Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představí na Dnech NATO 2022 moderní vojenskou techniku

Firmy holdingu CZECHOSLOVAK GROUP a TATRA TRUCKS představí na Dnech NATO 2022 moderní vojenskou techniku
Stánek CZECHOSLOVAK GROUP na Dnech NATO 2021 / CZECHOSLOVAK GROUP (Zvětšit)

Společnosti patřící do holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) a automobilka TATRA TRUCKS jsou již po dlouhá léta tradičními účastníky Dnů NATO a Vzdušných sil Armády České republiky. I letos jsou speciálními partnery této mezi diváky i odborníky velmi populární události.

K největším vystavovatelům na Dnech NATO a Vzdušných sil Armády České republiky každoročně patří technologický holding CZECHOSLOVAK GROUP a automobilka TATRA TRUCKS. Firmy holdingu působí v oblasti pozemní vojenské techniky, zbraní a munice, speciálního vybavení pro armádní i záchranářské složky, ale i v oblasti výroby automobilů či letecké techniky a vybavení pro letectví.

Letos vedle automobilky TATRA TRUCKS představí své výrobky společnosti TATRA DEFENCE VEHICLE, RETIA a EUROPEAN AIR SERVICES. Kopřivnická automobilka TATRA TRUCKS bude vystavovat novinku v podobě vojenského těžkého tahače Tatra Phoenix 8x8 s novou pancéřovanou kabinou vyvinutou společností TATRA DEFENCE VEHICLE. TATRA TRUCKS u svého propagačního stánku vystaví také osvědčenou řadu vojenských těžkých automobilů Tatra Force, konkrétně v provedení 4x4 a 6x6. Vozy Tatra Force jsou vyvinuty především pro vojenské účely a uplatňují se nejen v české a slovenské armádě, ale i v dalších zemích. Díky svým velmi dobrým vlastnostem a odolnosti však nacházejí uplatnění i u civilních provozovatelů, například v těžebním průmyslu nebo u hasičských i záchranářských složek. Vojenské tatrovky doplní v expozici také zástupce civilní produktové řady v podobě vozu Tatra Phoenix a speciál Tatra T815 určený pro soutěž Africa Eco Race ze stáje závodníka Tomáše Tomečka.

Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE (TDV), sídlící rovněž v Kopřivnici, se specializuje na vývoj a výrobu kolových obrněných vozidel a také na jejich opravy či modernizace. V TDV vyrábějí například známé obrněnce Pandur II 8x8 nebo obrněná vozidla TITUS. Právě TITUS v provedení KOVS na podvozku Tatra 6x6 bude dalším exponátem v expozici holdingu CSG na Dnech NATO. Pro českou armádu v TDV ve spolupráci s dalšími firmami holdingu CSG a francouzskou společností Nexter vyvíjejí tři speciální verze vozidla TITUS – spojovací (KOVS), velitelsko-štábní (KOVVŠ) a místo koordinace palebné podpory (MKPP).


Tatra Force 4x4; větší foto / CZECHOSLOVAK GROUP

Na projektu TITUS pro AČR se podílí také pardubická společnost RETIA patřící do divize CSG Aerospace, která zajišťuje vývoj a implementaci elektronických systémů do vozidel TITUS. Vedle elektronických systémů je doménou firmy RETIA radarové a záznamové systémy. V expozici holdingu CSG představí RETIA model 3D radaru ReGuard. ReGuard je univerzální systém optimalizovaný pro detekci a současné sledování pomalých nízkoletících objektů s malou odraznou plochou a pozemních cílů, samozřejmě ale dokáže vyhledávat a sledovat také letadla či vrtulníky. Je tedy vhodný i pro detekci bezpilotních prostředků. Dále bude k vidění speciální přenosný radar ReTWis 5, který umožňuje detekci živých osob za pevnými nekovovými překážkami a který již například získal první zakázky od bezpečnostních složek v USA. RETIA také představí systém pro efektivní plánování bojových činností RePlan.

Další společností divize CSG Aerospace je EUROPEAN AIR SERVICES (EAS). EAS se zabývá výcvikem pilotů a pozemního personálu prostřednictvím svého výcvikového centra Slovak Training Academy (STA) a dále prodejem vrtulníků a letounů, přičemž nabízí i odborné poradenství a financování nákupů, zajišťuje také dodávky náhradních dílů a údržbu strojů, letecké práce a obchodní leteckou přepravu. EAS je například jediným komerčním provozovatelem legendárních vrtulníků UH-60 Black Hawk v Evropě. Na letošních Dnech NATO firma EAS představí vrtulník řady MD-530.

„Dnů NATO se firmy holdingu CSG a společnost TATRA TRUCKS účastní už mnoho let a tuto akci vnímáme jako prestižní záležitost, o čemž svědčí i to, že jsme jejími speciálními partnery. Dny NATO nám totiž dávají možnost seznámit odborníky i širokou veřejnost s výsledky naší práce. Můžeme jim ukázat, že český obranný průmysl, jehož významnou část tvoříme, se může srovnávat se zahraničím a že naše speciální systémy i vozidla patří k technologické špičce,“ řekl Andrej Čírtek, tiskový mluvčí holdingu CSG.

Galerie

Tatra Force 6x6 / CZECHOSLOVAK GROUP Tatra Phoenix, kabina TDV/ CZECHOSLOVAK GROUP TITUS / CZECHOSLOVAK GROUP

Nahlásit chybu v článku


Související články

CF Military: Nákladní vozidla Tatra pro belgickou armádu

Belgické ministerstvo obrany objednalo nákladní automobily CF Military na tatrováckých ...

Holding CSG měl v roce 2021 historicky nejvyšší zisk

Průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG) dosáhl za rok 2021 nejvyššího zisku ve své ...

Své výrobky a služby představí společnosti holdingu Czechoslovak Group a Tatra Trucks na veletrhu MSPO 2022 v polských Kielcích

Ve dnech 6. až 9. září 2022 se uskuteční v pořadí už 30. ročník prestižního mezinárodního veletrhu ...

Tatra Trucks dodá české armádě stovky nových nákladních automobilů

Zástupci kopřivnické automobilky Tatra Trucks a Ministerstva obrany ČR podepsali v tomto týdnu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...