F-35 Lightning II: První ostrý odpal AIM-120 AMRRAM

F-35 AMRAAM
Foto: F-35A odpaluje AIM-120 AMRAAM. / US Air Force

Program F-35 úspěšně dosáhl další klíčové mety. Letoun F-35A Lightninig II před několika dny provedl první ostrý odpal střely středního doletu vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM. Právě tato zbraň bude tvořit rozhodující výzbroj letounů F-35 ve vzdušném boji.

K prvním odhozu střely AMRAAM z letounu F-35 došlo v listopadu minulého roku. Při testu však nebyla použitá ostrá střela ani nebyly zapnuty raketové motory. Testoval se pouze mechanizmus odhozu a aerodynamické chování střely po opouštění zbraňové šachty.

Další test střely AMRAAM, již za použití raketového motoru, proběhl v červnu letošního roku. Odpal se však nepovažuje za ostrý, neboť střela neměla bojovou hlavici. Test posloužil ke zkoušce komunikace mezi letounem a střelou při odpalu.

Foto: Test střely AMRAAM z června letošního roku. / YouTube

První ostrý odpal proběhl až nyní na střelnici na základně Edwards Air Force Base, Kalifornie. Stíhačka F-35A úspěšně sledovala a zaměřila cíl v podobě létajícího bezpilotního stroje. Následně došlo k odpálení střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, která následně nabrala správnou trajektorií k cíli.

Ke zničení dronu však nedošlo. V oficiálním tiskovém komuniké americké letectvo napsalo, že zničilo protiletadlovou střelu dřív, než zasáhla bezpilotní cíl. Díky tomu mohl být zachráněn bezpilotní letoun pro další použití.

„Tento úspěšný odpal raketové střely představuji první ostrý test zbraně a ukazuje počáteční vzduch-vzduch bojové schopnosti, které F-35 přinese americké armádě a naším mezinárodním partnerům,“ říká Charlie Wagner, projektový manažér zbraňových systémů v F-35 Joint Program Office. „Tento test je vyvrcholením mnoha let pečlivého společného plánování vlády a dodavatelských týmů. Je to jeden test, po kterém bude nasledovat řada dalších, abychom zajistili, že operátoři obdrží takové bojové schopnosti, které potřebují k úspěšnému a bezpečnému splnění úkolů.„

AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium-Rozsah Air-to-Air Missile) je radarem řízená střela vzduch-vzduch jenž se používá pro boj mimo vizuální viditelnost BVRAAM (beyond-visual-range air-to-air missile). Nejnovější provedení AIM-120D má dosah údajně až 180 kilometrů. Rovněž vojenské letectvo ČR disponuje 24 střelami AIM-120C AMRAAM.

Foto: Zkouška pumy GBU-12 Paveway II. / YouTube

K úspěšnému odpálení střely AIM-120 AMRAAM došlo den poté, co F-35B úspěšně provedl „neostrou“ zkoušku zbraně vzduch-země. Letoun 29. října, na stejné základně, odhodil laserem naváděnou pumu GBU-12 Paveway II (500 liber). Puma přesně zasáhla cíl v podobě tanku, ale neexplodovala, protože neobsahovala žádnou výbušninu.

Jako zajímavost uveďme, že se také koketuje s myšlenkou použít „amramy“ k ničení satelitů na nízké oběžné dráze (LEO). V prosinci 2007 byla vyzkoušená střela NCADE (Network Centric Airborne Defense Element), speciální verze AIM-120 s infračerveným senzorem a druhým stupněm s motorem na kapalné palivo. NCADE dokáže napadat balistické rakety ve startovací fázi letu, ale také likvidovat družice na nízkých oběžných dráhách.

Zdroj: US Air Force

Nahlásit chybu v článku


Související články

Izrael bude prvním zahraničním uživatelem stíhaček F-35 Lightning II

První zákazníci již netrpělivě vyhlížejí své stíhačky F-35 Lightning II. Kromě amerického letectva a ...

Konec programu stíhačky F-35 Lightning II?

Před pár dny uspořádal americký Pentagon neveřejné setkání zaměřené na možné důsledky krácení ...

HMDS – přilba pro stíhačky F-35

Jedním z klíčových systémů stíhaček F-35 Lightning II je multifunkční pilotní helma HMDS ...

F-35 Lightning II: Letoun za dvě a půl miliardy

Stíhačku F-35 v posledních letech stíhají technické i rozpočtové problémy, ostatně jako každý nový ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • OMFG
  10:46 06.11.2013

  "Letoun F-35A Lightninig II..."
  "...Advanced Medium-Rozsah Air-to-Air Missile..."
  "Následně došlo k odpálení střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, která následně..."

  :)

  "Letoun F-35A Lightninig II..."
  "...Advanced Medium-Rozsah Air-to-Air Missile..."
  "Následně došlo k odpálení střely vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, která následně..."

  :)

Načítám diskuzi...