Francie a Velká Británie posilují obrannou spolupráci

Představa Future Combat Air System (FCAS), větší foto / Dassault Aviation

Navzdory BREXITu plánují Francie a Velká Británie posilovat vzájemné vztahy v obranném sektoru. Nově by tak mělo docházet k častějším setkáním mezi ministry obrany i k realizaci dalších společných projektů.

Francouzská ministryně obrany Florence Parly rozptýlila obavy z možného ohrožení bezpečnostní spolupráce Francie a Velké Británie potenciálně způsobeného BREXITem. Dle slov ministryně mají obě země tradičně blízké vztahy, což dokazuje ochota Británie „půjčit“ Francii těžké transportní vrtulníky Chinook k operacím v africkém pásmu Sahelu. Nově by se také ministři obrany měli scházet dvakrát do roka. 

V rámci spolupráce těchto dvou zemí je důležité připomenout francouzsko-britský summit z ledna letošního roku. Jednalo se již o 35. summit, kde se setkal prezident Emmanuel Macron s premiérkou Theresou Mayovou. Výsledkem bylo společné komuniké , ve kterém se obě strany zavázaly nejen k prohlubování společných bilaterálních vztahů, ale i vztahů v rámci NATO.  

Jednalo se zejména o společnou účast v operacích proti Islámskému státu v Sýrii a v Africe, stejně tak jako o účast na operacích v Mali (Sahel). Velká Británie tak deklaruje, že její odchod z EU neznamená naprostou politickou, bezpečnostní a ekonomickou izolaci od kontinentální Evropy.

Uvedené státy spolu dlouhodobě spolupracují v sektoru obranného průmyslu. Jedním z největších společných programů je Future Combat Air System (FCAS) . V rámci tohoto programu je francouzskými a britskými společnostmi vyvíjen technologický demonstrátor bezpilotního bojového letounu kategorie MALE (Medium Altitude, Long Endurance). První let prototypu je plánován kolem roku 2025.

Právě v rámci programu FCAS ale harmonická shoda nepanuje. Velká Británie chce program směřovat více do roviny výzkumu demonstračních technologií. Francie ve stejné době spolupracuje s Německém na obdobném programu Franco-German Future Combat Air System (FG-FCAS).

FG-FCAS je však mnohem ambicióznější, a klade si za cíl vývoj letounu šesté generace, který nahradí v současné době sloužící stroje Rafale ve Francii a Eurofighter Typhoon v Německu. Jedná se tedy o alternativu k americkým letounům F-35 do jejichž vývoje a výroby je ovšem Velká Británie zapojena, tudíž její vstup do programu FG-FCAS není jistý. Ostatně Velká Británie pracuje na vlastní stíhačce nové generace.

Dalším společným programem je vývoj a výroba ze vzduchu odpalovaných střel s plochou dráhou letu pro pozemní údery Storm Shadow/SCALP . Střely jsou v současné době integrovány na letouny Tornado, Rafale, Mirage 2000 a byly již bojově nasazeny v Iráku či Libyi. V budoucnu se počítá s jejich integrací i pro letouny Eurofighter Typhoon.

Jejich navalizovanou verzi používají i fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii. Od letošního roku by měly být integrovány také na francouzské ponorky třídy Barracuda a Scorpène.

V námořní oblasti dochází ke společnému výzkumu a vývoji prototypu bezpilotního hladinového dronu určenému detekci a eliminaci námořních min a podmořských improvizovaných zařízení. Dron vzešlý z projektu Marine Mine Counter Measures Programme by měl rovněž získat schopnost působit ve spolupráci s dalšími bezpilotními prostředky, které budou miny vyhledávat a likvidovat pod hladinou.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Roll-out prvního L-39NG v říjnu letošního roku

Výroba prvního letounu L-39NG v Aeru Vodochody pokračuje podle stanoveného harmonogramu. Všechny ...

NGCV: Nástupce bojových vozidel Bradley v roce 2026

V rámci programu NGCV (Next-Generation Combat Vehicle) americká armáda začne od roku 2026 nahrazovat ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Stíhačka F-22A s technologiemi F-35 pro americké letectvo?

Podle webu Defense One firma Lockheed Martin nabízí americkému letectvu (USAF) stíhací letoun ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  13:01 23.09.2018

  Tak jsšm v pátek v Duxfordu okouknul maketu nového Tempesta ve skutečné velikosti, zrovna to ogaři skládali - éro teda velké jak kráva, s jaksi podivně těžkým předkem, "překvapivě" něco mezi F-22 a F-35. Ale, prostě maketa technicky cca na úrovni iránských prezentovaných stealthů (i když na rozdíl od těch iránských tohle éro není komické). Jsem zvědavý, jestli to posunou dál, respektive kam až...

 • pfninja
  18:17 14.09.2018

  kto ohruzuje Francuzko alebo Britaniu ? akoze Rusko ? Zapadny svet ovladaju totalni imbecili

 • Trener
  09:07 14.09.2018

  Tak snad se z toho nevytvoří nějaký mocenský blok, kdy by malé státy zůstaly nějak mimo, jinak budou stejně nakupovat od USA.

 • Civil
  19:58 13.09.2018

  "fregaty francouzského námořnictva FREMM, které je letos úspěšně nasadily v odvetném úderu po chemických útocích v Sýrii"
  ehm ehm..