Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco

Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco
Primoco One 150 / Primoco UAV SE (Zvětšit)

České velvyslanectví v Helsinkách během několika měsíců a v rámci řady jednání postupně představilo společnost Primoco a celou škálu jejích bezpilotních řešení finským bezpečnostním složkám a předním firmám v oblasti obranného průmyslu.

Zatím nejdále dospěla spolupráce s Pohraniční stráží Finska, která má o české bezpilotní letouny mimořádný zájem a jejímuž vedení byly v Čechách demostrovány schopnosti a různé modality letounu Primoco One 150. Úspěšná spolupráce s finskou pohraniční stráží by do budoucna kromě jiného byla zásadní referencí nejen v rámci Finska, ale celého severského regionu.

V květnu letošního roku navštívila delegace Pohraniční stráže Finska českou společnost Primoco UAV SE, aby se seznámila s jejími bezpilotními letouny a možnostmi jejich nasazení při ochraně vnější hranice EU. Společnost předvedla schopnosti svého letounu One 150 ve velmi nepříznivých povětrnostních podmínkách, což umožnilo delegaci ověřit si jeho vhodnost pro provoz v drsném severském prostředí. Letoun byl vybaven elektrooptickým sledovacím systémem a dalšími prvky pro dálkovou detekci osob, a představoval tak konfiguraci určenou právě pro efektivní posílení ostrahy hranic.

Ladislav Semetkovský, generální ředitel společnosti, shrnul návštěvu následovně: "Naše společnost je držitelem celoevropského provozního oprávnění LUC a díky tomu to, co delegace viděla v Čechách, může být kdykoli nasazeno v běžném provozu ve Finsku. Naše letadlo nese velmi pokročilé senzory schopné výrazně zvýšit efektivitu řídicích a monitorovacích činností při minimálních nákladech. Za extrémně špatného počasí měla delegace možnost vidět, že naše letadla mohou plnit monitorovací úkoly i v podmínkách prakticky nulové viditelnosti, protože se nespoléhají pouze na optické senzory. Rádi bychom také poděkovali našemu velvyslanectví v Helsinkách, jehož podpora při organizaci návštěvy byla nedocenitelná."

Matti Sarasmaa, vedoucí Oddělení pohraniční a pobřežní stráže zdůrazňuje význam bezpilotních letounů nejen v budoucnu, ale již dnes při ochraně vnějších hranic EU: "Musíme pokračovat v již započaté cestě využívání stále většího mnořství technických prostředků pro zajištění ostrahy hranic. Tím se nám uvolní pracovní síly pro úkoly, které dosud musí být vykonávány prostřednictvím lidských zdrojů. Poznatky, které jsme získali během naší návštěvy v Primocu, to jasně potvrzují. Řešení, která společnost Primoco v této oblasti nabízí, jsou spolehlivá a různé jeho prvky nám otevřely oči v tom, jaké možnosti pro hlídání hranic existují. Nyní zvažujeme, jak technická řešení společnosti Primoco využít v příštích letech v praxi v rámci naší hraniční kontroly. Děkujeme kolegům ze společnosti Primoco za návštěvu a českému velvyslanectví v Helsinkách za její zprostředkování!"

Nahlásit chybu v článku


Související články

Testování českého bezpilotního letounu Primoco UAV One 150 pro potřeby Armády ČR

Česká společnost Primoco UAV SE a Armáda České republiky úspěšně testovaly bezpilotní letoun ...

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně otestoval řízení více letounů z jedné řídicí stanice

Česká společnost Primoco UAV SE, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letoun One 150, dne 20. října 2021 ...

Primoco UAV SE a UMS Skeldar se spojily s cílem poskytnout zákazníkům maximální možnosti systémů RPAS

Česká společnost Primoco UAV SE a švýcarsko-švédská společnost UMS Skeldar se v rámci dohody o ...

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE získal evropské oprávnění k provozu LUC

Společnost Primoco UAV SE dne 11. února 2022 získala od Úřadu pro civilní letectví České republiky ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • apache
  00:26 18.06.2022

  Docela by mě zajímalo, jestli se Primoco nějakým způsobem angažuje na Ukrajině. Pro rozsáhlé nasazení těžké techniky by si lepší testovací polygon nemohli přát. Navíc jestli ...Zobrazit celý příspěvek

  Docela by mě zajímalo, jestli se Primoco nějakým způsobem angažuje na Ukrajině. Pro rozsáhlé nasazení těžké techniky by si lepší testovací polygon nemohli přát. Navíc jestli ukrajinské zastupitelství nakupuje ve spolupráci s lidmi z MO, tak název této firmy na poradách musel padnout.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:35 17.06.2022

  Má se to sdělení chápat tak, že tyto UAV plní svou funkci i v silném mrazu, dešti, mlze, vánici a vichřici ?

  Má se to sdělení chápat tak, že tyto UAV plní svou funkci i v silném mrazu, dešti, mlze, vánici a vichřici ?

Načítám diskuzi...