F-15 Silent Eagle pro Jižní Koreu

F-15SE Silent Eagle
Foto: F-15 Silent Eagle / Boeing

Soutěž na dodávku 60 nových stíhaček pro Jižní Koreu běží do finále. Z posledních tří finalistů zůstal v soutěži jediný – americký stroj F-15 Silent Eagle (F-15SE) od firmy Boeing.

Původně v jihokorejském programu F-X Phase III za 7,2 miliard dolarů (140 miliard Kč) soutěžila trojice firem Boeing s F-15 Silent Eagle, Lockhed Martin s F-35A Lightninig II a EADS s Eurofighter Typhoon. Na začátku Jihokorejci uvažoval o nákupu stíhaček F-22A Raptor, ale americký Kongres nesouhlasil s prodejem tak pokročilých zbraní do ciziny.

Soul začal s hledáním nové stíhačky v roce 2012 s tím, že první stroje očekával v roce 2016. Avšak zdržení v programu zavedení nové stíhačky do výzbroje odsouvají na rok 2017.

Jihokorejská agentura pro vojenské akvizice DAPA (Defense Acquisition Program Administration) požaduje pro jihokorejské letectvo 45 jednomístných a 15 dvoumístných letounů. Právě cena a velký počet dvoumístných letounů byl oficiální důvod k vyřazení EADS a Lockheed Martin ze soutěže.

Původní cena stíhačka F-35 Lightninig II vzrostla od roku 2001 již o 68 %. Firma Lockheed Martin tak jednoduše není schopná dodat požadované množství letadel za danou cenu. Nemluvě o tom, že F-35 neexistuje ve dvoumístné verzi.

Video: F-15 Silent Eagle pro Jižní Koreu / YouTube

Z podobného důvodu v soutěži pravděpodobně neuspěje také EADS s Eurofighter Typhoon. Evropané nabízeli Jihokorejcům 54 jednosedadlových a 6 dvoumístných strojů. Avšak jako Boenig nebo Lockheed Martin, EADS zatím neobdržela z agentury DAPA zatím žádné oficiální stanovisko.

Připomeňme, že F-15 Silent Eagle vznikl radikální evolucí letounu F-15E Strike Eagle. Na novém stroji byly uplatněny zásady stealth - část výzbroje je nesena uvnitř trupu a povrch letounu je vybavena materiálem, který pohlcuje radarové paprsky. Uvnitř trupu může letoun nést čtveřici protiletadlových střel AIM-120 AMRAAM nebo čtveřici protizemních pum JDAM.

V současné době mají Jihokorejci ve výzbroji 60 letounů F-15K, z nichž první část byla dodávána v rámci první fáze programu (F-X Phase I) a dalších 21 letounů bylo dodáno před rokem rámci druhé fáze (F-X Phase II).

Je tak velmi pravděpodobné, že Jižní Korea bude vlastnit až 120 vysoce výkonných stíhaček F-15K a F-15 Silent Eagle. Nové stíhačky mají nahradit v letectvu Jižní Koreje zastaralé stroje F-4E a F-5 E/F.

Zdroj: The Diplomat, Wikipedia

Nahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  10:37 21.08.2013

  Souhlasím, vždyť výkony se Alkám L-159 téměř vyrovná

  Souhlasím, vždyť výkony se Alkám L-159 téměř vyrovná

 • D.i.p
  13:18 20.08.2013

  Tak tahle verze bude určitě pořád velmi schopná.

  Skvělej doplněk pro Gripeny a L-159 :D.

  Tak tahle verze bude určitě pořád velmi schopná.

  Skvělej doplněk pro Gripeny a L-159 :D.

 • Ultramarinus
  11:34 20.08.2013

  Celkem rozumne reseni.

  Celkem rozumne reseni.

 • David
  10:27 20.08.2013

  Osobně si myslím, že ten výběr byl vcelku logický, když už mají zavedené předchozí verze F-15. ostatní stroje podle mne neměly moc šancí (lze jen připomenout, že do původního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně si myslím, že ten výběr byl vcelku logický, když už mají zavedené předchozí verze F-15. ostatní stroje podle mne neměly moc šancí (lze jen připomenout, že do původního tendru byl přihlášen i ruský Su-35, o který přitom měla zájem i Severní Korea, což by bylo vskutku absurdum)
  Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  09:26 20.08.2013

  V tomhle tendru není pochyb, že by mohl vyhrát jiný než americký letoun ;)
  Jížní Koreu si USA ohlídají.

  V tomhle tendru není pochyb, že by mohl vyhrát jiný než americký letoun ;)
  Jížní Koreu si USA ohlídají.