Finsko: Jsme připraveni na válku s Ruskem

Finsko: Jsme připraveni na válku s Ruskem
Finsko vstupuje do NATO / depositphotos.com (Zvětšit)

Finové se na ruský útok připravují desítky let. V případě války jsou Finové odhodláni se bránit – řekl to velitel finských ozbrojených sil generál Timo Kivinen. Právě Finsko a Pobaltí se nyní cítí nejvíce ohrožené ruskými imperialistickými ambicemi.

Podle Vladimíra Putina svět vedený Spojenými státy končí a Rusko hodlá vytlačit Američany z Evropy na původní hranice před rokem 1989. Proto Moskva podmiňuje stažení NATO ze zemí střední a východní Evropy.

Takový vývoj hraniční evropské země, od Skandinávie až po Rumunsko, znepokojuje. A řada zemí je připravena se Rusku bránit se zbraní v ruce. Například do Aliance vstupující Finsko a také Pobaltí – tedy země, které se nyní cítí přímo a nejvíce ohrožené ruským imperialismem.

Finsko ve 40. letech 20. století s tehdejším Sovětským svazem vedlo dvě války. Finsko sice uhájilo svou nezávislost, ale Sovětský svaz Finsku ukradl 10 % území (s nerostnými zdroji) a zabil 100 000 obyvatel.

Kvůli Rusku si Finsko udržuje velmi silnou armádu. Do boje Finsko umí nasadit 280 000 vojáků a 870 000 rezervistů. V této skandinávské zemi nadále platí povinná vojenská služba, na obranu se vydává 2 % HDP a finské ozbrojené síly jsou skvěle vyzbrojeny a vycvičeny.

Země „tisíce jezer“ kupuje 64 letadel F-35A Lightning II. Právě F-35A jsou ústředním pilířem vojenských schopností NATO. Počet F-35A a velikost zásob letecké munice rozhodne o výsledku každé Aliancí vedené války. Finské ozbrojené síly mají také velmi silné dělostřelecké a raketové jednotky, letectvo má střely s plochou dráhou letu a Finové hodlají získat 2000 dronů (i české Primoco).

To vše se ve Finsku děje z jediného důvodu – kvůli ochotě Ruska měnit současný řád v Evropě pomocí vojenských prostředků.

„Systematicky jsme rozvíjeli naši vojenskou obranu právě pro tento typ války, která je [na Ukrajině] vedena, s masivním využitím palebné síly, obrněných sil a také letectva,“ řekl Kivinen pro zpravodajskou agenturu Reuters. „Ukrajina je [pro Rusko] tvrdým soustem. Stejně tvrdým soustem je i Finsko.“

Rozhodne ale vůle bojovat. A ta je o Finů velmi vysoká – více než 80 % Finů je ochotno podílet se na obraně země. „Nejdůležitější obranná linie je mezi ušima, jak v současnosti dokazuje válka na Ukrajině,“ řekl Kivinen.

Motivace bojovat, sebeobětování a ochota snášet ty nejtěžší útrapy jsou pravými důvody, proč se ukrajinská armáda úspěšně brání ruskému útoku. Zatímco ruští vojáci bojují za peníze, ukrajinští bojují za svůj národ, zemi a rodiny. Protože věc je pro Ukrajince velmi prostá, pokud Rusové vyhrají, žádná Ukrajina a ukrajinský národ nebude existovat. Jde o boj o přežití a ustoupit není kde.

Podle penzionovaného britského generálporučíka Sira Simona Mayalla „Ukrajina opakovaně ukázala, že potřebujete opravdu houževnaté mladé muže a ženy, kteří jsou připraveni stát v první linii a vystavit se obrovskému riziku.“

„Armáda je tady pro ochranu národa. A někdy to jsou války národa po boku se spojenci […] A není to o vybavení, ale je to étos a morální součást bojové síly, která motivuje vojáky zůstat v boji pod neuvěřitelným tlakem a nebezpečím a pokračovat v boji,“ uvedl Mayall a dodal, že se musíme vzdát našich zažitých představ, že na světě existují pouze rozumní lidé, kteří mají přirozený sklon dělat rozumné věci. Někdy se prostě domluvit nejde.

Podobné osudové otázky si kromě Finů kladou především obyvatelé Pobaltí. A také Poláci, kteří jsou zcela nepostradatelní pro obranu Pobaltí. Právě Pobaltí je nyní nejexponovanějším místem Aliance.

Situace v Pobaltí v posledních dnech nabrala novou dynamiku. Nejdříve Litva v souladu s rozhodnutím Evropské unie zakázala přepravu určitého typu zboží z Běloruska (Ruska) do Královce. To vyvolalo nevoli Ruska. V reakci je očekáváno cvičení ruských ozbrojených sil v Baltském moři nebo u litevských hranic.

Estonský ministr obrany Kalle Laanet zase upozornil na nedávný ruský simulovaný raketový útok na Estonsko. „Když Rusko provádí vojenská cvičení, ať už se jmenují jakkoli, obvykle cvičí útoky na jiné země. Rusko bohužel nacvičuje dobývání jiných zemí již dlouhou dobu. Není na tom nic divného,“ řekl Laanet.

Před týdnem ruský bojový vrtulník Mi-8 vstoupil na dvě minuty do estonského vzdušného prostoru. Vrtulník neměl letový plán, odpovídač byl vypnutý a neměl rádiové spojení s estonským řízením letového provozu. Důvod „náletu“ byl jasný – otestování estonské a alianční reakce.

Na eskalaci zareagovala Francie. Z noci 21. na 22. června 100 příslušníků 11. výsadkové brigády (1e Brigade Parachutiste) z A400M provedlo nečekaný výsadek v Estonsku. Francouzští výsadkáři se po výsadku přidali k estonské armádě a provedli „taktický manévr“. Operace nesla název Thunder Lynx.

Indrek Kannik, ředitel litevského Mezinárodního centra pro obranná studia ICDS (International Centre for Defence), ale této ruské provokaci podle svých slov nevěnoval příliš pozornosti, protože Rusové takové akce údajně provádějí několikrát do roka.

„Nyní, když nás čeká jedna z nejdůležitějších událostí, Summit NATO, musíme našim spojencům vysvětlit skutečnou situaci, náš pocit nebezpečí. Proto musíme mluvit o skutečné celkové bezpečnostní situaci. Musíme dát Italům, Španělům, a dokonce i Středoevropanům jasný obraz a pochopení toho, co se skutečně děje. Jaká je skutečná bezpečnostní situace a jaké hrozby na nás číhají,“ řekl Laanet.

Estonská premiérka Kaja Kallasová v rozhovoru pro The Financial Times kritizovala současné plány NATO na ochranu pobaltských států. Podle aliančních plánů může Estonsko zůstat pod ruskou okupací 180 dní, než bude osvobozeno. „Pokud porovnáme velikost Ukrajiny a pobaltských států, znamenalo by to totální zničení naší země a kultury. Ti, kdo byli v Tallinnu a znají naše staré město a jeho staletou historii, to vše by bylo vymazáno z mapy, včetně našich lidí, našeho národa,“ uvedla Kallas. Podle Kallas provedly ruské síly masakr v Buči 80 dní po zahájení invaze.

Estonská premiérka vola po nasazení 20 000 až 25 000 aliančních vojáků v každé pobaltské zemi. Kallas také zdůraznila, že Estonsko je největším zastáncem vstupu Finska a Švédska do NATO.

V současné době je možnost přímého ruského útoku na země NATO velmi nízká, protože Rusové jednoduše nemají kvůli válce na Ukrajině dost sil. Pokud ale Ukrajina padne, například po ruské mobilizaci, Rusko se nezastaví. A nastanou další Buče.

Řada zemí Evropy, především Skandinávie, střední, východní a jihovýchodní Evropy si proto pokládá otázku: „Bojovat nebo stát se ruskou kolonií?“ Země jako Ukrajina, Finsko a Pobaltí si již vybraly.

Zdroj: Reuters, Opex360, ERR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové finské korvety Pohjanmaa a historie střetu s Ruskem

Helsinky plánují nákup čtveřice nových korvet. Válečná plavidla postaví domácí loděnice. Jejich ...

Finsko zvyšuje vojenské výdaje o 50 %

Finsko v příštím roce o polovinu zvýší své vojenské výdaje. Dodatečné zdroje padnou téměř výhradně ...

PREMIUM Turecké veto pro Finsko a Švédsko: nedůstojný handl nebo chladná vypočítavost?

Navzdory původnímu plánu se Severoatlantická rada ve středu neshodla na přijetí Finska a Švédska do ...

Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco

České velvyslanectví v Helsinkách během několika měsíců a v rámci řady jednání postupně představilo ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  12:49 01.02.2023

  Erdogan bude teraz zrejme po Švédsku požadovať aj nejakú formu zákazu pálenia Koránu a tak... :
  https://twitter.com/SniperFell...

  Erdogan bude teraz zrejme po Švédsku požadovať aj nejakú formu zákazu pálenia Koránu a tak... :
  https://twitter.com/SniperFell...

 • PavolR
  20:57 29.01.2023

  Erdogan hovoril o možnosti schválenia vstupu Fínska, bez Švédska:
  https://www.sme.sk/minuta/2312...

  Erdogan hovoril o možnosti schválenia vstupu Fínska, bez Švédska:
  https://www.sme.sk/minuta/2312...

  • pjaro77
   20:34 30.01.2023

   Ako dlho sa ten zmrd bude s tým párať ?

   Ako dlho sa ten zmrd bude s tým párať ?

   • Ján Paliga
    22:58 30.01.2023

    Kým sa mu to doma nerozsype ekonomicky...

    Kým sa mu to doma nerozsype ekonomicky...

 • PavolR
  18:04 22.11.2022

  Maďarské hlasovanie o vstupe Fínska a Švédska do NATO má byť v úplne posledný tohtoročný rokovací deň parlamentu, 7. decembra, pretože vraj "dovtedy sa museli prerokúvať zákonné ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarské hlasovanie o vstupe Fínska a Švédska do NATO má byť v úplne posledný tohtoročný rokovací deň parlamentu, 7. decembra, pretože vraj "dovtedy sa museli prerokúvať zákonné zmeny požadované EU":
  https://mandiner.hu/cikk/20221... Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   20:46 22.11.2022

   Viktor vydiera....

   Viktor vydiera....

  • PavolR
   17:59 24.11.2022

   Dnešná snaha predsedov V4 posúriť ratifikáciu dopadla tak, že sa hlasovanie presúva na budúci rok ... ...Zobrazit celý příspěvek

   Dnešná snaha predsedov V4 posúriť ratifikáciu dopadla tak, že sa hlasovanie presúva na budúci rok ... :-/
   https://telex.hu/kulfold/2022/... Skrýt celý příspěvek

  • SYN_
   09:08 25.11.2022

   Normální člověk pokud nestíhá projednat zákony, přidá termíny. Však nemají "celozávodní dovolenou" že. Člověk co nechce ten hledá výmluvy...

   Normální člověk pokud nestíhá projednat zákony, přidá termíny. Však nemají "celozávodní dovolenou" že. Člověk co nechce ten hledá výmluvy...

 • PavolR
  22:19 30.09.2022

  Maďarská opozícia predloží v parlamente návrh na zaradenie hlasovania o ratifikácii vstupu Švédska a Fínska do NATO do programu: ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarská opozícia predloží v parlamente návrh na zaradenie hlasovania o ratifikácii vstupu Švédska a Fínska do NATO do programu:
  https://dkp-hu.translate.goog/... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:18 27.09.2022

  Slovensko schválilo vstup Švédska a Fínska do NATO - ostávajú už len Maďarsko a Turecko:
  https://spravy.rtvs.sk/2022/09...

  Slovensko schválilo vstup Švédska a Fínska do NATO - ostávajú už len Maďarsko a Turecko:
  https://spravy.rtvs.sk/2022/09...

 • J.Kolousek@post.cz
  21:14 27.06.2022

  Carl Gustaf Emil Mannerheim finský maršál pravil:"Svoboda národa,jestli má být trvalá,musí být vykoupena vlastním úsilím a krví svých synů"

  Carl Gustaf Emil Mannerheim finský maršál pravil:"Svoboda národa,jestli má být trvalá,musí být vykoupena vlastním úsilím a krví svých synů"

  • Ján Paliga
   15:41 28.06.2022

   Nedávno vyšli jeho pamäti. O mesiac sa ku mne dostanú na rad

   Nedávno vyšli jeho pamäti. O mesiac sa ku mne dostanú na rad

 • flanker.jirka
  12:36 25.06.2022

  Finská military parade 2022:
  pochodující jednotky a průlety letadel:
  https://www.youtube.com/watch?...
  průjezd techniky:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Finská military parade 2022:
  pochodující jednotky a průlety letadel:
  https://www.youtube.com/watch?...
  průjezd techniky:
  https://www.youtube.com/watch?...

 • greenBelt
  20:43 24.06.2022

  Přiřaditelností sil, jsou na vysoké úrovni, nicméně jsou tam nějaké slabé místa: Na tomto videu je docela dobře analyzován stav FIN armády. Klíčové rizikové body pro mě: - ...Zobrazit celý příspěvek

  Přiřaditelností sil, jsou na vysoké úrovni, nicméně jsou tam nějaké slabé místa:

  Na tomto videu je docela dobře analyzován stav FIN armády.

  Klíčové rizikové body pro mě:
  - možná neúměrně veliká část rozpočtu jde na F35
  - profesionálové jsou jenom malá část bojových sil
  - otázka je bojová síla neprofesionálů
  - relativně nízké útraty na údržbu, co může znamenat nízkou nasaditelnost techniky


  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
   21:36 24.06.2022

   O finské zalozaky bych se nebál, většina z nich je na mnohem lepší úrovni po stránce výzbroje i výcviku než absolutní většina “ruských profesionálů”. Motivace bojovat za svou zemi ...Zobrazit celý příspěvek

   O finské zalozaky bych se nebál, většina z nich je na mnohem lepší úrovni po stránce výzbroje i výcviku než absolutní většina “ruských profesionálů”. Motivace bojovat za svou zemi je také velmi vysoká - srovnatelná s naši První republikou a vojenská ani politická reprezentace nemá Beneše jako svůj vzor.Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    09:38 26.06.2022

    Ruští profesionálové jsou schopní provádět činnost jen do té míry jak jsou cvičeni. A když cvičí taktiku z roku 1945, tak je to marný, ... naštěstí pro nás. Systém výcviku a ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruští profesionálové jsou schopní provádět činnost jen do té míry jak jsou cvičeni. A když cvičí taktiku z roku 1945, tak je to marný, ... naštěstí pro nás.
    Systém výcviku a feedback z vlastních a cizích zkušeností je prostě k nezaplacení. To se při gerontním sovětském systému nezměnilo. Jediné v čem jsou schopni reagovat je letectvo, ale tam zase naráží na nedostatek sofistikované munice.Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   00:54 25.06.2022

   Finská armáda je na tom celkove hodně dobře a jelikož bude mít o 50% větší rozpočet, špatně na tom fakt nebude. A otázka vycvičenosti neprofesionálů? To řekl kolega nade mnou. ...Zobrazit celý příspěvek

   Finská armáda je na tom celkove hodně dobře a jelikož bude mít o 50% větší rozpočet, špatně na tom fakt nebude.
   A otázka vycvičenosti neprofesionálů? To řekl kolega nade mnou. Průměrnej ruskej profesionál muže finskejm brancům jenom tak závidět. Nicméně ty profesionální a ty nejelitnější ruský jednotky nám ukazujou, jak daleko za tím Kyjevem už jsou :)Skrýt celý příspěvek

  • Drobek
   17:02 25.06.2022

   Co se týče bojové síly neprofesionálů, tak bych se nebál. Rezervisté ve Finsku chodí poměrně často a dobrovolně na cvičení a jsou motivováni k obraně země. Dále nepodceňujme ...Zobrazit celý příspěvek

   Co se týče bojové síly neprofesionálů, tak bych se nebál. Rezervisté ve Finsku chodí poměrně často a dobrovolně na cvičení a jsou motivováni k obraně země.
   Dále nepodceňujme celkouvou připravenost Finské společnosti k obraně země. Od prvního vojáko po posledního civilisty. Pro Finskou společnost je obrana země proti Rusku záležitost národní hrdosti. Neznám žádnou jinou zemi v Evropě, která by tak soustavně pracovala na své obraně - to se nedá měřit % HDP na obranu. Určitě mají své slabé stránky, ale věřte že dělají dost aby Rusko za svoji případnou agresi zaplatilo.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    20:58 25.06.2022

    To co píšete je určitě pravda,jenom nevím která země by byla ochotna přinášet oběti jako Rusové a Ukrajinci. V Evropě snad jen Poláci.To,že v takovéto válce nelze bojovat beze ...Zobrazit celý příspěvek

    To co píšete je určitě pravda,jenom nevím která země by byla ochotna přinášet oběti jako Rusové a Ukrajinci.
    V Evropě snad jen Poláci.To,že v takovéto válce nelze bojovat beze ztrát snad pochopili všichni.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     10:20 26.06.2022

     Evidentně máš na mysli rusáckou oběť typu raději se nechat vyhodit než nastoupit na frontu na Ukrajině, jak to v poslední době činí příslušníci rosgvardie.

     Evidentně máš na mysli rusáckou oběť typu raději se nechat vyhodit než nastoupit na frontu na Ukrajině, jak to v poslední době činí příslušníci rosgvardie.

     • Tesil
      12:54 26.06.2022

      Evidentně mám na mysli žvanily,kteří místo toho aby hrdinně padli za blaho světové populace na Ukrajině prudí.

      Evidentně mám na mysli žvanily,kteří místo toho aby hrdinně padli za blaho světové populace na Ukrajině prudí.

     • Pavel 1
      15:50 26.06.2022

      Takovou míru sebekritiky, bych od tebe, žvanile, nečekal. Copak bojíš se role rusáckého kanonenfutru semletého v boji za lepší denacifikovanou společnost na Ukrajině.

      Takovou míru sebekritiky, bych od tebe, žvanile, nečekal. Copak bojíš se role rusáckého kanonenfutru semletého v boji za lepší denacifikovanou společnost na Ukrajině.

   • flanker.jirka
    11:59 26.06.2022

    Zajímavé je, že při svých výdajích a počtech nemají žádné bojové vrtulníky.

    Zajímavé je, že při svých výdajích a počtech nemají žádné bojové vrtulníky.

 • flanker.jirka
  19:22 24.06.2022

  Jeden z mála států, který je opravdu dlouhodobě připravován na obranu svého území. A potenciálně z nich bude možná cca třetí nebo čtvrtá nejsilnější armáda NATO v Evropě :-D

  Jeden z mála států, který je opravdu dlouhodobě připravován na obranu svého území. A potenciálně z nich bude možná cca třetí nebo čtvrtá nejsilnější armáda NATO v Evropě :-D

 • Jan Grohmann
  09:49 24.06.2022

  Stojí si za poslechnout. Popisuje řádění ruských vojáků na Ukrajině. Důvod, proč bojovat.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Stojí si za poslechnout. Popisuje řádění ruských vojáků na Ukrajině. Důvod, proč bojovat.
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Oliver
  01:25 24.06.2022

  tohle je jen vyhrocování situace a politické strašení. Nelze zaměňovat Rusko které si bere spíš tradice od carství s internacionálním SSSR které se snažilo integrovat všechny ...Zobrazit celý příspěvek

  tohle je jen vyhrocování situace a politické strašení. Nelze zaměňovat Rusko které si bere spíš tradice od carství s internacionálním SSSR které se snažilo integrovat všechny okolní státy pod socialismus a později ve výhledu komunismus.
  Zaujala mě věta o narušení evropského uspořádání - no pokud má jít že všechny státy k ruské hranici mělo asimilovat OTAN tak do toho Rusko hází vidle - pochopitelně. Nechtějí stát proti jednotné politicko-vojenské organizaci jako to bylo za Napoleona nebo Hitlera kdy to pro ně byla existenční hrozba.
  SSSR měl znak který symbolizoval globální aspiraci stejně jako USA které si symboliku podrželi a netají se tím že si chtějí podřídit zbytek světa. Naopak podle všeho Rusko chce bezpečné hranice, tedy nic co by zavánělo možností překvapivé invaze. Proto na každé rozšíření Aliance ke svým hranicím reagují čím dál víc alergicky.
  Finsko stojí stranou proto je právě divné proč takto reagují. Už dlouho nemají žádný spor a hranice je demilitarizována - prospěšné pro obě strany kdy nejsou třeba extra náklady na ochranu hodně dlouhé hranice.Skrýt celý příspěvek

  • LAMP
   04:08 24.06.2022

   "Naopak podle všeho Rusko chce bezpečné hranice, tedy nic co by zavánělo možností překvapivé invaze." Proč potom invaze na Ukrajinu? Ukrajinci do NATO nechtěli, velká většina byla ...Zobrazit celý příspěvek

   "Naopak podle všeho Rusko chce bezpečné hranice, tedy nic co by zavánělo možností překvapivé invaze."
   Proč potom invaze na Ukrajinu? Ukrajinci do NATO nechtěli, velká většina byla podle průzkumů proti dokonce i potom, co se stal Krym a Donbas. EU země jejich členství odmítalo. Přesto Rusko zaútočilo. Vstup Švédska a Finska je nyní jistý, což bylo předvídatelné a stalo by se i kdyby ruský blitzkrieg na Kyjev vyšel. Takže z hlediska zabránění expanze NATO mi to nedává moc smysl.

   Pravděpodobnější motivací je imho zásoba plynu na východě Ukrajiny, čímž by Ukrajina mohla nahradit Rusko na evropském trhu, což by pro Rusko bylo dost problémové. Ukrajina má podle US EIA třetí největší (zatím nalezené) zásoby plynu v Evropě po Rusku a Norsku.
   Navíc při získání zemědělské půdy by Rusko mělo vládu nad Evropou skrze plyn a nad Afrikou skrze obilí.Skrýt celý příspěvek

   • Ondra Mrklas
    10:10 24.06.2022

    Ať to ve 21. století zní sebešíleněji, tak Rusové tu válku začali, jen aby mohli ukazovat na mapě, že kde bývala Ukrajina je nyní Rusko. Nic ekonomického bych zatím nehledal, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ať to ve 21. století zní sebešíleněji, tak Rusové tu válku začali, jen aby mohli ukazovat na mapě, že kde bývala Ukrajina je nyní Rusko. Nic ekonomického bych zatím nehledal, protože je to dobrodružství stálo už takových peněz, že by jim invazi nezaplatilo ani kdyby měla Ukrajina více plynu než RuskoSkrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     14:16 24.06.2022

     Co vy víte, za pár století se na nás budou potomci dívat také jiným měřítkem a nikdo nevíme zda to 21. století budou hodnotit kladně nebo záporně.

     Co vy víte, za pár století se na nás budou potomci dívat také jiným měřítkem a nikdo nevíme zda to 21. století budou hodnotit kladně nebo záporně.

   • Oliver
    01:51 26.06.2022

    ukrajinci nemuseli, ale nový režim udržovaný anglosasy ano. Proto ta nová řeč z Ruska adresovaná Londýnu. Ví odkud jsou protiruské procesy řízeny. Ty řeči z UA mohly být nějaké dva ...Zobrazit celý příspěvek

    ukrajinci nemuseli, ale nový režim udržovaný anglosasy ano. Proto ta nová řeč z Ruska adresovaná Londýnu. Ví odkud jsou protiruské procesy řízeny. Ty řeči z UA mohly být nějaké dva tři roky nazpět k smíchu, ale bylo vidět že to myslí velice vážně. Arestovič ani nezastírá že ve finále jde o konkurenci jako ve vztahu Tachajwanu vs ČLR. Jenže UA je přecijen (byla) jiný kalibr než malý ostrov. Jenže co se jednou takto rozběhlo nezastaví, stejně jako kdysi v Německu kde protižidovská histerie a propaganda začala žít vlastním životem a tvůrci už měli málo prostředků na ovlivnění. Proto se na to dívám spíš jako na občanskou válku než mezinárodní konflikt a podoba Kuomintang vs komunisté je velice příhodná. Jde o jeden národ s rozdílnými dialekty a mnohdy i ta řeč nějak plynule splývá - viz suržik.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel 1
     10:24 26.06.2022

     Tak, tak, ty řeči, které tady předvádíš, jsou roky staré a pořád stejně k smíchu. O tom, že jsi řízený z kremlu, není pochyb.

     Tak, tak, ty řeči, které tady předvádíš, jsou roky staré a pořád stejně k smíchu. O tom, že jsi řízený z kremlu, není pochyb.

    • Ján Paliga
     21:50 26.06.2022

     A teraz tú o Jankovi Hraškovi....

     Revanšizmu sa ti zachcelo v Európe......

     A teraz tú o Jankovi Hraškovi....

     Revanšizmu sa ti zachcelo v Európe......

     • Misonek 76
      07:02 27.06.2022

      No a jeste ze jsme cesi :) protoze revansizmus zhati nasi vepri boubelati :)

      No a jeste ze jsme cesi :) protoze revansizmus zhati nasi vepri boubelati :)

  • Ján Paliga
   09:42 24.06.2022

   Aj Stalin sa "bál" Nemecka a "obával" sa útoku na ZSSR a preto si spoločne s nacistami zriadil spoločnú hranicu... :)

   Aj Stalin sa "bál" Nemecka a "obával" sa útoku na ZSSR a preto si spoločne s nacistami zriadil spoločnú hranicu... :)

  • markus223
   10:15 24.06.2022

   Jo no, reakce Finska je pravdu hodně velká záhada. Vůbec nevím proč tak reagují. Přitom s Ruskem nemají žádné špatné historické zkušenosti. :-)

   Jo no, reakce Finska je pravdu hodně velká záhada. Vůbec nevím proč tak reagují. Přitom s Ruskem nemají žádné špatné historické zkušenosti. :-)

   • Oliver
    02:03 26.06.2022

    a snad jo? Po vzniku Ruska velice korektní. Koukání na minulý režim je jak omýlaný pláč nad 68. Rusko nemá zájem na militarizaci další hranice která byla bezproblémová přes půl ...Zobrazit celý příspěvek

    a snad jo? Po vzniku Ruska velice korektní. Koukání na minulý režim je jak omýlaný pláč nad 68. Rusko nemá zájem na militarizaci další hranice která byla bezproblémová přes půl století pro obě strany.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     00:54 27.06.2022

     To neustále narušovanie vzdušného priestoru a výsostných vôd Ruskom už vyše 10 rokov sa ti zdá korektné?

     To neustále narušovanie vzdušného priestoru a výsostných vôd Ruskom už vyše 10 rokov sa ti zdá korektné?

    • markus223
     14:39 27.06.2022

     Jestli nemá zájem na militarizaci hranice s Finskem, tak neměli napadnout Ukrajinu. :-)

     Jestli nemá zájem na militarizaci hranice s Finskem, tak neměli napadnout Ukrajinu. :-)

  • Funin
   11:05 24.06.2022

   Tak nejdřív napíšeš, že Rusové vzhlíží k carství a ne k SSSR a pak se divíš, proč Finsko, které bylo 100 let součástí Ruského carství, reaguje jak reaguje.

   Tak nejdřív napíšeš, že Rusové vzhlíží k carství a ne k SSSR a pak se divíš, proč Finsko, které bylo 100 let součástí Ruského carství, reaguje jak reaguje.

  • JaHoDa
   11:27 24.06.2022

   "tohle je jen vyhrocování situace a politické strašení" naopak tohle je velice mírná ale logická reakce na ruskou invazi. Imho adekvátní reakce by byla taková, že NATO na UKR (a ...Zobrazit celý příspěvek

   "tohle je jen vyhrocování situace a politické strašení"

   naopak

   tohle je velice mírná ale logická reakce na ruskou invazi. Imho adekvátní reakce by byla taková, že NATO na UKR (a na základě pozvání prezidenta UKR) stanoví humanitární linii od severu k jihu, kterou bude dle možností, ale v pravidelných intervalech posouvat směrem na východ. Rus vždy bude mít čas postupně stahovat své jednotky až do úplného opuštění UKR území. Jednalo by se o speciální mírovou operaci, o válce s Ruskem nemůže být řeč.

   Vyhrocení situace by bylo, kdyby právě Finsko prohlásilo, že si hodlá vzít zpět svá původní území zabrané SSSR po Zimní válce.Skrýt celý příspěvek

  • Sunet
   13:12 24.06.2022

   Oliver> To, co jste napsal je demagogie největšího zrna. rusko, se kterým celá Evropa čile obchodovala, celé roky snižovala stavy svých armád, považovala NATO (pro vás OTAN) za ...Zobrazit celý příspěvek

   Oliver> To, co jste napsal je demagogie největšího zrna. rusko, se kterým celá Evropa čile obchodovala, celé roky snižovala stavy svých armád, považovala NATO (pro vás OTAN) za málem mrtvý spolek, muselo vědět, že z Evropy mu nehrozí žádné nebezpečí. Ani Finsko nemělo v nejmenším zájem vstupovat do NATA, to samé Švedsko.
   Vše, co vidíme nyní je reakce za zvířecí najezd na zemi, kterou chce vyplenit, pozabijet či odsunout původní obyvatelstvo a zase pár let žít z naloupených statků a potom, co se lup mine jít zase vyplenit dalšího souseda. Už si konečně sundejtebz očí růžové brýle a přijměte současná fakta!Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:47 24.06.2022

   tradice od carství, a viděl jsi mapu, kde byla tehdy Varšava nebo i Finsko ? Pak je tvůj příspěvek zbytečný, resp. víme, co je cílem Ruska a proč jej zastavit co nejdřív.

   tradice od carství, a viděl jsi mapu, kde byla tehdy Varšava nebo i Finsko ? Pak je tvůj příspěvek zbytečný, resp. víme, co je cílem Ruska a proč jej zastavit co nejdřív.

 • Hyena
  16:14 23.06.2022

  Pred rokom by mozno Rusi mali sancu, teraz nemaju zdroje na druhy front. Vie to kazdy.

  Pred rokom by mozno Rusi mali sancu, teraz nemaju zdroje na druhy front. Vie to kazdy.

  • Pirat49
   20:58 23.06.2022

   Vies to ty ,ja kazdy zo stipkou zdraveho rozumu a pristupom k informaciam. Otazka je ci tieto predpoklady splna aj Putler?!

   Vies to ty ,ja kazdy zo stipkou zdraveho rozumu a pristupom k informaciam. Otazka je ci tieto predpoklady splna aj Putler?!

  • Poly
   22:45 23.06.2022

   Pokud nepojde, tak začne zase třeba za deset let. A nebo to zkusí jiný Fašistovič později. Kdo sousedí s fašistánem a měl co dočinění se SSSR ať už jako člen a nebo a ním vedl ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud nepojde, tak začne zase třeba za deset let. A nebo to zkusí jiný Fašistovič později. Kdo sousedí s fašistánem a měl co dočinění se SSSR ať už jako člen a nebo a ním vedl válku, ten od Ruska bohužel mít klid nebude nikdy.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   09:51 24.06.2022

   Věděli taky, že na Ukrajinu je šílenství útočit, a přesto to udělali. Rusové to berou jakou svátou nebo náboženskou válku. Na racionalitu zapomeňte.

   Věděli taky, že na Ukrajinu je šílenství útočit, a přesto to udělali. Rusové to berou jakou svátou nebo náboženskou válku. Na racionalitu zapomeňte.

   • flanker.jirka
    09:55 25.06.2022

    Šílenství se z toho teprve stalo. Absolutně podcenili urkajinskou schopnost obrany a absolutně přecenili své vlastní schopnosti. K tomu se přidalo to, že západ dal rusům cca 14 dní ...Zobrazit celý příspěvek

    Šílenství se z toho teprve stalo. Absolutně podcenili urkajinskou schopnost obrany a absolutně přecenili své vlastní schopnosti. K tomu se přidalo to, že západ dal rusům cca 14 dní "šanci" to vyřešit, a až pak se do toho vložil svou vydatnou pomocí se kterou rusové také nepočítali.Skrýt celý příspěvek

 • Studebaker
  15:15 23.06.2022

  nevim ja si uprimne zase nemyslim ze mordor by bol tak blby a este riskoval priamu vojnu s NATO. Ved ani Ukrajinu nemaju sancu podla mna porazit... aj keby ju obsadili vojensky ...Zobrazit celý příspěvek

  nevim ja si uprimne zase nemyslim ze mordor by bol tak blby a este riskoval priamu vojnu s NATO. Ved ani Ukrajinu nemaju sancu podla mna porazit... aj keby ju obsadili vojensky celu... ten narod sa proste nepodda tam by nemali pokoj nikdy. Nehovoriac o tom ze ked sa mordor ozaj zacne ekonomicky zesypavat coskoro. Este nakonec budu mat co robit aby sa nerozpadol on sam.Skrýt celý příspěvek

  • tulak.felix
   15:46 23.06.2022

   Do 10 let a 100 dni se RF rozpadne. Minimalne Cecensko. Mozna i Dagestan a Dalny vychod. Mozna i vic.

   Do 10 let a 100 dni se RF rozpadne. Minimalne Cecensko. Mozna i Dagestan a Dalny vychod. Mozna i vic.

  • Tesil
   18:47 23.06.2022

   Asi takhle,Finsko zatím v NATO není.Otázka je kdy a zda vůbec.Pochybuji,že obsazení celé Ukrajiny bylo někdy v plánu.Rozpad Ruska je z kategorie přání otcem myšlenky a navíc ani ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi takhle,Finsko zatím v NATO není.Otázka je kdy a zda vůbec.Pochybuji,že obsazení celé Ukrajiny bylo někdy v plánu.Rozpad Ruska je z kategorie přání otcem myšlenky a navíc ani západ by to nepřivítal,pravděpodobně.
   No a ekonomický kolaps čeká EU v případě přijetí Ukrajiny,to by byl větší průser než přijetí Řecka.
   Nejzkorumpovanější,nejchudší oligarchy prolezlá země v Evropě nesplňuje základní kritéria.Skrýt celý příspěvek

   • memo
    22:59 23.06.2022

    Počkáme do října 2022 to bude právě 100let co v Rusku skončila občanská válka. Tu vyhrála Rudá armáda a Kolčak utekl z Krymu a pro Bělogvardějce to skončilo zle. Bolševici ještě v ...Zobrazit celý příspěvek

    Počkáme do října 2022 to bude právě 100let co v Rusku skončila občanská válka. Tu vyhrála Rudá armáda a Kolčak utekl z Krymu a pro Bělogvardějce to skončilo zle. Bolševici ještě v Rusku jsou i když momentálně tam vládne Imperátor.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    11:58 24.06.2022

    Tak musím se omluvit Ukrajincům a jejich fanklubu. Ti šílenci z EU chtějí přijmout i Moldavsko, to opravdu hraničí s debilismem. Uvrhnout miliony Evropanů do potíží jen aby pár ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak musím se omluvit Ukrajincům a jejich fanklubu.
    Ti šílenci z EU chtějí přijmout i Moldavsko, to opravdu hraničí s debilismem.
    Uvrhnout miliony Evropanů do potíží jen aby pár blbů ukázalo svou neschopnost tomu se říká majstrštyk.
    Mimochodem i Spojené státy uvedly, že nemají tak úplně přehled o všech zbraních dodaných na Ukrajinu,oni dokáží rozkrást i pomoc od přátel.Skrýt celý příspěvek

    • Maximus
     15:22 24.06.2022

     Třetina Moldavců už v EU dávno je, protože mají rumunský pas. Bezproblémová i když chudá země plna pracovitych lidi tedy až na ty rusaky za rekou. Podnestří bude za chvíli na tom ...Zobrazit celý příspěvek

     Třetina Moldavců už v EU dávno je, protože mají rumunský pas. Bezproblémová i když chudá země plna pracovitych lidi tedy až na ty rusaky za rekou.

     Podnestří bude za chvíli na tom hůř než KLDR - je jen otázka času, kdy Moskvě zamávají šateckem a pošlou pusu na rozloučenou.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   22:50 23.06.2022

   Finsko není v NATO. Co víc, NATO tu nebude napořád a taky jednou skončí nebo se změní a nebo ho něco nahradí. Změna může přijít nenadále. Takže vytvářet si z členství jakousi ...Zobrazit celý příspěvek

   Finsko není v NATO. Co víc, NATO tu nebude napořád a taky jednou skončí nebo se změní a nebo ho něco nahradí. Změna může přijít nenadále. Takže vytvářet si z členství jakousi univerzální trvalou ochranu není na místě.Skrýt celý příspěvek

   • HumInt
    23:24 23.06.2022

    NATO sa v blízkej budúcnosti transformuje tak, aby sa členmi mohli stať aj Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea a Ukrajina.

    NATO sa v blízkej budúcnosti transformuje tak, aby sa členmi mohli stať aj Japonsko, Austrália, Nový Zéland, Južná Kórea a Ukrajina.

    • liberal shark
     05:21 24.06.2022

     De-facto k tomu vojenská spolupráce uvedených států směřuje.

     De-facto k tomu vojenská spolupráce uvedených států směřuje.

    • Poly
     09:55 24.06.2022

     Zdroj? Prozatím o tom nebyla totiž podle mě nikdy nebyla řeč.

     Zdroj? Prozatím o tom nebyla totiž podle mě nikdy nebyla řeč.

    • TF_HU
     13:14 01.07.2022

     Za pár let bude NATO vypadat takto, členové:
     EU,
     Kanada,
     Japonsko,
     Izrael,
     USA a další...

     :-)

     Za pár let bude NATO vypadat takto, členové:
     EU,
     Kanada,
     Japonsko,
     Izrael,
     USA a další...

     :-)

Načítám diskuzi...