F-35 vs. F-16 – oficiální stanovisko

-
3. 7. 2015
-
101 komentářů
-
Jan Grohmann
Před několika dny vyvolaly na mediální scéně pozdvižení informace blogu War Is Boring, o nedostatečných manévrovacích schopnostech stíhačky F-35 Lightning II. Na informace z článku již zareagovaly oficiální místa.
Oficiální stanovisko vydala Společná kancelář programu JPO (Joint Program Office). Oficiální místa pravdivost článku na War Is Boring nezpochybňují. Článek na blogu War Is Boring však podle JPO „neřekl celý příběh" a nebere v potaz úkoly, pro které byl F-35 Lightning II primárně navržen.
„Zkoušky, citované v tomto článku, byly provedeny na začátku tohoto roku s cílem otestovat letové vlastnosti F-35 za použití vizuálních bojových manévrů a F-16 posloužil jako vizuální reference k manévrování," uvedla JPO v prohlášení 1. července.
„Scénář typu „dogfight" byl úspěšný v tom smyslu, že F-35 manévrovalá na hranici svých limitů, aniž by je překročila, pozitivním a předvidatelným způsobem. Interpretace výsledků scénáře však může být zavádějící. F-35 je navržená tak, aby zachytila, vystřelila a zničila protivníka na velkou vzdálenost, nikoliv nutně ve vizuální situaci typu „dogfight"" dočteme se v oficiální zprávě.
Ve své zprávě JPO dále uvedla, že testovaná F-35 (označená jako AF-2) byla jedním z prvních letadel a byla určená pro letecké testy, nikoliv ke vzdušnému boji.
„Letadlo AF-2 nemá softwarové systémy pro misi, které umožňují F-35 vidět protivníka dlouho předtím, než protivník ví o F-35 v dané oblasti. Za druhé, AF-2 nemá speciální stealth povlak, které mají operační F-35, činící letadlo prakticky neviditelné pro radar. Za třetí, letadlo nebylo vybaveno zbraněmi a softwarem, které umožňují pilotovi F-35 zacílit zbraň pomocí přilby a vystřelit, aniž by jste museli nasměrovat letadlo přesně na cíl," interpretuje JPO výsledky testů.
„Existují četné scénáře, kdy se čtyři stíhačky F-35 střetly se čtyřmi F-16 v simulovaných bojových scénářích a F-35 vyhrály každé střetnutí, díky senzorům, zbraním a technologii stealh," uzavírá svou reakci JPO.
Podle komentáře respektovaného vojenského magazínu IHS Janes leží pravda zřejmě někde uprostřed. F-35 nebyl nikdy určen pro vedení blízkého manévrového boje. Podle některých pro F-35 (Fighter-35) se hodí ve skutečnosti lepší označení A-35 (Attack-35) – tedy označení pro útočná a bitevní letadla.
Nicméně stále platí, že mnoho států si nemůže dovolit provozovat více typů letadel a F-35 v mnoha případech poslouží jako jediné víceúčelové stíhací letadlo. F-35 je podle JPO jednoduše stroj určený ke vzdušným soubojům na střední a dlouhé vzdálenosti, nikoliv k blízké „rvačce" s letadlem protivníka.
Na závěr připomeňme dnes již čtvrt století starý souboj mezi americkými letadly YF-22 a YF-23. Ze souboje nakonec vzešel vítězně YF-22, z něhož se vyvinul F-22 Raptor.
Porovnání je ošemetné, neboť F-22 je specializovaný letoun určený pro vybojování absolutní vzdušné převahy a F-35 spíše útočný letoun. Za zmínku však jistě stojí, že YF-23 překonávala YF-22 ve všech parametrech – dolet, vlastnosti supercruise, vlastnosti stealth. YF-22 však vyhrálo právě díky lepším manévrovacím schopnostem.
V každém případě, pro mnoho zemí bude F-35 Lightning II jediný letoun, který mohu nasadit proti potenciálním protivníkům, jako je Suchoj T-50 nebo čínský J-20.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II se blíží
Během příštího měsíce dosáhne počátečních operačních schopností IOC (Initial Operating Capapability) ...
-
15.06.2015
-
40 komentářů
-
Jan Grohmann
Nehoda irácké stíhačky F-16 v Arizoně
Před několika dny havarovala u města Douglas v Arizoně jednomístná irácká stíhačka F-16IQ. Irácký ...
-
29.06.2015
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Stíhačka F-16C porazila v leteckém souboji F-35 Lightning II
Od začátku letošního roku probíhají na základně Edwards letecké testy stíhaček F-35 Lightning II. ...
-
01.07.2015
-
88 komentářů
-
Jan Grohmann
Nejnovější zaměřovací kontejner Litening 5
Izraelská společnost Rafale představila nejnovější generaci zaměřovacích a průzkumných kontejnerů ...
-
02.07.2015
-
1 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Je tu trošku problém v té statistice, jelikož od roku 1990 se nestřetly dva alespoň trochu rovnocenné celky. Za poslední takový konflikt se dá považovat jakž takž první válka v ...Zobrazit celý příspěvek
Je tu trošku problém v té statistice, jelikož od roku 1990 se nestřetly dva alespoň trochu rovnocenné celky. Za poslední takový konflikt se dá považovat jakž takž první válka v Zálivu. A tam se šlo na "Sidewindery" běžně. Navíc je třeba rozlišovat jestli bude souboj na Sidewindery nebo na Amraamy.Skrýt celý příspěvek
sanyo: cena vyvoje: f35 ma pekejlne drahy vyvoj: 55 miliard a je to myslim skoro dvojnasobek predpokladane castky. coz vypada dost spatne, ale kdyz si vezmes, jake nove technologie ...Zobrazit celý příspěvek
sanyo: cena vyvoje: f35 ma pekejlne drahy vyvoj: 55 miliard a je to myslim skoro dvojnasobek predpokladane castky. coz vypada dost spatne, ale kdyz si vezmes, jake nove technologie byli vyvinuty, tak to zas neni tolik. kontext: f22 stal vyvoj 26 miliard, ef a rafale 20 miliard. takze zapomenna to, ze by vyvoj peti ruznych letadel byl levnejsi. nemluve o tom, ze cim vic letadel vyrobis, tim je to levnejsi.
zbrane ve vzdusnem boji:
je jasne videt prechod z kanonu na ir rear rakety, pak na ir all aspect a ted je trend v bvr raketach. jedina vec co zlomi trend bvr raket je obranny laser a na to si aspon 15 let pockame.
1965-1969
Gun Kills 65%
Missile Kills 33%
Other 2%
1970-1979
Gun Kills 40%
Missle Kills 56%
Other 4%
1980-1989
Gun Kills 7%
Missile Kills 89%
Other 4%
1990-2002
Gun Kills 3%
Missile Kills 93%
Other 4%Skrýt celý příspěvekmuz: neexistuje zadny dukaz, ze by si formace ctyr f35 vedla wvr hur nez jakekoliv jine letadlo a pomer ztrat v simulacich vypovida spis v jeho prospech. navic nova generace hobs ...Zobrazit celý příspěvek
muz: neexistuje zadny dukaz, ze by si formace ctyr f35 vedla wvr hur nez jakekoliv jine letadlo a pomer ztrat v simulacich vypovida spis v jeho prospech. navic nova generace hobs raket vyrazne zmenila zpusob vzdusneho boje v wvr.
co se tyce obrany proti raketam, tak je to vubec nejlepe chraneny letoun, s velmi dobrou vybavou pro reb + male rcs vyzaduje vyrazne nizsi vykon pro maskovani. aesa scopne rusit a provadet kiberneticke utoky na cil. dircm proti hobs ir raketam. a extremne dobra SA pres DAS a jine systemy.
if je dnes uplne nekde jinde nez pred deseti lety. pody dokazi vizualne identifikovat cile na 100 km, f35 ma asi 600 parametru, podle kterych vydodnoti hrozbu, f22 ma asi tretinu a 4gen jen par.
pri setkani se stealt letouny opozice bude mit f35 vetsi sanci jak raptor diky lepsi avionice, navic piloti budou umet proti stealth bojovat.
v pristich letech budeme vedet o schopnostech f35 vic, ale staty ktere je kupuji uz je znaji a a neni jich malo.
a znova opakuji, jake jine ledadlo ty staty maji koupit? moderni IADs dokaze nekterym statum letectvo vubec pouzit, protoze zasahuje hluboko do jejich uzemi. pokrok v raketach je vyrazny, nakupovat ted 4++generaci, ktera ma vydrzet ve vyzbroji 30let fakt neni dobry napad.Skrýt celý příspěvekF-16 je ale zasa jedno z najlepsie manevrujucich lietadiel na svete.. v stupavosti prekonava F-15 (300m/s vs 200m/s), takze to ze prototyp nedosahoval vykonov seriovej F16 este nic ...Zobrazit celý příspěvek
F-16 je ale zasa jedno z najlepsie manevrujucich lietadiel na svete.. v stupavosti prekonava F-15 (300m/s vs 200m/s), takze to ze prototyp nedosahoval vykonov seriovej F16 este nic nedokazuje...Skrýt celý příspěvek
Shania: Obratnost nerovná se pouze dogfight, ale zejména schopnost vymanévrovat řízenou střelu a moderní dogfight neznamená boj pouze na kanóny. Proto má supermanévrovatelnost ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Obratnost nerovná se pouze dogfight, ale zejména schopnost vymanévrovat řízenou střelu a moderní dogfight neznamená boj pouze na kanóny. Proto má supermanévrovatelnost stále opodstatnění a tato vlastnost bude ještě nabývat na významu při střetu dvou podobně technologicky vyspělých protivníků, kteří se při nasazení stealth stíhačů s podobnými TTD budou detekovat na mnohem kratší vzdálenosti.
Fleet air defence byl pouze jeden z požadavků programu VFAX ze kterého F-14 vzešel a který je všeobecně považován za jeden z etalonů pro air superiority fighter a většina odborníků ho do této kategorie zahrnuje.
Pokud bude hypoteticky US Navy konfrontována například v Jihočínském moři, kde potenciální nepřítel nasadí těžké stíhače páté generace, v komplexním systému (EAW, družicový průzkum, REB vysoké intenzity) mohla by absence palubního ekvivalentu znamenat významný problém. Ostatně japonské a jihokorejské úmysly postavit vlastního nástupce F-15, když už se F-22 nedá koupit, v tomto směru o něčem svědčí...
Vietnam byl uveden pouze jako příklad toho, jak se mohou vojenští plánovači mýlit v tom, jak se podle nich budou vést budoucí války jimž přizpůsobí své zbraně a taktiku. Ostatně sám jste to naznačil. Největší problém byl s identifikací a ten je tady stále, pokud by například byla vedena hybridní válka, bez jasně stanovených pravidel pro rules of engagement.
Ještě jednou opakuji, že výmluvy typu: "tenhle scénář je nepravděpodobný protože máme dvacet let technologického náskoku a případnou taktiku upravíme okolnostem..." je lehkomyslný a hraničí až se šlendriánem, obzvláště v tak drahém projektu jako je JSF a proto program považuji za selhání.
O to horší bude pro některé vlády zemí, které je nakoupí vysvětlit, že to není ten zlatý grál který měl zajistit kompletní náhradu všech předcházejících bojových letadel a převahu na desítky let dopředu.Skrýt celý příspěvekmuz:problem siroke verejnosti je vlavne ten, ze jejich predstava vzdusneho boje vychazi max z filmu top gun. i dost lidi s bojovymi zkusenostmi zcela nechape jak moc se vzdusny ...Zobrazit celý příspěvek
muz:problem siroke verejnosti je vlavne ten, ze jejich predstava vzdusneho boje vychazi max z filmu top gun. i dost lidi s bojovymi zkusenostmi zcela nechape jak moc se vzdusny boj zmenil. hodnoti letadla podle tabulkovych parametru nebo jak moc jsou obratna v dogfigtu jeden na jednoho. dnes uz vime jak moc je raptor smrtici, u F35 neni duvod pochybovat, ze v bvr nebude mit podobne vysledky.
V bojove konfiguraci nejen ze daleko predci ve vsech parametrch stroje ktere nahrazuje, dokaze toho mnohem vic.
pred timto testem se pocitalo z toho co nam rekli piloti, ze obratnost bude na urovni f16 a f18, coz je dost siroky pojem, rozhodne to ale nestaci na nejvykonejsi stihace, hlavne ty evropske. po prvotni panice se ale nic nezmenilo. z dokumentu jasne vypliva, ze to byl nenaskriptovany test ve vysokych uhlech nabehu proti referencnimu cily. slo o to zjistit, jestli dojde ke ztrate ovladatelnosti, nebo ne a pak podle toho pripadne upravit nastaveni. to ze pri vysokych aoa byl problem s energii, proti f16 letici v normalnim rezimu je snad zcela jasne. take z testu vypliva hlavne to, ze pri nynejsim nastaveni, neni idealni bojovat proti f16 v tomto rezimu a ze je f35 plne stabilni pri vysokych aoa je tam prostorpro volnejsi nastaveni.
takze na to jak si povede v boji na kanony si budeme jeste muset pockat. vime jen, ze v simulacich f35 ma pomer ztrat 4 az 6 ku 1, coz je velmi dobre.
USN nikdy nemelo stihac pro vybojovani vzdusne prevahy, f14 je fleet defender urceny hlavne proti bombarderum. to co si mali USN o moznosti vest dogfight na kanony svedci i to, ze jejich verze kanon nema zabudovany nema a spolehaji se na pod.
argument s vietnamem nema dnes moc vahu. v te dobe vyl f4 letoun a jeho rakety urcen pro likvidaci bombarderu a spolehlivost elektroniky byla velmi nizka. ale nejvetsi problem s bvr byla indetifikace cile, tech par migu se vetsinou dostalo do prostred americkych formaci driv, nez je mohli identifikovat. ir rakety si vedly dobre, hlavne v pozdejsich fazich valky.
situace byla radikalne jina v prvni valce v zalivu a je radikalne jina dnes. pokrok v iff, vcasne identifikaci, raketach, seekerech je obrovsky.
jake jine letadlo si dnes maji mensi staty koupit? v podstate neni alternartiva, cokoliv jineho ma jeste mensi sanci na preziti. pokud se ukaze ze v dogfigtu jsou vlastnosti slabsi, bude vyvinuta taktika, ktera umozni vyuzit silne stranky. myslet si, ze F35 ma byt A35 jen kvuli 6% sanci, ze bude potrebovat kanon nema podle me logiku. navic F se pouziva dost benevolntne(f117).Skrýt celý příspěvekm164: cena vývoje by možná byla stejná jako za těch 5 letadel, možný vyšší. Za tu cenu by ale měli 5 kvalitních strojů určených přímo pro své mise. F 35 nenahradí stíhačky jako F ...Zobrazit celý příspěvek
m164: cena vývoje by možná byla stejná jako za těch 5 letadel, možný vyšší. Za tu cenu by ale měli 5 kvalitních strojů určených přímo pro své mise. F 35 nenahradí stíhačky jako F 16 v klasickém dogfightu a ani A 10 pro pozemní cíle. O "nadšení" při vyřazování A 10 a náhradou za F 35 taky bylo napsáno mnoho... Tak co tedy F 35 je? Multifunkční platforma, která se svou kvalitou nevyrovná ani stíhačům a ani bitevníkům. Navíc pořád někdo argumentuje, že je to stealth, přitom ten už je taky překonaný. Sami amíci uznali, že nikdy nedokáží úplně vymazat letadlo z radarů, vždycky bude za sebou něco nechávat, co půjde zaměřit. Jde jen kvalitu radarů soupeře a F 35 určitě nebyla koncipovaná na ručníkáře. A navíc. Pokud někdo sestřelí F 35, přijde zároveň o stíhačku, bitevník, průzkumný stroj a já nevím co ještě. Chápu, že logisticky je snadnější provozovat jenom jeden typ letadla, ale ten nikdy nenahradí celou paletu letadel, alespoň ne v jejich kvalitě.Skrýt celý příspěvek
Ten komentář Janes v podstatě mezi řádky konstatuje to o čem se před daňovými poplatníky a fanboys nesmí mluvit nahlas, totiž že neskutečně drahý program JSF selhal ve své základní ...Zobrazit celý příspěvek
Ten komentář Janes v podstatě mezi řádky konstatuje to o čem se před daňovými poplatníky a fanboys nesmí mluvit nahlas, totiž že neskutečně drahý program JSF selhal ve své základní ideji a vzešlo z něj jen špičkové útočné letadlo, které ale může mít problémy s předcházející generací stíhaček vybavených pokročilými radiolokátory, EOS a přilbovými zaměřovači, jako Eurofighter, nebo Su-35...
To je potenciální problém zejména pro US Navy, které nemá palubní letoun pro vybojování vzdušné převahy páté generace a také pro státy, jako například Holandsko, které na F-35 spoléhaly jako na komplexní náhradu a najednou se ukazuje, že v určitých parametrech bude zaostávat za generací kterou má nahradit.
Utěšovat se tím, že F-35 budou uplatňovat strategii boje BVR je sice krásné, ale může se vyskytnout X situací, kdy to nebude možné, například v podmínkách asymetrické, nebo hybridní války. Myslím že Vietnam je jasným mementem toho, jak se může dosavadní strategie rozpadnout jako domeček z karet a jak mohou o generaci starší stíhačky zatopit těm modernějším.
Ano je málo pravděpodobné, že se tak opravdu stane a rozhodně nechci aby to vyznělo jako hate vůči F-35, ale vzhledem k tomu jak při požadavcích na nové zbraně Pentagon plánuje ty nejhorší možné scénáře, vyznívá v tomto směru výsledek programu JSF jako selhání a nenaplnění požadavků...Skrýt celý příspěvekikari: A10 čelí rovnakému problému ako Su25 - dá sa použiť iba proti uterákom a na zametanie po hlavných náletoch, no ktokoľvek vyspelejší a straty prerastajú spôsobenú škodu ...Zobrazit celý příspěvek
ikari:
A10 čelí rovnakému problému ako Su25 - dá sa použiť iba proti uterákom a na zametanie po hlavných náletoch, no ktokoľvek vyspelejší a straty prerastajú spôsobenú škodu nepriateľovi. A10 má väčšiu šancu na prežitie než Su25, ale stále je príliš nízka. Navyše úlohy A10 často plní práve F16 a pod.
F117 bola zastaraná už dávno. Má zlé letové vlastnosti, neadekvátne vybavenie a nie je až tak dokonale neviditeľná mimo ideálnych uhlov. Proti vyspelému protivníkovi by neobstála a neexistuje spôsob, ako by mohla byť modernizovaná. Vysoká cena za údržbu a prevádzku je už len čerešničkou na torte.
F16 nie je zlá, práve naopak. Najnovšie modernizácie ju udržia ešte dlhé roky na popredných miestach v svojej triede. Problém spočíva v momente, keď sa utká s vyššou triedou, ktorá je odjakživa dostupná. Potom prichádzame k ďalšiemu typu, ktorým je F15 a nezabúdajme na F22, ktorý je v polovici scenárov použitia overkill a na druhú polovicu nie je dostatok kusov. Podotýkam, že hovoríme len o jednej zložke ozbrojených síl USA a už sme sa dostali k 5 typom.
Cenu vývoja F35 by som vôbec neriešil, už len vzhľadom koľko typov nahrádza. Predstavme si, že by sa musel financovať vyvoj "novej generácie F16, F117, A10, F15, Harrier, F18" a ďalších typov, ktoré nahrádza. Pochybujem, že by výsledná cena za vývoj všetkých strojov dokopy bola nižšia. Čo sa týka ceny za kus - na začiatku sériovej výroby má ísť o 80 mil. za kus. To je o 15% nižšia cena oproti Eurofighteru, ktorý je staršej generácie.
Zrejme bude F35 aspoň ďalších 10 rokov overkill, no z minulosti vieme, že šťastie praje pripraveným. Vyspelejšia strana navyše diktuje podmienky boja a môže si dovoliť mať nedostatky. Je zbytočné, aby nepriateľ vyvinul obratné lietadlo, keď F35 započne i ukončí boj z diaľky, kde ho ani neuvidí.Skrýt celý příspěvekikari:F117 uz je hodne dlouho vyrazena a nikdy by z ni nebyl dobry letoun pro vzdusny boj. je to lehky bombarder urceny pro udery v tezce chranenych mistech s pvo z 80 let. A10 ma ...Zobrazit celý příspěvek
ikari:F117 uz je hodne dlouho vyrazena a nikdy by z ni nebyl dobry letoun pro vzdusny boj. je to lehky bombarder urceny pro udery v tezce chranenych mistech s pvo z 80 let.
A10 ma uz svoje za sebou a pokud nechces sledovat, jak ti isis upaluji pilota a mozna i SAR team, tak levnejsi neni, a hlavne proti toyotam je lepsi a levnejsi nejake COIN letadlo jako supertucano. nejlevnejsi jsou dnes drony.
Dal tu je problem v tom, ze dnesni IAD je pro 4gen velmi nebezpecna.
co se tyka ceny, letove hodiny, celkove porizovaci, atd. Kdyz dnes posles napr par F16/A10 na nejako misi, kde ma protivnik jeste funkcni pvo a letectvo, vyzaduje to pocetnou stihaci eskortu, sead, diverzni utoky. takze hodne pocetnou letku. Stejny ukol je F35 scopna zvladnout s 4/8 letadly.
celkova cena je astronomicka, ale je to rozpocitano na 30 let provozu, coz se nikdy driv neudelalo, taky nahrazuje min 5 jinych stroju u kterych vlivem stari je provoz drahy, takze se celkove usetri.
F22 maji pomerne malo, potrebovali by jich tak 2x tolik.Skrýt celý příspěvekja to uprimne nechapu ... to je to o tolik levnejsi/praktictejsi mit F-35, nez kombinaci F-16 + A10 + F117 ? myslim, ze uz je docela jasne, ze F-35 je "horsi letadlo" nez F-16, ale ...Zobrazit celý příspěvek
ja to uprimne nechapu ... to je to o tolik levnejsi/praktictejsi mit F-35, nez kombinaci F-16 + A10 + F117 ? myslim, ze uz je docela jasne, ze F-35 je "horsi letadlo" nez F-16, ale F-35 vede na poli senzoru, elektroniky a stealth schopnosti - a pokud ma f-35 ziskavat vzdusnou prevahu z dalky, kde mu nic nehrozi diky stealthu, tak proc tam misto nej nemuze byt tezce zmodernizovana F-117 kterou nekdo naucil strilet AA rakety? nebo je v tom nejaky zardhel, ktery by byl drazsi na vyreseni nez drahy vyvoj F-35? navic vzhledem k tomu proti jakym protivnikum amerika bojuje, tak myslim, ze F-35 je oproti F-16 leckdy ponekud overkill - a A-10 je proste efektivni, to se vi - na v pripade nouze tu vzdycky bude F-22, ne?Skrýt celý příspěvek
Tak jestli bude muset v bojovém nasazení vybojovat tolik dogfightů "na kanóny" jako ona "lepší" F-16, tak je to naprosto zbytečné rozebírat.
Tak jestli bude muset v bojovém nasazení vybojovat tolik dogfightů "na kanóny" jako ona "lepší" F-16, tak je to naprosto zbytečné rozebírat.
tak se tu zase všichni uklidníme :D 1) F-35 není žádný šunt. Bude to špička, ale jako náhrada za stíhačky kategorie F-16 bude mimo letectvo USA dosti pokulhávat. (Proč? nebude mít ...Zobrazit celý příspěvek
tak se tu zase všichni uklidníme :D
1) F-35 není žádný šunt. Bude to špička, ale jako náhrada za stíhačky kategorie F-16 bude mimo letectvo USA dosti pokulhávat. (Proč? nebude mít za sebou zázemí USA). Ale jako rozvažeč mlíka bude perfektní
2) je celkem jedno jestli budou F-22 a F-35 v době zavedení odladěné zatímco jejich konkurence bude nová. Minimálně 15let se s nima budou potýkat bez nástupce.
3) moc států, které zvládnou vývoj bojového letounu 5.generace není. Zatím si na to troufá de facto jen ČLR a částečně USA (u F-35 totiž už tak moc neplatí). Zbytek států na to nemá prachy (EU, Rusko). Jestli to zvládne Japonsko samo se uvidí, ale můj typ je, že ne..
4) exportní provedení má každý. Nejvíc prosluslé tím bylo SSSR
5) musí se tu neustále strkat Ukrajina? :DSkrýt celý příspěvekK ruskému plynu není alternativa. Mimo to, kdo bydlí v domku tak ví, kolik platí ročnĕ za plyn. Často se to blíží 50 000. Nedovedu si představit, že by cena stoupla třeba na 90 000 ...Zobrazit celý příspěvek
K ruskému plynu není alternativa. Mimo to, kdo bydlí v domku tak ví, kolik platí ročnĕ za plyn. Často se to blíží 50 000. Nedovedu si představit, že by cena stoupla třeba na 90 000 za norský plym, kterého by stejně nebylo dost pro celou Evropu. Dovážení břidlicového plynu z Ameriky je momentálně nereálné a minimálně ještě tak 5-10 let bude. Cena samozřejmě by byla vyšší, ale Todomach s Logikem vám už pak politicky vysvětlí, že v boji s ruskou agresí musíme přinášet oběti. Ve skutečnosti ale všichni přispějeme na Americký blahobyt.Skrýt celý příspěvek
Sgt Murphy: A Putin je zase závislý na evropských penězích. Rusko si může dovolit přijít o evropské peníze asi jako Evropa o ruský plyn. Popravdě tady je míč spíše na evropské ...Zobrazit celý příspěvek
Sgt Murphy: A Putin je zase závislý na evropských penězích. Rusko si může dovolit přijít o evropské peníze asi jako Evropa o ruský plyn. Popravdě tady je míč spíše na evropské straně. Přestože by výpadek dodávek z Ruska byl velmi citelný, tak existují scénáře jak to zvládnout bez něj - větší těžba v Evropě, dovážení zkapalněného plynu v tankerech, alternativní zdroje, úspory. Evropu by to hodně bolelo, ale Rusko by to bolelo znatelně více. Evropa nakupuje v Rusku plyn ročně za 53 miliard dolarů.Skrýt celý příspěvek
nějaká okurková sezóna? :-D F 35 není žádný velký zázrak techniky, kdoví jak to vše nakonec bude nebo nebude fungovat. Když tu vidím diskusi o technologiích, tak zatím pokaždé ...Zobrazit celý příspěvek
nějaká okurková sezóna? :-D
F 35 není žádný velký zázrak techniky, kdoví jak to vše nakonec bude nebo nebude fungovat.
Když tu vidím diskusi o technologiích, tak zatím pokaždé stačí odhodlání, k tomu AK 47 a RPG 7. To jsou momentálně "zbraňové systémy," které vedou.Skrýt celý příspěvekShal: GB, FR, GER na to vojensky majú, ale nemajú na to gule, resp. nechcú si rozhnevať Putina vojensky lebo by to zrejme znamenalo koniec plynu pre EU. Bohužiaľ sme na ňom závislí ...Zobrazit celý příspěvek
Shal: GB, FR, GER na to vojensky majú, ale nemajú na to gule, resp. nechcú si rozhnevať Putina vojensky lebo by to zrejme znamenalo koniec plynu pre EU. Bohužiaľ sme na ňom závislí všetci (viac či menej aj západná EU). Radšej by upustili od Pobaltia.
USA si do dovoliť môže po všetkých stránkach.Skrýt celý příspěveklogic: Je dost smutné, že Pobalstkým zemím poskytlo podporu prakticky jenom USA. Zatímco prim v evropské bezpečnosti by se měli snažit hrát Británie, Francie a Německo
logic: Je dost smutné, že Pobalstkým zemím poskytlo podporu prakticky jenom USA. Zatímco prim v evropské bezpečnosti by se měli snažit hrát Británie, Francie a Německo
Načítám diskuzi...