Francie vstoupila do občanské války o Mali

-
14. 1. 2013
-
26 komentářů
-
Jiří Kalát
Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět roztáčí. Přestože tyto dva státy spolu přímo nesousedí, pád diktátora ovlivnil politickou strukturu Mali a znovu rozvířil staré konflikty s tím, že i přispěl k vytváření nových.
Islámisté na severu Mali
Mnoho ozbrojených bojovníků kmene Tuaregů, dobře vybavených a zkušených, vtrhlo na sever Mali po pádu jejich libyjského chlebodárce a obsadilo velkou část severu země, 6. dubna 2012 zde pak vyhlásili svůj stát Azavad.
Tuarežské bojovníky po chvíli vystřídaly ve vládě nad severem země islamistické síly ze skupiny Ansar Dine. S nimi spolupracují skupiny MUJWA (Movement for Oneness and Jihad in West Africa) i AQIM (Al-Qaeda Organization in the Islamic Maghreb), druhá jmenovaná je africkou odnoží teroristické sítě Al-Káida. „Největší pozornost na sebe islamisté upoutali, když na přelomu června a července zničili dvě ze tří svatyní Světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Timbuktu,“ píše server Lidovky.cz.
Foto: Svatyně z 15. století ve městě Timbuktu. Celkově zde stály tři podobné svatyně, dvě islámisté zničili / UNESCO
Tímto se mnoha lidem vytvořila paralela s počínáním afghánského Tálibánu při ničení skalních soch Buddhů z Bamjánu v roce 2001. Do Mali se podle některých tajných služeb chystají islamističtí bojovníci z Afriky, ale i jiných států.
Islamistické skupiny využily nestability po převratu z dubna roku 2012, kde se moci v zemi zmocnil kapitán Amadou Sanago podporován armádou. V zemi je i díky konfliktu v Libyi velké množství zbraní a vzbouřenci nejsou nezkušenými bojovníky, stejně tak rebelující Tuaregové, kteří sbírali zkušenosti v mnoha regionálních konfliktech.
Francouzi bombardují pozice povstalců
Militantní skupiny nyní ovládají asi dvě třetiny země. Když se jim po ofenzivě směru k jihu z minulého čtvrtka, podařilo dojít na vzdálenost 600 kilometrů od hlavního města Bamako, francouzská vláda v pátek poslala svoje vojáky a letectvo na pomoc malijské armádě. Akce pod názvem „Serval“ zastavila postup povstalců směrem na hlavní město.
Foto: Francouzské stíhačky Mirage 2000D nad Mali / EPA
V sobotu, tak poprvé otřásly Mali výbuchy způsobené bombardováním francouzského letectva. Hlavní cíle se nacházely ve městech kontrolovaných vzbouřenci jakým je například i Gao nebo Kidal. Útoky pokračovaly i během neděle.
Během těchto bojů bylo znovudobyto město Konna. Rebelové ztratili asi stovku bojovníků, včetně jednoho z jejích významných velitelů Iyada Ag Ghalyho, ztráty se však nevyhnuly ani spojenecké armádě, zemřelo jedenáct malijských vojáků i jeden francouzský pilot a zřejmě desítka civilistů.
Přestože se Francie do bojů zapojila, nepočítá s dlouho kampaní. „Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že francouzské zapojení do kampaně proti islamistickým rebelům v Mali je otázkou jen několika týdnů,“ píše informační portál stanice BBC. Podle slova prezidenta Francoise Hollanda kampaň potrvá tak dlouho, dokud ji nebudou moci plně převzít síly afrických spojenců.
Francouzi bojují v Mali za podpory spojenců z NATO
V Mali se prozatím nachází 550 francouzský vojáků umístěných ve městech Bamako a Mopti, letecké údery jsou vedeny z Čadu. Francie má zde k dispozici několik bojových vrtulníků, dvě průzkumná letadla Mirage F1CR, šest stíhacích bombardérů Mirage 2000D, další nákladní a zásobovacích letouny.
Foto: Francouzští vojáci přilétají na pomoc malijské armádě / YouTube
Dále se v zemi nachází 600 vojáků z Nigerie a předpokládá se, že Senegal, Burkina Faso a Tobo pošlou každý pět stovek členů svých ozbrojených sil. Leteckou podporu poskytla i Velká Británie dvěma nákladními letadly C-17 a s logistikou bude zřejmě pomáhat i Dánsko. USA se také vojenské akce zúčastní a podpoří s největší pravděpodobností Mali logistickou a zpravodajskou pomocí.
Tuaregové a islamisté v Mali
Tuaregové se za posledních přibližně padesát let (tedy od vyhlášení nezávislosti) vzbouřili několikrát, a téměř vždy dosáhli na centrální vládě řadu ústupků, které však ve většině případů nebyly naplněny. Stejně tak mají problém být „ovládanou menšinou“ ve většinovém státě „černých otroků“ se kterými dlouhá desetiletí obchodovali. Jedná se tedy o rasový i etnický problém.
Nejsilnější islamistická skupina je Ansar Dine (Obránci islámu) patří do podobné sorty „vládnoucích stran“ jako například Tálibán a snaží se v zemi zavést fundamentalistickou verzi islámského práva Šaria. Právě jejím krutým vyžadováním se „proslavila“ toto léto, kde se západními médii mihly informace o jejích praktikách. Její vůdce žil dlouho dobru v Libyi pod ochranou Kaddáfího, díky občanské válce se však ze země musel stáhnout a přesunul se do Mali.
Související články
Útok na konzulát v Benghází odhalil slabiny americké armády v regionu
Útok militantních islamistů na americký konzulát v Benghází, ke kterému došlo letos 11. září a při ...
-
08.11.2012
-
0 komentářů
-
Ctirad Sviták
Egypt: prezidenta opouštějí nejbližší spolupracovníci
Egyptského prezidenta opustili v reakci na krveprolití, ke kterému došlo v Káhiře ve středu večer a ...
-
06.12.2012
-
3 komentářů
-
Ctirad Sviták
Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali
Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do ...
-
21.12.2012
-
4 komentářů
-
Ctirad Sviták
Další bouře nad Bangui pomalu přechází
Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně ...
-
07.01.2013
-
0 komentářů
-
Jiří Kalát
ten autor od Deadoga je hlavne velmi zaujaty a neobjektivni.... pise o sobe ze chce sirit co je dobro a co je zlo :-) pritom podporuje a vyzdvihuje vojensky zasah Francie ALE ted ...Zobrazit celý příspěvek
ten autor od Deadoga je hlavne velmi zaujaty a neobjektivni.... pise o sobe ze chce sirit co je dobro a co je zlo :-) pritom podporuje a vyzdvihuje vojensky zasah Francie ALE ted neresim zasah jako takovy klidne ho taky podporim!!! OTAZKA ZNI jaky je rozdil mezi tororisty v Syrii uznane a vehemntne podporovane Francii oproti tem v Mali???? mysleny jsou samozdrejme skupyny jako Al-Nusra nebo Ahrar Al Sham nebo Ansar brigade a jine ktere jsou rozhodne islamisticke a svrzeni Asada bych videl jako dobrej trening s podporou skvelich treneru jmenem NATO :-)Skrýt celý příspěvek
To Deadog: Ano, pekne pojednani o soucasne situaci, obsahove dobre a zajimave. Bohuzel gramaticky a stylisticky na urovni propadlika ze zakladni skoly.
To Deadog: Ano, pekne pojednani o soucasne situaci, obsahove dobre a zajimave. Bohuzel gramaticky a stylisticky na urovni propadlika ze zakladni skoly.
Načítám diskuzi...