Francie posiluje armádu a míří ke 2 % HDP

Francouzští vojáci u přistávajícího vrtulníku NH-90; větší foto / Armée de terre

Nový obranný rozpočet Francie pro rok 2019 počítá s navýšením finančních prostředků o pět procent oproti letošnímu roku. Kromě nákupu nové pozemní, letecké i námořní techniky dojde i k nárůstu rozpočtu pro zahraniční operace a výdajů na výzkum a vývoj.

Na základě nového zákona o obranném rozpočtu, který prosadil prezident Emanuel Macron, plánuje Francie v letech 2019 až 2025 navýšit svůj obranný rozpočet na 2 % HDP. Pro rok 2019 se počítá s nárůstem o pět procent (1,7 miliardy euro) na celkovou sumu 35,9 miliardy euro, což je 1,82 % HDP.Pro srovnání ‒ největší vojenský rozpočet v Evropě má s 53,6 miliardy euro (47,2 miliardy liber) Velká Británie, která však do svého vojenského rozpočtu počítá i zhruba 10,5 miliardy euro pro zahraniční ekonomickou pomoc.

Francie plánuje v letech 2019 až 2025 vynaložit na svou obranu 295 miliardy euro, což je o 100 miliard euro více, než v letech 2014 až 2018. Do roku 2023 rozpočet ročně poroste o 1,7 miliardy euro a od roku 2023 o tři miliardy euro ročně. Při tomto tempu v roce 2025 francouzské výdaje na obranu dosáhnou 2 % HDP.

Pro francouzské zahraniční operace je pro rok 2019 vyčleněno 850 milionů euro (především pro operace v Mali, ale i jinde v Africe), což je oproti letošním 200 milionům značný nárůst. Je to dáno reformou financování zahraničních misí, které byly do této doby placeny z více resortů. Nově budou výdaje čistě v gesci ministerstva obrany, což pro francouzské ozbrojené síly znamená větší pružnost.

Nový rozpočet pro roku 2019 počítá i s nákupem nové techniky. Mezi nejvýznamnější investice  patří akvizice další jaderné ponorky třídy Barracuda, šesti hlídkových člunů a tří tankerů. Zmíněné tankery budou zakoupeny ve spolupráci s Itálií. Dále Francie v roce 2019 nakoupí dva letouny pro elektronický průzkum, zmodernizuje deset stíhaček Mirage 2000D a plánuje nakoupit 60 střel vzduch-vzduch středního dosahu Meteor. V roce 2019 Francie rovněž obdrží šest amerických dronů Reaper.

Celkově do roku 2025 Paříž získá čtyři jaderné ponorky Barracuda, tři víceúčelové fregaty FREEM (6000 t) a první dvě fregaty FTI (4250 t). Fregaty FREMM navíc obdrží nové antirakety Aster 30 Block 1NT schopné ničit balistické rakety s doletem 1500 km.

Do roku 2025 francouzské letectvo celkově převezme 28 víceúčelových stíhaček Rafale a 55 modernizovaných stíhaček Mirage 2000D. Očekává se také nákup prvních víceúčelových evropských dronů se střední výškou letu a dlouhou výdrží (MALE). Dale půjde o nákup 12 tankovacích letounů A330 MRTT (první dodávka 2023).

Do roku 2025 pak bude vyhrazeno 1,8 miliardy dolarů na koncepční studie nového hlavního bojového tanku a stíhačky ‒ v obou případech Francie spolupracuje s Německem.

Jedním z nejvýznamnějších vývojových projektů je potenciální stavba nové letadlové lodě. Francouzský úřad pro vyzbrojování spustil paralelně dvě koncepční studie zaměřené na budoucí projekt letadlové lodě.


Letadlová loď Charles de Gaulle

První studie prozkoumá možnost vývoje nového námořního bojového letounu. V současné době operují z jediné francouzské letadlové lodě Charles de Gaulle stíhačky Rafale. Kromě jejich modernizované verze je však ve hře i projekt společného francouzsko-německého letounu, resp. jeho navalizovaná verze.

Cílem druhé studie je prozkoumat samotný design nové letadlové lodě. Mezi nejdůležitější oblasti patří otázka pohonu (konvenční nebo jaderný). Zde je důležité zmínit, že v současné době je Francie jedinou zemí na světě, kromě Spojených států, která má ve službě letadlovou loď s jaderným pohonem.

Úkolem studie je i zhodnocení nejnovějších technologických trendů, které byly použity při stavbě nových amerických letadlových lodí třídy Ford a britských třídy Queen Elizabeth. Jedná se například o revoluční, leč problematické elektromagnetické katapulty EMALS instalované na lodích třídy Ford. Dalším aspektem je potenciální výzbroj a možné využití laserových zbraní pro obranu plavidla.

Studie skončí do konce roku 2019, nejpozději na začátku roku 2020. Na základě studií dojde k sestavení konkrétních parametrů nové francouzské letadlové lodě. Vzhledem k tomu, že stávající letadlová loď Charles de Gaulle právě dokončila 18 měsíců dlouhé plánované opravy, a s jejím provozem se počítá na několik dalších desítek let, obě lodě budou fungovat společně. Právě dvě lodě je minimum, aby Francie měla vždy v operačním nasazení jednu letadlovou loď, zatímco druhá je v docích kvůli údržbě.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Tajemství exportního úspěchu francouzských korvet Gowind

Poptávka zemí na Středním východě a v jihovýchodní Asii po korvetách roste. Francouzská společnost ...

USA blokují prodej francouzských stíhaček Rafale do Egypta

Francie nemůže prodat Egyptu dalších 12 víceúčelových stíhaček Rafale. Egypt s letouny požaduje i ...

Francie a Velká Británie posilují obrannou spolupráci

Navzdory BREXITu plánují Francie a Velká Británie posilovat vzájemné vztahy v obranném sektoru. Nově ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pfninja
  20:35 13.10.2018

  No neviem, neviem Francuzko tak ako Britania uz davno nie su vojenske velmoci.To si len o sebe myslia. Miesto zvysovania vydavkov do armady by bolo vhodnejsie investovat do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No neviem, neviem Francuzko tak ako Britania uz davno nie su vojenske velmoci.To si len o sebe myslia. Miesto zvysovania vydavkov do armady by bolo vhodnejsie investovat do ekonomiky, ktora vo Francuzku nie je ruzova.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:42 09.10.2018

  Nevím, nevím, ale šance, že některý stát v dohledné době (tzn. 20-30 let) bude poptávat CATOBAR letadlovku, mi nepřijde moc reálný. Samozřejmě kromě těch, které to už dnes ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, nevím, ale šance, že některý stát v dohledné době (tzn. 20-30 let) bude poptávat CATOBAR letadlovku, mi nepřijde moc reálný. Samozřejmě kromě těch, které to už dnes deklarují (USA, Čína, Rusko, Indie). U Francie bych tomu i věřil, protože překonstruovat QE class na CATOBAR by mělo být reálné (UK to fakt neudělali hlavně kvůli pokročilosti výstavby). Možná se k tomu odhodlá i ta UK. Ale u Austrálie, Brazílie a Jižní Korei mi to moc pravděpodobné nepřijde. Možná to Japonsko.

  Hlavní problém pro Frantík vidím ve dvou věcech:
  a) mají ekonomiku v háji a nadějně to nevypadá ani do budoucna;
  b) z těch států, které chtějí nebo potenciálně mohou chtít CATOBAR, je Indie fakt jediná, která zároveň nedokáže vyvinout vlastní letoun. JK, Jp, Č, R, USA i UK už je reálně vyvíjejí. Brazílie by mohla navalizovat Gripen. Ale u ní bych se, stejně jako u Austrálie divil, kdyby si CATOBAR pořídila. A Australané mají také F-35, čili by v tom případě asi také šli spíš cestou pořízení navalizované sestřičky než přidat další typ.

  Čili to vidím tak napůl mezi vámi :-) Fr téměř určitě bude chtít LL s CATOBAR + jad. pohonem a svoje éra. Jestli to ekonomicky utahnou je jiná věc. Ale letoun stejně vyvíjejí ve spolupráci s Němci, takže navalizovat ho nebude už takový problém. Čili problém je spíš s tou letadlovkou. Jenže kdyby si pořídili VSTOVL, s čím by na ní létali? Jediný dostupný (dnes i v blízké budoucnosti) je F-35B. Frantíci s americkým érem? Neuvěřím, dokud neuvidím :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:05 09.10.2018

  Ale no tak.. Francie se vždy snaží o soběstačnost, snaží se o ní i teď. To že se zapojuje do mezinárodních projektů k tomu patří od nepaměti. To není o ekonomice, ale o politice. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale no tak.. Francie se vždy snaží o soběstačnost, snaží se o ní i teď. To že se zapojuje do mezinárodních projektů k tomu patří od nepaměti. To není o ekonomice, ale o politice. Do kolika mezinárodních projektů se Francie v minulosti a současnosti zapojila? A v kolika z nich byla i USA?
  A opět se bavíme o tom, že Francie nástupce Rafale už vyvíjí.
  Rovněž tak sestřička britské QE není žádným pohrobkem studené války. Ale na rozdíl od QE to byl CATOBAR.
  Británie si QE na CATOBAR nenechala předělat jen kvůli pokročilosti stavby, kdyby se RAF pohádala s Lockheedem o dva roky dříve, tak má CATOBAR taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:49 09.10.2018

  Francie se o zbranovou sobestacnost vzdy snazila, ale ty tam jsou casy studene valky, ty tam jsou 3,7-4% HDP, ktere Francie vydavala na zbrojeni az do zacatku devadesatych let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francie se o zbranovou sobestacnost vzdy snazila, ale ty tam jsou casy studene valky, ty tam jsou 3,7-4% HDP, ktere Francie vydavala na zbrojeni az do zacatku devadesatych let (predtim to bylo jeste vice), a ty tam jsou pohrobky studene valky jeste z techto penez castecne zaplacene, o ktere se zde tak opirate. A temi jsou jak ChdG tak Rafale. S koncem studene valky zacalo zaostavani jak Ruska tak Evropy, jediny kdo drzi kontinuitu jsou USA. A s tim jak proud penez vyschnul vyschla i schopnost Francie zatahnout vse sama a v dostatecnem poctu. Neohanejte se pohrobky studene valky, tenhle zdroj dosel a na vse nove bude potreba calovat tak jak doba a jeji moderni technologie kazou. Proto je ChdG jediny sveho druhu, proto dokonceni Rafale (stejne jako Typhoonu) trvalo tolik let a uz v case sveho zavedeni slo vlastne o generacni zaostavani za USA. A proto se ted taky Francouzi tak maji k ideam vyvoje eurotanku, euro6th gen fightra atd. Holt z 2% HDP, zatim jen slibenych, tezku uplest bic podobny tomu upletenemu z 4% HDP.
  A ted, najednou, Francie zvladne 2 jaderne LL s catobar, kazdou jineho typu, kde k te druhe se propracuje drahou upravou QE, jiz tak ne z nejlevnejsich, a k tomu vsemu si upravi za vlastni next gen fighter, o ktery se pri jednotkove cene 200mil Euro + div ne nepoperou staty jako JK, Australie anebo treba Brazilie.

  Jsem si to cteni mel nechat na vecer, jako pohadka vic nez dobre :) s realitou, nebo lepe receno realizovatelnosti, se to ale moc nepotkalo, resp. nepotka.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:43 09.10.2018

  Clanek: zbožné přání je to hlavně u tebe, promiň.
  Francie se snaží o zbraňovou soběstačnost. Už teď si vyvinula stíhačku, pro kterou není žádný trh. To jsou věci, viď. A v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: zbožné přání je to hlavně u tebe, promiň.
  Francie se snaží o zbraňovou soběstačnost. Už teď si vyvinula stíhačku, pro kterou není žádný trh. To jsou věci, viď. A v současnosti vyvíjí novou generaci. A co víc, v době zavádění druhé letadlové lodě budou stále sloužit modernizované Rafale.
  Proti zakoupení F-35 hovoří i o tom, že Francie a USA se v dosti otázkách zkrátka rozchází, a bylo tak tomu i v minulosti. A čím více se bude EU centralizovat (a to bude), tím více bude Francie svůj náhled tlačit skrz EU (a ta jej s hýkáním ráda přijme). Takže námořní verze nové evropské stíhačky prostě bude.

  U Nimitzu nechytám za slovíčka, jen jsem si rýpnul :D
  A proč se řídit jejich příkladem? Kdo jiný provozuje CATOBAR s jaderným pohonem? ;)

  Moje tradá není vůbec z nejslabších. Ty navrhuješ, aby Francie vedle sebe provozovaly dvě letadlové lodi, a to jednu CATOBAR a jednu VSTOVL. Takže v době odstavení jedné nemůžeš počítat se zálohou bojových pilotů a techniky pro druhou letadlovou loď. Plus mínus by to ještě šlo, pokud by byla v opravách letadlová loď VSTOVL, ale ne, kdyby byla v opravách CATOBAR.
  To čeho se ty chytáš je nesmysl. Letky z Nimitz mohou operovat na Fordovi, a naopak.
  To co ty navrhuješ je ekonomický nesmysl, to spíše budu věřit, že Rafale M nahradí F-35C.

  btw. Japonci i Korejci sice zavádějí F-35, ale taky druhým dechem vyvíjejí vlastní bojové letouny. Takže tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:01 09.10.2018

  To je takova snuska nadeji a doufani, ze ani nevim zda na to nejak reagovat, ale tak jeste jednou a naposled si to strihnu:

  Prvni odstavec, od a) az po e) je jako cist prani k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je takova snuska nadeji a doufani, ze ani nevim zda na to nejak reagovat, ale tak jeste jednou a naposled si to strihnu:

  Prvni odstavec, od a) az po e) je jako cist prani k Jeziskovi. Jiste, Britanie, ktere hladinove lodstvo dnes s dostrelem jen tolik kolik zvladne ten ktery palubni kanon, co seskrtala vse mozne na krev a skrta dal se pusti do nakladne prestavby QE class a predevsim si jen tak odstavi nove zavadene F-35B, nebo je rovnou vyradi. Japonci, JK, Australie bez LL, zato s F-35 ale jiste se pohrnou zavadet dalsi typ a to rovnou ten z Francie, vzdyt v tom maji tradici, Brazilie bez penez...
  jak jsem napsal hned na uvod, to je trh pro pripadny next gen palubni letou z Francie primo z rise snu. :)

  Na trhu bude porad F-35, bude na trhu zavedena a mit podporu tak jako zadny jiny letoun, mezi roky 2030-2040 bude v polovine sve zivotnosti a kdovi jestli se francouzkemu eru podari alespon dorovnat jeji schopnosti a jaky ucet za to dorovnani zakaznikum vystavi.

  U Nimitzu se chytate slovicka. Psal jsem o 50 letech a to souhlasi s tim planovanym vyrazenim, ne s dneskem, ktere je tedy naplanovano po 50 letech, jinde to jde ale i po 30. A netusim proc se ridit zrovna tim prikladem z USA, protoze se mi to hodi? Ja vidim ty sance minimalne vyrovnane, resp. se muzeme podivat na to co si o tom mysli samotni Francouzi, kteri vyradovali sve posledni LL po ani ne 40 letech sluzby. Tak kde berete tu jistotu ze u ChdG to bude minimalne po 50 letech?

  To vase "trada" je taky z tech slabsich. USA bude mit 2 typy hlavnich LL, oba CATOBAR, ale bude na nich hostovat 2 ruzne stroje z dvou ruznych generaci a to dokonce na kazde / vetsine z nich a taky se z toho nezhrouti. Tak si tu nehrajme na to, ze mit jednu dosluhujici LL jeste s (modernizovanym) Rafale a zavest druhou, jiz komplet na jinem stroji a tim padem i moznost jine konstrukce LL samotne, je neco nepredstavitelne a nemozne. Znovu jen ohybani reality smerem aby vam to sedelo. Nesedi.

  Zadna veda, jen tu budoucnost nevidim ani zdaleka tak jasne narysovanou jako vy.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:08 09.10.2018

  Clanek:
  1)
  a) Británie se tak nějak nezafixovala. Sama plánuje vývoj letounu 6.generace, což znamená období 2040. Přestavba QE na STOBAR je klidně možná (v minulosti se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  1)
  a) Británie se tak nějak nezafixovala. Sama plánuje vývoj letounu 6.generace, což znamená období 2040. Přestavba QE na STOBAR je klidně možná (v minulosti se překopávalo plno letadlovek).
  b) Jižní Korea nejenže dosud nepoptávala takto výkonný letoun, ale oni dokonce nepoptávali palubní letoun doslova nikdy. Jenže s jejich ekomonickou silou budou mít tendenci projevovat i vojenskou sílu. Navíc, když mají za souseda expandující ČLR. Dříve nebo později budou letadlovku chtít a potřebovat. A bude otázkou jestli to bude VSTOVL, STOBAR nebo CATOBAR (nejmenší CATOBAR měla výtlak 32tisíc tun).
  c) Japonci se opět nijak nevyřadily ze hry. Poslali k šípku současné nabídky, a především ty americké. Ale to je tak vše. Navíc se to týká pozemního letounu.
  A u Japonců je takřka jisté, že se chystají prolomit poválečné TABU a opatřit si plnotučnou letadlovou loď, která nahradí třídu Izumo. A opět je otázkou jestli to bude VSTOVL, STOBAR nebo CATOBAR.
  d) Austrálie je to samé co Jižní Korea.
  e) Brazílie je to samé

  2) uvažovaný stíhač bude buď modernizovaný Rafale (stejně ho musí modernizovat) nebo odvozený od nově vyvíjené generace. A prostě nic jiného na trhu nebude, než stíhačky nové generace. Prostě NEBUDE. A bavíme se o roce 2040+, v roce 2030+ budou létat modernizované Rafale.

  3) Nimitz nebyla vyřazena, ale bude vyřazena. Trošku podstatný rozdíl. HMS Ark Royal byla vyřazena po té co Bílá kniha v sedmdesátých letech rozhodla, že letadlové lodě jsou naprd. Námořnictvo si aspoň prosadilo "protiponorkové plavidlo se schopností působení proti námořním průzkumným letounům". A vidíš snad náznaky, že by se Francie chtěla zbavit letadlových lodí? Já mám jen info o tom, že chtějí druhou letadlovou loď , k té stávající.

  4) Nimit a Ford je .. tradá obojí CATOBAR. Takže palubní letectvo je vzájemně záměnné. Britové seškrtali vojenské výdaje, tím museli vyřadit Harriery, tím pádem neměli s čím lítat, tím pádem bylo zbytečné cpát peníze do Illustrious, když F-35B byly k mání až v době předávání QE. JInak by prostě F-35B sloužily na Illustrious.
  A opět CHdG a Foche byl CATOBAR. Takže jediný, kdo z toho dělá vědu jsi ty ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  09:29 09.10.2018

  @skelet
  Tak tedy postupne: Britanie se s F-35B zafixovala na dalsi minimalne 3 dekady a s QE class na dalsich 5 dekad, 2030 nema smysl Britanii resit (budou uz vubec ukonceny ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @skelet
  Tak tedy postupne: Britanie se s F-35B zafixovala na dalsi minimalne 3 dekady a s QE class na dalsich 5 dekad, 2030 nema smysl Britanii resit (budou uz vubec ukonceny dodavky vsech F-35B v tom case?). J. Korea nikdy tak vykony palubni letoun nepoptavala, jeste aby kdyz nikdy neprelezla 19t vytlaku, dtto australie (taky umi realisticky zhodnotit sve moznosti a jdou spanelskou cestou, doslova a uz maji F-35A), tim spis ne Brazilie (jdou po nejnizsi nabidce). Japonsko je svym aktualnim rozhodnutim taky ze hry (kdyz modifikaci pozemniho letounu, tak modifikaci sveho pozemniho letounu) a tim jsme ten seznam znovu zuzili na Indii, o ktere pisi od zacatku jako o realisticky jedine. Vse ostatni je obavam se lhani si do kapsy.

  Rozkol mezi EU a USA bude silit, ale udelat z EU konfederaci je beh na dlouhou trat a dokud to konfederace nebude, nebude mit vlastni obrannou politiku. Je rozdil resit ekonomiku, tam si jdeme s USA po krku jiz dnes a obranu, kde je zatim vicemene klid a vse pri starem. Treba se pletu, ale nemyslim ze v horizontu 30 let se v tomhle neco zmeni.

  CVN68 Nimitz byla vyrazena po 50 letech, a HMS Ark Royal zase po 30 letech a ted si vybrat. :) Co dela jeden neznamena ze bude delat i druhy. ChdG tu s nama muze byt klidne do roku 2050, anebo taky jen do roku 2040 nebo treba 2035 kdyz se Francii povede postavit zasadne lepsi a provozne levnejsi plavidlo. A ano, francii by po nejaky cas slouzili vedle sebe 2 ruzne letadlove lode. Co je probuh na tom? Ma to ted US NAVY zabalit, protoze dalsich 30 let budou vedle sebe slouzit jak Nimitz tak Ford? Nebo je snad lepsi cesta cesta UK, byt X let bez LL jena bych nedejboze nemel vedle sebe 2 ruzne platformy? Na te LL je nejaka posadka, jsou na ni nejake stroje, postupy... to muze v klidu doslouzit vsechno spolu (kdyz to hodne zjednodusim) a na novou LL se cvicit s novym erem, nove procesy, novy namornici. A az ChdG zamiri na odpocinek tou druhou LL uz jen okopirovat zavedene a vyladene postupy z prvni LL noveho typu.
  Kdyby neskoncila studena valka a ChdG byl dostaven tak jak se puvodne zamyslelo, tak puvodni plan Francie taky byl mit vedle sebe starou LL a novou LL po dobu 1 dekady. Nedelejme z toho nejake sci-fi, je to zcela bezna vec, resp. dokonce vyrazne castejsi postup nez postup VB.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:23 09.10.2018

  Trh pro palubák = Británie, Francie, Indie, Japonsko, J.Korea, Brazílie a Austrálie.
  Přičemž francouzský palubák bude modifikací pozemního letounu = rozložení nákladů. A ne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trh pro palubák = Británie, Francie, Indie, Japonsko, J.Korea, Brazílie a Austrálie.
  Přičemž francouzský palubák bude modifikací pozemního letounu = rozložení nákladů. A ne všichni budou chtít být závislí na USA. Francie určitě ne, Indie asi taky ne, Japonsko taky ne. Plus ne všem bude chtít USA poskytnout své technologie (Brazílie třeba).

  On ten rozkol mezi USA a Evropou, respektive zbytkem světa bude v budoucnosti čím dál větší. Čím více se bude centralizovat EU (a ta bude), tím více se bude vymezovat vůči USA a její politice. Což je prostě logický krok. To samé bude platit i o Japonsku, které se i nyní čím dál tím více emancipuje.

  CVN68 Nimitz bude z US Navy vyřazena v roce 2022 (předpokládaný rok), po padesáti letech služby. CHdG nikdo nevyřadí po čtyřiceti letech služby, to je prostě nesmysl. Ten zde bude minimálně do roku 2050. Takže ti budou vedle sebe sloužit dvě letadlové lodě s dvěmi rozdílnými typy palubních letounů. Asik ne, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:45 09.10.2018

  Skelet:
  států, které bude chtít palubní stíhačku po roce 2030 bude vícero, takže ten vývoj se bude rentovat. Přeci jen jsme byli svědky, že se nabízela námořní modifikace Gripenu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:
  států, které bude chtít palubní stíhačku po roce 2030 bude vícero, takže ten vývoj se bude rentovat. Přeci jen jsme byli svědky, že se nabízela námořní modifikace Gripenu a Typhoonu Indii a Brazílii. Tedy ta cena za (do)vývoj nebude extrémně vysoká.
  Navíc tvé řešení znamená, že by neměli dvě letadlové lodě, ale 1+1 letadlovou loď, přičemž tyto by nebyly záměnné. Zkrátka na modifikaci USS America můžeš na 99,99% zapomenout. Na nejvýše modifikují QE, a to na :
  1) CATOBAR, a tím na ni budou moct používat i stávající Rafale, respektive letouny operující z Charles de Gaulle, nebo klidně i F-35C
  2) STOBAR a lá Rusko a ČLR. Otázkou je jak moc by klesly výkony Rafale nebo F-35C, kdyby se takto používaly.
  Takže já si tipnu verzi 1
  Navíc připomnu, že Francie cpe jádro skoro všude, takže ta cena pro ni bude jinde, než pro Indii.

  Kdo konkretne bude chtit vykonou a veledrahou dvoumotorovou palubni stihacku po 2030? Realne? Krome indie me nikdo nenapada protoze 1) F-35 nebo 2) sin dinero.
  Me reseni znamena ze budou mit 2 nove LL nekdy kolem 2040, kdyz uz stejne bude ChdG tahnout na padesatku a bude nejvyssi cas mu rict sbohem. Sance ze by se podobny projekt, zvlast pokud by Francie chtela "postoupit dal", tedy zavest i nejake nove technologie jako treba EMALS, stihla driv jsou dle me velice nizke. 2030 je utopie, resp. papirovi cil, to si priznejme. Modifikace QE dava smysl zustanou-li u ideje katapultove LL. Pokud budu vychazet z toho roku 2040 pak uz nemusime brat Rafale (a potrebu katapultu) jako jistotu, to uz tu nejspis bude nastupce, a o tom ted nevime vubec nic. Modifikace QE na jadro + katapult muze davat smysl na papire, ale ja se trosicku bojim ceny. 4mld to jsou v aktualnich cenach za turbiny a skokansky mustek. Nedejboze si budou chtit Francouzi vyvinout vlastni EMALS, jak jim narodni hrdost veli, a nebylo by to prvne co by se v evrope stavelo evropske A za cenu americkeho B, tady v tomhle konkretnim pripade treba upravena QE za cenu tridy Ford.

  Ja se snazim uvazovat ekonomicky, trh pro francouzky palubak krome indie nevidim, bojim se nakladu na veledrahe upravy QE, jeste nedejboze s vlastnim vyvojem toho nebo onoho, a uvedomuju si potrebu Francie mit 2 LL, z toho jednu hned (co znamena ze snad bude zarazena do sluzby za 20 let) a druhou coby nahradu ChdG (ta se snad za 15 let zacne stavet...). A v tomhle kontextu mi to nevychazi jinak nez ze Francie nekde bude muset slevit, bud zas postavi jen jeden, ale zato exkluzivni kousek ala ChdG, anebo se uskromni a bude mit 2LL, ale vice podobne America nez QE nebo Ford. Jinak bude trpet zbytek armady.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:16 08.10.2018

  skelet
  Ja nevidim problem v tom frantikovat britskou QE - pokud uz by projekt od zacatku pocital s katapultem, tak by nebyla o moc drazsi. Holt je rozdil predelat projekt na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet
  Ja nevidim problem v tom frantikovat britskou QE - pokud uz by projekt od zacatku pocital s katapultem, tak by nebyla o moc drazsi. Holt je rozdil predelat projekt na zacatku a nebo rozebirat znacnou cast lode jen proto ze sis neco vymyslel pozde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  23:02 08.10.2018

  clanek
  jakou America class myslis ? tu amickou lha-6 ? Jestli jo, tak z te klasicke namorni stihacky operovat nemuzou.

  clanek
  jakou America class myslis ? tu amickou lha-6 ? Jestli jo, tak z te klasicke namorni stihacky operovat nemuzou.

 • KOLT
  21:37 08.10.2018

  Pokud Francii pomohou Němci (a možná ještě někdo) zatahnout vývoj letadla 5. generace, jeho navalizaci už by mohli Francouzi utahnout sami (pokud se jim ekonomika úplně nepose*e, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud Francii pomohou Němci (a možná ještě někdo) zatahnout vývoj letadla 5. generace, jeho navalizaci už by mohli Francouzi utahnout sami (pokud se jim ekonomika úplně nepose*e, což se klidně může stát, ačkoliv Macron se vcelku snaží). Každopádně to je běh na delší trať, ne dřív než kolem roku 2030.

  Naproti tomu plánovat a stavět novou letadlovku by měli začít asi brzo. Čili se budou muset rychle rozmyslet, jestli a) chtějí jádro; b) chtějí katapult. Osobně si myslím, že budou chtít obojí (jiná věc je, jestli na to budou mít...). Pak je tedy otázka, jestli je výhodnější modernizovat konstrukci Charles de Gaulle, nebo pokračovat v Porte-Avions (ovšem pravděpodobně s jaderným pohonem a katapultem), nebo vyvinout něco nového (to by ale stálo fakt hromadu peněz), nebo potupně koupit cizí konstrukci (asi jedině od Amíků, což by Frantíci nesli hoooodně těžce).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:32 08.10.2018

  Clanek: států, které bude chtít palubní stíhačku po roce 2030 bude vícero, takže ten vývoj se bude rentovat. Přeci jen jsme byli svědky, že se nabízela námořní modifikace Gripenu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: států, které bude chtít palubní stíhačku po roce 2030 bude vícero, takže ten vývoj se bude rentovat. Přeci jen jsme byli svědky, že se nabízela námořní modifikace Gripenu a Typhoonu Indii a Brazílii. Tedy ta cena za (do)vývoj nebude extrémně vysoká.

  Navíc tvé řešení znamená, že by neměli dvě letadlové lodě, ale 1+1 letadlovou loď, přičemž tyto by nebyly záměnné. Zkrátka na modifikaci USS America můžeš na 99,99% zapomenout. Na nejvýše modifikují QE, a to na :
  1) CATOBAR, a tím na ni budou moct používat i stávající Rafale, respektive letouny operující z Charles de Gaulle, nebo klidně i F-35C
  2) STOBAR a lá Rusko a ČLR. Otázkou je jak moc by klesly výkony Rafale nebo F-35C, kdyby se takto používaly.
  Takže já si tipnu verzi 1

  Navíc připomnu, že Francie cpe jádro skoro všude, takže ta cena pro ni bude jinde, než pro Indii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jofo
  17:24 08.10.2018

  Tak nech kupia lietadlovu lod od USA. Vlastne predava USA lietadlove lode ako predava F35 atd.?

  Tak nech kupia lietadlovu lod od USA. Vlastne predava USA lietadlove lode ako predava F35 atd.?

 • Clanek
  15:59 08.10.2018

  Jiste, jenze pravdepodobnost ze Francie znovu postavi palubni letoun potrebujici katapult, a to jen a jen pro sebe, se dle me hranicne blizi nule. Pro tech 50 kusu je to financni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jiste, jenze pravdepodobnost ze Francie znovu postavi palubni letoun potrebujici katapult, a to jen a jen pro sebe, se dle me hranicne blizi nule. Pro tech 50 kusu je to financni sebevrazda, kterou, a ted ruku na srdce, Francie pri nejlepsu vuli (znovu) neutahne, ne pokud bude chtit drzet krok s dobou. I v tomto kontextu se drobet divim, ze Rafale nenatlacili Indii za kazdou cenu, a tim myslim poradny strategicky nakup jakym byl ten puvodne zamysleny pocet, ne ty nakonec realizovane 3 letky, ktere tak odpovidaji podmaznuti par mistnich elit. "Uvelebit se" na indickych LL by pro Francii mel byt dlouhodoby a strategicky cil a k tomuto cili by bylo vyrazne bliz kdyby 1/4 - 1/6 moderniho indickeho kridla byla Rafale. Je to jediny dalsi stat, ktery ma potencial (a finance) na to do podobne hracky jit a pritom to nepokryt z vlastnich zdoju (jakkoli by si to Indove prali). UK je z tehle debaty na pristi 4 dekady mimo, ta to ted zaplacla jak to zaplacla a ja jim ve svetle toho jak na tom dnes royal navy je gratuluju alespon k tomu.

  Secteno podtrzeno, uvazovat nad dalsi lodi s katapultem a jadrem, staveno idealne ve dvou kusech, a k tomu patricny palubni letoun (at uz evoluce Rafale, nebo zcela nove ero), to chce strategickeho partnera. Jinak se do podobnych dobrodruzstvi radeji ani nepoustet, nastupce pevninskeho Rafale resit jen spolecne s dalsim evropskym statem (DE/UK) a palubni letoun holt prenechat USA. A kdyz uz jsme u toho prenechavani a resila by se F-35, jakozto jedina dostupna alternativa, pak klidne "béčko" a LL ala America.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  15:30 08.10.2018

  Clanek: ji cestoz USS America znamena rezignovat na klasicke palubni letouny a vyvinout si nebo nakoupit letouny STOVL (F-35). A tudy frantici urcite nepujdou. Je taky otazkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: ji cestoz USS America znamena rezignovat na klasicke palubni letouny a vyvinout si nebo nakoupit letouny STOVL (F-35). A tudy frantici urcite nepujdou. Je taky otazkou jestli by se na to dal modifikovat design QE, kdyz od dodatecne montaze katapultu Britove pro velke naklady upustili (to bylo v dobe, kdy chteli z programu JSF vycouvat a misto nich nakoupit Rafale nebo navalizovat Typhoony)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:10 08.10.2018

  Clanek:
  Porte-Avions 2 měl mít konvenční pohon. Od projektu se odtrhli v roce 2008, tedy v době finanční krize a škrtů - pak už to asi tak nějak vyšumělo. Nevidím úplně do pozadí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Porte-Avions 2 měl mít konvenční pohon. Od projektu se odtrhli v roce 2008, tedy v době finanční krize a škrtů - pak už to asi tak nějak vyšumělo. Nevidím úplně do pozadí zrušení celého projektu, ale myslím si že tak jako ostatní armády, i francouzská musela od roku škudlit a na samostatný vývoj jedné letadlové lodi nebyly peníze. Jsem hodně zvědavý na výsledky těch studií. Mají výhodu v tom že se můžou poučit z chyb USA a VB :-))
  Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  14:52 08.10.2018

  Tohle je taky dobrý LOL, bílí otroci asi dostali rozkaz od svých muslimských majitelů: "připravte pořádnou armádu, ten váš bordel nechcem, jinak budou padat hlavy".

  Jaderné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je taky dobrý LOL, bílí otroci asi dostali rozkaz od svých muslimských majitelů: "připravte pořádnou armádu, ten váš bordel nechcem, jinak budou padat hlavy".

  Jaderné ponorky, fregaty, letadlové lodě a stíhačky žabožroutům nijak nepomůžou získat zpátky jejich zemi.

  PS. srdečně zdravím všechny místní EUhujery
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  14:32 08.10.2018

  Rase: Francúzsko bolo vždy akosi mimo týchto europrojektov. Vždy sa do niečoho zapojili a potom sa pustili cestou samostatného vývoja aj za cenu obrovských nákladov. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Francúzsko bolo vždy akosi mimo týchto europrojektov. Vždy sa do niečoho zapojili a potom sa pustili cestou samostatného vývoja aj za cenu obrovských nákladov. Francúzsko to má nejak tak v krvi ten pocit vlastnej výnimočnosti. Nemecko sa zase do všetkého pustí, zafinancuje a potom nakúpi na svoje možnosti malý počet kusov za šialené ceny. Vývoj eurotanku či eurosonika je reálny, ale len za predpokladu, že budú dopredu známe záväzné objednávky a výsledná cena za kus. Ináč to skončí tak ako s A-400, že sa vyrobí pár kusov kvôli vysokej cene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:29 08.10.2018

  Francii by se "loď jako Queen Elizabeth" (nejadro za 4mld E / kus) troufnu si tvrdit nehodila. Malokdo muze byt na svuj jaderny prumysl tak hrdy jako Francouzi, malokdo ses jej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francii by se "loď jako Queen Elizabeth" (nejadro za 4mld E / kus) troufnu si tvrdit nehodila. Malokdo muze byt na svuj jaderny prumysl tak hrdy jako Francouzi, malokdo ses jej snazi taky takhle zuzitkovat a ja jim k tomu tleskam. Kdyz uz i na ponorky velikosti Baracudy cpou K15, ktereho ustroji si "ukousne" asi 900t, nevidim duvod proc vlajkovou lod s dalece vyssi tonazi vynechat. Doplnit palivo co 20tis mil nebo co 10 let je taky sakra rozdil a zcela jine moznosti.
  Takze pokud vlastni konstrukce, tak jednoznacne jadro. A pokud "klasiku", tak nevidim duvod kupovat za 4mld Elisabeth class kdyz je k dispozici America class za polovic (jestli by sla postavit v domacich lodenicich, vyuzivajic domaci technologie, a bez doku). Ta taky unese 40 stroju.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:10 08.10.2018

  Miroslav:
  je sranda, jak se pomalu obnovují starší společné projekty, co byly zdrušené. Britové tak nakupují Boxery, po té co dřív z projektu odstoupili. Francouzům by se zas ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:
  je sranda, jak se pomalu obnovují starší společné projekty, co byly zdrušené. Britové tak nakupují Boxery, po té co dřív z projektu odstoupili. Francouzům by se zas hodila letadlová loď jako Queen Elizabeth, byť společný projekt opustili. Zase se začíná pracovat na "eurotanku" atd.

  ještě si říkám, že na ten nový letoun a tank, vynaložilo Německo určitě stejnou částku jako francouzi, tak to máme dohromady 3,6 mld dolarů - na financování obou projektů do roku 2025. To už jsou dost slušné peníze - víc jak 80 mld Kč. Exportní potenciál tam je slušný a jsem hodně zvědavý, jak to dopadne s Japonci a jejich letounem nové generace. Americké nabídky už odpíškali a tak už zbývají jen vyvíjené evropské stroje
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:34 08.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Rase: Myslím, že druhá lietadlová loď je pre Francúzsko reálna. Francúzsko si vždy z pozície koloniálnej mocnosti zakladalo na námornej sile. Taktiež to, že VB má dvojicu nových LL ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Myslím, že druhá lietadlová loď je pre Francúzsko reálna. Francúzsko si vždy z pozície koloniálnej mocnosti zakladalo na námornej sile. Taktiež to, že VB má dvojicu nových LL bude pre Francúzsko určitým popudom. Neklamme si, že časy rivality s Britániou he už dávno preč. Veľmi oceňujem Francúzske snahy o sebestačnosť vo vývoji a výrobe obrnenej aj leteckej techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:33 08.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Francouzská armáda je bezpochyby nejsilnější armádou NATO na kontinentu (když vynecháme Británii, která je na ostrově). Pokud jde o letadlovou loď, tak na Porte-Avions 2 původně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Francouzská armáda je bezpochyby nejsilnější armádou NATO na kontinentu (když vynecháme Británii, která je na ostrově). Pokud jde o letadlovou loď, tak na Porte-Avions 2 původně pracovali spolu s Brity. Prezident Nicolas Sarkozy v roce 2008 spolupráci ukončil a Velká Británie projekt samostatně dokončila v podobě třídy Queen Elizabeth. V dubnu 2013 byl projekt nové francouzské letadlové lodi zrušen a zdá se že po pěti letech se zase obnoví. Ona nějaká ta druhá loď je opravdu potřeba, tak snad jim to vyjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • alexa123
  12:09 08.10.2018

  Ono je síce pekné že niektoré štáty investujú do nákupov novej techniky, ale možno by urobili lepšie, keby investovali hlavne do sprevádzkovania už nakúpenej techniky ktorá leží ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono je síce pekné že niektoré štáty investujú do nákupov novej techniky, ale možno by urobili lepšie, keby investovali hlavne do sprevádzkovania už nakúpenej techniky ktorá leží ladom, pretože do nej nemajú náhradné diely - bolo tu o tom pár článkov. Lebo kupovať techniku do ktorej opäť nebudú kupovať náhradné diely je o ničom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  11:54 08.10.2018

  Tak to ma byt. Nemecko by si malo brat priklad a prilozit ruku k dielu. Svoju temnu minulost maju uz davno za sebou... Stejne jak Japonsko.

  Tak to ma byt. Nemecko by si malo brat priklad a prilozit ruku k dielu. Svoju temnu minulost maju uz davno za sebou... Stejne jak Japonsko.

 • RiMr71
  10:51 08.10.2018

  Frajtíky nemusím, ale oceňuju jejich snahu o samostatnost ve zbraňových systémech s reálnými výsledky.

  Frajtíky nemusím, ale oceňuju jejich snahu o samostatnost ve zbraňových systémech s reálnými výsledky.