Francie vstoupila do občanské války o Mali

Francouzský voják Mali
Foto: Francouzský voják v africkém státě Mali / AFP

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět roztáčí. Přestože tyto dva státy spolu přímo nesousedí, pád diktátora ovlivnil politickou strukturu Mali a znovu rozvířil staré konflikty s tím, že i přispěl k vytváření nových.Islámisté na severu Mali

Mnoho ozbrojených bojovníků kmene Tuaregů, dobře vybavených a zkušených, vtrhlo na sever Mali po pádu jejich libyjského chlebodárce a obsadilo velkou část severu země, 6. dubna 2012 zde pak vyhlásili svůj stát Azavad.

Tuarežské bojovníky po chvíli vystřídaly ve vládě nad severem země islamistické síly ze skupiny Ansar Dine. S nimi spolupracují skupiny MUJWA (Movement for Oneness and Jihad in West Africa) i AQIM (Al-Qaeda Organization in the Islamic Maghreb), druhá jmenovaná je africkou odnoží teroristické sítě Al-Káida. „Největší pozornost na sebe islamisté upoutali, když na přelomu června a července zničili dvě ze tří svatyní Světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Timbuktu,“ píše server Lidovky.cz.

Timbuktu

Foto: Svatyně z 15. století ve městě Timbuktu. Celkově zde stály tři podobné svatyně, dvě islámisté zničili / UNESCO

Tímto se mnoha lidem vytvořila paralela s počínáním afghánského Tálibánu při ničení skalních soch Buddhů z Bamjánu v roce 2001. Do Mali se podle některých tajných služeb chystají islamističtí bojovníci z Afriky, ale i jiných států.

Islamistické skupiny využily nestability po převratu z dubna roku 2012, kde se moci v zemi zmocnil kapitán Amadou Sanago podporován armádou. V zemi je i díky konfliktu v Libyi velké množství zbraní a vzbouřenci nejsou nezkušenými bojovníky, stejně tak rebelující Tuaregové, kteří sbírali zkušenosti v mnoha regionálních konfliktech.

Francouzi bombardují pozice povstalců

Militantní skupiny nyní ovládají asi dvě třetiny země. Když se jim po ofenzivě směru k jihu z minulého čtvrtka, podařilo dojít na vzdálenost 600 kilometrů od hlavního města Bamako, francouzská vláda v pátek poslala svoje vojáky a letectvo na pomoc malijské armádě. Akce pod názvem „Serval“ zastavila postup povstalců směrem na hlavní město.

Mirage Mali Foto: Francouzské stíhačky Mirage 2000D nad Mali / EPA

V sobotu, tak poprvé otřásly Mali výbuchy způsobené bombardováním francouzského letectva. Hlavní cíle se nacházely ve městech kontrolovaných vzbouřenci jakým je například i Gao nebo Kidal. Útoky pokračovaly i během neděle.

Během těchto bojů bylo znovudobyto město Konna. Rebelové ztratili asi stovku bojovníků, včetně jednoho z jejích významných velitelů Iyada Ag Ghalyho, ztráty se však nevyhnuly ani spojenecké armádě, zemřelo jedenáct malijských vojáků i jeden francouzský pilot a zřejmě desítka civilistů.

Přestože se Francie do bojů zapojila, nepočítá s dlouho kampaní. „Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že francouzské zapojení do kampaně proti islamistickým rebelům v Mali je otázkou jen několika týdnů,“ píše informační portál stanice BBC. Podle slova prezidenta Francoise Hollanda kampaň potrvá tak dlouho, dokud ji nebudou moci plně převzít síly afrických spojenců.

Francouzi bojují v Mali za podpory spojenců z NATO

V Mali se prozatím nachází 550 francouzský vojáků umístěných ve městech Bamako a Mopti, letecké údery jsou vedeny z Čadu. Francie má zde k dispozici několik bojových vrtulníků, dvě průzkumná letadla Mirage F1CR, šest stíhacích bombardérů Mirage 2000D, další nákladní a zásobovacích letouny.

Foto: Francouzští vojáci přilétají na pomoc malijské armádě / YouTube

Dále se v zemi nachází 600 vojáků z Nigerie a předpokládá se, že Senegal, Burkina Faso a Tobo pošlou každý pět stovek členů svých ozbrojených sil. Leteckou podporu poskytla i Velká Británie dvěma nákladními letadly C-17 a s logistikou bude zřejmě pomáhat i Dánsko. USA se také vojenské akce zúčastní a podpoří s největší pravděpodobností Mali logistickou a zpravodajskou pomocí.Tuaregové a islamisté v Mali

Tuaregové se za posledních přibližně padesát let (tedy od vyhlášení nezávislosti) vzbouřili několikrát, a téměř vždy dosáhli na centrální vládě řadu ústupků, které však ve většině případů nebyly naplněny. Stejně tak mají problém být „ovládanou menšinou“ ve většinovém státě „černých otroků“ se kterými dlouhá desetiletí obchodovali. Jedná se tedy o rasový i etnický problém.

Nejsilnější islamistická skupina je Ansar Dine (Obránci islámu) patří do podobné sorty „vládnoucích stran“ jako například Tálibán a snaží se v zemi zavést fundamentalistickou verzi islámského práva Šaria. Právě jejím krutým vyžadováním se „proslavila“ toto léto, kde se západními médii mihly informace o jejích praktikách. Její vůdce žil dlouho dobru v Libyi pod ochranou Kaddáfího, díky občanské válce se však ze země musel stáhnout a přesunul se do Mali.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Útok na konzulát v Benghází odhalil slabiny americké armády v regionu

Útok militantních islamistů na americký konzulát v Benghází, ke kterému došlo letos 11. září a při kterém zemřel americký velvyslanec v Libyi Christopher Stevens a další tři pracovníci konzulátu, ...

Egypt: prezidenta opouštějí nejbližší spolupracovníci

Egyptského prezidenta opustili v reakci na krveprolití, ke kterému došlo v Káhiře ve středu večer a v noci ze středy na čtvrtek, čtyři z jeho blízkých spolupracovníků. Ve čtvrtek ráno o tom ...

Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali

Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do Mali. Podpořila tak rozhodnutí vlád afrických států, sdružených v Hospodářském společenství ...

Další bouře nad Bangui pomalu přechází

Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně rozvinutých států regionu, který si za dobu své existence (nezávislost od roku 1960) prožil několik ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 3
 • Frantík
  21:40 26.02.2013

  Francie jde do války. To zase bude útěk. :D

 • Drtikol František
  23:01 18.01.2013

  Je to jednoduché, pod vlivem americké propagandy je terorista ten, koho US označí za teroristu a my to tu prostě budeme papouškovat. A je potom jedno, že pokud se to našim váženým spojencům bude hodit, tak to pak už najednou nebudou teroristi, ale spojenci a bojovníci za svobodu. Stejně to bylo s Usámou bin Ladinem a Muammarem Kaddáfím. Proto jsem říkal ať podobné plky necháme politikům. Voják se má věnovat řemeslu a ne politickým úvahám. A to, že myšlenky pro NATO dodávají a směr určují amíci, to asi rozporovat nebudeme. Ten, kdo má dnes své zájmy a vojáky po celém světě jsou USA a ostatní vlci se chovají stejně jako za starých dobrých koloniálních časů. Takže hovadiny o teroristech a bojovnících za svobodu opravdu nechejme politikům.

 • Sunakashi
  23:33 17.01.2013

  Deadog: tak jeste jednou "OTAZKA ZNI jaky je rozdil mezi tororisty v Syrii uznane a vehemntne podporovane Francii a spojenci oproti tem v Mali???? mysleny jsou samozdrejme skupyny jako Al-Nusra nebo Ahrar Al Sham nebo Ansar brigade a jine" tyto skupiny maji v planu zalozit islamsky stat po svrzeni rezimu a rozhodne potom nezahodi zbrane a nepujdou k lopate aby obnovili spalenou zem.. pro tvou informaci zastupci onech skupin se ucastni vsech tech schuzek v kataru a jinde jelikoz je jednoduse nemuzou vynechat diky jejich vlivu...

  stejne tak pokud se v Mali prida k radikalum treba jedna vesnice nebo mesto tak uz je to vlatne povstani ze?? amuzem je zacit podporovat... nebo od kolika lidi se to povazuje za povstani podle tebe???

 • Deadog
  13:40 17.01.2013

  To neni pravda pane Drtikol. Situace v Syrii byla a je zcela odlisna od situace v Mali

 • František Drtikol
  01:27 17.01.2013

  Mně by třeba docela zajímalo, proč nepřispěchal svět na pomoc Asadovi do Sýrie, je to totiž naprosto shodná situace. A takové ty řeči, že Asad je tyran nechejme prosím politikům.

 • Deadog
  13:45 16.01.2013

  Navic tady o Tuaregy uz vubec nejde ,ti se asi pod vidinou nejakeho ocisteni nebo sebereflexe nabidli ,ze budou sami bojovat proti Isalmistum .

  http://zpravy.idnes.cz/francouzska-intervence-v-mali-dk8-/zahranicni.aspx?c=A130116_104303_zahranicni_aha

 • Deadog
  13:19 16.01.2013

  Ale ano dobre ,rikejme tomu obcanska valka ,zrejme to splnuje parametry ,jelikoz konflikt mezi Tuaregy a Vladou je dlouhodobejsi ,reagoval sem spise na posledni deni tedy rok 2012 , a Francouzkou intervenci proti teroristum.

 • Deadog
  12:53 16.01.2013

  to Sunakashi : neni pravda ,nemuzes srovnavat situaci v Mali a v Syrii ,tenhle bordel v tom delaji novinari ,protoze kazdeho bojovnika ,resp. kazdeho kdo drzi v ruce kalach oznacuji za povstalce nebo rebely a to neni pravda.
  V Syrii je obcanska valka ,na strane jedne Asad ,vladnouci diktator ,ktery vrazdi Syrany (povstalci ,opozice,revolucionari) ,kteri proti nemu bojuji a Islamisti (teroriste,Al Kajda,odpad) ,ktery take bojuje proti Asadovi ,ale pouze vyuziva neprehledne situace ,tim pomaha samozdrejme opozici ,ale sleduje sve vlastni cile k uchopeni moci v povalecne Syrii. Nevim proc hazes Syrany (opzici),kteri vedou legitimni boj za svobodu do jednoho pytle s Al Kajdou? Ale ja to vlastne vim ,veris co hlasa Asadovska propaganda a take jako ty haze vsechny do jednoho pytle s nalepkou teroristi. Proc si myslis ,ze je tam tak slozite zasahnout? Proto se opozicni skupiny domluvily a v Qataru ustanovily spolecne veleni ,ktere se distancuje od Isalmistu(teroristu) . Tuto legitimni opozici zapad podporuje.
  V Iraku zadni povstalci nejsou ,je to opet novinarska demagogie s oznacovanim ruznych ozbrojenych skupin ,v Iraku je to sektarske nasili ,a sem tam nejaky pumovy utok teroristu ke kteremu se vzdy hrde prihlasi ta ci ona skupina podle toho ,kolik lidi se jim podari zabit.
  Co se mali tyce ,obcanska valka to byla do doby ,nez se Tuaregove sprahli s Isalmisty (teroristy),je to vpodstate napadeni zeme ,ktera pozadala o pomoc. Takovy ja vidim rozdil ,samozrejme sem to napsal velmi zjednodusene.

 • Argonaut
  12:26 16.01.2013

  To Deadog:
  Nikdo tady neomlouvá jednání Tuaregů, ale Vaše tvrzení "Tuaregove z Lybie vpadli do Mali a zacli tam delat bordel ,pak i za podpory islamistu , takze to co se deje v Mali bych spise nez obcanskou valkou nazval osvobozeni Mali od teroristu ,tady je nepritel jasne dany ... Kadafi podporoval teroristy a ti po jeho padu museli utect z Lybie ,utekli do Mali a dostanou tam na prdel " zní jako by snad spadli z čistého nebe . Tuaregová tvoří méně než 10 % obyvatelstva Mali a v minulosti se mohli cítit být přehlíženou menšinou.

  Vy sice plně souhlasíte se svým bratrem (jak sám uvádíte), ale nesouhlasíte, že se jedná o občanskou válku (přičemž už samotný nadpis zní: "Francie vstoupila do občanské války o Mali". Při vypracování analýz v mezinárodních vztazích není příliš v pořádku přistupovat k problému stylem "jsou zde bídácí, vystřílíme je a je po problému" nebo jiné zjednodušování (každé zjednodušení sice pomůže lépe chápat problém, ale nevyhnutelně zakryje určité proměnné). Je nutné najít příčiny, analyzovat probém na různých úrovních (od ekonomických, sociálních, ... nebo přístupem K. Waltze a jednotlivých úrovní), zjistit implikace z vnější, případně aplikovat greed vs. grievance atd. Zkrátka ptát se proč.

 • Sunakashi
  11:35 16.01.2013

  Deadog:ty si prohazujes pojmy jak se ti hodi vlastne uplne stejne jak ti "svetovi policajti".....takze ty skupiny co jsem ti napsal nejsou teroristi jen proto ze vyuzivaji narodniho povstani???? tyto skupiny shodou okolnosti jsou nejlip vyzbrojene a oraganizovane a pripisuji se jim nemale uspechy...vlaste v Iraku taky nejsou teroristi ale povstalci kteri bojuji proti vlade a meli by byt podporovani podle tebe.... a nemala cast prisla prave z Iraku

  na Filipinach pusobici skupina Abu sayyaf taky bojuje proti vlade...proc ju nepodporujem?? nebo Taliban v Afganu nebo FLI v Cecensku

  povstani je preci vzdycky vedeno proti vlade

Stránka 1 z 3