící pro program VTOL X-Plane

Americká agentura pro pokročilé obrané technologie DARPA vybrala čtyři soutěžící pro svůj program ...

Bojový oblek TALOS nereálnou sci-fi?

Americké Ozbrojené síly pracují na revolučním bojovém obleku TALOS (Tactical Assault Light Operators ...

Ruský bojový robot Tajfun-M

Ruský vojenský průmysl vyvinul pro ruská Raketová vojska strategického nasazení (RVSN) pozemního ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...