Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?

Foto: Nejmodernějšími letadly ve francouzské armádě jsou stíhačky Rafale; ilustrační foto / Armée de l'air
Nejmodernějšími letadly ve francouzské armádě jsou stíhačky Rafale; ilustrační foto / Armée de l'air

Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s Islámským státem. V oblastí Středního východu působí deset francouzských stíhaček a dnes do oblasti dorazí francouzská letadlová loď Charles de Gaulle. Dlužno však dodat, že Francie většinu své “expediční” vojenské techniky a vojáků soustředí v Africe.

Francie se z historického hlediska vojensky angažuje především v Africe, s kterou ji díky koloniální minulosti pojí největší vazby. Francie má nyní na deseti základnách po celé Africe nasazeno téměř 9500 vojáků.  2000 francouzských vojáků působí v Mali, 1900 vojáků v Džibutsku a 1600 žen a mužů ve Středoafrické republice.

Naopak na Středním východě se Francie opírá pouze o 1800 lidí, z toho 1100 lidí působí v Libanonu v rámci mise UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon) Organizace spojených národů. Cílem mise UNFIL (od 1979) je obnovení míru a bezpečnosti po izraelské invazi (1978) do Libanonu a jedním z úkolů je i pomoc libanonské vládě obnovit její efektivní správu nad jihem země.

Pro boj s Islámským státem Francie nasadila od záři 2014 v rámci operace Chammal 650 lidí a dvanáct stíhaček - tři stíhačky Mirage 2000D, tři stíhačky Mirage 2000N a šest stíhaček Rafale. Letadla Mirage operují ze základny Azraq Air Base v Jordánsku a Rafale ze základny BA104 Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech.

Atlantique 2 Atlantique 2 francouzského letectva. / Tim Felce, CC BY-SA 2.0

Hlavním úkolem francouzských letadel ji pomoc irácké armádě a ničení cílů Islámského státu v Iráku. Stíhačky Mirage a Rafale se také účastní bombardování cílů v Sýrii.

V oblastí rovněž působí francouzský námořní letoun Atlantique 2. Francouzi letoun používají k úkolům ISTAR (Information, Surveillance, Target Acquisition, and Reconnaissance), tedy k vyhledávání, identifikaci cíle, k následnému vyhodnocení útoků a také jako předsunuté velitelské stanoviště.

Atlantique 2 dokáže rovněž útočit na cíle pomocí bomb, což poprvé předvedl 18. srpna 2015, když na cíle Islámského státu shodil dvojici laserem naváděných pum GBU-12 Paveway II.

Výraznou posilou pro Francii v oblasti se stane letadlová loď Charles de Gaulle s 24 námořními stíhačkami Rafale M a Super Étendard. Charles de Gaulle bude operovat z východního Středomoří. Dlužno dodat, že se jedná o jedinou letadlovou loď Francie, kterou lze nasadit pouze po omezenou dobu.

Foto: Francouzský E-2C Hawkeye / Public Domain Francouzský E-2C Hawkeye / Public Domain

Většinu svého života letadlové loď stráví v přístavech, kde prochází údržbou. Pouze v nutných případech se vydává na plavbu. Francouzi měli letadlovou loď nasazenou v Perském zálivu již na začátku roku, ale 20. dubna ji odvolali.

Kromě útočných letadel z Charles de Gaulle operují i dva letouny Northrop Grumman E-2C Hawkeye typu AWACS, které zajišťují kontrolu a řízení leteckého provozu letadel z letadlově lodě, varování před letadly protivníka a průzkumné mise na moři i na zemi. Spolu s letadlovou lodí se vracejí torpédoborec Chevalier Paul, ponorka třídy Rubis a tanker Durance.

Torpédoborec Chevalier Pau je vybaven mimo jiné anti-lodními střelami MM40 Block 3 s doletem až 180 km. Střely lze v případě potřeby použít k útokům na pozemní cíle. Ze své pozice ve východním Středozemním moři tak Chevalier Paul dokáže zasáhnout například Damašek.

V současné době prozatím neexistují informace o nasazení francouzských pozemních sil.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

MMRCA: Indie oficiálně zrušila nákup stíhaček Rafale

Indie před pár dny oficiálně zrušila mnohaletý tendr MMRCA (Medium Multi Role Combat Aircraft). V ...

NÁZOR: Islámský terorismus kryjeme politickou korektností

Evropa zažila v sobotu ráno krvavé probuzení. Islámští teroristé zavraždili v Paříži více než 120 ...

Izraelský ministr obrany: Začala třetí světová válka

Izraelský ministr obrany Moše Ya'alon vyzval západní země, aby se připravily na dlouhou konfrontaci ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • premyslcz
  23:03 19.11.2015

  Tak rafinerie zrovna dnes padly za vlast. https://youtu.be/3ryH74Mh7SM... Podle toho jak to bylo obrovske to vypada na konspiracni teorii, anebo dle slov americkeho generala budou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak rafinerie zrovna dnes padly za vlast.
  https://youtu.be/3ryH74Mh7SM...
  Podle toho jak to bylo obrovske to vypada na konspiracni teorii, anebo dle slov americkeho generala budou rano islamisti smutny a nebudou mit jit kam do prace ..Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  22:58 19.11.2015

  A ty rafinerky stejne bude nejspis potreba znova postavit. Perfektni prilezitost pro BRICS.

  A ty rafinerky stejne bude nejspis potreba znova postavit. Perfektni prilezitost pro BRICS.

 • Kozlus
  22:55 19.11.2015

  O rafinerie se tam nehraje, nedotcene je chce jen Asad, protoze je muze po valce vyuzit, snad. Daes ustupuje, tak bych se nedivil, kdyby vsude nacpali vybusniny. ...Zobrazit celý příspěvek

  O rafinerie se tam nehraje, nedotcene je chce jen Asad, protoze je muze po valce vyuzit, snad. Daes ustupuje, tak bych se nedivil, kdyby vsude nacpali vybusniny.

  http://www.novinky.cz/zahranic...
  ]Francie už krátce po atentátech intenzitu útoků na pozice islamistů v Sýrii zvýšila. Podle prohlášení armádního mluvčího zničilo francouzské letectvo od té doby 35 cílů.
  Podobně se zachovala také Británie, která po teroru v Paříži na pozice Islámského státu shodila dvacet bomb během jediného dne.
  Na kolik ze cilu zautocili Rusove po tom oficialnim oznameni o bombe v letadle? 220?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:02 19.11.2015

  Zrovna ty rafinérie, které se nebombardují, si nikdo moc přivlastňovat nechce, to jsou prťavé záležitosti. ČSAD si také nechtějí přivlastnit můj vozík za auto ;-)

  Zrovna ty rafinérie, které se nebombardují, si nikdo moc přivlastňovat nechce, to jsou prťavé záležitosti. ČSAD si také nechtějí přivlastnit můj vozík za auto ;-)

 • MontyCZ
  16:55 19.11.2015

  Chápu že nikdo nechce hned bombardovat rafinérie, protože si je chce přivlastnit...ty nemocnice by taky neudělaly dobrý PR, ale proč proboha nikdo nezruší hned na začátku ...Zobrazit celý příspěvek

  Chápu že nikdo nechce hned bombardovat rafinérie, protože si je chce přivlastnit...ty nemocnice by taky neudělaly dobrý PR, ale proč proboha nikdo nezruší hned na začátku komunikační infrastrukturu (zejména internet a mobilní telefony) na územích pod vlivem IS?
  Technicky to možné určitě je. Kdybych byl občan na daném území, tak asi dokážu zkousnout, že nebudu mít facebook, když to povede k tomu, že okupační síly oslepnou a ohluchnou. V zemi, kde každý má osla a kalašnikov se těžko dá zavést kontrola zbraní, ale vlastnictví satelitního telefonu už není tak standardní. Navíc když takto omezím komunikaci tak určitě dokážu lépe odposlouchávat a vyhledávat co mě zajímá. Jako bych v noci zhasnul město a podíval se kdo přes to svítí.
  Když pak budou chtít poslat někam video, nebo domluvit financování, tak pěkně na flashku, na motorku nebo velblouda a šup s tím za hranice...to se jim to pěkně zkomplikuje, když tam bude někdo kontrolovat.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:54 19.11.2015

  Geniální to je, to máte pravdu :-( Ještě bych dodal, že druhá či třetí generace těch, co s vámi nesouhlasili a zaplatili vám za cestu do Evropy, se k vám ráda přidá, protože se v ...Zobrazit celý příspěvek

  Geniální to je, to máte pravdu :-( Ještě bych dodal, že druhá či třetí generace těch, co s vámi nesouhlasili a zaplatili vám za cestu do Evropy, se k vám ráda přidá, protože se v té Evropě bude cítit druhořadá a vykořeněná... Dokud k vám nepřijedou chlapíci v maskáčích, co se k vám nejdou přidat, ale jdou vás sejmout, můžete jen vyhrávat. Ti chlapíci už tam podle mého měli být, nejpozději po té, co IS předvedl s Kurdy a Jezídy, co je skutečně zač.Skrýt celý příspěvek

 • MontyCZ
  16:46 19.11.2015

  Tak nějak si nemyslím, že stávajícími prostředky a tímto postupem lze vyhrát, protože scénář je jasný - jeden nálet stojí "tolik a tolik" a za chvíli začne řvát názorová opozice, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak si nemyslím, že stávajícími prostředky a tímto postupem lze vyhrát, protože scénář je jasný - jeden nálet stojí "tolik a tolik" a za chvíli začne řvát názorová opozice, že náklady neodpovídají výsledkům. Kdyby náhodou výsledky byly, tak Al Džazíra a podobné odvysílá pár záběrů, jak jsou chudáci nevinní obyvatelé masakrováni a zase začne řvát názorová opozice, že postup je moc krutý. Výsledek je posílení nepřítele.
  Dokud nevymyslíme takové postupy jako používají oni tak se nehneme. Viz jejich tah: Udělám doma terror, lidi co se mnou nesouhlasí se rozhodnou utéct, já od nich shrábnu prachy, abych je dostal do evropy, tam způsobí problém, já s nimi můžu propašovat pár svých agentů, protože se v tom humbuku ztratí. Takovým přílivem zasažené státy budou mít ekonomické potíže, bezpečnost se zhorší, takže část armády je zaměstnaná doma a nemůže jít bojovat a při troše štěstí se rozdílné názory vyhrotí a máme chaos, který chceme. Mě to stálo pár videí, několik zásobníků pěchotní munice a pár lidí, kteří se dobrovolně přihlásili. Ty prachy za pašování lidí to zaplatí, tak co? Jo a ještě se mi zmenšila opozice, která by mohla dělat problémy. GeniálníSkrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:25 19.11.2015

  Shania má pravdu a ten generál to řekl přesně. Důvod, proč zatím nebyly terčem útoků ropná zařízení, včetně přepravy, je ten, že by to znamenalo značné újmy pro obyčejné civilisty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania má pravdu a ten generál to řekl přesně. Důvod, proč zatím nebyly terčem útoků ropná zařízení, včetně přepravy, je ten, že by to znamenalo značné újmy pro obyčejné civilisty, kteří jsou mnohdy z IS nadšení asi jako byli Češi z Protektorátu. A stejně jako svého času Češi, prostě drží hubu a krok, protože jinak by schytali kulku.

  Je otázkou, zda se v tomto něco změní po útocích v Paříži. Protože pomalu ale jistě se dostáváme do situace, kdy se s IS už skutečně budeme muset utkat. Pak se pochopitelně může stát, že podobné ztráty budou nezbytné, protože jinak by umírali naši vojáci.Skrýt celý příspěvek

 • Jecchus
  13:36 19.11.2015

  dave22: Souhlasím s tím, že válčit by se mělo co nejlevněji při zachování efektivity (tj. za co nejméně peněz dosáhnout definovaných cílů). Vyjadřoval jsem se k tomu počítání ...Zobrazit celý příspěvek

  dave22:

  Souhlasím s tím, že válčit by se mělo co nejlevněji při zachování efektivity (tj. za co nejméně peněz dosáhnout definovaných cílů). Vyjadřoval jsem se k tomu počítání bomba x auto, jak jste to popisoval. Jak píše Shania je ale třeba minimalizoval collateral damages, a to v našem vlastním zájmu...Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:11 19.11.2015

  dave22: mužeš spekulovat o tom, jestli je nebo není ok zvyšovat vedlejší ztráty když nemusíš, ale posledních 20 let kdy USA při bombardování vedlejší ztráty měli, tak to vedlo ...Zobrazit celý příspěvek

  dave22: mužeš spekulovat o tom, jestli je nebo není ok zvyšovat vedlejší ztráty když nemusíš, ale posledních 20 let kdy USA při bombardování vedlejší ztráty měli, tak to vedlo akorát radikalizaci a zvětšení řad rebelů (říkej si jim jak chceš) a ne naopak. Když ti spojenci zabijí ženu/dítě, tak asi budeš víc naštvaný na toho kdo ji shodil, než na toho kdo si z tebe dělá živý štít.

  Bojovníků ISIS je poměrně málo k poměru obyvatelstva v té oblasti, většina těch lidí/kmenů drží hubu a nijak jim neodporuje, ale v okamžiku kdy ISIS vypadne, tak převléknou kabáty.

  Pokud je budeš bombardovat, zabíjet jim rodiny, tak budou proti nám bojovat a přidají se k ISIS.

  Stejný důvod proč jim jednoduše nezničíme elektrárny, zdroje vody, jídla atd.Skrýt celý příspěvek

 • dave22
  12:50 19.11.2015

  Jecchus: ja se nepru o to, cil znicit, ale jak ho znicit. Jak se ise o clanek vyse, presne bombardovat klasickou munici umela uz i A7. Jde o to, ze se zapad uskostlive snazi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jecchus:

  ja se nepru o to, cil znicit, ale jak ho znicit. Jak se ise o clanek vyse, presne bombardovat klasickou munici umela uz i A7. Jde o to, ze se zapad uskostlive snazi pouzivat presnou munici (Brimstone, hellfire, ) tam kde by se dalo klidne dalo pouzit neco jinyho, byt s moznosti, ze vezmete neco kolem sebe. Uz i amici prisli nato, ze na novy gunshipy namontujou 105 houfnice, bo strela z dela stoji radove min, nez rizena strela ac vysledek je stejnej.
  Kdyz anglani stahli z Afganistanu Harriery a nahradily je Tornadama, tak zjistili, ze jednak jejich reakcni doba je skoro o pulku delsi a cena zasahu o pulku vyssi. A to se preci vyplati.
  O to jde. V tyhle skryty valce se da tezko valcit po modernim zpusobu. Proste ten pickup muzete rozstrilet z kanonu a ne tam posilat strelu, ktera je primarne urcena k niceni modernich tanku. Tot vse. Pak se totiz ten ucet splha do silenejch vysin. A i to treba muze byt smysl toho vseho. Proste nas v nasem silenym humanizmu utahat... Jen aby jsme netrefili s pickupem i rucnikare od vedle. Nebyl svatej, ale tohle videt Sir Arthur Harris, tak ho jebne.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:25 19.11.2015

  madrabbit: subvarinata Mirage 2000N-K2 je schopná útočit i konvenční municí a lá Mirage 2000D. A mám za to, že i čistě jaderná Mirage 2000N-K1 byla později přetvořena na standard ...Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit: subvarinata Mirage 2000N-K2 je schopná útočit i konvenční municí a lá Mirage 2000D. A mám za to, že i čistě jaderná Mirage 2000N-K1 byla později přetvořena na standard "K2".Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:45 19.11.2015

  Zajímavá je přítomnost Mirage 2000N. Jestli pak nemají někde ve skladu ASMP-N, pro všechny případy. Na pozemní útoky je tu pozdější varinta 2000D.

  Zajímavá je přítomnost Mirage 2000N. Jestli pak nemají někde ve skladu ASMP-N, pro všechny případy. Na pozemní útoky je tu pozdější varinta 2000D.

 • peter123x
  23:59 18.11.2015

  Tak, ked je tu debata o bombardovani cisternoveho konvoja. Neviem ci ste dnes zachytili vyhlaseniie isteho americkeho generala, ktory tvrdil nieco v zmysle, ze tieto cisterny ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak, ked je tu debata o bombardovani cisternoveho konvoja. Neviem ci ste dnes zachytili vyhlaseniie isteho americkeho generala, ktory tvrdil nieco v zmysle, ze tieto cisterny doteraz intenzivnejsie nebombardovali z toho dovodu, lebo by to ohrozovalo aj existenciu sirokej vrstvy obycajnych ludi, ktori su na zavisli na rozvoze ropy tymito cisternami.Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  22:01 18.11.2015

  Jedna ze tří nevím - že by byli Francouzi silnější než někdo z trojice USA, ČLR, RF, dost pochybuji...každopádně silná armáda to je, ale co jí je to platné když proti fanatikům ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedna ze tří nevím - že by byli Francouzi silnější než někdo z trojice USA, ČLR, RF, dost pochybuji...každopádně silná armáda to je, ale co jí je to platné když proti fanatikům válčí po celém světě mezitím co jí díky politické garnituře běhá čím dál více jejich bratrů po ulici doma.
  Dnes jsem se dočetl ,že Belgická policie ví, že má doam 130 navrátilců ze Sýrie, ale není schopna je ani sledovat...ústy tamní státní zástupkyně, která tím vysvětluje proč teroristy nechytají a ty z Francie pustili po výslechuSkrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:01 18.11.2015

  Francie nikam cestovat nemusi staci kdyz policie v Parizi bude delat svoji praci doma, neni mozne aby se v Saint-Denis rikalo policii paní Kolombová... Vsichni o ní mluví ale nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

  Francie nikam cestovat nemusi staci kdyz policie v Parizi bude delat svoji praci doma, neni mozne aby se v Saint-Denis rikalo policii paní Kolombová... Vsichni o ní mluví ale nikdo ji tam nevidel. A to same Brusel kde 2km od evropskeho parlamentu je nejvetsi jihadisticka lihen v evrope a je tam nejvetsi cerny trh zbrani v evrope ( do dnesnich dnu jsem si myslel ze je to Podnestri). Do roku 2013 tam sly koupit zbrane pouze na obcansky prukaz. Jedina zeme v Evrope ... Bezpecnostni slozky jsou tam stejne paralizovany stejne jako ty urednici co tam sedí.
  Bude to tragikomicky pripadny konflikt na zemi kde v IS slouzi byvaly vojaci cizinecke legie, britske, holandske a ruske armady.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  19:49 18.11.2015

  Směrem na blízký východ není Francouzská armáda příliš "orientována", nicméně stále je to jedna z nejmocnějších armád světa. A tím myslím ne jedna z padesáti, ale jedna z 5. Možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Směrem na blízký východ není Francouzská armáda příliš "orientována", nicméně stále je to jedna z nejmocnějších armád světa. A tím myslím ne jedna z padesáti, ale jedna z 5. Možná jedna ze 3.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  19:41 18.11.2015

  to palo satko: Ty tu tvrdis veci, ako keby si mal presne informacie ako funguje francuzko-islamske spojenectvo. No jo. Ved kazdy nech veri comu chce.

  to palo satko: Ty tu tvrdis veci, ako keby si mal presne informacie ako funguje francuzko-islamske spojenectvo. No jo. Ved kazdy nech veri comu chce.

 • Jecchus
  17:44 18.11.2015

  dave22: Já tohle počítání "bomba stojí tolik, pickup stojí mnohonásobně méně, a proto takový boj nemá logiku" považuji za totálně zcestné uvažování. Vždyť nejde ani tak o to, ...Zobrazit celý příspěvek

  dave22:
  Já tohle počítání "bomba stojí tolik, pickup stojí mnohonásobně méně, a proto takový boj nemá logiku" považuji za totálně zcestné uvažování.
  Vždyť nejde ani tak o to, kolik stojí cíl jež ta bomba zničí v porovnání s tou bombou, ale o to, co je ten cíl schopen zničit, jaký to má efekt na další cíle atd., atd.
  Když jim budeš o stopéro bombardovat pickupy, tak se o to míň budou hrnout další chytráci k IS, aby se na těch pickupech vozili. Má to politický a ekonomický dopady a já nevím co ještě.
  Prostě takhle kupecky to izolovat bez ohledu na další je prostě blbost...Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  16:08 18.11.2015

  niko, komu volat je iste dobre vyriešene. v duchovnej sfere vždy existovali spojenia, ktore sa malokedy dali infiltrovat nepriatelmi a dokonca aj domacou vladou. proste zavolas ...Zobrazit celý příspěvek

  niko, komu volat je iste dobre vyriešene. v duchovnej sfere vždy existovali spojenia, ktore sa malokedy dali infiltrovat nepriatelmi a dokonca aj domacou vladou. proste zavolas najbližšiemu kazatelovi. on už vie kam volat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2