F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu

Su-35S; větší foto / Public Domain

Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?

Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.

Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.

Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.   

Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.

Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.      

Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.

Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou. 


F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain

Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.  

I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.

Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.

Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.

VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.      

Zdroj: VPK, Jane´sDefense-Aerospace
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...

Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji

Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  12:42 19.11.2019

  Trocha podivná argumentácia Egypťanov, však na teroristov úplne stačí aj turbovrtulák: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trocha podivná argumentácia Egypťanov, však na teroristov úplne stačí aj turbovrtulák: https://svet.sme.sk/c/22263158... :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Husita
  17:20 16.05.2019

  Ahoj

  Ahoj

 • logik
  11:52 11.12.2017

  morgan: Brahmos, Onyx a spol jsou jaksi střely jiné kategorie. U ramjetu potřebuješ dostat střelu na patřičnou rychlost, a pak teprv začne fungovat ramjet. Dostat vše potřebné na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  morgan: Brahmos, Onyx a spol jsou jaksi střely jiné kategorie. U ramjetu potřebuješ dostat střelu na patřičnou rychlost, a pak teprv začne fungovat ramjet. Dostat vše potřebné na poměrně lehkou raketu třídy AMRAAMu je dosti jiné kafe, než to dostat na mastodonta jako je Onyx.

  Tím nechci nijak hanit Onyxy, to jsou ve svě třídě skvělé a pravděpodobně nejlepší protilodní rakety (kinematicky co vím nejlepší, kvalitu její "avioniky" posoudit nelze), ale dostat ramjet na AtA raketu je prostě jiný kafe. Krásně je to vidět na rozdílu váh rakety Bazatl a Granit, kde při zachování (či spíše mírnému snížení) váhy hlavice a nepříliš velkému navýšení ddoletu se výrazně navýšila hmotnost rakety.

  180 BD pak není ramjet - protože 180 BD hlavně NENÍ :-) - zcela určitě není v produkci a ani se do ní v blízké době nechystá. To byl prototyp, o kterém co vím bylo nejvíce slyšet kolem roku 2010-2012. Poslední dobou o něm co vím rusové mlčí - takže s největší pravděpodobností je zatím u ledu: pravděpodobně nenabídl takový nárůst výkonu, aby stál za sériovou produkci, což právě ukazuje na (zatím) nezvládnutí potřebné miniaturizace ramjetu. Nebo máte někdo nějaké zprávy z poslední doby o těchto raketách?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:05 11.12.2017

  oprava: při pohledu do leva je vidět letiště Easton/Newnam Field

  oprava: při pohledu do leva je vidět letiště Easton/Newnam Field

 • Shania
  11:04 11.12.2017

  Obě ty videa

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  snímají oblast kousek od Eastonu směrem na Washington, přesná pozice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obě ty videa

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  snímají oblast kousek od Eastonu směrem na Washington, přesná pozice stroje je okolo 38.868427, -76.061286
  směr letu 280, při pohledu do prava je vidět letiště Easton/Newnam Field

  Ve videu říká, že sleduje letadla startující z Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport, to je okolo 60km.

  Sice jsem nenašel letecké koridory, ale odhaduji že ty dopravní letadla letí na východ a DAS sleduje na víc jak 20km.

  Tady je případně vidět na flight radaru jak lítají.
  https://www.flightradar24.com/...


  ------

  Faktu, myslíš ten článek na zvezde?:) kdyz opomenu vše ostaní z toho článku, tak když se rusové i přes varování rozhodnou s utokem pokračovat, museli by je sestřelit, jistě chápeš, že to jaksi není něco co by US chtěli.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:40 11.12.2017

  Faktu: že jsem tak smělý.. o čem to svědčí?

  Faktu: že jsem tak smělý.. o čem to svědčí?

 • Faktu
  10:14 11.12.2017

  O udajne beztrestnosi/nadvlade F-22 ci F-35 svedci nedavny incident mezi ruskymi a americkymi stihaci 23.listopadu v Syrii u Eufratu. 2 ruska SU-25 chteli na teroristy zautocit ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O udajne beztrestnosi/nadvlade F-22 ci F-35 svedci nedavny incident mezi ruskymi a americkymi stihaci 23.listopadu v Syrii u Eufratu. 2 ruska SU-25 chteli na teroristy zautocit ale F-22 jim v tom zacala branit simulovanymi manevry a vypalenim svetlic. Na pomoc priletelo SU-35 a F-22 radsi zdrhlo do Iraku......ehm
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:48 11.12.2017

  asi bude lepší ukazat co přesně DAS vidí

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...  R-77-1 není ve dvou verzích, je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asi bude lepší ukazat co přesně DAS vidí

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...  R-77-1 není ve dvou verzích, je to modernizovaná původní R-77 a K-77M je jiná raketa s jinými křidélky.


  R-77-1 má pořád rošty, R-77M má mít klasická křidélka jako AIM-120, o zavedení ramjet verze nemůže být ani řeč...
  Skrýt celý příspěvek

 • Cpt. Morgan
  23:19 10.12.2017

  Rozdiel medzi rozlisenim a detekciou je jasny. IR scanneru staci najst napr. jeden pixel, o ktorom bude vediet ze je to pixel s teplotou znamenajucou horuci prud z trysky motora a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rozdiel medzi rozlisenim a detekciou je jasny. IR scanneru staci najst napr. jeden pixel, o ktorom bude vediet ze je to pixel s teplotou znamenajucou horuci prud z trysky motora a ten pixel bude mat vysoku dolezitost. V astronomii sa pracuje s jednotlivymi fotonmi a podla nich sa urcuje zlozenie atmosfery exoplanet..
  Nezda sa mi vsak, ze DAS bude mat schopnost takych vykonov v spracovani signalu, ale ok. Zarucit, ze s velmi malym mnozstvom detekcnych dat z daneho ciela vzdy prebehne korektna analyza, a hlavne vo velmi kratkom case je cosi ine ako ked vedci cez superpocitace luskaju tyzdne data. Variabilita moznych cielov nasobena variabilitou DAS-om detekovanych typov obrazov skonci vo vysoko nerelavantnych datach.
  ICBM je extremne silny zdroj IR aj UV ziarenia, ma velmi specificku signaturu, preto jeho identifikacia bude lahka aj ak by mal slabu intenzitu, co naopak prave nema. Napr. ludia v severnej Europe mozu volnym okom pozorovat na oblohe spektakl z testov ruskych rakiet tiez riadny kus nad Sibirou, tak z toho by som nic nevyvodzoval. Tam ja parita s ludskym zrakom rovnako v pomere ako som spominal povodne, lebo ak by islo o viditelne spektrum, oko by asi rovnako dokazalo detekovat start ICBM z dvojnasobnej vzdialenosti ako DAS.


  Ramjet sme nezaviedli ako prvi myiba my, seriovo ho pouzivaju v 1970 vyvinute obavane protilodne strely P-270 Moskit a aj novsie Jachont / Oniks / Brahmos.
  R-77-1 je v dvoch verziach, verzia pochadzajuca z izdelie 180 BD je ramjet.

  ...

  Mimochodom, K-77M je len povodny nazov zo starsich clankov, neskor nahradeny finalnym R-77-1...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:22 10.12.2017

  Shania: jak jste uváděl pro Cpt. Morgana, detekce balistických střel je pak jinde. Tady posílám odkaz, kde má být detekce na 800 NM. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: jak jste uváděl pro Cpt. Morgana, detekce balistických střel je pak jinde. Tady posílám odkaz, kde má být detekce na 800 NM.
  https://www.defensemedianetwor...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:17 10.12.2017

  Shania: a co si vlastně představujete pod pojmem "vizuální dohlednost"
  Pro mně je to optické spektrum viditelné pouhým okem nebo klasickými kamerami.
  To jak to popisujete vy i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: a co si vlastně představujete pod pojmem "vizuální dohlednost"
  Pro mně je to optické spektrum viditelné pouhým okem nebo klasickými kamerami.
  To jak to popisujete vy i pro Cpt. Morgana je pro mně dosah (dohlednost) ale v IR spektru a ta se od vizuální hodně liší, proto pořád píšu o IRST systému a ne kamerách na jiných letadlech. Když bude mít F 35 v rozsahu nějakých 140° za sebou Sučko nebo jiné éro s IRST, tak to éro uvidí F 35 mnohem dříve než si jej všimne DAS, nebude mít takový dosah ani v IR oblasti, protože bude koukat na čelní polosféru toho stíhače za sebou, ale naopak ty mašiny za ním a z boku uvidí IR stopu F 35. Proto si myslím, že zaměřit takto cíl je spíše hypotetické, případně využitelné opravdu na dohlednost cca 15 km.

  Když už tu rozebíráte dosah a rozlišení, detekce je věc jedna, samotné rozlišení věc druhá, IR scannery toho umí hodně. Na posouzení max. dosahu záleží hodně na úhlech vzájemného sledování, na vrstvách atmosféry ve který je cíl a pozorovatel a i pozadí proti kterému probíhá scan.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:22 10.12.2017

  Cpt. Morgan: Čo to tu zas splietaš za nezmysly. Už som to tu písal a a mám silné tušenie, že to bolo práve Tebe. Tá raketa nemôže byť zavedená, ak má stále označenie K-77M. Izdelie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: Čo to tu zas splietaš za nezmysly. Už som to tu písal a a mám silné tušenie, že to bolo práve Tebe. Tá raketa nemôže byť zavedená, ak má stále označenie K-77M. Izdelie 180 alebo K-77M je názov vývojového projektu. Po ukončení vývoja a zavedení do výzbroje bude jej názov začínať na "R".
  Deagel je nepresný a absolútne nespoľahlivý zdroj. A vôbec, nechápem, prečo berieš za relevantné americké zdroje, keď je reč o ruskej výzbroji. Mohol by si si dať aspoň trochu námahy a prečítať si ruské zdroje. Prikladám ti link na jeden z nich, ktorým je článok spred mesiaca. Ten hovorí: "vyvíjaná raketa K-77M je strela stredného dosahu. Predpokladá sa, že na K-77M sa budú inštalovať AESA radary, aby sa zvýšil ich dosah." Vrele ti odporúčam sa zamyslieť nad zmyslom dvoch slov: "vyvíjaná" a "budú".

  http://3mv.ru/99351-konkurent-...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:08 10.12.2017

  Mogran: Jenže R-77M je furt klasickej raketovej motor. Mě šlo především o ramjet (a potažmo jeho spojení s pokročilým seekerem). Ten rusové co vím také zkoušeli, ale nakonec se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mogran: Jenže R-77M je furt klasickej raketovej motor. Mě šlo především o ramjet (a potažmo jeho spojení s pokročilým seekerem). Ten rusové co vím také zkoušeli, ale nakonec se rozhodli dát do R-77M klasickej motor a ne ramjet - a i tědle raket má rusko pár. Model s ramjetem se co vím nedostal přes fázi prototypu, a vzhledem k tomu, že jsem o něm poslední dobu nic neslyšel, tak bych tipoval, že PB varianta s ramjetem šla k ledu. Nebo máš jiné info? Popř. odkud?

  Jedinej, kdo zatím dostal ramjet do produkce jsme co vím my s Meteorem (aspoň v něčem dokážeme udávat tón). Tam nevím, jak dobře na tom je meteor se seekerem (nevíte někdo porovnání s AMRAAMem?) - ale pokud na tom bude hůře, tak ten Japonskej AESA určite zaostávat nebude. A dostat dohromady dvě existující vyzkoušené technologie nebude zdaleka takový problém, jako odladit (zatím evidentně problémovou) novou technologii, i kdyby se rusové rozhodli na ramjetu pokračovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:22 10.12.2017

  První raketu s AESA radarem stejně měli Japonci, tak to netřeba prožívat ;-)

  První raketu s AESA radarem stejně měli Japonci, tak to netřeba prožívat ;-)

 • Shania
  16:51 10.12.2017

  Cpt. Morgan: současný sensor pravděpodobně nemá rozlišení jako lidské oko, ale co? Rozlišení je dost vysoké, aby mohlo suplovat noční vidění. I když ne tak dobré jako má dedikovaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cpt. Morgan: současný sensor pravděpodobně nemá rozlišení jako lidské oko, ale co? Rozlišení je dost vysoké, aby mohlo suplovat noční vidění. I když ne tak dobré jako má dedikovaná kamera v jeho helmě.

  Trenované lidské oko dokáže např. vidět stíhačku i na 10-15km, vyžaduje to ale systematické skenování malé části nebe. DAS zírá na celý prostor okolo F-35 a vyhledává tepelné rozdily.

  Lidské oko např. bude mít problém sledovat motor ICMB 1300km daleko..., oko a DAS fungují trochu jinak... a v jiném spektru... Oko nemá digitální zoom, mozek jen špatně klasifikuje cíl dokud není dost blízko, nemluvě o vybíracích atd. DAS si těch pár pixelů co zachytí zvětší, klasifikuje podle rozsáhlé databaze cílů co to je, okamžitě pověří všechny ostatní senzory, aby s klasifikací pomohli atd.


  Eurofighter má aktivní MAWS jak popisuješ a jsou ve fazi jeho nahrazení, mimo jiné mít u Stealth stroje systém co musí aktivně vysílat není +,a navíc bude fungovat na mnohem menší vzdálenosti než IR/UV MAWS..., zas bude fungovat za každého počasí.


  Co se týká raket, až rusové a nebo čína bude mít aspoň stovku těch raket ve výzbroji, tak se vrať, vytahovat testy prototypů je k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:52 10.12.2017

  Cpt. Morgan: Možná je vlastní zrak lepší. Přesto zůstává faktem že většina sestřelených pilotu se nikdy nedozvěděla co je z oblohy vlastně smetlo.

  Cpt. Morgan: Možná je vlastní zrak lepší. Přesto zůstává faktem že většina sestřelených pilotu se nikdy nedozvěděla co je z oblohy vlastně smetlo.

 • Cpt. Morgan
  12:51 10.12.2017

  DAS ma podla doterajsich informacii o polovicu horsie rozlisenie ako ludsky zrak a kvoli tomu su na neho aj staznosti. Dohlad ciela velkosti stihacieho lietadla volnym okom je len ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DAS ma podla doterajsich informacii o polovicu horsie rozlisenie ako ludsky zrak a kvoli tomu su na neho aj staznosti. Dohlad ciela velkosti stihacieho lietadla volnym okom je len niekolko malo kilometrov. Schopnost uvidiet male UAV, ci dokonca AA raketu este ovela horsia. Ked tuto slabu schopnost oka este vydelime dvomi, dostaneme vykon DAS. Na zameranie teda zrejme velmi neposluzi. Na prehlad je cez den lepsi aj obycajny zrak. Vyuzitie DAS potom vychadza na detekciu nepriatelskeho stihaca v noci, ked je vo vzdialenosti niekolko malo kilometrov na strane, alebo v zadnej polosfere od F-35. To je situacia, ked y zdetekovat nepriatela je uz davno neskoro. Okrem toho ide aj o totalny dogfight na telo a casy priletu AA rakiet s mach 4. su 1, 2, alebo dokonca 3 sekundy. To je cas asi len na prezehnanie.

  Idea DAS nie je zla - mat celokruhovy prehlad, ale vykon zariadenia je absolutne nedostatocny - ako to pisali aj zapadne weby. Ak by malo F-35 namiesto IR kamier bocne/ zadny AESA radary, dokazalo by sledovat priestor okolo seba so zmysluplnym rozlisenim. DAS v tejto podobe je ale tristny. Snad ako odovodnenie, ze niekde sa predsa zacat musi...

  Ohladom Meteoru s AESA a jeho prvenstva - zavedenie tejto kombinacie do vyzbroje je planovane niekedy 2027 a dalej. K-77M s AESA seekerom uz boli podla Deagel.com dodane dokonca Cine, aby im rusi cez technologicky transfer vzoriek a vlastny vyvoj pre PL-12 umoznili strategicku vyhodu v pripadnych tahaniciach nad Juhocinskym morom. Rusi to tak robia v poslednom desatroci dost casto. Prvy test a zasah ciela mala K-77 s AESA bol okolo roku 2010, dnes je podla sprav v LRP a IOC mala na prelome 2016/17.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:06 10.12.2017

  flanker.jirka: tak vzhledem k tomu, že se jedná o vizuální vzdálenost, nepřítel už muže F-35 vidět pouhým okem. Tahle funkce DAS prostě zajišťuje, že se nemůže přiblížit zcela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: tak vzhledem k tomu, že se jedná o vizuální vzdálenost, nepřítel už muže F-35 vidět pouhým okem. Tahle funkce DAS prostě zajišťuje, že se nemůže přiblížit zcela neviděn. Rozhodně se nejedná o funkci co má zajišťovat první detekci na dlouhé vzdálenosti, je to jen pojistka když vše ostatní selže.

  Vizuální identifikace je vždy lepší jak NCTR a nebo IFF (nelze zajistit 100% funkčnost vysílače), proto předtím než AWACS dokázal sledovat nepřítele hned od vzletu (Irak), byl s ID cíle probléme a vyžadovalo to speciální taktiku anebo byla vyžadována vizuální ID aby nedošlo k palbě na vlastní.

  Tohle je to co DAS vidí https://i.redditmedia.com/1rrO...

  Software okamžitě identifikuje typ stroje. EOTS má dosah víc jak 60nm. Nejnovější TG pody s velkým zvětšením můžou vizuálně ID i přes 90nm, ale neumějí cíl vyhledat, takže jim něco musí přesně říct kde cíl je.

  Samozřejmě že to vyžaduje dobrou viditelnost.

  US nemají stejnou politiku s dodáváním podřadných modelu svým spojencům, buď je ten export schválen a nebo není. Viz F-14, pokročilejší exportní verze F-16 a F-15 než má ve výzbroji USAF, u F-35 která je dělaná speciálně pro export bych se toho tedy nebál.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:37 10.12.2017

  Právě, nebyli jsme členy NATO, čili důvod nedodat špičkovou techniku byl poměrně veliký. Státům zapojeným do programu JSF těžko můžete softwarově okleštit motor, z toho by byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Právě, nebyli jsme členy NATO, čili důvod nedodat špičkovou techniku byl poměrně veliký. Státům zapojeným do programu JSF těžko můžete softwarově okleštit motor, z toho by byl parádní skandál. S palubním SW už to sice může být jinak, ale moc tomu nevěřím. Ono mnohem jednodušší než dělat alternativní versi SW je prostě dodat okleštěné databáze (charakteristiky cílů, vlastních strojů, atd.), což ovšem není žádné tajemství – s tím se od počátku počítá. A každý stát si může ty databáze doplňovat sám. Prostě ne všichni dostanou databázi s charakteristikami F-22 :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:53 10.12.2017

  Shania: s IRST to bylo myšleno v tom smyslu, že když bude mít F 35 něco na bocích nebo za sebou, tak bude mít takovou IR stopu, že čidla z DAS budou mít menší efektivní dosah ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: s IRST to bylo myšleno v tom smyslu, že když bude mít F 35 něco na bocích nebo za sebou, tak bude mít takovou IR stopu, že čidla z DAS budou mít menší efektivní dosah oproti IRST na palubě stroje za ní.
  Identifikace cílů musí být nejlépe 100%, jinak hrozí problém a tu všechny čidla DAS nemusí vždy zajistit. Přece jen to co je možno zjistit radarem s NCTR a IFF je lepší.
  SU 35 bude rádo za klasický MAWS. Střely s uplinkem pro výstřel přes záda mít asi nebude nikdy.

  Očesanou verzi mám na mysli to, že může jít o SW úpravy takového typu, že dojde k záměrnému snížení citlivosti senzorů. A nedivil bych se ani o SW eliminaci motoru oproti letadlům USAF. Dělají to tak dodnes podle toho kdo je s nimi větší kamarád, Izrael má dost odlišné vybavení z vlastní výroby. Buď je nabízena technologie z USA technický slabší, nebo rizika závislosti na dobrotě USA jsou pro ně nepřijatelná. Dobrým příkladem by mohlo být i to jakou verzi RWR dostala L 159 v době, kdy jsme ještě nebyli v NATO, prostě nám lepší výbavu nechtěli dat, i když byla k dispozici za obdobnou cenu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  01:07 10.12.2017

  flanker.jirka: žádná exportní očesána verze F-35 neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Max to bude tak, že některé státy nebudou každých pár let utrácet za přestup na nový ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: žádná exportní očesána verze F-35 neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Max to bude tak, že některé státy nebudou každých pár let utrácet za přestup na nový blok a zustanou třeba u bloku 4.

  Jaký problém s identifikací cíle? A poznámku o IRST nechápu vůbec.

  DAS není náhražka IRST, je to v podstatě MAWS s uplným pokrytím prostoru okolo stroje, akorát má ještě celou řadu dalších funkcí.

  lepší když se podíváš sám:
  http://www.northropgrumman.com...


  Takže např. Su-35 IRST je k ničemu pokud se cíl blíží z mrtvého uhlu. Stejně tak EOTS F-35. V dogfightu je jejich zorné pole také velmi omezeno, stejně tak radaru a nebo Mk1 Eyeball pilota. DAS ale prakticky mrtvé uhly nemá a dokáže současně sledovat stovky cílů.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:59 09.12.2017

  Shania: opomněl jsem odmazat spodní část komentu, to je jen Váš text, ale to poberete.

  Shania: opomněl jsem odmazat spodní část komentu, to je jen Váš text, ale to poberete.

 • flanker.jirka
  11:55 09.12.2017

  Shania: tak jsem se tu zase vyskytnul, to jak nahlížíte na DAS je dobré, takto můžete teoreticky přes záda poslat jakoukoliv střelu s možností LOAL a datalinkem. Potíž vidím v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: tak jsem se tu zase vyskytnul, to jak nahlížíte na DAS je dobré, takto můžete teoreticky přes záda poslat jakoukoliv střelu s možností LOAL a datalinkem. Potíž vidím v jednoznačnosti identifikace takového cíle a v tom, že když se bavíte o vizuální dohlednosti, tak počítejte s tím, že v takových úhlech sledování uvidí F 35 každé slušné IRST mnohem dále.
  Na počátku jste uvažoval jednu F 35, nyní více strojů a ke konci můžeme dojít k tomu, že USAF v naprosté většině případů působí za podpory letadel AWACS. Asi bychom měli v takové diskusi uvažovat pouze jednotlivé kusy strojů.
  ...mít, jak píšete "lepší parkovací kameru" je pořád 100 krát lepší než nemít nic, a v případě kamer na bázi IR senzorů je to obrovská výhoda.
  V tomto případě by se mohlo zmínit i to, že případný export SU 35 pro SAE by mohl být doplněn o senzorové vybavení západní provenience, tak to mají vybavené své SU 30 v Malajsii (minimálně RWR a MAWS). Možná by pak bylo sůčko vybavené lépe než nějaká ořezaná verze F 35 z USA. (napříkad možnost převzít systém z Rafale, SAE má dobré vztahy s francouzi)

  flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
  Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to zvládne i C7) a AIM-9X.

  Vzhledem k tomu, že žádný sensor neoperuje samostatně, můžeš k tomu připočítat všechny ostatní senzory pokud je cíl v jejich rozsahu a spektru a tím pádem i senzory ostatních F-35. Takže dost na to aby jiná platforma mohla odpalit (dnes) SM-6, AIM-120D, ESSM block 2

  Stroj tohle vše dělá sám bez jakéhokoliv vstupu pilota, HMDS tu není jako u jiných strojů jako sensor co natočí seeker IR rakety na správné místo a nesupluje mrtvé uhly radaru, IRTS.

  Pilot tedy nemusí nutně sám držet po celou dobu vizuální kontakt v dogfightu, aby věděl kde je. A je pro něj podstatně lehčí cíl znovu vyhledat když ho ztratí, protože stroj mu přes HMDS ukaže, kde přesně je.

  Jsou lidi co si DAS představují jako lepší parkovací kameru co umožňuje pilotovi vidět za sebe, pod sebe atd aniž by otočil hlavou. To je ale jiná sekundární funkce DAS.

  ----------
  Mig-29 se prokázal jako podstatně horší zbraňový systém než Su-27, a byla to v podstatě další velká chyba co SSSR udělalo, Mig-29 je dost blízko Su-27 a lehký-těžký stíhací stroj tu nefunguje jako u F-16 - F-15.
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  11:28 09.12.2017

  KOLT: myslím že se problém se Severní Koreou nespočívá ve vybojování míru ale skutečně ve vybojování války. S.Korea není Afganistan nebo Irák. Korejci jsou zvyklí ctít centrální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: myslím že se problém se Severní Koreou nespočívá ve vybojování míru ale skutečně ve vybojování války. S.Korea není Afganistan nebo Irák. Korejci jsou zvyklí ctít centrální vládu, pracovat a poslouchat a v podstatě se všichni třepou na nějakou změnu. Spíš bych dnešní S.Koreu přirovnal k Německu 1945 a trošičku i k Německu 1989.
  Je to země s obrovským růstovým potenciálem a mají bohaté brášky kteří se jen třesou jim pomoci. Na jihu, na západě, na severu i na východě (všude kolem). Otázkou je jestli budou pomáhat režimu, lidu nebo sobě.
  Sdílím tvůj názor že je nutné zakročit dříve než budou mít (mít více) těch svých wunderwaffen.
  Ono největším problémem je tu válku začít.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:06 09.12.2017

  sokrates: jo, to jsem si uvědomil hned po odeslání, pak jsem si uvědomil, že to v korunách miliardy jsou, tak jsem se neopravoval :-) Je to takovej balík peněz, že nad ním ni stát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: jo, to jsem si uvědomil hned po odeslání, pak jsem si uvědomil, že to v korunách miliardy jsou, tak jsem se neopravoval :-) Je to takovej balík peněz, že nad ním ni stát velikosti indie nemávne rukou.

  Nakolik Indie problémy zveličuje můžem jen hádat, ale problémy s motorama se objevili i na starejch Sučkách, AESA prvky do radaru, co umí vyrobit rusové, jsou o generaci až dvě za světovou špičkou - a RCS PAK-FA opravdu zaostává za RCS ostatních 5.gen stíhaček. Takže reálnej základ ty stížnosti rozhodně mají.

  Jak jsou ty problémy velký se můžem jen dohadovat, ovšem ve světle toho, že ani Rusko těch Su-57 neobjednává nijak velké množství a místo toho objednává starší Su-35, které výrobně zas o tolik levnější nebudou, evidentně nenabízí Su-57 tak velkou přidanou hodnotu, jak se čekalo.

  Takže samozřejmě, Indie se snaží z Ruska něco vyrazit, a určitě proto ty problémy zveličuje (byla by blbá, kdyby to nedělala), ale na druhou z toho rozhodně neplyne, že to nejsou reálný problémy, a že ten program nejde tak, jak by si přáli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  05:22 09.12.2017

  logik: India žiadne miliardy odpisovať nemusí. Doteraz investovala do projektu 295 miliónov, čo je tak hodnota 1,5 Rafalu. :-) O tie miliardy sa práve Rusko snaží, aby ich dostalo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: India žiadne miliardy odpisovať nemusí. Doteraz investovala do projektu 295 miliónov, čo je tak hodnota 1,5 Rafalu. :-) O tie miliardy sa práve Rusko snaží, aby ich dostalo. Ale India to podmieňuje transferom technológií a to je kameňom úrazu. Celý problém so slabým stealth, modularitou motoru alebo zlým radarom sú podľa mňa len výmysly. A to netvrdím kvôli zaslepenému obdivu k ruskej technike, ale preto, že všetky vymenované parametre India pozná už niekoľko rokov. A aj napriek tomu rokovania o ďalšej investícii 4- 5 mld. usd stále prebiehajú. Akonáhle Rusko privolí na prenos istého percenta nových technológií, India skočí po Su-57 ako po údenom. A lietadlo bude v indických médiách zrazu preberané z úplne inej perspektívy. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:39 08.12.2017

  Shania, jasně, že jsou napřed. Nicméně pokud se USA pustí do Koree, je otázka, zda jim bude stačit IOC... Jestli do toho půjdou je otázka. Onehdá jsem to tady obšírně psal – pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, jasně, že jsou napřed. Nicméně pokud se USA pustí do Koree, je otázka, zda jim bude stačit IOC... Jestli do toho půjdou je otázka. Onehdá jsem to tady obšírně psal – pokud chtějí režim v Severní Korei odstranit, mají poslední příležitost. Jakmile získá skutečně použitelné JZ, nikdo to riskovat nebude bez skutečně dobrého důvodu. Hlavní problém není, zda dokáží USA a Jižní Korea vyhrát. Hlavní problém je, co poté, až vyhrají. Co s takovým státem jako je S. Korea dělat.....?

  logik, také si myslím, že spěchají kvůli ruské PVO. Ovšem ani ne tak v rukou Ruska, jako spíš Íránu. Případně i dalších blízkovýchodních států.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:51 08.12.2017

  Sokrates: No když do něčeho naleješ tolik peněz, tak odejít a ty miliardy odepsat není zas tak "jednoduchý rozhodnutí". Navíc z toho měli mít i technologie a blbej radar je furt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: No když do něčeho naleješ tolik peněz, tak odejít a ty miliardy odepsat není zas tak "jednoduchý rozhodnutí". Navíc z toho měli mít i technologie a blbej radar je furt lepší než žádnej radar.

  Indové se podle mně celou dobu snažili na rusy tlačit, aby s tím něco udělali, proto např. koketovali s pořízením těch Rafallů v takovém počtu - ale zrovna do toho přišli sankce a ropa, takže Rusko v tu dobu ani nemělo peníze s tím projektem nějak pořádně pohnout. Co vím, tak se projekt defakto zasekl na tom, že Rusko po Indii chtělo, aby ho dofinancovala v podstatě sama.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:31 08.12.2017

  Jinak tady je zpráva, z který by mohli mít radost "oba tábory" tady:
  možná budem mít v Evropě "nejlepší raketu světa". Aspoň potenciál tady je - chystá se na "náš" Meteor (kterej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak tady je zpráva, z který by mohli mít radost "oba tábory" tady:
  možná budem mít v Evropě "nejlepší raketu světa". Aspoň potenciál tady je - chystá se na "náš" Meteor (kterej asi je v současné době kinematicky nejlepší) naroubovat japonskej AESA seeker.

  http://www.popularmechanics.co...

  Pokud o tom někdo ví více, prosím, podělte se prosím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  17:24 08.12.2017

  logik: Tak možno majú výhrady aj k radaru, resp. z toho článku na WARISBORING vyplýva, že majú výhrady úplne ku všetkému. Potom mi ale nejde do hlavy, prečo v tom projekte naďalej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Tak možno majú výhrady aj k radaru, resp. z toho článku na WARISBORING vyplýva, že majú výhrady úplne ku všetkému. Potom mi ale nejde do hlavy, prečo v tom projekte naďalej pokračujú, keď toto vedeli už pred 4 rokmi. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  17:16 08.12.2017

  sokrates:
  např.
  https://warisboring.com/the-in...
  "The AL-41F engines currently fitted to the T-50 are unreliable. The radar is ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates:
  např.
  https://warisboring.com/the-in...
  "The AL-41F engines currently fitted to the T-50 are unreliable. The radar is inadequate."

  https://www.rbth.com/blogs/str...
  The IAF complained about supposedly sloppy construction, inadequate power plants and underpowered radar.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  17:06 08.12.2017

  StandaBlabol: Ja som nikdy nepovedal, že informovanie o ruských lietadlách je skvelé. Pozri si ešte raz moje príspevky, nič také tam nezaznelo.
  K tomu, čo kto povedal, myslel a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: Ja som nikdy nepovedal, že informovanie o ruských lietadlách je skvelé. Pozri si ešte raz moje príspevky, nič také tam nezaznelo.
  K tomu, čo kto povedal, myslel a kedy zavádzal, sa mi vyjadrovať nechce. Ja sa sem nechodím hádať, ale skôr diskutovať o leteckej technike. Len keď vidím, že sa tu prezentujú očividné hlúposti, tak na to poukážem.
  Ale ak chceš veriť, že len v USA je všetko transparentné a Rusko je niekde na úrovni KĽDR, presviedčať ťa nebudem. Už som tu prispel zopár linkami, kde sa poukazovalo na problémy v ruskom letectve a vývoji. To dokazuje, že aj napriek silnej propagande voči vlastnému obyvateľstvu, sa na verejnosť dostáva pomerne mnoho kritických informácií.
  Ale k veci, o AESA radare pre PAK FA neviem skoro nič. Hoci chodím pomerne často na ruské vojenské weby, v poslednej dobe som nič konkrétne nezachytil. Takže Ti neviem odpovedať. Ale ak sa nemýlim, tak India chce odstúpiť z tohto projektu kvôli slabým stealth vlastnostiam a absencii modulárneho motoru. Neviem o tom, že by sa sťažovali na radar.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:30 08.12.2017

  Kolt: Konkrétní důvod je na 90% Sýrie - a schyluje se to tam (mezi Íránem a Izraelem) poměrně k průšvihu, pokud na obou stranách trochu nevychladnou hlavy (což snad vychladnou, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Konkrétní důvod je na 90% Sýrie - a schyluje se to tam (mezi Íránem a Izraelem) poměrně k průšvihu, pokud na obou stranách trochu nevychladnou hlavy (což snad vychladnou, ale na blízkém východě nikdo neví).
  A pak se jim opravdu bude hodit, aby se mohli beztrestně přiblížit blíž k ruským S400. Sice přecijenom bych nečekal, že by na ně rusové vystřelili, ale zas rozhodně nečekám, že by něco takovýho izraelci jen riskovali.

  Koreu bych viděl přecijenom míň pravděpodobnou. Tam by to bylo na plnou konvenční válku, a to si každej dvakrát rozmyslí.... Ale taky kdo ví, Trump má mentalitu dost blízkou horkejm arabskejm hlavám.... A ani vlastně nevím, jestli
  by to nakonec vlastně pro korejce nebylo lepší, než co tam maj teď - ale to bychom se zas dostávali k politice.

  Luky: Takže sis vlastně nepřečet diskusi, nevíš, na co se reagovalo a proč Kawu obviňujeme z papouškování lží šířených proruskými servery, ale víš, že má pravdu. Aha.
  Asi si prosím příště tu diskusi opravdu radši přečti, anebo nereaguj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:30 08.12.2017

  KOLT: US nemusí nic uspíšit, jsou rok(USAF) - dva (USMC) před Izraelem, jen si nemyslím (a doufam), že se tam něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: US nemusí nic uspíšit, jsou rok(USAF) - dva (USMC) před Izraelem, jen si nemyslím (a doufam), že se tam něco stane.

  http://217.218.67.233//photo/20171206/369a8204-bc43-4101-84a5-a51574962b7d.jpg

  Fotka z 6.12. ma Koreou, je tma jak A tak B.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:04 08.12.2017

  Páni, jdou s tou politikou do prdele jalový, pěkně jich prosim.

  RiMr, Shania – tak to si docela pospíšili! Doufám, že to nemělo nějaký konkrétní důvod... ale nepřijde mi, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Páni, jdou s tou politikou do prdele jalový, pěkně jich prosim.

  RiMr, Shania – tak to si docela pospíšili! Doufám, že to nemělo nějaký konkrétní důvod... ale nepřijde mi, že by měl někdo momentálně šanci na Izrael úspěšně zaútočit. Možná si jen chtějí pojistit, že budou moci dál operovat v Sýrii, nehledě na Ruskou PVO (kdyby se třeba s Putinem poštěkali nebo tak něco).

  Další otázkou je, jestli si nepospíší i v USA, s ohledem na hrozící přerod konfliktu na Korejském poloostrově v regulérní válku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:18 08.12.2017

  Já váš rozhovor nečtu...spíš jsem si přečetl ten tvůj druhý CAPSLOCK odstavec a pak vím, že s Blábolem hrozně řešíte tu propagandistickou lež, že USA nikdy nic na Krymu a Ukrajině ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já váš rozhovor nečtu...spíš jsem si přečetl ten tvůj druhý CAPSLOCK odstavec a pak vím, že s Blábolem hrozně řešíte tu propagandistickou lež, že USA nikdy nic na Krymu a Ukrajině nemohly plánovat (logicky to přece dá rozum) a jen úplní tupci nalítli Ruský propagandě, protože USA se přeci nikam nikdy necpou.
  Takže holt chtějí tu a tam nezištně vymalovat třídu, upadne jim štětka a vyroste tam konťák s materiálem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Klimesov
  15:15 08.12.2017

  Luky: Pokud se nemýlím, řeč byla o Ukrajině a údajné základny USA na jejim území, a né o Sýrii? Můžu se zeptat co to jako má být za důkaz? Tento evidentní argumentační faul? Pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Pokud se nemýlím, řeč byla o Ukrajině a údajné základny USA na jejim území, a né o Sýrii? Můžu se zeptat co to jako má být za důkaz? Tento evidentní argumentační faul? Pokud se nemýlím, tak USA v Sýrii začala aktivně podporovat Kurdské sily a SDF. Pokud se nemýlím, tak snad by se tam měli pohybovat i přímo vojáci USA. A k takové operaci potřebujete jednoduše základny.

  Takže jak váš odkaz souvisí s Ukrajinou, kde USA pomáhá Ukrajině zprovoznit jejich starou námořní základnu, vytvořit společné výcvikové centrum atd.? A když použiji jistý slovní obrat, tak se souhlasem legitimně zvolené vlády. Myslím tu Ukrajinu.

  To jako vytváříte závěry na základě dvou různých událostí, které se sebou nesouvisí?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  15:13 08.12.2017

  Luky: Tak nevím. To si doteď nepochopil, že celou dobu vyvracíme Kawowi to, že USA má (trvalou) základnu NA UKRAJINĚ? Anebo nevíš, kde leží Ukrajina a kde leží Sýrie?

  Anebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Tak nevím. To si doteď nepochopil, že celou dobu vyvracíme Kawowi to, že USA má (trvalou) základnu NA UKRAJINĚ? Anebo nevíš, kde leží Ukrajina a kde leží Sýrie?

  Anebo chceš tvrdit, že z existence jedné základny plyne existence druhé? Takže když má dejmetomu USA základnu v Německu, tak ji má i v Rusku?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:00 08.12.2017

  A jak to teda je v tý severní Sýrii - chtějí mít jen sex nebo už zasunuli?

  https://imgur.com/a/2A8MU...
  (je to stav před rokem a určitě jsem ani nezakreslil všechny...)
  Bych se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A jak to teda je v tý severní Sýrii - chtějí mít jen sex nebo už zasunuli?

  https://imgur.com/a/2A8MU...
  (je to stav před rokem a určitě jsem ani nezakreslil všechny...)
  Bych se vsadil, že tam chtějí jen vymalovat pár škol.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:25 08.12.2017

  Luky: Základny dělají a Černé moře jim ukradené není (to daleko spíše je Krym ukradený Ukrajině :-)). Ale v současné době evidentně američané žádnou trvalou na Ukrajině prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Základny dělají a Černé moře jim ukradené není (to daleko spíše je Krym ukradený Ukrajině :-)). Ale v současné době evidentně američané žádnou trvalou na Ukrajině prostě nedělají, to co za ní vydával Kawa je prostě dočasné zázemí po dobu cvičení.

  Pokud máš jediný důkaz, že je tomu jinak, tak ho přines. Pokud nemáš a tvrdíš to na základě toho, že tam přeci určitě základnu chtějí, tak prostě jste s Kawou v pozici, že obviňujete lidi ze znásilňování, protože přeci chtějí mít sex a navíc podívejte, mají nástroj.
  Skrýt celý příspěvek

 • Faktu
  14:15 08.12.2017

  Takze podle nekterych udajne nejlepsi stihacka na svete F-35 se ve vzduchu ma rozpadat a vice nez 100 ks je vycleneno pro kanibalizaci.....haha to je vazne gol. Je jasne ze to je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takze podle nekterych udajne nejlepsi stihacka na svete F-35 se ve vzduchu ma rozpadat a vice nez 100 ks je vycleneno pro kanibalizaci.....haha to je vazne gol. Je jasne ze to je nepovedene letadlo a bude treba jeste hodne penez a casu na odladeni.....a pritom za ty prachy co uz do toho daly by to letadlo melo fungovat jak hodinky
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:09 08.12.2017

  Jasně "LOGIKU", Amíkům je Černé moře ukradené, je jim ukradený Balkán, základny si nikde nedělají, jen když jsou donuceni někoho bránit.....jsi děcko.

  Jasně "LOGIKU", Amíkům je Černé moře ukradené, je jim ukradený Balkán, základny si nikde nedělají, jen když jsou donuceni někoho bránit.....jsi děcko.

 • Shania
  13:33 08.12.2017

  Rimr: nejspíš nebudeš muset dlouho čekat

  https://www.defensenews.com/ai...

  Rimr: nejspíš nebudeš muset dlouho čekat

  https://www.defensenews.com/ai...

 • RiMr71
  12:45 08.12.2017

  ...Kawyho si tady hejčkejme, takový exemplář tu nebyl už dlouho..

  K tomu bojovému nasazení - jsem zvědavý, kde si F-35 poprvé škrtnou... osobně tipuju Izrael..

  ...Kawyho si tady hejčkejme, takový exemplář tu nebyl už dlouho..

  K tomu bojovému nasazení - jsem zvědavý, kde si F-35 poprvé škrtnou... osobně tipuju Izrael..

 • logik
  11:31 08.12.2017

  dany:
  1) ještě jednou: prosím přelož si tuto větu
  "Currently, no U.S. Navy personnel are permanently stationed in Ochakiv, and the Navy stated there are no plans to permanently ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dany:
  1) ještě jednou: prosím přelož si tuto větu
  "Currently, no U.S. Navy personnel are permanently stationed in Ochakiv, and the Navy stated there are no plans to permanently station any U.S. forces at Ochakiv in the future"

  2) Navíc i kdyby to byla nakrásně pravda, jako že je to typická propagandistická lež, tak i tak by Vaše argumentace byla vadná - protože Ukrajina samozřejmě podstatně změnila svůj vztah k Rusku a k NATO POTÉ, CO NA NÍ RUSKO ZAÚTOČILO.
  Vaše argumentace je podobně (či ještě více) nesmyslná, jako když Rusko obviňuje Finsko z kolaborace s nacismem - a přitom jaksi zapomíná dodat, že Finsko zaútočilo na Rusko proto, že ho předtím Rusko okradlo - a že si Finsko jen si vzalo zpět své.
  Rusku všichni ubližují - jen tomu Rusku trochu schází sebereflexe, proč....
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:46 08.12.2017

  StandaBlabol: než začneš z někoho dělat blbce a obviňovat ho ze lhaní a šíření propagandy, tak si ten odkaz přečti celý a pomalu. Možná máš problém s překladem, tak ti raději ...
  Zobrazit celý příspěvek

  StandaBlabol: než začneš z někoho dělat blbce a obviňovat ho ze lhaní a šíření propagandy, tak si ten odkaz přečti celý a pomalu. Možná máš problém s překladem, tak ti raději vybrané pasáže přeložím:
  Evropské "utužovací" aktivity na Ukrajině mají strategický význam... (kdyby to byly ty dřevěné budky, tak tomu asi těžko budou přikládat strategický význam)
  Námořní operační středisko je jedním ze tří projektů, které jsou v současné době v Ochakivu plánovány...
  Námořní operační střediska jsou organizační a řídící zařízení zaměřené na bojové operace. Mají poskytovat flexibilní námořní schopnosti v celé řadě vojenských operací...(tedy nejen společných cvičení)
  Další budoucí projekty Seabee v Ochakivu zahrnují zařízení pro údržbu lodí a kontrolní body s obranou perimetru... (tak to zas asi tak malý nebude, že?)

  Takže se rozhodně nemá jednat o pár unimobuněk, které se jednou za čas použijí při společném cvičení nebo při nouzových situacích.
  Tvůj poukaz na investiční náklady by byl na místě, kdyby se jednalo o celkové náklady, nejen investici do první fáze a také v případě, že by se jednalo o výstavbu na zelené louce. Což v případě Ochakivu rozhodně neplatí. To je už od středověku dosti strategická námořní základna, sověti k tomu dobudovali ještě letiště. A když se ve zprávách US Navy používá slova HUB, tak to znamená, že smyslem zařízení je maximalizovat možnosti využití stávající infrastruktury. Takže zpochybňovat, že zde vzniká zařízení se schopnostmi a kapacitami minimálně stejnými, ale více než pravděpodobně značně převyšujícími to, co má RF v Tartusu, je dost obtížné. A zpochybňuje někdo, že mají rusové v Sýrii základnu?
  Jinak představu o tom, jak to tam vypadá, si můžeš udělat i z maps.google.com
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  07:13 08.12.2017

  to kawa,

  to ty žereš Sputniku článek o americké základně. I s navijákem. Jako důkaz ti tam dají link, který tvrdí něco úplně jiného. Když chtějí světu ukázat, jak zlí Američani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to kawa,

  to ty žereš Sputniku článek o americké základně. I s navijákem. Jako důkaz ti tam dají link, který tvrdí něco úplně jiného. Když chtějí světu ukázat, jak zlí Američani stavějí základnu na Ukrajině, proč tam nehodí třeba fotku z ruského satelitu, která ukáže pravý stav věcí. Nebo cokoliv jiného - reportáž z místa, výpovědi místních lidí (pro změnu skutečných a ne herců).

  Ty jen pomáháš šířit lži, jako s tou základnou na Krymu. Proto lhář.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  06:45 08.12.2017

  jasně, když jim to žerete...ano, staví tam dřevěný stan pro četu cínových vojáčků a vlastně tam vůbec nebudou :-))) Máte pravdu kucí, ještě, že tu Ameriku a její Tomahavky máme.

  jasně, když jim to žerete...ano, staví tam dřevěný stan pro četu cínových vojáčků a vlastně tam vůbec nebudou :-))) Máte pravdu kucí, ještě, že tu Ameriku a její Tomahavky máme.

 • logik
  22:45 07.12.2017

  kawa: ano, přesně ukazuješ, jak přejímáš informace z ruských webů nekriticky a vůbec je nefiltruješ. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: ano, přesně ukazuješ, jak přejímáš informace z ruských webů nekriticky a vůbec je nefiltruješ. Viz:

  https://news.usni.org/2017/08/...

  " When complete, the center will serve as major planning and operational hub, conducting command and control of Black Sea-region maritime assets during Sea Breeze, the annual joint U.S. and Ukrainian military exercise."...."
  "Currently, no U.S. Navy personnel are permanently stationed in Ochakiv, and the Navy stated there are no plans to permanently station any U.S. forces at Ochakiv in the future"

  Jistě si to přeložíš sám...

  Prostě si skočil na typickou propagandu, kdy je kolem pravdivého jádra (např. škola na Krymu, cvičení v Černém moři) vyfabulována lež. Ruská propaganda tak pracuje naprosto standardně.

  Jinak ty přiznáváš, že útok na Krym byla invaze? Takže uznáváš, že Rusko lhalo, jako když tisklo, a že zaútočilo na cizí stát, který mu nic nedělal? A takový chování státu bereš jako normál? Tzn. Ti nevadí, pokud se státy kolem nás budou takto chovat?

  (PS: A v odpovědi prosím neříkej, Amerika ale..... Je mi jedno, jak se chová USA, i kdyby to dělala také, mění to něco na tom, že pokud bude zbytek světa takové chování tolerovat, tak každý, kdo bude silnější než soused a bude mu schopen něco ukrást, tak bude mít motiv rozpoutat válku?).
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:27 07.12.2017

  to kawa,

  díky za link. Takže Američani tam staví něco, co stojí 750.000 dolarů a má být používáno jednou za rok při společných cvičeních Ukrajinců s Američany. Podle těch fotek ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to kawa,

  díky za link. Takže Američani tam staví něco, co stojí 750.000 dolarů a má být používáno jednou za rok při společných cvičeních Ukrajinců s Američany. Podle těch fotek to vypadá jako dřevěné pozorovací a velitelské stanoviště. Tak to je fakt projekt, který dokazuje, že Američani strašně toužili po námořní základně na Krymu. Co tam máš dál jako důkaz agresivních choutek zlých imperialistů?
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  22:09 07.12.2017

  sorry, ale takový balast co čtete vy mne moc nezajímá.

  JJ ten Očakov jsem našel na podobném proruském webu jako tehdy tu báchorku o Sevastopolu, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sorry, ale takový balast co čtete vy mne moc nezajímá.

  JJ ten Očakov jsem našel na podobném proruském webu jako tehdy tu báchorku o Sevastopolu, tady...

  http://www.navy.mil/submit/dis...


  Zkuste alespoň pochopit co píšu, takže znovu, o Krymu jsem napsal toto:

  ... jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního obyvatelstva.

  Pánové trochu nadhledu, chápu že ty amíky milujete...ano nemyslím si o nich mnoho dobého (vyjma obyčejných lidí) a o Rusku si taky myslím svoje, tak nevím co mi pořád cpete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:51 07.12.2017

  kawa: Tak nám osvětli před čím útokem se musel bránit Krym, případně na koho Ukrajinci zaútočily ve svém okolí. Klidně můžeš dodat i obrázky masových hrobů. Ale prosil bych, aby to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: Tak nám osvětli před čím útokem se musel bránit Krym, případně na koho Ukrajinci zaútočily ve svém okolí. Klidně můžeš dodat i obrázky masových hrobů. Ale prosil bych, aby to nebyli záběry z "žádné hry" jak se teď klukům z Ruska stává až moc často.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:41 07.12.2017

  kawa,

  ale já ti nenadávám. Opakuješ tu už vyvrácené lži. Jak se říká člověku, který šíří lži?

  Do USA jezdím několikrát do roka služebně, díky za doporučení.

  Tu informaci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa,

  ale já ti nenadávám. Opakuješ tu už vyvrácené lži. Jak se říká člověku, který šíří lži?

  Do USA jezdím několikrát do roka služebně, díky za doporučení.

  Tu informaci o Očakově čerpáš ze stejného zdroje, který zveřejňoval zaručené informace o USA základně na Krymu, o ukrajinské Su-27, která sestřelila malajský Boeing, o tom, že na Krymu nejsou vojska RF a svědectví doněckých žen o tom, jak ukrajinská armády přitlouká nemluvňátka na kříž. Ale já jsem tu naivní...
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  21:40 07.12.2017

  Jirosi: jo vzdávám to, Goebelsova propaganda vyhrála. Máš ve všem pravdu.

  Jirosi: jo vzdávám to, Goebelsova propaganda vyhrála. Máš ve všem pravdu.

 • Jirosi
  21:31 07.12.2017

  Kawa: Mohl by jste nám přiblížit jak mohou USA za rozpad Jugoslavie? Oni snad nutily jejich velké kamarády Srby útočit na jejich bývalá spolu státníky?

  USA nutily Sadáma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kawa: Mohl by jste nám přiblížit jak mohou USA za rozpad Jugoslavie? Oni snad nutily jejich velké kamarády Srby útočit na jejich bývalá spolu státníky?

  USA nutily Sadáma zaútočit na Kuvajt?
  "Jen v iráku v důsledku americké invaze zemřelo odhadem 500 000 lidí, tak ti nějak nevím. "
  A zemřeli díky vojáků USA, nebo díky svým spoluobčanům co na ně serou a posílají je spolu ze sebou do pekla. Když se někdo vyhodí v autobuse plném lidi do vzduchu, je to chyba těch na které útok směřoval nebo jeho, že na svoje spoluobčany kašle?

  Nebyli to náhodou USA, kdo byl proti útoku na Libii a první kdo se do toho pustil byl FR/UK?
  Takže tou válkou zničená Syrie není? Nebo čistě náhodou je? A o protahovaní se zasloužili Rusové tím, že dodali režimu dostatek sil k udržení? Celkem by se nám hodilo srovnáni s těmi mrvými v Iráku.

  "Vy tady pořád řešíte hodný a zlý, já bych to dělil na temný a temnější s tím, že role se střídají. Nicméně od doby úmrtí Stalina a Hitlera jsou amíci nedostižná vraždící mašina... "

  Ano, obrana slabších je vetšinou krvavá. Hlavně když na ty státy útočí kamarádi Ruska/SSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  21:13 07.12.2017

  standablabol: nebudu se snižovat na tvojí úroveň, takže ti nebudu nadávat. Za naivitu člověk vlastně nemůže. Zajímavé je, že se mezitím ti samí amíci bez zájmu o základnu na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  standablabol: nebudu se snižovat na tvojí úroveň, takže ti nebudu nadávat. Za naivitu člověk vlastně nemůže. Zajímavé je, že se mezitím ti samí amíci bez zájmu o základnu na Ukrajině usadili v Očakově... Jo a zajeď si někdy do USA a poznej pár lidí, abys pochopil jak žijí, oni neinvestují nadarmo ani dolar. Fakt si mě rozesmál, byl by z tebe určitě dobrý voják (pokud už jím nejsi) :-))

  Jiroši: nepřijde, tak to dělají velcí od nepaměti. Neříkám, přeci že je to správně. Jsou to fakta..Rusové si vezmou Krym, amíci zničili Srbsko, Irák, Libyi, chtěli zničit Sýrii, obsadili Panamu atd...Ptali se snad obyvatel jestli se jim to líbí? Jen v iráku v důsledku americké invaze zemřelo odhadem 500 000 lidí, tak ti nějak nevím.

  Vy tady pořád řešíte hodný a zlý, já bych to dělil na temný a temnější s tím, že role se střídají. Nicméně od doby úmrtí Stalina a Hitlera jsou amíci nedostižná vraždící mašina...

  Sundejte růžové brýle prosím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:54 07.12.2017

  kawa: "Ano, barevné revoluce vyvolávají imperialisté ze západu. Rusové jednají pokud mají dostatečnou podporu obyvatelstva přímo a to tak, že rovnou pošlou tanky, viz. Čečensko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: "Ano, barevné revoluce vyvolávají imperialisté ze západu. Rusové jednají pokud mají dostatečnou podporu obyvatelstva přímo a to tak, že rovnou pošlou tanky, viz. Čečensko, Jižní Osetie."

  Jen je škoda, že se těch obyvatel ptají zda je chtějí až když už tam jsou. Proč se jich nezeptají do předu?

  "Rádi by prodávali vlastní suroviny za dobré ceny a v neposlední řadě, mají doma myslím min. 10mil muslimů a dobře vědí co dovedou když nejsou drženi u držky... A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic... "

  A nepříjde ti trošku divné, že když se kluci v Rusku rozhodou osamostatnit. Tak se tam pošlou tanky na potlačení. Když se kluci v okolí Ruska nechtějí osatmostatnit. Tak se tam pošlou tanky a osamostatní se?
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:37 07.12.2017

  to kawa:

  "Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v Sevastopolu? "

  Stokrát vyvrácená lež. Sponzorovali opravu jedné budovy střední školy ukrajinského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to kawa:

  "Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v Sevastopolu? "

  Stokrát vyvrácená lež. Sponzorovali opravu jedné budovy střední školy ukrajinského námořnictva. A Rusové z toho pro všechny tupce, kteří si neumějí přečíst jednu stránku v angličtině, vytvořili historku o americké základně. Jsi lhář.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:32 07.12.2017

  to Sokrates,

  když je to s těma informace o ruských letadlech tak skvělé, můžeš mi, prosím, napsat, jak je na tom AESA radar pro Su-57? Poslední zprávu jsem našel tři nebo čtyři ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Sokrates,

  když je to s těma informace o ruských letadlech tak skvělé, můžeš mi, prosím, napsat, jak je na tom AESA radar pro Su-57? Poslední zprávu jsem našel tři nebo čtyři roky zpět a to, že je "z 99% hotový". Od té doby ticho po pěšině. Jen Indové si stěžují, že radar je jedním z hlavních důvodů jejich nespokojenosti s FGFA. Tak je vývoj ukončený nebo ne? A pokud ne, co jim na tom 1% tolik let trvá? A jaké konkrétní problémy ohledně AESA radaru řeší s těmi Indy? Nebo se o tom radaru žádné negativní informace prostě nezveřejňují?

  Vyčítat někomu, že nepoužil jednu konkrétní informaci nebo zdroj je mimo, vůbec ji nemusí znát. Nikdo není úplně nestranný, ale při hájení jedné nebo druhé strany by měl používat věcné a pravdivé argumenty. Můžeš mi říct, kde Logic lže, používá nepravdivá data nebo neargumentuje věcně správně? Díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  20:04 07.12.2017

  logik: Ja som nepovedal, že vieme o všetkých problémoch Su-35. Len som reagoval na Shaniovo tvrdenie, že o ruských lietadlách sa nič negatívne nedozvieme. Pravda je však taká, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Ja som nepovedal, že vieme o všetkých problémoch Su-35. Len som reagoval na Shaniovo tvrdenie, že o ruských lietadlách sa nič negatívne nedozvieme. Pravda je však taká, že aj v Rusku sú mnohé veci kritizované.
  A čo sa týka "nekorektnej argumentácie", tak ty si posledný človek na svete, ktorý by sa tým mohol oháňať. Si brutálne zaujatý voči všetkému ruskému a preto nedážeš tieto veci racionálne zhodnotiť. Ideš tu rozprávať o neustálych odkladoch zavedenia Su-57, pričom v posledných rokoch ide tento program celkom slušne podľa plánu. Zaujímalo by ma, prečo si nám ešte nepovedal, že nový motor pre Su-57 je už namontovaný v jednom z prototypov a úspešne testovaný vo vzduchu? Presne tak ako Rusi pred rokom sľúbili.
  http://www.leteckymagazin.sk/l...
  To sa ti moc nehodí do krámu, však? Tak si o tom radšej taktne pomlčal. :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  19:42 07.12.2017

  logik: jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního obyvatelstva.

  Barevnou revolucí Ruského stylu se dá spíše nazvat vznik Doněcké a Luhanské republiky...
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  19:24 07.12.2017

  logik: asi jsi přehlédl toto..." A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic..." Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: asi jsi přehlédl toto..." A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic..." Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v Sevastopolu?

  Ano, barevné revoluce vyvolávají imperialisté ze západu. Rusové jednají pokud mají dostatečnou podporu obyvatelstva přímo a to tak, že rovnou pošlou tanky, viz. Čečensko, Jižní Osetie.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:54 07.12.2017

  kawa: rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce?
  Ten byl dobrej. Kdo že to obsadil Krym, na základě "revoluce místních"?

  Jo, promiň, já vím: tam to byla vůle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce?
  Ten byl dobrej. Kdo že to obsadil Krym, na základě "revoluce místních"?

  Jo, promiň, já vím: tam to byla vůle místních, revoluce vyvolávají vždy jen Ti imperialisté ze západu....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:53 07.12.2017

  pjek: Započítej do těch rizik to, že

  - Su35 létá v počtu řádově sto kusů. F35A bylo jen v LRIP vyrobeny skoro čtyři stovky. Které letadlo bude spíše odladěné?

  - Když vyvstane ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pjek: Započítej do těch rizik to, že

  - Su35 létá v počtu řádově sto kusů. F35A bylo jen v LRIP vyrobeny skoro čtyři stovky. Které letadlo bude spíše odladěné?

  - Když vyvstane na letadle nutnost nějaké modernizace či úpravy, bude to levnější na letadle, kterého jsou vyrobeny řádově stovky kusů, nebo na letadle, kterých bude vyrobeno kusů řádově tisíce?

  - Su35 bude brzo nahrazeno Su57. F35A tady bude následujících 30+ let. U kterého typu je větší šance, že na něj výrobce přestane dělat upgrady, náhradní díly atd..., nebo že to bude drahé, protože to bude kusová výroba?

  ===

  Co se týče "ozkoušených prvků" v su-35 - chceš tvrdit, že thurst vectoring na Su35 je nějak ozkoušenější, než konstrukce F35? Su35+Su30 zas o tolik víc než F35 v LRIPu na světě nelítá - a to Su30 má jinej motor než Su35 - samotný Su35 pak není na světě ani tak dlouho, jako první F35. Takže i v Su35 najdeš nemálo prvků, které nejsou oproti F35 nijak extra ozkoušené - a např. co se týče právě problémů s motory, tak bych si na bezproblémový provoz nijak nesázel. Viz např. problémy Suček v Indii. (jistě, může to jít na vrub indické údržbě, ale v kterých zemích, které jsou tradičními Ruskými zákazníky, bude údržba lepší?).

  Přičemž nemalá část technologií z F35 plyne ze zkušeností s F22, takže jestli na jedné straně budeme počítat Su-30, tak na druhé počítejme i F22. Vím, jsou konstrukcí poněkud dál, než deriváty Su-27 od sebe, ale ty klíčové "unikátní prvky" jsou právě udělány na základě zkušeností z F22. Su35 žádného takového předchůdce nemělo, narozdíl od F35, která má být "levnou verzí F22", tak všichni předchůdci (snad kromě pozdních verzí Su-30, které jsou ale defakto současníci Su-35) Su-35 jsou technologicky za ním. Paradoxně tedy F35 má oblasti, kde se implementovalo již vyzkoušené, zatímco u Su-35 šlo o první nasazení dané technologie.

  Navíc - největší změny mezi 4., 4.++ a 5. generací není v konstrukci letadla, ale v avionice. A zároveň je to zdaleka nejkomplexnější a nejhůř testovatelná část letadla. Tak trochu nevím, jak Tebou ražené tvrzení mám čist - jako přiznání, že Su-35 nemá tak vyspělou avioniku, jako F35?
  Nebo chceš tvrdit, že Su35 ji má stejně vyspělou, jako F35, ale dosáhl toho evolucí, zatímco F35 ne? To Tvrdíš na základě čeho? Nebo chceš tvrdit, že avionika Su35 je sice méně pokročilá, ale stejně efektivní? Opět, na základě čeho?
  Pokud má Su-35 alespoň řádově srovnatelnou avioniku s F35, pak není důvod, proč by měla trpět méně problémy. A pokud ji nemá, pak zas to na výkonech éra bude poznat.

  Tím nějak nechci tvrdit, že Su-35 je nespolehlivé nebo tak něco. Jen prostě že ten argument o ozkoušenosti je smysluplnej jen na první pohled. Na druhej pohled - vzhledem k tomu, kolik do vývojů technologií bylo narváno v posledních třiceti letech v Rusku a kolik do toho bylo narváno v USA, tak realita bude trochu někde jinde. Spíš bych tu zdůraznil šikovnost Ruskejch konstruktérů, že s relativně malými zdroji jsou schopni držet krok.

  Btw. vůbec ten argument je dobrej: když jsou rusové v něčem vepředu, jsou nejlepší. Když pozadu, používají "osvědčené technologie" :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  18:31 07.12.2017

  Pjek: za tvůj řekl bych, v dnešní době ideologicky nepřijatelný, strýčkem Samem a nejvyšsím sovětem EU neschváleným názorem, budeš zde brzy ukřižován jako zdejší ruský agent s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pjek: za tvůj řekl bych, v dnešní době ideologicky nepřijatelný, strýčkem Samem a nejvyšsím sovětem EU neschváleným názorem, budeš zde brzy ukřižován jako zdejší ruský agent s krycím názvem "kawa".

  Ano, rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce v ropných velmocech, protože netrpí surovinovinou nouzí zkloubenou s chamtivostí jako celý západ v čele s USA. Navíc mají pragmatické důvody...Rádi by prodávali vlastní suroviny za dobré ceny a v neposlední řadě, mají doma myslím min. 10mil muslimů a dobře vědí co dovedou když nejsou drženi u držky... A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic...

  Na druhou stranu ano, Putin je prakticky car a je to řekněme totalitní stát volnějšího režimu, s politikou pokud cara miluješ,nebo se do něj alespoň nese..š, tak máš klid...

  Obrovskou jejich výhodou a velkým nebezpečím je, že pokud car zavelí, tak tanky jedou... To EU by se o něčem takovém dohadovala rok. Nicméně v dnešní době internetu je pro každou velmoc hodně problematické sprostou invazi obhájit před vlastním národem.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  17:49 07.12.2017

  Ještě jeden faktor zmíním: Saudská Arábie prochází za značných otřesů socioekonomickým a politickým přeformátováním s vědomím, že ropné zdroje nejsou nevyčerpatelné a že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ještě jeden faktor zmíním: Saudská Arábie prochází za značných otřesů socioekonomickým a politickým přeformátováním s vědomím, že ropné zdroje nejsou nevyčerpatelné a že zkorumpovaný stát sežral neskutečně mnoho finančních zdrojů. Takže bude to jednak o penězích a dále o přijatelnosti nepeněžních podmínek kontraktů.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  17:45 07.12.2017

  Můj komplexní datamining sděluje, že s F-35 je spojeno mnohem více rizik užívání než se Su-35. Základním důvodem je vyšší podíl unikátních prvků v konstrukci F-35, evolučně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Můj komplexní datamining sděluje, že s F-35 je spojeno mnohem více rizik užívání než se Su-35. Základním důvodem je vyšší podíl unikátních prvků v konstrukci F-35, evolučně vyvynuté sučko staví na osvědčených prvcích a doplňuje je novými, náležitě odzkoušenými. Nicméně nemám kříšťálovou kouli.
  ->kawa: Míra globálního parazitismu nezávisí na disponibilních prostředcích, ale na rychlosti destrukce vlastních zdrojů. RF nejen že mnohokrát ústy svých reprezentantů deklarovala, že jí jde o mírový svět respektující mezinárodní právo vyplněný férovou mezinárodní spoluprací, ale v řadě posledních případů to v praxi i dokazuje, viz mezinárodní dohody a hlasování v mezinárodních institucích.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  16:37 07.12.2017

  danny: asi tak, kdo je nad věcí se neurazí. Někteří pánové si jednoduše o označení "AmíkoFil", či podobně doslova říkali a vždycky se ozve potrefená....no a oni se taky se mnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: asi tak, kdo je nad věcí se neurazí. Někteří pánové si jednoduše o označení "AmíkoFil", či podobně doslova říkali a vždycky se ozve potrefená....no a oni se taky se mnou zrovna nemazlili :-)

  Ale k věci...
  Podle mne si Amíci a Rusáci nemají moc vyčítat, I když vzhledem k ekonomické a vojenské síle Amíci svět rozvrtávají s podstatně větší vervou. Tím neříkám, že kdyby Rusové na to měli prostředky, tak by to nedělali stejně... Prostě dělit USa/RF na světlou/temnou stranu nebo opačně je dost dětinské.

  A ke srovnání F-35 a Su-35, pro mne to rozhodně není jasné, jak jsem psal, papír totiž snese všechno a pokud to skutečně vědí jak by duel dopadl, tak jen v Pentagonu a v Kremlu, Tady víme všichni.....

  A stačí se podívat do historie, proto bych byl opravdu v podceňování hodně opatrný... T34, IS, Jak 9, La5,7, Petljakov Pe-2, IL-2, Katuša...I ten Ruský samopal, byl na pistolové náboje lepší než MP-40. Oni když si Rusácí myslí, že jim jde o život, tak překvapivě vyrobí něco co je lepší než analogy mnohem vyspělejších protivníků.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  16:22 07.12.2017

  offtopic,
  teď jsem na to koukal na Palbě.

  Prostě.....tohle je možný jen v Rusku :-DDDDD

  https://www.youtube.com/watch?...

  offtopic,
  teď jsem na to koukal na Palbě.

  Prostě.....tohle je možný jen v Rusku :-DDDDD

  https://www.youtube.com/watch?...

 • danny
  09:50 07.12.2017

  kawa: osobně je mi bližší myšlenka multipolárního světa. Respektuji rusy pro urputnou snahu udržet se na dohled světové špičce ve vývoji zbraní, byť vzhledem k ekonomické situaci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: osobně je mi bližší myšlenka multipolárního světa. Respektuji rusy pro urputnou snahu udržet se na dohled světové špičce ve vývoji zbraní, byť vzhledem k ekonomické situaci, potenciálu, deficitu ve výzkumu a vývoji, sankcím a nevím čemu ještě, by každý normální člověk považoval za předem ztracený boj. Oni občas dokážou přijít s překvapivým asymetrickým řešením, které má daleko k dokonalosti, ale je good enough pro dosažení jejich strategických cílů.
  Mají můj velký respekt pro to, jak zvládli operaci v Sýrii. Po všech stránkách - logistika, diplomacie, bojové operace, PR... Jsem přesvědčený, že jejich vstup do války zabránil smrti statisíců a zkrátil utrpení milionů obyvatel od Damašku až po vládou ovládanou část Allepa a že i většina obyvatel na územích, která byla dobyta zpět od všech aktérů, tuto změnu vítá.
  Ale přesto, že jim docela fandím, nemůžu zavírat oči před tím, že se jako jakákoli velmoc soustředí hlavně na dosahování vlastního prospěchu, že jsou pro jeho dosažení velmi ochotni porušit nejen mezinárodní právo, ale také nepsané principy humanity. Že se jejich ekonomika plácá kolem okraje propasti, státní správa je podobně efektivní a křišťálově čistá jako právní stát. Že jim v mnoha technologiích prostě ujel vlak a že i výsledky geniálního vývoje nejsou schopni připravit pro hromadnou výrobu.
  Promiň, ale pokud se tady někoho snažíš přesvědčit, že je SU-35 lepší, než F-35, nebo naznačovat, že za ruským úspěchem v Sýrii stojí hlavně super vyspělá technika a když ti dojdou argumenty, tak urážet ostatní účastníky diskuse osobními útoky, přemýšlím, jestli tomu fakt věříš, nebo tě prostě jen baví nasírat lidi a provokovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  17:45 06.12.2017

  Pánové, je mi líto, že váš milovaný Strýček Sam dostal v Sýrii tak strašně na pr**l, ale zkuste se přes to přenést :-)

  A doporučuji sledovat napříště zdroje všech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, je mi líto, že váš milovaný Strýček Sam dostal v Sýrii tak strašně na pr**l, ale zkuste se přes to přenést :-)

  A doporučuji sledovat napříště zdroje všech stran...

  Good luck
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:47 06.12.2017

  Logiku,

  nekrm trola.:)

  Logiku,

  nekrm trola.:)

 • logik
  13:43 06.12.2017

  JardaBrum:
  Dost toho napsal Shania - dodal bych jen to, že Asad vlastnil rafinérie a do nich potřeboval přísun levné ropy. Proto byly doby, kdy měl Asad s IS dohodu o neútočení, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JardaBrum:
  Dost toho napsal Shania - dodal bych jen to, že Asad vlastnil rafinérie a do nich potřeboval přísun levné ropy. Proto byly doby, kdy měl Asad s IS dohodu o neútočení, která dovolovala bezproblémový přísun ropy do Asadových rafinérií. Viz např.
  http://www.telegraph.co.uk/new...

  Jinak, co bylo z mé poznámky demagogické?
  Hizballáh nejsou teroristi?
  Asad nebojoval především se všemi jinými frakcemi, a IS nenechával na +- pokoji do té doby, dokud nezačal IS prohrávat na všech frontách? Kolik ztratil IS území na frontě s Asadem během roku 2015, a kolik ztratil IS území na frontách s ostatními stranami konfliktu? A naopak - kolik získal Asad během 2015 území od IS a kolik získal území od jiných stran konfliktu? Tyto dvě srovnání naprosto jasně dokazují, že prioritou Asada bylo vše, jen ne boj s IS.

  Demagogie je naopak nazývat Rusko-Íránsko-Asadovskou koalici za protiterostickou. Je to normální koalice za urvání co nejvíce vlivu v Sýrii. A její součástí jsou teroristi a prokazatelně neměla problém spolupracovat s nejhoršími teroristy, co v Sýrii jsou, když se jim to hodilo...
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:34 06.12.2017

  kawa & logik: kluci, vy byste si měli dát někde sraz a hezky si popovídat. Sice každej fandíte jinému týmu, ale dáváte do toho fandění i kus toho srdíčka. Že to pak občas malinko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa & logik: kluci, vy byste si měli dát někde sraz a hezky si popovídat. Sice každej fandíte jinému týmu, ale dáváte do toho fandění i kus toho srdíčka. Že to pak občas malinko kulhá po faktické nebo logické stránce, vezmi čert. Ale je to hezký vidět dnes někoho tak zapáleného pro jeho věc..
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  13:22 06.12.2017

  kawa: myslíš ty cysterny, které byly na fotkách od ruského MO - které když si člověk ty fotky zvětšil, tak zjistil, že to vůbec žádné cysterny nejsou? Koukám, žes jim to sežral i s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: myslíš ty cysterny, které byly na fotkách od ruského MO - které když si člověk ty fotky zvětšil, tak zjistil, že to vůbec žádné cysterny nejsou? Koukám, žes jim to sežral i s navijákem.

  sokrates:
  Tvoje argumentace je nekorektní (falešná generalizace). To, že do Ruských médií prosáknou nějaké problémy o Su-35 nějak dokazuje, že se ví o VŠECH, nebo alespoň o VĚTŠINĚ problémů těchto letadel? To tvrdíš na základě čeho?

  (Obzvlášť, když ruské MO (na jehož zprávách jsou zprávy nezřídka založeny) prokazatelně opakovaně lhalo ohledně techniky používané v rudé armádě (na požádání doložím konkrétní případy, kdy se tak stalo)).


  Nebo naopak chceš tvrdit, že v pravidelně zveřejňovaných zprávách o projektu F-35 je zamlčované podstatné množství z problémů, kterým trpí F-35? Pokud ano, opět, co tě k takovému názoru vede?
  A i pokud to tvrdíš, na základě čeho tvrdíš, že ta míra zamlčování je srovnatelná s Ruskem, které žádné takové informace ani nedodává?

  A pokud netvrdíš ani jedno, pak prostě je Tvé srovnávání problémovosti na základě toho, co se ví o problémech F-35 a Su-35, mimo.

  ===

  že se mýlíš, dokazují např. i konkrétní případy. Např.Mig 29. Alžír je vrátil. Indie si stěžovala, že mají problémy s motorama. Bulhaři si stěžovali, že mají problémy s motorama. Z těch pár migů 29, co byli nasazeni na Kuzněcovovi dojel na jeden na selhání motorů (vzhledem k tomu, že má dva, tak poněkud nepravděpodobná situace) - tam se to pochopitelně ututlat nedalo (i když opravdová příčina byla možná jinde).

  Kolik bylo zaznamenáno předtím problémů s Mig29 v Rusku - obzvláště co se týče motorů? Vzhledem k problémům států s motory by jich mělo být nemálo....
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  12:49 06.12.2017

  Shania: dík že jsi to shrnul, tak nějak bych to napsal i já, kdybych to tak pěkně uměl.
  Já jsem chtěl pouze upozornit na zjevnou logikovu demagogickou poznámku.
  Už se k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: dík že jsi to shrnul, tak nějak bych to napsal i já, kdybych to tak pěkně uměl.
  Já jsem chtěl pouze upozornit na zjevnou logikovu demagogickou poznámku.
  Už se k tomu nebudu vyjadřovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:25 06.12.2017

  JardaBrum: Asad - režim, frakce s ním spojené ano, Putin ne - nejspíš rusku připisuješ mnohem větší roli než v syrii ve skutečnosti má.

  Nevím jak si tu válku představuješ, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JardaBrum: Asad - režim, frakce s ním spojené ano, Putin ne - nejspíš rusku připisuješ mnohem větší roli než v syrii ve skutečnosti má.

  Nevím jak si tu válku představuješ, ale žijí tam pořád miliony civilistu, kteří potřebují aspoň základní komodity. Lidi potřebují peníze aby přežili, takže buď praci pro někoho, kdo tam zrovna platí, účastnit se rovnou nějaké ilegální činnosti a nebo se nechat najmout nějakou skupinou.

  A samozřejmě je tu plno lidí co takové situace využijí pro svoje obohacení a navíc takové konflikty vedou k vzestupu těch nejhorších kriminálních živlů co jsou normálně operují skytě Je tam čilá doprava a obchod mimo kompletně izolovaných/obležených oblasti kam se musí pašovat a uplácet frakce dodrží checkpointy. Výběr mýtného a v mnoha případech předprodej humanitární pomoci a jídla (obzvlášť když se dané frakci podaří obléhat nějaké město/čtvrť) je taky hlavní zdroj velké části frakcí...

  Do rakka např. fungovala i pravidelná autobusová linka z damašku min do roku 2016....

  ISIS v podstatě jen kontrolovalo ropná pole/rafinerie. Berou podíl na zisku a daně. Místní se starají o provoz.
  Majorita syrské ropy je pro lokální potřeby a v podstatě hned po vytěžení je už v rukou lokálních obchodníků/překupníků a ti ji dodají kdekoliv je poptávka. ISIS v podstatě jen kontrolovalo ropná pole/rafinerie. Režim je jeden z mnoha zákazníků
  ---
  a pokud je cena nižší, než je stoj zahraniční import ropy/plynu na kterém jsou závislí (hadej, kdo to asi tak může platit, režim uz v 2013 neměl prostředky na na 40%svých výdajů) atd... Režim pak díky kontrole nad ropou a dalšími cenými komoditami (munice, hnojivo, atd), má tak páku na stovky různých skupin (které je potřebují a nemají k nim jinak přístup) které takto kontroluje a udržuje si tak jejich poslušnost.
  --
  Někteří podnikavci pašovali v kanystrech ropu do Turecka přes hory. Ale to je nic ve srovnání s tím kam šla Irácka produkce ropy ropovodem přes Turecko (Izrael, myslím že i Italie atd).
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  12:07 06.12.2017

  kawa: o tom vím ale to co tvrdí logik chápu přesně naopak. A pokud mně paměť neplete tak ropu a produkty z ní "odebírali" (ve smyslu nakupovali) od IS především Turci a paradoxně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: o tom vím ale to co tvrdí logik chápu přesně naopak. A pokud mně paměť neplete tak ropu a produkty z ní "odebírali" (ve smyslu nakupovali) od IS především Turci a paradoxně povstalci (tzv. umírněná opozice) a dokonce i Kurdové.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  11:40 06.12.2017

  JardaBrum: no pokud já vím, tak Rusko prakticky hned po svém vstupu do Sýrie rozstřílelo IS a ostatním teroristům tisíce cisteren.

  Bohužel, ty cisterny tam jezdili už dva roky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JardaBrum: no pokud já vím, tak Rusko prakticky hned po svém vstupu do Sýrie rozstřílelo IS a ostatním teroristům tisíce cisteren.

  Bohužel, ty cisterny tam jezdili už dva roky před tím a letadla západní koalice je jaksi neviděla...
  Skrýt celý příspěvek

 • JardaBrum
  11:03 06.12.2017

  Omlouvám se za OT ale už jsem to v diskuzi na AN zhlédl několikrát, naposledy logik 5.12.2017 22:53. On skutečně Asad nebo Putin odebírali od IS ropu? A "ve velkém"..??

  Omlouvám se za OT ale už jsem to v diskuzi na AN zhlédl několikrát, naposledy logik 5.12.2017 22:53. On skutečně Asad nebo Putin odebírali od IS ropu? A "ve velkém"..??

 • Shania
  09:59 06.12.2017

  Sokrates: těžko si něco takového přečteš v reportu, který je vydávaný jednou ročně a překvapilo by mě to, kdyby se to objevilo už v reportu dote za rok 2017..., který je už nejspíš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: těžko si něco takového přečteš v reportu, který je vydávaný jednou ročně a překvapilo by mě to, kdyby se to objevilo už v reportu dote za rok 2017..., který je už nejspíš napsaný. Tohle je něco co se dozvíš max z tiskovky/rozhovoru, pokud by to vůbec považoval někdo jako tohle za nutné se o tom zmínit.

  Špatně zajištěný panel, který se pravidelně otevírá (slouží k tankování letadla) je teď rozpadávání F-35 za letu?

  Zajištění panelu není podle mechaniků uplně ideální (podobný případ se stal v 2014) a pokud to nebyla chyba personálu a i pokud byla, stejně může dojít k nějakým změnám, aby proces byl blbovzdornější/lepší, pokud to budou považováno za nutné.

  otvíraní panelu zde:
  https://youtu.be/w1tdXpRVbOI?t...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  08:55 06.12.2017

  Logik: Neporovnávam! Pretože v Rusku nič, ako GAO report neexistuje. Na druhú stranu, ak čítaš ruské správy, tak sa dozvieš množstvo kritiky na modernú techniku. To, že k Tebe sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Neporovnávam! Pretože v Rusku nič, ako GAO report neexistuje. Na druhú stranu, ak čítaš ruské správy, tak sa dozvieš množstvo kritiky na modernú techniku. To, že k Tebe sa dostáva z toho len zlomok v češtine (príp. angličtine), je len Tvoj problém.
  Samozrejme, nikto netvrdí, že k ruskému občanovi sa dostane také isté množstvo informácií ako k americkému. To je nemožné už len kvôli veľkým odlišnostiam v politickej kultúre a systémoch oboch krajín. Na druhú stranu, chceš povedať, že Ty si sa dozvedel o rozpadajúcej sa F-35 z nejakého oficiálneho reportu? Pretože zvyšok sveta to vie z japonských správ a z fotiek na Twitteri.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  06:33 06.12.2017

  Logik: nemůžu za zo, že registruješ pouze informace vydané Americkým ministerstvem propagandy.
  Žij blaze.

  Logik: nemůžu za zo, že registruješ pouze informace vydané Americkým ministerstvem propagandy.
  Žij blaze.

 • logik
  22:53 05.12.2017

  kawa: jasně - Asad spolu s teroristickym Hizbaláhem a Ruskem založily protiteroristickou alianci, která se projevovala tak, že jedinej, proti komu v regionu první skoro rok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: jasně - Asad spolu s teroristickym Hizbaláhem a Ruskem založily protiteroristickou alianci, která se projevovala tak, že jedinej, proti komu v regionu první skoro rok existence koalice skoro nebojovali, byl IS, ale zase od něj ve velkém odebírali ropu....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:51 05.12.2017

  sokrates: Ty fakt srovnáváš reporty o PAK-FA, kdy (trochu parafrázuji) už asi deset let budou za dva roky uvedeny do výzbroje - takže evidentně poměrně často přinejmenším "mlžej" - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: Ty fakt srovnáváš reporty o PAK-FA, kdy (trochu parafrázuji) už asi deset let budou za dva roky uvedeny do výzbroje - takže evidentně poměrně často přinejmenším "mlžej" - s tím, kolik je k dispozici informací o každé blbině programu F35?
  A tvrdíš, že o ruských letadlech víme srovnatelné množství informací a hlavě reportů o jejich chybách a problémech? Fakt?

  Nebo z toho, že když je fakt velkej průšvih, tak už ho rusové neututlají a radši zveřejní, se jen naivně domníváš, že ta letadla žádné jiné průšvihy nemají?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:40 05.12.2017

  KóĎA: jedná se o stroje v 2b a starší konfiguraci.

  Je to v podstatě (jeden z mnoha) navrh JPO pro USAF, že vzhledem k omezeným zdrojům je ponechají tak jak jsou, protože budou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: jedná se o stroje v 2b a starší konfiguraci.

  Je to v podstatě (jeden z mnoha) navrh JPO pro USAF, že vzhledem k omezeným zdrojům je ponechají tak jak jsou, protože budou stejně určené pro výcvik. Finální rozhodnutí je na USAF.

  O kolik strojů se jedná ti doporučuji perfektní shrnutí v postu 2590

  https://forum.keypublishing.co...

  --------------
  kawa: je fakt zajímavé jak moc lidí vídí pouze ten konflikt mocností a uniká jim kdo doopravdy kontroluje režim v syrii.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  21:20 05.12.2017

  Slavoslav: no pochopil, Rusko - Sýrie -Irán - Irák přeci vytvořili společnou protiteroristickou koalici. A společně uspěli.

  No a pokud narážíš na komouše, tak největší komouši ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: no pochopil, Rusko - Sýrie -Irán - Irák přeci vytvořili společnou protiteroristickou koalici. A společně uspěli.

  No a pokud narážíš na komouše, tak největší komouši jsou kurdové, spojenci našich božských USA... To se nám to nějak zamotává :-)))
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:13 05.12.2017

  Shania: Myslím, že Su-35S sú vo vývoji v tom zmysle, že stále majú integrovanú len obmedzenú škálu zbraní. Veľká časť deklarovaného arzenálu (hlavne vzduch-zem) zrejme stále nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Myslím, že Su-35S sú vo vývoji v tom zmysle, že stále majú integrovanú len obmedzenú škálu zbraní. Veľká časť deklarovaného arzenálu (hlavne vzduch-zem) zrejme stále nie je súčasťou výzbroje.
  Čo sa týka problémov Su-35S, samozrejme, neviem 100% zaručiť, že ich nemá, keďže na nich nelietam. Ale na druhú stranu nebol by som taký skeptický k tomu ako Rusi informujú o nedostatkoch svojej leteckej techniky. V minulosti na rovinu povedali, že im zhrdzaveli krídla na 100 kusoch MiGov-29, dlhodobo informujú o komplikáciách s PAK FA a reporty zo sýrskej kampane otvorene hovoria o nedostatkoch presne riadenej munície. Asi najmenej lichotivý je posledný prípad Mi-28, kde otvorene priznávajú obrovské nedostatky týchto moderných vrtuľníkov:

  http://www.leteckymagazin.sk/l...

  Na druhú stranu treba povedať, že Su-35 už z princípu nemôže mať až tak veľké problémy ako F-35, lebo z technologického hľadiska ide o oveľa menší posun vpred. A tým pádom sa pri vývoji eliminuje množstvo konštrukčných komplikácií.

  KóĎA: Uvažuje sa o tom, ale nie som si istý, či už to bolo schválené. Týka sa to 108 lietadiel:
  http://airsoc.com/articles/vie...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:12 05.12.2017

  kawa

  esteze si to pochopil tak spravne stranicky a spravne dedukoval, ze hovorim o USA

  kawa

  esteze si to pochopil tak spravne stranicky a spravne dedukoval, ze hovorim o USA

 • kawa
  21:07 05.12.2017

  Slavoslav: no já nevim, Rusko má přístav, základnu, letiště, přístup po celé Sýrii, jsou považováni za zachránce...USA je zahrabáno někde v poušti s kurdama, které nikdo nechce a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: no já nevim, Rusko má přístav, základnu, letiště, přístup po celé Sýrii, jsou považováni za zachránce...USA je zahrabáno někde v poušti s kurdama, které nikdo nechce a je považováno za vetřelce...
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  20:51 05.12.2017

  kawa

  ono tym komu patri Syria by som si nebol isty. Medialne vsetku slavu zhrablo Rusko, ale nebol by som si isty ci vacsi podiel na vitazstvach nemaju Iran a Hizbalah kde najma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa

  ono tym komu patri Syria by som si nebol isty. Medialne vsetku slavu zhrablo Rusko, ale nebol by som si isty ci vacsi podiel na vitazstvach nemaju Iran a Hizbalah kde najma Iran tam uz zostane asi natrvalo.

  Iran tam prisiel o kolko? Troch generalov sa mi zda
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  20:50 05.12.2017

  "verzí" = "důvodů"

  píšu to jako tatar :-(

  "verzí" = "důvodů"

  píšu to jako tatar :-(

 • KóĎA
  20:44 05.12.2017

  Shania: nevíš něco o tom, že by více jak 100 F-35 (skoro polovina k dnešnímu dni vyrobených exemplářů) prvních verzí mělo být z úsporných verzí použito jenom k výcviku popř. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nevíš něco o tom, že by více jak 100 F-35 (skoro polovina k dnešnímu dni vyrobených exemplářů) prvních verzí mělo být z úsporných verzí použito jenom k výcviku popř. kanibalizaci - protože se jejich upgrade odpovídající operačnímu využití nevyplatí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:28 05.12.2017

  sokrates: a proc si myslis, ze su35 neni porad ve vyvoji? to ze neslysis o problemech neznamena, ze je nema:) a nijak je neresi...

  problem s korozi je ve zkratce chybejici ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: a proc si myslis, ze su35 neni porad ve vyvoji? to ze neslysis o problemech neznamena, ze je nema:) a nijak je neresi...

  problem s korozi je ve zkratce chybejici ochrany nater na sroubech (ram zvysuje korozi, takze srouby musi byt chranene), takze jejich zivotnost je mensi nez ma byt. resi se to, protoze tato zmena usetri miliony.

  i F35A sdili nektere featury ktere maji implementovane obe namorni verze.

  Tohle je jen jeden z mnoha problemu, co by se u jinych stroju vubec neresili a prislo by se na ne az po letech ve sluzbe. takovych veci budou jeste stovky....
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:11 05.12.2017

  Marw
  opravdu to nikde napsané není,jen je to pravděpodobné.
  Např.americký TRADOC asymetrickým konfliktům věnuje značnou pozornost.

  Marw
  opravdu to nikde napsané není,jen je to pravděpodobné.
  Např.americký TRADOC asymetrickým konfliktům věnuje značnou pozornost.

 • Marw
  19:51 05.12.2017

  Tesil - to je sice pekne, ale nikde nie je napisane ze tie konflikty uz budu naveky len asymetricke a na vyvoj tychto momentalne "promo hraciek" ked sa asymetricky konflikt zmeni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil - to je sice pekne, ale nikde nie je napisane ze tie konflikty uz budu naveky len asymetricke a na vyvoj tychto momentalne "promo hraciek" ked sa asymetricky konflikt zmeni na symetricky uz bude sakra pozde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:15 05.12.2017

  Porovnávanie F-35 a Su-35 nie je príliš fér, keďže vývoj F-35 stále nie je ukončený a trápi ho spústa problémov (ako napr. korózia).
  S nadsázkou sa dá povedať, že síce ide o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Porovnávanie F-35 a Su-35 nie je príliš fér, keďže vývoj F-35 stále nie je ukončený a trápi ho spústa problémov (ako napr. korózia).
  S nadsázkou sa dá povedať, že síce ide o špičkové lietadlo, len keby sa počas letu nerozpadávalo. :-) A to doslova:
  https://www.defensenews.com/ai...
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  18:27 05.12.2017

  Moc nechápu, co má věštění z křišťálové koule o budoucích konfliktech na BV společného s výběrem letadel pro UAE...

  ...plevel...

  Moc nechápu, co má věštění z křišťálové koule o budoucích konfliktech na BV společného s výběrem letadel pro UAE...

  ...plevel...

 • Tesil
  18:05 05.12.2017

  Marw
  provozovat stealth letouny v éře asymetrických konfliktů je spíše otázka prestiže nežli nutnosti.
  Dále je to ukázka technologických možností a demonstrace síly.Nic víc,nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw
  provozovat stealth letouny v éře asymetrických konfliktů je spíše otázka prestiže nežli nutnosti.
  Dále je to ukázka technologických možností a demonstrace síly.Nic víc,nic míň.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:46 05.12.2017

  kawa:
  Ak ste si nevšimli, je na spadnutie konflikt medzi Hisballahom a Izraelom, ktorý bude musieť "Bibi" dobojovať do nasledujúcich volieb v roku 2019, aby mohol ukázať výsledky. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa:
  Ak ste si nevšimli, je na spadnutie konflikt medzi Hisballahom a Izraelom, ktorý bude musieť "Bibi" dobojovať do nasledujúcich volieb v roku 2019, aby mohol ukázať výsledky. Ak vypukne, bude sa bojovať aj na území Sýrie a bude v ňom viazaná väčšina proasadovských síl. Čiže sa ešte črtá, že to bude celkom zaujímavé.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  17:23 05.12.2017

  Míšo... to se asi nechápeme, politika...hodný, zlý...to neřeším, neb je to moc komplikované a kdo je bez viny ať hodí kamenem...
  Měl jsem mysli vojenský výsledek v Sýrii. Ten je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míšo... to se asi nechápeme, politika...hodný, zlý...to neřeším, neb je to moc komplikované a kdo je bez viny ať hodí kamenem...
  Měl jsem mysli vojenský výsledek v Sýrii. Ten je jasný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:02 05.12.2017

  Kawě....

  V Sýri vyhrála pouze autokracie, sice narozdíl od náboženského fundametalismu asi nebude vykřikovat smrt všem, ale k žití tam stejně nebude, byť bez křiku. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kawě....

  V Sýri vyhrála pouze autokracie, sice narozdíl od náboženského fundametalismu asi nebude vykřikovat smrt všem, ale k žití tam stejně nebude, byť bez křiku. Ale milovníci silných osobností budou vždy mít vlastní dušičku malou a vždy budou fandit autokratům. Ne, nejsem milovník současného USA, vyhrál Busch III(Trump) a když jsem ho kritizoval před nástupem, ruští aktivisti mě hejtili a dnes? Nějak už ho zdá se nemají v lásce, jakto?
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  17:02 05.12.2017

  PavoIR: Hmm, tak to asi každý žijeme v jiném čase...co na to říci :-)

  PavoIR: Hmm, tak to asi každý žijeme v jiném čase...co na to říci :-)

 • kawa
  17:01 05.12.2017

  Calhoun: souhlas, ale to jak na tom Rus s dnes opravdu je, my určitě nevíme. A ti co to ví, o tom stejně nesmí mluvit.

  Ale vzhledem k nedávným výsledkům a to zejména v Sýrii, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Calhoun: souhlas, ale to jak na tom Rus s dnes opravdu je, my určitě nevíme. A ti co to ví, o tom stejně nesmí mluvit.

  Ale vzhledem k nedávným výsledkům a to zejména v Sýrii, to asi tak zlé nebude. Na hlavu poražena odchází západní koalice v čele s USA...ať se Vám to líbí, nebo ne, Sýrie dnes patří Rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  16:57 05.12.2017

  kawa: Konflikty v Sýrii, na východe Ukrajiny a o Krym ešte nie sú ani v polovici a už sa snažíte pasovať víťaza? Prečo máte tak naponáhlo? :-D

  kawa: Konflikty v Sýrii, na východe Ukrajiny a o Krym ešte nie sú ani v polovici a už sa snažíte pasovať víťaza? Prečo máte tak naponáhlo? :-D

 • kawa
  16:54 05.12.2017

  To bylo řečí, Bašár Asad musí odejít, Kerry se málem uřval...
  Pak si to pár dnů před očekávanou smrští Tomahavků přihasil raketový křižník s podporou a bylo vymalováno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To bylo řečí, Bašár Asad musí odejít, Kerry se málem uřval...
  Pak si to pár dnů před očekávanou smrští Tomahavků přihasil raketový křižník s podporou a bylo vymalováno :-))

  Nebo si to už nepamatujete?
  Skrýt celý příspěvek

 • Calhoun
  16:48 05.12.2017

  kawa: Mas pravdu v tom ze proti pasivni detekci ala Tamara je Ti stealth uplne k nicemu. Bohuzel vedet ze "neco tam je" je jedna vec a zamknout to "neco" do zamerovace a navest na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: Mas pravdu v tom ze proti pasivni detekci ala Tamara je Ti stealth uplne k nicemu. Bohuzel vedet ze "neco tam je" je jedna vec a zamknout to "neco" do zamerovace a navest na to strelu je vec uplne jina. A o tom to cele je. Samozrejme ze tu "neviditelnou" F-35 muzes detekovat, zamerit i sestrelit ale budes k tomu potrebovat mnohem vic nez Tamaru a Sucko s Irbisem.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  16:45 05.12.2017

  JJ Míšo, máš pravdu to bylo vidět v Sýrii, jak si Rusko vytřelo s celou slavnou západní koalicí řiť. A kdo je vlastně vítězem v Sýrii?

  A na Ukrajině, Krymu si taky někdo s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JJ Míšo, máš pravdu to bylo vidět v Sýrii, jak si Rusko vytřelo s celou slavnou západní koalicí řiť. A kdo je vlastně vítězem v Sýrii?

  A na Ukrajině, Krymu si taky někdo s někým vytřel řiť, nebo snad ne?

  Nějak mi to nejde do hlavy, jak to ti křováci z východu dělají...Nebo si tady někdo lže do kapsy???
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  16:36 05.12.2017

  Když se tu pitvá ona tech. stealth. Jaký je vývoj laseru, pro detekci (lidar?) a komunikaci pro tato éra, mám dojem, že rádio se stává pomalu nechtěným, samozřejmě vím, že s mraky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se tu pitvá ona tech. stealth. Jaký je vývoj laseru, pro detekci (lidar?) a komunikaci pro tato éra, mám dojem, že rádio se stává pomalu nechtěným, samozřejmě vím, že s mraky a zaměření paprsku nebude sranda.

  K tématu dodám, hádejte se a bijte se, ale faktem zůstává zastaralost východní techniky, výhodou bude ale její cena. Ovšem otázka zní, vyplatí se, když nevyhrává?
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  16:28 05.12.2017

  kawa

  Naštuduj si ako funguje GPS

  kawa

  Naštuduj si ako funguje GPS

 • StandaBlabol
  16:06 05.12.2017

  to Shania:

  Díky.

  to Shania:

  Díky.

 • Shania
  15:53 05.12.2017

  standa: jediny cisla jsou ze SAR 2015 reportu kde je to tesne pod 30000usd v usaf

  f16 je stoji okolo 260000usd.

  ma to jit jeste asi o 20% dolu.

  mimochodem to jsou ceny pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  standa: jediny cisla jsou ze SAR 2015 reportu kde je to tesne pod 30000usd v usaf

  f16 je stoji okolo 260000usd.

  ma to jit jeste asi o 20% dolu.

  mimochodem to jsou ceny pro usaf, tedy letectvo schopne stroje nasadit kdekoliv na svete a ne na jedne zakladne.

  celkove by rocni provoz mel stat asi o 10% vic jak f16, ale nalitaji min hodin...

  kus za kus je tedy f35 drazsi na provoz, ale ne 2x
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  15:46 05.12.2017

  K Tamaře a Věře... od blbce vy géniové :-))
  Už to mám! pokud F-35 poletí podle skládací mapy co si koupí u benzínky, tak na něj nikdo nemá...


  Názvem pasivní detekce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Tamaře a Věře... od blbce vy géniové :-))
  Už to mám! pokud F-35 poletí podle skládací mapy co si koupí u benzínky, tak na něj nikdo nemá...


  Názvem pasivní detekce vzdušných cílů lze obecně označit zjištění létajících objektů pasivními metodami, t. j. technikou, která ke zjištění cíle nevyužívá vlastní vyzařování (vysílání), ale pouze přijímá a vyhodnocuje jeho charakteristické příznaky v optickém, zvukovém, tepelném nebo elektromagnetickém spektru

  Předmětem zájmu pasivních systémů je proto signál, jeho parametry v prostoru, čase a souvislostech. Vzhledem k fyzikálním možnostem detekce jsou pro soudobé pasivní systémy reálným zdrojem informací především signály palubních radiolokátorů, navigačních dotazovačů, identifikačních odpovídačů, rušičů (impulsních nebo šumových) a prostředků přenosu dat (Data Link).
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  15:44 05.12.2017

  Marw

  Pasívne radary nemusia zachytávať nutne vysielanie z cieľa. Najnovšie generácie od vás z čiech dokázali napríklad detekovať aj narušenie vĺn mobilných vysielačov ak cez je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marw

  Pasívne radary nemusia zachytávať nutne vysielanie z cieľa. Najnovšie generácie od vás z čiech dokázali napríklad detekovať aj narušenie vĺn mobilných vysielačov ak cez je niečo preletelo.

  Každopádne, dobré to je len na to, aby obsluha vedela, že tam niekde niečo je. Ale nevie kde presne a čo.

  Ostatne aj preto česi patria v tejto oblasti k špičke. Najväčší hráči sa na tieto radary nesústredili lebo nie sú až tak užitočné.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  15:40 05.12.2017

  to kawa:

  Co přesně Shania s Logikem nevědí? Kolik má Su-35 a F-35 motorů? Jaký mají ty motory tah? Kolik ty stroje váží? Jak spočítat poměr tahu a hmotnosti?

  Prostě tady ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to kawa:

  Co přesně Shania s Logikem nevědí? Kolik má Su-35 a F-35 motorů? Jaký mají ty motory tah? Kolik ty stroje váží? Jak spočítat poměr tahu a hmotnosti?

  Prostě tady plácneš blbost a když ti ji někdo vyvrátí čísly, tak je amikofanatik. To je argumentace na úrovni...

  to Shania,

  Prosím, nevíš, jak je to s cenou letové hodiny F-35? Posledně tu byla v diskuzi hodnota, která byla několikanásobek ceny F-16 a ostatních strojů 4. generace. Docela mě to překvapilo a nikdo to tu nezpochybnil. Je to tak?
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  15:32 05.12.2017

  kawa:
  1) Nikto nikdy netvrdil ze F-117/F-22/F-35 su nezostrelitelne. Ak vies kedy priblizne a v akej vyske bude masina letiet tak ju da dole aj nemecky Flak z II. svetovej vojny. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa:
  1) Nikto nikdy netvrdil ze F-117/F-22/F-35 su nezostrelitelne. Ak vies kedy priblizne a v akej vyske bude masina letiet tak ju da dole aj nemecky Flak z II. svetovej vojny. Vyvodzovat cokolvek z jedineho zostrelu je pekna hovadina.

  2) Opravte ma niekto ak sa mylim, ale F-117 nedisponovala radarom, mala len laserovy znackovac, tak ze pokial pilot nebol uplny magor a neletel so zapnutym transponderom a nevykecaval sa permanentne do vysielacky tak mu pasivny radar ako Tamara mohol fukat praskovy cukor do nasavania. Pokial viem tak Neva umoznovala aj priame navedenie na ciel pomocou optickeho sledovania. Ak vedeli z ktoreho smeru ho ocakavat tak strely nan mohol naviest operator povelovym navadzanim a v takom pripade je samozrejme jedno ci bol stealth alebo nie. To ale opat nezanmena ze Stealth je na nic a Neva je ultimatny PVO system.

  3) Ak Rusko povazuje Stealth za prekonane a zbytocne, preco sa tak radi chvalia stealth charakteristikami u Su-57 a PAK-DA? A naco sa s tym obtazuju cinania ked vedia ze je to prekonana technologia?

  A na zaver, neviem kto vymyslel ze stealth = nevyditelne, moja anglictina nie je najlepsia ale pokial viem, stealth = kradmy. Co je dost podstatny rozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Qakin
  15:25 05.12.2017

  kawa: do teď se mi dařilo na blbost nereagovat, ale nedá mi to. Čekal jsem, čím budeš "argumentovat" dále a předpokládal jsem nějakou blbost. Nezklamal jsi. Děkuji :-)

  kawa: do teď se mi dařilo na blbost nereagovat, ale nedá mi to. Čekal jsem, čím budeš "argumentovat" dále a předpokládal jsem nějakou blbost. Nezklamal jsi. Děkuji :-)

 • kawa
  15:04 05.12.2017

  kubo4747: ano, já nevím nic, ale vy všichni také ne. Papír snese všechno, hlavně pokud jde o marketing. "Neviditelná" F-117A se poroučela k zemi už v roce 1999 v Srbsku. A to měli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kubo4747: ano, já nevím nic, ale vy všichni také ne. Papír snese všechno, hlavně pokud jde o marketing. "Neviditelná" F-117A se poroučela k zemi už v roce 1999 v Srbsku. A to měli Srbové upravenou sovětskou raketu z 60tých let, ne současnou Hi-tech co má dnes např. Rusko. A taky ho museli něčím zaměřit ne? Že by Tamara?

  Vy pořád věříte v obtížnou zjistitelnost, někdo tu psal o našem pasivním sledovacím system "Věra". Pamatujete na tu histerii američanů když jsme ho chtěli vyvézt? A to je Věra na světě od r. 1995.

  Může to být propaganda, ale velitel Ruských sil v Sýrii se cca před rokem tzv. neviditelnosti steahlt letounů doslova vysmál, nazval to nějak jako "vysněná přání popletenců" ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:05 05.12.2017

  Jak se tu tak probíral ten vzdušnej boj a co je pro něj důležitý:

  1) Vědět že nějakej nepřítel je vůbec kolem. Jak to nevíte, tak ste fprdeli. Tady je Stealth masivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak se tu tak probíral ten vzdušnej boj a co je pro něj důležitý:

  1) Vědět že nějakej nepřítel je vůbec kolem. Jak to nevíte, tak ste fprdeli. Tady je Stealth masivní výhoda.

  2) Výkonný obratný éro. Platí, že potřebujete oboje - jak obratnost, tak i hrubou sílu. Když ste obratní a nemáte výkon, dopadnete jak Zera v druhý půlce války nebo Sedmnáctky na Vietnamem. Když máte výkon a nemáte obratnost, ste sice nahraní, ale utýct můžete dycky.

  3) Fungující výzbroj. Bez toho je vám všecko k prdu.

  No a teď trocha dávný praxe - v první den Linebackeru 2 docílili severovietnamci několik sestřelů a všechny měly na kontě MiG-19 (plus něco FLAK a SAM). Bylo to díky tomu, že to éro bylo extrémně obratný a přitom vysoce výkonný, takže si mohlo dovolit i na namotorovaný Phantomy (Sedmnáctky těžce nestačily s dechem). MiG-21 těžce splakaly na výzbroji - Atolly stály za houby a pilotům MFek scházela agresivita, kterou měli žokejové devatenáctek (skoro se mi zdálo, jako kdyby severovietmamští návodčí měli sedmnáctky jako návnadu, jednadvacítky jako takový rozptýlení a na honění opozdilců a devatenáctky si nechávali v záloze na překvapivý údery ze zálohy, když měly americký stíhačky plný ruce práce s někým jiným).

  Co ale dalo obrovskou převahu Amíkům byla hlavně informační převaha (jak díky radarům, tak díky SIGINT) - věděli, že tam nepřítel je a kde vlastně je - a ty sestřely se dvatenáctkám povedly díky tomu, že o nich amíci nevěděli (viděl bych to na let nízko nad zemí v kombinaci s komunikační kázní).

  U STEALTH letounů jako F-35 teda vidím velice širokej trh pro pasivní prostředky zjišťování vzdušné situace - Věry a spol. Ty éra sou přímo postavený na síťovým provozu a všechno přes satelit nepůjde udělat.
  Skrýt celý příspěvek

 • kubo4747
  11:05 05.12.2017

  Kawa:

  Amerikofanatizmus? Obidvaja vám napísali rýchle stručné info zatiaľ, čo vy ste napísali len "vaše" informácie vycucané z prstu. Očividne o tom niečo vedia a podľa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kawa:

  Amerikofanatizmus? Obidvaja vám napísali rýchle stručné info zatiaľ, čo vy ste napísali len "vaše" informácie vycucané z prstu. Očividne o tom niečo vedia a podľa dostupných informácií vám argumentovali na vaše názory. Vy neviete zrejme nič v tejto oblasti a keď vám došli argumenty, iba ste ich označili za amerikanofilov a ohradili ste sa, že Rusko dokáže toto a hento. Aké jednoduché. Presne ako na diskusií idnes alebo inom podobnom portáli. Ak sú však oni amerikanofili, tak vy ste potom rusofil.

  Pardon za OT.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:07 05.12.2017

  "měly"

  "měly"

 • KóĎA
  09:58 05.12.2017

  Shania: a státy VS by měli co? Už i MIG 29 byl na hranici finanční únosnosti (soudě podle informací z ČSSR), co teprve Suchoj. A zůstat při jednadvacítkách a třiadvacítkách také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: a státy VS by měli co? Už i MIG 29 byl na hranici finanční únosnosti (soudě podle informací z ČSSR), co teprve Suchoj. A zůstat při jednadvacítkách a třiadvacítkách také nešlo. Navíc kapacita výroby Suchoje by těžko pokryla tak velkou zakázku v rozumném čase.
  Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:57 05.12.2017

  kawa: F 35 je momentalne najvykonnejsie lahke bojove lietadlo na svete. Nechcem sa Shaniu a logika zastavat, ale myslim, ze viac ako amikofanatizmus je to argumentacia spickovymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: F 35 je momentalne najvykonnejsie lahke bojove lietadlo na svete. Nechcem sa Shaniu a logika zastavat, ale myslim, ze viac ako amikofanatizmus je to argumentacia spickovymi technologiami, ktore su v tom lietadle pouzite. Ak by som sa chcel navazat do F 35, skor by som argumentoval pomerom cena-vykon. Teda obstaravacou cenou, dobou dodania, prevadzkovymi nakladmi, drahym vycvykom. V tomto ma urcite navrh Su 35.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  09:48 05.12.2017

  Shania, logik: pánové vás jen stačí naťuknout a vyletíte jak čertíci z krabičky.
  Trochu méně AMikoFanatismu prosím.

  Tak jako tak, všichni o tom víte/víme kulový, ty vase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania, logik: pánové vás jen stačí naťuknout a vyletíte jak čertíci z krabičky.
  Trochu méně AMikoFanatismu prosím.

  Tak jako tak, všichni o tom víte/víme kulový, ty vase elaboráty dole jsou jen mokré sny.

  Rusa nedpodceňovat...jen se podívejte na Sýrii, Ukrajinu, Gruzii...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:07 05.12.2017

  flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
  Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
  Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to zvládne i C7) a AIM-9X.

  Vzhledem k tomu, že žádný sensor neoperuje samostatně, můžeš k tomu připočítat všechny ostatní senzory pokud je cíl v jejich rozsahu a spektru a tím pádem i senzory ostatních F-35. Takže dost na to aby jiná platforma mohla odpalit (dnes) SM-6, AIM-120D, ESSM block 2

  Stroj tohle vše dělá sám bez jakéhokoliv vstupu pilota, HMDS tu není jako u jiných strojů jako sensor co natočí seeker IR rakety na správné místo a nesupluje mrtvé uhly radaru, IRTS.

  Pilot tedy nemusí nutně sám držet po celou dobu vizuální kontakt v dogfightu, aby věděl kde je. A je pro něj podstatně lehčí cíl znovu vyhledat když ho ztratí, protože stroj mu přes HMDS ukaže, kde přesně je.

  Jsou lidi co si DAS představují jako lepší parkovací kameru co umožňuje pilotovi vidět za sebe, pod sebe atd aniž by otočil hlavou. To je ale jiná sekundární funkce DAS.

  ----------
  Mig-29 se prokázal jako podstatně horší zbraňový systém než Su-27, a byla to v podstatě další velká chyba co SSSR udělalo, Mig-29 je dost blízko Su-27 a lehký-těžký stíhací stroj tu nefunguje jako u F-16 - F-15.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  07:27 05.12.2017

  Shania: vy jste dobře rozjel :-D jak jste přišel na toto:
  "F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: vy jste dobře rozjel :-D jak jste přišel na toto:
  "F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného pole, může po něm po celou dobu střílet a nebo jakýkoliv jiný spřátelený stroj/SAM"
  ...to je dosti hypotetický scénář, to by si mohl pilot taky vykroutit hlavu s přilbovým zaměřovačem :-D nebo uvažujete i pasivní senzory, které ne vždy mohou zafungovat (například když cíl nevyzařuje svým radarem)

  Ke komentáři na téma Mig 29 a SU 27. Původní Su 27 vždy při nácvicích utočily Migy, otázkou je jaké to bude v případě SU 35, která je těžší než původní verze a plošné zatížení je znát. Mig vynikal ve stoupavosti, což nemusí stačit, na horizontále v úhlových rychlostech nestíhal. V Rusku rozhodla nosnost, lepší parametry radarů, včetně dálky uzamknutí cílů, a DOLET. Původní verze Migů 29 prakticky neměly pořádný dolet, což je u rozlohy Ruska problém. Migy se také hodně potýkaly s životností motorů. Mig 29 standardně mohl táhnout pouze 2 střely středního dosahu s RL navedením (R 27) Sučka minimálně 6.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:26 05.12.2017

  kawa - T/W SU-35 s 4 tunama paliva a 1 tunou výzbroje je 1,21
  T/W F-35 s ekvivalentním množstvím paliva a výzbroje, tedy 2,5 tuny paliva (stejný dolet) a 1 tunou výzbroje je 1,14. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa - T/W SU-35 s 4 tunama paliva a 1 tunou výzbroje je 1,21
  T/W F-35 s ekvivalentním množstvím paliva a výzbroje, tedy 2,5 tuny paliva (stejný dolet) a 1 tunou výzbroje je 1,14. Sučko je v tom o něco málo lepší, Tvuj "dvojnásobek" je nesmysl.

  Maximální rychlost pak v dogfightu příliš význam nemá, do tědle rychlostí se letadla při dogfightu jednak nedostávají (většina soubojů je v kolem rychlosti zvuku), jednak v nich letadla příliš nemohou manévrovat. Tydle rychlosti mají smysl pro BVR, kde je potřeba dát raketě co největší energii. Jenže to jsou právě vzdálenosti, kde si na F35 nevystřelíš.

  Co myslíš raketou s dlouhým doletem? Jestli myslíš něco jako R-37, tak ta není určena proti stíhačům a Su-35 ji nenosí. Dolet R-77 - hlavní zbraně sučka - je pak naprosto srovnatelnej s AMRAAMEM, kterej F35 umí. Tak nevím, odkud čerpáš ty bludy.

  Manévrovatelnost F35 je pak v některých parametrech (např. AoA) výrazně lepší než F16, T/W přinejmenším srovnatelná, odpor (díky interní výzbroji) menší. Chceš tvrdit, že F16 by neměla proti Su-35 šanci?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:07 05.12.2017

  kawa: 125/190kN vs 2x86(172)/142(284)kN je skoro 2x tolik?

  F-35 váží 13,3t a Su-35 19,3t - vidíš ten poměr mezi váhou a výkonem motoru?

  Všechny tři verze F-35 se ale i s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kawa: 125/190kN vs 2x86(172)/142(284)kN je skoro 2x tolik?

  F-35 váží 13,3t a Su-35 19,3t - vidíš ten poměr mezi váhou a výkonem motoru?

  Všechny tři verze F-35 se ale i s výzbrojí dostanou na mach 1,6, F-35C s nejhorší akcelerací se dostane na nadzvukovou rychlost s 6x 2000lb bombami (4x externě), Su-35 jistě dokáže letět rychleji, jen na to musí mít dost času, reálně se dostane na max mach 1,6-1,8 s výzbrojí...

  Su-35 operačně je nepoužívají žádné dalekonosné rakety. Nemají jich dost ani pro Mig-31. AIM-120C/D a Meteor mají delší dosah než cokoliv s čím se můžou na Su-35 dnes setkat, R-77-1 a R-27. A do 10 let tu bude nová generace řízené munice.

  T/W má jen lehce lepší v závislosti na konfiguraci, obratnost při nejlepším stejně tak... žádný propastný rozdíl tu není. Mig-29 vždy obratnější než celá rodina Su-27 (kde původní su-27 je lepší jak Su-35) a jak mu to pomohlo...

  Su-35 taky nemá odemknutou plnou letovou obálku s víc jak 50% paliva. F-35A je 9G stroj s plným palivem a 2x 2000lb bombami nesenymi interne....

  Tady rozhoduje výcvik, psychika a rozhodnutí pilota.

  I když je Su-35 někde jinde než původní sovětské Su-27 v ergonomii a automatizaci, F-35 je někde uplně jinde, ten stroj je plně robotický, všechny systémy jsou plně automatizované, zatížení pilota je zde tedy menší.

  F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného pole, může po něm po celou dobu střílet a nebo jakýkoliv jiný spřátelený stroj/SAM.... pilot má přinejmenším převahu v situačním povědomí.

  HMDS umožňuje efektivně vést dogfight i v noci...

  Stealth umožuje taky vstoupit do souboje za lepších podmínek, nebo zcela neodhalen.

  Morálka a psychika pilota, který musí bojovat se stealth strojem je taky velký faktor...


  Takže jak říkám, myslet si, že je F-35 odepsaná při blízkém setkání s Su-35 je jen k smíchu...

  Kdyby jsi se zajímal o vzdušný boj, věděl by jsi, že jsou tam podstatně důležitější věci co rozhodují o úspěchu než obratnost, výkon motoru atd... informace jsou daleko, daleko před tím a hlavní učel F-35 je získat, zpracovat a srozumitelně sdělit pilotovi (a všem ostatním) a tím mu umožnit provést správná rozhodnutí mnohonásobně rychleji než protivník...

  Stealth v podstatě můžeš brat jako souhrn schopností stroje co zpomalují a ztěžují rozhodování protivníkovi.
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  22:19 04.12.2017

  Shania: např. ruské motory v su35 mají skoro dvojnásobný tah, rychlost 2.3mach proti 1.6mach, manévrovatelnost Sučka je doslova někde jinde, tah na jednotku hmotnosti taky a hlavně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: např. ruské motory v su35 mají skoro dvojnásobný tah, rychlost 2.3mach proti 1.6mach, manévrovatelnost Sučka je doslova někde jinde, tah na jednotku hmotnosti taky a hlavně F-35 zatím co je známo nemá rakety vzduch-vzduch s dlouhým doletem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  22:13 04.12.2017

  kawa: o jakých konkretních výkonech to prosím mluvíš?

  Představa, že F-35 je bezbranná v okamžiku, kdy by se dostala do boje na blízko je dost vtipná...

  kawa: o jakých konkretních výkonech to prosím mluvíš?

  Představa, že F-35 je bezbranná v okamžiku, kdy by se dostala do boje na blízko je dost vtipná...

 • kawa
  22:10 04.12.2017

  PavolR: njn, podceňovat Rusa to už je taková tradice a pak následuje padnutí na držku...

  PavolR: njn, podceňovat Rusa to už je taková tradice a pak následuje padnutí na držku...

 • PavolR
  21:39 04.12.2017

  kawa:
  Veru, zmerčiť F-35 bude pre nich jediná nádej na zistenie, čo ich hneď zabije a vyslovenie aspoň krátkej modlitby. :-D

  kawa:
  Veru, zmerčiť F-35 bude pre nich jediná nádej na zistenie, čo ich hneď zabije a vyslovenie aspoň krátkej modlitby. :-D

 • kawa
  21:20 04.12.2017

  No pokud bude F-35 pro Rusy opravdu neviditelný, tak budiž, ale pokud ho Su-35, nebo Su-30 zmerčí, tak aby se pomodlil. Výkonové rozdíly jsou mezi nimi jak mezi Fábií a Ferrari... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No pokud bude F-35 pro Rusy opravdu neviditelný, tak budiž, ale pokud ho Su-35, nebo Su-30 zmerčí, tak aby se pomodlil. Výkonové rozdíly jsou mezi nimi jak mezi Fábií a Ferrari... A to nemluvím o manévrovatelnosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:06 04.12.2017

  to dusan:

  tak Su-35 hlavně vůbec žádná hvězda není, aspoň co se exportních úspěchů týká. 24 kusů Číně ani výrobce původně prodat nechtěl. Bál se, že Číně jde pouze o kopírování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to dusan:

  tak Su-35 hlavně vůbec žádná hvězda není, aspoň co se exportních úspěchů týká. 24 kusů Číně ani výrobce původně prodat nechtěl. Bál se, že Číně jde pouze o kopírování technologií. A prodej musela nařídit Ruská vláda. Prodej 11ti kusů do Indonésie výměnou za palmový olej měl být podepsán v listopadu a zatím je ticho po pěšině. Na stroj, který je na trhu už 7 let je to docela bída.

  Hvězdou byl spíš Su-30, kterých se exportovaly stovky kusů do nejméně 10ti zemí.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  20:41 04.12.2017

  budúcnosť vs minulosť

  Su-35S je "hviezda" z jednoduchého dôvodu .... stroje novej generácia ako Su-57 sú stále v nedohľadne ...
  F-35 je generačne úplne inde a preto by mal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  budúcnosť vs minulosť

  Su-35S je "hviezda" z jednoduchého dôvodu .... stroje novej generácia ako Su-57 sú stále v nedohľadne ...
  F-35 je generačne úplne inde a preto by mal dosť prekvapilo ak by bohaté letectvo vôbec zvažovalo zavedenie "výbehového" modelu.
  Su-35S samozrejme môže mať silný tromf v pomere cena/kvalita, kde pre mnohé letectvá F-35 nepripadá do úvahy už len z dôvody nákladov.

  Trump síce na blízkom východe hrá úsmevmi a pre arabské štáty Perzkého zálivu je stále najdôležitejší dodávateľ vojenskej techniky, ale pre tieto štáty je dobré dať najavo, že existujú i iní dodávatelia ...
  Skrýt celý příspěvek

 • kawa
  19:35 04.12.2017

  onu "neviditelnost" bych dnes spíše zaměnil za "zaměřitelnost" na velkou vzdálenost a to pro slabšího protivníka. Ale těžko říct, dokud se F35 a SU35 spolu neutkají (a doufám, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  onu "neviditelnost" bych dnes spíše zaměnil za "zaměřitelnost" na velkou vzdálenost a to pro slabšího protivníka. Ale těžko říct, dokud se F35 a SU35 spolu neutkají (a doufám, že nikdy), tak je to stejně křišťálová koule...
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  18:32 04.12.2017

  Rase: Američani nechcou prodat Turkům F35? Můžete prosím poslat zdroj? Moc by mě to zajímalo. Díky.

  Rase: Američani nechcou prodat Turkům F35? Můžete prosím poslat zdroj? Moc by mě to zajímalo. Díky.

 • flanker.jirka
  17:27 04.12.2017

  S takovou strategií - prodat všem "demokratickým" režimům blízkého východu stealth letouny bude v těch pouštních píscích hodně velké horko. A nebo tam mají dostatečně široká zadní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S takovou strategií - prodat všem "demokratickým" režimům blízkého východu stealth letouny bude v těch pouštních píscích hodně velké horko. A nebo tam mají dostatečně široká zadní vrátka.

  Arabům by prospěla diverzifikace, mají F 16 a Mirage 2000, v tomto duchu se dá pokračovat jejich nástupci. Tak že bych jim přál jak F 35, tak Rafale. Na zemi mají radary GM 200, z dalšího zajímavého je to Pantsir, ostatně byly to jejich peníze, za které rusové dotáhli vývoj do úspěšného konce.
  Pro zajímavost: ...kterak americké systémy jsou chráněny Pantsiry, obdobné nasazení jako při ochraně S 400 v Rusku.
  https://www.strategic-culture....
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:18 04.12.2017

  Larry: Turci už dříve projevili zájem v tendru mít jak Patriot, S 300, tak činský derivát S 300, zase tak k údivu to nebude, poměr cena/výkon je u východních systémů znatelný a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Larry: Turci už dříve projevili zájem v tendru mít jak Patriot, S 300, tak činský derivát S 300, zase tak k údivu to nebude, poměr cena/výkon je u východních systémů znatelný a tyto systémy bývají více vojákuvzdorné
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  14:38 04.12.2017

  TvojTatko: F35 může a nemusí na misi letět ve stealth profilu. V drtivé většině situací to bude pravda výhodnější, ale vždy se můžeš rozhodnout.
  To, v čem 5. gen převyšuje 4. gen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TvojTatko: F35 může a nemusí na misi letět ve stealth profilu. V drtivé většině situací to bude pravda výhodnější, ale vždy se můžeš rozhodnout.
  To, v čem 5. gen převyšuje 4. gen není jen VLO vlastnost, ale také - nebo spíše především - avionika.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:35 04.12.2017

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může operovat Su-35 a bude z nějakého důvodu vyžadována vyšší množství munice, může F-35 nést externí výzbroj a její signatura bude pořád daleko menší než by měla Su-35 a nebo jiný 4gen s porovnatelnou výzbrojí. A nebo jednoduše může být čast strojů ve stealth konfiguraci a část strojů v podpůrné s externí vyzbrojí a nebo zde F-35 můžeš nahradit nějakým jiným strojem.

  Stealth je navíc jen jedna výhod co má proti 4gen strojům... rozhodně ne jediná a ta největší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:35 04.12.2017

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může operovat Su-35 a bude z nějakého důvodu vyžadována vyšší množství munice, může F-35 nést externí výzbroj a její signatura bude pořád daleko menší než by měla Su-35 a nebo jiný 4gen s porovnatelnou výzbrojí. A nebo jednoduše může být čast strojů ve stealth konfiguraci a část strojů v podpůrné s externí vyzbrojí a nebo zde F-35 můžeš nahradit nějakým jiným strojem.

  Stealth je navíc jen jedna výhod co má proti 4gen strojům... rozhodně ne jediná a ta největší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  14:35 04.12.2017

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TvojTatko: jaký to má ale smysl to takto porovnávat? Su-35 unese interně 0, takže není vůbec nasaditelná tam, kde F-35 bude muset operovat s interní výzbrojí.

  Tam kde může operovat Su-35 a bude z nějakého důvodu vyžadována vyšší množství munice, může F-35 nést externí výzbroj a její signatura bude pořád daleko menší než by měla Su-35 a nebo jiný 4gen s porovnatelnou výzbrojí. A nebo jednoduše může být čast strojů ve stealth konfiguraci a část strojů v podpůrné s externí vyzbrojí a nebo zde F-35 můžeš nahradit nějakým jiným strojem.

  Stealth je navíc jen jedna výhod co má proti 4gen strojům... rozhodně ne jediná a ta největší.
  Skrýt celý příspěvek

 • TvojTatko
  14:15 04.12.2017

  @Shania:
  Ak porovnavas celkovu nosnost vratane zbrani na externych pylonoch, straca to pre F-35 zmysel kvoli "stealth". Bolo by ferovejsie to porovnat, kolko toho unesie F-35 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Shania:
  Ak porovnavas celkovu nosnost vratane zbrani na externych pylonoch, straca to pre F-35 zmysel kvoli "stealth". Bolo by ferovejsie to porovnat, kolko toho unesie F-35 interne, ak chce vytazit zo svojich vyhod oproti starsim typom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:51 04.12.2017

  David: Su-35 je v operační službě také velice krátce...

  A i když je Su-35 těžký stíhač, tak má nosnost munice dokonce papírově menší než má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David: Su-35 je v operační službě také velice krátce...

  A i když je Su-35 těžký stíhač, tak má nosnost munice dokonce papírově menší než má F-35...

  typ/prázná/palivo/munice/zvletová
  F-35A 13,3t / 8,4t / 8,2t / 31,8t
  Su-35 19,3t / 11,5t / 8t / 34,5t

  Ne že by na ty stroje šlo navěsit 8t munice (možná nějaká speciální munice), ale Su-35 s plným palivem unese už jen 6,3t.
  Su-35 má tedy výhodu v množství paliva co unese za cenu vyšší váhy a spotřeby. Nosnost mají zhruba stejnou.


  Západní chytré zbraně jsou navíc lehčí.

  Co se týká avioniky a přínosu pro celé ozbrojené síly je nelze ani porovnávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:37 04.12.2017

  Márten:
  děkuju za upřesnění, docela se mi pletou .)

  Márten:
  děkuju za upřesnění, docela se mi pletou .)

 • Márten
  13:23 04.12.2017

  Rase:
  Ty S-400 kupují Saudové, ale tady jde o Emiráty. Tento problém tu nehrozí.

  Rase:
  Ty S-400 kupují Saudové, ale tady jde o Emiráty. Tento problém tu nehrozí.

 • David
  13:22 04.12.2017

  Pro RiMr71 - tak podobných diskusí, které srovnávaly různé letouny z různých zemí, tady byla už i tady na AN celá řada. A nikdy to k ničemu nevedlo. Každý letoun má své plusy a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro RiMr71 - tak podobných diskusí, které srovnávaly různé letouny z různých zemí, tady byla už i tady na AN celá řada. A nikdy to k ničemu nevedlo. Každý letoun má své plusy a své mínusy. Je otázkou, zda je lepší F-35 coby letoun páté generace ( který je ve službě jen velice krátce) lepší než Su-35 generace 4+++ ( přiznám se, mě osobně takové označování a rozlišování připadá směšné), když Su-35 má větší únosnost munice atd.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:32 04.12.2017

  jako stíhač - lze se přít a F-35 to nebude, i když bude mít dílčí výhody
  jako stíhací bombardér - lze se taky přít, ale na vysoce hi-tech bojišti pravděpodobně vyhraje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jako stíhač - lze se přít a F-35 to nebude, i když bude mít dílčí výhody
  jako stíhací bombardér - lze se taky přít, ale na vysoce hi-tech bojišti pravděpodobně vyhraje F-35...celkově to ale taky nemá jisté (kdo ví, jak si povede v opotřebovávací kampani nižší technologické úrovně)

  Takže určitě, přít se dá vždy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  12:21 04.12.2017

  RiMr71
  Samozřejmě......copak nevíte, kolik lidí se ještě dnes pře o to, je-li Země placatá či kulatá? :))

  RiMr71
  Samozřejmě......copak nevíte, kolik lidí se ještě dnes pře o to, je-li Země placatá či kulatá? :))

 • RiMr71
  11:59 04.12.2017

  David: "Ano, bylo by možno se do nekonečna přít o to, který letoun je technicky lepší, jestli Su-35, F-35 či Rafale"

  ...skutečně? Skutečně je možno se o tomto přít?

  David: "Ano, bylo by možno se do nekonečna přít o to, který letoun je technicky lepší, jestli Su-35, F-35 či Rafale"

  ...skutečně? Skutečně je možno se o tomto přít?

 • niko
  11:48 04.12.2017

  Cely tento proces uz pekne dlho sledujem na Flight Global a zatial vsetko nasvedcuje tomu, ze ruska ponuka je len paka na to, ako prinutit Americanov predat SAE F 35.

  Cely tento proces uz pekne dlho sledujem na Flight Global a zatial vsetko nasvedcuje tomu, ze ruska ponuka je len paka na to, ako prinutit Americanov predat SAE F 35.

 • Rase
  10:25 04.12.2017

  Vzhledem k tomu, že Američané nechtějí prodat Turkům F-35 po té, co rozhodli o nákupu S-400, tak u Saudů čekám něco podobného. Přeci jen ti taky chtějí nakoupit S-400 a tak by bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k tomu, že Američané nechtějí prodat Turkům F-35 po té, co rozhodli o nákupu S-400, tak u Saudů čekám něco podobného. Přeci jen ti taky chtějí nakoupit S-400 a tak by bylo divné, pokud by jim umožnili nákup F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:05 04.12.2017

  Asi tak, jako si málokdo dokázal představit prodej S-400 do Turecka....
  je to "obchodní taktika" takže výrobci budou nosit nabídky, podbízet se xtra cenou, offsety, výhodnými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi tak, jako si málokdo dokázal představit prodej S-400 do Turecka....
  je to "obchodní taktika" takže výrobci budou nosit nabídky, podbízet se xtra cenou, offsety, výhodnými servisními smlouvami, doložkami nejvyšších výhod...

  Tohle není o tom, co je horší, nebo lepší. Je to o tom, kdo je obratnější obchodník, kdo má větší politické páky a lobby, ostřejší lokty.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  09:52 04.12.2017

  neviem si dobre predstavit, ze by kupili SU35, predsa len vacsina municie je u nich made in USA a integracia systemov, kompatibilita atd by asi bol dost drahy spas to vsetko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  neviem si dobre predstavit, ze by kupili SU35, predsa len vacsina municie je u nich made in USA a integracia systemov, kompatibilita atd by asi bol dost drahy spas to vsetko sparovat aby to fungovalo. Ak nedostanu z USA povolenie na F35 tak v regione tak sa asi poobzeraju po eurofighteroch alebo rafale, ako niektory z ich susedov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  08:27 04.12.2017

  Ono nemusí to práve nakoniec byť ani jeden z týchto dvoch strojov. Tak ako by rokovanie s Ruskom mohlo byť "páka" na USA, tak kľudne môže byť celý takýto "cirkus" len zlepšenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono nemusí to práve nakoniec byť ani jeden z týchto dvoch strojov. Tak ako by rokovanie s Ruskom mohlo byť "páka" na USA, tak kľudne môže byť celý takýto "cirkus" len zlepšenie vyjednávacej pozície s niekym iným.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  07:04 04.12.2017

  No, řekl bych, že pro SAE by bylo nejlepší vymanit se z vlivu velmocí, nekoupit ani F-35, ani Su-35 - a zakoupit francouzské Rafale, jak se ostatně dlouhou dobu uvažovalo.
  Ano, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, řekl bych, že pro SAE by bylo nejlepší vymanit se z vlivu velmocí, nekoupit ani F-35, ani Su-35 - a zakoupit francouzské Rafale, jak se ostatně dlouhou dobu uvažovalo.
  Ano, bylo by možno se do nekonečna přít o to, který letoun je technicky lepší, jestli Su-35, F-35 či Rafale. Ale politicky by byl Rafale dobrou a možná nejlepší volbou, byla by to také přirozená náhrada za Mirage - 2000
  Skrýt celý příspěvek