F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Foto: Britská F-35B Lightning II. / RAF
Britská F-35B Lightning II. / RAF

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic Defence and Security Review své plány pro nejbližší roky. Dokument zdůrazňuje vzrůstající nebezpečnost světa a nutnost rozhodněji investovat do obrany.

"Růst Islámského státu, větší nestabilita na Středním východě, krizie na Ukrajině, riziko kyberútoků a riziko pandemie, dělá svět dnes mnohem nebezpečnější a nejistý, než pět roků zpět," píše hned na začátku dokumentu David Cameron, předseda vlády Velké Británie.

David Cameron v dokumentu představil některé nejzásadnější modernizační projekty. Velká Británie potvrdila zájem nakoupit 138 stíhaček F-35 Lightning, devět námořních letounů P-8 Poseidon a rozhodla se výrazně více investovat do speciálních sil. Velká Británie přitom naznačila zájem nakoupit až 24 dalších letadel F-35.

"Vytvoříme dvě nové letky stíhaček Typhoon a další letku bojových letadel F-35 Lightning, která bude operovat z paluby našich bojových lodí. Nakoupíme devět nových námořních hlídkových letadel (P-8 Poseidon - pozn. red) se základnou ve Skotsku, aby ochránily naše systémy jaderného odstrašení (atomové ponorky - pozn. red), pátraly po nepřátelských ponorkách a vylepšily naše námořní záchranné a pátrací kapacity. Vytvoříme dvě nové plně vybavené útočné brigády, každá s 5000 muži, aby mohly být nasazovány a udržovány na bojišti," píše Cameron.

"Do roku 2025 vytvoříme velmi schopné expediční síly s 50 000 muži, oproti 30 000, jak jsme avizovali v roce 2010. Zdvojnásobíme investice do vybavení našich speciálních sil. Udržíme naší ultimativní pojistku - námořní síly jaderného odstrašení - a nahradíme naše čtyři ponorky s balistickými raketami. V delším časovém horizontu zvýšíme počet fregat Královského námořnictva," popsal v dokumentu hlavní modernizační plány Cameron.

Velká Británie poskytne ročně svým zpravodajským službám navíc 2,5 miliardy liber. Zpravodajské služby najmou dalších 1900 odborníků na Střední východ, severní Afriku, jižní Asii a subsaharskou Afriku.

Investice pro speciální síly zamíří do několika oblastí. Počítá se s nákupem nejmodernějšího komunikačního vybavení, výškových bezpilotních letadel a modernizace (nákup) vrtulníků a letadel pro speciální síly. Cílem je zvýšit schopnost Velké Británie projektovat speciální síly na větší vzdálenosti mnohem rychleji.

S odkazem na rostoucí závody o ovládnutí surovinových zdrojů v Arktidě Velká Británie vyhradí 3. Komando brigádu Královské námořní pěchoty (Royal Marines of 3 Commando Brigade) pro operace v arktických oblastech. Královskou námořní pěchotu v Arktidě podpoří jedna nová letadlová loď třídy Queen Elizabeth.

Letadlovou loď naopak podpoří nová generace "lehčích, flexibelnějších a víceúčelových" fregat.

V dokumentu se dočteme rovněž o směřování zahraniční politiky Velké Británie. Dokument zdůrazňuje rostoucí význam vztahů s nastupující supervelmocí Čínou.

"Jsme rozhodnuti budovat pevnější vztahy s rostoucími velmocemi, včetně Číny, Indie, Brazílie a Mexika," dočteme se v dokumentu. "Velká Británie byla navíc jednou z prvních hlavních západních zemí, která se stala zakládajícím členem asijské investiční banky, která získala značnou podporu v regionu," dočteme se v dokumentu.

Mezi klíčové spojence Velká Británie označuje Spojené státy, Kanadu, Austrálii a Nová Zéland, s kterými již od 40. let minulého století tvoří zprávodajskou alianci Five Eyes (zkráceně FVEY, česky "pět očí"). Velká Británie plánuje také rozšířit úzké vojenské vztahy s Francií a Německem.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Velká Británie a Francie společně vyvinou bezpilotní bojový letoun

Anglický premiér David Cameron a francouzský prezident Francois Hollande podepsali důležitou dohodu ...

Austrálie kupuje další stíhačky F-35A Lightning II

Australské královské vzdušné síly RAAF (Royal Australian Air Force) získají významnou posilu. Od ...

Velká Británie chystá modernizaci protivzdušné obrany

Ministerstvo obrany Velké Británie v rámci programu FLAAT (Future Local Area Air Defence System) ...

Budoucnost jaderných raketových ponorek Velké Británie

Britské královské námořnictvo postupně zavádí do výzbroje nové jaderné útočné ponorky třídy Astute. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Shania
  16:23 15.12.2015

  konečně Dragon vydal F-35 Lightning II: Busting Myths - Episode 3

  https://www.youtube.com/watch?...

  Prepis

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

 • RiMr71
  16:59 04.12.2015

  Clanek - přesně uhodils hřebíček na hlavičku...!

 • Clanek
  14:53 04.12.2015

  @skelet
  diky za (do)vysvetleni.

 • Clanek
  14:52 04.12.2015

  Je to sice OT, ale nesouhlasim s tim ze rakousko nema na vydrzovani typhoonu. Neresim jestli takhle vykone letadlo ma pro AT smysl, ale pokud CR/HU dokazi vydrzovat nadzvukove letectvo, tak to 2-3x bohatsi rakousko musi zvladat i s nakladnejsim typhoonem. Toto neni nedostatek penez, ale vule a jelikoz nemaji vuli, tak ano, s gripenem by jim bylo lip.

 • vladimír
  10:20 04.12.2015

  shania: Poplietol som noviny. Nie der Standard ale Kronen Zeitung , 19.11.2015, článok ,, System Eurofighter nur noch 5 Jahre in der Luft " . Minister obrany Rakúska povedal, 15 EF stojí 65 miliónov EURO ročne pri nalietaní 1070 hodín.

 • Shania
  10:03 04.12.2015

  vladimír: USAF platí přes 8 mil ročně za jednu F-16 (podů a bagů a dalšího extra vybavení co je potřeba) s 316 letovými hodinami.

  Rakušaci tady (podle tvých čísel) platí přes 4 mil euro za jeden EF s pouhými 73 letovými hodinami (pochybuji, že jeden stroj letá 1100 hodin ročně, to by překročili životnost draku za 5 let)

  F35A která má nalítat 250 hodin ročně stojí cca okolo osmi milionu usd.

 • skelet
  09:40 04.12.2015

  1) Vulcan byl poslední strategický bombardér RAF.
  2) Victor byl posledním vyřazeným letounem z V-bomber, ale dosloužil co by tanker, nikoliv bombardér
  3) Vulcan byl vyřazen v roce 1984, tedy ještě během studené války. Měl být vyřazen dokonce ještě dříve, ale válka o Falklandy mu prodloužila život.
  A důvod? Jaderné úkoly převzaly raketonosné ponorky s raketami Polaris, a konvenční úkoly Tornado. Ty byly pro tehdy uvažované bojiště považovány jako dostačující.
  Tuto teorii narušily až Falklandy, ale především události po roce 2001. A na základě toho hodlala RAF zabít několik much najednou a modernizovat Nimrod MRA4 tak, aby mohl být používán i co by konvenční strategický bombardér.

 • Rase
  09:10 04.12.2015

  Rakušané patrně chtěli být "malým Německem", tak chtěli mít Eurofighter, akorát nepochopili že malý středoevropský stát (Rakousko, ČR, Maďarsko atd.) zvládne uživit tak akorát Gripeny.
  Je trochu škoda že se Britové zbavili Vulcanů (spíš asi Victorů, které je nahradily), ale v době po studené válce asi nemělo smysl vydržovat velké bombardéry (provoz a údržba byly asi dost drahé). Údery proti pozemním cílům patrně obstarají stealth drony Taranis a F-35. Velký konvenční bombardér je sice pěkný, ale v dnešní době je spíš jen na přehlídky (pokud nic jiného tak minimálně kvůli ceně za udržení ve službě)

 • vladimír
  07:05 04.12.2015

  Som zvedavý aké skutočné náklady bude mať prevádzka F 35. Rakúšania plačú, že na prevádzkové náklady 15 kusov Eurofighterov , tranche 1, ktoré má ich letectvo, potrebujú ročne 65 miliónov EURO. Majú ročne nalietať 1100 letových hodín a začína to byť pre nich finančne neúnosné. Písali o tom asi pred 2 týždňami v der Standard.

 • Shania
  11:05 03.12.2015

  OT: je k dispozici nová verze F-35 pro FSX

  http://secure.simmarket.com/in...


  Dávám to sem kvuli detailně zpracovanemu cockpitu s funkční DAS /HMDS

  https://www.youtube.com/watch?...

  this is by far the most advanced consumer simulation of the F-35, not just simulating the aircraft's visuals and flight characteristics, but also simulating features such as the DAS / HMDS.

  If you're considering buying this however, be aware that:
  Most of the features are limited to Prepare 3D v2.5 only as FSX doesn't have the same features.

  To use weaponry, you need to buy and download the VSR Tac Pack addon for Prepare 3D.

  You will need a high-end computer to run this smoothly; I have a 4GHz quad core i5 CPU, two 3GB AMD 7970 graphics cards in crossfire, 16GB of RAM, etc and it typically runs at about 20fps.

 • skelet
  10:55 03.12.2015

  Clanek: však MRA4 měly tuto mezeru zaplnit.

 • Clanek
  10:43 03.12.2015

  Ja myslim ze Vulcany skoncili bez nahrady prave proto, ze pro podobnou platformu UK proste nema konvencni uziti a jaderne odstraseni zabezpecuji ponorky. Kdyz se clovek podiva kde vsude po svete ma UK zakladny / zpratelene zeme (potencialni docasne zakladny) a kde jsou jejich zajmy tak mi pro takove letadlo zivna puda moc nezustava. I onen blizky vychod dokazi zmanazovat tornadama ze zakladny z Kypru bez toho aby tam museli posilat letadlovou lod nebo strategicke bombardery.
  Tak jako tak nez zavadet dalsi extremne nakladne letadlo (kdo dnes udrzuje strategicke bombardery, 2-3 staty?) bych sel cestou update schopnosti Typhoonu, F-35 a i toho P-8.

 • dave22
  10:01 03.12.2015

  Ještě než MRA4 zrušily, tak tušim, že v Combat Aircraft, či kde, byl článek na téma mezery za Vulcany a že Anglii chybí letoun, který by byl schopen utoku např. Storm Shadow, či řízenými pumami na dlouhé vzdálenosti. Ono totiž ne vždy je jaksi efektivní někam hnat letadlovku. Protože ta nepopluje sama a už to máme celý operační svaz a to je už nákladově někde jinde, než přelet dvou letadel... V podstatě šlo i tak trochu o možnou demonstraci síly, což si myslím, že by Anglie měla pořád mít.

 • skelet
  21:45 02.12.2015

  Pro případ, že by letadlovka byla zaneprázdněná? :)
  Nicméně Britové si klidně mohou prosadit, aby byla výzbroj rozšířená o střely Storm Shadow aj.

 • Clanek
  20:46 02.12.2015

  Armament:
  5 internal and 6 external stations for AGM-84H/K SLAM-ER, AGM-84 Harpoon, Mark 54 torpedo, missiles, mines, torpedoes, bombs, and a High Altitude Anti-Submarine Warfare Weapon system

  To mi prijde na "jen namorni hlidkovy" vic nez obstojna skala pouzitelnych zbrani. Nehlede na to ze me moc nenapada k cemu by UK s letadlovou lodi s flotilou F-35 byl strategicky bombarder.

 • dave22
  17:05 02.12.2015

  Mě spiš zaraží, že Nimrod měl být po úpravách i něco jako strategický bombardér a průzkumný letoun. P-8 i P-1 jsou opravdu "jen" námořní hlídkový.

 • skelet
  07:36 02.12.2015

  tak jsme se zasmáli

 • Jecchus
  23:01 01.12.2015

  skelet:

  Japonci nemají s P-1 žádnou šanci - P-8 je o 7 lepší a dokonce i P-3 je o dosud postačující 2 lepší... :D

 • skelet
  16:49 01.12.2015

  Jinak jsem zvědav na konkurenty P-8. Například jestli se opráší projekt A319MPA, a jestli se budou Japonci snažit prodat svůj letoun P-1.

 • liberal shark
  16:29 01.12.2015

  Pokud se Britům podaří tyto plány realizovat, budou mít nejmodernější flotu v Evropě, skutečné loďstvo XXI století.

 • dave22
  14:38 01.12.2015

  Namornictvo ma zakladnu v Yeoviltonu. Je tam jednak zaklana, letiste a taky hezky muzeum Namorniho letectva. Teda nejen jeho, Je tam i Concorde a taky jeden z prototypu P1127. Stoji za navstevu. Kdyz hsem tam byl poprvy tak tam jeste litaly bezne Harriery FSR 1

 • apache
  14:05 01.12.2015

  Clanek: Nezapomínejte, že potřebujete i určitý počet letadel k výcviku, tím spíše pro piloty určené v budoucnu na letadlovky. Co se umístění letek týče, tak mám pocit, že letky operující z letadlových lodí mají zpravidla i své domovské pozemní základny, takže po dobu pobytu lodě v docích jsou nejspíše tam.

 • Clanek
  13:35 01.12.2015

  @Skelet i Shania, diky. Na tornada jsem myslel, jen jsem nevedel ze jich maji jeste tolik (ted kolam furt 100+ u RAF)
  @Shania. Ze je lod polovinu roku v doku vim, jen by me zajimalo co se pak dela s letkou na lodi sidlici. Asi tezko ji preveli na dalsi pul rok na druhou z letadlovek. Takze docasne na nejakou pozemni zakladnu, nebo... ? Tohle by me docela zajimalo, co se deje s posadkou lodi kdyz je v docich, nejaky cas maji asi nahradni volno za ten pul rok na mori, a zbytek?

 • skelet
  11:23 01.12.2015

  Clanek: určitě tím nahradi Tornado GR4

 • Shania
  11:07 01.12.2015

  Clanek: když máš dvě letadlové lodě, znamená to, že jedna bude v přístavu a druhá v operačním nasazení. US mají permanentně polovinu letadlovek v přístavech. Takže ty letadla budou používat i z pozemních základen. Nevím co budou nahrazovat, možná tornáda. Nebo cokoliv co už přesluhuje. Nákup takového počtu letadel bude trvat roky.

  UK bude mít 24 F35B v roce 2023 na Queen Elizabeth (max 36 a 4 vrtulníky, což se asi nestane)

  Údajně už nechtějí otevírat diskuzi o typu letadla, takže zůstanou pravděpodobně u F35B.

  Tady najdeš většinu článků týkajících se tématu

  http://www.f-16.net/forum/view...

 • premyslcz
  10:59 01.12.2015

  To Vrata: Tady přikladam mapu s minimapami
  http://postimg.org/image/antuw...
  Je to tak jak pises, pulka Syrie je jenom poust a jeji hodnota je sporna (mozna ropa, plyn, ale na pobrezi Syrie byli nalezeny loziska ropy a plynu) , tak si myslim ze o to se hrat nebude. (Maximalne trubky pro Qatar a SA na distribuci plynu a ropy do Turecka, Evropy..)
  V minimapě je i oblast osídleni a o to se ted bojuje. Na mapě to lze videt, kleště jdou na jih od Aleppa a severně od Latakie. Mám pocit že se to ted pohne dopředu, když Rusove poslaly do Syrie Ka-52 pro noční akce, v době kdy probíhá přesun zásob a munice musí mít kamiony rozsvícená světla.

 • Clanek
  10:33 01.12.2015

  Kdyby z toho dodrzeli polovinu bude to parada, kdyz tretinu, furt to bude dobre. Jen mam takovy pocit ze po volbach z tohoto planu nezustane nic, slovy nic.

  Ad F-35. Proklamuji velice pekne cisla. Co tim chteji nahradit? Vime ze budou mit 2 letadlove lode, kazda ale pojme "jen" 40 techto letadel (coz ve vysledku bude o dost mene, kvuli potrebe mit na palube i stroje dalsich typu), takze tim chteji nahradit i letadla dislokovana na pevnine, ktera?

 • Vrata
  09:28 01.12.2015

  jobr23: plocha zeme ovladane IS je sice pomerne velika ale podle mapy jde zrejme z valne casti o lidupraznou poust. Osidleni v teto oblasti je ve skutecnosti hlavne ve dvou uzkych pruzich podle dvou rek a dale mensi uzemi na severu podel hranice s Tureckem.
  Bohuzel, nepodarilo se mi najit zdroj, ktery by odhadl mnozstvi lisi zijicich v teto oblasti, takze nemohu poslouzit konkretnim cislem.
  Podle orientacnich mapek publikovanych treba i na AN bych rekl, ze nejvetsi mnozstvi Syranu zije v oblastech ovladanych Asadem, pak budou nejlidnatejsi oblasti ovladane FSA (Free Syrian Army), dale oblasti ovladane Kurdy a IS a nejmensi procento populace ovladaji zrejme ostatni skupiny typu An Nusra, Turkmeni, ...atd.

 • skelet
  22:55 30.11.2015
  Oblíbený příspěvek

  Britanie se vzdy musi opirat o silne letectvo a namornictvo.

 • premyslcz
  22:37 30.11.2015

  O tomto nakupu se v britskych novinach pise hodne. Hlavne o Cameronovy, jako ze touto investici znicil cely socialni system v Britanii. Britove neznaji jedinou teroristickou organizaci s letectvem proti ktere se takto zbroji. A to nemluvim o neustalem presvedcovani britskeho parlamentu, kde tvrdi že ceka v Syrii na podporu UK 70 000 opozicnich vojaku, skoda ze uz je Usama bin Ladin mrtvy, mohlo by jich byt 70 001.
  Nejhorsi je ze politicka zodpovednost konci u politika volebnim obdobim, ale chaos a dluhy pokracuji dal. To pak jako u Blaira omluva v televizi nezpraví.

 • jobr23
  20:25 30.11.2015

  No, když IS dobyl za rok území větší než je Česko, tak by si už měli pospíšit se řešením. Ti jejich bojovníci kontrolují území přesahující rozlohu 300 000 km2.

 • JirkaM
  19:57 30.11.2015

  Spíš by se měli starat o svůj deficit. Jestli jim dojdou peníze na sociální dávky pro přistěhovalce a jejich potomky, můžou mít na krku občanskou válku a v té jim budou letadlové lodi a balistické rakety k ničemu.

 • Arccos
  19:28 30.11.2015

  Charlie: To není žádný newspeak. To je jenom otrocký nebo, řekněme, nešikovný překlad, který je tady na AN zcela běžný.

 • Magister_Peditum
  19:03 30.11.2015

  Charlie: Ministerstva obrany alias války by mohla vyprávět.

 • Charlie
  18:32 30.11.2015

  Tak jako na "projektování" zvláštních sil toho moc nepotřebujou, stačí uhrovitej brígádník ajtík s notebookem a projektorem. Jó kdyby je chtěli někam nasadit, to je jiná...

  Safrapráce proč se používá tenhle stupidní newspeak? Vojáci jsou najednou "operátoři", nasazení je "projektování"... sem si myslel že na tohle byli experti sověti, kteří "přerušovali lety", ale tohle je taky síla...

 • RiMr71
  17:04 30.11.2015

  Tak doufejme, že to tak (ne)dopadne.
  O Kanadě by taky před časem nikdo neřekl, že tak zrudne..

 • Magister_Peditum
  16:39 30.11.2015

  RiMr71: Jeremy Corbyn to nevyhraje. Jeho názory jsou pro většinu Britů až příliš radikální. Ostatně myslím, že jsou radikální i pro kontinentální evropany, a to je co říct. :-)

 • dave22
  16:25 30.11.2015

  Ti v tom maj tradici. Hlavne Labour Party. TSR.2 a nadzvukovej Harrier by mohli vypravet.

 • RiMr71
  15:12 30.11.2015

  ...tak to jsem zvědavý, do kterých voleb to vydrží...
  Nevím nevím, jestli, v případě svého zvolení premiérem, nebude "rudý Jeremy" utrácet peníze spíše po svém, levicově, socialisticky = za kraviny.

 • Sierpe
  15:08 30.11.2015

  No a co ty Nimrody co nechali blbci před 5 lety nové sešrotovat :(