FANG - revoluční přístup v konstrukci bojových vozidel

DARPA FANG
Foto: FANG je první vojenský program, při kterém je využitá tzv. moudrost davů / DARPA

Americká vojenská agentura DARPA uvádí v život revoluční přístup ve vývoji nových technologií – propojení maximálního počtu lidí na celé planetě, kteří budou společně pracovat na daném technologickém problému. Cílem není jen nalézt nejlepší možné technické řešení, ale také snížit cenu a čas nutný na vývoj zcela nové konstrukce.

Pilotní projekt využití „moudrostí davů“ (crowdsourcing) běží v rámci programu vývoje nového bojového pozemního vozidla FANG (Fast Adaptable Next-Generation Ground Vehicle). Cílem samozřejmě není, aby účastníci projektu vyvinuli vozidlo od A do Z, ale aby společně pracovali na dílčích technických problémech. Výsledkem má být zásadní zrychlení vývoje vozidla FANG při mnohem nižších finančních nákladech na vývoj.

Crowdsourcing (též wisdom of the crowd (moudrost davů)) je novotvar pro označení způsobu dělby práce, při které se úkol obvykle vykonávaný zaměstnanci nebo kontraktory v rámci outsourcingu zadá blíže nespecifikované skupině lidí jako všeobecná výzva. Například se veřejnost vyzve na spolupráci při vývoji nové technologie, uskutečnění designerské úlohy, zdokonalení algoritmů nebo při pomoci se zachycením, roztříděním a analýzou velkého objemu dat. Wikipedia

V prvním kole zadala DARPA zájemcům na zpracování návrh pohonného ústrojí budoucího vozidla.  Do „výzvy“ se přihlásilo 1000 lidí rozdělených v 200 týmech. Důležité je zmínit, že se lidé mezi sebou z drtivé většiny neznali a každý byl z jiné části Spojených států.

Účastnici při návrhu vozidla používali sadu počítačových konstrukčních nástrojů VehicleFORGE, vyvinutých speciálně pro program FANG na Vanderbilt University. Jde o speciální počítačovou „knihovnu součástek“, neboli pokročilý konstrukční CAD systém, jenž může vytvářet tisíce různých variant technických řešení.

Video: Názorná ukázka principu soutěže FANG / YouTubeSmyslem není na úkolu pracovat samostatně, ale se všemi účastníky, kteří při práci mohou navzájem využívat své poznatky, případně přijít s lepším řešením. Nejaktivnějšímu a nejúspěšnějšímu řešiteli pak systém přidělí největší skóre.

V prvním kole byl ohodnocen tým tři lidí, každý z jiné části USA. Za své technické řešení hnacího ústrojí vozidla FANG si „soutěžící“ rozdělili cenu 1 milión dolarů.

„Jsme velmi spokojení s kvalitou prací, které jsme obdrželi v průběhu soutěže. Zároveň jsme se hodně naučili o průběhu celého procesu,“ řekl armádní podplukovník Nathan Wiedenman, manažer programu FANG.

Připomeňme, že cílem programu FANG je vyvinout obojživelné bojové vozidlo ACV (Amphibious Combat Vehicle) pro potřeby americké námořní pěchoty. Stroj má nahradit letitá vozidla AAV (Assault Amphibious Vehicle), které američtí Mariňáci používají pro výsadky z moře.

Zdroj: Gizmag

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní průzkumný letoun MQ-4C Triton startuje

Americké námořnictvo se připravuje k prvnímu letu nového bezpilotního průzkumného letounu MQ-4C ...

Modernizace amerických karabin M4

V srpnu 2010 odsouhlasila americká armáda dvouetapový plán modernizace a náhrady karabin M4 a pušek ...

Německý obrněný transportér PMMC G5

Obrněné multifunkční vozidlo PMMC G5 je soukromou iniciativou německé firmy FFG. Prvně jsme mohli ...

Experti se zabývají BVP-2 v AČR

V úterý 30. dubna se uskutečnil v prostorech Generálního štábu Armády České republiky společný ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  15:26 09.05.2013

  Uplne prvni to ale neni, predtim takhle vyvijeli nejaky osobni terenak podobny humru.

  Uplne prvni to ale neni, predtim takhle vyvijeli nejaky osobni terenak podobny humru.

 • Jan Grohmann
  17:22 06.05.2013

  Čteme, čteme a znovu čteme. Ale holt někdy ty písmenka skáčou sem a tam. :)
  Každopádně děkujeme za rafinované upozornění.

  Čteme, čteme a znovu čteme. Ale holt někdy ty písmenka skáčou sem a tam. :)
  Každopádně děkujeme za rafinované upozornění.

 • RiMr
  16:41 06.05.2013

  "Pilotní projekt využití „modrostí davů“ "
  ...cožé!? to je jen pro pravičáky? :)

  kucí čtěte to po sobě... :)

  "Pilotní projekt využití „modrostí davů“ "
  ...cožé!? to je jen pro pravičáky? :)

  kucí čtěte to po sobě... :)