F-35 Lightning II je nejlepší bojové letadlo současnosti

F-35B britského Královského námořnictva; větší foto / Public Domain

Bývalý pilot americké námořní pěchoty major Dan Flatley v sérií komentářů pro magazín Business Insider vysvětlil, proč je stíhačka F-35 Lightning II nejlepší bojové letadlo současnosti. Klíčem je kombinace obtížné zjistitelnosti (stealth) a dokonalého situačního povědomí pilota F-35 o situaci na zemi, ve vzduchu i v elektromagnetickém spektru.

Jak poznamenává Business Insider, od prvního použití útočných stealth letounů F-117A Nighthawk ve válce v Perském zálivu, odborníci z Ruska a Číny pečlivě studovali techniku stealth amerického letectva.

Rusko v reakci na masové nasazení stealth letadel začalo s budováním sítě radiolokátorů, včetně nízkofrekvenčních radiolokátorů (VHF), které za správných okolností odhalí i stealth letadla F-22A Raptor nebo F-35 Lightning II.

V reakci na to někteří komentátoři i odborníci v USA, Rusku i Číně označili technologii stealth za překonanou. Avšak možná jde jen o nepochopení celé myšlenky - stealth nemá zneviditelnit letadla před radiolokátory, ale zamezit jejich zaměření a zničení.

Současné radiolokátory umí odhalit stealth letadla jen s velkou nepřesností (například stovky metrů nebo jednotky kilometrů), což nestačí k použití protiletadlových zbraní. Ostatně je také si nutno uvědomit, že pokud radiolokátor vysílá signál, letadlo tento signál dokáže rozpoznat, vyhodnotit a určit jeho zdroj - především to platí pro elektronikou a senzory prošpikovaný F-35.

Výmluvné je použití stealth u ruské stíhačky T-50 nebo čínských stíhaček J-20 a J-31. Proč Rusko a Čína investují do technologie, která podle jejich vlastních slov je k ničemu?

Za technologii stealth i za samotný letoun F-35, který je terčem kritiky z vojenských, novinářských i politických kruhů, se před nedávnem postavil bývalý pilot námořní pěchoty major Dan Flatley a bývalý pilot F-35.

“Protivníci musí spustit cely řetězec kroků ke zničení letadla,” uvedl Flatley. “Jenom proto, že radiolokátor může najít nějaký objekt - a ruské VHF radiolokátory mohou zaznamenat F-35 - neznamená to, že jej dokáží zaměřit, sledovat, zacílit a navést na letadlo raketu.”

“Nepokoušíme se zabránit každému kroku tohoto řetězce, stačí jen přerušit jeden z těchto kroků,” uvedl Flatley. “Potřebuji jen zabránit tomu, aby jsi dokončil to, do čeho jsi investoval spousta času, peněz a úsilí, aby jsi mě sestřelil.”

Podle Flatleye to je věc, kterou lidé nechápu - myslí si, že stealth letadlo je neviditelné pro všechny radiolokátory, a pokud je letadlo radiolokátorem odhaleno, automaticky to znamená jeho sestřelení. Avšak tak to není, radiolokátory F-22 nebo F-35 uvidí, ale pouze jako “rozmazaný flek” na monitoru.

Navíc k zaměření letadla musí radiolokátor sám aktivně vysílat - de facto svítí jako baterka ve tmě s úzkým kuželem, která hledá ve tmě cíl. Avšak baterku může vidět i protivník.

Stíhačka F-35 tak díky svým senzorům, vysokému výkonu počítače (letounu může najednou provádět řadu složitých obranných i útočných kroků proti mnoha cílům na zemi i vzduchu) a také schopnosti všechny složité informace předkládat pilotovi rychle a srozumitelně, dokáže vysílající radiolokátor okamžitě odhalit a zaměřit jeho pozici.


F-35 v letecké ukázce na Paris Air Show 2017

Po odhalení pozice radiolokátoru F-35 může použít přesné zbraně vzduch-země dlouhého dosahu nebo třeba nejnovější protiradiolokační střelu AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile Extended Range) s doletem až 200 km. AARGM-ER lze navíc přepravit ve vnitřní zbraňové šachtě F-35 - dostupná bude v roce 2022.

"To, co si veřejnost neuvědomuje, je naprosto propastný rozdíl v informacích,” zdůrazňuje informační nadřazenost F-35 Flatley. “F-35 má sice v některých oblastech, jako je rychlost, otáčení nebo dolet, podobné parametry jako starší letouny, avšak je zde obrovská, a stále se zvětšující mezera mezi tím, co vidí F-35 a např. F/A-18”.

Flatley vzal F/A-18 jako příměr díky tomu, že právě ve stíhačkách F/A-18 zkoušel bojovat proti F-22A Raptor. “Neměl jsem žádnou šanci zaměřit ho, žádnou šanci se bránit,” popsal svůj boj s F-22A Flatley a poznamenal, že to mělo během boje zdrcující dopad na jeho psychiku.

F-35 obsahuje šest kamer umístěných kolem letadla - díky tomu se pilot s průhledovým displejem může dívat skrz letadlo kolem sebe. F-35 je vybaven také infračerveným “radarem” a má bezprecedentní schopnost fúze dat - díky tomu F-35 na displeji v pilotní kabině (a na displeji přilby) vytváří dokonalý obraz toho, co se děje kolem letadla ve vzduchu, na zemi i v elektromagnetickém spektru.

Podle Bussines Insider tak ruská propaganda proti F-35 může být jen reakcí na to, že investovali mnoho prostředků do systémů, které proti F-35 nemají mnoho uplatnění.

Zdroj: Bussiness Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačky F-35 Lightning II pro Německo?

Německo dosud stálo zcela stranou od programu stíhačky F-35 Lightning II. Podle informací ...

Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace (OAK) plánuje sloučení leteckých firem Suchoj a ...

Ruská stíhačka T-50: Další prototypy a start sériové výroby

V příštím roce začnou letecké testy desátého a jedenáctého prototypu stíhaček T-50 s novými motory ...

Bitevníky A-10 Thunderbolt II budou létat až do roku 2030

Navrhovaný rozpočet amerického letectva (USAF) pro fiskální rok 2018 kromě jiného určil budoucnost ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • raziel87
    22:45 26.06.2017

    10G stačí snad na každý stíhač pilotovaný člověkem, raketa si nadbíhá. Není těch 30g spíš myšleno pro jako konstrukční limit AMRAAMU? v M 4,5 máš při ostrém manévru těch 30G hned

    10G stačí snad na každý stíhač pilotovaný člověkem, raketa si nadbíhá. Není těch 30g spíš myšleno pro jako konstrukční limit AMRAAMU? v M 4,5 máš při ostrém manévru těch 30G hned

  • KOLT
    22:34 26.06.2017

    Pokud R-37 umí jen 10 G, tak to není žádná sláva. Jednak jak psal Luky, rakety BUKu umí dvakrát víc, jednak u AIM-120 se uvádí přes 30 G. A divil bych se, kdyby se R-77 ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud R-37 umí jen 10 G, tak to není žádná sláva. Jednak jak psal Luky, rakety BUKu umí dvakrát víc, jednak u AIM-120 se uvádí přes 30 G. A divil bych se, kdyby se R-77 nepohybovala v podobných číslech. Pokud jsou tyto hodnoty alespoň přibližně správné, je asi vcelku jasné, že R-37 má jiné kvality než zrovna manévrovatelnost.

    Luky, nemůže být rozdíl v maximálním G dán tím, že rakety BUKu se nemusí tolik omezovat ohledně váhy? Ale netrhejte mi hlavu, jestli je to blbost :-)Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    22:32 26.06.2017

    2 Faktta dává mi to souvislost - problém je, že to o čem píšeš, nemůžeš potvrdit. 170-1 je pravděpodobně dávno operačně způsobilá, fotek ale moc není. Napsal jsem, že je ve ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Faktta

    dává mi to souvislost - problém je, že to o čem píšeš, nemůžeš potvrdit.
    170-1 je pravděpodobně dávno operačně způsobilá, fotek ale moc není. Napsal jsem, že je ve výzbroji v minoritních kusech. Pak tu pořád předhazuješ verzi M.

    Tam je to úplně v pozici "i have dream" :-) jo, klidně jich můžou mít na základně 20ks a v Sýrii s nima lítat, proč ne - ve vývoji je tahle verze v podstatě 25 let. Nemůžeš ale psát, že je samozřejmost, že jsou tyto střely ve výzbroji - fotek a informací je prostě strašně málo. O Čibiny se neví prakticky vůbec nic. Rozvědka USA to však při inovaci svých ECM rušiček jistě bere v potaz. Myslíš že chrápou?Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:59 26.06.2017

    no já bych byl k tomu odsuzování R-37 o dost opatrnější... už jsem to tu psal, je to raketa dost podobná BUKu, jen trochu lehčí...BUK rakety manévrují od 19 do 24G v závislosti na ...Zobrazit celý příspěvek

    no já bych byl k tomu odsuzování R-37 o dost opatrnější...
    už jsem to tu psal, je to raketa dost podobná BUKu, jen trochu lehčí...BUK rakety manévrují od 19 do 24G v závislosti na verzi a to jsou těžší. Nikoho nenapadne že pro stíhačku nejsou hrozbou a to starují ze země :D.
    Takže u težší rakety, která většinu energie vyplýtvá na stoupání není problém představa, že sundá manévrující stíhačku a lehčí a modernější raketa podobné konfigurace, odpálená z letounu, který může operovat MACH2 a ještě letí z výšky případně ze stejné letové hladiny jako cíl je jen proti bombardérům....ale no tak.

    Co se týče G cílů, tak to je hrozně ošemetný. Je to vlastně hlod. Při napadení s nadběhem raketa (pokud je opravdu rychlá a má energii - případ R-37) vůbec střela nemusí tolik točit. Obzvlášť s hlavicí o váze několik desítek Kg.
    Ta střela sundá klidně stíhačku, její problém je spíš malá univerzálnost a velká zátěž pro nosič....Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    21:53 26.06.2017

    +1 :-D

    +1 :-D

  • logik
    21:46 26.06.2017

    Faktta: Ty znáš kvalitu seekerů Amraamu D a R-37M, odolnost proti rušení atd...? Znáš manévrovatelnost R-37? Že tvrdíš, že je o několik tříd lepší?? Nebo jen vaříš z vody z pár ...Zobrazit celý příspěvek

    Faktta: Ty znáš kvalitu seekerů Amraamu D a R-37M, odolnost proti rušení atd...? Znáš manévrovatelnost R-37? Že tvrdíš, že je o několik tříd lepší??

    Nebo jen vaříš z vody z pár propagandistickejch údajů?

    Jinak srovnáváš nesrovnatelné - R-37 je raketa dělaná proti bombardérům, tedy daleko méně manévrovatelná (váží 4x tolik co AMRAAM, průměr má více než dvakrát větší, takže manévry ji stojej daleko více energie). To, že má 10g z ní fakt nedělá raketu proti stíhačce. S 10g 9g nechytíš.
    Vymejšlíš koniny.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    21:46 26.06.2017

    "Sokrates to že jsi přesvědčen, ještě neznamená že to je pravda." par riadkov nad tym "Ruské rakety vzduch vzduch považuji za lepší než americké." "určitě i ten cíl zamkne ...Zobrazit celý příspěvek

    "Sokrates
    to že jsi přesvědčen, ještě neznamená že to je pravda."

    par riadkov nad tym

    "Ruské rakety vzduch vzduch považuji za lepší než americké."
    "určitě i ten cíl zamkne dříve než americký protějšek."
    "Dále ruské IRST považuji také za lepší než americké."

    hm...Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    21:45 26.06.2017

    raziel87 Však ty dosahy co píšeš jsou úplně v pohodě. Vem si, že běžné IR rakety kategorie Sidewinderu, Magic a pod. mají hoření cca 2,5 vteřiny a odpalují se třeba do 5Km s tím, ...Zobrazit celý příspěvek

    raziel87
    Však ty dosahy co píšeš jsou úplně v pohodě. Vem si, že běžné IR rakety kategorie Sidewinderu, Magic a pod. mají hoření cca 2,5 vteřiny a odpalují se třeba do 5Km s tím, že většinou jsou stíhači tak kilák a půl za cílem...jak daleko byla F-14 za MiGem 23 během toho slavnýho sestřelu, kde pořád pilot naříká, že nemá "fucking tone"...
    A tady se bavíme o střednědosahových střelách, který mají kinetický parametry (ty opravdu účinné) podobné jak to IRST...ono fakt moc nemá smysl pálit na 40 nebo 50KmSkrýt celý příspěvek

  • raziel87
    21:40 26.06.2017

    2 Faktta kde pořád bereš tu jistotu, že je 170-1 masově zavedena ve výzbroji VKS? ofiko byla představena na MAKS 2009. Možná je zavedena v řádech desítek kusů, možná. Iz. 180 ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Faktta

    kde pořád bereš tu jistotu, že je 170-1 masově zavedena ve výzbroji VKS? ofiko byla představena na MAKS 2009. Možná je zavedena v řádech desítek kusů, možná. Iz. 180 byla představena na veletrhu už snad před 10 lety - opět, do těď ticho po pěšině.

    Na forech se pouze prezentovalo pár fotografii s udajnou podvesenou Iz.180 v Sýrii pod Su-35S - pak se psalo, že je to podvrh, že jsou to nezveřejněné fotky z testování x let zpět, tak nevím. Ujasni si co je R-37M, jak je velká, proti jakým cílům je určena a jaká snese přetížení. původní verze nesnesla vyšší přetížení než 4g. Informace o RVV-BD jsou dosud dost mlhavé - spíše se všude uvádí max 8-9g. Srovnávat s agilním AMRAAMEM je nesmysl. To že Irbis vidí cíl o velikosti cca 0,001m na 60nm je nepotvrzená informace.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    21:04 26.06.2017

    z přední polosféry. Ze zadní, když napadený letoun nastaví záda - bude dosah pravděpodobně o dost vyšší

    z přední polosféry. Ze zadní, když napadený letoun nastaví záda - bude dosah pravděpodobně o dost vyšší

  • raziel87
    21:02 26.06.2017

    2 Luky tak Shania z IRST myslím žádný terno nedělá. První generace těhole čidel byly testovány už 60. letech na Delta Daggeru, Delta Dartu, v mezičase asi i na Voodoo pro CAN, ...Zobrazit celý příspěvek

    2 Luky

    tak Shania z IRST myslím žádný terno nedělá. První generace těhole čidel byly testovány už 60. letech na Delta Daggeru, Delta Dartu, v mezičase asi i na Voodoo pro CAN, když jim šmejdi zařízli Avro Arrow. Problém je, že ve starší literatuře se dosah těhle čidel na air-to-air raketách (teď se vracím zase k těm SSSR) udává dost nízký - v nejlepších případech okolo 20km, spíše tak o 5-10 km méně. Avšak nikdo z nás neví, jaký je dosah současných čidelSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    20:47 26.06.2017

    tak povelový navádění je hrozně starý, nevidím v tom problém - prostě to letí přímo na cíl, není potřeba vymýšlet nějaké souřadnice v cílovém prostoru...to už uměla v záloze i SA-2 ...Zobrazit celý příspěvek

    tak povelový navádění je hrozně starý, nevidím v tom problém - prostě to letí přímo na cíl, není potřeba vymýšlet nějaké souřadnice v cílovém prostoru...to už uměla v záloze i SA-2 za dobrýho počasí, v optickým módu...

    IRST - dá ti směr (minimálně) ...teoreticky by ve spolupráci s laserem mohla dát i vzdálenost a pomocí nějakých výpočtů by se v moderní době dala určit i rychlost...nicméně směr cíle je jasný, je to hlavní a k účinnému použití v 80tých letech stačí.
    Radarově - dá ti směr, vzdálenost a rychlost, takže může lépe počítat nadběh (to ale pro daleký cíl stejně není moc třeba), ale za cenu prozrazení

    Mimochodem proporcionální přiblížení v koncové fázi je možné i za použití pasivního IR seekru střely.
    Fakt v tom nehledej problém jenom pro to, že Amíci mají z IRST hitovku až teď (samozřejmě je to jiná generace)Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    20:08 26.06.2017

    z toho bohužel nenajdu zdroj k tomu konkretnímu udaji. Vzhledem k tomu jak je LOAN teď žhavá novinka, vyžadující min datalik, moc nevěřím v efektivitu IR rakety poslaný na ...Zobrazit celý příspěvek

    z toho bohužel nenajdu zdroj k tomu konkretnímu udaji.

    Vzhledem k tomu jak je LOAN teď žhavá novinka, vyžadující min datalik, moc nevěřím v efektivitu IR rakety poslaný na určité souřadnice, aby si tma něco našla. Ale třeba to funguje jak torpedo:D

    jo a dík za snahu najít ty články.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    18:56 26.06.2017

    Luky: nj ale kdo vi kde to opsal. Je taky fuk jestli cil vidi IRST (pokud IRST letounu vůbec dokáže poskytnout potřebné informace) a nebo radar, efekt na zaměření rakety to má ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: nj ale kdo vi kde to opsal.

    Je taky fuk jestli cil vidi IRST (pokud IRST letounu vůbec dokáže poskytnout potřebné informace) a nebo radar, efekt na zaměření rakety to má naprosto stejný.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:15 26.06.2017

    R-27T/ET: inerciální systém (navádění v počáteční a ve střední fázi letu) + pasivní IČ samonaváděcí hlavice (navádění na tepelnou stopu cíle) typu 36T (navádění v koncové fázi ...Zobrazit celý příspěvek

    R-27T/ET: inerciální systém (navádění v počáteční a ve střední fázi letu) + pasivní IČ samonaváděcí hlavice (navádění na tepelnou stopu cíle) typu 36T (navádění v koncové fázi letu)

    Více zde: http://ruslet.webnode.cz/techn...

    Já mám za to, že ta střela může být navedena na delší vzdálenost, než vidí její seeker a to pomocí IRST letounu nosiče.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 13