F-35A, MQ-9B: Špičkové americké zbraně pro Spojené arabské emiráty

F-35A, MQ-9B: Špičkové americké zbraně pro Spojené arabské emiráty
MQ-9B SkyGuardian / General Atomics (Zvětšit)

Americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) schválila potenciální prodej víceúčelových taktických nadzvukových stealth letadel F-35A Lightning II a průzkumně-bojových dronů MQ-9B SkyGuardian do Spojených arabských emirátů (SAE). Finanční objem dodávek dosáhne maximálně 23,37 miliardy dolarů (524,55 miliardy Kč, 19,85 miliardy euro).

DSCA ve prospěch SAE schválila, s autorizací amerického ministra zahraničí Mike Pompea, potenciální prodej 50 letounů F-35A Lightning II za 10,4 miliardy dolarů, 18 průzkumně-bojových dronů za 2,97 miliardy dolarů a prodej masivního balíčku munice vzduch-vzduch a vzduch-země za 10 miliard dolarů. 

„Historická dohoda Spojených arabských emirátů o normalizaci vztahů s Izraelem podle Abrahamových dohod [Abraham Accords] nabízí příležitost jednou za generaci pozitivně proměnit strategickou krajinu regionu. Naší protivníci, zejména ti v Íránu, to vědí a nezastaví se před ničím, aby narušili tento společný úspěch. Díky navrhovanému prodeji budou Spojené arabské emiráty ještě schopnější a interoperabilnější s americkými partnery způsobem, který je plně v souladu s dlouhodobým závazkem Ameriky zajistit kvalitativní vojenskou výhodu [QME; Qualitative Military Edge] Izraele,“ komentoval prodej Pompeo.

„Spolupráce v oblasti bezpečnosti a vojenském obchodu jsou silnými nástroji americké diplomacie. Dnešní oznámení odráží zesílenou obrannou spolupráci, kterou jsme zahájili s Egyptem v návaznosti na dohody z Camp Davidu z roku 1979, jakož i naše užší bezpečnostní vztahy s Jordánskem po normalizaci vztahů s Izraelem v roce 1994. Společně se zavazujeme zajistit úspěch Abrahamových dohod,“ dodal Pompeo. 

Jako u všech potenciálních prodejů schválených DSCA, výčet zbraní a maximální prodejní částky nereflektují materiální a finanční rozsah finální objednávky. Nyní začnou jednání o konkrétních prodejních podmínkách a částkách. S prodejem musí také souhlasit Kongres, což ale bývá sjednáno předem.


Americké F-35A operující z americké základny Al-Dhafra v SAE.

Rozsah nabízené techniky a zbraní si může každý prostudovat na oficiálních stránkách DSCA. Vyzdvihneme jen to podstatné. V případě F-35 se počítá s použitím zbraní nabízených v samostatném desetimiliardovém paketu. Američané SAE v paketu mimo jiné nabízejí 802 střel vzduch-vzduch středního doletu AIM-120C8 AMRAAM, 2004 pum Mk-82 (500 liber), 1002 pum Mk-83 (1000 liber), 1000 pum Mk-84 (2000 liber) a 2500 malých přesně naváděných pum GBU-39/B. K „hloupým“ pumám Mk-82/83/84 pak DSCA schválila odpovídající množství satelitně naváděných kitů JDAM.  

Součástí paketu je dále 650 klouzavých, přesně naváděných pum dlouhého dosahu AGM-154C JSOW, 50 střel s proudovým motorem AGM-154E JSOW-ER (dolet až 560 km) a 150 protiradarových střel AGM-88E AARGM.

Pro drony MQ-9B SkyGuardian je schválen prodej až 515 víceúčelových střel AGM-114R Hellfire. Emirátské MQ-9B budou rovněž používat pumy se satelitním naváděním JDAM (500 liber), pumy s laserovým naváděním Paveway II (250 a 500 liber) a pumy GBU-39/B. Část zbraní (JDAM, GBU-39/B) získají SkyGuardiany ze samostatného zbraňového paketu, část (Paveway II) zřejmě z dalších objednávek nebo současných zásob. 

Součástí prodeje F-35 je počítačový systém správy provozu F-35 ODIN (Operational Data Integrated Network), který postupně nahrazuje problematického předchůdce ALIS (Autonomic Logistics Information System). ODIN je „počítačovým mozkem“ řídící provoz F-35A a skládá se z cloudové sítě podporující provoz hardwaru na základnách i v samotných letounech F-35. ODIN se používá ke všemu, od plánování údržby a logistiky, k plánování misí i k následnému rozboru mise (debriefing).


F-35 unese klouzavé pumy JSOW a odvozené střely JSOW-ER ve vnitřních zbraňových šachtách.

Proti prodeji F-35 do SAE se stavěl Izrael, zejména z obav z eroze své vojenské nadvlády nad arabskými a perskými sousedy. Odpor Izraele, po jednání s americkou stranou, ale v poslední době ochladl. Podle izraelských médií se Američané zavázali udržet QME Izraele minimálně po „další čtyři roky“ (myšleno zřejmě do roku 2024). Dohoda o udržení QME a o nových dodávkách amerických zbraní do Izraele byla stvrzena společným prohlášením již bývalého amerického ministra obrany Marka Epstera a jeho izraelského protějška Benny Gantze. Detaily společné dohody ale nejsou známy.

Komentátoři ale soudí, že předmětem dohody je mimo jiné prodej dalších bojových letounů F-15 a F-35 do Izraele, včetně konvertoplánů V-22 Osprey. V poslední době se dokonce v médiích objevily spekulace o zájmu Izraele získat stíhačky F-22A Raptor. Tuto informaci přinesl izraelský deník Haaretz odvolávající se na „vyššího vojenského důstojníka“. Prodej F-22A do Izraele je ale prakticky nemožný, protože výrobní linky již nefungují a obnovení výroby by bylo neúměrně drahé. 

Za pozornost stojí také prodej výkonných dronů MQ-9B SkyGuardian, což je odvozená verze MQ-9A Reaper amerického letectva. Emirátské drony získají mimo jiné radiolokátory pro námořní hlídkování i speciální kontejnery pro shazování aktivních a pasivních sonarových bójí. Abú Dhabí tak může SkyGuardiany velmi efektivně využít k patrolování nad i pod vodami Perského zálivu a také k útokům na nepřátelská plavidla, včetně íránských rychlých bojových člunů. 

Vývoz takto výkonných dronů je možný díky odstoupení Washingtonu z režimu o kontrole raketových technologií MTCR (Missile Technology Control Regime). Tento režim v roce 1987 podepsaly země G7, avšak bez Číny. Právně nezávazný MTCR mimo jiné omezoval vývoz dronů schopných na vzdálenost větší než 300 km doručit 500 kg nákladu. Mimochodem díky platnosti MTCR mohla Čína úspěšně vyvážet své bojové drony na úkor Spojených států.

Testování britských MQ-9B SkyGuardian

Ostatně SAE dříve u čínské společnosti CAIC (China Aviation Industry Corporation) objednala bojové drony Wing Loong II, které posléze nasadila v Libyi. Podle stockholmského institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Čína své bojové drony již prodala Saúdské Arábii, Iráku, Jordánsku, Alžírsku nebo Nigérii. 

Nově už není vývoz takto výkonných dronů ze strany vládních úřadů Spojených států předem odmítnut, ale je zkoumán případ od případu. Mimochodem díky odstoupení od MTCR agenutra DSCA již schválila potenciální prodej čtveřice dronů SkyGuardian na Tchaj-wan a stejný počet do Belgie. Cena za čtyři drony a dvě řídící stanice (beze zbraní) dosahuje maximálně 600 milionů dolarů (13,5 miliardy Kč, 509 milionů euro). Další SkyGuardiany zamíří do Velké Británie (jako Protector RG Mk.1) a Austrálie.

DSCA připouští, což není příliš časté, že prodej F-35A a SkyGuradianů do SAE změní základní vojenskou rovnováhu v regionu (samozřejmě na kýženou stranu) a zároveň podpoří „zahraniční politiku a národní bezpečnost USA, protože pomáhá zlepšit bezpečnost důležitého regionálního partnera.“ Skutečně není příliš těžké usoudit, že prodej takového množství zbraní udělá ze SAE regionální vojenskou velmoc.

Zdroj: Opex360The DriveForbesEURO-SDMilMag

Nahlásit chybu v článku


Související články

ERA na letišti Fujairah v Arabských emirátech

Letištní systém ERA, který sleduje provoz na letišti ve městě Fujairah v Emirátech, je první systém ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Spojené arabské emiráty nakoupí vrtulníky Chinook a zachrání americká pracovní místa

Plán na prodej deseti těžkých nákladních helikoptér CH-47F Chinook do Spojených arabských emirátů ...

F-35 pro Spojené arabské emiráty s pákistánskými piloty?

Prvním arabským uživatelem víceúčelových nadzvukových taktických stealth letadel F-35A Lightning II ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Pepe81
  22:06 16.11.2020

  Macronův boj s islamismem nikam nevede. V Česku to migranti nenávidí, říká Pelikán | KAPITOLA | Televize Seznam - ...Zobrazit celý příspěvek

  Macronův boj s islamismem nikam nevede. V Česku to migranti nenávidí, říká Pelikán | KAPITOLA | Televize Seznam - https://www.televizeseznam.cz/... Skrýt celý příspěvek

  • Pepe81
   22:20 16.11.2020

   Snad, až dojde v určité době k užití a prodeji - ropa, ( myslim vse od benzinu k plastum) ty zbraně budou zastaralé.

   Snad.

   Snad, až dojde v určité době k užití a prodeji - ropa, ( myslim vse od benzinu k plastum) ty zbraně budou zastaralé.

   Snad.

   • Pepe81
    22:27 16.11.2020

    Prodej technologii islamskym statum je spatne.

    Prodej technologii islamskym statum je spatne.

    • Pepe81
     23:02 16.11.2020

     Vlastni 1/4 sveta, ale budou casy, kdy budou vlastnit ne 1/4 , ale 1/8 pak 1/16 a tak dal.
     Porostou jak SSSR

     Vlastni 1/4 sveta, ale budou casy, kdy budou vlastnit ne 1/4 , ale 1/8 pak 1/16 a tak dal.
     Porostou jak SSSR

 • memo
  01:29 15.11.2020

  Ty Američani jsou opravdu komedianti. Tak Turecku F35 odmítli prodat, kvůli S400. A teď to prodají SAE, kde s tím budou učit létat Pákistánce. Asi jim nestačilo to jak Pákistán ...Zobrazit celý příspěvek

  Ty Američani jsou opravdu komedianti. Tak Turecku F35 odmítli prodat, kvůli S400. A teď to prodají SAE, kde s tím budou učit létat Pákistánce. Asi jim nestačilo to jak Pákistán naložil s vrakem stealth Blackhawku po likvidaci Usámu Bin Ladina. K veliké radosti ČLR. A nebo jak odmítli prodat F22 Japonsku. Tedy vlastně klíčovému spojenci. Naštěstí jsou Japonci docela dost technologický soběstační a mají vlastní vývoj stealth.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   17:58 15.11.2020

   A? Oni ty pakistánci mají nějaké čínské nebo ruské radiolokátory, které by mohli nacvičit proti F-35?

   Anebo jen věci nerozumíte a hledáte jakýkoli důvod, proč si do USA kopnout?

   A? Oni ty pakistánci mají nějaké čínské nebo ruské radiolokátory, které by mohli nacvičit proti F-35?

   Anebo jen věci nerozumíte a hledáte jakýkoli důvod, proč si do USA kopnout?

   • satai
    08:09 16.11.2020

    Vzhledem k tomu, jak je Pakistan v posteli s Cinou, tak cekam ze cokoli, co budou vedet, se za par dnu dozvi i Peking. Coz neni malo.

    Vzhledem k tomu, jak je Pakistan v posteli s Cinou, tak cekam ze cokoli, co budou vedet, se za par dnu dozvi i Peking. Coz neni malo.

    • logik
     13:13 16.11.2020

     To sice možná jo - i když bych čekal, že SAE bude piloty prověřovat, nebude chtít si u USA pokazit pověst - ale informace, které může o letadle získat pilot, budou dosti veřejně ...Zobrazit celý příspěvek

     To sice možná jo - i když bych čekal, že SAE bude piloty prověřovat, nebude chtít si u USA pokazit pověst - ale informace, které může o letadle získat pilot, budou dosti veřejně známé. F-35 už teď létá tolik, že základní výkony letadla budou veřejným tajemstvím.

     To, co se "nechce" je především možnost trénování ruských radarů a systémů PVO. A to pakistánskej pilot, i třeba s čínskou štenicí za uchem, jednoduše neudělá.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   21:14 15.11.2020

   Japonsko ale před pár lety dostalo nabídku na F-22 s technologií z F-35. Jen ta cena byla hodně mimo jejich možnosti. Vlastně dostali i nabídku na upravenou YF-23.

   Japonsko ale před pár lety dostalo nabídku na F-22 s technologií z F-35. Jen ta cena byla hodně mimo jejich možnosti. Vlastně dostali i nabídku na upravenou YF-23.

 • danny
  14:40 13.11.2020

  Nevím, osobně v případě SAE moc problém nevidím. Určitě nedostanou konfiguraci, která by ohrožovala americkou nebo izraelskou dominanci v oblasti. Další slušná pojistka je v ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, osobně v případě SAE moc problém nevidím. Určitě nedostanou konfiguraci, která by ohrožovala americkou nebo izraelskou dominanci v oblasti. Další slušná pojistka je v omezeném množství dodané výzbroje a náhradních dílů. SAE určitě nepatří k zemím, které by měly kapacity pro reverzní inženýrství a provozování takových systémů bez podpory dodavatele, případně nějaké modifikace pro nepodporované užití. A riziko úniku hardware k nežádoucímu uživateli si taky moc představit nedokážu. Ze solventních zákazníků mi připadají jako jedny z nejspolehlivějších.
  Ano, nějaká podpora terorismu, ale to jsou většinou soukromé osoby, angažmá v Sýrii, Libyi a podobně ano, ale to jsou spíš snahy o šíření ekonomického vlivu v rámci snižování závislosti na příjmech z ropy. Nejsem si vědom, že by to nějak přímo souviselo se snahou o šíření státní ideologie, jako je to např. v případě Saudské Arábie. Jestli se pletu, díky za korekci.Skrýt celý příspěvek

 • infi
  12:57 13.11.2020

  Hmm a co ten rozpusteny novinar v kyseline na Istanbulskem konzulatu? Na toho se rychle zapomnelo :-) Nevim jestli "narod" ktery verejne kamenuje a popravuje sve obcany by mel mit ...Zobrazit celý příspěvek

  Hmm a co ten rozpusteny novinar v kyseline na Istanbulskem konzulatu? Na toho se rychle zapomnelo :-) Nevim jestli "narod" ktery verejne kamenuje a popravuje sve obcany by mel mit pristup k technologiim zapadniho sveta... meli by mit technik z roku, ve kterem se nachazi jejich civilizace :-) Tedy neco tesne pred vynalezem strelneho prachu...Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   13:04 13.11.2020

   Co to má společného s Emirátama?

   Co to má společného s Emirátama?

   • infi
    13:16 13.11.2020

    To je dobrá otázka...samozřejmě nic :-) Neustále je pletu...

    To je dobrá otázka...samozřejmě nic :-) Neustále je pletu...

    • Miroslav
     15:24 13.11.2020

     - Toť. Pořád to ukazujou v televizi, že se tady perou.
     - To je Irák a Irán. Tady jsme v Itálii.
     - To je jedno, to je taky od i.

     - Toť. Pořád to ukazujou v televizi, že se tady perou.
     - To je Irák a Irán. Tady jsme v Itálii.
     - To je jedno, to je taky od i.

   • Pepe81
    22:39 16.11.2020

    Vladu rodin a popravu na objednavku.

    Vladu rodin a popravu na objednavku.

 • Iruka
  11:44 13.11.2020

  Kdo bude všechnu tuhle techniku obsluhovat?

  Kdo bude všechnu tuhle techniku obsluhovat?

  • CerVus
   12:01 13.11.2020

   Pákistánci. Stejně jako drtivou většinu letadel SAE.

   Pákistánci. Stejně jako drtivou většinu letadel SAE.

 • CerVus
  17:13 12.11.2020

  V Izraeli včera přistála experimentální verze F-35 která má složit k vývoji vlastních elektronických a zbraňových systémů pro tyto stroje čistě v režii IAF. Stejně jako tomu bylo u ...Zobrazit celý příspěvek

  V Izraeli včera přistála experimentální verze F-35 která má složit k vývoji vlastních elektronických a zbraňových systémů pro tyto stroje čistě v režii IAF. Stejně jako tomu bylo u F-16 a 15. Do teď měli povolené jen SW úpravy.
  Třeba to nějak souvisí s prodejem F-35 do SAE.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   14:42 13.11.2020

   To je moc zajímavá informace. A jsem hodně zvědavý na výsledek.

   To je moc zajímavá informace. A jsem hodně zvědavý na výsledek.

   • logik
    19:27 13.11.2020

    Výsledek se zcela jistě dovíme, jak už bývá u velmi sdílného Izraelského letectva zvykem :-)

    Výsledek se zcela jistě dovíme, jak už bývá u velmi sdílného Izraelského letectva zvykem :-)

  • CerVus
   11:41 15.11.2020

   Prý nemají plný přístup k letounu, ale je v plánu implementace Izraelských zbraní, nahrazení průzkumných a zaměřovacích senzorů a systémů pro elektronický boj, přidání konformních ...Zobrazit celý příspěvek

   Prý nemají plný přístup k letounu, ale je v plánu implementace Izraelských zbraní, nahrazení průzkumných a zaměřovacích senzorů a systémů pro elektronický boj, přidání konformních nádrží. To letadlo bylo jedním z těch dodaných v srpnu a od té doby procházelo úpravami. Bylo vyrobeno dle požadavků Izraelců a USA si jich teď pár také chtějí vyrobit pro vlastní účely.

   Do budoucna plánují provozovat něco kolem 65 F-35I a stejný počet F-15X. Nečekají, že "stealth" u F-35 bude moc dlouho fungovat a víc se chtějí spoléhat na EW výbavu letounu. S tím už mají zkušenosti z F-16I.

   Oni určitě spoléhají na to, že díky vlastnímu HW, zbraním a zkušenostmi z užívání F-35 budou mít převahu nad zákaznickými verzemi F-35. Oni se údajně i liší schopnosti F-35 ve vlastnictví USA a těch, které mají spojenci vyjma Izraelské F-35I. Ta by měla být rovnocenná.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    17:59 15.11.2020

    To o tom lišení schopností máš odkud?

    To o tom lišení schopností máš odkud?

    • CerVus
     21:30 15.11.2020

     To psali přímo na webu toho Izraelského vývojového centra. Něco ve smyslu, že jen jejich verze je srovnatelná s těmi, kterými disponují Američani. Každopádně jsem raději psal ...Zobrazit celý příspěvek

     To psali přímo na webu toho Izraelského vývojového centra. Něco ve smyslu, že jen jejich verze je srovnatelná s těmi, kterými disponují Američani. Každopádně jsem raději psal "údajně". Izraelci moc dobře vědí, že ty články čte i protivník a informační válka je také válka.
     Ono to vlastně může mít i celkem jednoduché vysvětlení. Izraelské F-35I jsou pár měsíců staré. Kolika jiným zemím byly dodány kusy téhle série?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:16 16.11.2020

      Jako co by mne nepřekvapovalo by bylo, kdyby USA neposílali všem stejnou knihovnu hrozeb. Takže by jejich F-35 byly schopné detekovat cizí F-35 o něco dřív. Naopak bych opravdu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jako co by mne nepřekvapovalo by bylo, kdyby USA neposílali všem stejnou knihovnu hrozeb. Takže by jejich F-35 byly schopné detekovat cizí F-35 o něco dřív.
      Naopak bych opravdu nečekal, kdyby se ta letadla nějak lišila HW. To by byla ve výsledku "noční můra" pro upgrady.
      Ale to je jen čistá spekulace.Skrýt celý příspěvek

 • Josse
  15:41 12.11.2020

  Takže místo státního schodku, který vznikl s vymluvou na kovid, jsme mohli mit 50x F35, 18x MQ-9B a "masivní balíček" výzbroje pro ně...

  Takže místo státního schodku, který vznikl s vymluvou na kovid, jsme mohli mit 50x F35, 18x MQ-9B a "masivní balíček" výzbroje pro ně...

 • otecko
  13:25 12.11.2020

  Zajímala by mne míra "nadšení" Izraele z tohoto obchodu....

  Zajímala by mne míra "nadšení" Izraele z tohoto obchodu....

  • Miroslav
   13:52 12.11.2020

   Nemyslím si, že by to Izrael malo znepokojovať. Naopak, je to ďalšie oslabenie Iránu ako tradičného izraelského nepriateľa

   Nemyslím si, že by to Izrael malo znepokojovať. Naopak, je to ďalšie oslabenie Iránu ako tradičného izraelského nepriateľa

  • dusan
   13:55 12.11.2020

   To "ohrozenie" Izraela zo strany jeho arabských susedov je už dávno prekonaná história .... reálne hrozil zánik Izraela naposledy v roku 1948 ... odvtedy má vojensky navrch a ...Zobrazit celý příspěvek

   To "ohrozenie" Izraela zo strany jeho arabských susedov je už dávno prekonaná história .... reálne hrozil zánik Izraela naposledy v roku 1948 ... odvtedy má vojensky navrch a politicky tiež nikdy netvorili okolité arabské štáty jednoliatu protiizraelskú frontu a ich rétorika bola skôr o domácom publiku ..... reálne už dávno Izrael nerieši nejakú hrozbu svojho zániku a najväčšia bezpečnostná hrozba pre židovský štát sú skôr niektoré radikálne ultrakonezravatívne židovské komunity, kde mnoho "svätých" stále neuznáva štát Izrael !!!!Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    16:19 12.11.2020

    Súhlasím. Prakticky jedinou krajinou v regióne ktorá má otvorený problém s Izraelom je Irán. Počas druhej vojny v Perzskom zálive Saddam vypálil rakety na Izrael lebo veril, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Súhlasím. Prakticky jedinou krajinou v regióne ktorá má otvorený problém s Izraelom je Irán.

    Počas druhej vojny v Perzskom zálive Saddam vypálil rakety na Izrael lebo veril, že arabské krajiny budú mať problém stáť po boku Izraela proti Iraku ale mýlil sa. Žiadneho spojenca nenašielSkrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:49 12.11.2020

     zapomněl jsi ovšem dodat tu druhou část, a to tu, že americká diplomacie ukecala Izrael, aby si Iráku nevšímal, a to výměnou za okamžité rozmístění Patriotů na území Izraele. ...Zobrazit celý příspěvek

     zapomněl jsi ovšem dodat tu druhou část, a to tu, že americká diplomacie ukecala Izrael, aby si Iráku nevšímal, a to výměnou za okamžité rozmístění Patriotů na území Izraele. Historici popisují ony diplomatická jednání jako velmi složité a emotivní.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      18:04 12.11.2020

      Nezabudol. Z môjho pohľadu to nemá výpovednú hodnotu o tom, aké vzťahy mal Izrael a ostatné arabské krajiny v proriirackej koalícii. Bol to skôr záujem USA aby Izraelská odveta ...Zobrazit celý příspěvek

      Nezabudol. Z môjho pohľadu to nemá výpovednú hodnotu o tom, aké vzťahy mal Izrael a ostatné arabské krajiny v proriirackej koalícii. Bol to skôr záujem USA aby Izraelská odveta nekoordinovaná so spojencami nenabúravala koncepciu bojových operácií koalície. Konieckoncov Izrael sa na tejto operácii podieľal a mnoho diplomatov ale aj historikov to hodnotí ako prelomovú a vôbec prvú spoluprácu Izraela s arabskými krajinamiSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:17 12.11.2020

      Jenže Izrael se v tom angažoval na zpravodajské úrovni . A tam pro něj nebyla spolupráce s muslimskými státy nic nového. Viz. Válka Irák - Írán, kde Izrael podporoval Írán. A v té ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže Izrael se v tom angažoval na zpravodajské úrovni . A tam pro něj nebyla spolupráce s muslimskými státy nic nového. Viz. Válka Irák - Írán, kde Izrael podporoval Írán. A v té době nikdo nevěděl jak by Arabové zareagovali, když by se Izrael angažoval otevřené. Proto byl Izrael pod tlakem, aby se zachoval klidně.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    16:56 12.11.2020

    Onu technologickou převahu má až od sedmdesátých let, a klid má především díky mírové smlouvě s Egyptem.

    Onu technologickou převahu má až od sedmdesátých let, a klid má především díky mírové smlouvě s Egyptem.

    • dusan
     22:35 12.11.2020

     Izraelská armáda mala VŽDY navrch čo sa týka kvality armády. Už v roku 1948 mala veľa skúsených dôstojníkov z 2.SV a tento svoj náskok rýchlo zvyšovala. Židovský štát si však ...Zobrazit celý příspěvek

     Izraelská armáda mala VŽDY navrch čo sa týka kvality armády. Už v roku 1948 mala veľa skúsených dôstojníkov z 2.SV a tento svoj náskok rýchlo zvyšovala.

     Židovský štát si však potrpí na svoj "boj o holú existenciu" a je to asi taká pravda, ako to, že "Slováci sú holubičí národ" .....

     Keď si pozrieme vojny Izraela, tak zistíme, že viac bol agresorom ako tým čo sa "musel" brániť a i to by sme mohli dlho diskutovať o tom "bránení" ....

     Rok 1956, rok 1967, rok 1982, 2006 Izrael bol v pozícií útočníka, v roku 1973 sa síce bránil .... ale na dobytých územiach ...

     Ja síce chápem, že je nám židovská kultúra bližšia ... ale na začiatok by sme si mali priznať, že ak niekto ohrozoval v minulosti židovskú komunitu tak to boli hlavne kresťania .... a hlavne tí "naši" z nášho kontinentu .....

     Nejaký Irán, či dnešné arabské štáty sú len bezvýznamnou epizódou .... akurát my ich vnímame citlivejšie ... lebo je to náš svet ...Skrýt celý příspěvek

   • balm
    19:27 13.11.2020

    Zapomínáte, že eliminovali riziko především vlastním úsilím a hrozba zániku hrozila i v 21. století. Hrozby a ohrožení jsou neustálé, jen o tom nepíší noviny. Některé vyřeší ...Zobrazit celý příspěvek

    Zapomínáte, že eliminovali riziko především vlastním úsilím a hrozba zániku hrozila i v 21. století. Hrozby a ohrožení jsou neustálé, jen o tom nepíší noviny. Některé vyřeší "šťastná nehoda", jindy pošlou Sajerek Matkal, nebo Ha-patišm.

    Říká Vám něco jméno (pro příklad) gen. Mohammed Suleiman? Nejmocnější muž v Sýrii, věrný podporovatel nejvyšších špiček Hizballáhu, Iránu ... a shodou okolností duchovní otec a hlavní strůjce syrského atomového programu (ve spolupráci s KLDR).

    Uvádím takový příklad, který je dostatečně provařený a známý.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:04 12.11.2020

   otecko
   nadšení nebudou nikdy, ale SAE na tom nejsou jako turek, který nedávno vypustil z makovice větu o tom, že Jeruzalém je turecký.

   otecko
   nadšení nebudou nikdy, ale SAE na tom nejsou jako turek, který nedávno vypustil z makovice větu o tom, že Jeruzalém je turecký.

 • Lukash
  13:20 12.11.2020

  No osobne by som bol opatrnejsi na ich mieste. Aj Iran bol svojho casu velky kamarat a dostal spickove F14 a stacila revolucia a boli v rukach nepriatela. No ved uvidime....

  No osobne by som bol opatrnejsi na ich mieste. Aj Iran bol svojho casu velky kamarat a dostal spickove F14 a stacila revolucia a boli v rukach nepriatela. No ved uvidime....

  • Sanyo
   17:10 12.11.2020

   Tak tak, škoda že jeden z nejrozumnějších komentářů tady je absolutně přehlížen. SAE je teď prostě kámoš, tak proč tam nenacpat to nej co máme. Už na arabském jaře bylo vidět jak ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak tak, škoda že jeden z nejrozumnějších komentářů tady je absolutně přehlížen. SAE je teď prostě kámoš, tak proč tam nenacpat to nej co máme. Už na arabském jaře bylo vidět jak se pol. systémy arabského světa mohou rychle měnit. I na Turecku.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   10:55 13.11.2020

   A Irán vtedy nebol veľký kamoš len s USA, ale i s Izraelom. Dokonca izraelské služby učili "efektívne" vypočúvať vtedajšiu pozíciu iránskou neslávne preslávenou tajnou službou ...Zobrazit celý příspěvek

   A Irán vtedy nebol veľký kamoš len s USA, ale i s Izraelom. Dokonca izraelské služby učili "efektívne" vypočúvať vtedajšiu pozíciu iránskou neslávne preslávenou tajnou službou SAVAK.

   Takže v mnohých prípadoch nie je za nenávisťou k Izraelu len ideológia ... ale i konkrétne skúsenosti brutálne vypočúvanej vtedajšej opozície ... ktorá je dnes pri moci ... takže svet nie je čierno-biely.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:49 13.11.2020

    Navíc se dost často opomíjí, že ostrá slova z Íránu zaznívají obvykle v reakci na to, že jim Mossad odpálí nějakého profesora fyziky nebo za podezřelých okolností vyletí do vzduchu ...Zobrazit celý příspěvek

    Navíc se dost často opomíjí, že ostrá slova z Íránu zaznívají obvykle v reakci na to, že jim Mossad odpálí nějakého profesora fyziky nebo za podezřelých okolností vyletí do vzduchu klíčová infrastruktura. Případně když v rámci rozhodné předvolební rétoriky někdo z izraelských špiček probírá v televizi, jak by to chtělo s tím Íránem preventivně zatočit. To se pak ajatoláhové obvykle rozvášní.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:38 13.11.2020

     Nevymejšlej si. Irán má dlouhodobě explicitně nepřátelnský postoj k Izraeli, ať už Izrael zrovna provokuje, či nikoli.

     Nevymejšlej si. Irán má dlouhodobě explicitně nepřátelnský postoj k Izraeli, ať už Izrael zrovna provokuje, či nikoli.

     • danny
      14:54 13.11.2020

      logiku, můžeš mi říct, v čem si vymýšlím? Rozporuješ silně protiiránskou rétoriku Izraele? Tvrdíš, že k žádným atentátům nedocházelo? Nebo že na ně Íránci reagovali nasraně? ...Zobrazit celý příspěvek

      logiku, můžeš mi říct, v čem si vymýšlím? Rozporuješ silně protiiránskou rétoriku Izraele? Tvrdíš, že k žádným atentátům nedocházelo? Nebo že na ně Íránci reagovali nasraně? Nepamatuješ si nedávnou sérii explozí a požárů na technologických a infrastrukturních zařízeních, která i západní média dávala do souvislosti s Mossadem? Nějak nevím, v čem si vymýšlím.

      Jinak to s tím explicitně nepřátelským postojem není až tak horké, jak si představuješ. A opravdu se týká určitého směru izraelské politiky, ne Židů, nebo občanů státu Izrael. Ale to je na delší diskusi. Osobně jsem se v Teheránu potkal se spokojenými a respektovanými členy místní židovské komunity, kteří mi vysvětlovali, proč s díky odmítají nabídky na přesídlení. A překvapivě s Izraelskými obchodníky, kteří se bez jakýchkoli obav pohybovali po ulicích a místních čajovnách, kde se setkávali s přátelským uvítáním. Svět je složitější...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      19:59 13.11.2020

      Rozporuju to, že by zdroj Íránského nepřátelství vůči Izraeli byl následek Izraelské verbální agrese, neboť zaměňuješ příčinu a následek. A rozporuju Tvé (imlicitní) tvrzení, že ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozporuju to, že by zdroj Íránského nepřátelství vůči Izraeli byl následek Izraelské verbální agrese, neboť zaměňuješ příčinu a následek.

      A rozporuju Tvé (imlicitní) tvrzení, že míra toho nepřátelství ze strany Izraele by byla srovnatelná s tím, jak vystupuje Írán vůču Izraeli.

      " A opravdu se týká určitého směru izraelské politiky, ne Židů, nebo občanů státu Izrael"
      Což je jednoznačná nepravda, vzhledem k tomu, že např. Hizballáh, který je prodlouženou rukou Íránu dlouhá léta zcela nepokrytě hlásal, že jeho cílem je vymazat Izrael z mapy. A doteď ten samý Hizballáh pořádá teroristické útoky proti Izraeli.

      "Ne Židů, nebo občanů státu Izrael..... Osobně jsem se v Teheránu potkal se spokojenými a respektovanými členy místní židovské komunity, "
      ????
      A? Tušíš, co to je rozdíl mezi státem a národností? Írán možná doma nechává svoji židovskou komunitu na pokoji, ale to nedokazuje ani zbla o tom, jaká je jeho politika vůči Izraeli.Skrýt celý příspěvek

 • Laci
  12:52 12.11.2020

  Hlavně že se mohli Američani málem posrat, když Francie měla dodat Rusku ty dvě výsadkový lodě Mistral, ale nevyzpytatelnej a nestabilní arabskej svět sami zásobujou všim ...Zobrazit celý příspěvek

  Hlavně že se mohli Američani málem posrat, když Francie měla dodat Rusku ty dvě výsadkový lodě Mistral, ale nevyzpytatelnej a nestabilní arabskej svět sami zásobujou všim možnym.
  No a co, že prodávaj sirky žhářům, hlavně že to sype, co?Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   13:20 12.11.2020

   USA by prodaly zbraně i Kimovi, kdyby měl čím zaplatit :)

   USA by prodaly zbraně i Kimovi, kdyby měl čím zaplatit :)

   • satai
    13:48 12.11.2020

    Neblabol.

    Neblabol.

    • faraonamumu
     15:17 12.11.2020

     Pokud vím, tak SAE nejsou úplně demokratická země, která by uznávala západní hodnoty. Je mi Vás trochu líto, že je Vaše slovní zásoba omezená na jedno slovo, ale třeba se časem ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud vím, tak SAE nejsou úplně demokratická země, která by uznávala západní hodnoty. Je mi Vás trochu líto, že je Vaše slovní zásoba omezená na jedno slovo, ale třeba se časem naučíte papouškovat i něco jiného :)Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:45 12.11.2020

      To nejsou, ale mezi SAE a Severní Koreou je ještě spoustu prostoru na ose: demokratický stát uznávající mezinárodní právo a nedemokratický stát mezinárodní právo ...Zobrazit celý příspěvek

      To nejsou, ale mezi SAE a Severní Koreou je ještě spoustu prostoru na ose: demokratický stát uznávající mezinárodní právo a nedemokratický stát mezinárodní právo neuznávající.

      Např. se tam vejde i Rusko, protože zatímco SAE žádný okolní stát nenapadla a neokradla, tak Rusko ano...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:53 12.11.2020

      Emiráty jsou země která má dobré vztahy s USA. Není tedy jediný důvod proč by jim neměli dodávat zbraně.

      Emiráty jsou země která má dobré vztahy s USA. Není tedy jediný důvod proč by jim neměli dodávat zbraně.

     • satai
      16:51 12.11.2020

      Jak moc ochotne jsou USA prodavat F-35 jsme videli u Turecka. Neni to zdaleka jenom otazka penez.

      Jak moc ochotne jsou USA prodavat F-35 jsme videli u Turecka. Neni to zdaleka jenom otazka penez.

     • flanker.jirka
      10:08 13.11.2020

      Satai
      Možná na to jde SAE od lesa, nejdříve F 35 a potom S 400 :-)

      Satai
      Možná na to jde SAE od lesa, nejdříve F 35 a potom S 400 :-)

     • satai
      12:07 13.11.2020

      No tak to jsem zvedavy, jak dlouho pak udrzi ty F-35 v prvotridnim stavu.

      No tak to jsem zvedavy, jak dlouho pak udrzi ty F-35 v prvotridnim stavu.

  • segal7
   13:23 12.11.2020

   Tak nevím o tom, že by SAE obsadilo a posléze si přivlastnilo kus sousedního státu a hlavně je to odměna za uznání Izraele a mírovou smlouvu s ním.

   Tak nevím o tom, že by SAE obsadilo a posléze si přivlastnilo kus sousedního státu a hlavně je to odměna za uznání Izraele a mírovou smlouvu s ním.

   • ZDENĚK Plesko
    14:42 12.11.2020

    SAE má svá jiná specifika co třeba podpora terorismu, pravo šaria atd.

    SAE má svá jiná specifika co třeba podpora terorismu, pravo šaria atd.

    • logik
     15:52 12.11.2020

     Furt lepší než Írán, kterého čile podporuje Rusko.... Anebo furt lepší - ve smyslu jaká je to hrozba pro okolní země - než Rusko samotné, viz segal7.

     Furt lepší než Írán, kterého čile podporuje Rusko.... Anebo furt lepší - ve smyslu jaká je to hrozba pro okolní země - než Rusko samotné, viz segal7.

     • Miroslav
      16:27 12.11.2020

      Rusko nejak zvlášť Irán nepodporuje. Načo aj? Keby Irán stál ako spojenec za to, tak už dávno majú povedzme ruské stíhačky. Ale Irán radšej repasuje 40 rokov staré mašiny. Dôvody ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusko nejak zvlášť Irán nepodporuje. Načo aj? Keby Irán stál ako spojenec za to, tak už dávno majú povedzme ruské stíhačky. Ale Irán radšej repasuje 40 rokov staré mašiny. Dôvody sú rôzne. Čo môže Irán ponúknuť Rusku? V každom prípade mne to nepríde ako spojenectvo.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      18:17 12.11.2020

      V Sýrii to jednoznačné spojenectví bylo. Možná z rozumu, ale to na tom nic nemění. Také Rusko pravidelně protestuje proti sankcím na Irán, proč by to dělali, kdyby nebyly ...Zobrazit celý příspěvek

      V Sýrii to jednoznačné spojenectví bylo. Možná z rozumu, ale to na tom nic nemění.

      Také Rusko pravidelně protestuje proti sankcím na Irán, proč by to dělali, kdyby nebyly spojenci? Z čistého altruismu a smyslu pro dodržování mezinárodního práva? :-)

      Viz např.:
      https://tass.com/politics/1134... Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:14 13.11.2020

      Proč by proti sankcím z USA nemohl někdo protestovat? Protože Vám se to nelíbí? USA se chovají úplně stejně jako ostatní bastardi a sankce na sebe samé neuvali. Kolik zemi Iran ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč by proti sankcím z USA nemohl někdo protestovat? Protože Vám se to nelíbí?
      USA se chovají úplně stejně jako ostatní bastardi a sankce na sebe samé neuvali. Kolik zemi Iran napadl a zlikvidoval? To že její jinou barvu neznamená, že na to nemají právo. I když jsou to magoři. Jde jen o prachy a o zdroje. Řeči o demokracii zabírají jen na vás.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      10:27 13.11.2020

      flanker: Stačí pozerať správy kde sa pravidelne objavujú najvyšší predstavitelia Iránu, ktorí vôbec nemajú problém povedať, že Izrael vymažú z mapy sveta. Nepoznám inú krajinu ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker: Stačí pozerať správy kde sa pravidelne objavujú najvyšší predstavitelia Iránu, ktorí vôbec nemajú problém povedať, že Izrael vymažú z mapy sveta. Nepoznám inú krajinu okrem Iránu a KĽDR ktorá by si také vyhlásenia dovolila verejne povedaťSkrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      11:36 13.11.2020

      Miroslav Rozhodně zde nechci bránit ajatolláhy, ale není to tam tak trochu vzájemný? Irán stabilně hrozí vymazáním Izraele z mapy, zatím co Izrael pravidelně hrozí preventivním ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav

      Rozhodně zde nechci bránit ajatolláhy, ale není to tam tak trochu vzájemný?
      Irán stabilně hrozí vymazáním Izraele z mapy, zatím co Izrael pravidelně hrozí preventivním (i jaderným) úderem, likviduje jim vědátorstvo kde může a očividně provádí i sabotáže/teroristické útoky.

      Ačkoliv jsem rozhodně proti jakémukoliv náboženskému fanatismu a fundamentalismu a Iránu bych příl sametovou změnu režimu, tak Izrael a Irán jsou ve výhrůžkách jeden za 18 a druhý bez dvou za dvacet...Skrýt celý příspěvek

     • danny
      11:54 13.11.2020

      logik: za protesty proti jednostranně vyhlášeným a vynucovaným extrateritoriálními sankcemi nejsou až tak sympatie k Íránu, ale pud sebezáchovy. Ony je poslední dobou USA vyhlašují ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: za protesty proti jednostranně vyhlášeným a vynucovaným extrateritoriálními sankcemi nejsou až tak sympatie k Íránu, ale pud sebezáchovy. Ony je poslední dobou USA vyhlašují tak dvakrát do týdne, a pokud Rus jeden týden odkýve sankce proti někomu jinému, příští týden se mu to vrátí.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:16 13.11.2020

      Miroslav: odkazuješ se na slavný výrok z r. 2005, který ke všemu nezazněl. Ahmadínežád tehdy citoval Chomeiního starší výrok z r. 1979. A ten byl navíc špatně přeložen a ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: odkazuješ se na slavný výrok z r. 2005, který ke všemu nezazněl. Ahmadínežád tehdy citoval Chomeiního starší výrok z r. 1979. A ten byl navíc špatně přeložen a překroucen. https://www.novinky.cz/zahrani...

      Íránští duchovní dlouhodobě tlačí filozofii, že existence Izraele je nelegální, protože uplatňuje etnické principy při omezování možnosti získat občanství. To lze získat na základě původu nebo místa narození. Ostatní obyvatelé mají pouze status trvalého pobytu (obyvatelstvo Golan, Východního Jeruzaléma atd...) bez občanských práv a šance na změnu statusu. Zákon o občanství a Zákon o návratu jsou koncipovány tak, aby nemohlo dojít ke změně etnického složení a značně omezil (zamezil) možnosti Palestinců, kteří na území žili před r. 1948 a jejich potomkům stát se občany státu, na jehož území pobývají.
      Těchto argumentů ajatoláhové používají pro tvrzení, že "Sionistický režim" nemá právní nárok na existenci a že jako nelegitimní útvar zanikne.Skrýt celý příspěvek

     • infi
      13:10 13.11.2020

      Miroslav: Nepoznas jinou krajinu? Opravdu? A co treba clen NATO Turecko, ktere verejne vyhrozuje dalsimu NATO clenu Recku vymazanim z mapy? To ti prijde zcela ok? nebo mene ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Nepoznas jinou krajinu? Opravdu? A co treba clen NATO Turecko, ktere verejne vyhrozuje dalsimu NATO clenu Recku vymazanim z mapy? To ti prijde zcela ok? nebo mene dulezite? Me to zajima mnohem vice, nez nejaci blazni v Iranu, ktere pro nas nepredstavuji zadne riziko...zijou si tam svym zivotem a nejsou invazivni.

      Podle me je pozice Iranu precenovana...Iran je rad, ze je rad (ma dost vnitrnich problemu). Vojenska technika z 60.let...Je to takova pr.el sveta ktera vetsinu planety absolutne nezajima. V podstate za posledniho pul roku jsem o Iranu ani neslysel. V podstate na nej prdi i Rusko, ktere je oznacovano jako spojenec, ale ve skutecnosti to tak neni.

      Jejich styl zivota je jaky je a je to jejich vec. Lidska prava jsou tam nejspise mnohem vetsi, nez v SAE...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:50 13.11.2020

      Miroslav: Tvrzení, že Rusko nedodává Íránu zbraně je mylné, viz např.: https://www.armadninoviny.cz/r... Flanker: Jasně - bojují ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: Tvrzení, že Rusko nedodává Íránu zbraně je mylné, viz např.:
      https://www.armadninoviny.cz/r...

      Flanker: Jasně - bojují spolu bok po boku, jeden brání druhého na poli diplomatickém, Rusko dodává do Íránu zbraně, ale né, vůbec nejsou spojenci, a všechno je jen náhoda....

      Infi: Ano, máš pravdu, Turecko se pomalu dostává do role států jako Severní Korea a Írán.... Takže ano, máš pravdu takovýchto necivilizovaných zemí je o trochu více, např. mezi ně patří i Rusko
      https://www.novinky.cz/zahrani...
      https://www.echo24.cz/a/wq8Jk/... Skrýt celý příspěvek

     • danny
      15:03 13.11.2020

      logik: tvoje "Furt lepší než Írán, kterého čile podporuje Rusko.... " je naprosto ukázkový příklad argumentace "ale v Americe zase bijou černochy":-D. Navíc excelentní off topic, ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: tvoje "Furt lepší než Írán, kterého čile podporuje Rusko.... " je naprosto ukázkový příklad argumentace "ale v Americe zase bijou černochy":-D. Navíc excelentní off topic, bo se v článku ani o Rusku, ani o Íránu fakt nepíše. O další zcestné argumentaci, že z neutrálního postoje a minoritního obchodního styku uděláš "čilou podporu" ani nemluvím.Skrýt celý příspěvek

     • Robaiz
      16:04 13.11.2020

      logik Odkaz na novinky plný "prý, údajně, možná....řekl Porošenko" To má vypovídající hodnotu rovnající se nule... odkaz na Echo, výňatek z článku, reakce Lavrova: "„Je ...Zobrazit celý příspěvek

      logik

      Odkaz na novinky plný "prý, údajně, možná....řekl Porošenko"
      To má vypovídající hodnotu rovnající se nule...

      odkaz na Echo, výňatek z článku, reakce Lavrova:
      "„Je samozřejmě věcí každého státu, aby si mohl rozhodnout o bezpečnostních otázkách. Musíte ale pochopit, že pokud se nějaké vojenské složky přiblíží ruským hranicím, budeme muset zasáhnout pomocí vojensko-technických prostředků. Není v tom nic osobního, je to jenom byznys,“ prohlásil Lavrov.

      Co je na tom jako k nepochopení? Hypoteticky, když RF začne budovat základnu v Mexiku na hranicích se státy, zůstane to ze strany US bez reakce? :D Ta tvoje rosof´óbie je už na diagnózu čéče...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      20:25 13.11.2020

      danny: " je naprosto ukázkový příklad argumentace "ale v Americe zase bijou černochy.... Navíc excelentní off topic" Koukám, že ses už za ta léta diskusí už něco naučil, ale naučil ...Zobrazit celý příspěvek

      danny:
      " je naprosto ukázkový příklad argumentace "ale v Americe zase bijou černochy.... Navíc excelentní off topic"
      Koukám, že ses už za ta léta diskusí už něco naučil, ale naučil ses to bohužel špatně :-)

      Odmítnout něco argumenty "ale v Americe zase bijou černochy" je případ, kdy člověk nepopírá, že je něco špatné, ale chce tu špatnost zakrýt tím, že začne poukazovat na jiné S VĚCÍ NESOUVISEJÍCÍ nesouvisející špatnosti.

      Ovšem můj argument (pravda, neformulovat jsem ho explicitně, holt jsem se dopustil podcenění toho, co jsi si chopný domyslet) zní: obchodování se zeměmi s takovouto mírou nedemokracie, pokud nikoho v okolí neohrožují, je v mezinárodní politice normální a tedy jde těžko kritizovat.

      Což dokládám tím, že dokonce za normální a nikoli špatné považujete i obchodování se zemí jako je Írán, kde se jednak porušují lidská práva podstatně více, než v SAE, a navíc se zemí, která je agresivní vůči svým sousedům.

      Takže se prostě mýlíš s tím, že případ obchodu Írán-Rusko s věcí nesouvisí. Souvisí, a to hned ze dvou důvodů:
      a) protože to ukazuje, že nepřistupujete k věci objektivně. Anebo snad tvrdíš, že Ruský zbraňový obchod s Íránem je odsouzeníhodný?
      b) souvisí, protože tu řešíme, kdy je ještě obchod akceptovatelný a kdy ne. Tedy vzít jako modelový případ jiný takovýto sporný obchod, abych si na něm "nakalibrovali kritéria" je naprosto korektní diskusní postup

      Robaiz:


      "Budeme muset zasáhnout pomocí vojensko-technických prostředků. Není v tom nic osobního, je to jenom byznys... Co je na tom jako k nepochopení? "
      Jestli nechápeš, že takovéto vyjádření se v diplomatické řeči chápe jako výhružka, tak se prosím (pro své dobro) nevyjadřuj k zahraničněpolitickým otázkám.

      "Hypoteticky, když RF začne budovat základnu v Mexiku na hranicích se státy, zůstane to ze strany US bez reakce? :D Ta tvoje rosof´óbie je už na diagnózu čéče..."
      Víš, ale on nikdo nebuduje základnu na hranici Ruska. Jen se prostě jedna země rozhoduje, jestli udělá alianci s jinou zemí. Vstoupení Švédska do NATO není nic, co by šlo jakkoli vyhodnotit proti jakémukoli státu. Tvoje paralela se základnou v Mexiku je tedy falešná.
      Sice tu mne označuješ za Rusofoba, ale ve skutečnosti jsi dokázal, že jste s Ruskem NATOfobové.

      PS: Tu základnu předpokládám explicitně zaměřenou proti USA, jinak proč by měli USA nějak reagovat, kdyby to byla např. základna pro potírání drogových kartelů, to by v USA kvitovali s povděkem.... protože nejsou paranoidní, ani nemají důvod stavět svoji zahraniční politiku na výhružkách, jako to dělá Rusko.

      a ad to údajně, možná....řekl Porošenko":
      Tak nevím, neumíš číst, nebo záměrně lžeš? Cituji:
      "Ve čtvrtečním vydání to napsal německý list Süddeutsche Zeitung s odvoláním na záznamy Evropské unie, které má redakce listu k dispozici."
      Tedy tvrzení je to podložené. A to údajně je tam proto, protože Ruská strana takováto vyjádření popírá.
      Ovšem vzhledem k tomu, že Ruská strana je velmi nedůvěryhodná (při lhaní co se týče oficiálních vyjádření o zahraničněpolitických otázkách jdou přistihnout podstatně častěji, než hlavy států EU), tak je naprosto racionální věřit v tomto Evropské straně a ne Rusku.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   14:04 12.11.2020

   Ale veď Rusko si miesto nedodaných Mistralov postavilo resp. stavia vlastné a lepšie, nie? Aspoň tak to tvrdili, že budú lepšie

   Ale veď Rusko si miesto nedodaných Mistralov postavilo resp. stavia vlastné a lepšie, nie? Aspoň tak to tvrdili, že budú lepšie

  • ZDENĚK Plesko
   14:39 12.11.2020

   Ano je to pokrytectví!!!!USA to to dělá docela často.

   Ano je to pokrytectví!!!!USA to to dělá docela často.

   • Scotty
    15:55 12.11.2020

    Co je na tom za pokrytectví?

    Co je na tom za pokrytectví?

   • Miroslav
    16:22 12.11.2020

    Je to čisto pragmatické rozhodnutie. Mať v oblasti lojálneho spojenca je vždy výhodou. Hlavne ak susedí s Iránom. Ty sa myslíš, že Rusko míňa miliardy v Sýrii a Venezuele lebo z ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to čisto pragmatické rozhodnutie. Mať v oblasti lojálneho spojenca je vždy výhodou. Hlavne ak susedí s Iránom. Ty sa myslíš, že Rusko míňa miliardy v Sýrii a Venezuele lebo z toho majú dobrý pocit? Mať kolóniu je jedným zo znakov mocnosti.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:48 12.11.2020

   To nedodání Mistralů mělo svůj důvod a zrovna SAE rozhodně nejsou nestabilní stát.

   To nedodání Mistralů mělo svůj důvod a zrovna SAE rozhodně nejsou nestabilní stát.

Načítám diskuzi...