F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Podle amerického letectva F-35 překonává ve vzdušných soubojích stroje F-15. / U.S. Air Force

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti víceúčelovým strojům F-15E Strike Eagle. Podle infografiky Velitelství vzdušného boje ACC (Air Combat Command) “červené” F-15E ani v jednom případě ve vzdušném souboji nesestřelily “modré” F-35.

Stíhačka F-35 je nejvíce mediálně propíraný letoun v historii. Část odborné i poučené veřejnosti oslavuje F-35 jako nejlepší bojový letoun na světě schopný svádět vzdušné souboje s nejvyspělejšími letadly nepřítele a zároveň bojovat proti posledním systémům protivzdušné obrany (PVO) protivníka.

Druhá část označuje F-35 jako přetechnizovaný a předražený letoun, který díky své univerzálnosti není dobrý ani v jedné oblasti. Odpůrci připomínají technické problémy ve vývoji nebo údajně nedostatečné schopnosti vést blízký manévrový boj (“dog fight”).

O skutečné bojové hodnotě F-35, pokud pomineme takové “drobnosti”, jako je špičkový výcvik pilotů, můžeme jen spekulovat nebo se spoléhat na zprávy z oficiálních zdrojů.

V poslední době největší zastání letouny F-35 získaly od Williama Redmonda, výkonného ředitele Centra pro operační testy a ověřování letectva AFOTEC (Air Force Operational Test and Evaluation Center) v Albuquerque, Nové Mexiko.

Právě americké letectvo do konce roku 2016 dosáhne s první letkou stíhaček F-35A (verze s klasickým startem) počátečních operačních schopností IOC (Initial Operation Capability). Tedy cca rok a půl poté, co IOC s letouny F-35B (verze s krátkým startem a kolmým přistáním) deklarovala americká námořní pěchota.

Redmond označil F-35 za příliš “komplexní a sofistikovaný” pro současné testovací zařízení amerického letectva. Jinými slovy, americké letectvo nemá dostatečně výkonné další letouny, nebo systémy, aby mohlo otestovat schopnosti F-35.

“Je velmi složité dostatečně silně a komplexně generovat hrozby, abychom splnili operační požadavky testování pro letadla 5. generace (F-22 a F-35 - pozn. red.),” vysvětlil Redmond. Ve své prezentaci Redmond vysloveně uvedl chybějící systémy simulující nejnovější PVO a prostředky elektronického boje, které lze proti F-35 nasadit.

Foto: Infografika ACC o nasazení F-35 na základně Mountain; větší foto / ACC

Infografika ACC o nasazení F-35 na základně Mountain; větší foto / ACC

Vývoj pokročilých letounů jak F-35 je názorným příkladem, že bojovou hodnotu netvoří jen proste výkony samotného letadla. Rozhodující pro F-35 nebo jiná letadla je mít možnost vytvořit komplexní a náročné výcvikové prostředí, kde si piloti dokáží osvojit všechny schopnosti letadla.

V současné době letectvo testuje sedm F-35A na letecké základně Mountain Home v Idahu. Základna je domovem 366. Bojové letky s letadly F-15E Strike Eagle. Právě s letadly “Strike Eagle“ se F-35 střetly v testovacích soubojích. Podle deníku The Avionist při leteckých soubojích F-35 zničily osm letadel F-15 bez jediné vlastní ztráty!

Bohužel podrobnější informace o nasazení F-35 proti F-15 nejsou k dispozici. Není tak jasné, zda šlo o souboje na blízku nebo na dálku, souboje jednoho na jednoho nebo proti přesile, případně při jakém taktickém scénáři se souboje odehrály. Magazín The Avionist soudí, že klidně mohlo jít o situaci, kdy F-35 plnily misi útoků na pozemní cíle a jednoduše se dokázaly vyhnout letce “agresorů” s F-15.

“F-35 byl nedávno nasazen z domovské základny Hill na základnu Mountain, kde posádky, údržba a podpůrný personál provedl řadu misí. Během tohoto nasazení posádky dosáhly 100% úspěšnosti provedení bojových letů s 88 bojovými lety z 88 plánovaných a 94% úspěšnost zásahu cíle s 15 ze 16 zásahy pum na cíle,” uvedl ve své zprávě plukovník David Chace, hlavní projektový manažer programu F-35 na velitelství ACC.

“Zpětná vazba po nasazení na základně Mountain bude zohledněná v celkovém hodnocení schopností F-35. Druhé hodnocení se uskuteční ve zkušebním testovacím provozu, které letectvo připraví po deklarování IOC,” pokračuje Chace.

“Zpětná vazba od operačních jednotek je velmi pozitivní pro F-35, ne jen ohledně výkonu, ale také se schopností letadla spolupracovat s dalšími platformami. Zejména na základně Mountain, propojení s F-15E Strike Eagle šlo velmi dobře,” dodal ve své prezentaci Chace.

Zdroj: War Is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tohle se bude Rusku líbit. Jak zničit stíhačku F-35?

Americký magazín National Interest ve svém článku Revealed: How to Kill a F-35 Joint Strike Fighter ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

Cena a motor: Hlavní problémy ruské stíhačky Suchoj T-50

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) je podle ruských médií připravena na zahájení sériové výroby ...

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lightgray
  02:12 08.07.2020

  F-15E je stíhací bombardér, je těžký, ověšený CFT a Lantirn má obratnost jako vorvaň, jeho piloti cvičí hlavně protizemní činost, tedy, co je divného na tom že ho F-35 v pro něj ...Zobrazit celý příspěvek

  F-15E je stíhací bombardér, je těžký, ověšený CFT a Lantirn má obratnost jako vorvaň, jeho piloti cvičí hlavně protizemní činost, tedy, co je divného na tom že ho F-35 v pro něj dělaném scénáři porazí na hlavu pro zaujetí kongresu ?Skrýt celý příspěvek

 • yggdrasil
  10:31 04.08.2016

  neviem odkial sa vzala informacia, ze rusi vyrabaju cipy u TSMC, je to vymysel a nezmysel. Niekto si zjavne pletie TSMC a MCST. Rusi vyrabaju svoje cipy uz cele dekady v MCST ...Zobrazit celý příspěvek

  neviem odkial sa vzala informacia, ze rusi vyrabaju cipy u TSMC, je to vymysel a nezmysel. Niekto si zjavne pletie TSMC a MCST. Rusi vyrabaju svoje cipy uz cele dekady v MCST

  http://www.mcst.ru...
  https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  11:55 17.07.2016

  DJW_: toto je úplne zbytočné, on gúgliť nebude, lebo chce byť presvedčený o svojej pravde. Keď mu dáš zdroje od Rusov, ktorí o tom vedia najviac, tak je to propaganda. Keď mu dáš ...Zobrazit celý příspěvek

  DJW_: toto je úplne zbytočné, on gúgliť nebude, lebo chce byť presvedčený o svojej pravde. Keď mu dáš zdroje od Rusov, ktorí o tom vedia najviac, tak je to propaganda. Keď mu dáš Coopa, tak je to populizmus, len preto, že v minulosti loboval proti F-35. K dielu ako takému sa vyjadrovať nebude, so žiadnymi zdrojmi nepracuje a obhajuje zariadenie, ktorého parametre vôbec nepozná. Tu budeš darmo argumentovať. Toto už hraničí s náboženským fanatizmom. Ale nevadí, každý potrebuje v niečo veriť. :-)Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  00:13 17.07.2016

  Jj284: rusi maju GaAs waffery zvladnute, poguugli a zistis ze na ich baze vyrabaju cipy s vysokym datovym tokom pre komercne sietove routre. Ano v ruskych fabrikach na ruskom ...Zobrazit celý příspěvek

  Jj284: rusi maju GaAs waffery zvladnute, poguugli a zistis ze na ich baze vyrabaju cipy s vysokym datovym tokom pre komercne sietove routre. Ano v ruskych fabrikach na ruskom uzemi. Minuly rok bol o tom clanok tusim na Zive.cz. Hladaj, najdes.

  TSMC - nechat u nich nieco kriticke vyrabat po tom ake prusery vyrobili zakaznikom? Fabriky Intelu na uzemi USA neprichadzaju do uvahy kvoli US legislative o vyvoze hitech do Ciny atd..

  Nadsenec: F15SE bola odprezentovana, je to max co sa z tej konstrukcie da vyzmykat a objednavky na nu nie su a asi ani nebudu pri cene cez 100 mega za kus.Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  06:00 08.07.2016

  Možno off topic ale mam dve otázky:

  Boli za posledný rok informácie o F-15SE?
  Dokedy bude zatiaľ bežať linka na F-15?

  Možno off topic ale mam dve otázky:

  Boli za posledný rok informácie o F-15SE?
  Dokedy bude zatiaľ bežať linka na F-15?

 • Shania
  08:33 07.07.2016

  Tady je komentář k loňskému cvičení USMC http://breakingdefense.com/201... Saying an advanced military aircraft is like ...Zobrazit celý příspěvek

  Tady je komentář k loňskému cvičení USMC

  http://breakingdefense.com/201...

  Saying an advanced military aircraft is like a dinosaur usually isn’t a good thing, but Marine Lt. Gen. Jon Davis meant it as the highest compliment.

  The Marine Corps recently put the F-35B Lightning II through its paces in a highly-contested airspace combat scenario. The result? The joint strike fighters were able to destroy all 24 enemy targets without taking any losses.

  “It was like 'Jurassic Park,' watching a velociraptor,” Davis said. “It kills everything. It does really well.”

  Fanoušci Jurskeho parku ví co to známena a kdo ne:

  https://youtu.be/YKRnEOUxZm0...

  Volunteer Boy: That doesn't look very scary. More like a six-foot turkey.
  Dr. Alan Grant: A turkey, huh? OK, try to imagine yourself in the Cretaceous Period. You get your first look at this "six foot turkey" as you enter a clearing. He moves like a bird, lightly, bobbing his head. And you keep still because you think that maybe his visual acuity is based on movement like T-Rex - he'll lose you if you don't move. But no, not Velociraptor. You stare at him, and he just stares right back. And that's when the attack comes. Not from the front, but from the side,
  [makes 'whoshing' sound]
  Dr. Alan Grant: from the other two raptors you didn't even know were there. Because Velociraptor's a pack hunter, you see, he uses coordinated attack patterns and he is out in force today. And he slashes at you with this...
  [he produces raptor claw from his pocket]
  Dr. Alan Grant: A six-inch retractable claw, like a razor, on the the middle toe. He doesn't bother to bite your jugular like a lion, say... no no. He slashes at you here, or here...
  [he lightly 'slashes' across the kid's body with the raptor claw]
  Dr. Ellie Sattler: Oh, Alan...
  Dr. Alan Grant: Or maybe across the belly, spilling your intestines. The point is, you are alive when they start to eat you. So you know, try to show a little respect.
  Volunteer Boy: OK.
  [Alan leaves the now slightly frightened kid]Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:25 06.07.2016

  (do tretice) AN/APG-63v2 mal 1500 TRM modulov v case, ked sa vyrabal este AN/APG-77 (tiez 1500 modulov). 77v1 ale uz tych modulov ma cca 2000, takze AN/APG-64v3 bude mat tiez ...Zobrazit celý příspěvek

  (do tretice) AN/APG-63v2 mal 1500 TRM modulov v case, ked sa vyrabal este AN/APG-77 (tiez 1500 modulov). 77v1 ale uz tych modulov ma cca 2000, takze AN/APG-64v3 bude mat tiez najskor viac modulov ako V2.

  Pre porovnanie, u AN/APG-81 (F-35) v prvych seriach mal radar 1200 modulov, dnes ma ten isty radar 1600 modulov...


  a btw, pozri co som nasiel:


  "The baseline radar is the Tikhomirov NIIP N035 Irbis
  E, and 20 kiloWatt class dual TWT derivative of the
  N011M fitted to Indian and Malaysian Su-30MKI/
  MKM Flanker H. This is a hybrid ESA design on
  a gimbal, with an AESA technology receive path
  and conventional transmit path. Its power-aperture
  product performance is only exceeded by the APG-
  77(V)2 AESA in the F-22A, and the latest APG-82
  AESA for the F-15."


  http://www.ausairpower.net/APA...

  (tvoj oblubeny dr Kopp)Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:17 06.07.2016

  btw, dost silne pochybujem ze Raytheon do tych radarov (82v1) montuje TRM stare desat rokov... tie sa uz ani nevyrabaju... este aj AN/APG-77 od urcitej serie dostaval novsie TRM s ...Zobrazit celý příspěvek

  btw, dost silne pochybujem ze Raytheon do tych radarov (82v1) montuje TRM stare desat rokov... tie sa uz ani nevyrabaju... este aj AN/APG-77 od urcitej serie dostaval novsie TRM s vyssim vykonom (radar sa potom oznacoval ako 77v1), takze 82v1 ktora ide do vyroby od 2014, bude dostavat TRM zo serii vyrabanych v tomto roku...

  no samozrejme, good luck najst o tomto viac info na nete.. o manufacturing upgrade u AN/APF-77v1 sa zacalo pisat az ked uz vyroba F-22 bola davno zastavena...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  22:12 06.07.2016

  "Australsky profesor Carlo Kopp" ... je oznacovany za najvacsieho populistu v tejto oblasti... mily pan profesor podriadil fakty tomu aby dosiahol to co chcel dosiahnut, no co bolo ...Zobrazit celý příspěvek

  "Australsky profesor Carlo Kopp" ... je oznacovany za najvacsieho populistu v tejto oblasti... mily pan profesor podriadil fakty tomu aby dosiahol to co chcel dosiahnut, no co bolo absolutne nerealne - aby Australia nakupila F-22 namiesto F-35... velmi rad udava napr paierove dosahy striel, (proti bombarderom) a porovnava ich s dosahom zapadnych striel voci cielom velkosti stihacky a podobne nezmysly.. skus spomenut jeho meno na F-16.net a uvidis tu reakciu...

  A co sa tyka TRM, opakujem to co som tu uz par krat napisal... Rusi nemaju schopnost seriovej vyroby TRM modulov.. vedia vyrobit malu seriu niekde v laboratoriu, no velkovyrobu si musia objednavat cez Thaiwansku TSMC, ci Korejsky Samsung... popripade by este mohli skusit Americky Intel, ci IBM...

  a to je aj hlavny dovod, preco Ruske AESA radary su v stadiu prototypu, a este aj radar pre PAK-FA kompletne zaostava voci Americkym radarom a to ako po HW stranke tak aj po softwarovej... skus si zistit ako je to napr s LPI modom...

  AN/APG-82 je prakticky AN/APG/63V3 s procesorom z AN/APG-79. K tomu ma nove RTFF, co mu umoznuje vyuzivat system na elektronicky boj a radar sucasne bez toho aby sa ovplyvnovali.

  kazdopadne, dost by ma zaujimalo, ktore ze to 4.gen lietadla (mimo USA) dnes realne s AESA lietaju, su zavedene v letectve tej ktorej krajiny v relevantnych poctoch... EF ci Raffale ich budu/dostavaju ako modernizaciu, no ani nahodou ich vo vacsom mnozstve nemaju, Rusi stale len snivaju svoje mokre sny o zavedeni AESA, Cinania su na tom dost podobne, no dost pravdepodobne sa im podari dostat AESA do Su-27/30 (J-11) skor ako sa to podari Rusom...

  takze ano, tie F-15E, patria dnes k spicke. a to ze cez ne F-35 takto presli, naburava tie fantasmagoricke teorie doktor Carlo Kopp rozpisuje na svojich strankach...Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:43 06.07.2016

  jj284b: Naozaj je naivné, myslieť si, že moderné AESA radary iných krajín by mohli byť na úrovni AN/APG-82(V)1? Podľa mňa je naivné, domnievať sa, že AN/APG-82(V)1, ktorý má anténu ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Naozaj je naivné, myslieť si, že moderné AESA radary iných krajín by mohli byť na úrovni AN/APG-82(V)1? Podľa mňa je naivné, domnievať sa, že AN/APG-82(V)1, ktorý má anténu z 10 rokov starého APG-63(V)3, bude nejaký výkvet vedy a techniky.
  Čína má AESA radary integrované a Rusko, hoci ich nemá v žiadnom zavedenom stroji integrované, určite ich už viac rokov testuje. V 2007 predstavil Fazotron radar Žuk AE a v 2009 Tichomirov predstavil N036 pre PAK-FA. Ako som tu už v minulosti podkladal zdrojmi, PAK-FA s ním robila letové testy už v 2012 a dopadli celkom úspešne. Ruské zdroje sa tu berú ako propaganda, takže ich sem nebudem znova dávať. Koho táto téma viac zaujíma a ocení skôr prácu západného autora, môže si prečítať článok od austrálskeho profesora Carlo Koppa.

  https://www.scribd.com/doc/254...

  Čo sa týka GaN modulov, tak ruský rádiolokátor FGA-35(3D), postavený na tejto technológii, predstavil Žuk v roku 2013. Údajne má byť integrovaný v MiG-35.

  https://thaimilitaryandasianre...

  F-35 je nepochybne špičkový stroj, ale tvrdiť, že keď sa stretne s takto vybaveným protivníkom, tak nebude mať žiaden problém, lebo prešiel cez F-15E... To si snáď nemyslia ani piloti F-35.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:45 06.07.2016

  No a já k tomu jen dodám, že dokud nebudeš mít bližší informace o cvičení, tak jsou to stejně jen "wishfull" dohady, stejně tak jako když jsem rozporoval Su-30 dominanci nad ...Zobrazit celý příspěvek

  No a já k tomu jen dodám, že dokud nebudeš mít bližší informace o cvičení, tak jsou to stejně jen "wishfull" dohady, stejně tak jako když jsem rozporoval Su-30 dominanci nad Typhoony (na základě článku o 12:0 dogfajtu i při 2 vs 1 nebo jak to bylo)...

  Vzpomínám si, jak tuším že Amíci cvičili s Chorvaty na pobřeží Jadranu. Byly to souboje F-16 vs MiG-21 (ex NDR stroje). Myslím, že tenkrát vždy jeden pár útočil na pozemní cíle a druhý bránil oblast. Pokaždé byl útočící pár zachycen obránci, takže to skončilo remízou. MiG21 je tedy roven novým modelům F-16... :D

  Já tím vůbec nechci to F35 vs F-15 cvičení schazovat...procvičili co chtěli, určitě našli nějaké mouchy, které díky tomu můžou rychleji odladit a ještě zvýšili důvěru netrpělivých zákazníků v nový stroj.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:13 06.07.2016

  este dodam - staci sa pozriet kolko krajin ma realne zavedene stihacky s radarom AESA... a to nehovorim o prototypoch, ci planovanych kusoch v priebehu 5-10 rokov, ale o realne ...Zobrazit celý příspěvek

  este dodam - staci sa pozriet kolko krajin ma realne zavedene stihacky s radarom AESA... a to nehovorim o prototypoch, ci planovanych kusoch v priebehu 5-10 rokov, ale o realne zavedenych strojoch ktore su realne zavedene u operacnych letiek... Cina, staty EU ci Rusko, zavedenie AESA radarov planuju, alebo prave prebieha postupne zavedenie, no chyba im cca 10 rocna skusenost s pouzivanim radarov takehoto typu u stihaciek... a to uz ani nespominam technologicky naskos aky USA ma co sa tyka TR modulov a ich vykonu.. Kym Rusi zavedu GaAs TRM, budu USA vo velkom pouzivat GaN TR moduly ktore budu vykonom niekde uplne inde.

  kazdopadne, nechcem tuto diskusiu menit na diskusiu o radaroch. moj povodny prispevok bol o niecom inom - a to ze ak F-35 dokazala plnit svoje ulohy napriek pritomnosti F-15E, tak s tym nebude mat problem ani ked tam budu Su-35, Typhoony, Rafalle ci J-11D... a to F-35 este stale nemaju plne odomknuty svoj potencial...Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:31 06.07.2016

  warspite: AN/APG-82 je radar v F-15E, zaviedli ho v 2014... Sokrates: nebavi ma hladat vam vsetky detaily, hlavne ak si to viete najst na nete aj sam... no mysliet si ze ...Zobrazit celý příspěvek

  warspite: AN/APG-82 je radar v F-15E, zaviedli ho v 2014...

  Sokrates: nebavi ma hladat vam vsetky detaily, hlavne ak si to viete najst na nete aj sam... no mysliet si ze Cinania, ci Francuzi su na technologickej urovni USA co sa tyka radarov AESA je tak trocha naivne..Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  14:18 06.07.2016

  jj284b: Ok, ak teda RBE2 AA má málo modulov a Irbis je zastaraný, v čom presne zaostávajú AESA radary v J-16 a J-11D? Radar J-16 má 1760 TR modulov a J-11D by mala niesť jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Ok, ak teda RBE2 AA má málo modulov a Irbis je zastaraný, v čom presne zaostávajú AESA radary v J-16 a J-11D? Radar J-16 má 1760 TR modulov a J-11D by mala niesť jeho vylepšenú verziu.

  http://www.popsci.com/j-11d-su... Skrýt celý příspěvek

 • warspite
  11:29 06.07.2016

  Len na upresnenie radar AN/APG 82 je radar vyvíjaný pre modernizáciu F-16-tiek. F-35 má radar AN/APG 81.

  Len na upresnenie radar AN/APG 82 je radar vyvíjaný pre modernizáciu F-16-tiek. F-35 má radar AN/APG 81.

 • jj284b
  06:36 06.07.2016

  Irbis-E je zastaraly radar. ma dosah, no na ukor vyziareneho vykonu ktory ho potom prezradi. da sa jednoducho rusit co mu ten dosah vyznamne zarusi.. a F-35 bude detekovat Irbis na ...Zobrazit celý příspěvek

  Irbis-E je zastaraly radar. ma dosah, no na ukor vyziareneho vykonu ktory ho potom prezradi. da sa jednoducho rusit co mu ten dosah vyznamne zarusi.. a F-35 bude detekovat Irbis na ovela vacsie vzdialenosti ako naopak.

  To ze je AN/APG-82 najlepsi radar v 4.gen stihacke je skratka fakt.. nie je to koli max dosahu, ale koli jeho multifunkcnosti a schopnostiam ktore PESA radar nema. sledovanie obrovskeho mnozstva cielov, navadzanie striel na vacie mnozstvo cielov naraz, LPI, schopnost fungovat vo viacerych rezimoch NARAZ...

  celkovo, porovnavat PESA s AESA, je ako tvrdit ze v noci je lepsia baterka s poriadnym vykonom proti superovi s Termalnym zobrazovacom.. mozte sa vytesovat s tym na aku velku vzdialenost ta bateria svieti, no hned ako ju zapnete, vedia o vas vsetci v dosahuSkrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  00:43 06.07.2016

  Charlie: To je presne pointa, ku ktorej som svojimi otázkami smeroval. My nielen že nepoznáme taktiku nasadenia, ale ani len skutočné parametre tých radarov. Tak na čo sú dobré ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie: To je presne pointa, ku ktorej som svojimi otázkami smeroval. My nielen že nepoznáme taktiku nasadenia, ale ani len skutočné parametre tých radarov. Tak na čo sú dobré vyhlásenia, že ten alebo onen radar je najlepší na svete (resp. to alebo ono lietadlo)? To môže niekto rovnako "fundovane" tvrdiť, že Irbis-E má najväčší dosah a tak si piloti F-35 pri F-15kach vôbec neodskúšali, čo ich v skutočnom boji čaká.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  23:43 05.07.2016

  Sokrates: tohle "porovnávání radarových pindíků" nemá naprosto smysl, protoe netušíme, s jakým cílem byl který ten radar vyvíjen. Můžete mít jeden typ, který zvládne na 200km ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates: tohle "porovnávání radarových pindíků" nemá naprosto smysl, protoe netušíme, s jakým cílem byl který ten radar vyvíjen.

  Můžete mít jeden typ, který zvládne na 200km detekovat cíl s RCS A, sledovat 20 cílů a na deset z nich navádět 2 střely.

  Můžete mít jiný typ, který zvládne na 400km detekovat cíle s RCS A, sledovat 4 a navádět 2 střely na 2 z nich.

  Který je lepší?Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:34 05.07.2016

  jj284b: Ale veď Irbis-E funguje tak, že sleduje 4 pozemné ciele naraz, na 2 z nich navádza muníciu a zároveň skenuje vzdušný priestor. V prípade vzdušnej hrozby má pilot vďaka ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: Ale veď Irbis-E funguje tak, že sleduje 4 pozemné ciele naraz, na 2 z nich navádza muníciu a zároveň skenuje vzdušný priestor. V prípade vzdušnej hrozby má pilot vďaka veľkému dosahu dostatok času, aby prepol radar do módu, v ktorom môže na vzdušné ciele navádzať rakety. Sleduje naraz do 30 týchto cieľov a až na 8 z nich vie navádzať rakety.

  http://www.deagel.com/Aircraft...

  Ak sú toto len "papierové" údaje, ako je to potom naozaj? A aké sú tie parametre pri AN/APG-82?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:25 05.07.2016

  Výhoda AESA radarů není ani tak dosah, jako ostatní schopnosti. Čímž netvrdím, že Irbis-E není hodně dobrá technologie, to bezesporu je.

  Výhoda AESA radarů není ani tak dosah, jako ostatní schopnosti. Čímž netvrdím, že Irbis-E není hodně dobrá technologie, to bezesporu je.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3