Foal Eagle 2014: Obří cvičení americké a jihokorejské armády

Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps
Foto: Foal Eagle 2014 / US Marine Corps 

V těchto dnech vrcholí v Jižní Koreji obří každoroční cvičení jihokorejských a amerických vojáků Foal Eagle 2014. Polní cvičení Foal Eagle trvá od 6. března do 18. dubna a navazuje na štábní cvičení Key Resolve.

Za americkou stranu se štábního cvičení Key Resolve 2014 účastní 5200 vojáků, z toho 1100 vojáků ze základen mimo Jižní Koreu. Foal Eagle 2014 se účastní 7500 amerických vojáků, z toho 5100 ze základen mimo poloostrov. Foal Eagle procvičuje nasazení pozemních, leteckých, námořních, expedičních a speciálních sil.

Cílem cvičení je demonstrovat odhodlání Spojených států bránit svého jihokorejského spojence. Podle obou zúčastněných má každoroční cvičení Foal Eagle defenzivní charakter.

Severní Korea však proti cvičení protestuje a považuje jej za přípravu k útoku. Před začátkem cvičení Severní Korea varovala svého jižního souseda a Spojené státy před „nepředstavitelným holokaustem“, „zpustošením Soulu“ a „jaderným útokem na Washington“, pokud cvičení proběhne. 

ROKS Sejong the Great (DDG 991) Foto: ROKS Sejong the Great (DDG 991) třídy KDX-III. / US Navy

Stejně tak proti cvičení protestuje pochopitelně Čína, která nelibě nese velké vojenské manévry svého mocenského oponenta u svých hranic.

Cvičení Foal Eagle simuluje jedny z nejhorších možných scénářů vývoje na Korejském poloostrově. Jedním z nich je vážná diplomatická krize nebo zhroucení Kim Čong-unova režimu. 

Pokud se severokorejský režim zhroutí, v zemi pravděpodobně vypukne ozbrojený boj o moc. Pro takový případ jsou připravovánspeciální týmy pro partyzánskou válku v Severní Koreji.

Video: Útok na pláž. / YouTube 

Ozbrojené síly Spojených států nasazují na cvičení obrovské množství techniky. Americké námořnictvo pro cvičení dává k dispozici několik lodí, jako je raketový křižník USS Lake Erie nebo raketové torpédoborce USS Curtis Wilbur, USS Lassen a USS Howard. Největšími jihokorejskými plavidly na cvičení jsou torpédoborce ROKS Sejong the Great, ROKS Seoae Ryu a ROKS Gwang Geon.

Námořnictvo hraje během cvičení zásadní roli. Během případného konfliktu mohou spojenecké lodě nejen poskytovat účinnou protileteckou a protiraketovou obranu (systém Aegis), ale útočit také na cíle na pevnině. Na úrovni demarkační linie je Korejský poloostrov pouze 200 kilometrů široký. Hlavní město Severní Koreje Pchjongjang je pak vzdáleno vzdušnou čarou pouze 45 km od pobřeží.Foal Eagle 2014

Foto: Útok na pláž. / US Marine Corps

Jedním z vrcholů cvičení je pak společná obojživelná operace jihokorejské a americké námořní pěchoty.  Během letošního cvičení mariňáci  simulovali útok na  pláž pomoci námořních děl, bitevních letadel a vrtulníků a poté provedli v y lodění pomocí v y loďovacích plavidel a konvertoplánů MV-22 Ospre y.

Vzhledem k protáhlému charakteru Korejského poloostrova hrají obojživelné operace důležitou roli. Během případné války lze vyloděním vojáků odříznout postupující armádu protivníka. Pro příklad si můžeme vzít úspěšné spojenecké vylodění v Inčchonu (1950) během války v Koreji. Vylodění přerušilo zásobovací a komunikační traspostupující severokorejské armády. Zdroj: NAVY.mil, USFK

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Korejská krize nabírá na intenzitě

Severní Korea vypověděla v předminulém týdnu příměří svému jižnímu sousedovi. V téže době oznámil ...

Americká a jihokorejská armáda ukazují svaly

Na pozadí nejnovější krize na Korejském poloostrově probíhají rozsáhlá vojenská cvičení jihokorejské ...

Blufuje Severní Korea s jadernými zbraněmi?

Severokorejská diktatura se ráda chlubí "zničující silou" svých jaderných zbraní. Je opravdu její ...

KFX: Jihokorejská stíhačka nové generace

Jihokorejský letecký průmysl se rozhodl akcelerovat vývoj vlastní stíhačky označované kódovým jménem ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • David
  13:46 10.04.2014

  Tak v případě té Ukrajiny je to ještě výraznější. Dosavadní vlády v Ukrajině byly buď proruské - a nebo se snažily alespoň o nějaký dialog s Ruskem - a to včetně Juščenkovy vlády, která byla zřejmě nejvíc prozápadní. Ale od anexe Krymu je ukrajinská reprezentace vysloveně protiruská. Rusko si tak vytvořilo nepřítele - zemi, která má významný lidský, vojenský a do budoucna i ekonomický potenciál.
  Se zásahem proti Ukrajině nesouhlasil ani Lukašenko. Bělorusko je poměrně malou zemí, ale ani nad ním nelze mávnout rukou. A tak si vlastně místo nového SSSR Putin vytvořil kolem Ruska hned celou řadu spíše znepřátelených zemí. K tomu si připočtěme negativní reakce USA a EU - nemyslím, že by došlo k zavedení nějakých razantních sankcí, ale i ta současná reakce je pro Rusko nepříjemná.
  A svým způsobem se obávám toho, že i dál bude mít Rusko tendenci řešit problémy silou

 • Vrata
  21:30 09.04.2014

  David: souhlasim. Cekam ze podobny efekt se projevi i na Ukrajine a ponekud i v Belorusku. Jak jiz bylo vicekrat receno, Putin dostal Krym a mozna prisel o Ukrajinu.

 • David
  13:56 09.04.2014

  Podotýkám, že nejsem rusofob. Nemyslím si ani, že by Putin byl druhý Hitler, jak nám jej vykresluje některá propaganda. Ale o to, že je dobrý stratég, silně pochybuji.
  Obecně - řekl bych, že dobrý stratég se pozná podle toho, že je schopen vidět trochu dál - a že nadřazuje dlouhodobý prospěch nad krátkodobý zisk. A v tomhle směru je třeba současné chování Ruska neprozřetelné. Já trochu více sleduji dění v bývalých státech SSSR,zejména ve Střední Asii. Mnohé z těch států byly v posledních letech spíše proruské, byly velice ochotny s Ruskem spolupracovat. A po anexi Krymu ty státy docela obrátily. Jde přitom o poměrně významné státy s velkým nerostným bohatstvím a i značným průmyslovým potenciálem - Kazachstán, Uzbekistán atd. O tyto státy mají zájem přitom další velmoci - především Čína. Z tohoto pohledu je současné dění ruskou prohrou.
  Souhlasím s tím, že je chybné srovnávat Rusko se SSSR. I dnes je v Rusku nízká úroveň občanských práv a svobod. Ale je to nesrovnatelně lepší než za doby Sovětského svazu, to ostatně potvrdí každý Rus.
  A ta paralela selhává i z hlediska mezinárodního. Ano, Rusko je opět velmoc, ale podobnou pozici mají i další hráči - Čína, Indie , Brazílie atd. Svět prostě není černobílý, jak by si jej někteří představovali.
  Ale myslím, že právě proto patrně vzroste úloha takových reziduí studené války, jako je Severní Korea. Velmoci se navzájem budou hlídat svým jaderným potenciálem atd - ale objeví se konflikty na perifériích

 • Jan Grohmann
  10:08 09.04.2014

  Poryv, velmi dobře řečeno.

 • Poryv
  22:41 08.04.2014

  Nesher
  Není úplně šťastné hodnotit reálnou geopolitiku prizmatem populární rusofobie.. přes brýle z hvězd a pruhů totiž vidíte jen to, co vidět chcete. Ok, máte na to nárok, ale to si potom můžeme povídat třeba o nových trendech ve výrobě čokoládových dortů - výsledek bude úplně stejný...

  Současné Rusko rozhodně není porovnatelné se SSSR a to i přes jisté nostalgické reminiscence rychle stárnoucích elit bývalého režimu. Rusko je v zásadě protokapitalistický stát v tom horším smyslu slova, ale přesto a možná právě proto se Rusové ještě nikdy předtím neměli tak dobře, jako teď - a to bez jakékoliv ideologie - no, možná s dávkou toho národního patosu, ale to se dá pochopit, v různých formách ho lze vidět téměř všude, snad jen u nás ne.

  Argumentace bývalými strukturami KGB je klasické infantilní klišé, které snad ani není nutné komentovat. Zato ale doporučuji podívat se na ruského prezidenta (ano, je to prezidentský systém, stejně jako ve Francii či v USA i jinde, takže Putin má značně rozsáhlé pravomoci jak ústavní, tak i "jiné" - což není eufemismus, ale holý fakt) optikou Vladaře od Niccoló Machiavelliho...Putin je dobrý stratég a racionální "vladař", což není pro jeho goepolitické rivaly dobrá zpráva. Když k tomu připočítáte fakt, že Rusko je zdaleka největší země a disponuje nejen dostatečně silnou armádou, ale také extrémními zásobami energetických a dalších surovin, je nasnadě, že ten "bezpečnější svět" z velké míry závisí právě na Rusku. Je třeba se na to tak dívat, protože ignorování významu a názoru takto velké země vedlo v nedávné době k neveselým událostem na Ukrajině, které v důsledku jen posílily význam a sebedůvěru Ruska. Jestli se nám to líbí a nebo ne, to je úplně jedno. Drtivé množství informací o tom, co se skutečně děje se k nám stejně nedostane. Pro nás je určen ten balast na Nově a jinde.

 • semtam
  14:13 08.04.2014

  David
  Existenci černého trhu tu nikdo nepopírá. Ruku na srdce, kde by vzali ozbrojenci tolik zbraní a munice potřebné na dlouhé roky bojů plus další věci. To by každej kdo tam běhá s automatem nebo panceřovkou musel být znuděnej milionář :)

 • David
  13:50 08.04.2014

  Pro semtam - je již klasickým jevem, že v každé zemi, kde zuří občanská válka, se objevují zbraně získané přes černý trh. To, že je neměla původně domácí armáda, tedy nic neznamená. Mimochodem - třeba zde hodně zmiňovaná Ukrajina byla z hlediska černého obchodu jedinečnou zemí. Obrovské přebytky po sovětské armádě se často vyvezly mimo vědomí vlády, resp. jí zřízených oficiálních institucí díky různým "obchodníkům se smrtí". Ukrajinské zbraně si tak zabojovaly v celé řadě konfliktů - třeba i v té Libyi, ale i Sierra Leone atd.
  A k Severní Koreji - myslím, že ten režim je neprávem podceňován, je životnější, než se může na první pohled zdát. To, že se podařilo již třetí předání moci, o mnohém vypovídá.
  Je proto chybné srovnávat Severní Koreu třeba s Irákem, Libyí atd. V Severní Koreji panuje totalitní režim již šest desetiletí. Naprostá většina obyvatel tak nezná, resp. nepamatuje nic jiného. O vnějším světě dostávají jen minimum informací. Ve prospěch režimu mluví i ona východní mentalita. Myslím, že většina Evropanů to nedokáže pochopit - jde prostě o docela jiné vnímání. A tím rozhodně nemyslím, že by severokorejci byli hloupí, to rozhodně ne. Ostatně - i jejich poměrně zajímavé zbraňové systémy (tanky Pook-pong-ho, děla Koksan apod), balistické rakety atd. ukazují na značnou vyspělost, která je ale prostě směřována jinam než v případě západních zemí.
  I proto nevěřím, že by někdy došlo k nějakému sloučení s Jižní Koreou, to severokorejské elity nepřipustí - kdo cítí tak silnou a v lecčem téměř absolutní moc, ten se jí nikdy nevzdá

 • semtam
  13:09 08.04.2014

  Jecchus
  Prozatím Rusko ukazuje ten nejhumálnější způsob zasahování do jiných států. Jiní by už tasily naplno kvéry. Otázkou ovšem je zda majdan také nebyl zneužit zas dalšími velmocemi. Tak zas tu máme rozhodování o osudu země bez jejích obyvatel :)

 • semtam
  13:00 08.04.2014

  Naprostý souhlas s Ezekylem. Není co dodat, svět se točí kolem prachů a moci.

 • Ezekyl
  11:54 08.04.2014

  A u obou Koreí se tyto hrátky střetly a zůstal tam bordel. V současnosti Severní Korea zjevně nějaké tiché společníky v zahraničí má a Jižní Korea má společníky hlasité.

  Historicky:

  "Západ" se materiální pomocí rád a hlasitě chlubil a "Východ" tutlal do poslední možné chvíle. V případě úspěchu "Z" dosadil demokracii, ale podniky chytře prodal západním investorům (kapitalismus), "V" dosadil peřlivě zvoleného diktátora/totalitu a podniky znárodnil (komunismus).

  Jedni za 18, druzí bez dvou za 20 :-)

 • Jecchus
  11:53 08.04.2014

  V zásadě souhlasím s Ezekylem. Nyní je to hezky vidět např. na Ukrajině - jestli Rusko něco dělá, tak to, že více a více rozdmýchává ten konflikt, kdy verbálně ale tvrdí, že ho chce uklidnit. Rozpor slov a činů je tu však značný.

  Jinak se nám tu nějak roztrh pytel s "Lybijci", chudáci Libyjci... :)

 • Ezekyl
  11:46 08.04.2014

  dodatek : a jak vidno ze situace na Ukrajině, tyto materiální podpory jsou oblíbené u všech hlavních táborů (USA/RF/EU) bez rozdílu.

 • Ezekyl
  11:41 08.04.2014

  Je velice úsměvné, když někdo tvrdí, že materiální pomoc nic nerozhodne , nepostrčí či neiniciuje.

  Pokusím se demonstrovat hypotetickým scénářem. Vemte si třeba ČR, fungující stát (nehodlám řešit politiku, stát je funkční, máme mír). Vše je stabilní a nic se neděje, jen se někdy po specifických incidentech (např sportovní utkání) několik nacionalisticky laděných jedinců, maximálně part projeví v ohledu například oddělení Moravy od Čech (což je jinak poměrně úsměvný scénář). Nikdo je nebere na vědomí, chlapci dostanou po čuni od policie a jde se na půl roku domů.

  Ale najednou nějaká zahraniční velmoc (libovolná) přistoupí k takovéto partě, doveze ji několik kontejnerů výzbroje, v opuštěném vojenském úvoze jim dá "výcvik", a poplácá je po ramenou, že jsou kluci dobrý a stojí za nimi svět.

  A najednou ani nebudeme vědět jak a z 50 členné skupinky idealistů (oprosťme se prosím od reality vyholených hlav :-) ) se stane ohromný dav veškerých pochybných existencí přilákaných vidinou ozbrojení/anarchie/rabování/výdělku složených z místních/cizinců, kterým bude původní idea ukradená. A tento dav dobude město (reakce ačr/pčr prakticky nemožná, město obsadí ozbrojení civilisté). Město vyrabují a obsadí. A chytnou se další lidé, nesouhlasící s režimem, či nespokojení se svým životem, vše nabírá na síle. A najednou tu budeme mít občanskou válku. A hypoteticky může dojít ke svržení režimu, zavládnutí anarchie (ala Sýrie/Lybie).

  A v zahraničí budou diskutéři na internetu přemýšlet o tom, že se to tu "demokraticky" svrhlo... Tzn. s materiální pomocí může takřka kdokoliv dosáhnout čehokoliv. Pokud se začne někde rozdávat výzbroj komukoliv kdo přijde, pod podmínkou že hlavní tah bude tímto směrem, vyroste armáda. A situace bude přesně tak zmatečná jako v Libyi či Sýrii. "Opozice" bude nejednotná, navzdory původnímu úmyslu, protože ať už byl původní úmysl sebelepší, ony přilákané skupinky a existence velmi záhy začnou prosazovat "svoji" strategii a politiku.

  Takže na materiální pomoci tyto "revoluce" (ať už opravdové nebo zdánlivé) stojí.

 • semtam
  09:53 08.04.2014

  Shal
  V jednom mém komentáři, jsem psal, že Kaddáfí nebyl žádný svatoušek. I jeho touha po islamizaci Evropy my sympatie k němu nedává. Ale celkově když zemi převzal, tak jí hodně vyzvednul. Udělal tam docela spoustu práce. Životní úroveň vzrostla k nepoznání. Určitě to byl policejní stát. Povstání začalo na východě země, kde měli vliv již tradiční kmenový vůdci. Byl to spíš mocenský boj spojený s radikálním vyznáním islámu. Zajisté, že proti režimu bojovali samotní Lybijci spolu se zahraničními bojovníky a leteckou podporou Nata. Tak tvrzení, že si to vybojovali samotní Lybijci mi příde nepřesné.

 • shal
  23:58 07.04.2014

  semtam: Dodávky zbraní a materiální pomoc nepopírám. Ale vybojovali si to tam sami Libyjci. Američani ani nikdo jiný za ně tu práci neudělal. Takové ty řeči, že to Kaddáfí vlastně myslel dobře a že se za něho měli fajn si Libyjci asi nemyslí. Kaddafiho nezabili Američani, Britové ani Francouzi. Ale Libyjci.

 • semtam
  22:20 07.04.2014

  Shal
  Pokud stojíš o některé důkazy, stačí se podívat na současnou výzbroj opozice v Sýrii, zbraň M79 OSA bývalá Jugoslávie ani nástupnické státy jí do Sýrie nevyvezli a syrská armáda jí nepoužívá. Někde jsem četl, že ji pro opozici nakoupila snad Saúdská Arábie od Chorvatska. Jinak nábory do SSA se dějí i v evropských zemí a čas od času je i o tom zmínka v "normálních" médiích. V Lybii to samé, nedávno Francouzi nechtěli podpořit dodávky zbraní opozici. Protože měli právě lybijskou zkušenost. Když se se svými zbraněmi potkali v Mali...

  Jinak souhlas s KLDR , ať se hnou ledy kamkoliv, bude to asi pěknej mazec.

 • shal
  21:55 07.04.2014

  semtam: Ad Lybie. Jak víte, že to nebylo dle vlastního scénáře? Tyhle ty spekulace o intervencích nejsou ničím podložené. Pokud já vím tak největší množství zahraničních vojáků byly přišlučníci Nigerijských milicí a žoldáků, kteří jediní stáli za Kaddáfím. Vlastní lid ho popravil.

  Ad KLDR: Moc nevěřím na kvalitu vzdělání v severní Korei. Navíc ti lidi neumí přemýšlet jako Jihokorejci. Oni jsou zvyklí, že jim přesně někdo řekne co mají dělat a kdy to mají dělat. Bez vedení by nastal chaos. Milióny uprchlíků by uteklo do Číny a Jižní Korei. Stabilizace téhle situace by trvala celé generace. Navíc na severu máte milióny zfanatizovaných vojáků, kteří by se stali po ztrátě autorit z hora neovladatelní. ni jižní Korejce nenávidí. Myslíte, že by jenom tak odložili zbraně a poslušně odešli z armády? Ta země by se zhroutila do chaosu a lokálních válek. Milióny lidí by umřely.

 • semtam
  21:17 07.04.2014

  Tak pokud by lybijci opravdu svrhnout Kaddafiho, tak si to měli udělat podle svého vlastního scénáře. Pokud do země proudili bojovníci, zbraně a finance převážně ze zemí perského zálivu a letecká podpora Nata. Tak osud Lybie měli v rukou jiní než samotní Lybijci. Podpora Kaddafiho byla v zemi značná i prý dodnes v některých částech země vlaje zelená vlajka. Podobná situace je i v Sýrii boj syřanů proti cizím silám. Za Assada né všechny věci byli růžové, ale normální život se vést dal. SOA nabízí snad jen šaríu. Kdyby USA típli zdroj zbraní, munice, atd. Tak válka skončí během měsíce. Amerika na to prostředky má.

  Pokud by padl režim KLDR, tak okolní země by byli zavaleni uprchlíky. Současná situace vlastně vyhovuje všem stranám. Pokud by se země začala otevírat, tak nabízí neuvěřitelně levnou pracovní sílu, šikovné a poslušné zaměstnance a kdyby se jim dostala do ruky vyspělá technika, tak udělaj velkou konkurenci snad každému odvětví. To vše by mohlo ohrozit ekonomiky sousedních zemí a taky místní politbyro, by se bálo, že ztratí v zemi vliv.

 • Takeda
  20:07 07.04.2014

  To Poryv: Arabské jaro přece nikdo nezinscenoval, což tvrdím hlavně proto, že následná chaos neprospěl nikomu. Kaddáfí, Mubárak, Assad, se všemi svět nějak jednal a dovedl s nimi více méně vyjít.

  Je to takový arabský pokus o demokracii, ale z vnitřku, ne zinscenovaný USA. A že se to všechno zatím topí v krvi, je sice děs, ale vzpomeňte si na velkou francouzskou revoluci, tam taky krev tekla proudem.

  U korejského problému mě zajímá, jak dlouho to ještě půjde dál. Obyčejné obyvatelstvo je na tom opravdu špatně a čekám, kdy dorazí nějaká ta nemoc, asi jako Španělská chřipka po první světové a severokorejců pomře tolik, že už nezvládnou živit armádu a hlavně politbyro a celé se to sesype jako domeček z karet a ty miliony pologramotných, podvyživených chudáků vtrhnou do Jižní Koreje a do Číny, z čehož nebude nadšený vůbec nikdo.

 • Vrata
  19:55 07.04.2014

  Poryv: Soucasny stav Lybie je preci dusledek Kaddafiho politiky podporovane mimochodem Ruskem. Kdyby nezformoval tamni spolecnost tak jak to udelal, nedoslo by k povstani. Za to snad USA nemohou. Lybijci dnes maji co chteli, tedy Kaddafi je pryc a co bude dal, je na nich. Nikdo jim tam demokracii zvenci nezavadi. Navic nevim, proc neustale vinite USA z vmesovani do udalosti v Lybii, kdyz tam vojensky zasahovali hlavne Francie a Velka Britanie.

 • Jan Grohmann
  19:03 07.04.2014

  Pro David: Dobře řečeno. Máte pravdu.

 • shal
  18:10 07.04.2014

  Poryv: Zajímavé, že všichni za vším vidí USA. Někdo si upšoukne a může za to USA. Nebo taky ještě Židi. Jako by tyto země neměly vlastní vládce, vlastní armádu, tajnou službu a jako by ve světě neexistovaly jiné velmoci či náboženské organizace, které se v poslední době snaží světovou politiku ohýbat více než USA. No co. Hlavně že to můžeme na někoho svést. Přece jenom nikdo na světě neumí myslet vlastní hlavou krom USA. Jo a židi ještě. Přece za vším jsou židi ne?

 • Nesher
  17:24 07.04.2014

  To Poryv
  Rusko v kábátu SSSR KLDR vytvořilo a více než 40 let udržovalo při životě.
  Nechcete mi snad tvrdit, že dnešní Rusko je významně jiné než SSŚR, když mu vládne bývalý důstojník KGB a člen strany, přičemž většina jeho spolupracovníků prošla nebo i nadále působí v silových strukturách, jejiž jediná změna oproti SSSR je změna názvu, metody a cíle zůstaly.
  Tedy z toho jasně plyne, že nebýt Ruska, nebo z předpokladu slabého Ruska, bude svět rozhodně bezpečnější.
  Ohledně dodávek potravin, je to sice trochu chucpe, ale pro současnou RoK je to mnohem lepší než-li ekonomický kolaps, který by se vedení KLDR mohlo rozhodnout řešit válkou.

 • Poryv
  16:03 07.04.2014

  Pokud jde o korejský polostrov, tak sem jednoznačně pro sjednocenou Koreu. Nakonec to je jeden a ten samý národ rozdělený mocnostmi a ideologií. Myslím, můj názor, že ale rozhodující slovo v tomto procesu budou mít Číňané.

  Nesher
  Rusko přeci režim v KLDR nevytvořilo, ale SSSR a komunistická ideologie. Od té doby si žije tento polofeudální režim vlastním životem.
  Zjistěte si kdo pomáhá udržovat tento stát při životě, kdo vše tam posílá potraviny a peníze.

  Jste si tím opravdu jist, že by byl svět mnohem bezpečnější místo?

  Beny
  S touhle logikou (viz internet, vynálezy) bych se musel stydět nasedat například do kterehokoliv proudového dopravního letadla.

  Vrata
  Ono se těm cizím vojkům určitě do Líbye ani moc nechce. Tuší co je tam čeká.
  Chaos v těchto zemích na jih od nás je právě důsledek americké politiky. Stále se pokouší na kmenovou společnost namontovat demokratický režim a jeho instituce v celé jeho složitosti a v podstatě tím rozložit společnost, která na tyhle změny není vůbec připravená. Pak se jen přesunou o dům dál. A dělají to znovu. Překvapivě se to ale nedělá v zemích perského zálivu. I jen samotné vytvoření chaosu, bídy a rozvrácení země je pak pro její nutnou obnovu výhodný byznys.

 • David
  13:43 07.04.2014

  Tak ten severokorejský systém, to je opravdu hodně specifický režim.
  Neviděl bych ale Kim-Čong-una jen jakou nějakou postavičku.
  Jeho postavení je dáno především charakterem systému. V tomto směru lze označit Severní Koreu za ukázkový totalitní systém, ve kterém jeho nejvyšší představitel má sice obrovskou moc, ale de facto koná to, co režim vyžaduje, co se od něj očekává - zde především politbyrem, případně státní ideologií. Proto němu se jen těžko může nějak postavit.
  V tom se ostatně liší principiálně totalitní systém od diktátorského, který většinou stojí jen na jednom silném muži, opírající se především o brutalitu, ochotu použít hrubou sílu -a ideologie hraje podružnou roli.
  Každopádně by ale bylo chybou severokorejský systém nějak podceňovat - i ta jeho konvenční armáda i přes svoji zastaralost představuje úctyhodnou sílu

 • Jan Grohmann
  10:55 07.04.2014

  Pánové, když tak zpět k tématu.
  Co se týče Severní Koreje. Problém není Kim, to je jen "postavička". Problém je samotný systém v Severní Koreji, který žije sám o sobě vlastním životem. Udržuje se při životě sám - podobně jako komunismus v Československu.
  V Severní Koreji, jako všude jinde, jde boj o moc. Moc mezi skupinami, generály. Kim je jen postavička, symbol, který slouží jako mocenská páka pro různé skupiny.
  Proti systému nemůže nikdo (ani se neodváží) vystoupit, protože to jiné skupiny využijí k likvidaci svého oponeta.
  Pokud někdo něco udělá proti systému, proti Kimovi, tak to okamžitě může někdo proti němu použít. V Severní Koreji je to jen bizarní tragikomická hra o udržení moci.

 • semtam
  10:50 07.04.2014

  Vrata
  Tak určitě jsem nemyslel srovnávat úroveň Ameriky a Lybie :D poznamenal jsem, že pokud stát v němž funguje demokracie a zasahuje do záležitostí jiných zemí, tak by měl také demokracii vytvářet. Řekl jsem, že po zásahu USA a západu. Francie do "západních zemí" bezesporu patří. Jinak pokud USA a Nato mělo možnost chytit Kadáfího, tak ho radši vydali na milost hrdlořezum. Žádný soud se nekonal! Do Lybie bylo možno vycestovat zcela bezpečně a některé poměry převyšovali i ty naše. Dnes je situace opravdu v troskách a zemi spíš vládnou gangy některé i z jiných zemí. Tak logický důvod totality Kadáfího tím padá.
  Když se podívám na demokracii USA tak máš na výběr jen demokraty a republikány. Výběr jako mezi Coca-colou a Pepsi-colou :) to už by mohlo odpovídat čemu ty říkáš kupování si lidí.

  Beny
  Možná bych asi zvolil lybijskou vládu než ty kdo řvou Allahu Akbar u každé příležitosti. Asi tak jako spousta lidí v Sýrii... A proč vlastně se tzv. Syrská svobodná armáda skládá víc z cizinců než z Syřanů? Jinak tě mohu ujistit, že komouš nejsem :D Je jednoduché s kým nesouhlasíš ho označit za komouše a tím je vystaráno :D

 • Beny
  23:29 06.04.2014

  semtam
  Myslím si, že ti to Vrata popsal docela hezky, i když tobě to asi nevoní. A na mne asi je to, že co já vím tak internet byl původně "udělán" pro Americkou armádu, jako vnitřní komunikace, následně se rozšířil stejně jako mnoho dalších tech. do civilního sektoru.
  Jinak bych ti osobně přál zažít nějakou tzv. demokracii Lýbíjského stylu, aby jsi poznal co to doopravdy znamená svobodný názor


  PS: Omlouvám se redakci za nesouvisející koment, ale komoušský žvásty mne vždy vytočí

 • Vrata
  22:07 06.04.2014

  semtam:
  1. "Pokud chces hledat demokracii tak bych se koukl vic na sever nez za velkou louzi. Priklad Lybie ..."
  a./ Vy nam opravdu chcete rici, ze stav soucasne Lybie je zamer USA a kopie pomeru v USA, jak vyplyva z teto vety? Vy si opravdu myslite, ze v USA to vypada jako v soucasne Lybii? Navic, jste zrejme jiz zapomnel, ze hlavni kdo se v Lybii angazoval byla Francie a Anglie, nikoliv USA. Mimochodem, pokud chcete vytahnou oblibenou "naftovou" kartu, tak USA z Lybie, pokud vim, zadne vyznamne mnozstvi nafty neberou.
  b./ Jako vice lidi si zrejme pletete demokracii a zivotni uroven. Pokud ma diktator moznost fungovat jako zaba na prameni (dnes vetsinou ovladanim tezbu nafty), neni problem delat lidu dobrotiveho taticka. Jeho jedinou funkci je totiz v takovem pripade rozdelovani bohatstvi produkovaneho v jinych zemich. Problem nastava, kdyz se zacne snizovat mnozstvi tezeneho bohatstvi na jednu osobu at jiz vysychanim pramenu (treba nafty) nebo zvysenim populace. K tomu druhemu tusim prave zacalo v Libyi dochazet a zacaly vznikat nepokoje atd. Diktatura miva ekonomicke problemy v momente, kdy se musi spolehnout na cinnost vlastnich lidi. Mimochodem, srovnejte si zivotni uroven v Lybii za diktatora Kaddafiho s zivotni urovni v Syrii za vlady Asadovcu. Podotykam, ze v Syrii je podstatne mene nafty nez v Lybii.
  c./ Kaddafi byl ve skutecnosti zrejme dost desivy diktator. Neznam podrobnosti denniho zivota bezneho Libyjce za Kaddafiho, ale o rezimu vypovida treba to, ze pri cestach do zahranici Kaddafiho pry doprovazelo mnozstvi mladych lidi, coz byli rukojmi z vlivnych rodin (tuto informaci jsem slysel od znameho, ktery se dost zajima o Arabsky svet). Jeho znasilnovaci posedlost je tez dost znama (cetl jsem o tom jakysi clanek, mozna i vice, bohuzel si nepamatuji zdroj).
  d./ Chaos po odstraneni dlouhodobe pusobiciho diktatora povazuji za mozny logicky dusledek prave one diktatury. Odstranenim diktatora ze najednou zmeni mocenske pomery ustanovuji se pomery jine. A to s brutalitou naucenou za panovani diktatora.
  "Tak kde je ta demokracie?" - Ale ta se preci projevuje prave v tom, ze v Lybii ani USA ani nikdo z Evropy nic neprikazuje a nerozhoduje silou. Konec koncu, cizi vojska tam nejsou takze silu ani neni mozno pouzit.
  "Zhrouceni socialismu bylo spis vnitrni zalezitosti vychodniho bloku." Jisteze, blok se zhroutil protoze ekonomicky nestacil Zapadu (viz. vyse moje poznamka k ekonomii diktatur). A take proto, ze po 40 letech diktatur chteli lide zmenu.
  "Internet a mobil nám nepřinesla Amerika, ale technický pokrok." Na to Vam mohu opacit ze nositelem technickeho pokroku v druhe polovine 20. stoleti byla prevazne Amerika (plus cast Evropy a Japonsko).

 • semtam
  20:19 06.04.2014

  Beny
  Internet a mobil nám nepřinesla Amerika, ale technický pokrok. Zhroucení socialismu bylo spíš vnitřní záležitostí východního bloku. Pokud chceš hledat demokracii tak bych se kouknul víc na sever než za velkou louži. Příklad Lybie, za Kadáfího se země měla na regionální podmínky pomalu jak v bavlnce. Nyní děs a hrůza. i když Kadáfí nebyl žádnej svatoušek. Tak se s svými lidmi to myslel dost dobře a potažmo i s Afrikou. Americká a západní intervence z této země udělala horor. Tak kde je ta demokracie??

 • Beny
  19:49 06.04.2014

  Nemo
  To jako myslíš vážně, že obhajuješ SK a její vůdce, kteří se liší od Hitlera nebo Stalina jen šikmíma očima a barvou kůže??? Protože rod Kimů má na rukou tolik krve vlastních občanů, že si to nikdo z nás nedokáže ani představit a jejich uznávání smluv by se dalo stěží nazvat jinak než náladové a účelové.

  A vůbec nechápu jak si někdo může libovat v nadávání na USA a demokracii. Nebýt toho, tak nikdo z nás nepoužívá internet, nemá mobil a nikde krom domova nemůže říci či někde napsat svůj doopravdový nároz na danou tématiku aj. Ale já to chápu, ono je vždy snazší býti in a říkat to co je právě v kurzu. Protože proč taky používat mozek, že?!

 • semtam
  19:40 06.04.2014

  Nesher
  Ta zrůdnost jménem KLDR byla svého času druhá nejindustrializovanější země v Asii po Japonsku. Teď nemají nic, kdyby aspoň Kim seděl na ropě, tak tam nejspíš americký zásah už dávno byl. Kdyby nebylo třeba SSSR, tak druhá světová válka má jinou podobu... On svět není zas tak černobílý jak se ho někteří snaží líčit. Ano špičky KLDR drží své lidi jak otroky, USA i když si hrají na světového četníka. Radši vlítnou do zemí, kde jim to vynese. A důvody jsou někdy v budoucnu zjištěny jako podvod. Výsledek pro řadové obyvatele: snížení životní i bezpečnostní úrovně na velmi dlouhou dobu.

 • Nesher
  16:57 06.04.2014

  To Nemo
  Vy jste vážně neuvěřitelný.
  Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc.
  Celý problém není v USA, ale v tom, že Vaši milovaní Rusové tuhle zrůdnost jménem KLDR vytvořili a dlouhá léta podporovali (spolu s ČLR) a tohle je výsledek.Představa smlouvy s KLDR je směšná, jednak by ji Kim dodržoval dle momentální nálady, jako ostatní smlouvy, které kdy KLDR uzavřela a hlavně, podmínka KLDR byla odchod USA z RoK. Což by skončilo válkou.
  Z čehož plyne, že nebýt Vámi milovaného ruského impéria (zejména v podobě SSSR), byl by dnešní svět mnohem bezpečnější místo.

 • Nesher
  16:56 06.04.2014

  To Nemo
  Vy jste vážně neuvěřitelný.
  Nebýt toho čemu říkáte cizí vměšování, tak dnes žádná RoK neexistuje, a Kim by měl o hezkých pár miliónů otroků navíc.
  Celý problém není v USA, ale v tom, že Vaši milovaní Rusové tuhle zrůdnost jménem KLDR vytvořili a dlouhá léta podporovali (spolu s ČLR) a tohle je výsledek.Představa smlouvy s KLDR je směšná, jednak by ji Kim dodržoval dle momentální nálady, jako ostatní smlouvy, které kdy KLDR uzavřela a hlavně, podmínka KLDR byla odchod USA z RoK. Což by skončilo válkou.
  Z čehož plyne, že nebýt Vámi milovaného ruského impéria (zejména v podobě SSSR), byl by dnešní svět mnohem bezpečnější místo.

 • Nemo
  12:16 06.04.2014

  Blázen není, ale skončit jako poslední Kimovské dynastie také nechce. Myslím že bez cizího vměšování by se minimálně na hospodářských kontaktech a hlavně mírové smlouvě shodli dávno. Jenže tu USA prostě nechtějí - KLDR ji už nabízela vícekrát a vždy to Amerikáni odmítli. Plivalo se na Stalina že nechal "horký" konflikt trvat dlouho, jenže tam kde to skončilo tam to USA zakonzervovali po desítky let.
  V KLDR dobře ví že smlouva se satelitním režimem JK by neměla velkou cenu když s USA by stále platilo jen ono příměří.

 • Lopoz
  00:24 06.04.2014

  přesně jak říká jenikdavid. Kim může sice působit jako arogantní diktátor ale rozhodně to není blázen a musí mu být jasné co by pro něj nějaká válka znamenala.
  Navíc sem onehdy někde četl že v regionu tam nechce válku nikdo. Kdyby přeci jenom došlo k válce nebo pádu režimu tak bylo odhadnuto že by ze S. Koreje odešly miliony lidí do Číny a J Koreje což si ani jedna země samozdřejmě nepřeje.

 • jenikdavid
  23:29 05.04.2014

  A na čem by se tedy měli dohodnout ? JK si nemůže dovolit spoléhat na něčí slovo, když její hlavní město leži tak blízko hranice. Sice Kim dle mého názoru nemá sebemenší chuť někoho napadat - žije si ve svém luxusu, díky propagandě a čistkám se udržuje u moci a nechává si západem platit za mír. On nemá sebemenší důvod toto měnit. Co se ale stane, když tento režim přeci jen padne ? Na to nejhorší se právě JK musí připravovat...

 • Nemo
  22:13 05.04.2014

  USA zbytečně provokuje. Čím to že vztah USA a JK až příliš připomíná vztah NDR a SSSR. Stejně jako Němci by měli pramálo chuti bojovat proti svým soukmenovcům tak podobné to bude zde. Měli by je nechat ať se dohodnou spolu. bez patronování velmocí. Jenže to by přišli o kus sféry vlivu, tak to nechávají vyhnívat....