Fáze IIIA: Screener 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

Vojáci nastupují do vrtulníku Mi-171Š; větší foto / autor

Od pátku 11. května 2018 probíhá ve VVP Libavá cvičení Screener 2018 organizované a řízené 7. mechanizovanou brigádou „Dukelskou". Primárně je cvičení zaměřeno na výcvik průzkumných jednotek a příslušníků zpravodajského zabezpečení 7. mechanizované brigády, zahraničních partnerů a dalších jednotek zpravodajského zabezpečení útvarů pozemních sil.

Stejně jako v loňském roce probíhá první polovina cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá, v sobotu 19. května 2018 se pak cvičící jednotky na týden přesunou do Beskyd, kde bude probíhat další fáze. Během výcviku na Libavé mají významnou roli přiděleny dva manévrové prapory brigády, simulující „klasický" konflikt vysoké intenzity mezi dvěma znepřátelenými stranami.

 Díky tomu se v těchto dnech cvičení SCREENER 2018 účastní více jak 1600 vojáků s 290 kusy vojenské techniky. Pro srovnání, v loňském roce se cvičení účastnila necelá polovina vojáků současných počtů. Důvodem zapojení praporů je důraz na maximální realističnost výcviku prověřující činnost průzkumu a zpravodajského zabezpečení v průběhu konfliktu vysoké intenzity, ale také potřeba útvarů pozemních sil cvičit ve větších celcích než četa nebo rota a dosáhnout tak vyšší bojové připravenosti.


Manévrové jednotky, jimiž jsou 71. mechanizovaný prapor Hranice a 74. lehký motorizovaný prapor Bučovice procvičují primárně vedení obrany a útoku. Součinností s průzkumnými orgány a jejich štáby se zase zdokonalují v plánovacím procesu a systému velení a řízení v průběhu defenzivních a ofenzivních operací.

Vedle organických jednotek 7. mechanizované brigády je do cvičení zapojena více než dvacítka dalších útvarů Armády České republiky, aktivních záloh a průzkumníků dalších 4 zahraničních armád NATO a EU a národní gardy Spojených států Amerických.

 

Příslušník americké národní gardy; větší foto / autor

 

Seskok na padáku z vrtulníku Mi-171Š; větší foto / autorV uplynulých dnech obdržely průzkumné skupiny rozkaz nadřízeného s koordinačními instrukcemi, zpracovaly a vydaly vlastní bojové rozkazy a připravily se na zasazení. To proběhlo v neděli večer a také v průběhu pondělního dne, převážně prostřednictvím vrtulníků Mi-171Š slaněním nebo seskokem na padáku.

 

Rakouští průzkumníci využili svá lehká obrněná vozidla Iveco, bučovické skupiny průzkumnou verzi vozidla Pandur II a 72. mechanizovaný prapor průzkumníky zasadil na vozidlech BVP2 . Průzkumníci posléze zaujali pozorovací stanovišť, sledovali bojující manévrové prapory a analyzovali činnost obou bojujících stran. Tím svým velitelům vytvořili podmínky pro vytvoření detailního a realistického společného obrazu bojiště pro zajištění informační a taktické výhody nad nepřítelem.


Na rozdíl o loňského cvičení, kdy na Libavé ve stejném období zažili skutečně extrémní klimatické podmínky v podobě silných dešťů, sněžení a teplot pravidelně klesajících k nule, průzkumníkům i ostatním cvičícím počasí více přálo.

 

Vojáci při přesunu; větší foto / autor

 

Plánování operace nad modelem prostoru operace; větší foto / autor

 

Přesto před čtvrtečním večerním stažení nicméně opět silně zapršelo, aby nikomu nebylo líto, že nepromokl. Ihned po stažení průzkumníci uložili materiál a vydali se do stanů míst velení k vytěžení. Nad mapami detailně rozebrali svoji činnost, všechna pozorování.


V průběhu pátečního dne započal proces přesunu cvičení do obce Karolinka v chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde bude cvičení probíhat dalších sedm dní. Tentokrát již zhruba v třetinových počtech, s účastí okolo 500 vojáků, bez těžké techniky a s větším důrazem na prověření vzájemné spolupráce armády s integrovaným záchranným systémem a civilním prostředním všeobecně.

 

Plánováni na štábu; větší foto / autor
 

Zamaskovaný tank T-72; větší foto / autor

 

Redakčně upraveno (doplněny popisky fotek)

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. Schopnost přesunout vojska měla nejednou významný podíl na výsledku bitev. V následující úvaze nebudeme přesouvat celé brigády nebo divize. Dejme si ...

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o licenční výrobě zbraní České zbrojovky, včetně útočné pušky CZ BREN 2, v maďarské firmě Arzenál. České zbraně vyráběné v Maďarsku poputují především do ...

České JAS-39 Gripen zlepšují své operační schopnosti díky softwarovému upgradu

České letectvo úspěšně dokončilo upgrade své flotily stíhacích letounů Gripen na operační systém MS20. Tato aktualizace výrazně zlepšuje bojové a komunikační schopnosti letounu Gripen.

Český bitevník L-159 ALCA pro americký program OA-X

Generální ředitel Aero Vodochody Giuseppe Giordo nedávno v rozhovoru pro iDnes potvrdil zájem české firmy zúčastnit se programu amerického letectva OA-X. Aero chce americkému letectvu ve spojení s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!