F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu

Su-35S; větší foto / Public Domain

Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?

Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.

Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.

Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.   

Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.

Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.      

Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.

Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou. 


F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain

Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.  

I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.

Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.

Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.

VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.      

Zdroj: VPK, Jane´sDefense-Aerospace
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...

Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji

Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • logik
  11:52 11.12.2017

  morgan: Brahmos, Onyx a spol jsou jaksi střely jiné kategorie. U ramjetu potřebuješ dostat střelu na patřičnou rychlost, a pak teprv začne fungovat ramjet. Dostat vše potřebné na poměrně lehkou raketu třídy AMRAAMu je dosti jiné kafe, než to dostat na mastodonta jako je Onyx.

  Tím nechci nijak hanit Onyxy, to jsou ve svě třídě skvělé a pravděpodobně nejlepší protilodní rakety (kinematicky co vím nejlepší, kvalitu její "avioniky" posoudit nelze), ale dostat ramjet na AtA raketu je prostě jiný kafe. Krásně je to vidět na rozdílu váh rakety Bazatl a Granit, kde při zachování (či spíše mírnému snížení) váhy hlavice a nepříliš velkému navýšení ddoletu se výrazně navýšila hmotnost rakety.

  180 BD pak není ramjet - protože 180 BD hlavně NENÍ :-) - zcela určitě není v produkci a ani se do ní v blízké době nechystá. To byl prototyp, o kterém co vím bylo nejvíce slyšet kolem roku 2010-2012. Poslední dobou o něm co vím rusové mlčí - takže s největší pravděpodobností je zatím u ledu: pravděpodobně nenabídl takový nárůst výkonu, aby stál za sériovou produkci, což právě ukazuje na (zatím) nezvládnutí potřebné miniaturizace ramjetu. Nebo máte někdo nějaké zprávy z poslední doby o těchto raketách?

 • Shania
  11:05 11.12.2017

  oprava: při pohledu do leva je vidět letiště Easton/Newnam Field

 • Shania
  11:04 11.12.2017

  Obě ty videa

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...

  snímají oblast kousek od Eastonu směrem na Washington, přesná pozice stroje je okolo 38.868427, -76.061286
  směr letu 280, při pohledu do prava je vidět letiště Easton/Newnam Field

  Ve videu říká, že sleduje letadla startující z Baltimore/Washington International Thurgood Marshall Airport, to je okolo 60km.

  Sice jsem nenašel letecké koridory, ale odhaduji že ty dopravní letadla letí na východ a DAS sleduje na víc jak 20km.

  Tady je případně vidět na flight radaru jak lítají.
  https://www.flightradar24.com/...


  ------

  Faktu, myslíš ten článek na zvezde?:) kdyz opomenu vše ostaní z toho článku, tak když se rusové i přes varování rozhodnou s utokem pokračovat, museli by je sestřelit, jistě chápeš, že to jaksi není něco co by US chtěli.

 • skelet
  10:40 11.12.2017

  Faktu: že jsem tak smělý.. o čem to svědčí?

 • Faktu
  10:14 11.12.2017

  O udajne beztrestnosi/nadvlade F-22 ci F-35 svedci nedavny incident mezi ruskymi a americkymi stihaci 23.listopadu v Syrii u Eufratu. 2 ruska SU-25 chteli na teroristy zautocit ale F-22 jim v tom zacala branit simulovanymi manevry a vypalenim svetlic. Na pomoc priletelo SU-35 a F-22 radsi zdrhlo do Iraku......ehm

 • Shania
  00:48 11.12.2017

  asi bude lepší ukazat co přesně DAS vidí

  https://www.youtube.com/watch?...

  https://www.youtube.com/watch?...  R-77-1 není ve dvou verzích, je to modernizovaná původní R-77 a K-77M je jiná raketa s jinými křidélky.


  R-77-1 má pořád rošty, R-77M má mít klasická křidélka jako AIM-120, o zavedení ramjet verze nemůže být ani řeč...

 • Cpt. Morgan
  23:19 10.12.2017

  Rozdiel medzi rozlisenim a detekciou je jasny. IR scanneru staci najst napr. jeden pixel, o ktorom bude vediet ze je to pixel s teplotou znamenajucou horuci prud z trysky motora a ten pixel bude mat vysoku dolezitost. V astronomii sa pracuje s jednotlivymi fotonmi a podla nich sa urcuje zlozenie atmosfery exoplanet..
  Nezda sa mi vsak, ze DAS bude mat schopnost takych vykonov v spracovani signalu, ale ok. Zarucit, ze s velmi malym mnozstvom detekcnych dat z daneho ciela vzdy prebehne korektna analyza, a hlavne vo velmi kratkom case je cosi ine ako ked vedci cez superpocitace luskaju tyzdne data. Variabilita moznych cielov nasobena variabilitou DAS-om detekovanych typov obrazov skonci vo vysoko nerelavantnych datach.
  ICBM je extremne silny zdroj IR aj UV ziarenia, ma velmi specificku signaturu, preto jeho identifikacia bude lahka aj ak by mal slabu intenzitu, co naopak prave nema. Napr. ludia v severnej Europe mozu volnym okom pozorovat na oblohe spektakl z testov ruskych rakiet tiez riadny kus nad Sibirou, tak z toho by som nic nevyvodzoval. Tam ja parita s ludskym zrakom rovnako v pomere ako som spominal povodne, lebo ak by islo o viditelne spektrum, oko by asi rovnako dokazalo detekovat start ICBM z dvojnasobnej vzdialenosti ako DAS.


  Ramjet sme nezaviedli ako prvi myiba my, seriovo ho pouzivaju v 1970 vyvinute obavane protilodne strely P-270 Moskit a aj novsie Jachont / Oniks / Brahmos.
  R-77-1 je v dvoch verziach, verzia pochadzajuca z izdelie 180 BD je ramjet.

  ...

  Mimochodom, K-77M je len povodny nazov zo starsich clankov, neskor nahradeny finalnym R-77-1...

 • flanker.jirka
  20:22 10.12.2017

  Shania: jak jste uváděl pro Cpt. Morgana, detekce balistických střel je pak jinde. Tady posílám odkaz, kde má být detekce na 800 NM.
  https://www.defensemedianetwor...

 • flanker.jirka
  20:17 10.12.2017

  Shania: a co si vlastně představujete pod pojmem "vizuální dohlednost"
  Pro mně je to optické spektrum viditelné pouhým okem nebo klasickými kamerami.
  To jak to popisujete vy i pro Cpt. Morgana je pro mně dosah (dohlednost) ale v IR spektru a ta se od vizuální hodně liší, proto pořád píšu o IRST systému a ne kamerách na jiných letadlech. Když bude mít F 35 v rozsahu nějakých 140° za sebou Sučko nebo jiné éro s IRST, tak to éro uvidí F 35 mnohem dříve než si jej všimne DAS, nebude mít takový dosah ani v IR oblasti, protože bude koukat na čelní polosféru toho stíhače za sebou, ale naopak ty mašiny za ním a z boku uvidí IR stopu F 35. Proto si myslím, že zaměřit takto cíl je spíše hypotetické, případně využitelné opravdu na dohlednost cca 15 km.

  Když už tu rozebíráte dosah a rozlišení, detekce je věc jedna, samotné rozlišení věc druhá, IR scannery toho umí hodně. Na posouzení max. dosahu záleží hodně na úhlech vzájemného sledování, na vrstvách atmosféry ve který je cíl a pozorovatel a i pozadí proti kterému probíhá scan.

 • Sokrates
  19:22 10.12.2017

  Cpt. Morgan: Čo to tu zas splietaš za nezmysly. Už som to tu písal a a mám silné tušenie, že to bolo práve Tebe. Tá raketa nemôže byť zavedená, ak má stále označenie K-77M. Izdelie 180 alebo K-77M je názov vývojového projektu. Po ukončení vývoja a zavedení do výzbroje bude jej názov začínať na "R".
  Deagel je nepresný a absolútne nespoľahlivý zdroj. A vôbec, nechápem, prečo berieš za relevantné americké zdroje, keď je reč o ruskej výzbroji. Mohol by si si dať aspoň trochu námahy a prečítať si ruské zdroje. Prikladám ti link na jeden z nich, ktorým je článok spred mesiaca. Ten hovorí: "vyvíjaná raketa K-77M je strela stredného dosahu. Predpokladá sa, že na K-77M sa budú inštalovať AESA radary, aby sa zvýšil ich dosah." Vrele ti odporúčam sa zamyslieť nad zmyslom dvoch slov: "vyvíjaná" a "budú".

  http://3mv.ru/99351-konkurent-...

 • logik
  19:08 10.12.2017

  Mogran: Jenže R-77M je furt klasickej raketovej motor. Mě šlo především o ramjet (a potažmo jeho spojení s pokročilým seekerem). Ten rusové co vím také zkoušeli, ale nakonec se rozhodli dát do R-77M klasickej motor a ne ramjet - a i tědle raket má rusko pár. Model s ramjetem se co vím nedostal přes fázi prototypu, a vzhledem k tomu, že jsem o něm poslední dobu nic neslyšel, tak bych tipoval, že PB varianta s ramjetem šla k ledu. Nebo máš jiné info? Popř. odkud?

  Jedinej, kdo zatím dostal ramjet do produkce jsme co vím my s Meteorem (aspoň v něčem dokážeme udávat tón). Tam nevím, jak dobře na tom je meteor se seekerem (nevíte někdo porovnání s AMRAAMem?) - ale pokud na tom bude hůře, tak ten Japonskej AESA určite zaostávat nebude. A dostat dohromady dvě existující vyzkoušené technologie nebude zdaleka takový problém, jako odladit (zatím evidentně problémovou) novou technologii, i kdyby se rusové rozhodli na ramjetu pokračovat.

 • KOLT
  18:22 10.12.2017

  První raketu s AESA radarem stejně měli Japonci, tak to netřeba prožívat ;-)

 • Shania
  16:51 10.12.2017

  Cpt. Morgan: současný sensor pravděpodobně nemá rozlišení jako lidské oko, ale co? Rozlišení je dost vysoké, aby mohlo suplovat noční vidění. I když ne tak dobré jako má dedikovaná kamera v jeho helmě.

  Trenované lidské oko dokáže např. vidět stíhačku i na 10-15km, vyžaduje to ale systematické skenování malé části nebe. DAS zírá na celý prostor okolo F-35 a vyhledává tepelné rozdily.

  Lidské oko např. bude mít problém sledovat motor ICMB 1300km daleko..., oko a DAS fungují trochu jinak... a v jiném spektru... Oko nemá digitální zoom, mozek jen špatně klasifikuje cíl dokud není dost blízko, nemluvě o vybíracích atd. DAS si těch pár pixelů co zachytí zvětší, klasifikuje podle rozsáhlé databaze cílů co to je, okamžitě pověří všechny ostatní senzory, aby s klasifikací pomohli atd.


  Eurofighter má aktivní MAWS jak popisuješ a jsou ve fazi jeho nahrazení, mimo jiné mít u Stealth stroje systém co musí aktivně vysílat není +,a navíc bude fungovat na mnohem menší vzdálenosti než IR/UV MAWS..., zas bude fungovat za každého počasí.


  Co se týká raket, až rusové a nebo čína bude mít aspoň stovku těch raket ve výzbroji, tak se vrať, vytahovat testy prototypů je k ničemu.

 • Jirosi
  15:52 10.12.2017

  Cpt. Morgan: Možná je vlastní zrak lepší. Přesto zůstává faktem že většina sestřelených pilotu se nikdy nedozvěděla co je z oblohy vlastně smetlo.

 • Cpt. Morgan
  12:51 10.12.2017

  DAS ma podla doterajsich informacii o polovicu horsie rozlisenie ako ludsky zrak a kvoli tomu su na neho aj staznosti. Dohlad ciela velkosti stihacieho lietadla volnym okom je len niekolko malo kilometrov. Schopnost uvidiet male UAV, ci dokonca AA raketu este ovela horsia. Ked tuto slabu schopnost oka este vydelime dvomi, dostaneme vykon DAS. Na zameranie teda zrejme velmi neposluzi. Na prehlad je cez den lepsi aj obycajny zrak. Vyuzitie DAS potom vychadza na detekciu nepriatelskeho stihaca v noci, ked je vo vzdialenosti niekolko malo kilometrov na strane, alebo v zadnej polosfere od F-35. To je situacia, ked y zdetekovat nepriatela je uz davno neskoro. Okrem toho ide aj o totalny dogfight na telo a casy priletu AA rakiet s mach 4. su 1, 2, alebo dokonca 3 sekundy. To je cas asi len na prezehnanie.

  Idea DAS nie je zla - mat celokruhovy prehlad, ale vykon zariadenia je absolutne nedostatocny - ako to pisali aj zapadne weby. Ak by malo F-35 namiesto IR kamier bocne/ zadny AESA radary, dokazalo by sledovat priestor okolo seba so zmysluplnym rozlisenim. DAS v tejto podobe je ale tristny. Snad ako odovodnenie, ze niekde sa predsa zacat musi...

  Ohladom Meteoru s AESA a jeho prvenstva - zavedenie tejto kombinacie do vyzbroje je planovane niekedy 2027 a dalej. K-77M s AESA seekerom uz boli podla Deagel.com dodane dokonca Cine, aby im rusi cez technologicky transfer vzoriek a vlastny vyvoj pre PL-12 umoznili strategicku vyhodu v pripadnych tahaniciach nad Juhocinskym morom. Rusi to tak robia v poslednom desatroci dost casto. Prvy test a zasah ciela mala K-77 s AESA bol okolo roku 2010, dnes je podla sprav v LRP a IOC mala na prelome 2016/17.

 • Shania
  12:06 10.12.2017

  flanker.jirka: tak vzhledem k tomu, že se jedná o vizuální vzdálenost, nepřítel už muže F-35 vidět pouhým okem. Tahle funkce DAS prostě zajišťuje, že se nemůže přiblížit zcela neviděn. Rozhodně se nejedná o funkci co má zajišťovat první detekci na dlouhé vzdálenosti, je to jen pojistka když vše ostatní selže.

  Vizuální identifikace je vždy lepší jak NCTR a nebo IFF (nelze zajistit 100% funkčnost vysílače), proto předtím než AWACS dokázal sledovat nepřítele hned od vzletu (Irak), byl s ID cíle probléme a vyžadovalo to speciální taktiku anebo byla vyžadována vizuální ID aby nedošlo k palbě na vlastní.

  Tohle je to co DAS vidí https://i.redditmedia.com/1rrO...

  Software okamžitě identifikuje typ stroje. EOTS má dosah víc jak 60nm. Nejnovější TG pody s velkým zvětšením můžou vizuálně ID i přes 90nm, ale neumějí cíl vyhledat, takže jim něco musí přesně říct kde cíl je.

  Samozřejmě že to vyžaduje dobrou viditelnost.

  US nemají stejnou politiku s dodáváním podřadných modelu svým spojencům, buď je ten export schválen a nebo není. Viz F-14, pokročilejší exportní verze F-16 a F-15 než má ve výzbroji USAF, u F-35 která je dělaná speciálně pro export bych se toho tedy nebál.

 • KOLT
  10:37 10.12.2017

  Právě, nebyli jsme členy NATO, čili důvod nedodat špičkovou techniku byl poměrně veliký. Státům zapojeným do programu JSF těžko můžete softwarově okleštit motor, z toho by byl parádní skandál. S palubním SW už to sice může být jinak, ale moc tomu nevěřím. Ono mnohem jednodušší než dělat alternativní versi SW je prostě dodat okleštěné databáze (charakteristiky cílů, vlastních strojů, atd.), což ovšem není žádné tajemství – s tím se od počátku počítá. A každý stát si může ty databáze doplňovat sám. Prostě ne všichni dostanou databázi s charakteristikami F-22 :-)

 • flanker.jirka
  08:53 10.12.2017

  Shania: s IRST to bylo myšleno v tom smyslu, že když bude mít F 35 něco na bocích nebo za sebou, tak bude mít takovou IR stopu, že čidla z DAS budou mít menší efektivní dosah oproti IRST na palubě stroje za ní.
  Identifikace cílů musí být nejlépe 100%, jinak hrozí problém a tu všechny čidla DAS nemusí vždy zajistit. Přece jen to co je možno zjistit radarem s NCTR a IFF je lepší.
  SU 35 bude rádo za klasický MAWS. Střely s uplinkem pro výstřel přes záda mít asi nebude nikdy.

  Očesanou verzi mám na mysli to, že může jít o SW úpravy takového typu, že dojde k záměrnému snížení citlivosti senzorů. A nedivil bych se ani o SW eliminaci motoru oproti letadlům USAF. Dělají to tak dodnes podle toho kdo je s nimi větší kamarád, Izrael má dost odlišné vybavení z vlastní výroby. Buď je nabízena technologie z USA technický slabší, nebo rizika závislosti na dobrotě USA jsou pro ně nepřijatelná. Dobrým příkladem by mohlo být i to jakou verzi RWR dostala L 159 v době, kdy jsme ještě nebyli v NATO, prostě nám lepší výbavu nechtěli dat, i když byla k dispozici za obdobnou cenu.

 • Shania
  01:07 10.12.2017

  flanker.jirka: žádná exportní očesána verze F-35 neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Max to bude tak, že některé státy nebudou každých pár let utrácet za přestup na nový blok a zustanou třeba u bloku 4.

  Jaký problém s identifikací cíle? A poznámku o IRST nechápu vůbec.

  DAS není náhražka IRST, je to v podstatě MAWS s uplným pokrytím prostoru okolo stroje, akorát má ještě celou řadu dalších funkcí.

  lepší když se podíváš sám:
  http://www.northropgrumman.com...


  Takže např. Su-35 IRST je k ničemu pokud se cíl blíží z mrtvého uhlu. Stejně tak EOTS F-35. V dogfightu je jejich zorné pole také velmi omezeno, stejně tak radaru a nebo Mk1 Eyeball pilota. DAS ale prakticky mrtvé uhly nemá a dokáže současně sledovat stovky cílů.

 • flanker.jirka
  11:59 09.12.2017

  Shania: opomněl jsem odmazat spodní část komentu, to je jen Váš text, ale to poberete.

 • flanker.jirka
  11:55 09.12.2017

  Shania: tak jsem se tu zase vyskytnul, to jak nahlížíte na DAS je dobré, takto můžete teoreticky přes záda poslat jakoukoliv střelu s možností LOAL a datalinkem. Potíž vidím v jednoznačnosti identifikace takového cíle a v tom, že když se bavíte o vizuální dohlednosti, tak počítejte s tím, že v takových úhlech sledování uvidí F 35 každé slušné IRST mnohem dále.
  Na počátku jste uvažoval jednu F 35, nyní více strojů a ke konci můžeme dojít k tomu, že USAF v naprosté většině případů působí za podpory letadel AWACS. Asi bychom měli v takové diskusi uvažovat pouze jednotlivé kusy strojů.
  ...mít, jak píšete "lepší parkovací kameru" je pořád 100 krát lepší než nemít nic, a v případě kamer na bázi IR senzorů je to obrovská výhoda.
  V tomto případě by se mohlo zmínit i to, že případný export SU 35 pro SAE by mohl být doplněn o senzorové vybavení západní provenience, tak to mají vybavené své SU 30 v Malajsii (minimálně RWR a MAWS). Možná by pak bylo sůčko vybavené lépe než nějaká ořezaná verze F 35 z USA. (napříkad možnost převzít systém z Rafale, SAE má dobré vztahy s francouzi)

  flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
  Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to zvládne i C7) a AIM-9X.

  Vzhledem k tomu, že žádný sensor neoperuje samostatně, můžeš k tomu připočítat všechny ostatní senzory pokud je cíl v jejich rozsahu a spektru a tím pádem i senzory ostatních F-35. Takže dost na to aby jiná platforma mohla odpalit (dnes) SM-6, AIM-120D, ESSM block 2

  Stroj tohle vše dělá sám bez jakéhokoliv vstupu pilota, HMDS tu není jako u jiných strojů jako sensor co natočí seeker IR rakety na správné místo a nesupluje mrtvé uhly radaru, IRTS.

  Pilot tedy nemusí nutně sám držet po celou dobu vizuální kontakt v dogfightu, aby věděl kde je. A je pro něj podstatně lehčí cíl znovu vyhledat když ho ztratí, protože stroj mu přes HMDS ukaže, kde přesně je.

  Jsou lidi co si DAS představují jako lepší parkovací kameru co umožňuje pilotovi vidět za sebe, pod sebe atd aniž by otočil hlavou. To je ale jiná sekundární funkce DAS.

  ----------
  Mig-29 se prokázal jako podstatně horší zbraňový systém než Su-27, a byla to v podstatě další velká chyba co SSSR udělalo, Mig-29 je dost blízko Su-27 a lehký-těžký stíhací stroj tu nefunguje jako u F-16 - F-15.

 • JardaBrum
  11:28 09.12.2017

  KOLT: myslím že se problém se Severní Koreou nespočívá ve vybojování míru ale skutečně ve vybojování války. S.Korea není Afganistan nebo Irák. Korejci jsou zvyklí ctít centrální vládu, pracovat a poslouchat a v podstatě se všichni třepou na nějakou změnu. Spíš bych dnešní S.Koreu přirovnal k Německu 1945 a trošičku i k Německu 1989.
  Je to země s obrovským růstovým potenciálem a mají bohaté brášky kteří se jen třesou jim pomoci. Na jihu, na západě, na severu i na východě (všude kolem). Otázkou je jestli budou pomáhat režimu, lidu nebo sobě.
  Sdílím tvůj názor že je nutné zakročit dříve než budou mít (mít více) těch svých wunderwaffen.
  Ono největším problémem je tu válku začít.

 • logik
  11:06 09.12.2017

  sokrates: jo, to jsem si uvědomil hned po odeslání, pak jsem si uvědomil, že to v korunách miliardy jsou, tak jsem se neopravoval :-) Je to takovej balík peněz, že nad ním ni stát velikosti indie nemávne rukou.

  Nakolik Indie problémy zveličuje můžem jen hádat, ale problémy s motorama se objevili i na starejch Sučkách, AESA prvky do radaru, co umí vyrobit rusové, jsou o generaci až dvě za světovou špičkou - a RCS PAK-FA opravdu zaostává za RCS ostatních 5.gen stíhaček. Takže reálnej základ ty stížnosti rozhodně mají.

  Jak jsou ty problémy velký se můžem jen dohadovat, ovšem ve světle toho, že ani Rusko těch Su-57 neobjednává nijak velké množství a místo toho objednává starší Su-35, které výrobně zas o tolik levnější nebudou, evidentně nenabízí Su-57 tak velkou přidanou hodnotu, jak se čekalo.

  Takže samozřejmě, Indie se snaží z Ruska něco vyrazit, a určitě proto ty problémy zveličuje (byla by blbá, kdyby to nedělala), ale na druhou z toho rozhodně neplyne, že to nejsou reálný problémy, a že ten program nejde tak, jak by si přáli.

 • Sokrates
  05:22 09.12.2017

  logik: India žiadne miliardy odpisovať nemusí. Doteraz investovala do projektu 295 miliónov, čo je tak hodnota 1,5 Rafalu. :-) O tie miliardy sa práve Rusko snaží, aby ich dostalo. Ale India to podmieňuje transferom technológií a to je kameňom úrazu. Celý problém so slabým stealth, modularitou motoru alebo zlým radarom sú podľa mňa len výmysly. A to netvrdím kvôli zaslepenému obdivu k ruskej technike, ale preto, že všetky vymenované parametre India pozná už niekoľko rokov. A aj napriek tomu rokovania o ďalšej investícii 4- 5 mld. usd stále prebiehajú. Akonáhle Rusko privolí na prenos istého percenta nových technológií, India skočí po Su-57 ako po údenom. A lietadlo bude v indických médiách zrazu preberané z úplne inej perspektívy. :-)

 • KOLT
  21:39 08.12.2017

  Shania, jasně, že jsou napřed. Nicméně pokud se USA pustí do Koree, je otázka, zda jim bude stačit IOC... Jestli do toho půjdou je otázka. Onehdá jsem to tady obšírně psal – pokud chtějí režim v Severní Korei odstranit, mají poslední příležitost. Jakmile získá skutečně použitelné JZ, nikdo to riskovat nebude bez skutečně dobrého důvodu. Hlavní problém není, zda dokáží USA a Jižní Korea vyhrát. Hlavní problém je, co poté, až vyhrají. Co s takovým státem jako je S. Korea dělat.....?

  logik, také si myslím, že spěchají kvůli ruské PVO. Ovšem ani ne tak v rukou Ruska, jako spíš Íránu. Případně i dalších blízkovýchodních států.

 • marecino
  19:45 08.12.2017
 • logik
  17:51 08.12.2017

  Sokrates: No když do něčeho naleješ tolik peněz, tak odejít a ty miliardy odepsat není zas tak "jednoduchý rozhodnutí". Navíc z toho měli mít i technologie a blbej radar je furt lepší než žádnej radar.

  Indové se podle mně celou dobu snažili na rusy tlačit, aby s tím něco udělali, proto např. koketovali s pořízením těch Rafallů v takovém počtu - ale zrovna do toho přišli sankce a ropa, takže Rusko v tu dobu ani nemělo peníze s tím projektem nějak pořádně pohnout. Co vím, tak se projekt defakto zasekl na tom, že Rusko po Indii chtělo, aby ho dofinancovala v podstatě sama.

 • logik
  17:31 08.12.2017

  Jinak tady je zpráva, z který by mohli mít radost "oba tábory" tady:
  možná budem mít v Evropě "nejlepší raketu světa". Aspoň potenciál tady je - chystá se na "náš" Meteor (kterej asi je v současné době kinematicky nejlepší) naroubovat japonskej AESA seeker.

  http://www.popularmechanics.co...

  Pokud o tom někdo ví více, prosím, podělte se prosím.

 • Sokrates
  17:24 08.12.2017

  logik: Tak možno majú výhrady aj k radaru, resp. z toho článku na WARISBORING vyplýva, že majú výhrady úplne ku všetkému. Potom mi ale nejde do hlavy, prečo v tom projekte naďalej pokračujú, keď toto vedeli už pred 4 rokmi. :-)

 • logik
  17:16 08.12.2017

  sokrates:
  např.
  https://warisboring.com/the-in...
  "The AL-41F engines currently fitted to the T-50 are unreliable. The radar is inadequate."

  https://www.rbth.com/blogs/str...
  The IAF complained about supposedly sloppy construction, inadequate power plants and underpowered radar.

 • Sokrates
  17:06 08.12.2017

  StandaBlabol: Ja som nikdy nepovedal, že informovanie o ruských lietadlách je skvelé. Pozri si ešte raz moje príspevky, nič také tam nezaznelo.
  K tomu, čo kto povedal, myslel a kedy zavádzal, sa mi vyjadrovať nechce. Ja sa sem nechodím hádať, ale skôr diskutovať o leteckej technike. Len keď vidím, že sa tu prezentujú očividné hlúposti, tak na to poukážem.
  Ale ak chceš veriť, že len v USA je všetko transparentné a Rusko je niekde na úrovni KĽDR, presviedčať ťa nebudem. Už som tu prispel zopár linkami, kde sa poukazovalo na problémy v ruskom letectve a vývoji. To dokazuje, že aj napriek silnej propagande voči vlastnému obyvateľstvu, sa na verejnosť dostáva pomerne mnoho kritických informácií.
  Ale k veci, o AESA radare pre PAK FA neviem skoro nič. Hoci chodím pomerne často na ruské vojenské weby, v poslednej dobe som nič konkrétne nezachytil. Takže Ti neviem odpovedať. Ale ak sa nemýlim, tak India chce odstúpiť z tohto projektu kvôli slabým stealth vlastnostiam a absencii modulárneho motoru. Neviem o tom, že by sa sťažovali na radar.

 • logik
  16:30 08.12.2017

  Kolt: Konkrétní důvod je na 90% Sýrie - a schyluje se to tam (mezi Íránem a Izraelem) poměrně k průšvihu, pokud na obou stranách trochu nevychladnou hlavy (což snad vychladnou, ale na blízkém východě nikdo neví).
  A pak se jim opravdu bude hodit, aby se mohli beztrestně přiblížit blíž k ruským S400. Sice přecijenom bych nečekal, že by na ně rusové vystřelili, ale zas rozhodně nečekám, že by něco takovýho izraelci jen riskovali.

  Koreu bych viděl přecijenom míň pravděpodobnou. Tam by to bylo na plnou konvenční válku, a to si každej dvakrát rozmyslí.... Ale taky kdo ví, Trump má mentalitu dost blízkou horkejm arabskejm hlavám.... A ani vlastně nevím, jestli
  by to nakonec vlastně pro korejce nebylo lepší, než co tam maj teď - ale to bychom se zas dostávali k politice.

  Luky: Takže sis vlastně nepřečet diskusi, nevíš, na co se reagovalo a proč Kawu obviňujeme z papouškování lží šířených proruskými servery, ale víš, že má pravdu. Aha.
  Asi si prosím příště tu diskusi opravdu radši přečti, anebo nereaguj.

 • Shania
  16:30 08.12.2017

  KOLT: US nemusí nic uspíšit, jsou rok(USAF) - dva (USMC) před Izraelem, jen si nemyslím (a doufam), že se tam něco stane.

  http://217.218.67.233//photo/20171206/369a8204-bc43-4101-84a5-a51574962b7d.jpg

  Fotka z 6.12. ma Koreou, je tma jak A tak B.

 • KOLT
  16:04 08.12.2017

  Páni, jdou s tou politikou do prdele jalový, pěkně jich prosim.

  RiMr, Shania – tak to si docela pospíšili! Doufám, že to nemělo nějaký konkrétní důvod... ale nepřijde mi, že by měl někdo momentálně šanci na Izrael úspěšně zaútočit. Možná si jen chtějí pojistit, že budou moci dál operovat v Sýrii, nehledě na Ruskou PVO (kdyby se třeba s Putinem poštěkali nebo tak něco).

  Další otázkou je, jestli si nepospíší i v USA, s ohledem na hrozící přerod konfliktu na Korejském poloostrově v regulérní válku.

 • Luky
  15:18 08.12.2017

  Já váš rozhovor nečtu...spíš jsem si přečetl ten tvůj druhý CAPSLOCK odstavec a pak vím, že s Blábolem hrozně řešíte tu propagandistickou lež, že USA nikdy nic na Krymu a Ukrajině nemohly plánovat (logicky to přece dá rozum) a jen úplní tupci nalítli Ruský propagandě, protože USA se přeci nikam nikdy necpou.
  Takže holt chtějí tu a tam nezištně vymalovat třídu, upadne jim štětka a vyroste tam konťák s materiálem...

 • Klimesov
  15:15 08.12.2017

  Luky: Pokud se nemýlím, řeč byla o Ukrajině a údajné základny USA na jejim území, a né o Sýrii? Můžu se zeptat co to jako má být za důkaz? Tento evidentní argumentační faul? Pokud se nemýlím, tak USA v Sýrii začala aktivně podporovat Kurdské sily a SDF. Pokud se nemýlím, tak snad by se tam měli pohybovat i přímo vojáci USA. A k takové operaci potřebujete jednoduše základny.

  Takže jak váš odkaz souvisí s Ukrajinou, kde USA pomáhá Ukrajině zprovoznit jejich starou námořní základnu, vytvořit společné výcvikové centrum atd.? A když použiji jistý slovní obrat, tak se souhlasem legitimně zvolené vlády. Myslím tu Ukrajinu.

  To jako vytváříte závěry na základě dvou různých událostí, které se sebou nesouvisí?

 • logik
  15:13 08.12.2017

  Luky: Tak nevím. To si doteď nepochopil, že celou dobu vyvracíme Kawowi to, že USA má (trvalou) základnu NA UKRAJINĚ? Anebo nevíš, kde leží Ukrajina a kde leží Sýrie?

  Anebo chceš tvrdit, že z existence jedné základny plyne existence druhé? Takže když má dejmetomu USA základnu v Německu, tak ji má i v Rusku?

 • Luky
  15:00 08.12.2017

  A jak to teda je v tý severní Sýrii - chtějí mít jen sex nebo už zasunuli?

  https://imgur.com/a/2A8MU...
  (je to stav před rokem a určitě jsem ani nezakreslil všechny...)
  Bych se vsadil, že tam chtějí jen vymalovat pár škol.

 • logik
  14:25 08.12.2017

  Luky: Základny dělají a Černé moře jim ukradené není (to daleko spíše je Krym ukradený Ukrajině :-)). Ale v současné době evidentně američané žádnou trvalou na Ukrajině prostě nedělají, to co za ní vydával Kawa je prostě dočasné zázemí po dobu cvičení.

  Pokud máš jediný důkaz, že je tomu jinak, tak ho přines. Pokud nemáš a tvrdíš to na základě toho, že tam přeci určitě základnu chtějí, tak prostě jste s Kawou v pozici, že obviňujete lidi ze znásilňování, protože přeci chtějí mít sex a navíc podívejte, mají nástroj.

 • Faktu
  14:15 08.12.2017

  Takze podle nekterych udajne nejlepsi stihacka na svete F-35 se ve vzduchu ma rozpadat a vice nez 100 ks je vycleneno pro kanibalizaci.....haha to je vazne gol. Je jasne ze to je nepovedene letadlo a bude treba jeste hodne penez a casu na odladeni.....a pritom za ty prachy co uz do toho daly by to letadlo melo fungovat jak hodinky

 • Luky
  14:09 08.12.2017

  Jasně "LOGIKU", Amíkům je Černé moře ukradené, je jim ukradený Balkán, základny si nikde nedělají, jen když jsou donuceni někoho bránit.....jsi děcko.

 • Shania
  13:33 08.12.2017

  Rimr: nejspíš nebudeš muset dlouho čekat

  https://www.defensenews.com/ai...

 • RiMr71
  12:45 08.12.2017

  ...Kawyho si tady hejčkejme, takový exemplář tu nebyl už dlouho..

  K tomu bojovému nasazení - jsem zvědavý, kde si F-35 poprvé škrtnou... osobně tipuju Izrael..

 • logik
  11:31 08.12.2017

  dany:
  1) ještě jednou: prosím přelož si tuto větu
  "Currently, no U.S. Navy personnel are permanently stationed in Ochakiv, and the Navy stated there are no plans to permanently station any U.S. forces at Ochakiv in the future"

  2) Navíc i kdyby to byla nakrásně pravda, jako že je to typická propagandistická lež, tak i tak by Vaše argumentace byla vadná - protože Ukrajina samozřejmě podstatně změnila svůj vztah k Rusku a k NATO POTÉ, CO NA NÍ RUSKO ZAÚTOČILO.
  Vaše argumentace je podobně (či ještě více) nesmyslná, jako když Rusko obviňuje Finsko z kolaborace s nacismem - a přitom jaksi zapomíná dodat, že Finsko zaútočilo na Rusko proto, že ho předtím Rusko okradlo - a že si Finsko jen si vzalo zpět své.
  Rusku všichni ubližují - jen tomu Rusku trochu schází sebereflexe, proč....

 • danny
  10:46 08.12.2017

  StandaBlabol: než začneš z někoho dělat blbce a obviňovat ho ze lhaní a šíření propagandy, tak si ten odkaz přečti celý a pomalu. Možná máš problém s překladem, tak ti raději vybrané pasáže přeložím:
  Evropské "utužovací" aktivity na Ukrajině mají strategický význam... (kdyby to byly ty dřevěné budky, tak tomu asi těžko budou přikládat strategický význam)
  Námořní operační středisko je jedním ze tří projektů, které jsou v současné době v Ochakivu plánovány...
  Námořní operační střediska jsou organizační a řídící zařízení zaměřené na bojové operace. Mají poskytovat flexibilní námořní schopnosti v celé řadě vojenských operací...(tedy nejen společných cvičení)
  Další budoucí projekty Seabee v Ochakivu zahrnují zařízení pro údržbu lodí a kontrolní body s obranou perimetru... (tak to zas asi tak malý nebude, že?)

  Takže se rozhodně nemá jednat o pár unimobuněk, které se jednou za čas použijí při společném cvičení nebo při nouzových situacích.
  Tvůj poukaz na investiční náklady by byl na místě, kdyby se jednalo o celkové náklady, nejen investici do první fáze a také v případě, že by se jednalo o výstavbu na zelené louce. Což v případě Ochakivu rozhodně neplatí. To je už od středověku dosti strategická námořní základna, sověti k tomu dobudovali ještě letiště. A když se ve zprávách US Navy používá slova HUB, tak to znamená, že smyslem zařízení je maximalizovat možnosti využití stávající infrastruktury. Takže zpochybňovat, že zde vzniká zařízení se schopnostmi a kapacitami minimálně stejnými, ale více než pravděpodobně značně převyšujícími to, co má RF v Tartusu, je dost obtížné. A zpochybňuje někdo, že mají rusové v Sýrii základnu?
  Jinak představu o tom, jak to tam vypadá, si můžeš udělat i z maps.google.com

 • StandaBlabol
  07:13 08.12.2017

  to kawa,

  to ty žereš Sputniku článek o americké základně. I s navijákem. Jako důkaz ti tam dají link, který tvrdí něco úplně jiného. Když chtějí světu ukázat, jak zlí Američani stavějí základnu na Ukrajině, proč tam nehodí třeba fotku z ruského satelitu, která ukáže pravý stav věcí. Nebo cokoliv jiného - reportáž z místa, výpovědi místních lidí (pro změnu skutečných a ne herců).

  Ty jen pomáháš šířit lži, jako s tou základnou na Krymu. Proto lhář.

 • kawa
  06:45 08.12.2017

  jasně, když jim to žerete...ano, staví tam dřevěný stan pro četu cínových vojáčků a vlastně tam vůbec nebudou :-))) Máte pravdu kucí, ještě, že tu Ameriku a její Tomahavky máme.

 • logik
  22:45 07.12.2017

  kawa: ano, přesně ukazuješ, jak přejímáš informace z ruských webů nekriticky a vůbec je nefiltruješ. Viz:

  https://news.usni.org/2017/08/...

  " When complete, the center will serve as major planning and operational hub, conducting command and control of Black Sea-region maritime assets during Sea Breeze, the annual joint U.S. and Ukrainian military exercise."...."
  "Currently, no U.S. Navy personnel are permanently stationed in Ochakiv, and the Navy stated there are no plans to permanently station any U.S. forces at Ochakiv in the future"

  Jistě si to přeložíš sám...

  Prostě si skočil na typickou propagandu, kdy je kolem pravdivého jádra (např. škola na Krymu, cvičení v Černém moři) vyfabulována lež. Ruská propaganda tak pracuje naprosto standardně.

  Jinak ty přiznáváš, že útok na Krym byla invaze? Takže uznáváš, že Rusko lhalo, jako když tisklo, a že zaútočilo na cizí stát, který mu nic nedělal? A takový chování státu bereš jako normál? Tzn. Ti nevadí, pokud se státy kolem nás budou takto chovat?

  (PS: A v odpovědi prosím neříkej, Amerika ale..... Je mi jedno, jak se chová USA, i kdyby to dělala také, mění to něco na tom, že pokud bude zbytek světa takové chování tolerovat, tak každý, kdo bude silnější než soused a bude mu schopen něco ukrást, tak bude mít motiv rozpoutat válku?).

 • StandaBlabol
  22:27 07.12.2017

  to kawa,

  díky za link. Takže Američani tam staví něco, co stojí 750.000 dolarů a má být používáno jednou za rok při společných cvičeních Ukrajinců s Američany. Podle těch fotek to vypadá jako dřevěné pozorovací a velitelské stanoviště. Tak to je fakt projekt, který dokazuje, že Američani strašně toužili po námořní základně na Krymu. Co tam máš dál jako důkaz agresivních choutek zlých imperialistů?

 • kawa
  22:09 07.12.2017

  sorry, ale takový balast co čtete vy mne moc nezajímá.

  JJ ten Očakov jsem našel na podobném proruském webu jako tehdy tu báchorku o Sevastopolu, tady...

  http://www.navy.mil/submit/dis...


  Zkuste alespoň pochopit co píšu, takže znovu, o Krymu jsem napsal toto:

  ... jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního obyvatelstva.

  Pánové trochu nadhledu, chápu že ty amíky milujete...ano nemyslím si o nich mnoho dobého (vyjma obyčejných lidí) a o Rusku si taky myslím svoje, tak nevím co mi pořád cpete.

Stránka 1 z 4