F-35 vládne Evropě: Řecko kupuje víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II
- 29. 7. 2024
- 46 komentářů
- Jan Grohmann
Řecko nakoupí 20 víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II za 3,47 miliardy USD (82 miliard Kč). Nákup byl stvrzen podpisem akceptačního dopisu s nabídkou LOA (Letter of Offer and Acceptance). Americká DSCA (Defense Security Cooperation Agency) přitom Řecku schválila potenciální prodej až 40 F-35A za maximálních 8,6 miliardy USD (200 miliard Kč).
Aktuálně americká taktická nadzvuková stealth letadla páté generace F-35 objednalo, včetně Řecka, 12 evropských zemí. Celkově F-35 koupilo 19 zemí. Prakticky jisté jsou další objednávky z Rumunska (32 až 48 letadel) a Portugalska.
Podle Lockheed Martin bude do roku 2030 z evropských základen operovat více než 400 F-35, do roku 2035 více než 600, včetně dvou letek amerického letectva na základnách Lakenheath a Suffolk ve Velké Británii. Aktuálně je po celém světě operačně nasazeno 1000 F-35.
Pokud nepočítáme Turecko, evropské země od roku 1978 získaly nebo objednaly 750 víceúčelových stíhaček F-16. Početně tedy F-35 v Evropě není stále rekordmanem. F-35 ale provozuje více evropských zemí, včetně „ef-šestnáctkou“ nedotčených, jako Česká republika, Finsko, Švýcarsko, Německo, Velká Británie nebo Itálie – ta ale mezi roky 2003 až 2012 provozovala 30 zapůjčených F-16A/B.
Jednotná platforma F-35 zajišťuje, že spojenci a partneři mají nejen stejné schopnosti, ale fungují podle stejných standardů a protokolů – to platí pro nasazení, údržbu a zejména výcvik. F-35 lze tak snadno provozovat a udržovat na základně jakékoli partnerské země.
V dubnu 2024 byly americké F-35A nasazeny dva dny na norské letecké základně Ørland, kde byly udržovány, servisovány a přezbrojovány výhradně personálem Norského Královského letectva RNoAF (Royal Norwegian Air Force). „Jsme hrdí na to, že pokrok v programu F-35 došel tak daleko, že můžeme vzájemně využívat své kapacity tímto způsobem,“ řekl plukovník RNoAF Martin Tesli, velitel základny.
„Tato operace je ukázkou zvýšené interoperability letounů F-35 v Evropě,“ dodal generál James B. Hecker, velitel amerických vzdušných sil v Evropě a Africe. „Dohody o vzájemné obsluze umožňují státům využívat zahraniční letiště a zdroje údržby, čímž se rozšiřují schopnosti za hranice. Naším cílem je, aby jakýkoli letoun F-35 mohl přistát na jakékoli základně F-35, poté doplnit palivo, opravit, přezbrojit a vrátit se do akce.“
Klíčovou schopností F-35 je stealth – nepřátelské radary F-35 odhalí a zaměří na mnohem kratší vzdálenost než klasické víceúčelové stíhačky, jako jsou Eurofighter, Gripen nebo F-16. F-35 tedy mohou například operovat mnohem blíže k frontě bez obav ze svého sestřelení – to například znemožní nepříteli používat ne-stealth letouny k shazování přesně naváděných pum (jako nyní Rusové na Ukrajině). Nesmíme zapomenout, že díky své víceúčelovosti lze F-35A použít jako frontový stíhač i bombardér… při jediné misi. Jinak řečeno, F-35 bude moci působit mnohem blíže k frontě, než Rusové pomocí svých obřích Su-34/35. To dává straně s F-35 obrovské výhody.
Řecko zahájilo proces nákupu F-35 již v roce 2019, ale nákup se opozdil kvůli finanční krizi v zemi – DSCA schválila prodej až v lednu letošního roku.
Prodej zahrnuje až 42 motorů, plnohodnotný simulátor, výcvik a provozně-logistickou podporu. Chybí však munice – proto se podařilo dosáhnout relativně příznivé ceny 3,5 miliardy dolarů. Výstavbu potřebné infrastruktury u řeckého 117. bojového křídla (117th Combat Wing) si ale vyžádá dalších 500 milionů USD (není součást nabídky DSCA).
DSCA nabídla 24 F-35A České republice za 5,62 miliardy USD, ale součástí byl iniciační paket munice (120 střel vzduch-vzduch a 100 naváděných pum). ČR za F-35A, včetně náhradních dílů, servis, výcvik, munice, služby, opravy, nakonec do Spojených států pošle necelých 5 miliard USD, dalších 43,8 miliardy Kč bude v souvislosti se zaváděním F-35 investováno u nás doma.
Řecké letectvo je uprostřed rozsáhlé modernizace. Jak uvedl ministr obrany Nikos Dendias, Řecko hodlá do roku 2030 provozovat 200 moderních víceúčelových stíhaček. Tato flotila bude do roku 2028 (aktuální termín dokončení) zahrnovat zejména 82 F-16V Viper (modernizované řecké F-16C/D). Prozatím řecké letectvo odebralo 20 F-16V.
40 starších F-16C/D Block 50 (38 aktivně používaných) pozdějí také projde modernizací, zřejmě na standard F-16V. Naopak Řecko se zbaví všech 40 starších F-16C/D Block 30 – existují určité náznaky, že tyto stroje zamíří na Ukrajinu, přičemž se hovoří o 32 strojích (zbytek očividně poslouží jako zdroj náhradních dílů).
Prvních 20 F-35A nahradí u zmíněného 117. křídla 39 zastaralých F-4E Phantom II (aktivně používaných je 33). Nyní Athény musí do Spojených států zaslat finanční zálohu za letouny. Splácení F-35A začne v den dodání prvních čtyř letadel, což se očekává v roce 2028. Letouny zůstanou na americké půdě do roku 2030 pro účely výcviku řeckých pilotů a techniků. Dokončení dodávek se očekává v roce 2033.
Řecko dále z Francie objednalo 12 nových a 12 starších víceúčelových stíhaček Rafale F3R. V hangárech řeckého letectva se již nachází 18 letounů. V květnu řecké letectvo projevilo zájem o nákup osmi až deseti dalších Rafale nejnovější verze F4. To umožní vyřešit neodvratně blížící se konec 25 stíhaček Mirage 2000-5 – ty mají být odprodány do Indie.
V roce 2030 tedy řecké letectvo bude mít podle všeho 38 F-16C/D Block 50 (možná část modernizovaných na F-16V), 82 F-16V Viper, 24 Rafale F3R a 20 F-35A – to dává 164 víceúčelových stíhaček. Pokud dojde k akvizici deseti dalších Rafale F4 a 20 F-35A, počet vzroste na 194 strojů. Samozřejmě s tím, že všechny F-4E, F-16C/D Block 30 a Mirage 2000-5 budou odprodány nebo sešrotovány.
Zdroj: Air & Space Forces Magazine
Související články
Řecká armáda úspěšně otestovala český raketomet RM-70 Vampire z Excalibur Army
Armáda Řecka již nějaký čas plánuje rozsáhlou modernizaci svého dělostřelectva, aby se zvýšily jeho ...
- 09.12.2021
- 98 komentářů
- Redakce AN
Kopřivnická Tatra bude poprvé vystavovat na veletrhu DEFEA v Řecku
Ve dnech 9. až 11. května 2023 se bude v Athénách konat druhý ročník veletrhu Defence Exhibition ...
- 03.05.2023
- 1 komentářů
- Tisková zpráva
Řecko dostane víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II. Nemesis z Turecka F-16 Fighting Falcon
Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila obří vývoz víceúčelových ...
- 02.02.2024
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
PREMIUM Řecko nakoupí od Spojených států 20 stíhaček F-35, zaplatí 3,47 miliardy USD
Řecko definitivně schválilo nákup 20 bojových letounů F-35 od Spojených států. Zaplatí za ně 3,47 ...
- 25.07.2024
- 0 komentářů
- ČTK
Nechápem, prečo sa tých Phantomov dávne nezbavili.
Podobne poliaci suchojov 22.Nechápem, prečo sa tých Phantomov dávne nezbavili.
Podobne poliaci suchojov 22.V krátkém časovém rozpětí další vynikající věcný informacemi nabitý čtivý článek. Komenty od záležitostí koupě F35 poněkud sklouzly ke koupi F35 u nás - mimo téma? trochu k ...Zobrazit celý příspěvek
V krátkém časovém rozpětí další vynikající věcný informacemi nabitý čtivý článek.
Komenty od záležitostí koupě F35 poněkud sklouzly ke koupi F35 u nás - mimo téma? trochu k tématu?
Tak napíšu svoje:
Předně - nejsem stoprocentní zastánce F35. Na základě mých dnes již chatrných střípků znalostí fyziky z gymplu nebo VŠ nevěřím na zázračnou neviditelnost. Pokud je neviditelné z čelního pohledu,je o to viditelnější z jiných úhlů. Pokud je neviditelné pro určitou vlnovou délku a její násobky, je o to viditelnější pro jiné vlnové délky.
Pokud se pletu, tak F35 ve vnitřních šachtách nese nulanulaprd, a podvěšení dalších bomb a raket vně zcela eliminuje snahy o stealth.
Každý F35 má bezkonkurenční možnosti různých čidel a jejich sdílení s jinými F35, s velitelstvím, s pozemními FAC atd. Ale když sdílíš, tak stealth jde do kopru.
Dále - někde jsem četl, jak musí být složitě po každém letu kontrolován antiradarový nátěr, případně za drahé peníze opraven.
Vynikající naprosto bezkonkurenčně výkonný motor. Výkon ale na dané rozměry a hmotnost dosažen naprostou optimalizací tvarů, materiálů, extrémě vysokých tlaků a teplot spalování. Jakákoliv anomálie znamená co? Provoz s poněkud nižším výkonem nebo uzemnění letadla?
Ne nepovažuji F35 za špatné letadlo. Je jedno z nejlepších na světě. Možná úplně nejlepší. A jsem rád, že jsme se konečně dokopali k nákupu cca dvou letek těchto strojů.
Já jenom, že jestli pro reálný konflikt vysoké intentity by nebylo lepší stroj malinko ne tak nejlepší, ale výkonný, robustní, odolný, se schopností praštit s ním kdekoliv třeba na silnici, dotankovat, dozbrojit, zaplátovat nejhorší poškození a opět vzletět. Můj názor, netvrdím, že správný a dobrý.
Pak se zde komentovaly ceny: už se ztrácím v těch cenách, pro Řecko, pro AČR, co kromě letounů ještě která zakázka obsahuje, takže si netroufám toto hodnotit , ale z dřívějších předražených zakázek chápu komenty zpochybňující cenu.
A pro Scottyho - utajování tkaniček- já vím, že to bylo myšleno s nadsázkou - opravdu nemá žádný dobrý důvod. Kdyby jsi si přečetl nějaké weby a časopisy, věděl by jsi, že technické parametry letounu, jeho verzí A B C, podrobné popisy jeho systému, zázračného nátěru, zázračného motoru, zázračných čidel, jejich výrobců, schopností , problémů při zavedení atd. jsou naprosto podrobně pro veřejnost popsány.
Takže pokud někdo tají, co přesně obsahuje ten kontrakt, není to utajení kvůli bezpečnosti státu, ale kvůli zakrytí nějské levárny v komančském stylu.Skrýt celý příspěvekA ještě - ta cena za letadla a nevím co tajného ještě -přes mou kritiku jsou drobné, pár miliard. Ale kromě toho 40 miliard za další věci u nás?! Co to je? Úprava vzletové dráhy v ...Zobrazit celý příspěvek
A ještě - ta cena za letadla a nevím co tajného ještě -přes mou kritiku jsou drobné, pár miliard.
Ale kromě toho 40 miliard za další věci u nás?!
Co to je? Úprava vzletové dráhy v Čáslavi - řádově statisíce až nějaký milion. Úly? jeden za 2 miliony? Celkem 100 mil? Dobře tak púl mld. Co dále - komunikace, nějaké budovy pro briefing, jejich zabezpečení , bunkry - 200 mil?
Ať nežeru - miliarda. A ještě jedna na náklady, které si neuvědomuji.
Takže jsme na nějakých jednotkách miliard, které už považuji za předražené . A ne přes 40.Skrýt celý příspěvekJerzyŘ to jsi s stavebními úpravami hodně levný, dělám ve stavebnictví a tak ceny znám, jen za poslední rok šli ceny stavebních materiálů o 6 - 10 % nahoru před dvěma roky šlo vše ...Zobrazit celý příspěvek
JerzyŘ to jsi s stavebními úpravami hodně levný, dělám ve stavebnictví a tak ceny znám, jen za poslední rok šli ceny stavebních materiálů o 6 - 10 % nahoru před dvěma roky šlo vše o cca 50 - 70% jen v materiálech v roce 2019 jsme kupoval železo na výztuž v cenové relaci 12,60 ( u množství přes 25 tun ) kč/kg dnes jsme u stejného objemu na ceně 21,40 kč/kg, a práce dříve se železo vázalo ( 2019 - 2020 ) za 6 kč/kg dnes jsme na 11 kč/kg tj z nějaké ceny 22 -24 kč/kgjsme dnes na min 38 kč/kg a ceny cihel , malt, betonů šli nasobně nahoruSkrýt celý příspěvek
S těma cenama je úplně mimo i bez zdražování. Dráha se bude stavět prakticky nová plus všechny obslužné dráhy a plochy. Zbourat většinu budov v severní části letiště a na jejich ...Zobrazit celý příspěvek
S těma cenama je úplně mimo i bez zdražování. Dráha se bude stavět prakticky nová plus všechny obslužné dráhy a plochy. Zbourat většinu budov v severní části letiště a na jejich místě postavit veškerou infrastrukturu pro F-35. jehož základ bude patrně rozsáhlá několikapatrová budova. Co se tam bude dít je asi nejlíp naznačené tady.
http://czechairforce.com/news/...
Předpokládám že JerzyŔ je prostě troll.Skrýt celý příspěvekmáš plnou pravdu, a nápady typu recyklace betonu a budov jako materiálu pro novo výstavbu zde moc použít nepůjdou, neříkám že se nepoužijí ale nepůjdou u hodně věcí použít, pokud ...Zobrazit celý příspěvek
máš plnou pravdu, a nápady typu recyklace betonu a budov jako materiálu pro novo výstavbu zde moc použít nepůjdou, neříkám že se nepoužijí ale nepůjdou u hodně věcí použít, pokud má pevnost betonů na úlech mít parametry jaké jsou dané není možné použít recyklované kamenivo když se neví jaké má pevnosti ( ono u přírodního to taky není na 100% jisté ale je tam větší pravděpodobnost že ... ) dále cena za odvoz a ukládku, nevím kolik lidí si uvědomuje že doby kdy ukládka byla kolem 100 kč za tunu jsou dávnmo ty tam ( dnes se pohybuje kolem 150 - 350 kč / tunu u recyklovatelného betonu - sutě, dehty jsou nasobně více ) za další k ceně práce a materiálů jen Vedlejší Rozpočtové Náklady ( VRN ) jsou navýšeny z dříve běžných 4 - 6 % na minimálně 10 - 12 % - ano dnes vybudoí buňkoviště, jeho provoz, el energie a voda pro stavbu, náklady na ubytovaní lidí, jejich dopravu na staveniště schroupou desetinu ceny stavbySkrýt celý příspěvek
Jó to vím, ale tedy když se tedy tak vyznáš, připadá ti 40 mld adekvátní? Já vím, že most přes silnici a říčku plus nájezdy a křižovatky v jednom "okresním městě" stál před kovidem ...Zobrazit celý příspěvek
Jó to vím, ale tedy když se tedy tak vyznáš, připadá ti 40 mld adekvátní? Já vím, že most přes silnici a říčku plus nájezdy a křižovatky v jednom "okresním městě" stál před kovidem 38 mil., dnes v jiném městě obdobný ne zcela totožný 100 milionů a nějaké drobné.
Ale za co 40 mld.?
Nějaká nebo nějaké utajené budovy, kryty.
Nová dráha - jak nová? Plus různé další technologické stavby a zařízení. Jako jó nebude zo zadarmo.
Byl jsem obviněn až s trollismu.
Ale nikdo nenapsal - JerzyŔ, ty jsi .... cenzurováno. Bude se stavět nová dráha cca tolik set tisíc, bunkry, tolik stovek milionů, další budovy tolik desítek milionů, zařízení ostrahy tolik fesítek milionů,
zařízení pro údržbu radarů nátěrů, běžných poškození, tankování, simulátory, příjezdové cesty - tolik ...
Suma sumárum - je to naprosto odpovídající částka.
A radostně sklapnu uši a všem se omluvím.
Scotty odkazovaný článek jsem si přečetl.Skrýt celý příspěvekbudeš se divit ale myslím že 40 milard bude asi dostačujících za a) je třeba si uvědomit že ze 40 miliard je odvod DPH tj 7 miliard se " vrátí " zpět jako DPH za b ) zařízení ...Zobrazit celý příspěvek
budeš se divit ale myslím že 40 milard bude asi dostačujících
za a) je třeba si uvědomit že ze 40 miliard je odvod DPH tj 7 miliard se " vrátí " zpět jako DPH
za b ) zařízení staveniště , VRN manipulační a skladové ploch ( Odhadem ) budou tak 10 % tj mínus 3 spíš 4 miliardy ( to ZS bude minimálně 4 roky ) takže už ted jsme na cca 29 miliardách
za c) jedná se o výstavbu základny která bude v režimu tajné - a to budou na místě hlídat a kontrolovat tým Američanů to je i mně už teď jasné, takže at to bude dělat jako GD Skanska, Metrostav, Hinton, Hochtief a nebo nějaká další " velká " stavební firma z 10 rozhodně budou vyjevení z toho že jim tam nepustí ani jako přidavače žádného z jejich subdodavatelů typu mongol, kazach, arménec, rumun, gruzínec, ukrajinec - z toho plyne že bude opravdu zahul sehnat na toto pracovní síly a to nejen dělníky ale i techniky , elektrikáře, instalatetéry, zámečníky a jiné - všichni budou muset projít kontrolou a to znamená náklady na kontrolu a výběr těchto lidí, případně subdodavatelů a to znamená že m3 betonu bude na práci stát tak třikrát víc než stojí na stavbě bytového domu v praze či brně
za d) na místě se bude muset vybudovat betonárka s laboratoří aby byl garantován testovaný beton - to není tak velký naklad - ale pro betonárku bude nutné zajistit dovoz certifikovaných materiálů a vzhledem k tomu že už 15 let se v CR neotevřel nový lom na stavební kamen ( nevím jaká je dostupnost v okolí, nezjištoval jsem si to ) tak je jasné že logistika návozu těchto materiálů ukousne hodně velký díl z rozpočtu ( o otevření nového lomu v místě si myslím mužem zapomenout vyjednat EIA, povolení a souhlas místních je běh na 15 - 30 let )
za e) nová dráha znamená - nová dráha tj stávající skoro 50 let stará se celá rozebere včetně podloží, rozdrtí část materiálu se možná použije jako podklad pod silniční komunikace, chodníky zbytek se odveze na skládku ( zase naklad odvoz na skládku + skládkovné a skládky nejsou na každém rohu spíše jsou deset a víc kilometrů )
za f) kolik co bude stát to ti nikdo neřekne jednak je jen nahrubo známo jaké tam budou budovy s jakými požadavky na základě již vybudovaných zařízení a jednak se neudělal zatím podrobný rozpis stavu, ano ví se že dráha má takovou únosnost a že jsou tu nějaké geologické problémy ( sedání - viz třeba články na AN ) ale vetšinu jsi zde popsal nicméně kolik bude zabezpečení ?? není projekt takže něco stát bude ale je to bráno odhadem ( já také když se mně někdo zeptá cenu řeším dotazem co se bude stavět pak se zeptám na obestavěný prostor v m3 a vynásobím obvyklou cenou a řeknu sumu s rezervou 25 % )
takže v souhrnu ano 40 miliard je hodně ale vzhledem k tomu že základna pro 20 dánských F 35 vyšla na 0,4 miliardy euro bez přistávací dráhy je cena asi s rezervou ( viz mých 25 % ) v normě - upozorňuji že Dáni už mají dva roky dostavěno a hlavně stavěli na " zelené " louce namísto nás ( brownfild ) kdy budeme demolovat aby jsme mohli stavět a tudíš navíc oni už nemusí řešit zdržovaní materiálů a prací ke kterému dochází každý rokSkrýt celý příspěvekZ těch cca 44 mld Kč je 22,3 mld DPH za letouny, což je pro náš rozpočet z jedné kapsy do druhé. No a pak tu je 21,5 mld Kč na výstavbu infrastruktury, náklady na palivo na ...Zobrazit celý příspěvek
Z těch cca 44 mld Kč je 22,3 mld DPH za letouny, což je pro náš rozpočet z jedné kapsy do druhé. No a pak tu je 21,5 mld Kč na výstavbu infrastruktury, náklady na palivo na pořizovací fázi (do roku 2035) a přípravu zdejšího personálu.Skrýt celý příspěvek
když budeš mít se spojenci v evropě víc těch F35, než má Rusko vůbec použitelných letadel, tak není potřeba obávat a hledat nějakou levnou alternativu k F35 :) A pořád platí, že ...Zobrazit celý příspěvek
když budeš mít se spojenci v evropě víc těch F35, než má Rusko vůbec použitelných letadel, tak není potřeba obávat a hledat nějakou levnou alternativu k F35 :)
A pořád platí, že když jsi silně vyzbrojen, tak si na tebe jen tak někdo netroufne.Skrýt celý příspěvekno v realitě má pravdu Scotty obsluhující personál musí mít prověrku na Přísně tajné a bude mít omezení kam mohou vycestovat z ČR. Navíc není to tak dávno, kdy na Dnech NATO byl ...Zobrazit celý příspěvek
no v realitě má pravdu Scotty
obsluhující personál musí mít prověrku na Přísně tajné a bude mít omezení kam mohou vycestovat z ČR.
Navíc není to tak dávno, kdy na Dnech NATO byl humbuk ohledně jednoho fotografa, který si stihl nafotit něco co neměl u italské F-35. Situaci musela řešit VP a PČR. Nakonec se dohodli, že se fotky smažou.Skrýt celý příspěvekNo smazání nepomůže i z SD karty se dají obnovit data.
No smazání nepomůže i z SD karty se dají obnovit data.
Sú programy ktoré celú kartu prepíšu nulami.
Sú programy ktoré celú kartu prepíšu nulami.
O tom že stealth nefunguje se mluví od doby jeho prvního uvedení. Nicméně všechny relevantní státy vyvíjejí letadla s takovou charakteristikou. Proč? F-35 unese v vnitřních ...Zobrazit celý příspěvek
O tom že stealth nefunguje se mluví od doby jeho prvního uvedení. Nicméně všechny relevantní státy vyvíjejí letadla s takovou charakteristikou. Proč?
F-35 unese v vnitřních šachtách dost. Navíc se bude množství i paleta vnitřně nesené výzbroje dál rozšiřovat. Jednak uspořádáním šachty a druhak příchodem munice navržené pro nesení ve vnitřní šachtě.
Motor F-35 nemá monopol na poruchy. Jakákoli anomálie znamená problém pro jakýkoli motor letecké techniky.
To že je s F-35 možné přistát na dálnici bylo už snad prezentováno.
Krom toho že personál pracující na F-35 může těšit na prověrky tajné až přísně tajné. Taky se celkem zásadně změní režim na celé základně neřku-li přímo v "kampusu F-35". Veškeré zabezpečení budou ještě před příletem první F-35 certifikovat Američani.
Před nějakou dobou jsem viděl požadavky na stavaře kteří budou kampus realizovat. Stavbyvedoucí budou muset mít prověrku na tajné a je možné že nějakým způsobem budou prověřeni všichni na stavbě. A to budou jen stavět baráky. Technologii budou instalovat jiní.
To že existují veřejné informace k F-35 přece neznamená že těch utajovaných není mnohonásobně víc.Skrýt celý příspěvek"Tak napíšu svoje: Předně - nejsem stoprocentní zastánce F35. Na základě mých dnes již chatrných střípků znalostí fyziky z gymplu nebo VŠ" ...zkrátka víš hovno a nebojíš se ho ...Zobrazit celý příspěvek
"Tak napíšu svoje:
Předně - nejsem stoprocentní zastánce F35. Na základě mých dnes již chatrných střípků znalostí fyziky z gymplu nebo VŠ"
...zkrátka víš hovno a nebojíš se ho použít...Skrýt celý příspěvek
Zase debata dookola o delení súm.. Cez FMS agentúra DSCA schváli vždy nereálne veľký počet služieb, výzbroje a lietadiel a štát si z toho vyberá.. Tu nejde o utajovanie zo ...Zobrazit celý příspěvek
Zase debata dookola o delení súm..
Cez FMS agentúra DSCA schváli vždy nereálne veľký počet služieb, výzbroje a lietadiel a štát si z toho vyberá..
Tu nejde o utajovanie zo strany USA - jedná sa o utajovanie zo strany Kupujúceho.. je to jeho rozhodnutie..
je úplne logické, že Grécko nechce povedať nahlas kvôli svojmu arcinepriateľovi Turecku čo kupuje..
Inak podobné nízku cenu za kusovku bez výzbroje malo tuším Belgicko alebo Dánsko.. okolo 100 mega za kus..
Česko ide zavádzať reálne AMRAAM vo väčších počtoch - to čo bolo doteraz bol výsmech pár kusoviek..
Grécko to má zavedené už dávno a vybudované skladovanie, opravu a diagnostiku tých striel up-to date..
Prosím rozlišujte nákup striel do štátov s už zavedenou skoršou verziou v cca rovnakých počtoch - takz. náhrada a budovanie novej spôsobilosti, resp. 10x navyšovanie (potencionálne) ako v Česku..
To nie je tak, že si kúpite AMRAAM a dáte si ho do poličky..Skrýt celý příspěvekProč je rozdíl v nákupu letadel tak velký? ČR 24 ks 4,99 mld USD (208 mil USD/ks) Řecko 20 ks 3,47 mld USD (173,5 ...Zobrazit celý příspěvek
Proč je rozdíl v nákupu letadel tak velký?
ČR 24 ks 4,99 mld USD (208 mil USD/ks)
Řecko 20 ks 3,47 mld USD (173,5 mil USD/ks)
tzn rozdíl 34,5 mil USD/ks
Zahrnutí iniciačního paketu to nevysvětluje - 120 PLŘS a 100 bomb za 690 mil USD????Skrýt celý příspěvekŘekové dají za 20 letadel 82 miliard. U nás to bude za 24 letadel+munice 105 miliard. To je celkem odpovídající rozdíl.
Řekové dají za 20 letadel 82 miliard. U nás to bude za 24 letadel+munice 105 miliard. To je celkem odpovídající rozdíl.
To je naprosto neodpovídající rozdíl. Znamenalo by to že ČR kupuje 120 ks AMRAAM po 4.9 mil USD ( vva 100 mil Kč) a jednu naváděnou bombu za asi 1 mil USD/ks. To je úplně mimo ...Zobrazit celý příspěvek
To je naprosto neodpovídající rozdíl. Znamenalo by to že ČR kupuje 120 ks AMRAAM po 4.9 mil USD ( vva 100 mil Kč) a jednu naváděnou bombu za asi 1 mil USD/ks. To je úplně mimo zveřejněné nákupy v zemích kde je transparentnost nákupu samozřejmostíSkrýt celý příspěvek
ˇKdyž si jenom porovnám kolik by měly stát naše F 35 při Řecké ceně, tak je to 98,4 miliard. To znamená, že kupujeme veškerou munici a její podporu za 6,6 miliard. Co je na tom ...Zobrazit celý příspěvek
ˇKdyž si jenom porovnám kolik by měly stát naše F 35 při Řecké ceně, tak je to 98,4 miliard. To znamená, že kupujeme veškerou munici a její podporu za 6,6 miliard. Co je na tom divného? To mi naopak přijde celkem málo.Skrýt celý příspěvek
Jenom bych chtěl říct, že nejsem uživatel MaraKM a vaše počty mi opravdu nesedí. 120 ks AMRAAM za cca 100 mil Kč kus přece znamená, že jen za AMRAAM dáme asi 12 miliard.
Jenom bych chtěl říct, že nejsem uživatel MaraKM a vaše počty mi opravdu nesedí. 120 ks AMRAAM za cca 100 mil Kč kus přece znamená, že jen za AMRAAM dáme asi 12 miliard.
Co ty 4 letadla navíc? Kupují Řekové taky 4 Full Mission simulárory? Prostě je to plně odpovídající. Plus jsou samozřejmě v Eurozóně, takže nemusí tolik řešit kurzové riziko. Při ...Zobrazit celý příspěvek
Co ty 4 letadla navíc? Kupují Řekové taky 4 Full Mission simulárory? Prostě je to plně odpovídající. Plus jsou samozřejmě v Eurozóně, takže nemusí tolik řešit kurzové riziko.
Při úplně prostém přepočtu zaplatí Řekové 4 miliardy 100 milionů za kus. U nás to je 4 miliardy 375 milionů. Bez munice (a dalších položek) by jsme měli zaplatit 98 miliard 400 milionů. Zbylá částka je naprosto odpovídající pořizované munici možná je to ještě i málo. Naopak to spíš ukazuje že je naše cena čistého letadla lepší než ta řecká.Skrýt celý příspěvekJeden z nás neumí počítat Scotty Opakuji ČR 24 ks 4,99 mld USD (208 mil USD/ks) Řecko 20 ks 3,47 mld USD (173,5 mil USD/ks) tzn rozdíl 34,5 mil USD/ks Při 120 PLRS a 100 ...Zobrazit celý příspěvek
Jeden z nás neumí počítat Scotty
Opakuji
ČR 24 ks 4,99 mld USD (208 mil USD/ks)
Řecko 20 ks 3,47 mld USD (173,5 mil USD/ks)
tzn rozdíl 34,5 mil USD/ks
Při 120 PLRS a 100 bombách vychází na jednu F-35 v průměru
5 ks PLRS
4,16 ks bomb
tzn 9 ks výzbroje na 34,5 mil USD
což dává cca 3,8 mil USD za kus. To je příšerná cenaSkrýt celý příspěvekTo jsou opravdu úvahy a výpočty na úrovní základní školy. Kde je v tom výpočtu výcvik? Kde jsou simulátory? Kde je pozemní vybavení? Kde jsou náhradní díly, motory, zajištění ...Zobrazit celý příspěvek
To jsou opravdu úvahy a výpočty na úrovní základní školy.
Kde je v tom výpočtu výcvik? Kde jsou simulátory? Kde je pozemní vybavení? Kde jsou náhradní díly, motory, zajištění servisu? Kde je pojistka na krytí kurzových rizik?Skrýt celý příspěvekArccos: No nikde. Pak by totiž nevycházelo to tupé dělení a nedalo by se řvát, jak je to drahý. Tvl, voni ty F-35 všichni kupujou a všude to vyhrává (myslím ve státech mimo projekt ...Zobrazit celý příspěvek
Arccos:
No nikde. Pak by totiž nevycházelo to tupé dělení a nedalo by se řvát, jak je to drahý.
Tvl, voni ty F-35 všichni kupujou a všude to vyhrává (myslím ve státech mimo projekt F-35) proto, že jsou totiž všichni úplně blbý. Proběhlo X výběrů z cca. typů F-35, Rafale, F/A-18, Eurofighter, možná F-16 a vždy si státy vybrali F-35 (Kanada, Švýcarsko, Finsko, dokonce i Němci jich pár koupí, ale tam je důvod jiný).
A HLAVNˇĚ - F-35 je letadlo k reálnému efektivnímu použití v boji, cokoli jiného (nestealth) je tak max na airpolicing...Skrýt celý příspěvekpřesně tak schvalně kolik zdejších " matematiků" si sčítlo to o kolik měsíčně si zkrátí výplatu jen tím že máme korunu a ne euro nejsem z něj nadšený ale jestli si mám vybrat zda ...Zobrazit celý příspěvek
přesně tak schvalně kolik zdejších " matematiků" si sčítlo to o kolik měsíčně si zkrátí výplatu jen tím že máme korunu a ne euro
nejsem z něj nadšený ale jestli si mám vybrat zda platit eurem a nebo z každé výplaty odvést jen kursovném cca 3 - 5 % do fondu bank .... tak jsme za zahodit korunu hned, sice nám sloužila dobře ale ....proč bych se díky ní mněl nechat okrádat a okrádání jsou všichni bez rozdílu věku, pohlaví
vše co se v CR koupí projde nějakou cestou přes kurs koruny a eura a každá banka si přirazí svý procento na převodu koruny na euro za ketré se věc koupí ( at už je to jablko, citron, pomeranč nebo tričko ) a dovozce/prodejce si těch cca 50 halířů co mu banka naučtuje na každém euru dá do ceny a prodej výrobku z čech - jednak materiál se nakoupí většinou v euru ( ropa, bavlna, železná ruda, zemní plyn ) následně se zpracuje a vyveze tj v ceně je procento za nakup v eurech a následně suma za převod eura na koruny aby výrobce mohl zaplatit své dělníkySkrýt celý příspěvek
Nejspise proto, ze opravdu nevime co vse ACR pozadovalo a bez ceho se (alespon prozatim?!) Rekove obejdou…
(Scotty byl rychlejsi :) )Nejspise proto, ze opravdu nevime co vse ACR pozadovalo a bez ceho se (alespon prozatim?!) Rekove obejdou…
(Scotty byl rychlejsi :) )Proč to nevíme? Je nějaký důvod utajovat co je obsahem smlouvy? Proč by mělo být tajné jestli kupujeme 100 ks tohoto a 200 ks tohoto a 300 ks tamhletoho. .....
Proč to nevíme? Je nějaký důvod utajovat co je obsahem smlouvy? Proč by mělo být tajné jestli kupujeme 100 ks tohoto a 200 ks tohoto a 300 ks tamhletoho. .....
Je pro to velice dobrý důvod. A zvykej si. Na F-35 bude utajované i to jaké tkaničky nosí piloti v botách.
Je pro to velice dobrý důvod. A zvykej si. Na F-35 bude utajované i to jaké tkaničky nosí piloti v botách.
Žádný racionální důvod není. V USA se otevřeně sděluje co je obsahem kontraktu a GAO k tomu vydává zprávu. Pročpak to Scotty u nás nejde? Důvod utajení značky tkaniček u bot u ...Zobrazit celý příspěvek
Žádný racionální důvod není. V USA se otevřeně sděluje co je obsahem kontraktu a GAO k tomu vydává zprávu. Pročpak to Scotty u nás nejde?
Důvod utajení značky tkaniček u bot u pilotů a spodního prádla u pilotek zcela chápu.....Skrýt celý příspěvekAle je pro to důvod Alfonsi. Je. A ty to velmi dobře víš. Ale máš jasný úkol,že? Zpochybňovat za každou cenu. A co zabere spolehlivě na dezoláty? Představa, že jim Oni zatajují ...Zobrazit celý příspěvek
Ale je pro to důvod Alfonsi. Je. A ty to velmi dobře víš. Ale máš jasný úkol,že? Zpochybňovat za každou cenu. A co zabere spolehlivě na dezoláty? Představa, že jim Oni zatajují něco, co by zatajovat neměli.Skrýt celý příspěvek
Sám ses dezolat Torongu. Nečetl jsem tady od tebe dva roky ani jeden faktický komentář ...jenom samy nadávky a útoky. Podle tvoji zvrácené primitivní logiky by tedy mělo být ...Zobrazit celý příspěvek
Sám ses dezolat Torongu. Nečetl jsem tady od tebe dva roky ani jeden faktický komentář ...jenom samy nadávky a útoky. Podle tvoji zvrácené primitivní logiky by tedy mělo být .nejlépe vše super tajný...kontrola veřejnosti ti samozřejmě nic neříkáSkrýt celý příspěvek
Může se tisíckrát vysvětlovat, že kusová cena letadel nikdy není otrocké vydělení celkové ceny počtem kusů. Stejně se nakonec najde někdo, kdo to udělá, a ještě z toho začne ...Zobrazit celý příspěvek
Může se tisíckrát vysvětlovat, že kusová cena letadel nikdy není otrocké vydělení celkové ceny počtem kusů. Stejně se nakonec najde někdo, kdo to udělá, a ještě z toho začne vyvozovat nesmyslné závěry.Skrýt celý příspěvek
Nekupuji mikrovlnky, jedná se o státní zakázku, kde podrobnosti zná jen několik zasvěcených. Kdoví, co všechno ten balíček obsahuje a jaké jsou další souvislosti. Takhle ...Zobrazit celý příspěvek
Nekupuji mikrovlnky, jedná se o státní zakázku, kde podrobnosti zná jen několik zasvěcených. Kdoví, co všechno ten balíček obsahuje a jaké jsou další souvislosti.
Takhle jednoduše se to odvodit nedá a nedělá se to. Jinak vliv bude mít i naše supr tvrdá světová měna - Koruna česká...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...