Francouzské satelity pro polský průzkumně-úderný komplex

Francouzské satelity pro polský průzkumně-úderný komplex
Nejnovější francouzský průzkumný satelit Pléiades Neo / Airbus (Zvětšit)

V nejbližších týdnech polské ministerstvo obrany smluvně stvrdí nákup dvojice optoelektronických průzkumných satelitů od firmy Airbus. Průzkumné satelity jsou zcela nezbytné pro vedení moderních bojových operací, a především pro použití zbraní dlouhého dosahu. Bez zavedení průzkumných satelitů nákup výkonných raketových systémů nemá smysl.

Podle generálporučíka Valerije Zalužnyje, velitele ukrajinských ozbrojených sil, dlouhodobou politickou a bezpečností stabilitu mezi Ukrajinou a Ruskem zajistí jedině vlastní ukrajinský průzkumně-úderný komplex schopný zasahovat jakékoliv ruské cíle až po Ural. Stejným směrem zcela očividně směřuje Polsko, které v první fázi hodlá získat know-how pro vlastní výrobu jihokorejských raket s doletem 300 kilometrů.

Logika je prostá – taková schopnost vezme Rusku pohodlí eskalace bezpečnostní situace v našem regionu. Rusko nebude moci vyhrožovat nebo útočit na infrastrukturu, jak to dělá prakticky beztrestně na Ukrajině. Pokud Ukrajina získá schopnosti úderů na dlouhé vzdálenosti, nesvázané zájmy jiných zemí, Rusové si podobné údery nedovolí provést.

Klíčové je, aby raketové síly Ukrajiny nebo Polska byly natolik velké a robustní, aby z ruského pohledu náklady na útok byly (tedy se započítáním raketové odvety) mnohem větší než potenciální zisk. A slovo „náklady“ myslíme v nejširším slova smyslu. Ideální je, aby tyto velké náklady donutily Rusko hledat nákladově efektivnější diplomatické řešení.

Ukázka jednoduché strategické hry – obrana Polska proti ruskému útoku. Od 26:00 je diskutován koncept polské aktivní obrany pomocí průzkumně-úderného komplexu.

Průzkumně-úderný komplex má dvě očividné základní složky – úder a průzkum (systémy velení a řízení, „výcvik“ politiků, procedury a postupy, strategie použití raketových zbraní, nyní neřešíme). Úder lze provést pomocí balistických střel, střel s plochou dráhou letu, dronů nebo letectva. K provedení úderů ale je třeba špičkový průzkum. Je nutné znát přesné pozice energetické, průmyslové, vodní a dopravní infrastruktury, klíčových objektů, vojenských základen, ale ideálně i v reálném čase sledovat přesuny a shromažďování vojsk. Jednoduše mít přehled o všech cílech klíčových pro fungování armády, státu a společnosti. Jen tak lze protivníkovi vytvořit riziko nepřijatelně velkých nákladů. Podmínkou pro použití raketových zbraní je tedy mít situační povědomí (ideálně v reálném čase) o území protivníka.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

Americké letectvo kupuje službu Starlink

Americké letectvo (USAF) začne od příštího roku oficiálně využívat satelitní konstelaci Starlink od ...

PREMIUM Íránská opozice potřebuje americký Starlink

Teheránská vláda po smrti dvaadvacetileté Mahsy Aminiové omezila v reakci na protesty přístup ...

Útok dálkově ovládaných člunů na Černomořskou flotilu umožnil Starlink

Ukrajina provedla pomocí dálkově ovládaných „kamikadze“ člunů útok na lodě ruské Černomořské ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.