F-35 Lightning II je nejlepší bojové letadlo současnosti

F-35B britského Královského námořnictva; větší foto / Public Domain

Bývalý pilot americké námořní pěchoty major Dan Flatley v sérií komentářů pro magazín Business Insider vysvětlil, proč je stíhačka F-35 Lightning II nejlepší bojové letadlo současnosti. Klíčem je kombinace obtížné zjistitelnosti (stealth) a dokonalého situačního povědomí pilota F-35 o situaci na zemi, ve vzduchu i v elektromagnetickém spektru.

Jak poznamenává Business Insider, od prvního použití útočných stealth letounů F-117A Nighthawk ve válce v Perském zálivu, odborníci z Ruska a Číny pečlivě studovali techniku stealth amerického letectva.

Rusko v reakci na masové nasazení stealth letadel začalo s budováním sítě radiolokátorů, včetně nízkofrekvenčních radiolokátorů (VHF), které za správných okolností odhalí i stealth letadla F-22A Raptor nebo F-35 Lightning II.

V reakci na to někteří komentátoři i odborníci v USA, Rusku i Číně označili technologii stealth za překonanou. Avšak možná jde jen o nepochopení celé myšlenky - stealth nemá zneviditelnit letadla před radiolokátory, ale zamezit jejich zaměření a zničení.

Současné radiolokátory umí odhalit stealth letadla jen s velkou nepřesností (například stovky metrů nebo jednotky kilometrů), což nestačí k použití protiletadlových zbraní. Ostatně je také si nutno uvědomit, že pokud radiolokátor vysílá signál, letadlo tento signál dokáže rozpoznat, vyhodnotit a určit jeho zdroj - především to platí pro elektronikou a senzory prošpikovaný F-35.

Výmluvné je použití stealth u ruské stíhačky T-50 nebo čínských stíhaček J-20 a J-31. Proč Rusko a Čína investují do technologie, která podle jejich vlastních slov je k ničemu?

Za technologii stealth i za samotný letoun F-35, který je terčem kritiky z vojenských, novinářských i politických kruhů, se před nedávnem postavil bývalý pilot námořní pěchoty major Dan Flatley a bývalý pilot F-35.

“Protivníci musí spustit cely řetězec kroků ke zničení letadla,” uvedl Flatley. “Jenom proto, že radiolokátor může najít nějaký objekt - a ruské VHF radiolokátory mohou zaznamenat F-35 - neznamená to, že jej dokáží zaměřit, sledovat, zacílit a navést na letadlo raketu.”

“Nepokoušíme se zabránit každému kroku tohoto řetězce, stačí jen přerušit jeden z těchto kroků,” uvedl Flatley. “Potřebuji jen zabránit tomu, aby jsi dokončil to, do čeho jsi investoval spousta času, peněz a úsilí, aby jsi mě sestřelil.”

Podle Flatleye to je věc, kterou lidé nechápu - myslí si, že stealth letadlo je neviditelné pro všechny radiolokátory, a pokud je letadlo radiolokátorem odhaleno, automaticky to znamená jeho sestřelení. Avšak tak to není, radiolokátory F-22 nebo F-35 uvidí, ale pouze jako “rozmazaný flek” na monitoru.

Navíc k zaměření letadla musí radiolokátor sám aktivně vysílat - de facto svítí jako baterka ve tmě s úzkým kuželem, která hledá ve tmě cíl. Avšak baterku může vidět i protivník.

Stíhačka F-35 tak díky svým senzorům, vysokému výkonu počítače (letounu může najednou provádět řadu složitých obranných i útočných kroků proti mnoha cílům na zemi i vzduchu) a také schopnosti všechny složité informace předkládat pilotovi rychle a srozumitelně, dokáže vysílající radiolokátor okamžitě odhalit a zaměřit jeho pozici.


F-35 v letecké ukázce na Paris Air Show 2017

Po odhalení pozice radiolokátoru F-35 může použít přesné zbraně vzduch-země dlouhého dosahu nebo třeba nejnovější protiradiolokační střelu AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range) s doletem až 200 km. AARGM-ER lze navíc přepravit ve vnitřní zbraňové šachtě F-35 - dostupná bude v roce 2022.

"To, co si veřejnost neuvědomuje, je naprosto propastný rozdíl v informacích,” zdůrazňuje informační nadřazenost F-35 Flatley. “F-35 má sice v některých oblastech, jako je rychlost, otáčení nebo dolet, podobné parametry jako starší letouny, avšak je zde obrovská, a stále se zvětšující mezera mezi tím, co vidí F-35 a např. F/A-18”.

Flatley vzal F/A-18 jako příměr díky tomu, že právě ve stíhačkách F/A-18 zkoušel bojovat proti F-22A Raptor. “Neměl jsem žádnou šanci zaměřit ho, žádnou šanci se bránit,” popsal svůj boj s F-22A Flatley a poznamenal, že to mělo během boje zdrcující dopad na jeho psychiku.

F-35 obsahuje šest kamer umístěných kolem letadla - díky tomu se pilot s průhledovým displejem může dívat skrz letadlo kolem sebe. F-35 je vybaven také infračerveným “radarem” a má bezprecedentní schopnost fúze dat - díky tomu F-35 na displeji v pilotní kabině (a na displeji přilby) vytváří dokonalý obraz toho, co se děje kolem letadla ve vzduchu, na zemi i v elektromagnetickém spektru.

Podle Bussines Insider tak ruská propaganda proti F-35 může být jen reakcí na to, že investovali mnoho prostředků do systémů, které proti F-35 nemají mnoho uplatnění.

Zdroj: Bussiness Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací ...

Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace (OAK) plánuje sloučení leteckých firem Suchoj a ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Bitevníky A-10 Thunderbolt II budou létat až do roku 2030

Navrhovaný rozpočet amerického letectva (USAF) pro fiskální rok 2018 kromě jiného určil budoucnost ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Centaur
    15:02 23.06.2017

    to Marthy Těší mě, že zde mohu potkat člověka, který toho o PVO ví více, než nějakej vysloužilej amerikánskej pilot. Rovněž tak znalosti o pasivních sledovacích systémech, zde ...Zobrazit celý příspěvek

    to Marthy

    Těší mě, že zde mohu potkat člověka, který toho o PVO ví více, než nějakej vysloužilej amerikánskej pilot.
    Rovněž tak znalosti o pasivních sledovacích systémech, zde Věra, jsou na neobvykle vysoké úrovni.
    A co je hlavní, to je ta dovednost posoudit schopnosti F-35 v širších souvislostech a umět odhadnout, proti kterým protivníkům bude účinná a proti kterým, už ne.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    15:01 23.06.2017

    O tom jaký je to střep se psalo mnohokrát a koukejme už jich je vyrobených hodně přes 200 ks což některé starší stroje 4 generace nemají do teď. F35 letá i u zákazníků, takže ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom jaký je to střep se psalo mnohokrát a koukejme už jich je vyrobených hodně přes 200 ks což některé starší stroje 4 generace nemají do teď. F35 letá i u zákazníků, takže všechny lži by se dávno dostali ven. Chybu nalezneš i u stroje co je nasazen x let, natož u stroje, který ještě nemá zprovozněny všechny systémy.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:59 23.06.2017

    fenri Môže ... ak preberá "info" z iného stroja ... ktorý môže byť dosť ďaleko ....a mnohé veci ako GPS sú pasívne. Ale ako je spomenuté v článku, hlavná výhoda je v ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Môže ... ak preberá "info" z iného stroja ... ktorý môže byť dosť ďaleko ....a mnohé veci ako GPS sú pasívne.

    Ale ako je spomenuté v článku, hlavná výhoda je v schopnosti spracovania informácii a ich zrozumiteľné podanie pilotovi ... ktorý stroj skôr manažuje, ako pilotuje ... čiže skôr mu dáva príkazy čo má robiť ... a nie ako to má robiť.

    Ak sa F-35 osvedčí (uvidíme za pár rokov).. a klesne jeho cena ... ceny "bazárových" strojov predchádzajúcej generácie - F-16, F-15, Su-27 či i Su-35 pôjdu dole ...... resp. už budú len pre tých menej majetných .....ostatní solventnejší budú chcieť adekvátnu odpoveď ....či už F-35 .. alebo iné vyvíjané stroje na východe či západe.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:55 23.06.2017

    Vidím že názor bývalého pilota USA je poněkud jednostranný,líčí výhody letadla a na nevýhody zapomíná. Třeba-mnohé PVO systémy využívají střely s koncovým samonaváděním,pro ně je ...Zobrazit celý příspěvek

    Vidím že názor bývalého pilota USA je poněkud jednostranný,líčí výhody letadla a na nevýhody zapomíná.
    Třeba-mnohé PVO systémy využívají střely s koncovým samonaváděním,pro ně je přesnost přehledových radarů dostatečná.Další věc-radar hledající letoun F-35 bude zářit jako kužel světla ve tmě-nějak zapomněl dodat že stejně tak bude zářit radar F-35 hledající vzdušný nebo pozemní cíl.
    Dále,přesnost pasivních radarů:kousek z wiki o radaru Věra-"Přesnost systému je obecně lepší než u mikrovlnného přehledového radaru"
    Nechci shazovat výhody tohoto letadla a technologie stealth,ale je třeba vidět obě strany mince.Letouny stealth budou velice výhodné do konfliktů proti většině protivníků,teoreticky třeba proti armádě Iránu,Egypta.Kataru,KLDR...ale při konfliktu vojenských mocností by už tak účinné nebyly.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    14:52 23.06.2017

    Olivav L band to povie, že tam niečo je, ale je to len prehľadový radar. Aby si do daného priestoru navádzal raketu potrebuješ dáta zo streleckého radaru a ten už schopnosť ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav

    L band to povie, že tam niečo je, ale je to len prehľadový radar. Aby si do daného priestoru navádzal raketu potrebuješ dáta zo streleckého radaru a ten už schopnosť detekcie nebude mať. Takže raketa bude musieť dostávať dáta priamo z LBand radaru čo znamená, že musíš prekopať komplet všetky prostriedky PVO vybudovať nové datalinky. L band radar bude na tom zle s mobilitou atď. Áno teoreticky by to šlo. Prakticky ...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    14:51 23.06.2017

    Faktta: vis prakticky Su-35 jen opravuje 40 let stary chyby/nedostatky a pridava schopnosti, který se jim nepodařilo ve vsech předchozích verzích vychytat a takto to je furt dokola ...Zobrazit celý příspěvek

    Faktta: vis prakticky Su-35 jen opravuje 40 let stary chyby/nedostatky a pridava schopnosti, který se jim nepodařilo ve vsech předchozích verzích vychytat a takto to je furt dokola dokud nedolita posledni stroj z rodiny:)

    ----

    lokalizovat pohybující se letadlo pasivním radarem je problem, pokud vysíla směrově a nebo vubec, pak je tezke triangulovat pozici. Pak si k tomu přidejte ještě LPI vysílání...

    A pak si k tomu přidejte klamme cile, drony, jiná letadla která budou mít za cíl zmást protivníka a odvest jeho pozornost. A pak si k tomu přidejme rušení atd. A pak...

    Nikdo netvrdi, ze je F-35 neodhalitelná a nezničitelná, jen to bude dost tezke.

    A F-35 neoperuje sama ale v ramci celeho systemu, kde kazda z nich působi jako force multiplier a efektivita tak narůstá a narůstá...Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    14:37 23.06.2017

    Fakkta: Daily Mail jsou druhé největší bulvární noviny v Británii hned po The Sun. To jako vážně zakládáte svá tvrzení na britské obdobě českého Blesku?

    Fakkta: Daily Mail jsou druhé největší bulvární noviny v Británii hned po The Sun. To jako vážně zakládáte svá tvrzení na britské obdobě českého Blesku?

  • fenri
    14:32 23.06.2017

    Hondar: mýlím se, když předpokládám, že F-35 má radar, má radiovýškoměr, datalink...? To všechno nutně vysílá. Ano, na chvíli může být "potichu". Ale trvale? Ale je přeci jedno, ...Zobrazit celý příspěvek

    Hondar: mýlím se, když předpokládám, že F-35 má radar, má radiovýškoměr, datalink...? To všechno nutně vysílá. Ano, na chvíli může být "potichu". Ale trvale?
    Ale je přeci jedno, kolik toho potřebuje F-35. Pokud ho chci sundat, tak přesnost ve stovkách metrů mi stačí.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    14:29 23.06.2017

    hondar, ty stovky metrů je přesnost s jakou ten letou najde L-band radar a pokud do těch míst PVO pošle raketu, tak je teoretická možnost, že ta raketa na těch párset metrů tu ...Zobrazit celý příspěvek

    hondar,

    ty stovky metrů je přesnost s jakou ten letou najde L-band radar a pokud do těch míst PVO pošle raketu, tak je teoretická možnost, že ta raketa na těch párset metrů tu F-35 zaměří a sestřelí. A podrž se přišel s tím specialista z USA.

    Je otázka jak přesně lze VLO letadlo lokalozovat. Ten L-band radar musí použít specifický postprocess dat atd...

    Tak to asi fenri myslel, jinak je pravda, že se zapnutým kde čím ten F35 nepoletí. Jen ten AESA radar je taky provozovatelný v LO módu (hůře to umí i hybridní PESA) a proboha nechci tu flame. Je to o paralelním použití více vlnových délek, tak aby se radar jevil jako šum.

    Falme debat jsem tu na toto tém zažil kupu a o další nestojím, takže se nezlobte, ale dále bych to nechal na Shaniovi pokud bude mít zájem, protože ten má rozhodně nejlepší přehled o tom letadle.

    Jinak Faktta i o tom DOT-E reportu jsem se tu s Shaniou bavil. A pokud to budu brát extrémně, tak i přes ty veškeré chyby bude F-35 nejpozději 2020 combat ready, což je ten pesimistický odhad zprávy. Bohužel odpůrci F35 a miláčči T50 si musí přiznat, že tou dobou T50 nebu pomalu mít ani pořádně otestovaný nový motor a nebude mít za sebou ani IOC u VKS RF.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    14:26 23.06.2017

    Faktta Keby to bolo také zlé .... tak sa o tom už dávno diskutuje, pretože stroj nelieta len u Amíkov, ale už ho dávno testujú i mnohí zákazníci. Ak by teoreticky i niečo ...Zobrazit celý příspěvek

    Faktta

    Keby to bolo také zlé .... tak sa o tom už dávno diskutuje, pretože stroj nelieta len u Amíkov, ale už ho dávno testujú i mnohí zákazníci.
    Ak by teoreticky i niečo chceli Amíci prikrášlovať ... tak sotva by to bolo bez odozvy u zákazníkov.
    Realita je zrejme taká jednoduchšia ... samozrejme, že je xy-nedostatkov, ale čakať od stroja novej generácie bezproblémový vstup do služby by bola dosť naivné ...
    Tak isto sa ťažko rodili také revolučné stroje ako F-14 či Me-262 ... a dnes sú považované za legendy.
    I stroj Su-27 prešiel ťažkým "pôrodom" ... a pôvodný projekt bol skôr nepodarok ... kto si na to dnes spomenie ?Skrýt celý příspěvek

  • hondar
    14:10 23.06.2017

    fenri: prostě ten letoun něco vysílá. To jako, že letí na stealth akci a bude vesele vyhrávat? Na to je ten letoun taky vybaven pasivními systémy a bůhví čím stand-off, off-line ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: prostě ten letoun něco vysílá.
    To jako, že letí na stealth akci a bude vesele vyhrávat? Na to je ten letoun taky vybaven pasivními systémy a bůhví čím stand-off, off-line atd. O pasivních systémech, které taky využívají už asi fakt slyšeli.

    " "pouze" na stovky metrů mi přeci k jeho zničení pohodlně dostačuje. "-
    A myslíte, že F35 na to potřebuje stovky metrů?

    S ostatním textem naprosto souhlasím. Pokud to takto opakovaně nekomentoval někdo z příslušných oficiálních míst, za názor země se to považovat nedá. U nás taky kdekdo z politiků žvaní nesmysly a za oficiální postoj země to nikdo nepovažuje. Ještě, že tak.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:31 23.06.2017

    Iceman: píšete, že platí totéž, co pro ostatní radary. Pominuli, že se o těchto systémech nedá hovořit jako o radarech, na základě čeho soudíte, že budou se stealth nepřesné? ...Zobrazit celý příspěvek

    Iceman: píšete, že platí totéž, co pro ostatní radary.
    Pominuli, že se o těchto systémech nedá hovořit jako o radarech, na základě čeho soudíte, že budou se stealth nepřesné? Prostě ten stealth letoun něco vysílá a pokud to něco vidím z více bodů, vím přesně kde je.

    Dále mi přijde, že fakt, že polohu stealth letadla zjistím pozemním radarem "pouze" na stovky metrů mi přeci k jeho zničení pohodlně dostačuje.

    A konečně - přijde mi úsměvné vydávat názor několika čínských či ruských komentátorů za názor celé Číny a Rusko (viz "Proč Rusko a Čína investují do technologie, která podle jejich vlastních slov je k ničemu?")

    Je názor český názor pana Halíka či pana Pehe, nebo je názor Česka názor pana Kruana či pana Fenryho? Když si budu číst názory pana Fenrycha na aktualne, souvisejí nějak s názorem Česka?
    Komentátoři (ani specializovaní) nejsou ti, co rozhodují o rozpočtech a směřování vojenskoprůmyslového komplexu. Dokonce většinou ani nemají nejpřesnější informace, hlavně jde-li o zpravodajsky či průmyslově citlivé oblasti.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
    13:23 23.06.2017

    pokud je v tom článku vše pravda, zaměřil bych útok ne na letadlo samotné, ale na to odkud odstartovalo, aby se nedalo použít opakovaně,

    pokud je v tom článku vše pravda, zaměřil bych útok ne na letadlo samotné, ale na to odkud odstartovalo, aby se nedalo použít opakovaně,

  • Iceman8241
    12:45 23.06.2017

    @Peeetrs Platí pro ně totéž co pro ostatní radary, tj. něco zachytí, ale obraz je na hony vzdálen tomu, co je potřeba k přesné lokalizaci a hlavně zaměření protiletadlových zbraní. ...Zobrazit celý příspěvek

    @Peeetrs Platí pro ně totéž co pro ostatní radary, tj. něco zachytí, ale obraz je na hony vzdálen tomu, co je potřeba k přesné lokalizaci a hlavně zaměření protiletadlových zbraní. Stealth vzdálenost zaměření dostatečně kvalitního obrazu zkracuje na vzdálenost, na kterou se protivník nikdy nedostane. Jednak proto, že si díky lepšímu situačnímu povědomí bude F-35 vždy udržovat pohodlný odstup a také díky stand-off zbraním.Skrýt celý příspěvek

  • Peeetrs
    12:39 23.06.2017

    Článek úplně ignoruje existenci pasivních radarů, které zaměřit nejdou a stealth technologii dokáží za správných podmínek překonat také.

    Článek úplně ignoruje existenci pasivních radarů, které zaměřit nejdou a stealth technologii dokáží za správných podmínek překonat také.

  • stirling
    12:12 23.06.2017

    JiriR: nevím, přijde mě to jako utopie, nátěr může být fajn ale rozhodně to neudělá to na co je f35 přímo navržená i tvarem a útlumem vyzařování. Pokud je pravda, že současná ...Zobrazit celý příspěvek

    JiriR: nevím, přijde mě to jako utopie, nátěr může být fajn ale rozhodně to neudělá to na co je f35 přímo navržená i tvarem a útlumem vyzařování.

    Pokud je pravda, že současná f18 je skoro bezbranná tak asi opravdu v současnosti nemůžeme uvažovat nad ničím jiným, navíc pokud do toho půjdou poláci tak by byla možná i nějaká úspora na servise. On nový gripen ng také nebude za babku a když už máme jen těch pár kusů tak ať to stojí za to...Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    11:56 23.06.2017

    "Gripen bych v horizontu 13 let za F35 neměnil- zhruba v té době se křivky jejich schopností IMHO potkají" ...jakože za 13 let naše staré Gripeny s vámi uvedenými facelifty ...Zobrazit celý příspěvek

    "Gripen bych v horizontu 13 let za F35 neměnil- zhruba v té době se křivky jejich schopností IMHO potkají"

    ...jakože za 13 let naše staré Gripeny s vámi uvedenými facelifty budou mít stejné schopnosti jako F-35 v tehdejší (ale klidně i současné) výbavě?
    Tak to jo...Skrýt celý příspěvek

  • JiriR
    11:37 23.06.2017

    Vše co tady čtu, mně nicméně jednoznačně vede k potřebě pokračovat a vylepšovat schopnosti českých Gripenů, co se týče působnosti v AČR. 1) Cca 2020 náhrada aim9- ideálně MICA ...Zobrazit celý příspěvek

    Vše co tady čtu, mně nicméně jednoznačně vede k potřebě pokračovat a vylepšovat schopnosti českých Gripenů, co se týče působnosti v AČR.
    1) Cca 2020 náhrada aim9- ideálně MICA IR, Asraam, aim9x, přilbový zaměřovač
    2) Cca 2022 Radar Raven, nové REB, modernizace avioniky
    3) Cca 2024 Meteor v dostatečných počtech
    Dokončit vývoj českého stealth nátěru, který je unikátní tím že nemusí být černý- funguje na jiném principu. Začít uvažovat nad dalším rozšířením role Gripenu……datová fůze, potlačování PVO např..
    Gripen bych v horizontu 13 let za F35 neměnil- zhruba v té době se křivky jejich schopností IMHO potkají a až potom se začnou rozcházet, každá jiným směrem.Skrýt celý příspěvek

  • markus223
    11:13 23.06.2017

    Pěkné shrnutí.

    Pěkné shrnutí.

Načítám diskuzi...

Stránka 13 z 13