Francie plánuje ukončení mise ve Středoafrické republice

-
19. 2. 2016
-
0 komentářů
-
Václav Kopecký
Podle francouzského ministra obrany Jean-Yves Le Driana, Francie plánuje ukončit svou misi ve Středoafrické republice nejpozději do konce tohoto roku. Francie vyslal svá vojska do Středoafrické republiky v prosinci 2013, kdy zemí zmítaly boje mezi křesťany a muslimy. Původní plán, počítající se šestiměsíční operací, byl přehodnocen a mise se protáhla skoro na tři roky.
Francie přeskupuje síly
Francii k ukončení mise vede hned několik důvodů. Tím hlavním je snaha Francie přesunout své síly do míst, kde jsou potřebnější. Jedná se zejména o operace v Mali, letecké údery proti Islámskému státu v Sýrii a také možné přípravy na intervenci v Libyi.
Druhým, a francouzskými představiteli nejčastěji zmiňovaným důvodem, je de facto úspěch operace Sangaris, neboť se podařilo zastavit nepokoje a Středoafrickou republiku stabilizovat.
Zemi vládne přechodná vláda, která byla jmenována na počátku roku 2014 pod mezinárodním tlakem a jejím cílem bylo připravit prezidentské volby.
První kolo prezidentských voleb se konalo na konci roku 2015. Do druhého kola, které proběhlo 14. února tohoto roku, postoupili dva kandidáti, oba bývalí premiéři Anicet Georges Dologuélé a Faustin Archange Touadéra. Výsledky druhého kola dosud nejsou známé.
Podle vyjádření francouzského ministra obrany Le Driana, Francie plánuje ukončit operaci Sangaris přibližně v polovině roku 2016. Pokud dojde ke komplikacím, bude ukončení odsunuto na konec tohoto roku.
Francie se však ze Středoafrické republiky nestáhne úplně, v zemi zůstane zhruba 300-400 francouzských vojáků naproti současným 900. Ve Středoafrické republice zůstane mírová mise OSN a mise EU. Právě mise EU podle vyjádření Le Driana zajistí výcvik nově reorganizovaných bezpečnostních složek a armády.
Operace Sangaris.
Chaos ve střední Africe
Středoafrickou republiku zachvátil chaos během jara 2013, kdy muslimské milice Seleka ze severu země odstavily od moci dosavadního křesťanského prezidenta Francoise Bozize a místo něj dosadily svého vůdce Michela Djotodia. Zemi následně zachvátily boje mezi přívrženci sesazeného prezidenta spojených do milic Anti-Balaka a rebely z milic Seleka.
Francie reagovala až na konci roku 2013, kdy se vyostřily boje mezi milicemi a začalo narůstat množství mrtvých. Francie měla v hlavním městě Bangui posádku 240 vojáků, kteří byli v zemi přítomni od roku 2002 v rámci mírové mise Opération Boal.
Tuto jednotku doplnil 24. listopadu 2013 tým ženistů letectva z 25e Régiment du génie de l'air, kteří začali ihned po příletu upravovat mezinárodní letiště M'Poko International Airport v hlavním městě Bangui pro potřeby mezinárodních sil.
Další část francouzského sboru dorazila 28. listopadu 2013 na palubě výsadkové lodi BPC Dixmude třídy Mistral do Kamerunu. V tamním přístavu byly vysazeno 350 mužů 11e Brigade Parachutiste, dva vrtulníky Gazelle a obrněná vozidla VAB a VBL. Tento kontingent byl následně přepraven do Bangui. Od 5. prosince začaly na upravené letiště v Bangui přilétat další francouzské posily.
Pomoc NATO
Na počátku operace Francie požádala své spojence v NATO o pomoc. Francii scházely přepravní kapacity, což se projevilo například už během operace Serval v Mali. Z Británie a USA přiletěly transportní letouny C-17 pro přepravu materiálu, Belgie uvolnila jeden letoun Airbus A-330 a jeden Hercules C-130.
Německo poskytlo jeden letoun uzpůsobený pro přepravu zraněných. Do operace se zapojilo také Španělsko se stroji Hercules C-130 a CASA CN-295, Polsko s dalším Herculesem C-130 a Litva s strojem Alenia C-27 Spartan.
Postupně byla přepravena také těžší technika jako vozidla Panhard ERC 90, VBCI nebo už zmiňované transportéry VAB a VBL. Do akce byly postupně nasazeny i bitevní vrtulníky Eurocopter Tiger a také drony. Počet francouzských vojáků postupně narostl až na 2500 mužů, které doplňovalo až 10 000 vojáků z mise OSN.
Počty francouzské techniky a vojáků byly během roku 2015 postupně redukovány a v současné době je v rámci operace Sangaris nasazeno 900 mužů, 120 vozidel a pět helikoptér. V rámci mise OSN se nadále počítá s nasazením zhruba 6000 mužů, která doplňuje mise EU.
Francouzské jednotky v akci.
Mise EU a OSN
EU do Středoafrické Republiky vyslala pod hlavičkou OSN jednotky v rámci mise EUFOR RCA (European Union Force République CentrAfricaine) během dubna 2014. Cílem evropských jednotek bylo udržovat pořádek po ukončení bojových operací.
V březnu 2015 na misi EUFOR RCA navázala mise EUMAM RCA (EU Military Advisory Mission République CentrAfricaine), která má za úkol připravit reformu bezpečnostních složek a armády.
Do země byly také vyslány síly pod vedením OSN, kteří ve Středoafrické republice působí na základě rozhodnutí Rady bezpečnosti z 10. dubna 2014. Misi OSN MINUSCA (Multidimensional Integrated Stabilization Mission in the Central African Republic), která dosáhla svého početního vrcholu během roku 2014, nahradila v září roku 2014 nová mise OSN nazvaná MISCA (Mission Internationale de Soutien à la Centrafrique sous conduite Africaine) o síle 5600 mužů.
Problémy operace
Operaci Sangaris provázely také skandály, kdy se objevila obvinění, že ze strany francouzských sil a vojáků OSN docházelo k sexuálnímu násilí na dětech a civilistech. Ve Francii probíhá vyšetřování několika vojáků, kteří měli požadovat po dětech sex výměnou za potraviny.
Francie se snaží ukončení mise zdůvodňovat zejména zlepšující se situací v zemi a označuje operaci Sangaris jako úspěšnou. Nicméně v rámci mise Sangaris se nepodařilo odzbrojit všechny rebely a militantní skupiny, jak bylo původně plánováno.
Situace ve Středoafrické republice je dnes relativně stabilní, ale tato stabilita je velmi vratká. Země je zasažená chudobou, velký vliv mají ozbrojené kriminální skupiny, společnost je rozdělená podle nábožensko-kmenových hranic a do budoucna nadále hrozí, že se nepokoje opět rozhoří.
Zdroj: Ministère de la Défense
Související články
Radary GM200 a GM400: Francouzské řešení pro Armádu ČR
V současné době je v plném proudu výběrové řízení na nákup nových mobilních 3D radarů protivzdušné ...
-
17.01.2016
-
45 komentářů
-
Jan Grohmann
Nová vozidla pro francouzské speciální jednotky
Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojování (Direction Générale de l’Armement) podepsalo 30. ...
-
25.01.2016
-
32 komentářů
-
Václav Kopecký
Francie boduje: Rafale do emirátů, Mirage do Iráku
Spojené arabské emiráty (SAE) se rozhodly odprodat část svých stíhaček Dassault Mirage 2000-5 Mk.II ...
-
31.01.2016
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Francouzská vozidla pro Libanon za peníze Saudské Arábie
Libanonská armáda získá 200 francouzských obrněných vozidel a transportérů. Jejich nákup bude ...
-
10.02.2016
-
4 komentářů
-
Václav Kopecký