Francie modernizuje tanky Leclerc a vyhlíží nový tank

Tank Leclerc v ulicích Paříže; větší foto / Rama; CC BY-SA 2.0 FR

Francie mezi roky 2020 až 2028 modernizuje celou flotilu hlavních bojových tanků Leclerc. Informaci potvrdil pro francouzský deník La Jaune et la Rouge Stephane Mayer, šéf francouzské Nexter Systems.

"Cílem modernizace je zlepšit a rozšířit provozní schopnosti tohoto nejmodernějšího tanku čtvrté generace ve srovnání s jejími konkurenty," řekl Stephane Mayer.

 

 

Modernizace je součástí ambiciozního francouzského programu Scorpion. Program Scoripon odstartoval v roce 2014 s cílem poskytnout francouzským vojákům novou generaci obrněných vozidel, ale také zavést nové prostředky komunikace a sdílení dat, systémy posilující situační povědomí posádek a vypracovat novou taktiku nasazení vozidel na bitevním poli.

 

Francouzské ministerstvo obrany plánuje do roku 2025 na program Scorpion (vývoj, nákup vozidel, testování,výcvik, školení, servisní/logistické zázemí) vydat 5 miliard euro, v delším časovém horizontu 10 miliard euro. Samotný vývoj si vyžádá 758 milionů euro, ale vývoj a výroba nových vozidel vytvoří tisíce pracovních míst.

 

Kromě vývoje dvou zcela nových kolových průzkumných a bojových vozidel Jaguar EBRC (Engin Blindé de Reconnaissance et de Combat) a kolových víceúčelových transportérů Griffon VBMR (Véhicule Blindé Multi-Role) je klíčovou části programu Scorpion modernizace tanků Leclerc.

 

Stojí za zmínku, že vozidla EBRC a VBMR již zaznamenala první výrazný exportní úspěch. Belgie plánuje nakoupit 417 vozidel VBMR a 60 EBRC, jako náhradu za vozidla Dingo II (220 ks) a Piranha III (242 ks). Cena kontraktu dosahuje výše 1,1 miliardy euro.
 

Všechny aktivní (200 ks) francouzské tanky Leclerc mezi roky 2020 až 2028 projdou hloubkovou modernizací za 330 milionů euro (8,9 miliardy Kč). Připomeňme, že dalších 206 tanků Leclerc má francouzská armáda uloženo v rezervě. Celkově bylo pro domácí a zahraniční síly vyrobeno 876 tanků Leclerc.
 

První dva prototypy modernizovaných tanků Leclerc podstoupí zkoušky v letošním roce. Vylepšení dozná také 18 odtahových vozidel Leclerc DCL (Dépanneur du Char Leclerc). Modernizaci povede Nexter Systems, která se zaměří na tři oblasti – integraci tanku Leclerc do budované digitální sítě francouzské armády, na vylepšení pro operace v městském prostředí a posílení palebné síly.

 

Nelze však čekat vývoj nového kanónu, ale spíše vývoj nové víceúčelové munice pro nasazení v urbanizovaném prostředí. Tank získá mimo jiné dálkově ovládaný modul s kulometem ráže 7,62 mm, který je totožný s modulem z EBRC.

 

Na obrázku má Leclerc Spojených arabských emirátů 17 masivních bloků německého reaktivního pancíře, které chrání část korby (mimo motorovou část) a věž. Stejný pancíř chrání například německá bojová vozidla pěchoty Puma.
 

Přesný rozsah modernizace není znám, ale vylepšené tanky Leclerc mohou získat reaktivní přídavné pancéřování od německé firmy Dynamit Nobel Defense. Stejným pancířem je od minulého roku vylepšena část tanků Leclerc Spojených arabských emirátů. Výše francouzského modernizačního rozpočtu odpovídá, protože jedna sada reaktivního pancíře pro Leclercy Spojených arabských emirátů stojí cca 500 000 euro.

 

V současně době francouzské tanky Leclerc slouží ve dvou francouzských brigádách – u 2. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Illkirch-Graffenstaden a u 7. obrněné brigády s velitelstvím ve městě Besancon. Každá brigáda má dva prapory tanků Leclerc, tři prapory mechanizované pěchoty (vozidla VBCI), dělostřelecký prapor s houfnicemi CAESAR. V brigádě jsou také jednotky s minomety ráže 120 mm a střelami země-vzduch krátkého dosahu Mistral.

 

Otázkou je, jak se (ve smyslu časového harmonogramu) chystaná modernizace tanků Leclerc dotkne vyvíjeného francouzsko-německého tanku, medií populárně nazývaného jako Leopard 3. Ostatně modernizované tanky Leclerc zůstanou ve výzbroji minimálně do roku 2040, stejně tak modernizované německé tanky Leopard 2 A7V.

 

Leclerc francouzské armády

 

Nový tank vyvíjí nový francuzsko-německý holding KNDS (KMW+Nexter Systems). Jak název napovídá v holdingu KNDS, založeném v roce 2015, má poloviční podíl německá firma Krauss-Maffei Wegmann (KMW) a Nexter Systems. KMW mimo jiné vyvíjí a vyrábí tanky Leopard 2, bojová vozidla pěchoty Puma a samohybné houfnice PzH 2000. Nexter Systems pak tanky Leclerc, houfnice CAESAR i vozidla VBMR a EBRC.

 

Podle informací Armádních novin, které jsme získali z prostředí KNDS, ideová koncepce nového tanku "Leopard 3" již existuje, ale firma k tomuto projektu neposkytuje naprosto žádné informace. Žádné obrázky a nákresy Leopardu 3 na internetu neodpovídají realitě.

 

Co se týče novinek francouzsko-německé spolupráce, můžeme se dočkat na letošním Eurosatory 2018 zajímavého překvapení – podle informací Armádních novin KNDS na pařížské výstavě představí tank Leopard 2 s nabíjecím automatem (pravděpodobně z tanku Leclerc).
 

Zdroj: Below The Turrent RingLa Jaune et la Rouge 

Nahlásit chybu v článku


Související články

KOMENTÁŘ: Jak rychle Rusko vyrobí tanky T-14 Armata?

Podle Dmitrije Rogozina, místopředsedy ruské vlády, se v záři rozhodne o objemu výroby tanků T-14 ...

Francie objednala první vozidla nové generace Scorpion

Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojováni DGA (Direction générale de l’armement) objednalo ...

Francouzský tank Leclerc s dělem ráže 140 mm

Před několika dny se na internetu objevily fotky francouzského tanku Leclerc s kanónem ráže 140 mm. ...

Francouzsko-německý projekt elektromagnetických zbraní pokračuje

Úspěšné zakončení vývoje elektromagnetických zbraní by znamenalo převratnou změnu pro ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Argel
  21:55 18.01.2018

  Jara Tak my měli naposled moderně vyzbrojenou a početnou armádu za dob ČSLA, kdy se v plánech počítalo, že my Čechoslováci a východní němci převálcujeme celé západní německo se ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Tak my měli naposled moderně vyzbrojenou a početnou armádu za dob ČSLA, kdy se v plánech počítalo, že my Čechoslováci a východní němci převálcujeme celé západní německo se vším, co tam NATO mělo, než dorazí sovětský kolos. No, všichni víme, že v té době kdyby k tomu došlo, tak vždy dojde na atom... Toto téme necháme na alternativní historiky.
  Každopádně již všichni víme, co listopadový puč způsobil, co se v Československu stalo a jak to do teď dopadlo...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:41 18.01.2018

  Také je dobre videt jak má vypadat brigáda 2-tankové prapory, 3-mechanizovaná prapory(bvp), dělostřelecký prapor, prapor protivzdušné obrany a samozřejmě nějaká logistyka..... jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Také je dobre videt jak má vypadat brigáda 2-tankové prapory, 3-mechanizovaná prapory(bvp), dělostřelecký prapor, prapor protivzdušné obrany a samozřejmě nějaká logistyka..... jak to vypada u nás ??? Vlastně mame stěží jednu brigádu ..... taky nechapu smysl strakonickeho praporu protivzdušné obrany? Má chránit brigádu ?? Protože jestli má zajišťovat pvo ČR tak vlastně žádnou pvo nemame a za takové rozhodnutí by měl někdo nést zodpovědnost dále mame jakoby dvě brigády a jen jeden dělostřelecký prapor? Žádné raketomety?stále jedem na provizorní stav 12 gripenu a na obraně neví jak profinancovat 2procenta HDP asi by to chtělo nějakou personální čistku na MO je jasné že lidi tam pracující svoji praci nezvládajíSkrýt celý příspěvek

 • juhelak
  21:33 18.01.2018

  Francie si to muze dovolit protože ji je absolutně jedno že to pak za ní jednou zaplati celá Evropa a Evropská banka. O tom jak jsou schopní hospodařit ukazuje i letošní schodek ...Zobrazit celý příspěvek

  Francie si to muze dovolit protože ji je absolutně jedno že to pak za ní jednou zaplati celá Evropa a Evropská banka.
  O tom jak jsou schopní hospodařit ukazuje i letošní schodek 68 miliard eur v době vrcholné konjuktury.
  Takže v rámci toho projektu budou rádi když splni aspoň 30% toho co si predsevzali. Co se týče Francouzu tak jsem skepticky..naší firmu taky vlastní.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:28 18.01.2018

  Jara: Pokud je cílem francouzské vlády zaměstnat Francouze a nakopnout ekonomiku, jak se snažíš dokázat. Pak by byť jen část toho programu přesunutá do další země(mimo Fra) byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara: Pokud je cílem francouzské vlády zaměstnat Francouze a nakopnout ekonomiku, jak se snažíš dokázat. Pak by byť jen část toho programu přesunutá do další země(mimo Fra) byl totální nesmysl. Tedy přání je otcem myšlenky.

  Krom toho jedná se o částku 5-10 mld. eur(125-250 mld. Kč). Tedy něco co by i v horizontu 5-10. let udělalo pořádnou sekeru do rozpočtu. Přitom se běžně stává, že se vyhodí peníze získají technologie, ale armáda vozidla neobdrží! Přitom se jedná o firmy se zkušenostmi vývoje techniky.
  Nezapomeň, že na celý program nových pásových vozidel jen 50 mld. Kč !Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:28 18.01.2018

  Jara Ano takhle to skutečně funguje......na západě s vysoce konkurenceschopnou ekonomikou. Podobný model se ale nedá jen tak lehce implementovat v ČR. Cíleně bychom museli ...Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Ano takhle to skutečně funguje......na západě s vysoce konkurenceschopnou ekonomikou. Podobný model se ale nedá jen tak lehce implementovat v ČR. Cíleně bychom museli podporovat odvětví které v minulosti v podstatě zanikly....a návratnost pravděpodobně až v další generaci.

  Stačí se podívat na Rusko jak obtizne získává ztracené know-how

  Jinak se zapojením do mezinárodních programu souhlas.....problém je ze ČR nemá v oblasti domácího know-how až zas tak moc co nabídnout a vzhledem k uvažoványm nákupům co do počtu a finančních objemu není žádoucí ani jako bohatá nevěstaSkrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:15 18.01.2018

  A trochu z jiného.... ve Francii je 206 uskladnenych Leclercu to je zpráva pro naše MO tam by nějaký prostor na jednání mohl být .... aspoň stovečku by jich mohli obětovat

  A trochu z jiného.... ve Francii je 206 uskladnenych Leclercu to je zpráva pro naše MO tam by nějaký prostor na jednání mohl být .... aspoň stovečku by jich mohli obětovat

 • SofF
  20:07 18.01.2018

  francouzsko-německá spolupráce základem novodobé frankské říše? Ta intenzivní spolupráce tomu nasvědčuje. Na jednu stranu je dobře že jedno nepřátelství končí, ale jaké to bude ...Zobrazit celý příspěvek

  francouzsko-německá spolupráce základem novodobé frankské říše?
  Ta intenzivní spolupráce tomu nasvědčuje. Na jednu stranu je dobře že jedno nepřátelství končí, ale jaké to bude mít důsledky pro sousedy...Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:06 18.01.2018

  No, mame to tu velice pěkně sečteno do roku 25 program scorpion spolkne 5 milliard Eur plus dalších 758 milionu Eur další vývoj a v delším horizontu se bude investovat dalších 5 ...Zobrazit celý příspěvek

  No, mame to tu velice pěkně sečteno do roku 25 program scorpion spolkne 5 milliard Eur plus dalších 758 milionu Eur další vývoj a v delším horizontu se bude investovat dalších 5 milliard na konečných 10.
  A jak je možné ze si Francie muže něco takového dovolit? Jednoduše ony zbrojní zakázky nejsou jen vyhazování peněz a hlavní parametr v jednání o nich není jednotková cena samotné techniky na té vlastně absolutně nezáleží, jde o to že takové zbrojní programy se vypisují i jako startovací nebo pobidkový systém ekonomik. Takový zbrojní program dá praci místním firmám na několik let,zaměstná spoustu lidi vývoj vytvoří spoustu vysoce kvalifikovaných míst a tak dále ( jak se u nás v ČR pořad povídá ze je třeba vytvářet místa s vysokou přidanou hodnotou tak přesně takhle se to dělá ...) a z toho pak ekonomika s průmyslem profitují ... zahraniční zakázky jsou jen třešnička na dortu.
  Nad tímhle článkem by se měli zamyslet zastánci nákupu ve vyberovkach typu chci jen zboží za co nejmíň ........ tak se nechá koupit pistole....
  A za tento příspěvek tady těmito lidmi budu pranýřován, že jsem se zbláznil jak jsme chudí a podobné pitomosti
  Samozřejmě ČR nemůže mít ambice na program takového rozměru jen musí být každému jasné ze naši snahou by mělo být se do podobných programu zapojovat jako dodavatel špičkových komponentu (aktivní ochrana, sledovací přístroje snažím se jen uvést příklady....)jejichž vývoj ale musí vláda začít cíleně finančně podporovat třeba v rámci programu voják pro 21 století ( nebo vstup do programu puma s tím ze další vývoj bude spolufinancovan ČR a přesně se specifikuje co se bude vyvyjet v ČR a co v Německu) jen takovýhle systémem si dokážeme udržovat dlouhodobě moderní armadu s tím ze nepolozime ekonomiku navíc by z toho mohl těžit i ostatní průmysl přenos know how atd.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 5