Fotbalový hooliganism, výtržnosti a násilí mají své oběti

Fotbalový hooliganism, výtržnosti a násilí mají své oběti
Angličtí fanoušci (2006) / Zulfinho, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Český fotbalista Ondřej Kúdela nakonec odjel na utkání naší fotbalové reprezentace v rámci kvalifikace mistrovství světa ve Walesu. Původně měl však tento třiatřicetiletý obránce pražské Slavie z bezpečnostních důvodů s ohledem na události, které provázely odvetu osmifinále Evropské ligy v Glasgow proti Rangers, zůstat doma.

Slávistického člena naší reprezentace Kúdelu v závěru nedávného utkání v Glasgow obvinil záložník Rangers Glen Kamara, hráč finského původu tmavé pleti, z hrubé rasistické urážky, kterou mu měl náš reprezentant uštědřit během zápasu. Český hráč toto nařčení důrazně odmítl, stejně jako vedení jeho vršovického klubu. Po zápase byl pak Kúdela fyzicky napaden v tunelu do kabin.

Hráči Rangers po závěrečném hvizdu skoro hodinu odmítali hosty pustit do kabiny a následně, za přítomnosti obou trenérů a zástupce UEFA, Kamara zaútočil na slávistického zadáka pěstmi. Podle Slavie je incident zanesen ve zprávě delegáta UEFA. „S cílem napomoci vyšetřování UEFA i skotské policie, rovněž jako z obavy o bezpečnost Ondřeje Kúdely, se Slavia po dohodě s vedením reprezentace rozhodla, že Kúdelu neuvolní pro zápas české reprezentace ve Walesu,“ uvedla v původním prohlášení advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, která Slavii a hráče zastupuje v jednáních se skotskou policií. Slavia podala na Kamaru trestní oznámení. Nakonec je ale vše jinak a Kúdela přece jen na zápas do Velké Británie odcestoval.

V týdnu po incidentu se v největším skotském městě odehrála hororová scéna. Mladý 35-letý muž polského původu, Kamil Charyszyn, který otevřeně vyhlašoval, že je fanouškem Celtic Glasgow, byl v ulicích pronásledován třemi muži a jednou ženou a byl jimi brutálně ubodán mačetou. Kde se bere vyhrocená atmosféra, násilí a hrubosti, provázející fotbalové zápasy? Co vězí za fotbalovým chuligánstvím, které nyní pozorujeme nejen v Británii?

Thatcherová označila chuligánství za nejznámější britský vývozní produkt

Britové sami hovoří o tzv. anglické, popřípadě britské nemoci. Přiznávají, že je typickým rysem britské kultury. Bývalá ministerská předsedkyně Velké Británie Margaret Thatcherová před časem s nadsázkou řekla, že chuligánství (hooliganism) patří k nejznámějším britským vývozním produktům.

Je třeba zdůraznit, že historie výtržností spojených s násilím sahá až do středověku, kdy fotbal měl ale trochu jinou podobu – šlo o zápasy mezi sousedními vesnicemi a hrála ho hlavně mládež během náboženských svátků. Jako míč byl používán vycpaný prasečí měchýř. Utkání byla hodně násilná. Na hřišti se řešily spory o půdu, agrese mezi kmeny, urovnávaly se neshody. Do 14. století často hra končívala vážnými důsledky – například občané byli vyhnáni z města a trpěl obchod.   

Stephen Cleary ve svém zevrubném článku Historie fotbalového chuligánství ve Spojeném království pro časopis Cleats před třemi lety uvedl: „Zápasy vždy doprovázelo těžké pití a docházelo k vážným zraněním, či dokonce smrti. Nakonec byl fotbal zakázán králem Edwardem III. Jako důvod uvedl, že hra má kultovní fanoušky, které to odvádí od vojenského tréninku. A důsledkem byly společenské nepokoje.“ 

Ani tento panovníkův zásah ale projevy násilí v uvedeném sportu neukončil a po staletí zůstaly násilnosti průvodním jevem fotbalu. Přibylo sice pravidel, ale násilí zůstalo jako konstantní faktor, davy fanoušků útočily na fanoušky protihráčů a někdy se do toho zapletli i hráči. V 17. století pár stovek fotbalových hráčů zničilo kanalizaci ve městech, v 18. století měla činnost politický podtón, když byl pod rouškou potravinové vzpoury „vybílen“ sklad obilí.

Hole, kameny, kopance jako argumenty

První zaznamenaný příklad násilného jednání v historii nové podoby kopané se odehrál v roce 1885, kdy Preston North End hrál proti Aston Villa a hráči obou týmu byli napadeni holemi, kameny, padaly rány a kopance. Koncem 19. století došlo k útokům nejen na fanoušky, ale také na hráče a rozhodčí. Další závažný incident se odehrál v Glasgow v roce 1909, právě během derby Rangers a Celtic. Po řádném čase nepřidali rozhodčí „extra time“, a to vedlo k obrovské bouři, při níž byl nejen prakticky zničen stadion, ale bylo také vážně zraněno padesát policistů. Mnozí sociologové poukazují na počátky fotbalu v dělnické Británii – a v této souvislosti pozorují jeho odlišnost od ostatních sportů a přičítají mu agresivní povahu.

V následujícím meziválečném období fotbal získal „reprezentativnější“ povahu. Je nepochybné, že na vývoj fotbalu měly silný vliv public schools (elitní soukromé školy pro děti z dobře situovaných rodin). Nejstarší public schools vznikaly v Británii od 13. století. Zpočátku měl fotbal i ve školním prostředí poměrně brutální podobu, později se podařilo tento divoký sport zkrotit.

Spisovatel a novinář Alex Perry v tomto ohledu zdůrazňuje roli Thomase Arnolda, ředitele soukromé školy v Rugby od roku 1828, který fotbal legitimizoval a formalizoval hru prostřednictvím pevných pravidel. Začal se zdůrazňovat „džentlmanský“ charakter hry a fotbal měl nahradit jiné negativní jevy, jako například pití alkoholu u dospívajícího studenstva. Fotbal jako týmový sport měl chlapce připravit na budoucí život, být vhodným tělocvikem a povzbudit zdravou soutěživost. Tato kultivovanější podoba fotbalu pak pronikla do dalších sfér společnosti.

Role médií v poválečném období

Odborné studie ukázaly, že fotbalové násilí je hlavně poválečným jevem. Po druhé světové válce bylo chuligánství věnováno více pozornosti, protože média nabývala na síle a začal se široce používat termín „hooliganism“. Mnozí odborníci z oblasti sociologie a psychologie poukazují na roli médií, která zveřejňovala případy fotbalového násilí, a tím nechtěně přispívala k popularizaci násilného chování.

Ať už byla role médií jakákoli, s televizním pokrytím dochází k barvitějším projevům – objevují se slogany, mává se transparenty a skanduje se. Odborníci, kteří se zabývali zhoršením stavu, přikládali médiím určitou roli v tomto smyslu, že válečný a bojový jazyk, jež média používala pro zpravodajské pokrytí fotbalu, zvyšovala pojetí tohoto sportu jako agresivního a konfrontačního. Obzvláště byly kritizovány titulky deníku Daily Mirror typu: „Achtung! Vzdejte se!“, před zápasem s Německem.

Někteří sociologové se domnívají, že novodobé britské chuligánství má svůj původ v rozpadu Britské říše, dekolonizaci a v následném kontextu finanční krize, kdy zejména mladí příslušníci dělnické třídy pociťovali potřebu vyjadřovat třídní identitu a rovněž jakýsi defenzivní patriotismus, a to zejména když vycestovali do zahraničí. Pro některé Brity bylo velmi těžké si připustit novou mezinárodní pozici své země, kterou ekonomicky předstihly dokonce poražené země druhé světové války. Bylo těžké se smířit se ztrátou národní výlučnosti, s tím, že tým jejich země je poražen na hřišti hráči země, kterou původně považovali svým způsobem za podřadnou.

Gangy tzv. fanoušků si vytyčují svá teritoria

V průběhu 60. let začalo být chuligánství opravdu velmi vážným problémem v Británii, a to v souvislosti s dalšími dilematy – problémy s alternativní kulturou mládeže a narůstající rasovou tenzí. V 60. letech se také výrazně fotbalové chuligánství změnilo – fanoušci se totiž začali organizovat. Gangy si vytyčily teritoria. V minulosti, kdy bylo fanouškovství a chuligánství spontánnější, se mělo za to, že velkou roli hraje alkohol, ale v nové formě, organizovanější, už alkohol zřejmě takovou roli nehraje. Některé současné studie dokonce uvádějí případy skupin fanoušků, které jsou tradičně proslulé nadměrným požíváním alkoholu (patří k nim fanoušci skotského národního týmu), a přitom není známo, že by se tito fotbaloví nadšenci projevovali násilným chováním. 

V 70. letech měla většina britských klubů (Arsenal, Birmingham City, Chelsea, Aston Villa, Manchester United, Everton atd.) organizovány fanoušky v tzv. Firms. Rok 1974 byl nejtraumatičtějším rokem dekády, pokud jde o hooliganism. Manchester United („rudí ďáblové“) sestoupili do druhé divize a jejich fanoušci, nazývaní Rudá armáda (Red Army), řádili po celé zemi. Ve stejném roce byl ubodán fanoušek Blackpoolu a v následujícím roce byly vybudovány kolem hřišť ploty. V 70. letech ale také do klubů přibyli fotbalisté černé pleti, většinou to byli potomci africko-karibských emigrantů, kteří se usadili v Británii.   

V té době stoupalo rasové napětí ve společnosti, a také někteří hráči tmavé a tmavší pleti byli vystaveni pravidelnými rasovým útokům fanoušků rivalů, kteří po nich házeli banánové slupky nebo skandovali a pořvávali nelichotivá hesla.

Novodobé fanouškovství bylo rovněž charakterizováno daleko vyšší mobilitou a dny zápasů se stávaly arénami konfrontace mezi nejaktivnějšími fanoušky. Skupiny zarytých fanoušků cestovaly po celé zemi a bojovaly s příznivci jiných týmů. Incidenty se děly i mimo území Británie. Tento trend se rozšířil po zbytku Evropy. Mluvilo se o tom, že další země kopírují anglickou kulturu, i když se chuligánství a násilnosti vyznačovaly odlišnostmi. Osmdesátá léta 20. století můžeme považovat za období, kdy hooliganism vrcholil, pokud jde o agresi, násilí a nepokoje při fotbalových utkáních i mimo ně.

Najít způsob eliminace násilí na stadionech nebude snadné

Násilí na fotbalových stadionech zůstává v současné době široce rozšířeným a celosvětově se vyskytujícím společenským problémem a snaha o jeho řešení zaměstnává řadu vlád a národních i mezinárodních organizací. Jakub Míčko ve své bakalářské práci s názvem Násilí na fotbalových stadionech (Fakulta sportovních studií, MU Brno, 2011) připomíná, že od svého vzniku na počátku šedesátých let 20. století ve Velké Británii se tato „britská nemoc“ lavinovitě šíří nejprve do Evropy a později do celého světa a postupně infikuje kromě kopané i ostatní týmové sporty. Chování výtržníků z řad hooligans se stává stále více agresivním a nebezpečným. Svědčí o tom zprávy, které přicházejí z celého světa o množství tragických událostí, při nichž došlo nejen k velkým ztrátám na majetku, ale i ke stovkám vážných zranění či dokonce úmrtí.

Chuligánské skupiny se často ani neztotožňují s fotbalovým klubem, ale pouze se svou skupinou. Hooligans berou zápas jako záminku k vyvolání nebo organizování násilného střetu s jinou chuligánskou skupinou. V některých případech můžeme přímo pozorovat prvky organizovaného zločinu. Status „fotbalového chuligána“ umožňuje dodat mladým mužům, kteří mají jinak nízké šance uspět ve škole nebo v práci, pocit osobní důležitosti prostřednictvím respektu, který si v rámci chuligánství získají ve svém okruhu známých.

Významným krokem bylo ve Skotsku v březnu roku 2012 přijetí nového zákona, namířeného proti náboženské intoleranci a jakékoli jiné nesnášenlivosti. Dotýká se tedy i problematiky výtržnictví a násilí v oblasti sportu. Ministryně skotské vlády Roseanna Cunningham v souvislosti s palčivou problematikou kolem chuligánství uvedla, že samozřejmě podpora fotbalových týmů je v pořádku, ale „sektářství a jiná vyjádření nenávisti jsou nepřijatelná a je načase, aby přestaly. Ti, kteří se jich účastní, pocítí tento zákon v plné síle“.

V posledních letech však násilností v souvislosti s fotbalem ve Skotsku opět přibývá.  Nedávná tragédie spojená s násilnou smrtí mladého fanouška ve skotském Glasgowě není jedinou alarmující událostí. Problémy nemá jen Británie. Pavel Kročák v bakalářské práci Fotbaloví fanoušci – hooligans na našich stadionech (2010) poukazuje mimo jiné na Německo, o němž se dá hovořit v tom smyslu, že „je hlavním soupeřem v chuligánské scéně proti anglickým rowdies“.

Najít způsob, jak zastavit často frustrované násilníky na stadionech nejen ve Velké Británii nebude snadné, i když se příslušné orgány a vlády o to snaží. Kročák si všímá skutečnosti, že v Německu je v současné době důrazně postupováno proti jakýmkoliv projevům násilí a rasismu na německých stadionech a policie a státní orgány ve spolupráci s fotbalovým svazem účinně bojují proti tomuto chování. Na fotbalových stadionech platí zákaz prodeje alkoholických nápojů, používání pyrotechniky a závadných symbolů. Policie v Německu a dalších zemích zavedla po vzoru Velké Británie kartotéku nejaktivnějších a nejnebezpečnějších hooligans a zvyšuje se trend směřující k likvidaci těchto chuligánských skupin.

Podobný postup je určitou nadějí do budoucna, ale prozatím je jasné, že ani zdaleka není vyhráno, zvláště z toho důvodu, že násilí, hrubost a agrese se „vtírá“ i do dalších sfér současné globalizované společnosti.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mlsna: Armáda je klíčová z hlediska udržení stability systému

Zkušený právník a vysokoškolský pedagog Petr Mlsna, který se počátkem prosince loňského roku ...

Josef Mašín: Trump byl mimo Reagana nejúspěšnějším prezidentem USA

Se jménem Josef Mašín jsem se poprvé seznámil již někdy v deseti letech. Otec mi tehdy vyprávěl ...

PREMIUM Litva je nejen spolehlivý spojenec, ale i tradiční přítel naší země

S Litvou, která je řádným členským státem Evropské unie a NATO, pojí Českou republiku tradičně velmi ...

Gurkhové jsou loajálními spojenci Jejího Veličenstva 

V obou světových válkách bojovali velmi odhodlaně na straně Velké Británie nepálští Gurkhové. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • J.Kolousek@post.cz
    13:32 02.04.2021

    Stále přemýšlím nad tím,když černoch zbije běloch,zda se jedná o rasismus??

    Stále přemýšlím nad tím,když černoch zbije běloch,zda se jedná o rasismus??

    • Tesil
      15:22 02.04.2021

      To rozhodně ne,tomu se říká pozitivní diskriminace.

      To rozhodně ne,tomu se říká pozitivní diskriminace.

  • skelet
    11:24 01.04.2021

    Simpsonovi - proč vznikají výtržnosti okolo fotbalu
    https://youtu.be/rJu2qSJ9zno...

    Simpsonovi - proč vznikají výtržnosti okolo fotbalu
    https://youtu.be/rJu2qSJ9zno...

  • Trener
    21:04 31.03.2021

    Jednou jsem musel smát, když ti britští chuligáni narazili na nějaký ruský a byli dost překvapení, protože ty se uměli dost prát. Jen ať si dají, jen ať u toho nepřijdou k újmě ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednou jsem musel smát, když ti britští chuligáni narazili na nějaký ruský a byli dost překvapení, protože ty se uměli dost prát. Jen ať si dají, jen ať u toho nepřijdou k újmě ostatní :-)

    Pokud jde o zmiňovaný rasizmus v článku, nebyl už rasismem tvrdý způsob hry Rangers proti Slávii? Dovolili by si to Rangers proti nějakému klubu z Francie, nebo Německa? Stejně ti Britové berou ty ze střední a východní Evropy, jako něco míˇn. Jak během Brexitu, nebyl pro Brita Pakistánec víc jak Polák?

    Ještě mě napadá. Co Britský voják za 2.sv na opušťáku, nebyl to taky takový chuligán? :-) Nebyl Němec o krapet kultivovanější?Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    20:15 31.03.2021

    Tak už to přišlo i na "armádní noviny" bude se tu rozebírat fotbal. ...zbývá ještě pivo. :-) Osobně si myslím, že pokud má někdo potřebu chovat se jako chuligán, tak se přebytku ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak už to přišlo i na "armádní noviny" bude se tu rozebírat fotbal. ...zbývá ještě pivo. :-)

    Osobně si myslím, že pokud má někdo potřebu chovat se jako chuligán, tak se přebytku energie a elánu má společensky využít jinak.

    Poslat je na vojnu, rýpat se v blátě nebo fárat do dolů. Zkrátka je pořádně zaměstnat, aby přestali myslet na blbosti.Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      11:13 01.04.2021

      Určitě znáte teorii "motýlích křídel" - malé nevýznamné šťouchnutí na počátku vyvolá velkou bouři na konci. Tuhle kauzu, je zajímavé a poučné sledovat, například i z hlediska ...Zobrazit celý příspěvek

      Určitě znáte teorii "motýlích křídel" - malé nevýznamné šťouchnutí na počátku vyvolá velkou bouři na konci.

      Tuhle kauzu, je zajímavé a poučné sledovat, například i z hlediska toho, jak fungují média, jak se vedou informační operace a jaký je "společenský status" ČR v Evropě. Z téhle kauzy si ČR a Češi mohou vzít mnoho poučení - třeba jak vést "informační operace" . To se bude určitě do budoucna hodit.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        17:29 01.04.2021

        To byl celkem neuvěřitelný pohled. Zatím co se naše média štourala v naší domácí bramboračce a trochu jsme se litovali, jak nám ublížili, ta vlna komunikace, co se přelila přes ...Zobrazit celý příspěvek

        To byl celkem neuvěřitelný pohled. Zatím co se naše média štourala v naší domácí bramboračce a trochu jsme se litovali, jak nám ublížili, ta vlna komunikace, co se přelila přes ostrovy a poklidně zalila ulice na druhé straně kanálu, to byl koncert. Moc by mě zajímalo, jestli jen vyvřely hluboko zakořeněné postoje manifestovalo se, jak jsme dlouhá léta celou společností vnímáni, nebo jestli to koordinovala nějaká agentura. Třeba se případu chytnou experti z Přáslavic a udělají pořádnou analýzu.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    19:20 31.03.2021

    Pokud jde o zápas Slávie,tak to je jasný důkaz, že se svět úplně zbláznil.Jeden hráč ukopne druhému hlavu,ale řeší se údajný rasistický výrok.Mimochodem ten výrok,tak jak ho popsal ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud jde o zápas Slávie,tak to je jasný důkaz, že se svět úplně zbláznil.Jeden hráč ukopne druhému hlavu,ale řeší se údajný rasistický výrok.Mimochodem ten výrok,tak jak ho popsal typický Fin nemohl Slávista za zhruba jednu vteřinu stihnout.Obávám se, že za nějakou dobu budou muset sportovní týmy splňovat kvóty ohledně počtu barevných hráčů. Jinak budou diskvalifikovány.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      20:58 31.03.2021

      Pokud mu měl stihnout říct You are fucking guy, tak by to druhé určitě stihnul taky. Ovšem nikdo z nás u toho nebyl, takže co tam opravdu padlo se asi nikdy nedozvíme. V každém ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud mu měl stihnout říct You are fucking guy, tak by to druhé určitě stihnul taky. Ovšem nikdo z nás u toho nebyl, takže co tam opravdu padlo se asi nikdy nedozvíme. V každém případě by mě rozhodně nepřekvapilo kdyby jakýkoli fotbalista použil rasistickou nadávku.Skrýt celý příspěvek

  • padre
    13:57 31.03.2021

    Stále plati ono klasické:,,rugby je sport chuligánů, který hrajou gentlemani a fotbal je sport gentlemanů ,který hrajou chuligáni....,,

    Stále plati ono klasické:,,rugby je sport chuligánů, který hrajou gentlemani a fotbal je sport gentlemanů ,který hrajou chuligáni....,,

  • Miroslav
    12:07 31.03.2021

    Ostrovní fanúšikovia majú svoje špecifiká. V prvom sú dosť namyslení a ich povesť predchádza ich skutočnej sile. Keď mala na Slovensko prísť Anglická reprezentácia, Anglickí ...Zobrazit celý příspěvek

    Ostrovní fanúšikovia majú svoje špecifiká. V prvom sú dosť namyslení a ich povesť predchádza ich skutočnej sile. Keď mala na Slovensko prísť Anglická reprezentácia, Anglickí chuligáni už týždeň dopredu avizovali aké peklo tú vraj rozpútajú. Ešte po prílete ani nestihli opustiť letisko a už mali dvoch postrelených. Na mušku si ich vtedy zobrali fanúšikovia Slovana Bratislava. Pobavili aj Íri. Jeden z nich šokovane do správ povedal, že majú povesť ožranov lebo sa zvyknú rozbiť na kašu v každý piatok a sobotu, ale ako dodal: ,,Tu sa takto pije každý deň"Skrýt celý příspěvek

  • Qaxi
    12:05 31.03.2021

    Je fajn, že je zmíněna škola v Rugby. Tam totiž začalo to čemu se říka "ragby", ale původně se to jmenovalo "Football by Rugby rules". Tyhle dva sporty - fotbal a ragby - se ...Zobrazit celý příspěvek

    Je fajn, že je zmíněna škola v Rugby.

    Tam totiž začalo to čemu se říka "ragby", ale původně se to jmenovalo "Football by Rugby rules". Tyhle dva sporty - fotbal a ragby - se oddělili nejen sportovně, ale hlavně morálkou a étosem. U ragby vychází z toho co je učili v Rugby - džentlmenství.

    Ragby je sice tvrdé, ale je fér, moc se tam nefixluje, protože první kdo by vás odsoudil jsou vlastní spoluhráči. Na rugbyovém zápas sedí diváci jednotlivých týmů promícháni mezi sebou a užívají si hru ... jaký rozdíl od fotbalu.

    Takže já bych to nenazíval anglickou nemocí, ale fotbalovou.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:30 31.03.2021

      Šľachta a vyššia trieda pokladali futbal za šport spodiny. Preto sa neujal napríklad v USA alebo Austrálii kde je soccer skôr šport okrajový. Ale podobné správanie možno pozorovať ...Zobrazit celý příspěvek

      Šľachta a vyššia trieda pokladali futbal za šport spodiny. Preto sa neujal napríklad v USA alebo Austrálii kde je soccer skôr šport okrajový. Ale podobné správanie možno pozorovať na hokeji kde tiež nezvyknú byť bitky alebo násilnosti. Tento problém je skôr sústredený okolo futbalu.Skrýt celý příspěvek

      • Flader
        19:01 31.03.2021

        To by som ani nepovedal. Pokiaľ sa dalo, zvykli sme si skoči´ť NR alebo TN na extraligu a nikdy sme nezažili policajné manévre ako je bežné v TT pred futbalom. Hlavne ak prídu ...Zobrazit celý příspěvek

        To by som ani nepovedal. Pokiaľ sa dalo, zvykli sme si skoči´ť NR alebo TN na extraligu a nikdy sme nezažili policajné manévre ako je bežné v TT pred futbalom. Hlavne ak prídu pozrieť chlapci z hlavného mesta a musí sa pre nich uzatvárať niekoľko ulíc, aby trafili na štadión.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          20:24 31.03.2021

          Asi som sa zle vyjadril, práveže hokej s nejakými bitkármi problém nemá podobne ako to rugby. Sem tam na hokeji niekto dostane do držky keď veľmi vytŕča ale také bitky a hromadné ...Zobrazit celý příspěvek

          Asi som sa zle vyjadril, práveže hokej s nejakými bitkármi problém nemá podobne ako to rugby. Sem tam na hokeji niekto dostane do držky keď veľmi vytŕča ale také bitky a hromadné mlátenie s kukláčmi ako na futbale som na hokeji nikdy nezažilSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            20:52 31.03.2021

            Při ragby, hokeji nemáš čas vymyslet kraviny. Pořád se něco děje, hráči do toho jdou na plno. U fotbalu se "nic neděje". Čím vyšší soutěž, tím větší nuda na koukání. Dobře to ...Zobrazit celý příspěvek

            Při ragby, hokeji nemáš čas vymyslet kraviny. Pořád se něco děje, hráči do toho jdou na plno.
            U fotbalu se "nic neděje". Čím vyšší soutěž, tím větší nuda na koukání.
            Dobře to zpracovali v jednom díle Simpsonovi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...