F-35 vs. F-16 – oficiální stanovisko

Foto: F-35A Lightning II odpaluje střelu dlouhého dosahu AIM-120 AMRAAM. Taktika nasazení F-35 Lightning II počítá s vedením operací vzduch-vzduch na dlouhou vzdálenost za použití zbraní dlouhého dosahu; větší foto / U.S. Air Force
F-35A Lightning II odpaluje střelu dlouhého dosahu AIM-120 AMRAAM. Taktika nasazení F-35 Lightning II počítá s vedením operací vzduch-vzduch na dlouhou vzdálenost za použití zbraní dlouhého dosahu; větší foto / U.S. Air Force

Před několika dny vyvolaly na mediální scéně pozdvižení informace blogu War Is Boring, o nedostatečných manévrovacích schopnostech stíhačky F-35 Lightning II. Na informace z článku již zareagovaly oficiální místa.

Oficiální stanovisko vydala Společná kancelář programu JPO (Joint Program Office). Oficiální místa pravdivost článku na War Is Boring nezpochybňují. Článek na blogu War Is Boring však podle JPO „neřekl celý příběh" a nebere v potaz úkoly, pro které byl F-35 Lightning II primárně navržen.

„Zkoušky, citované v tomto článku, byly provedeny na začátku tohoto roku s cílem otestovat letové vlastnosti F-35 za použití vizuálních bojových manévrů a F-16 posloužil jako vizuální reference k manévrování," uvedla JPO v prohlášení 1. července.

„Scénář typu „dogfight" byl úspěšný v tom smyslu, že F-35 manévrovalá na hranici svých limitů, aniž by je překročila, pozitivním a předvidatelným způsobem. Interpretace výsledků scénáře však může být zavádějící. F-35 je navržená tak, aby zachytila, vystřelila a zničila protivníka na velkou vzdálenost, nikoliv nutně ve vizuální situaci typu „dogfight"" dočteme se v oficiální zprávě.

Ve své zprávě JPO dále uvedla, že testovaná F-35 (označená jako AF-2) byla jedním z prvních letadel a byla určená pro letecké testy, nikoliv ke vzdušnému boji.

„Letadlo AF-2 nemá softwarové systémy pro misi, které umožňují F-35 vidět protivníka dlouho předtím, než protivník ví o F-35 v dané oblasti. Za druhé, AF-2 nemá speciální stealth povlak, které mají operační F-35, činící letadlo prakticky neviditelné pro radar. Za třetí, letadlo nebylo vybaveno zbraněmi a softwarem, které umožňují pilotovi F-35 zacílit zbraň pomocí přilby a vystřelit, aniž by jste museli nasměrovat letadlo přesně na cíl," interpretuje JPO výsledky testů.

„Existují četné scénáře, kdy se čtyři stíhačky F-35 střetly se čtyřmi F-16 v simulovaných bojových scénářích a F-35 vyhrály každé střetnutí, díky senzorům, zbraním a technologii stealh," uzavírá svou reakci JPO.

Podle komentáře respektovaného vojenského magazínu IHS Janes leží pravda zřejmě někde uprostřed. F-35 nebyl nikdy určen pro vedení blízkého manévrového boje. Podle některých pro F-35 (Fighter-35) se hodí ve skutečnosti lepší označení A-35 (Attack-35) – tedy označení pro útočná a bitevní letadla.

Nicméně stále platí, že mnoho států si nemůže dovolit provozovat více typů letadel a F-35 v mnoha případech poslouží jako jediné víceúčelové stíhací letadlo. F-35 je podle JPO jednoduše stroj určený ke vzdušným soubojům na střední a dlouhé vzdálenosti, nikoliv k blízké „rvačce" s letadlem protivníka.

Na závěr připomeňme dnes již čtvrt století starý souboj mezi americkými letadly YF-22 a YF-23. Ze souboje nakonec vzešel vítězně YF-22, z něhož se vyvinul F-22 Raptor.

Porovnání je ošemetné, neboť F-22 je specializovaný letoun určený pro vybojování absolutní vzdušné převahy a F-35 spíše útočný letoun. Za zmínku však jistě stojí, že YF-23 překonávala YF-22 ve všech parametrech – dolet, vlastnosti supercruise, vlastnosti stealth. YF-22 však vyhrálo právě díky lepším manévrovacím schopnostem.

V každém případě, pro mnoho zemí bude F-35 Lightning II jediný letoun, který mohu nasadit proti potenciálním protivníkům, jako je Suchoj T-50 nebo čínský J-20.

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II se blíží

Během příštího měsíce dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operating Capapability) ...

Nehoda irácké stíhačky F-16 v Arizoně

Před několika dny havarovala u města Douglas v Arizoně jednomístná irácká stíhačka F-16IQ. Irácký ...

Stíhačka F-16C porazila v leteckém souboji F-35 Lightning II

Od začátku letošního roku probíhají na základně Edwards letecké testy stíhaček F-35 Lightning II. ...

Nejnovější zaměřovací kontejner Litening 5

Izraelská společnost Rafale představila nejnovější generaci zaměřovacích a průzkumných kontejnerů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Luky
  10:23 19.07.2015

  Shania: Vývoj tohoto simu jsem sledoval několik let na jejich stránkách, ještě než to přejmenovali a vydali. Bohužel ho nevlastním a nemám na to čas, ale zrovna simulace leteckých ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania:
  Vývoj tohoto simu jsem sledoval několik let na jejich stránkách, ještě než to přejmenovali a vydali. Bohužel ho nevlastním a nemám na to čas, ale zrovna simulace leteckých střetů je v něm zatím velmi abstraktní (je to hlavně námořní sim). Prý se to bude zlepšovat s dalšími updaty, ale kdo ví, jak to dopadne. Nehledejte v tom něco, co tam prostě není.
  Určitě to má další potenciál k rozvoji, tím spíš, když nastartovali spolupráci s Janes.

  Mimochodem co vím od známých, tak se dříve k výuce na námořní akademii používal starý dosovský "Harpoon"....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:02 15.07.2015

  Zajímavé Shania!! Tady je videjko (možná už je starší, ale já jsem ho ještě neviděl) ohledně DAS (tam mě nejvíc zaujal oto "simulátorové" zobrazování vektorů k letounům kolem a ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé Shania!!
  Tady je videjko (možná už je starší, ale já jsem ho ještě neviděl) ohledně DAS (tam mě nejvíc zaujal oto "simulátorové" zobrazování vektorů k letounům kolem a jejich vybarvení podle náš/nepřítel:
  https://www.youtube.com/watch?...

  a tady výměna kole na F-35 - jsou tam vidět odhalené brzdy, hezký :)
  https://www.youtube.com/watch?...

  Tady eftřicetpětkové lasagne i s pilotem uvnitř :)
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:44 12.07.2015

  Tak tady máme článek o tom jak si povede F35 v BVR boji 4 F35B vs 4x Su 35 Simulace byla dělaná v mém oblíbeném taktickém simulátoru Command Modern Air Naval Operations Tato ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tady máme článek o tom jak si povede F35 v BVR boji 4 F35B vs 4x Su 35

  Simulace byla dělaná v mém oblíbeném taktickém simulátoru Command Modern Air Naval Operations

  Tato hra modeluje velmi mnoho věcí a detailů, k realitě má údajně blíž než některé plnohodnotné vojenské simulátory, dokonce před týdnem podepsali smlouvu s BAE a začínají jednání s Janes.


  //How realistic is this?
  Put it this way - there is a reason BAE system just signed a deal with us, Janes we're here a few days ago and we have various meetings lined up with high ranking military personnel.

  http://steamcommunity.com/app/...


  Máte tam pěkně obrázky taktické mapy, toho co piloti na obou stranách vidí.

  Naprostá většina střetnutí skončila 4-0 3-0 pro F35, z asi cca 20 pokusů byl pouze jediný sestřel F35, když ai udělala špatnou volbu.

  Scenář počítal i s různými podpůrnými letouny na obou stranách, dokonce někdo zkusil, jak by to vypadalo za použití dlouhovlnného TALL RACK radaru na ruské straně. I když ten radar dokázal F35 zjistit, nedokázal přesně určit polohu a výsledek byl úplně stejný.


  http://aerosociety.com/News/In... Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:06 11.07.2015

  shania: ono to do istej miery zodpoveda skutocnosti ze v oblasti nakupu vojenskej techniky sa pohybuje "inflacia" v ráde 10% rocne kym v beznej (vyspelej) ekonomike je to v ...Zobrazit celý příspěvek

  shania: ono to do istej miery zodpoveda skutocnosti ze v oblasti nakupu vojenskej techniky sa pohybuje "inflacia" v ráde 10% rocne kym v beznej (vyspelej) ekonomike je to v rozmedzi 1-3% rocne.

  len by som upozornil na skutocnost ze tie grafy su v exponecnialnej mierke ak by bol linearny tak by tie narasty vyzerali omnoho dramatickejsie.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:52 11.07.2015

  pajo, petr: nasel jsem peknou studii proc se cena letadel zvedla, tohle je obrazek kde je videt graf z toho reportu, jak se cena ...Zobrazit celý příspěvek

  pajo, petr: nasel jsem peknou studii proc se cena letadel zvedla, tohle je obrazek kde je videt graf z toho reportu, jak se cena menila.

  https://www.dropbox.com/s/8wio...

  ceny v 2006 dolarech. f35 bude mit podobnou krivku jako superhornet, je tam i videt narust ceny u poslednich serii f16

  pro zajimavost to stejne u ew letadel

  https://www.dropbox.com/s/oac7...

  link na cely report
  https://www.dropbox.com/s/8isu... Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  23:23 10.07.2015

  Shania: Ohladom GAO spravy, tak som predpokladal, ze citovane cisla ohladom sumy za prevadzaku menovanych lietadiel za rok 2010 su spravne. Projekcia pre F35 v roku 2040 je len ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ohladom GAO spravy, tak som predpokladal, ze citovane cisla ohladom sumy za prevadzaku menovanych lietadiel za rok 2010 su spravne. Projekcia pre F35 v roku 2040 je len velmi hruby odhad. Je jasne, ze v danej sprave chyba napr. A-10, ktore tiez F35 nahradia, takze tie cisla sa nedaju priamo porovnat, ale lepsie cisla som nenasiel. Uznavam, ze ta sprava ma mnohe nedostatky. Na vysvetlenie, GAO je viac menej nieco ako NKU (najvyssi konktrolny urad) na Slovensku alebo v Cechach, ktory kontroluje zmysluplnost vynalozenych prostriedkov, co v skutocnosti znamena, ze porovnama cisla v tabulkach bez velkych znalosti podrobnosti danej problematiky.

  USAF v poslednych rokoch nekupilo ani jednu F16, takze na strankach http://www.bga-aeroweb.com... bohuzial je nie je informacia o cene, ale je tam info o Super Hornetoch a F22. Celkovo US NAVY kupilo 563 F/A-18E/F a USAF 179 F22:

  In FY 2013, the unit cost of an F/A-18E/F Super Hornet is $65.3 million (flyaway cost) or $80.7 million incl. support costs. The airframe costs $33.22 million, the two F414-GE-400 engines cost $9.64 million ($4.82 million each), and the avionics cost $9.32 million.

  In 2007, the unit cost of the F-22A was $136.2 million ($148.7 million flyaway cost or $179.7 million incl. support costs). The airframe's cost was $87.74 million, the F119-PW-100 engine cost $10.03 million, and the avionics cost $28.36 million.

  http://www.bga-aeroweb.com/Def...
  http://www.bga-aeroweb.com/Def... Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:45 10.07.2015

  petr.rok: kalkulačka na přepočty inflace: http://www.usinflationcalculat... bylo by cca 95 dnes. Z nákupu PL verze taky vychází ta cena v té tabulce. Každopádně v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  petr.rok: kalkulačka na přepočty inflace:

  http://www.usinflationcalculat...


  bylo by cca 95 dnes. Z nákupu PL verze taky vychází ta cena v té tabulce. Každopádně v tom máš i jiné věci než samotné stroje.

  Ještě na co jsme narazil je problém s VAT u evropských strojů...Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  16:21 10.07.2015

  shania mne nejde o nejaku kritiku projektu F35 z hladiska ceny (neplatim ich tak je mi to viacmenej jedno), jedinou snahou je dobrat sa nejakych realnych cisiel co sa tyka ceny ...Zobrazit celý příspěvek

  shania mne nejde o nejaku kritiku projektu F35 z hladiska ceny (neplatim ich tak je mi to viacmenej jedno),
  jedinou snahou je dobrat sa nejakych realnych cisiel co sa tyka ceny obstarania, pretoze obe strany "konfliktu" ci uz zamerne alebo mimovolne zahmlievaju.
  som preto rad ze sme sa nejakych realnych cisiel dobrali.

  co sa tyka F16 b52 tak relevantne informacie pochadzaju z polskeho nakupu
  48ks za 3.5 mld ale bohuzial je to skreslene jednak dobou (rok 2003) a tym ze sucastou obstarania je aj municia (aim9, aim120, jsow, jdam), pody a pravdepodobne aj vycvik posadok.
  kazdopadne vychadza to na 73 mil. / kus v cenach 2003.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:11 10.07.2015

  pet.rok: bohužel na jedné straně máme podrobná čísla k F35 a na druhé nemáme nic. Jestli najdeš někde kolik stojí F-16, nebo jiné letadlo, tak dej vědět, víc jsem bohužel ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: bohužel na jedné straně máme podrobná čísla k F35 a na druhé nemáme nic. Jestli najdeš někde kolik stojí F-16, nebo jiné letadlo, tak dej vědět, víc jsem bohužel nenašel.

  Každopádně v ceně starých letadel nemáš započítané životně důležité věci jako zaměřovací pody, ecm pody, návnady atd.

  Celá diskuze je o tom, jestli je F35 předražené letadlo a náklady na jeho provoz, nebo ne. Podle LM má byt cena srovnatelná v roce 2019...

  Taky nejde jen o to kolik stojí jedno letadlo, protože efektivita rozhodně není 1 ku 1. Když koupíš 2x tolik letadel, které jsou 2x levnější, nebudeš mít stejné nálklady, budeš je mít daleko vyšší.


  Stará letadla potřebují také velkou podporu jiných letadel, jako tankery ...

  tady je vidět rozdíl v tom co potřebuješ pro útok:

  https://i0.wp.com/i.imgur.com/... Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  14:29 10.07.2015

  o prevadzkovych nakladoch sa zatial nema moc zmysel bavit pretoze to je len vestenie z gule. pokles nakladov ktore su v sucastnosti vysoke sa da tazko odhadnut.

  o prevadzkovych nakladoch sa zatial nema moc zmysel bavit pretoze to je len vestenie z gule. pokles nakladov ktore su v sucastnosti vysoke sa da tazko odhadnut.

 • pet.rok
  14:29 10.07.2015

  shania: aky ma zmysel porovnavat cenu bez motoru u jedneho lietadla a cenu s motorom u druheho. ved tu nie sme rozpoctovy vybor parlamentu aby sme zahmlievali ale diskusne forum ...Zobrazit celý příspěvek

  shania: aky ma zmysel porovnavat cenu bez motoru u jedneho lietadla a cenu s motorom u druheho.
  ved tu nie sme rozpoctovy vybor parlamentu aby sme zahmlievali ale diskusne forum :)

  ak budu stat dodavky F35A v roku 2018 (co je zatial len odhad) 75 mil. v dnesnych cenach (bez motoru) potom s motorom to bude cca 87 mil (ak predpokladame ze motor tiez mierne zlacnie).
  toto vsetko je ale "recurring cost" cize cena bez zapocitania vyvojovych nakladov a dalsich neopakovanych poloziek ktora navysi cenu o dalsich 16mil za predpokladu naplnenia planovanych poctov.

  takze plna predpokladana cena F35A pre objednavky v roku 2018 je cca $103 mil (v dnesnych cenach) kym dnes je to spominanych $129mil.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:39 10.07.2015

  pet.rok: ano ty jsou realné, ale podívej se na rok. Teď běží LRIP 7 bez motoru F-35A: $98 million F-35B: $104 million F-35C: $116 million Cena byla i přes 200 mil u ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: ano ty jsou realné, ale podívej se na rok. Teď běží LRIP 7

  bez motoru

  F-35A: $98 million
  F-35B: $104 million
  F-35C: $116 million

  Cena byla i přes 200 mil u prvních letadel. Teď je okolo 100 a v 2019 kdy se zahájí výroba půjde u A verze k 75-85 mil.

  An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is the equivalent of $75 million in today’s dollars.

  https://www.f35.com/about/fast...

  K ceně F35 vs F16 ti řeknu jen to, že provoz obou letadel bude stát stejně.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:24 10.07.2015

  Shania: neviem ako GAO report, do takych podrobnosti sa mi vrtat nechce ale tie obstaravacie ceny (z toho druheho zdroja) vyzeraju realne na rozdiel od ceny F35 = F16 b52.

  Shania: neviem ako GAO report, do takych podrobnosti sa mi vrtat nechce ale tie obstaravacie ceny (z toho druheho zdroja) vyzeraju realne na rozdiel od ceny F35 = F16 b52.

 • Shania
  09:57 10.07.2015

  PAJO: nic proti, ale GAO report je totalní krap a jsou mimo v tolika věcech, že to až hezké není. Částka za provoz staré flotily v roce 2010 zahrnuje jine některá letadla a ...Zobrazit celý příspěvek

  PAJO: nic proti, ale GAO report je totalní krap a jsou mimo v tolika věcech, že to až hezké není.

  Částka za provoz staré flotily v roce 2010 zahrnuje jine některá letadla a jeste ke všemu málo kůsů. Proti tomu nahodí porovnání nákladů F35 za 30 let, ty částky můžou být úplně někde jinde.., každopádně pokud by se v roce 2040 počítali náklady těch stejných letadel, částka by byla mnohonásobně vyšší.

  Kompletní rozbor co je v reportu špatně je tu http://elementsofpower.blogspo... Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  01:50 10.07.2015

  pajo: diky za info.
  konecne cisla ktore davaju zmysel.

  pajo: diky za info.
  konecne cisla ktore davaju zmysel.

 • pajo
  00:46 10.07.2015

  Este doplnim modely F35A a B: The unit cost of the F-35A is $112.50 million (recurring cost) or $129.06 million including non-recurring (flyaway cost) in FY 2015. The airframe ...Zobrazit celý příspěvek

  Este doplnim modely F35A a B:
  The unit cost of the F-35A is $112.50 million (recurring cost) or $129.06 million including non-recurring (flyaway cost) in FY 2015. The airframe costs $74.41 million, the F135-PW-100 engine costs $13.75 million, the avionics cost $22.14 million, while non-recurring and other costs make up the remaining $18.76 million.

  The unit cost of the F-35B is $139.87 million (recurring cost) or $183.41 million including non-recurring (flyaway cost) in FY 2015. The airframe costs $83.04 million, the F135-PW-600 engine (coupled to the Rolls-Royce LiftSystem) costs $32.49 million, the avionics cost $21.59 million, while non-recurring and other costs make up the remaining $46.29 million.Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  00:45 10.07.2015

  Cena F35 je aktualne 170mil$: The unit cost of the F-35C is $136.05 million (recurring cost) or $170.63 million including non-recurring (flyaway cost) in FY 2015. The airframe ...Zobrazit celý příspěvek

  Cena F35 je aktualne 170mil$: The unit cost of the F-35C is $136.05 million (recurring cost) or $170.63 million including non-recurring (flyaway cost) in FY 2015. The airframe costs $98.05 million, the F135-PW-400 engine costs $13.75 million, the avionics cost $21.59 million, while non-recurring and other costs make up the remaining $37.24 million.
  Zdroj: www.bga-aeroweb.com/Defense/F-... Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  00:04 10.07.2015

  Kombinovana prevadzka (Operating and Support (O&S) Cost, co by malo zahranat vsetko od paliva cez nahradne diely az po platy pilotom) F-15C/D, F-16C/D, AV-8B, and F-18A-D fleets v ...Zobrazit celý příspěvek

  Kombinovana prevadzka (Operating and Support (O&S) Cost, co by malo zahranat vsetko od paliva cez nahradne diely az po platy pilotom) F-15C/D, F-16C/D, AV-8B, and F-18A-D fleets v roku 2010 presiahla 11 mld. $. Naklady na prevadzku F-35 v roku 2040 su odhadovane na 19 mld.$ v cenach z roku 2014.
  Zdroj: http://www.gao.gov/assets/670/... , str. 11-12Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:21 09.07.2015

  Nevím kde ty ceny vzal a je mi to celkem jedno, cena letadla je nakonec jen malá čast celkových nákladů na provoz po dobu 3 let. Jsme si jistý, že lehce dosáhneš ceny 20 mil za kus ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím kde ty ceny vzal a je mi to celkem jedno, cena letadla je nakonec jen malá čast celkových nákladů na provoz po dobu 3 let. Jsme si jistý, že lehce dosáhneš ceny 20 mil za kus u f16C/D (1998), stejně jako si u gripenu ng můžou přijít s částkou 30 mil. záleží jak se to asi počíta, v jakém roce s cenou přijdeš atd.

  Vyvoj je určitě započítaný v ceně, když to rozpočítáš na 3000+ kusů, tak to zas tolik není.

  F35 stala nedávno víc jak 130mil usd, teď je na 100, půjde níž, prostě efektivita výroby stoupá, série jsou větší, technologie vyzrávají, cena jde dolů.
  http://i.imgur.com/z7qR9Y7.png...


  F16 blok50 má moderní avioniku a spoustu vylepšení.
  Vývoj bloku 60 stal 3 miliardy.

  Např sufa stála před lety přes 60 mil.

  Turecko nakopilo 30 F16 50 za 2.9 miliardy, nejde to přepočítávat na kusy, ale Turci infrastrukturu pro F16 měli.

  PL:
  http://www.f-16.net/f-16-news-... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6