Foxhound - nová generace britských obrněnců

Foxhound
Foto: Vozidlo Force Protection Ocelot nese v britské armádě bojové jméno Foxhound / UK MoD

Vozidla kategorie MRAP mají svá nejlepší léta za sebou. Neznamená to však, že armády zanevřely na obrněná vozidla pro patroly. Právě naopak, jen opustily cestu rozměrných, těžce opancéřovaných obrněnců a přesunuly svou pozornost k lehčím a kompaktnějším vozidlům – při zachování maximální pancéřové ochrany. Příkladem může být britský program dodávek lehkých patrolovacích vozidel Force Protection Ocelot, v britské armádě známých pod bojovým názvem Foxhound (Jezevčík).

Proč se pozornost přesouvá k lehčím vozidlům? Na rozsahu ochrany posádky nemá vliv pouze samotný pancíř, ale i další vlastnosti vozidla - jízdní schopnosti v terénu, zrychlení, rychlost, malé rozměry, "agilita", malá hmotnost, spotřeba atd.

Právě u strojů MRAP byly na úkor maximální pancéřové ochrany potlačeny ostatní užitečné schopnosti vozidla. Nyní, po zkušenostech z misí v Afghánistánu, se snaží armády získat stroje, kombinující jak vynikající pancéřovou ochranu, tak i skvělé jízdní vlastnosti, ale i malé rozměry nebo logistickou nenáročnost.

Foxhound

Foto: Foxhound vyjíždí z dopravního letadla na letišti v Hílmandu / UK MoD

Příkladem takového vozidla je britský Foxhound. Se svou váhou 7,5 tun je 2x lehčí než typický představitel kategorie MRAP. Podle slov svých tvůrců však ve své váhové a rozměrové třídě kombinuje bezprecedentní pancéřovou ochranu, všestranost a jízdní vlastnosti.

Foxhound je navíc první z řady britských vojenských vozidel s „otevřenou architekturou“. Ta umožňuje velmi snadno měnit jednotlivé moduly auta. Výměnou části korby tak z vozidla může vzniknout lehký nákladní automobil, vojenská sanitka nebo vozidlo pro speciální operace.

Foxhound

Foto: Foxhound lze přizpůsobit požadavkům konkrétní mise / Force Protection

Modularita také dovoluje v polních podmínkách vyměnit celý motor během pouhých 30 minut. Jednotlivá kola navíc pracují zcela nezávisle na sobě, takže se vozidlo může pohybovat jen po třech kolech - v případě, že jedno kolo je zničeno při útoku IED.

Oproti těžkým a rozměrným vozidlům kategorie MRAP, má Foxhound řadu předností. Při zachování vysokého stupně pancéřové ochrany (podvozek typu „V“) má obrněnec Foxhound malý poloměr otáčení a kompaktní rozměry – může tak velmi snadno operovat ve stísněném městském prostředí.

Foxhound

Foto: Foxhound / Force Protection

Britské ozbrojené síly podepsaly smlouvu na dodávku celkově 300 vozidel Foxhound za 270 miliónů liber (8,6 mld. Kč). V současně době jsou již první vozidla posílaná na testování vojákům do afghánského Hílmandu.

Zdroj: BBC

Náhradní díly na Vaše auto naleznete na www.AutomobiloveDILY24.cz

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nové vozidlo pro australskou armádu má jméno Hawkei

V oblíbené kategorii lehkých obrněných vozidel je opět živo. Australské obrané síly (ADF) si za ...

Neexistují IED na bojišti. IED jsou bojiště!

"Nejedeme na bojiště, kde jsou IED. IED jsou bojiště!". Tato slova nedávno pronesl tříhvězdičkový ...

Vozidla MRAP z Afghánistánu - nepotřební veteráni

Koaliční síly v Afghánistánu se pomalu připravují na po-irácké a po-afghánské období. Spojenci musí ...

Ural Tajfun – ruský MRAP

Na letošní výstavě Eurosatory 2012 představil známý ruský výrobce těžkých nákladních automobilů Ural ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deadog
  14:37 28.06.2012

  vem si ze to ma byt porad MRAP ale pohyblivejsi a aby nezral i travu kolem cesty , me se to libi ten Hawkei podle me takovou IED ochranu nema

  vem si ze to ma byt porad MRAP ale pohyblivejsi a aby nezral i travu kolem cesty , me se to libi ten Hawkei podle me takovou IED ochranu nema

 • Kubec
  09:43 28.06.2012

  Podle mě je to pořád ještě dost velká kráva. Když se podívám třeba na australské Hawkei tak tam jsou podle mého o pár let napřed. Myslim si, že kategorie MRAP bude do pár let jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Podle mě je to pořád ještě dost velká kráva. Když se podívám třeba na australské Hawkei tak tam jsou podle mého o pár let napřed. Myslim si, že kategorie MRAP bude do pár let jen bláznivou vzpomínkou a bojištím budou vévodit malá vozidla se srovnatelnou ochranou.
  pokud by někoho téma více zajímalo, doporučuju tyto stránky:
  http://www.w54.biz/showthread.... Skrýt celý příspěvek

 • Márty
  00:24 28.06.2012

  Shark : Češtinářský kroužek je jinde, spletl jste si web ,tady se komentují odborné články .......... Příspěvek : Tato vozidla jsou dalším logickým krokem , na 100% bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Shark : Češtinářský kroužek je jinde, spletl jste si web ,tady se komentují odborné články ..........


  Příspěvek : Tato vozidla jsou dalším logickým krokem , na 100% bude navazovat nová technologie brnění z nano vláken která se již testuje a pote se budu těšit na kombynaci auto + nano technologie. Také je na první pohled jasné že nákupčí v UK Armádě jsou na správném místě (né jako v AČR )Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:23 26.06.2012

  Ten češtin v nadpisu ! Říká se zanevřít NA něco, ne zanevřít NAD něčím !

  Ten češtin v nadpisu ! Říká se zanevřít NA něco, ne zanevřít NAD něčím !

 • Deadog
  11:53 26.06.2012

  vypada dobre

  vypada dobre

Načítám diskuzi...