Facka od reality: Západ nevyrobí dost dělostřelecké munice. Moskevská kolonizace Ukrajiny potrvá mnoho let

Facka od reality: Západ nevyrobí dost dělostřelecké munice. Moskevská kolonizace Ukrajiny potrvá mnoho let
Ukrajinský Archer / Defense of Ukraine (Zvětšit)

Ruská válka na Ukrajině se pomalu mění v opotřebovací dělostřelecký souboj, ve kterém materiálním nedostatkem postižená Ukrajina tahá za kratší konec provazu. Podle Financial Times je mezi ukrajinským jednotkami dělostřelecká munice na frontě na hubený příděl, zatímco ruské jednotky zesilují svoji relativní palebnou převahu. Zatímco během letní protiofenzívy Ukrajina střílela 8000 granátů denně, v posledních týdnech sotva čtvrtinu. [1]

Ukrajinské vítězství: 350 000 granátů ráže 155 milimetrů měsíčně

Munice je jednotkou směny ozbrojených konfliktů a dostupnost dělostřelecké munice je zcela klíčovým faktorem určujícím, která strana má v rusko-ukrajinské válce převahu. Ukrajina spotřebovává dva roky od začátku války dělostřeleckou munici stále ještě rychleji, než ji Západ dokáže vyrábět. Také Rusko žadoní o munici Severní Koreu, zatímco Západ žadoní na druhém konci poloostrova.

I když Ukrajině vždy nějaké množství dělostřelecké munice přiteče, její nedostatek má drastické dopady na bojišti. Na obou stranách konfliktu probíhá závod o výrobu dělostřelecké munice, Západ ale důležitost tohoto závodu zjevně nedokáže plně pochopit. Nejde jen o dělostřelecké granáty, ale také o nejrůznější neřízené / řízené střely všech myslitelných kategorií. Nicméně ve válce, kde více než dvě třetiny ztrát způsobuje dělostřelecká palba, vítězí strana s dělostřeleckou palebnou převahou.

Ukrajina spotřebuje západní roční produkci některých druhů munice za pouhý měsíc a běžné mírové objednávky menších zemí v řádu několika dní, v extrémních případech i za jedno odpoledne. To samozřejmě znamená problém: Západní sklady nejenže nejsou bezedné, ale jejich dno už bylo místy proraženo.

V březnu 2023 ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že Ukrajina spotřebuje v průměru 110 000 kusů střel ráže 155 milimetrů NATO měsíčně, americké odhady z léta loňského roku pak hovoří o 90 000[2]. To je však pouze jenom asi šestina reálně využitelné palebné kapacity ukrajinského dělostřelectva ráže 155 milimetrů. Ze Západu dodávané dělostřelectvo je tak z 80 % nevyužíváno.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Ukrajinu zachránilo dělostřelectvo a osmiletá příprava na ruskou invazi

Na Ukrajině se vede dělostřelecká válka. Karty jsou rozdány jasně – kdo bude mít více hlavní, více ...

PREMIUM Naváděcí zapalovače PGK vs. ruská dělostřelecká převaha

Americká firma Northrop Grumman úspěšně otestovala nový naváděcí zapalovač M1156 PGK-ER (Precision ...

PREMIUM Ukrajinské dělostřelectvo decimuje Rusy pomocí minových granátů RAAM

Rusové v minulých dnech a týdnech při útocích na ukrajinský Vuhledar utrpěli katastrofální ...

Raketomety pro Armádu ČR – možnosti posílení dělostřelecké palebné podpory

Válka na Ukrajině jednoznačně demonstrovala obrovskou důležitost dělostřelectva coby jedné ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.