F-35 Lightning II: Budoucnost letectva nebo dočasné řešení?

F-35 Lightning II: Budoucnost letectva nebo dočasné řešení?
F-35A Lightning II / Foto: aeroman3; CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Program víceúčelové stíhačky páté generace F-35 Lightning II provázejí neustále problémy. Vojáci jsou s bojovými schopnostmi letadla spokojení. F-35 jsou ale provozně drahé, nedostupné a chybí náhradní díly. Ve vzduchu tak visí snížení počtu nakupovaných F-35 a přesměrování pozornosti na novou generaci pilotovaných a nepilotovaných letadel.

Americké letectvo (USAF) hodlá nakoupit 1763 letadel F-35A, námořní pěchota 353 ks F-35B a 80 ks F-35C a námořnictvo 247 strojů F-35C. Výroba 2443 amerických F-35 potrvá do roku 2044.

Lockheed Martin vyrábí měsíčně 11 ks F-35, z toho pět F-35A pro USAF. Dodávky nových letounů probíhají bez problémů, ale Američané jednoduše nezvládají takové množství komplikovaných letadel udržovat v provozu. Program F-35 je tak v Kongresu pod palbou kritiky.

„Kupujeme čím dál více letadel,“ řekl republikánský kongresman John Garamendi, „ale ty starší nedokážeme udržovat v provozu. Čím více tedy nakupujeme, tím horší je celkový výkon [flotily]. To musí skončit.“

Na začátku programu F-35, resp. JSF (Joint Strike Fighter), plánovači jednoduše příliš optimisticky předpovídali dostupnost náhradních dílů, skladů, servisních míst a množství vycvičeného personálu. Náhradní díly je navíc třeba dělit mezi 16 různých zákazníků a v rámci jedné verze (např. F-35A) existuje více konfigurací s různými součástkami – každá výrobní dávka (tzv. „lot“) letadel je svým způsobem originál. Rozdílnost je úměrná časovému rozestupu mezi jednotlivými „loty“.

USAF proto na příkaz Kongresu musí vyvinout „integrovaný plán údržby“ zaváděných zbraňových systémů včetně F-35. Pokud letectvo neprokáže svou schopnost tyto systémy provozovat, musí se bez některých obejít. Proč jinak kupovat zbraně, které nelze v požadovaném měřítku provozovat?

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Srážka F-35B s mariňáckým tankerem KC-130J

29. září se poblíž mariňácké základny MCAS Yuma (Marine Corps Air Station Yuma) v Arizoně ...

F-35 Lightning II: 120 dodaných letadel v roce 2020

V minulém roce společnost Lockheed Martin dodala zákazníkům 120 víceúčelových taktických ...

F-35 Lightning II a bitva o elektromagnetické spektrum

Oblast elektronického boje (ovládnutí elektromagnetického spektra) je v současné době klíčem k ...

První ostré nasazení F-35C Lightning II a CMV-22B Osprey

Americké námořnictvo (USN) chystá první ostré nasazení „pokročilého palubního leteckého křídla“ – ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.