Dohoda Francie a Ruska o lodích Mistral: Peníze dělají přátele

Mistral
První výsadková loď Mistral pro ruské námořnictvo (Vladivostok) je již prakticky hotová. / Quoique, CC BY-SA 3.0

Anabáze dvou velkých výsadkových lodí Mistral původně určených pro ruské námořnictvo se nejspíše chýlí ke konci. Podle posledních zpráv se objevili dva vážní zájemci z Blízkého východu projevující ochotu odkoupit obě plavidla.

Paříž zdárně vyřešila své spory s Ruskem o dva vrtulníkové nosiče Mistral, které si ve Francii Rusové objednali v roce 2011. Původně se počítalo se stavbou dvou lodí a obcí na další dvě plavidla, ale po vypuknutí Ukrajinské krize a ruské anexi Krymu Francie obchod zablokovala.

Rusko za dvě plavidla zaplatilo předem zálohu společnosti DCNS ve výši 893 milionů euro a další náklady Rusy stál výcvik budoucích posádek, instalace ruských elektronických systémů a nemalé prostředky byly vynaloženy na námořní úpravu vrtulníku Kamov Ka-52K určených pro tyto nosiče.

Rusko Francii hrozilo arbitráží, při které by Francie, v případě prohry, musela zaplatit odhadem 1,5 až 2 miliardy euro. Tento postup byl naštěstí pro Francii zažehnán díky mezivládní dohodě mezi Paříží a Moskvou.

Francie původně Rusku nabídla jako vyrovnání 785 milionů Euro, Rusové však požadovali 1,163 miliardy euro. Po dlouhých jednáních byla konečná suma, která se vrátí Rusku, stanovena na 949,7 milionů euro. V této částce jsou zahrnuty výdaje ve výši 56,7 milionu Euro vynaložené na výcvik posádek a na instalaci ruských elektronických a komunikačních systémů.

Ve Francii se v současné době spekuluje, kde vláda vezme tak obrovskou sumu peněz a objevují se hlasy varující před možností odebrání části financí z armádního rozpočtu na umoření této platby. Co se týče výrobce lodí a francouzských subdodavatelů, tak ti jsou kryti pojišťovací agenturou Coface, takže zrušení kontraktu a navracení peněz nijak neohrozit jejich finanční stabilitu.

Pojištění DCNS je údajně ve výši 1,2 miliardy euro, v nejhorším případě tak pokryje celou hodnotu kontraktu, ale DNCS v takovém případě nic nevydělá.

Francie se také dohodla s Ruskem na možnosti nabídnout obě plavidla k prodeji třetí straně. Podmínkou však je, že z lodí budou demontovány ruské systémy a vráceny zpět do Ruska a Moskva schválí Francii možné budoucí vlastníky obou plavidel.

Bojové systémy a telekomunikační systémy umístěné na obou Mistralech pocházejí od společnosti Systémy řízení (Sistěmy upravlenija), jejíž zaměstnanci dorazili na konci srpna do Francie, kde budou pracovat na demontování ruských systémů z první lodi, druhá přijde na řadu v říjnu.

O prodeji obou plavidel se začalo mluvit už od počátku zablokování jejich předání Rusku. Prvotní úvahou bylo plavidla prodat některému z členských států NATO, hovořilo se zejména o Kanadě. Zájem o lodě zvažovala také Brazílie, Indie a Singapur.

Na počátku srpna se však objevila informace, že o koupi obou plavidel uvažuje Egypt. Tato informace byla zajímavá zejména z toho důvodu, že Egypt by Mistraly provozoval, ale platbu za ně by provedla Saúdská Arábie. Oba arabské státy údajně zvažovali vytvořit tímto způsobem regionální arabské námořnictvo působící ve Středozemním a Rudém moři.

Arabské loďstvo umožní Egyptu a Saúdské Arábii poměrně rychle přepravovat po regionu velké množství vojenských sil a zvýší schopnost obou zemí zasahovat v konfliktních oblastech regionu, zejména Jemenu nebo Libyi. Saúdové mají s Egyptem poměrně dobré vztahy a Káhiře posílají vojenskou pomoc v řádech miliard dolarů. Saúdská Arábie také financují Libanonskou armádu, které letos nakoupí francouzské zbraňové systémy za 3 miliardy euro.

V posledních týdnech se však situace změnila. Egypt stále usiluje o nákup, ale tentokrát už jen jednoho Mistralu, o druhé plavidlo projevily zájem Spojené Arabské Emiráty DSAE). Rusové už údajně souhlasili s prodejem lodí do obou zmíněných zemí a prodeji tak de facto nestojí už nic v cestě.

Bizarní však je, že obě plavidla jsou uzpůsobené pro operace v arktických oblastech, což zahrnuje mimo jiné vyhřívanou přistávací palubu, ale jejich budoucí oblast nasazení, v případě jejich prodeje do Egypta a SAE, bude v tropech.

Podle ruských zdrojů Egypt nákup jednoho nosiče nebude financovat ze Saúdské Arábie, ale využije možnost získat úvěr z Ruska. Egypťané se také údajně zavázali nakoupit od Ruska námořní verze vrtulníků Ka-52K, které byly původně vyvinuté pro ruské Mistraly.

Rusové tak i přes zrušení nákupu lodí, na celém případu vydělají, neboť Egyptu poskytnou jak úvěr na nákup vlastní lodi, tak i vrtulníky, čímž se jim nejspíše vrátí i finance vynaložené na jejich úpravu na námořní verzi.

Pokud Egypt koupí jednu z lodí, stane se tak významným uživatelem francouzských zbraňových systémů, neboť v nedávné době Egypťané zakoupili z Francie stíhačky Rafale, fregaty třídy Fremm a také korvety třídy Gowind v počtu čtyř kusů s opcí na další dvě plavidla. Co se týče SAE, tak ty nepotvrdily, zda s Mistralem zakoupí i ruské vrtulníky nebo dají přednost západním strojům.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vladivostok: Ruský Mistral s ruskou výzbroji

Francouzské loděnice DCNS v Saint-Nazaire spustily na vodu první loď třídy Mistral pro ruské ...

Bitevní vrtulníky Ka-52K pro lodě Mistral

Ruské námořnictvo se připravuje na zavedení prvních útočných a průzkumných námořních vrtulníků Kamov ...

Francouzi se zdráhají dodat lodě Mistral do Ruska

Francie se stále zdráhá předat obří výsadkovou loď Vladivostok třídy Mistral do Ruska. Ruská tisková ...

Ruské zapojení do syrské občanské války

V posledních týdnech se začaly v médiích množit spekulace o možném nasazení ruských ozbrojených sil ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • KOLT
    13:31 10.09.2015

    Otázkou tedy je, do jaké míry došlo k modernizaci ruských loděnic (tuším se Mistraly měly stavět v Sevastopolu), zda jsou schopné takovouto loď postavit. To se možná brzy dovíme, ...Zobrazit celý příspěvek

    Otázkou tedy je, do jaké míry došlo k modernizaci ruských loděnic (tuším se Mistraly měly stavět v Sevastopolu), zda jsou schopné takovouto loď postavit. To se možná brzy dovíme, pokud se Rusko pustí do stavby něčeho většího.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    13:24 10.09.2015

    Neschopnost RF ty lode postavit: To je prave otazka. Soucasti celeho kseftu byla kompletni dokumentace. Zhruba polovinu obou hotovych lodi uz postavili v RF. Soucasti kseftu bylo i ...Zobrazit celý příspěvek

    Neschopnost RF ty lode postavit: To je prave otazka. Soucasti celeho kseftu byla kompletni dokumentace. Zhruba polovinu obou hotovych lodi uz postavili v RF. Soucasti kseftu bylo i to, ze dalsi dve lode se budou stavet v lodenicich v RF a ty lodenice mely projit nalezitou rekonstrukci, aby ty stavbu takove lode zvladly. Pristrojove vybaveni melo byt ruskeho puvodu, takze tohle zvladaji taky.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    13:19 10.09.2015

    Jediná pozitivní věc je, že Rusko nemůže takovou loď samo postavit, takže to dočasně ublíží jejich snu o globální velmoci. Jediné co jsou schopni stavět jsou ponorky a menší lodě a ...Zobrazit celý příspěvek

    Jediná pozitivní věc je, že Rusko nemůže takovou loď samo postavit, takže to dočasně ublíží jejich snu o globální velmoci. Jediné co jsou schopni stavět jsou ponorky a menší lodě a i to s velkým časovým skluzem. Teď sice posílili v křížnících, ale vše to jsou exsovětské typy, které jsou tahány z jejich hrobů a prochází modernizací.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    12:53 10.09.2015

    no vymenit dve lodičky za nepotopitelný Krym a ešte na tom zarobit, to je väčšia sranda než mat vo vychodnej Europe sukromnu telku.

    no vymenit dve lodičky za nepotopitelný Krym a ešte na tom zarobit, to je väčšia sranda než mat vo vychodnej Europe sukromnu telku.

  • pks_
    11:26 10.09.2015

    Egypt úvěr od Ruska: čím asi bude za ten úvěr ručit? Co třeba přímo tou lodí? A co když bude mít "čirou náhodou" problém zaplatit splátku? Nějak v tom tuším čertovinu a Mistral ...Zobrazit celý příspěvek

    Egypt úvěr od Ruska: čím asi bude za ten úvěr ručit? Co třeba přímo tou lodí? A co když bude mít "čirou náhodou" problém zaplatit splátku? Nějak v tom tuším čertovinu a Mistral klidně nakonec může skončit v Rusku. Už je jen otázka, jak dlouho by tato operace trvala - pokud déle než 2 roky, tak snad ani nemá smysl se do ní pouštět. Takže asi brzy uvidíme :-)

    Použití proti IS je velmi nepravděpodobné, protože všichni potenciální kupci jsou spíše na straně IS. První nasazení bych očekával proti Jemenu.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:46 10.09.2015

    kazd

    Souhlas

    Toto řešení mi přijde jako dobrá gentlemanská dohoda.

    kazd

    Souhlas

    Toto řešení mi přijde jako dobrá gentlemanská dohoda.

  • kazd
    10:33 10.09.2015

    no já si naopak myslím, že pokud to dopadne tak, že Francie prodá, navíc do oblasti kde může být použito proti IS, Rusáci prodaji vrtulníky. Nikdo na tom nevysekne nějakou velkou ...Zobrazit celý příspěvek

    no já si naopak myslím, že pokud to dopadne tak, že Francie prodá, navíc do oblasti kde může být použito proti IS, Rusáci prodaji vrtulníky.
    Nikdo na tom nevysekne nějakou velkou ztrátu.

    Tak to je třeba hodnotit jako majsrtštyk diplomacie a ukázku, že i s Rusákama se dá jednat.
    Chápu, že pořvávat přes oceán je sexy, ale diplomacie a politika se dělá jinak.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    10:26 10.09.2015

    "Podle ruských zdrojů..." Jak jsou ruské zdroje spolehlivé a pravdivé si všichni umíme představit. Nějak mi uniká důvod, proč by si Egypt bral úvěr od Ruska, když může stále dojit ...Zobrazit celý příspěvek

    "Podle ruských zdrojů..." Jak jsou ruské zdroje spolehlivé a pravdivé si všichni umíme představit. Nějak mi uniká důvod, proč by si Egypt bral úvěr od Ruska, když může stále dojit SA, mnohem stabilnějšího a spolehlivějšího partnera. Jinak rusové jsou pěkně vychcaní, když si nechali od Francouzů zaplatit vývoj vlastního vrtulníku, který navíc dále mohou prodávat. Francouzi jsou měkcí, že jim na toto kývli.

    Jinak je úsměvné, že rusové hrozili arbitráží, když sám velký Putin při pro Rusko nevyhovujících verdiktech prohlásil, že tyto mezinárodní soudy neuznává.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2