Stíhačka F-16: nové radary, systémy elektronického boje a stealth nátěr

Stíhačka F-16: nové radary, systémy elektronického boje a stealth nátěr
F-16C s anti-radiolokačním nátěrem Have Glass V / USAF (Zvětšit)

Víceúčelová taktická nadzvuková letadla F-16 Fighting Falcon zůstanou ve výzbroji amerického letectva (USAF) minimálně dalších 20 let. V průběhu času F-16 získá nové schopnosti. Již nyní je instalován nový radar, připravují se nové systémy elektronického boje (EB) a je nanášen nátěr pohlcující radarové paprsky.

USAF ctí strategii 4+1, tedy provoz pěti typů taktických letounů. Ve výzbroji minimálně deset let zůstanou stíhačky pro vybojování vzdušné nadvlády F-22A Raptor. Poté je postupně nahradí letouny šesté generace NGAD (Next Generation Air Dominance).

Páteří USAF jsou stroje F-35A Lightning II, F-15E Strike Eagle / F-15EX Egale II a F-16 Fighting Falcon. Jako „plus jedna“ je označován podzvukový bitevník A-10 Thunderbolt II. Ten letectvo již chtělo vyřadit dávno, ale vždy narazilo na odpor Kongresu. Nyní se počítá s odchodem A-10 po roce 2030. Jeho úkoly mimo jiné převezmou stíhačky F-16.

Podle původních plánů z 90. let se nástupcem F-16 měl stát stealth F-35A. Lockheed Martin ale nestíhá výrobu F-35 a akviziční / provozní náklady F-35 dalece překračují původní předpoklady. Poslední rok se proto mluvilo o vývoji cenově dostupného ne-stealth nástupce F-16. Tento nový letoun byl pracovně označován jako MR-F nebo MR-X.

Rozhodnutí o vývoji MR-F/MR-X ale podle posledních zpráv nepadne před rokem 2028. Na druhou stranu USAF provozuje přes 900 F-16 a dříve nebo později musí najít náhradu. F-35A to jistě nebude. USAF každý rok dostává „pouze“ 50 F-35, další F-35A míří ke spojencům. Navíc na Lockheed Martin se hrnou další objednávky ze zahraničí. Například Česká republika chce 24 F-35A, první F-35A do ČR přiletí nejdříve v roce 2028, poslední jistě ne před rokem 2030.

Výrazně rychlejší dodávky F-35A do USAF jsou tedy nepravděpodobné – současná rychlost výroby F-35 (od roku 2023 ročně maximálně 156 letadel) již zřejmě atakuje hranice možností amerického průmyslu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americké letectvo opět poptává stíhačky F-16 Fighting Falcon

Americké letectvo (USAF) zvažuje nákup nejnovějších verzí víceúčelových nadzvukových taktických ...

Americké letectvo chce stíhačky F-16 na steroidech

Nedávno americké letectvo (USAF) projevilo zájem o opětovný nákup víceúčelových taktických ...

Spojené státy modernizují 608 stíhaček F-16

Americké letectvo (USAF) spustilo jeden z největších modernizačních programů ve své historii – ...

Budoucnost F-16 v americkém letectvu

Americké letectvo (USAF) stále hledá ideální mix taktických bojových letadel. V každém případě ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.