Francie a Velká Británie posilují obrannou spolupráci

Představa Future Combat Air System (FCAS), větší foto / Dassault Aviation

Navzdory BREXITu plánují Francie a Velká Británie posilovat vzájemné vztahy v obranném sektoru. Nově by tak mělo docházet k častějším setkáním mezi ministry obrany i k realizaci dalších společných projektů.

Francouzská ministryně obrany Florence Parly rozptýlila obavy z možného ohrožení bezpečnostní spolupráce Francie a Velké Británie potenciálně způsobeného BREXITem. Dle slov ministryně mají obě země tradičně blízké vztahy, což dokazuje ochota Británie „půjčit“ Francii těžké transportní vrtulníky Chinook k operacím v africkém pásmu Sahelu. Nově by se také ministři obrany měli scházet dvakrát do roka. 

V rámci spolupráce těchto dvou zemí je důležité připomenout francouzsko-britský summit z ledna letošního roku. Jednalo se již o 35. summit, kde se setkal prezident Emmanuel Macron s premiérkou Theresou Mayovou. Výsledkem bylo společné komuniké , ve kterém se obě strany zavázaly nejen k prohlubování společných bilaterálních vztahů, ale i vztahů v rámci NATO.  

Jednalo se zejména o společnou účast v operacích proti Islámskému státu v Sýrii a v Africe, stejně tak jako o účast na operacích v Mali (Sahel). Velká Británie tak deklaruje, že její odchod z EU neznamená naprostou politickou, bezpečnostní a ekonomickou izolaci od kontinentální Evropy.

Uvedené státy spolu dlouhodobě spolupracují v sektoru obranného průmyslu. Jedním z největších společných programů je Future Combat Air System (FCAS) . V rámci tohoto programu je francouzskými a britskými společnostmi vyvíjen technologický demonstrátor bezpilotního bojového letounu kategorie MALE (Medium Altitude, Long Endurance). První let prototypu je plánován kolem roku 2025.

Právě v rámci programu FCAS ale harmonická shoda nepanuje. Velká Británie chce program směřovat více do roviny výzkumu demonstračních technologií. Francie ve stejné době spolupracuje s Německém na obdobném programu Franco-German Future Combat Air System (FG-FCAS).

FG-FCAS je však mnohem ambicióznější, a klade si za cíl vývoj letounu šesté generace, který nahradí v současné době sloužící stroje Rafale ve Francii a Eurofighter Typhoon v Německu. Jedná se tedy o alternativu k americkým letounům F-35 do jejichž vývoje a výroby je ovšem Velká Británie zapojena, tudíž její vstup do programu FG-FCAS není jistý. Ostatně Velká Británie pracuje na vlastní stíhačce nové generace.

Dalším společným programem je vývoj a výroba ze vzduchu odpalovaných střel s plochou dráhou letu pro pozemní údery Storm Shadow/SCALP . Střely jsou v současné době integrovány na letouny Tornado, Rafale, Mirage 2000 a byly již bojově nasazeny v Iráku či Libyi. V budoucnu se počítá s jejich integrací i pro letouny Eurofighter Typhoon.

Jejich navalizovanou verzi používají i fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii. Od letošního roku by měly být integrovány také na francouzské ponorky třídy Barracuda a Scorpène.

V námořní oblasti dochází ke společnému výzkumu a vývoji prototypu bezpilotního hladinového dronu určenému detekci a eliminaci námořních min a podmořských improvizovaných zařízení. Dron vzešlý z projektu Marine Mine Counter Measures Programme by měl rovněž získat schopnost působit ve spolupráci s dalšími bezpilotními prostředky, které budou miny vyhledávat a likvidovat pod hladinou.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Roll-out prvního L-39NG v říjnu letošního roku

Výroba prvního letounu L-39NG v Aeru Vodochody pokračuje podle stanoveného harmonogramu. Všechny ...

NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026

V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Stíhačka F-22A s technologiemi F-35 pro americké letectvo?

Podle webu Defense One firma Lockheed Martin nabízí americkému letectvu (USAF) stíhací letoun ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  13:01 23.09.2018

  Tak jsšm v pátek v Duxfordu okouknul maketu nového Tempesta ve skutečné velikosti, zrovna to ogaři skládali - éro teda velké jak kráva, s jaksi podivně těžkým předkem, "překvapivě" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak jsšm v pátek v Duxfordu okouknul maketu nového Tempesta ve skutečné velikosti, zrovna to ogaři skládali - éro teda velké jak kráva, s jaksi podivně těžkým předkem, "překvapivě" něco mezi F-22 a F-35. Ale, prostě maketa technicky cca na úrovni iránských prezentovaných stealthů (i když na rozdíl od těch iránských tohle éro není komické). Jsem zvědavý, jestli to posunou dál, respektive kam až...
  Skrýt celý příspěvek

 • pfninja
  18:17 14.09.2018

  kto ohruzuje Francuzko alebo Britaniu ? akoze Rusko ? Zapadny svet ovladaju totalni imbecili

  kto ohruzuje Francuzko alebo Britaniu ? akoze Rusko ? Zapadny svet ovladaju totalni imbecili

 • Trener
  09:07 14.09.2018

  Tak snad se z toho nevytvoří nějaký mocenský blok, kdy by malé státy zůstaly nějak mimo, jinak budou stejně nakupovat od USA.

  Tak snad se z toho nevytvoří nějaký mocenský blok, kdy by malé státy zůstaly nějak mimo, jinak budou stejně nakupovat od USA.

 • Civil
  19:58 13.09.2018

  "fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii"
  ehm ehm..

  "fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii"
  ehm ehm..