FOTOREPORTÁŽ: Návštěva Pravého sektoru na východě Ukrajiny

Foto: Členka Pravého sektoru při odpočinku; větší foto
Ticho před bouří. „Nevíme, jak dlouho tu budeme trčet, po Mukačevu nás stáhli, než se vyřeší politika,“ krčí rameny vojáci; větší foto / Anna Janská

V srpnu letošního roku jsem strávila několik dnů v Doněcké oblasti s Pravým sektorem. Následující řádky a fotky nejsou nic jiného než subjektivní výpověď - nemohu (ani nechci) situaci hodnotit.

Je toho hodně, co jsem nemohla vyfotit - průjezd checkpointy, vojáky, kteří se účastnili fiaska v Mukačevu (a vítali mě se slovy, že podle tisku jsou v Řecku, kdybych to náhodou nepoznala), hlavní štáb v Dněpropetrovsku, ani mnohé cizince, kteří v Pravém sektoru slouží.

Pravý sektorVoják Pravého sektoru; větší foto / Anna Janská

V pátém batalionu se mi podařilo kontaktovat i jediného Čecha, který v Pravém sektoru podle dostupných informací je. Oproti velkému množství Čechů a Slováků na druhé straně barikády je to nepoměr, ale svým způsobem pochopitelný.

Pravý sektorPletení maskovacích sítí; větší foto / Anna Janská

„Nedostáváme žádný žold, žádné peníze, jen jídlo a vybavení, které nutně potřebujeme. Když jsem sem přišel, neuměl jsem ani slovo ukrajinsky, ale cizinců je tu hodně, nějak jsme se domluvili,“ popisuje Pavel (pozn.: jméno bylo změněno) .

Pravý sektor
V přední linii; větší foto / Anna Janská

Většina z věcí dodávaných na frontu jde z dobrovolnických příspěvků a zbytek z vlastních zdrojů Pravého sektoru. Lidé balí cigarety, dívky po škole pletou maskovací sítě, dělají se sbírky.

Pravý sektor
Výcvik střelby; větší foto / Anna Janská

Když jsme vyzvedávali balíčky pro vojáky u jedné z bank v Dněpru, zaměstnanci na nás mávali: „Nás si nefoťte, někde se to objeví a přijdeme o práci!“.

Pravý sektor
Vojáci na bojovém vozidle pěchoty BMP-2; větší foto / Anna Janská

Čím hlasitější bylo odsuzování Pravého sektoru - ať už v místních, či mezinárodních médiích - tím znatelnější je prý podpora místních. S rasistickým nebo extremistickým chováním jsem se za celou dobu nesetkala, ale bylo jasné, že vojáci o svém mediálním obrazu moc dobře vědí.

Pravý sektor
Voják navíjí drát z navádění protitankové řízené střely; větší foto / Anna Janská

„Tak co, píše se u vás, že jíme ruské děti?“ ptal se mě jeden ze zahraničních vojáků, který přijel z Lotyšska. „Můj otec je odsud, můj bratr tady žije. Kde jinde bych měl být?“

Pravý sektor
Ukrajinské spa. Každý s vedrem a dlouhými pochody bojuje, jak umí; větší foto / Anna Janská

Prosí mě, abych ho nefotila, a představuje se jako John Doe, ale když po pár pivech a procházce Dněpropetrovskem uvidí Ducati Monster, hned s ní chce fotku, kterou si záhy nahrává na Facebook.

Pravý sektor
Voják Pravého sektoru; větší foto / Anna Janská

Sociální sítě tu koneckonců používá téměř každý, a za Doněckem jsme se navigovali pomocí iPadu, což jen přidává k absurdnímu pocitu z celé války. Vesnice u fronty normálně fungují, děti si hrají venku, v místní samoobsluze vám prodavačka na sčotu spočítá útratu za nákup.

Pravý sektor
Obrana Ukrajiny; větší foto / Anna Janská

Občas se zdá, že větší boje vede vláda mezi sebou, než na frontě, ale vztahy mezi samotnými vojáky - ať už z pravidelné armády, jiných dobrovolnických jednotek, nebo Pravého sektoru - jsou mnohem lepší, než by se podle chování jejich politických představitelů dalo čekat.

Situace je ale stále napjatá a příměří, které oficiálně trvá, je v nedohlednu.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

Batalión Azov očami z vnútra. Rozhovor so slovenským dobrovoľníkom

Vojenský blog ON WAR|ON PEACE přinesl zajímavý rozhovor se slovenským občanem, který bojuje na ...

Pár postřehů k „Česko-slovenské jednotce" na Donbasu

Minulý týden jsme mohli v českých a slovenských mediích pozorovat sérii zpráv o tom, že Češi a ...

REPORTÁŽ: Z donbaské fronty

Jsem už měsíc v obci Krasnohorovka, která leží asi 30 km od Doněcku. Před válkou zde žilo 17 až 20 ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Left
  16:26 20.10.2015

  To Jura99:

  Asi se nechápeme. Ta Q7 je u nás hlášená jako kradená. Tedy ukradená původnímu majiteli v ČR. Někdo ji ukradl tady a odvezl (si) ji na Ukrajinu. Nevím, co je na tom tak složitého :)
  Ale tak to už je poněkud OT.

 • niko
  10:09 20.10.2015

  haha. Ze vraj nekradnu. Ja som tam prisiel o puklice len tak blyslo a to som mal auto na strazenom parkovisku. Z vlastnej skusenosti odpurucam vsetkym v ZIADNOM PRIPADE na Zakarpatsku nenechavat otvorene auto a kluciky v zapalovani ako tu pisal Jura. :)

  K tomuto existuje taky pekny vtip. Reklama na dovolenku na Ukrajine: "Podte navstivit nasu krasnu vlast. Vase auto je uz tu." :D

 • Jura99
  08:37 20.10.2015

  Left: ty české espézetky jsou objevením Ameriky jen pro některé novináře. Ve skutečnosti s českými RZ jezdí na Zakarpatí kdekdo, dělníky počínaje a "byznysmeny" konče. Hošani totiž obvykle bouchají v česku na stavbách, případně šéfují partičce dělníků, koupí si na leasing v ČR auta registrované na své české firmy a s nimi jezdí i domu a doma. Nic zvláštního. A to údajně kradené Q7? Na Ukrajině se auta nekradou, můžete je nechávat otevřené s klíčky v zapalování. Dřív existoval byznys s pojistnými podvody, kdy našinec (či Maďar, Slovák atd.) přivezl své auto, odevzdal ho i s klíčky za menší sumu a doma nahlásil krádež.

 • GAVL
  23:05 19.10.2015

  Ngarem jak jinak.

 • ArthurDayne
  23:05 19.10.2015

  zajímavej článek (i když krátkej), pěkný fotky! Díky

 • Ngarem
  22:42 19.10.2015

  Aha, takže jako obvykle o to, kdo bude žrát z korýtka a kdo se postí. Válka oligarchů a lidi umírají...

 • Left
  18:54 19.10.2015

  To RiMr71:

  Ještě pro ilustraci (je to teda sestříhané a v nic extra kvalitě...):
  https://www.youtube.com/watch?...

 • Left
  18:44 19.10.2015

  To RiMr7: Základní přehled...

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  Ještě je tam jedna zajímavost a to, že Pravý sektor používal auta z českými registračními značkami, přičemž jedno - bílé Audi Q7 - bylo u nás nahlášeno jako kradené.

 • liberal shark
  18:35 19.10.2015

  Ono je to na zakarpatské Ukrajině takové divoké - půlka regionu se živí pašováním a vládní úřady v tom jely také. Těžko se pozná, kdy vlastně přišel zákon :-).

 • RiMr71
  18:22 19.10.2015

  ...jakože vládní síly v podstatě bránili mafii?
  ...bljať...

 • liberal shark
  18:14 19.10.2015

  to RiMr71 : To asi naráží na ten případ, kdy jednotka Pravého sektoru zaútočila na místní mafii a po příchodu vládních sil se musela stáhnout do lesa.

  Pěkný článek !

 • RiMr71
  16:57 19.10.2015

  Dík yza zajímavý článek. O co šlo (jde) v případě onoho "fiaska v Mukačevu"?