F-15IA, F-35I, KC-46: Izrael kupuje zbraně za miliardy dolarů

F-15IA, F-35I, KC-46: Izrael kupuje zbraně za miliardy dolarů
Izraelská F-15D Baz-2000 / Israel Air Force (Zvětšit)

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) začne jednat s americkou stranou o masivních dodávkách bojových letadel a zbraní. „Seznam přání“ IAF zahrnuje bojová letadla F-35I Adir, F-15EX (F-15IA), tankovací KC-46 Pegasus nebo těžké dopravní vrtulníky (Chinook, King Stallion).

Izrael každý rok dostává od Spojených států finanční vojenskou pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů. Podmínkou je využití peněz na nákup amerických zbraní. Běžící desetiletá finanční podpora skončí v roce 2028.

IAF, díky nedávnému souhlasu izraelského kabinetu, začne s Američany jednat o dodávkách bojových letadel a zbraní v hodnotě devět miliard dolarů (190,5 miliardy Kč; 7,4 miliardy euro). Financovat nákup pomohou také peníze z izraelského státního rozpočtu – Tel-Aviv si na nákup půjčí peníze. Je zajímavé, že o tomto obchodě se mluví již od roku 2018.

Předmětem dodávky jsou víceúčelové taktické nadzvukové letouny, letecké tankery, těžké dopravní vrtulníky a možná i konvertoplány. Izraelci nekonkretizovali žádnou verzi letounů (či munice) ani počet. Ohlášení „o zájmu“ je tedy prvním krokem v izraelském akvizičním procesu. 

IAF patří k nejmodernějším bojovým letectvům vůbec. Ve svém inventáři má stále papírově kolem 60 rychle stárnoucích letadel F-15A/B/C/D určených pro vedení boje vzduch-vzduch. Letouny jsou sice zmodernizovány na standard Baz-2000, ale je nutná jejich výměna.

Izraelci, podobně jako Spojené státy, své stárnoucí F-15 nahradí nejnovější verzí F-15EX, resp. odvozeným izraelským modelem F-15IA (Israel Advanced). Na stejnou verzi budou vylepšeny i současné úderné stroje F-15I Ra´ am. Izrael zřejmě objedná adekvátní počet F-15IA k nahrazení celé flotily F-15A/B/C/D.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Izrael uvažuje o dalších stíhačkách F-15I “Ra'am”

Izraelské letectvo IAF (Israel Air Force) již závazně objednalo 50 víceúčelových stealth stíhaček ...

Výroba stíhačky F-15EX a koncept Digital Century Series

Americké letectvo (US Air Force) s firmou Boeing před pár dny uzavřelo finální smlouvu ohledně ...

Izraelské letectvo provozuje dvě letky stealth letadel F-35I Adir

Izraelské letectvo uvedlo do stavu bojové připravenosti druhou letku letadel F-35I Adir, což je ...

Testovací pilot: F-15EX je lepší než stealth letadla

Dne 2. února na mezinárodním letišti Lambert v Saint Louis (Missouri) poprvé vzlétl víceúčelový ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.