F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii

Foto: F-22A Raptor / U.S. Air Force
F-22A Raptor / U.S. Air Force

Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní koordinovaný útok na pozice Islámského státu v Sýrii. Proti cílům v Sýrii byly vyslány střely s plochou drahou letu, bezpilotní letadla, stíhačky a bombardéry.  

Bombardování Sýrie

Útok byl veden proti pozicím Islámského státu v syrských městech Rakka, Dajr az-Zaur, Hasaka a Abu Kamal. Cílem se staly kontrolní stanoviště, základny, sklady a jednotlivá technika. Při náletu bylo zabito několik desítek ozbrojenců.

„Vzhledem k tomu, že akce stále probíhají, nejsme v pozici, abychom poskytovali další údaje,“ řekl viceadmirál John Kirby, mluvčí Pentagonu. Podle Kirbyho se útoků účastní také arabské země Bahrajn, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Rozsah jejich zapojení není znám.

Americké námořnictvo nasadilo do akce torpédoborec USS Arleigh Burke a raketový křižník USS Philippine Sea. Obě lodě vyslaly směrem na pozice islamistů střely s plochou drahou letu Tomahawk. Z letadlové lodě George H.W. Bush pak vzlétly k útokům stíhačky F/A-18 Hornet.

Americké letectvo ze základen v Perském zálivu vyslalo stíhačky F-16 Fighting Falcon, F-15E Strike Eagle a bombardéry B-1B Lancer. Doplňování paliva za letu zajišťovaly vzdušné tankery KC-135 Stratotankers.

Útok spojenců na islamisty v Sýrii je novou etapu války proti Islámskému státu. Spojené státy od 8. srpna provedly již 190 náletů na pozice Islámského státu v severním Iráku. Do bombardování se také před pár dny zapojila Francie.

Své letouny nabídla rovněž Austrálie a Nizozemí. Britské letectvo zatím provádí „pouze“ průzkumné a zpravodajské mise, které slouží k určování cílů pro útok.

Foto: VypuÅ¡tÄ›ní pÅ™esnÄ› navádÄ›né pumy GBU-32 JDAM ze stíhačky F-22A Raptor. / U.S. Air Force Vypuštění přesně naváděné pumy GBU-32 JDAM ze stíhačky F-22A Raptor. / U.S. Air Force

F-22A Raptor poprvé v akci

Zajímavé jsou zprávy o nasazení supermoderních stíhaček F-22A Raptor. Informaci o nasazení F-22 přinesl deník The Wall Street Journal.

Tyto původně jednoúčelové stroje – pro vybojování vzdušné převahy – získaly v posledních letech možnost provádět přesné údery na pozemní cíle. Stíhačky F-22A Raptor jsou schopné nést ve vnitřních útrobách dvojici 450kg pum GBU-32 JDAM (Joint Direct Attack Munition).

Podle magazínu Defense Tech použili Američané stíhačky F-22A Raptor k prolomení silné syrské protivzdušné obrany – ať už kontrolované syrskými vládními silami nebo ozbrojenci z řad Islámského státu.

Syrská armáda má ve výzbroji například moderní ruské protivzdušné systémy Pancir-S1, 9K22 Tunguska, 9K37M2E Buk-M2E, či starší, ale stále výkonný S-200. Osud jednotlivých systémů (neb, kdo je ovládá) je však nejasný.

„Sýrie není Libye,“ řekl loni Mark Gunzinger z analytického centra Center for Strategic and Budgetary Assessments. „Jejich systémy protivzdušné obrany jsou impozantní. Potlačit a prolomit tyto hrozby pomocí F-22 může být dobrý nápad.“

Politicky citlivá záležitost

Bombardováním Sýrie se Spojené státy, jak podotýká magazín IHS Janes, pouštějí do vážného vojenského a politického rizika. Bombardování severního Iráku je zaštítěno souhlasem Bagdádu, to však není případ Sýrie. Nelze proto příliš očekávat, že k útokům na islamisty v Sýrii se připojí další státy.

Rusko navíc v minulých dnech opakovaně varovalo USA, že bombardování Sýrie bez souhlasu vlády v Damašku je porušením mezinárodního práva. Ruský prezident Vladimir Putin podle Kremlu telefonicky hovořil s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem a opět zdůraznil, že nálety proti základnám Islámského státu v Sýrii jsou bez souhlasu syrské vlády nepřípustné.

Agentura ITAR-TASS nicméně citovala z vyjádření syrského ministerstva zahraničí, že Damašek byl o americké akci několik hodin předem informován. Také syrská státní televize podle Reuters sdělila, že Spojené státy informovaly v pondělí Sýrii, že zaútočí proti teroristům v oblasti Rakka asi čtyři sta kilometrů severovýchodně od Damašku.   

Zdroj: The Wall Street Journal, IHS Janes, Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Stanovisko TATRA TRUCKS a.s. k vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku

V souvislosti s děním v Iráku se objevují úvahy na téma vývozu vojenského materiálu z ČR do Iráku. ...

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

AGM-158A JASSM pro Polsko

Polská armáda pro své stíhačky F-16C/D Block 52+ objednala 40 střel s plochou drahou letu AGM-158A ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • martinius
  12:48 05.11.2014

  Když se zastavím nad problematikou posuzování politických mocenských kroků západu a Ruska, tak bych chtěl jen podotknout, že mnohé připomínky pisatelů jsou zcela pravdivé, Avšak ...Zobrazit celý příspěvek

  Když se zastavím nad problematikou posuzování politických mocenských kroků západu a Ruska, tak bych chtěl jen podotknout, že mnohé připomínky pisatelů jsou zcela pravdivé, Avšak nelze podle nich žádnou stranu soudit. Co je historie popisována, tak silnější státní útvary se vždy snažili obohacovat na úkor slabších a slabší zase přiživovat na úkor silnějších. Je to přirozený proces, který nikdo nezmění a ani nemá důvod. Liší se jen ve způsobu odůvodnění těchto aktů mocenského boje. Prostí lidé, jako jsem i já, pak v tom hledají zoufale spravedlnost a vznikají tak názorové rozepře, které nemohou mít vítěze, protože se v nich řeší otázka, proč se neměří všem stejným metrem a čí jednání je vlastně spravedlivější. Mocenský boj je vždy jen mocenský boj s tím nemá spravedlnost nic společného.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:39 24.09.2014

  Ruský turista dostane doma vyznamenání, evropskému doma seberou pas a vyhostí ho. Nějak jsem si nevšiml, že by Ruská armáda pomáhala Kyjevu s likvidací ozbrojené opozice, jak to ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruský turista dostane doma vyznamenání, evropskému doma seberou pas a vyhostí ho.
  Nějak jsem si nevšiml, že by Ruská armáda pomáhala Kyjevu s likvidací ozbrojené opozice, jak to de-fakto činí USA Damašku.

  V obou případech je rozdíl téměř neznatelný...Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  10:27 24.09.2014

  petres:
  Naprostý souhlas. Tento "detail" je ovšem pro někoho tak lákavé "přehlédnout"...
  jarpe:
  Blábol.

  petres:
  Naprostý souhlas. Tento "detail" je ovšem pro někoho tak lákavé "přehlédnout"...
  jarpe:
  Blábol.

 • petres
  09:29 24.09.2014

  jarpe
  nejsem si jistý, jestli těch 3 000 občanů EU poslala do Sýrie na "dovolenou", tak jako RF své občany na Ukrajinu :-).

  jarpe
  nejsem si jistý, jestli těch 3 000 občanů EU poslala do Sýrie na "dovolenou", tak jako RF své občany na Ukrajinu :-).

 • Vrata
  09:01 24.09.2014

  jarpe: na vasi namitku ohlene sankci vuci Rusku a EU lze odpovedet vtipem o tom, jak travi dovolenou American (nebo EU obcan) a Rus: American: my kdyz jedeme na dovolenou tak ...Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: na vasi namitku ohlene sankci vuci Rusku a EU lze odpovedet vtipem o tom, jak travi dovolenou American (nebo EU obcan) a Rus:

  American: my kdyz jedeme na dovolenou tak vezmu jedno z nasich aut, zaprahnu za nej obytny prives a jedeme do kempu.
  Rus ho prerusi: To vasi sousedi cumej, co mate za vybaveni!
  American: Ne necumi, one to maji taky. Ale cumime my, kdyz prijedeme do kempu a hledame misto k parkovani. A jak travite dovolenou vy?
  Rus: My kdyz jedeme na dovolenou, tak prijedou tanky, my do nich sedneme a jedeme k sousedum. A ty potom cumi!Skrýt celý příspěvek

 • Prezka
  08:36 24.09.2014

  Tak já nějak nevím, mají syrské hranice menší váhu než ukrajinské?

  Tak já nějak nevím, mají syrské hranice menší váhu než ukrajinské?

 • jarpe
  07:53 24.09.2014

  Zajímavý byl článek, že na straně IS bojuje 3000 občanů Evropské unie. Podle logiky Ukrajinského komfliktu by měly být uvaleny sankce na Evropskou unii. :)

  Zajímavý byl článek, že na straně IS bojuje 3000 občanů Evropské unie. Podle logiky Ukrajinského komfliktu by měly být uvaleny sankce na Evropskou unii. :)

 • Muž, co zírá na kozy
  23:30 23.09.2014

  Takže F/A-22 je na světě :) Bohužel větší roli v jejich ostrém nasazení hraje domácí veřejné mínění, které se po blamáži ohledně jejich nekompatibility, při úderech na Libyi, ...Zobrazit celý příspěvek

  Takže F/A-22 je na světě :) Bohužel větší roli v jejich ostrém nasazení hraje domácí veřejné mínění, které se po blamáži ohledně jejich nekompatibility, při úderech na Libyi, oprávněně ptalo, k čemu jsou tak drahé stroje dobré, když nemůžou působit ve společných operacích.

  Mimochodem zajímalo by mě, jestli američané předali izraelcům jejich kódy k IFF. Dnes izraelci bez váhání sestřelili údajný syrský Su-24 raketou Patriot a jsem docela zvědavý, jak by reagovali na takový neohlášený, zbloudilý Raptor....Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  20:58 23.09.2014

  arccos:aku ulohu by F117 plnili proti islamistom bez letectvy a povedzeme bez prostriedkov pvo? teda ak neratam nejake manpads a zmes aa kanonov, ktore si pozicali zo skladov z ...Zobrazit celý příspěvek

  arccos:aku ulohu by F117 plnili proti islamistom bez letectvy a povedzeme bez prostriedkov pvo? teda ak neratam nejake manpads a zmes aa kanonov, ktore si pozicali zo skladov z iraku, lybie resp ukoristili od syrskej armady? asi ziadnu


  amici to komentuju, ze obama, krory je mometalne vnimany ako slaby prezident potrebuje pred verejnostou ukazat svaly a kratka medialne uspesna vojna by demokratom velmi prospeje. Rovnako ukazat nove hracky, ktore stali majetok v akcii je treba, ale ci je to efektivne vyuzitie o tom dost pochybujem.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Horten
  20:42 23.09.2014

  Funkčnost syrské PVO je diskutabilní a spíše již jen teoretická, když Israel několikrát bombardoval cíle v Sýrii (likvidace zbraní určených Hizballáhu) syrská PVO se nezmohla ani ...Zobrazit celý příspěvek

  Funkčnost syrské PVO je diskutabilní a spíše již jen teoretická, když Israel několikrát bombardoval cíle v Sýrii (likvidace zbraní určených Hizballáhu) syrská PVO se nezmohla ani na pšouk. Nasazení F-22 Raptorů je tak spíše jejich ostrý test, než objektivní nutnost, či potřeba.Skrýt celý příspěvek

 • dranel91
  19:32 23.09.2014

  Už po několikáté píšete nesmysl jako „letectvo U.S. Air Force“ nebo „americká armáda U.S. Army“, což doslova znamená „letectvo spojených států letectvo“ resp. „americká armáda ...Zobrazit celý příspěvek

  Už po několikáté píšete nesmysl jako „letectvo U.S. Air Force“ nebo „americká armáda U.S. Army“, což doslova znamená „letectvo spojených států letectvo“ resp. „americká armáda armáda spojených států“. Jistě uznáte, že jde o zbytečné zdvojení názvu. Vím, že je to drobnost, ale mě to prostě nedalo. :-)Skrýt celý příspěvek

 • Arccos
  19:31 23.09.2014

  lorgarius: To je sice pravda, že F-22 unese míň (uvniř, samozřejmě), ale on tu má plnit roli F-117, které už ale nelétají. To zastane perfektně. Jestli je to potřeba nebo ne, to ...Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: To je sice pravda, že F-22 unese míň (uvniř, samozřejmě), ale on tu má plnit roli F-117, které už ale nelétají. To zastane perfektně.
  Jestli je to potřeba nebo ne, to je jiná otázka, ale snad ví, co dělají. Informací mají rozhodně víc než my.Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  19:15 23.09.2014

  americania sa asi rozhodli dat f22 nalepku "battle proven", ked ich pouzivaju na bombardovanie. hm unesu az dvojicu bomb naozaj impozantne, na tento job sa v ovela vacsej miere ...Zobrazit celý příspěvek

  americania sa asi rozhodli dat f22 nalepku "battle proven", ked ich pouzivaju na bombardovanie. hm unesu az dvojicu bomb naozaj impozantne, na tento job sa v ovela vacsej miere hodia F15E. o silnej syrskej pvo sa asi moc nemá vyznam bavit, v krajine kde je obcianska vojna a chaos to bude zrejme so stavom systemou a obsluhy vselijake.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  19:03 23.09.2014

  Super ,Raptory sou super letadla, opravdu spickove stroje. Tim se asi vyvratily nazory na jejich technickou nedokonalost. Doufam ,ze nam jeste ukazi vice takovych povedených ...Zobrazit celý příspěvek

  Super ,Raptory sou super letadla, opravdu spickove stroje. Tim se asi vyvratily nazory na jejich technickou nedokonalost. Doufam ,ze nam jeste ukazi vice takovych povedených akcicek.
  Je to tak v poradku?:)Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  18:24 23.09.2014

  rainerum Je to daleko pestřejší, před rokem válčil Asad proti umírněné opozici a radikální opozici. Rozdíl se někdy hledal těžko, ale dejme tomu, že tomu tak bylo. Radikálové, ...Zobrazit celý příspěvek

  rainerum

  Je to daleko pestřejší, před rokem válčil Asad proti umírněné opozici a radikální opozici. Rozdíl se někdy hledal těžko, ale dejme tomu, že tomu tak bylo. Radikálové, však měli větší sílu než umírněná opozice. Útok na Asada by nahrál vítězství radikálů a v té době ještě nevyhlášený IS by získal ještě víc na síle. Navíc jak je patrno, tak jeho základy byly položeny v Iráku.

  Nuda

  Vaše verze je docela pravděpodobná. když pominu story s blízkým východem, tak na Ukrajině, pokud by EU a USA chtěli, tak ukrajinský problém se mohl vyřešit daleko humálnější cestou. Bohužel kvalita života obyvatelstva je nadále druhořadá, před mocenskými zájmy.Skrýt celý příspěvek

 • Nuda
  18:15 23.09.2014

  Ještě k tomu kdo podporuje IS. První otázka je jednoduchá, kdo k tomu má motiv. Kdyby se vlády chopil IS-byla by stabilita, kdyby vláda dnešního iráku vydržela byla ba stabilita, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě k tomu kdo podporuje IS.
  První otázka je jednoduchá, kdo k tomu má motiv.
  Kdyby se vlády chopil IS-byla by stabilita, kdyby vláda dnešního iráku vydržela byla ba stabilita, tudíž je potřeba se zeptat komu se hodí nestabilita iráku?
  nestabilní irák se hodí dvěma státům: Saudské Arábii a Izraeli, u tohoto je pravděpodobnější, že v tom má prsty SA, čím víc se bude v iráku bojovat tim líp pro ni: nebude se vyvážet irácká ropa, nebezpečný nepřítel se zničí sám.Skrýt celý příspěvek

 • rainerum
  18:10 23.09.2014

  semtam pozor před rokem chtěli podporovat tvz. ty neextremistický muslimy a křesťany kteří chtěli ještě větší demokracii a svobodu a když jim to nevyšlo tak některý přešli k IS ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam pozor před rokem chtěli podporovat tvz. ty neextremistický muslimy a křesťany kteří chtěli ještě větší demokracii a svobodu a když jim to nevyšlo tak některý přešli k IS kde jsou společně s extremisty a proti nim zasahuje teď USA takže vždy podporují ty podle nich nejdemokratičtější a umírněnější a samozřejmě nejvíc orientovaný na západ Takže teď jsou v Sirii 3 armády ty Assada, rebelové a ISSkrýt celý příspěvek

 • Nuda
  18:08 23.09.2014

  leden 2001-Američané si zvolili Bushe, jen pro to že amíkům vadilo že USA utrácí neuvěřitelné peníze za armádu i když Studená válka skončila. září 2001-útok na WTC (nechme ...Zobrazit celý příspěvek

  leden 2001-Američané si zvolili Bushe, jen pro to že amíkům vadilo že USA utrácí neuvěřitelné peníze za armádu i když Studená válka skončila.
  září 2001-útok na WTC (nechme konspirátorům jesli to provedla CIA/Al-kaidá,to je jedno), přesto byla reakce mírně řečeno nafouknutá-jak jednoduché by bylo vzít jeden nighthawk a spáchat atentát na usáma bin ládina? Přesto začally ohromné peníze a nákup techniky, který s terorismem nemá nic společného.
  Názor řadových američanů se však postupem začal měnit a podle průzkumů téměř 80% obyvatel by zmenšilo výdaje na obranu. (taky si osobně myslím že by USA bohatě stačilo 5xGerald R. Ford a 5xAmerica), nutno ještě připomenout, že třeba polovina obyvatel Detroitu nemá přístup k pitné vodě.
  2009 volby vyhrává první černoch v historii a to proč?, protože by američáné zvolili i kachnu, kdyby snížila výdaje na obranu a to Obama splňoval a začal i plnit-první volební obdobý. Pak přišlo druhé a Obama opět zbrojí a američany to začína hodně vytáčet. Je tedy pravděpodobné, že se musí najít důvod proč zbrojit-proto tak obrovské divadlo kolem ukrajiny a IS.
  Ale teď se objevuje další problém, americká ekonomika již skutečně neutáhne další loď za 18mld dolarů, tak se devalvuje postupně a pomalu dolar.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:42 23.09.2014

  Mrblauman Nechci vůbec říkat co kdo má nebo nemá přispívat. Ale urážet bychom se tu neměli. Také se mi zdají některé příspěvky Deadoga lehkovážné. Vzhledem k tomu, že diskuze je ...Zobrazit celý příspěvek

  Mrblauman

  Nechci vůbec říkat co kdo má nebo nemá přispívat. Ale urážet bychom se tu neměli. Také se mi zdají některé příspěvky Deadoga lehkovážné. Vzhledem k tomu, že diskuze je převážně anonymní, tak Deadog nemusí být hned debil, ale třeba patří k velmi mladým ročníkům co teprv čekají na občanku.

  Bude zajímavé, co Američané vlastně touto politikou sledují. Před rokem chtěli bombardovat Asada, teď bombardují jeho odpůrce. Překvapilo mě i zapojení Saúdské Arábie a Kataru. Myslím, že dělají USA chybu, když nepodporují aspoň politicky Asada. On jako jediný představuje nějakou stabilitu v regionu a jeho vláda i když je označovaná jako diktatura má k demokracii nejblíž z celého arabského světa. Jediný kdo mohl vyřešit problém IS je Írán, to by zas Amerika ztratila tvář. Další silnou armádou aspoň na papíře je armáda Saúdské Arábie, ale tu bych si i dovolil podezřívat aspoň z omezené podpory IS.Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  16:22 23.09.2014

  Nemo: Zaujímavé, vďaka. Ale prečo sa USA rozhodlo podporovať povstalcov? USA chce bojovať proti terorizmu, ale pritom v Sýrií ich podporuje na plnej čiare... Ako ja nie som ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Zaujímavé, vďaka. Ale prečo sa USA rozhodlo podporovať povstalcov? USA chce bojovať proti terorizmu, ale pritom v Sýrií ich podporuje na plnej čiare... Ako ja nie som rozhodne žiadny anti-USA a ani anti-Rus, ale priklákaňam sa viac k USA a som za NATO... ale nejde mi to do hlavy. Kroky USA voči Sýrií...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2