F-35A Lightning II s taktickými jadernými pumami B61-12

F-35A Lightning II s taktickými jadernými pumami B61-12
F-35A cvičně odhazuje jadernou pumu B61-12 / USAF (Zvětšit)

Projektová kancelář F-35 Joint Program Office před pár dny zveřejnila první fotografie víceúčelového taktického nadzvukového stealth letadla F-35A Lightning II s jadernou pumou B61-12. Letecké testy F-35A s pumou B61-12 začaly v roce 2019.

Vůbec první letoun certifikovaný pro nesení nových jaderných pum B61-12 se stal začátkem června útočný stroj F-15E Strike Eagle. Během dvou závěrečných březnových testů na střelnici Tonopah Test Range (součást Nevada Test and Training Range) letoun F-15E odhodil cvičné pumy B61-12 při rychlosti zvuku z výšky 300 a 7600 metrů. V obou případech pumy zasáhly cíl. Jde o výšky, z kterých budou pumy v případě ostrého nasazení shazovány.

V případě shozu z výšky 300 metrů puma B61-12 zasáhla cíl po 35 sekundách, tou dobou F-15E letící rychlostí Mach 1 byl již téměř o deset kilometrů dále. Při odhozu z výšky 7600 metrů puma mohla klesat rychleji ‒ zasáhla cíl po 55 sekundách.

Puma B61-12 nahradí starší pumy B61-3, -4, -7, -10, B83 a výhledově také B61-11 (speciální průbojná jaderná puma pro ničení podzemních bunkrů) ve výzbroji amerického letectva. Stále se také počítá (viz dále) v rámci programu Nuclear Sharing s rozmístěním B61-12 na základnách v Nizozemsku, Belgii, Itálii, Německu a Turecku.

Podle dokumentu Signaling the End of Deterrence Afforded by Dual Capable Aircraft z fakulty amerického letectva Air War College mělo být v roce 2015 na pěti základnách v Evropě rozmístěno 180 jaderných pum B61.


Březnové certifikační testování B61-12 na F-15E Strike Eagle (Tonopah Test Range)

Celková hodnota programu B61-12 (vývoj i výroba) dosahuje 10 miliard dolarů. Počítá se s výrobou 400 pum B61-12 do roku 2025. Při výrobě se zužitkují komponenty z jaderných pum B61-3, -4, -7 a -10, včetně nukleární hlavice z B61-4 (viz foto níže). Sériová výroba pum B61-12 se rozběhne letos v jaderném zařízení Pantex nedaleko města Amarillo v Texasu.

Puma B61-12 je dlouhá 3,65 metru a má hmotnost 347 kg. Americká média již dříve poznamenala, že puma B61-12 (se započtením všech nákladů) stojí více, než její čistá hmotnost ve zlatě.

Puma je nebo bude certifikována pro bombardéry B-2 Spirit a B-21 Raider, a pro taktické letouny F-15, F-16 a F-35. Pokud Německo skutečně nakoupí letouny F-18E/F Super Hornet, dojde také k certifikaci B61-12 na Super Hornety.

Zejména v případě F-35 půjde o velmi efektivní kombinaci. Konvenční verze F-35A unese dvě pumy ve svých zbraňových šachtách a může tedy plně využít vlastností stealth. Podmínkou je ale zavedení softwarové verze Block 4 a dokončení certifikace, která je plánována na leden 2023. Dodávky nových F-35A verze Block 4 se mají rozběhnout od roku 2023, zavedené F-35A nový software získají ale až o několik let později (mluví se o roku 2026).


B61-12 kanibalizuje součástky ze čtyř typů dřívějších modelů B61

Všechny taktické nadzvukové letouny, které mohou používat konvenční a jaderné zbraně, se označují jako letadla dvojího určení DCA (Dual Capable Aircraft). Mezi DCA patří i letouny evropských spojenců (F-16, Tornado), které jsou vyhrazeny pro nesení jaderných pum B61.

Hlavní předností B61-12 je použití směrových a brzdících aerodynamických ploch, místo původního brzdícího padáku. Výrazně tak vzrostla přesnost zásahu, což umožnilo zmenšit velikost jaderné hlavice. Stejně tak byly posíleny penetrační schopnosti pumy. Jak bylo uvedeno výše, B61-12 tak může výhledově nahradit také průbojné jaderné pumy B61-11.

Jako u předchozích verzí, také u bojové hlavice B61-12 lze nastavit sílu výbuchu, konkrétně 0,3 kt, 1,5 kt, 10 kt a 50 kt. Pro srovnání ‒ výbuch první jaderné pumy Little Boy nad Hirošimou měl sílu 15 kt.

V současné době jaderné pumy B61-12 na letounech F-35A testuje testovací letka 461st FLTS (461st Flight Test Squadron) na základně Edwards Air Force Base (Kalifornie). Z přiložených obrázků vidíme, že zbraňové šachty F-35A pojmou jak dvě pumy B61-12, tak dvojici střel vzduch-vzduch AMRAAM. Kromě toho testovací letouny na pylonech nesly střely vzduch-vzduch Sidewinder.

Otázkou je role letounů DCA, ať už amerických nebo spojeneckých, v Evropě. Nizozemsko, Itálie a Belgie sice kupují F-35A, ale zatím se nerozhodly, zda je vybaví schopnostmi přenášet jaderné pumy. Problém není technologický, ale spíše politický ‒ v evropských západních zemích panuje silný odpor ke všemu jadernému. Naopak Německo, tedy pokud nakoupí Super Hornety, v programu Nuclear Sharing zůstane.


F-35A testuje pumy B61-12; větší foto / USAF

Před rokem 1991 byly letouny DCA nejen součástí jaderného odstrašení v Evropě, ale také hlavním nástrojem, jak vyrovnat sovětskou převahu v konvenčních zbraních. Po roce 1991 ale letouny DCA a pumy B61, jak uvádí zmíněný dokument Air War College, již jako nástroj odstrašení nefungují.

Ostatně jaderné zbraně v Evropě nijak neodradily Rusko od anexe Krymu. V současnosti, jak uvádí zmíněný dokument, je pokračování programu Nuclear Sharing vnímáno spíše jako politická jistota, nikoliv odstrašení. Evropské státy si zatím ponechávají jaderné zbraně na svém území jednoduše ze strachu z neznámých politických / bezpečtnostních konsekvencí v případě odsoupení z programu Nuclear Sharing.

Otázkou ale je, jak progresivistická (obecně silně protijaderná a pacifistická) hnutí budou politicky sílit na Západě a jak silně poroste odpor k jaderným zbraním. Avšak pokud zmíněné západní země odmítnou zavedení DCA letadel a rozmístění jaderných pum, Spojené státy mohou jaderné pumy přesunout do Polska. Varšava kupuje 32 letadel F-35A Lightning v softwarové verzi Block 4 a již dříve projevila zájem připojit se do programu Nuclear Sharing.

Mimochodem v současné době je polský prezident Andrzej Duda na návštěvě Bílého domu. Polská vláda již rozhodla o tom, že na své území trvale umístí americké vojenské základny a první jadernou elektrárnu postaví Američané.

Další potenciální středovýchodní zemí by mohlo být Maďarsko, které rovněž uvažuje o koupi F-35A.

Zdroje: The Diplomat, MilMag, The Aviationist

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace jaderného arzenálu USA za bilion dolarů

Ve Spojených státech probíhá bouřlivá debata o budoucnosti amerických jaderných sil. V současné době ...

Nová americká taktická jaderná puma B61-12

Americké letectvo v rámci širokého programu modernizace amerického jaderného arzenálu představilo ...

Americký bombardér B-21 Raider získá jaderné střely

Americké letectvo (US Air Force) pro bombardér B-21 vybralo bojové jméno “Raider” (Nájezdník). ...

Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • alexa123
  17:21 26.06.2020

  Asi budem vyzerať ako debil s veľkým D ale predsa len mám otázku. Aký zmysel majú dnes "klasické" atómové bomby kategórie "0,3 kt, 1,5 kt, 10 kt a 50 kt" ale aj väčšich kalibrov ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi budem vyzerať ako debil s veľkým D ale predsa len mám otázku. Aký zmysel majú dnes "klasické" atómové bomby kategórie "0,3 kt, 1,5 kt, 10 kt a 50 kt" ale aj väčšich kalibrov resp. dokonca všetkých kalibrov bez rozdielu. Pretože dnes bombardovať "klasickými" jadrovými bombami kategórie B61-12 akýkoľvek cieľ znamená nad tento cieľ nutne priletieť a bombardovať čo v praxi znamená s obrovským rizikom prekonať v dnešnej dobe vyspelú PVO protivníka a reálne riskovať stratu XXL miliónového lietadla a pilota, ktorého náklady na výcvik boli Xl miliónov. Dnes resp. už X rokov predsa existujú STEALTH riadené strely typu Tomahawk a hlavne novšie, ktoré majú dolet XXL kilometrov a môžu bez problémov slúžiť ako nosič uvedených "0,3 kt, 1,5 kt, 10 kt a 50 kt" bez rizika straty pilota vycvičeného za XL miliónov a milionového XXL lietadla. Takže aký je teda v dnešnej dobe zmysel aj tých najmodernejších atómových bômb, ktorých nosičom je nutne lietadlo, keď rovnakú úlohu urobia raketomety s doletom min. 150km a taktické rakety kategórie Iskander s doletom 500km.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   19:39 26.06.2020

   INF většinu těchto zbraní zakazovala.

   INF většinu těchto zbraní zakazovala.

   • alexa123
    08:55 27.06.2020

    Jirsi INF většinu těchto zbraní zakazovala. Ďakujem, to som si neuvedomil. Ale každopádne bombardovacia misia s bombou klasickou resp. jadrovou je dnes v podstate samovraždou - ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirsi
    INF většinu těchto zbraní zakazovala.

    Ďakujem, to som si neuvedomil. Ale každopádne bombardovacia misia s bombou klasickou resp. jadrovou je dnes v podstate samovraždou - hlavne pri dlhých letoch nad nepriateľským územím keď lietadlo musí prekonať stovky kilometrov nad modernou PVO nepriateľa.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:51 27.06.2020

     Tohle jsou hlavně taktické zbraně, s těmi doletíte k uskupení nepřítele útočícího na vás. V podstatě nevyletíte z vlastního, nebo spojeneckého vzdušného prostoru. Další věc je, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Tohle jsou hlavně taktické zbraně, s těmi doletíte k uskupení nepřítele útočícího na vás. V podstatě nevyletíte z vlastního, nebo spojeneckého vzdušného prostoru.
     Další věc je, že nepřítel nedokáže poznat zda je pod útokem letadel z JDAM, nebo zda mají JZ.
     Strategickou ofenzivu by zajistily zbraně z Triády.Skrýt celý příspěvek

     • Clavo
      14:49 27.06.2020

      Jirosi keď už bude obranca nútený použiť JZ tak už asi bude v dobrých sračkach a ten konflikt bude určite prehrávať a utociaci nebude premýšľať o to lietadlo nesie jednoducho ho ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi keď už bude obranca nútený použiť JZ tak už asi bude v dobrých sračkach a ten konflikt bude určite prehrávať a utociaci nebude premýšľať o to lietadlo nesie jednoducho ho zostreliť.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      18:15 27.06.2020

      Clavo: Ty braně jsou určeny k redukci převahy nepřítele, hned po zahájení masivního úderu. Pokud by se o masivní úder nejednalo, třeba jako na té Ukrajině byli nasazený jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Clavo: Ty braně jsou určeny k redukci převahy nepřítele, hned po zahájení masivního úderu. Pokud by se o masivní úder nejednalo, třeba jako na té Ukrajině byli nasazený jen konvenční síly.Skrýt celý příspěvek

     • Clavo
      15:35 28.06.2020

      Jirosi a to dava akú logiku tak najprv tam pustím JZ potom tam pošlem masívny útok do zamoreneho prostredia to čo je za blbosť.

      Jirosi a to dava akú logiku tak najprv tam pustím JZ potom tam pošlem masívny útok do zamoreneho prostredia to čo je za blbosť.

 • Lukash
  15:16 26.06.2020

  Preco este reagujete na toho proruskeho pomatenca satka? Ten si tu len lieci traumu ze tento rok nemohol ist na putinovu propagaciu funkcnych prototypov do kremlu 9 maja a ist ...Zobrazit celý příspěvek

  Preco este reagujete na toho proruskeho pomatenca satka? Ten si tu len lieci traumu ze tento rok nemohol ist na putinovu propagaciu funkcnych prototypov do kremlu 9 maja a ist obliznut zabalzamovaneho. Nevie nic ine iba vytahovat to ze ked sa krajina rozhodne nevelebit rusko tak sa stane tercom ruskych rakiet. Stupidny argument ale hodny ruskeho vnimania sveta a presadzovania svojich zaujmov.Skrýt celý příspěvek

 • pavel rampir
  05:51 26.06.2020

  Jeden "čtenář" si špatně přečetl článek a pochopil ho že se jedná o jadernou míchačku a Českou republiku. To je jedno vysvětlení. A nebo soutěží o nejhloupější komentáře ale to již ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeden "čtenář" si špatně přečetl článek a pochopil ho že se jedná o jadernou míchačku a Českou republiku. To je jedno vysvětlení. A nebo soutěží o nejhloupější komentáře ale to již dávno vyhrál.
  Jinak si nevšiml že míchačku budou nosit B-2 Spirit a B-21 Raider, a taktické letouny F-15, F-16 a F-35. Proto že zatím nikdo u nás neužívá tyto letouny myslím že jeho starost o bezpečí České republiky předčasná....
  Jinak odpor evropských zemí k jaderným zbraním je čisté farizejtví - v době Studené války Vzájemně zaručené zničení ( MAD) Evropu vlastně ochránilo....Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  13:37 25.06.2020

  Stejně je nejdůležitější, kdo má k JZ odjišťovací kódy. Bez nich jsou jako zbraně málo platné. Pokud by na území ČR byly umístěny citované taktické jaderné pumy, určitě by kódy k ...Zobrazit celý příspěvek

  Stejně je nejdůležitější, kdo má k JZ odjišťovací kódy. Bez nich jsou jako zbraně málo platné. Pokud by na území ČR byly umístěny citované taktické jaderné pumy, určitě by kódy k ním neměl nikdo z ČR. Koneckonců bylo to tak i za komunistů, když tu měly JZ umístěné Rusové.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
   13:57 25.06.2020

   "kluč od miešačky sice Vy Češi mat nemusite" ale po paprčiach dostat môžete. :) Predpopkladam, že sklad a nosiče budu primarnymi cielmi pre nepriatela. A kedže treba mat istotu, ...Zobrazit celý příspěvek

   "kluč od miešačky sice Vy Češi mat nemusite" ale po paprčiach dostat môžete. :) Predpopkladam, že sklad a nosiče budu primarnymi cielmi pre nepriatela. A kedže treba mat istotu, môže byt nalož v prichadzajucej raketovej hlavici velmi nepriatelska.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    14:03 25.06.2020

    V tom nejsme ve při. Vyjadřoval jsem se k možnosti aktivního nasazení JZ ze strany státu, kde se JZ fyzicky nachází.
    Já osobně bych je v ČR nechtěl mít a to nejsem odpůrce JZ.

    V tom nejsme ve při. Vyjadřoval jsem se k možnosti aktivního nasazení JZ ze strany státu, kde se JZ fyzicky nachází.
    Já osobně bych je v ČR nechtěl mít a to nejsem odpůrce JZ.

   • Jura99
    16:32 25.06.2020

    Prozatím je nemáme ani čím dopravit na cíl, F-35A zatím nikdo neobjednal a vzhledem ke koronavirové sekeře kdoví, jak to bude. O tom, že ČR je už teď jedním z cílů na seznamu, bych ...Zobrazit celý příspěvek

    Prozatím je nemáme ani čím dopravit na cíl, F-35A zatím nikdo neobjednal a vzhledem ke koronavirové sekeře kdoví, jak to bude. O tom, že ČR je už teď jedním z cílů na seznamu, bych moc nepochyboval.Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    18:15 25.06.2020

    Univerzální ruská výhrůžka pokaždé, když se byť jen teoreticky řeší zvýšení obranných a odstrašujících kapacit členů NATO. Protiraketové střely, radar, moderní letadla, atd. Když ...Zobrazit celý příspěvek

    Univerzální ruská výhrůžka pokaždé, když se byť jen teoreticky řeší zvýšení obranných a odstrašujících kapacit členů NATO. Protiraketové střely, radar, moderní letadla, atd. Když si to někdo pořídí, tak hned bude primárním cílem pro atomové zbraně Ruska. Skoro to vypadá, že v největším bezpečím budeme, když armády úplně zrušíme. Nebo že by přesně o to Rusko stálo?

    Princip jaderného odstrašení funguje přesně opačně. Protivník mě nenapadne atomovými zbraněmi, pokud ví, že mám taky jaderný arzenál a můžu odpovědět stejně. A tahle strategie zatím funguje na 100%.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
     21:20 25.06.2020

     Standa pišete mam jaderne zbrane? kde? Nozaj si myslite, že Čechom niekto zveri atomovu bombu? Budete len kanonenfutter. Pre majitela "kluču od miešačky" bude doležite aby atomka ...Zobrazit celý příspěvek

     Standa pišete mam jaderne zbrane? kde? Nozaj si myslite, že Čechom niekto zveri atomovu bombu? Budete len kanonenfutter. Pre majitela "kluču od miešačky" bude doležite aby atomka nepadla na New York a nie na Prahu. Mnichov Vam naozaj nič nehovori?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      01:35 26.06.2020

      Nedělej blbýho.
      Nebo chceš tvrdit, že by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, kdyby tam byla základna s JZ?

      Nedělej blbýho.
      Nebo chceš tvrdit, že by Rusko zaútočilo na Ukrajinu, kdyby tam byla základna s JZ?

     • palo satko
      17:51 26.06.2020

      Logik, keby si Ukrajina ponechala jadrove zbrane, presnejšie vybavila si pri rozpade ZSSR "kluče od miešačky" (lebo tie boli v Moskve, k jadrovym zbraniam ktore mala, nebola by ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik, keby si Ukrajina ponechala jadrove zbrane, presnejšie vybavila si pri rozpade ZSSR "kluče od miešačky" (lebo tie boli v Moskve, k jadrovym zbraniam ktore mala, nebola by žobrakom. Ten kto potreboval Ukrajinu bez jadrovych zbrani boli Američnia. Doštuduj si to.Skrýt celý příspěvek

     • Danieeel
      22:30 26.06.2020

      Mat tri nove jadrove mocnosti (Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan) po rozpade ZSSR nechcel naozaj nikto. Ten nevydareny vtip je v tom, ze garanta uzemnej celistvosti za to jadrove ...Zobrazit celý příspěvek

      Mat tri nove jadrove mocnosti (Ukrajina, Bielorusko, Kazachstan) po rozpade ZSSR nechcel naozaj nikto.
      Ten nevydareny vtip je v tom, ze garanta uzemnej celistvosti za to jadrove odzbrojenie im robilo - a stale aj robi - prave Rusko...
      (Nu a vysvetluju si to tak nejako po svojom = po Rusky. A to zdaleka nie je len otazka Ukrajiny, aj taky servilny Lukasenko by asi vedel povedat ovela viac, ako doteraz narozpraval. )Skrýt celý příspěvek

     • logik
      14:59 29.06.2020

      "Nebola by žebrákom"??? Jak prosím souvisí ekonomická výkonnost s vlastnictvím JZ? Plácáš nesmysly. JZ má i tak "vyspělá" země, jako např. Severní Korea.... Ale když mluvíš o ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nebola by žebrákom"???
      Jak prosím souvisí ekonomická výkonnost s vlastnictvím JZ? Plácáš nesmysly.
      JZ má i tak "vyspělá" země, jako např. Severní Korea....

      Ale když mluvíš o ekonomické výkonnosti Ukrajiny, tak celá devadesátá léta byl její průmysl navázán na Ruský, západních investic tam moc nebylo. Takže pokud odtamtud utíkali peníze, tak do Ruska. Bolí to hodně, když se člověk střelí do vlastní nohy?

      Nicméně jsi předvedl skvělý... no, teda spíš hodně primitivní.... úhybný manévr se snahou zakecat původní téma. Nepovedlo se. Nic z toho co jsi napsal není odpovědí na moji otázku a námitku.
      Tvrdil jsi, že by umístění JZ na našem území nezvedlo bezpečnost ČR. Tak opakuji otázku: tvrdíš tedy, že Rusko by na Ukrajinu zaútočilo, i kdyby ta měla na svém území jaderné zbraně? A to klidně americké?Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  13:11 25.06.2020

  Pozeral som včera prejav Trumpa a nebavilo ma pozerat nasledny prejav Dudu. Bola to taka agitka, aku si pamätam pri navšteve Brežneva: Ochrana, pomoc, zachrana. Amerika ako opora ...Zobrazit celý příspěvek

  Pozeral som včera prejav Trumpa a nebavilo ma pozerat nasledny prejav Dudu. Bola to taka agitka, aku si pamätam pri navšteve Brežneva: Ochrana, pomoc, zachrana. Amerika ako opora Polska Amerika mu doda skvapalneny plyn a Poliaci sa budu pokušat predat v Strednej Europe, postavi atomovku hoci už davno atomovky nestavia, vyzbroji F-35 najlepšimi na svete a ak Polsko zaplati a bude platit, presunie aj vojakov z Nemecka do Polska.
  Ak to všetko budu musiet v nasledujucich rokoch Poliaci zaplatit, tak nech im pomaha Panenka Maria z Čestochowej.
  USA sa snažia urobit z Polska trojskeho kona europskej spoluprace, mne sa však vidi že Polsko bude skôr trojskym somarom.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   18:17 25.06.2020

   A v čem přesně polská obranná orientace na NATO narušuje evropskou spolupráci? Uzavírají hranice, přestávají s námi obchodovat?

   A v čem přesně polská obranná orientace na NATO narušuje evropskou spolupráci? Uzavírají hranice, přestávají s námi obchodovat?

   • palo satko
    21:21 25.06.2020

    Europa konci zemepisne na Urale a politicky vo Vladivostoku.

    Europa konci zemepisne na Urale a politicky vo Vladivostoku.

    • Scotty
     22:16 25.06.2020

     Evropa končí politicky na hranicích EU.

     Evropa končí politicky na hranicích EU.

    • triplane
     20:04 27.06.2020

     Rusko nema s Evropou vubec nic spolecneho, to ze je nekde nejaka geograficka hranice vubec nic neznamena. Mentalita, korupce, zivotni uroven, kriminalita, zdravotnictvi - nic z ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusko nema s Evropou vubec nic spolecneho, to ze je nekde nejaka geograficka hranice vubec nic neznamena. Mentalita, korupce, zivotni uroven, kriminalita, zdravotnictvi - nic z toho bych v Evrope nechtel jako v Rusku. Byl by to pro me duvod Evropu opustit. Evropa realne konci na zapadnich hranicich Ruska.
     Po trech letech v Rusku povazuju frazi "Rusove jsou nasi slovansti bratri" za urazku.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      13:52 28.06.2020

      podla vymenovanych kriterii do Europy nepatri ani Česko s Burešom a už vôbec nie Slovensko "ozdobene" vraždou novinara.

      podla vymenovanych kriterii do Europy nepatri ani Česko s Burešom a už vôbec nie Slovensko "ozdobene" vraždou novinara.

     • triplane
      21:36 28.06.2020

      Česko se k tomu bordelu v Rusku ani nepřibližuje, i přes to jak to tam vypadá. Minimálně životní úroveň ale hlavně bezpečnost se zdravotnictvím je o několik tříd lepší než u Rusa. ...Zobrazit celý příspěvek

      Česko se k tomu bordelu v Rusku ani nepřibližuje, i přes to jak to tam vypadá. Minimálně životní úroveň ale hlavně bezpečnost se zdravotnictvím je o několik tříd lepší než u Rusa.
      Slovensko nevím, ale zas tak hrozný to asi nebude když tu vraždu aspoň vyšetřují.Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     15:06 29.06.2020

     V tom případě by měl Putin hezky naklusat do Bruselu a podepsat Lisabonskou smlouvu :-)).

     V tom případě by měl Putin hezky naklusat do Bruselu a podepsat Lisabonskou smlouvu :-)).

 • GlobeElement
  12:54 25.06.2020

  Není údaj o výšce shozu 300m chybný? Puma nemá křídla, takže k zemi se blíží normální rychlostí volného pádu (možná o něco pomaleji kvůli kormidlům). To znamená, že z výšky 300m by ...Zobrazit celý příspěvek

  Není údaj o výšce shozu 300m chybný? Puma nemá křídla, takže k zemi se blíží normální rychlostí volného pádu (možná o něco pomaleji kvůli kormidlům). To znamená, že z výšky 300m by měla k zemi dopadnout za nějakých 8 vteřin.
  Navíc zpomaluje jen třením, odhaduju, že letadlo by od místa dopadu bylo ani ne kilometr a to ještě za předpokladu, že puma exploduje až na zemi.
  I kdybych počítal, že ji brzdící plochy zpomalí stejně, jako parašutistu, to jest asi na čtvrtinu g, pořád by z výšky 300m padala jen 15 vteřin.

  Aby se letadlo dostalo 10 km daleko, musela by puma padat z výšky od oka 1300 m.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   13:09 25.06.2020

   Pri zhode rýchlosťou Mach 1 to asi tak úplne voľný pád nebude, lebo tam ešte ostane nejaká hybnosť.

   Pri zhode rýchlosťou Mach 1 to asi tak úplne voľný pád nebude, lebo tam ešte ostane nejaká hybnosť.

   • GlobeElement
    13:15 25.06.2020

    Když bombu pustím a nepoužiju padák, bude padat směrem k zemi s normálním gravitačním zrychlením. Zároveň se bude pohybovat kupředu, zpočátku stejnou rychlostí, jako letadlo, ...Zobrazit celý příspěvek

    Když bombu pustím a nepoužiju padák, bude padat směrem k zemi s normálním gravitačním zrychlením. Zároveň se bude pohybovat kupředu, zpočátku stejnou rychlostí, jako letadlo, postupně bude třením o vzduch zpomalovat.

    Pokud by tedy nebyly použity brzdící plochy, dopadne puma na zem za oněch cca 8 vteřin a bude jen kousek za letadlem, protože měla stejnou počáteční dopřednou rychlost.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     14:05 25.06.2020

     Globe: Nebude, protože dopředným pohybem i samotné těleso pumy (při správném nastavení kormidel) způsobí vztlak. Satai: Třeba nezapomínat také na dopředný odpor, který při cca 1M ...Zobrazit celý příspěvek

     Globe: Nebude, protože dopředným pohybem i samotné těleso pumy (při správném nastavení kormidel) způsobí vztlak.

     Satai: Třeba nezapomínat také na dopředný odpor, který při cca 1M nebude malý, a při nadzvukovém odhozu navíc další energii stojí překonání zvukové bariéry (směrem dolu, ale ta bariéra je tam také).Skrýt celý příspěvek

     • Sidon
      21:24 25.06.2020

      Sorry, ale kormidla vztlak nezpusobi, to umi jen kridla (viz. rozdil rychlosti obtekani nad a pod kridlem). Nebo ze bych ve fyzice v seste tride nedaval pozor?

      Sorry, ale kormidla vztlak nezpusobi, to umi jen kridla (viz. rozdil rychlosti obtekani nad a pod kridlem). Nebo ze bych ve fyzice v seste tride nedaval pozor?

     • MartinM
      00:25 26.06.2020

      Pre Sidon 21:24 25.06.2020 Mate pravdu Vy a aj logik, vztlak sa da docielit aj priamkovym profilom. Vid http://warp.povusers.org/grrr/... a ...Zobrazit celý příspěvek

      Pre Sidon 21:24 25.06.2020

      Mate pravdu Vy a aj logik, vztlak sa da docielit aj priamkovym profilom. Vid
      http://warp.povusers.org/grrr/... a http://www.longwin.com/english...
      V druhom odkaze je vidiet ze prud sa nerozdeli priamo na nabehovej hrane ale pod nou. Na hornej hrane este dojde aj k odtrhnutiu, cize plati aj to, co Nas ucili v 6tej triede na fyzike "molekula" vzduchu prejde v hornej casti vacsiu drahu cize rychlejsie ako spodna "molekula", mne ale lepsie sedi predstava ze ked vychylite prud vzduchu smerom dole ako reakciu sposobite odpovedajucu silu smerom hore cize vztlakSkrýt celý příspěvek

     • logik
      02:12 26.06.2020

      Sidon: Ach jo. :-) 1) Zaprve, jsi možná dával pozor, ale měli jste blbýho učitele. Protože vysvětlení, že letadlo létá, protože Bernouliho zákon, je sice velmi časté, ale úplně ...Zobrazit celý příspěvek

      Sidon:
      Ach jo. :-)
      1) Zaprve, jsi možná dával pozor, ale měli jste blbýho učitele. Protože vysvětlení, že letadlo létá, protože Bernouliho zákon, je sice velmi časté, ale úplně špatné. Zkus s ním vysvětlit, jaktože létá letadlo na zádech (nebo letadlo se symetrickým křídlem).

      Správné vysvětlení je např. tady:
      http://acversailles.free.fr/do...
      Nebo i viz Martinův odkaz

      Létání není nic než zákon zachování hybnosti: pošlu nějakej vzduch dolů, tak on mne pošle nahoru.

      2) Vztlak se tedy dá docílit i rovným tělesem, např. kormidlem. Což tě mohlo napadnou i z toho, že kdyby kormidlo neumělo generovat vztlak, tak by tam bylo k ničemu.
      Jak by s tou raketou zatáčelo, kdyby neumělo působit silou kolmou na směr letu?
      A co jiného je vztlak, než síla kolmá na směr letu?

      3) Vztlak ale ta raketa nemusí mít jen od kormidla. Dělá se to tak, že ji kormidlo natočí tak, aby měla sama raketa úhel náběhu a tím generovala vztlak. Kormidlo generuje jen malou část vztlaku, ale tím, že je daleko od těžiště, funguje jako páka.

      MatinM:
      :-) No, píšeš to smířlivě, což oceňuju, ale nějak nemohu najít nic, v čem by měl Sidon pravdu :-) Max v tom, že to na školách učej blbě.... To vysvětlení Bernoullim není alternativní vysvětlení. To je prostě špatné vysvětlení.Skrýt celý příspěvek

     • MartinM
      09:57 27.06.2020

      pre logik 02:12 26.06.2020 Jasne ze vyslvetlenie pomocou Bernuolliho nie je alternativne, ale nieje ani uplne zle, je iba velmy silno zjednodusene. Co si matne pamatam, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      pre logik 02:12 26.06.2020
      Jasne ze vyslvetlenie pomocou Bernuolliho nie je alternativne, ale nieje ani uplne zle, je iba velmy silno zjednodusene. Co si matne pamatam, tak prudenie sa popisuje Navier-Stokesovimy rovnicami, ktore ked sa zjednodusia (idealna kvapalina, nevyrive prudenie, atd...), dostanete Bernoulliho rovnicu. A v odkaze http://www.longwin.com/english... kde je znazornena doska, pojdete do oblasti dalej od dosky, kde je laminarne prudenie bude bernoulli celkom dobre sediet. Samozrejme ked pojdete dostatocne daleko kde prudenie nieje vobec ovplivnene bude Bernoulli sediet uplne najlepsie :-). A este treba zohladnit ze sa bavime o fyzike na urovni zakladnej skoly.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:28 30.06.2020

      Co mám na to říct? Klidně si to vysvětluj třeba pomocí Farradayova zákona, ten platí taky. Ano, proudění se modeluje Navier-Stokesem a ano, zjednodušením NS dostaneš Bernouliho. ...Zobrazit celý příspěvek

      Co mám na to říct? Klidně si to vysvětluj třeba pomocí Farradayova zákona, ten platí taky.

      Ano, proudění se modeluje Navier-Stokesem a ano, zjednodušením NS dostaneš Bernouliho. To nic nemění na tom, že když to "vysvětlíš" Bernoulim za pomocí tlaku, tak Ti z toho vyjde, že letadlo není schopno letět na zádech, nebo že letadlo se symetrickým křídlem nelétá. Takže je to špatné vysvětlení PRÁVĚ NA ÚROVNI ZÁKLADNÍ ŠKOLY. Naprosto nevystihuje podstatu problému.

      Ono si to stačí spočítat. Taková 737 potřebuje vztlak skoro půl tuny na metr čtvereční. Tedy 5MN. Skus si spočítat, jaký by dle Bernoulliho musel být rozdíl rychlostí vzduchu pod a nad křídlem - a teda rozdíl dráhy "nad křídlem a pod křídlem" - aby Ti to dalo takovej rozdíl v tlaku na křídlo zespodu a zeshora, a pochopíš, že to je prostě blbina.

      On ten vzduch opravdu nad křídlem poletí rychleji, ale je to úplně obrácená kauzalita. Vzduch tam poletí rychleji, ne protože jedna cesta pro vzduch je kratší. Ale protože křídlo + úhel náběhu pošle vzduch dolů, tedy nahoře je nízkej tlak, tedy tam vzduch letí rychle.
      Tlak vzduchu nad křídlem není následek jeho rychlosti, ale rychlost je následkem nutnosti "vyrovnání tlaku". Vysvětlovat Bernouliho rovnicí let letadla je tedy klasický příklad tautologie: příčinu vysvětluješ následkem té příčiny.

      Navíc ta energie vztlaku se posbírá z obrovského množství vzduchu (pochopitelně, viz zákon zachování hybnosti), takže ta změna rychlosti vzduchu nad křídlem nebude ani zdaleka taková, aby dal dle Bernouliho rovnice danou změnu tlaku, ten tlak poklesne i "daleko" od křídla.

      Smiř se s tím, že je to prostě úplně špatné vysvětlení. Je to, jako bys chtěl vysvětlovat svícení LEDky jejím odporem, zahříváním a vyzařováním černého tělesa. Ano, všechny tydle jevy nastávají i u diody....Skrýt celý příspěvek

     • TC82
      14:04 02.07.2020

      logik: Chápu to tak že podle vás na to aby křídlo generovalo vztlak musí mít kladný AOA?

      logik: Chápu to tak že podle vás na to aby křídlo generovalo vztlak musí mít kladný AOA?

     • MartinM
      01:54 03.07.2020

      pre logik 11:28 30.06.2020 Mam pocit ze tu vykopavate otvorene dvere, cele co som sem predtim pisal je ze vysvetlenie pomocou Bernouliho je silne zjednodusene a este som uviedlo na ...Zobrazit celý příspěvek

      pre logik 11:28 30.06.2020
      Mam pocit ze tu vykopavate otvorene dvere, cele co som sem predtim pisal je ze vysvetlenie pomocou Bernouliho je silne zjednodusene a este som uviedlo na prikladoch ze musite vediet kde dochadza k rozdeleniu prudu na "horny" a "dolny" na nabehovej a odtokovej hrane a takto si viete spravit zhruba predstavu aj preco viete generovat vztlak priamkovym profilom aj preco vie lietadlo letiet dolu hlavou. Pokial budete uvazovat ze rozdelenie na horny a dolny prud je vzdy na nabehovej hrane ta predstava bude uplne zla.
      Samozrejme ze vypocet rovnakych casov podla Bernulliho bude davat zle vysledky, hlavna je predstava ze dojde k zrychleniu v hornej casti spomaleniu v dolnej, cize k odpovedajucemu prerozdeleniu tlakovvych pomerov.
      Uz som si spomenul, ked zjednodusite Navier Stokesove rovnice na Bernulliho spolu s definovanim rozdelenia prudu na nabehovej a odtokovej hrane pridanim cirkulacie viete celkom dobre spocitat profil, Kutta–Joukowski theorem.
      "Tlak vzduchu nad křídlem není následek jeho rychlosti, ale rychlost je následkem nutnosti "vyrovnání tlaku"."
      A ta nutnost vyrovnania tlaku zase vznikla tim ze sa spomalil prud v smere prudenia pod kridlom a vzduch s hornej casti sa snazi "zaplnit dieru".
      Proste neexistuje pohyb bez zmeny tlaku a naopak, tu asi kauzalitu nenajdete. V kazdom pripade ked sa jedna o zjednodusenie, nestlacitelna, nevyskozna tekutina atd... Dostanete Kutta–Joukowski theorem kde viete celkom dobre popisat prudenie bernoullim a cirkulaciou ako som spominal. Ale vzdy majte na mysli ze sa tu bavime o zjednodusenej predstave.
      To je odpoved na Vasu otazku "nějak nemohu najít nic, v čem by měl Sidon pravdu :-)", cize v ktorej casti je Bernulliho pravdive.
      Nesnazte sa ma postavit do pozicie ze som obhajca plneho znenia "dvojmolekulovej" teorie zo zakladnej skoly.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    13:17 25.06.2020

    No pokud by nezabraly ty plochy (nebo driv padaky) a nebude plachtit... tak ta hybnost bude relevantni jenom pro smer dopredu a vysledny pohyb bude (vektorovy) soucet dopredneho ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokud by nezabraly ty plochy (nebo driv padaky) a nebude plachtit... tak ta hybnost bude relevantni jenom pro smer dopredu a vysledny pohyb bude (vektorovy) soucet dopredneho pohybu a volneho padu.Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   13:57 25.06.2020

   Jadrove bomby sa zhadzuju z manevru/stupaveho letu tak, ze trajektorie smeruje po balistickej krivke hore. Tak lietadlo zIska cas na opustenie priestoru.

   Jadrove bomby sa zhadzuju z manevru/stupaveho letu tak, ze trajektorie smeruje po balistickej krivke hore. Tak lietadlo zIska cas na opustenie priestoru.

   • StandaBlabol
    18:19 25.06.2020

    Tenhle způsob odhozu JB při letu ve velmi nízké výšce nacvičovaly už naši piloti na Su-7...

    Tenhle způsob odhozu JB při letu ve velmi nízké výšce nacvičovaly už naši piloti na Su-7...

  • Typeg
   16:02 25.06.2020

   Přímo z tohoto článku:
   Hlavní předností B61-12 je použití směrových a brzdících aerodynamických ploch, místo původního brzdícího padáku.

   Přímo z tohoto článku:
   Hlavní předností B61-12 je použití směrových a brzdících aerodynamických ploch, místo původního brzdícího padáku.

  • TC82
   14:08 02.07.2020

   Nikde nepsali že ji vypouští ve vodorovném letu. Pokud letadlo odhodi bombu ve stoupavem letu, poleti po balisticke krivce jako delostrelecky granat.

   Nikde nepsali že ji vypouští ve vodorovném letu. Pokud letadlo odhodi bombu ve stoupavem letu, poleti po balisticke krivce jako delostrelecky granat.

 • liberal shark
  12:29 25.06.2020

  Určitě bych netvrdil, že celá západní Evropa je protijaderná. Minimálně to neplatí o Británii a Francii. Jediné opravdu protijaderné země jsou Rakousko, Itálie a Německo. A ...Zobrazit celý příspěvek

  Určitě bych netvrdil, že celá západní Evropa je protijaderná. Minimálně to neplatí o Británii a Francii. Jediné opravdu protijaderné země jsou Rakousko, Itálie a Německo.
  A argumentovat tím, že jaderné zbraně v západní Evropě selhaly při odvrácení ruské agrese proti Ukrajině je čirá demagogie. Na základě čeho by se asi NATO mělo angažovat v rusko-ukrajinském konfliktu, když Ukrajina není členem NATO ?Skrýt celý příspěvek

  • gangut
   13:59 25.06.2020

   Britania a Francuzko maju ale svoje zbrane.

   Britania a Francuzko maju ale svoje zbrane.

  • BarryGold
   15:06 25.06.2020

   Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout Severoatlantická aliance udělila Ukrajině status „enhanced opportunities partner“ (EOP) poté, ...Zobrazit celý příspěvek

   Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout
   Severoatlantická aliance udělila Ukrajině status „enhanced opportunities partner“ (EOP) poté, co Kyjev demonstroval své závazky v rámci euro-atlantické bezpečnosti. Udělení tohoto statusu je součástí iniciativy NATO s cílem „udržovat a prohlubovat kooperaci mezi spojenci a partnery, kteří se výrazně podílí na operacích a misích vedených NATO“, stojí v prohlášení o změně statusu. Podle prohlášení bude moci Ukrajina čerpat výhody týkající se vojenských cvičení, nebo sdílení informací. Stejný status mají také Austrálie, Finsko, Švédsko, Gruzie či Jordánsko.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   23:00 25.06.2020

   liberal shark Itálii bych neřadil mezi protijaderné státy.Pumy B61 mají na svém území. V 60.letech usilovali o vlastní JZ a jaderné ponorky.Paradoxně tím reagovali na jaderné ...Zobrazit celý příspěvek

   liberal shark
   Itálii bych neřadil mezi protijaderné státy.Pumy B61 mají na svém území.
   V 60.letech usilovali o vlastní JZ a jaderné ponorky.Paradoxně tím reagovali na jaderné programy Francie a na snahu o totéž SRN.Skrýt celý příspěvek

   • liberal shark
    15:09 29.06.2020

    Měl jsem na mysli jadernou energetiku.

    Měl jsem na mysli jadernou energetiku.

 • Kichot
  12:01 25.06.2020

  Kdo chce jaderné zbraně mít, musí mít taky odvahu je použít... A to si přiznejme , že my Češi nejsme. Ale i tak je to další plus pro zavedení F35 v AČR. Ono se to teď nezdá, ale za ...Zobrazit celý příspěvek

  Kdo chce jaderné zbraně mít, musí mít taky odvahu je použít... A to si přiznejme , že my Češi nejsme. Ale i tak je to další plus pro zavedení F35 v AČR. Ono se to teď nezdá, ale za dvacet let tu klidně ta potřeba může být. Třeba před nájezdem Spojených arabských sil (Pákistán JZ má) Nebo při obraně Ruské federace před stále agresivnější Čínou ;-)Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   12:30 25.06.2020

   Případné použití JZ z programu Nuclear Sharing by samozřejmě nezáviselo na nás, ale na velení NATO.

   Případné použití JZ z programu Nuclear Sharing by samozřejmě nezáviselo na nás, ale na velení NATO.

  • Riiiederner
   22:07 30.06.2020

   U té obrany Ruska nevím nevím rusko se bohužel asi nadále bude ke zbytku evropy/eu chovat nepřátelsky namísto nějakého pokusu o smíření/sjednocení/atd. což je asi škoda pro všechny ...Zobrazit celý příspěvek

   U té obrany Ruska nevím nevím rusko se bohužel asi nadále bude ke zbytku evropy/eu chovat nepřátelsky namísto nějakého pokusu o smíření/sjednocení/atd. což je asi škoda pro všechny jak pro obchod tak právě zaměření se proti vlivu číny ale na druhou stranu to by asi bylo rasistické takže to už by dneska taky neprošloSkrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:18 25.06.2020

  No ta brrr, pán redaktor, Maďarsko na F-35 finančne ani politicky nemá (nedôveryhodná krajina) a už by ste ho vyzbrojovali atomovkami? :-D

  No ta brrr, pán redaktor, Maďarsko na F-35 finančne ani politicky nemá (nedôveryhodná krajina) a už by ste ho vyzbrojovali atomovkami? :-D

  • Jan Grohmann
   11:33 25.06.2020

   No, podle Vás, jako hlavního maďarobíjce na AN, o jehož protimaďarské rétorice se mluví i na maďarských fórech, určitě ne. :)

   No, podle Vás, jako hlavního maďarobíjce na AN, o jehož protimaďarské rétorice se mluví i na maďarských fórech, určitě ne. :)

   • El Duderino
    12:05 25.06.2020

    F-35 casom mozno, ale nuclear sharing a Madarsko? Tomu sam neverite. Tento region urcite nie je dostatocne vyzrety a politicky spolahlivy aby americania strkali atomovky 10 ...Zobrazit celý příspěvek

    F-35 casom mozno, ale nuclear sharing a Madarsko? Tomu sam neverite. Tento region urcite nie je dostatocne vyzrety a politicky spolahlivy aby americania strkali atomovky 10 milionovym krajinam ktore postupnymi krokmi demontuju vlastnu demokraciu, a lekcia s Tureckom to len podciarkla. Mozno raz Polsko, ktore predsa len predstavuje opoziciu voci Rusom, ale Madarsko (SR, CR . . .) a ine "středovýchodní " zeme k atomovkam nikto pricetny volat nebude.Skrýt celý příspěvek

   • Clanek
    12:18 25.06.2020

    Jit vas do debaty s PavolR clovek nevidi, pokusit se neco uargumentovat, neco z toho co pise rozporovat, dolozit nam, jemu, vsem opak... to ne. Ale s nalepkou "hlavni madarobijec" ...Zobrazit celý příspěvek

    Jit vas do debaty s PavolR clovek nevidi, pokusit se neco uargumentovat, neco z toho co pise rozporovat, dolozit nam, jemu, vsem opak... to ne. Ale s nalepkou "hlavni madarobijec" jste tu hned. Zajimave.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     15:14 25.06.2020

     ale to snad už poznal každý, že PavolR se k maďarským tématům vyjadřuje pravidelně a většinou s despektem, současně se ale v maďarských novinkách a jazyku dobře orientuje.

     ale to snad už poznal každý, že PavolR se k maďarským tématům vyjadřuje pravidelně a většinou s despektem, současně se ale v maďarských novinkách a jazyku dobře orientuje.

     • Clanek
      16:52 25.06.2020

      Toho jsem si taky vsiml, k cemu a jak se PavolR vujadruje, ale nemam na to (jazykovou vybavu, znalosti, nebo jen cas hledat dukazy o opaku jeho tvrzeni, pokud nejake jsou) abych mu ...Zobrazit celý příspěvek

      Toho jsem si taky vsiml, k cemu a jak se PavolR vujadruje, ale nemam na to (jazykovou vybavu, znalosti, nebo jen cas hledat dukazy o opaku jeho tvrzeni, pokud nejake jsou) abych mu oponoval. Proto neoponuju, proto nehodnotim.

      Z meho pohledu to zatim dukazni tisni zavani spis na strane autora, protoze pokud neco tak PavolR svoje tvrzeni zvykne zduvodnovat, podkladat odkazy atd.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:08 25.06.2020

      Jura99 - "vyjadřuje pravidelně a většinou s despektem" tak toto znie od Vás pane a po Vašich príspevkoch k určitým konkrétnym témam a jednej konkrétnej krajine minimálne ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - "vyjadřuje pravidelně a většinou s despektem"

      tak toto znie od Vás pane a po Vašich príspevkoch k určitým konkrétnym témam a jednej konkrétnej krajine minimálne vtipne...Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:14 26.06.2020

      Clanek: však ano, Pavlovy odkazy jsou fajn i jeho monitoring maďarského vojenského tisku, mě jeho zaujatý pohled na Maďary nijak neuráží, přestože proti Maďarům nic nemám, spíš ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek: však ano, Pavlovy odkazy jsou fajn i jeho monitoring maďarského vojenského tisku, mě jeho zaujatý pohled na Maďary nijak neuráží, přestože proti Maďarům nic nemám, spíš naopak.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:39 25.06.2020

    Pán Grohman, premýšľajme logicky. - Orbán je síce celkom dobre zapísaný u Trumpa (ktorý možno už o pár mesiacov skončí), ktorému je aj ideovo blízky, čo môže budiť zdanie, že sú ...Zobrazit celý příspěvek

    Pán Grohman, premýšľajme logicky.
    - Orbán je síce celkom dobre zapísaný u Trumpa (ktorý možno už o pár mesiacov skončí), ktorému je aj ideovo blízky, čo môže budiť zdanie, že sú si blízko aj ich krajiny, no nie je to tak. Medzi Maďarskom a USA je viacero konfliktných bodov (rozpisovať ich by bolo na dlho) pre ich vzťahy s Ruskom a Čínou. O niekoľko dní napr. začne opäť vysielať Rádio slobodná Európa v maďarskom jazyku, čoho oficiálnym zdôvodnením je, že Orbánovo mediálne impérium preberá a šíri ruskú propagandu. Čiže si pripravujú na Orbána veľkú palicu. Popri demokratoch by sa zrejme aj veľa republikánskych senátorov (menovite napr. Rubio) postavilo proti prípadnému predaju F-35 do Maďarska a zablokovali ho.

    - Z daného regiónu má podľa mňa najväčšiu šancu na nuclear sharing Rumunsko, hoci ani to nie je úplne bez problémov (ortodoxná cirkev je silne promoskovská). Každopádne Rumuni by boli úplne zásadne proti tomu, aby malo prístup k atomovkám Maďarsko a USA by sa postavili na ich stranu, prinajmenšom preto, že nakupujú viac amerického vojenského materiálu. Nakoniec aj samotný Trump bez okolkov odpálkoval Orbána, znažiaceho sa o jeho intervenciu ohľadne NASAMS, s tým, že Nóri sú skvelí, kupujú veľa F-35.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
     12:48 25.06.2020

     V tomto má PavolR pravdu, je tu jistá šance, že z USA se stane brzo komunistická země.
     A bylo by divné kdyby komunisté prodali letadlo antikomunistum.

     V tomto má PavolR pravdu, je tu jistá šance, že z USA se stane brzo komunistická země.
     A bylo by divné kdyby komunisté prodali letadlo antikomunistum.

     • liberal shark
      08:13 30.06.2020

      Komunisti prodají za valuty i vlastní krev.

      Komunisti prodají za valuty i vlastní krev.

  • semtam
   11:40 25.06.2020

   Brr, fujky, flus Maďarsko a jaderné zbraně? Haha Politicky důvěryhodné krajiny jsou ty, které budují moderní komunismus (marxismus) či země nahnědlé. Ale je dovoleno pouze vnímat ...Zobrazit celý příspěvek

   Brr, fujky, flus Maďarsko a jaderné zbraně? Haha
   Politicky důvěryhodné krajiny jsou ty, které budují moderní komunismus (marxismus) či země nahnědlé. Ale je dovoleno pouze vnímat jako nepřátele jen vybrané národy jako třeba Rusy a také je tolerováno vnímat jako ty špatné pigmentově méněcenné lidi převážně světlé barvy kůže.Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    11:43 25.06.2020

    Ale no tak...

    Ale no tak...

    • semtam
     12:36 25.06.2020

     Dobrá dobrá, v západní Evropě a v Americe neexistuje významné socialistické směřování a neexistuje žádný rasismus a už vůbec ne ten obrácený na ruby. Rusy a další národy (jak se ...Zobrazit celý příspěvek

     Dobrá dobrá, v západní Evropě a v Americe neexistuje významné socialistické směřování a neexistuje žádný rasismus a už vůbec ne ten obrácený na ruby.
     Rusy a další národy (jak se to hodí) nikdo nepovažuje za nepřátele a méněcenné či zaostalé.Skrýt celý příspěvek

   • Pavel1
    18:39 25.06.2020

    Pro info, v hnědnutí (ideologickém) se maďaři dostali hodně daleko, a protože se maďaři považují za potomky hunů, tedy invazního druhu z východu, neměl by zde být problém ani po ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro info, v hnědnutí (ideologickém) se maďaři dostali hodně daleko, a protože se maďaři považují za potomky hunů, tedy invazního druhu z východu, neměl by zde být problém ani po fyzické stránce. Totéž platí i pro rusy. Ve fyzickém hnědnutí nedošel v Evropě nikdo tak daleko jako rusko.Skrýt celý příspěvek

  • Aja1984
   11:59 25.06.2020

   Dovolím si nesouhlasit. Maďarsko se v poslední době politicky profiluje kladně ve svém vztahu k USA. Narozdíl od takového Německa, které se snaží své vazby se Západem (rozuměj v ...Zobrazit celý příspěvek

   Dovolím si nesouhlasit. Maďarsko se v poslední době politicky profiluje kladně ve svém vztahu k USA. Narozdíl od takového Německa, které se snaží své vazby se Západem (rozuměj v tomhle kontextu jako Washington, ne Brusel!) osekat na minimum a preferuje ekonomickou spolupráci s Ruskem. A navíc, pokud se nic nezměnilo, tak Němci jsou zařazeni v programu výpůjčky jaderných pum.Skrýt celý příspěvek

   • Poly
    12:14 25.06.2020

    A jakými konkrétními kroky se kladně pofiluje? Snad ná nákupem AMRAAMů.

    A jakými konkrétními kroky se kladně pofiluje? Snad ná nákupem AMRAAMů.

   • Clanek
    12:21 25.06.2020

    Jak konkretne vypada ta snaha Nemecka osekat spolupraci s USA, jejich nejvetsim obchodnim partnerem, a soustredeni se na Rusko, jednoho kdyz to prezenu z nejpodradnejsich ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak konkretne vypada ta snaha Nemecka osekat spolupraci s USA, jejich nejvetsim obchodnim partnerem, a soustredeni se na Rusko, jednoho kdyz to prezenu z nejpodradnejsich obchodnich partneru?Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
     12:33 25.06.2020

     Německo vede s USA celní válku a prostřednictvím zvyšujícího se nákupu ruského zemního plynu financuje Putinův režim.

     Německo vede s USA celní válku a prostřednictvím zvyšujícího se nákupu ruského zemního plynu financuje Putinův režim.

     • PavolR
      12:47 25.06.2020

      A popri tom kupuje americké lietadlá a objavila sa i správa o možnom nahradení vrtuľníkov Tiger Apačmi ...

      A popri tom kupuje americké lietadlá a objavila sa i správa o možnom nahradení vrtuľníkov Tiger Apačmi ...

     • Clanek
      17:07 25.06.2020

      Celni valka vypada trosicku jinak, tohle je takova stouchana. Nakup ruskeho plynu neni pricina ale nasledek. Nasledek zelene politiky, kde z neobnovitelnych zdroju v nabidce je ...Zobrazit celý příspěvek

      Celni valka vypada trosicku jinak, tohle je takova stouchana.
      Nakup ruskeho plynu neni pricina ale nasledek. Nasledek zelene politiky, kde z neobnovitelnych zdroju v nabidce je plyn v DE povazovany za nejmensi problem, navic se rychlost nabehu plynovych elektraren sakra hodi k vyvazovani nestalosti vetrnikovych farem a jinych "obnovitelnych zdroju". Ze se tim podpori Rusko je fakt, ale spis to beru jak vedlejsi efekt (ktery ale zjevne uznavam v DE nikoho moc netrapi, takze jako jista forma podpory se to brat asi muze). Jako dukaz odklonu od smerovani na USA mi to prijde trosicku malo.Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    12:45 25.06.2020

    To, čo vnímate ako kladnú profiláciu je iba kupovanie si odpustkov. A ešte aj to v čase, keď je vo WH im priaznivo naklonený Trump - no ten tam nebude večne.

    To, čo vnímate ako kladnú profiláciu je iba kupovanie si odpustkov. A ešte aj to v čase, keď je vo WH im priaznivo naklonený Trump - no ten tam nebude večne.

  • Scotty
   12:03 25.06.2020

   Pro USA je ze středo a východoevrpských zemí dostatečně důveryhodné tak Polsko. Umístění jaderných zbraní do Maďarska nedává strategicky ani politicky žádný smysl.

   Pro USA je ze středo a východoevrpských zemí dostatečně důveryhodné tak Polsko. Umístění jaderných zbraní do Maďarska nedává strategicky ani politicky žádný smysl.

   • liberal shark
    12:33 25.06.2020

    To už spíš v Rumunsku ...

    To už spíš v Rumunsku ...

    • PavolR
     13:00 25.06.2020

     Toho času sa objavili fámy, že tam už sú prevezené tie z Turecka. ;-)

     Toho času sa objavili fámy, že tam už sú prevezené tie z Turecka. ;-)

Načítám diskuzi...