Francie vstoupila do občanské války o Mali

Francouzský voják Mali
Foto: Francouzský voják v africkém státě Mali / AFP

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět roztáčí. Přestože tyto dva státy spolu přímo nesousedí, pád diktátora ovlivnil politickou strukturu Mali a znovu rozvířil staré konflikty s tím, že i přispěl k vytváření nových.Islámisté na severu Mali

Mnoho ozbrojených bojovníků kmene Tuaregů, dobře vybavených a zkušených, vtrhlo na sever Mali po pádu jejich libyjského chlebodárce a obsadilo velkou část severu země, 6. dubna 2012 zde pak vyhlásili svůj stát Azavad.

Tuarežské bojovníky po chvíli vystřídaly ve vládě nad severem země islamistické síly ze skupiny Ansar Dine. S nimi spolupracují skupiny MUJWA (Movement for Oneness and Jihad in West Africa) i AQIM (Al-Qaeda Organization in the Islamic Maghreb), druhá jmenovaná je africkou odnoží teroristické sítě Al-Káida. „Největší pozornost na sebe islamisté upoutali, když na přelomu června a července zničili dvě ze tří svatyní Světového kulturního dědictví UNESCO ve městě Timbuktu,“ píše server Lidovky.cz.

Timbuktu

Foto: Svatyně z 15. století ve městě Timbuktu. Celkově zde stály tři podobné svatyně, dvě islámisté zničili / UNESCO

Tímto se mnoha lidem vytvořila paralela s počínáním afghánského Tálibánu při ničení skalních soch Buddhů z Bamjánu v roce 2001. Do Mali se podle některých tajných služeb chystají islamističtí bojovníci z Afriky, ale i jiných států.

Islamistické skupiny využily nestability po převratu z dubna roku 2012, kde se moci v zemi zmocnil kapitán Amadou Sanago podporován armádou. V zemi je i díky konfliktu v Libyi velké množství zbraní a vzbouřenci nejsou nezkušenými bojovníky, stejně tak rebelující Tuaregové, kteří sbírali zkušenosti v mnoha regionálních konfliktech.

Francouzi bombardují pozice povstalců

Militantní skupiny nyní ovládají asi dvě třetiny země. Když se jim po ofenzivě směru k jihu z minulého čtvrtka, podařilo dojít na vzdálenost 600 kilometrů od hlavního města Bamako, francouzská vláda v pátek poslala svoje vojáky a letectvo na pomoc malijské armádě. Akce pod názvem „Serval“ zastavila postup povstalců směrem na hlavní město.

Mirage Mali Foto: Francouzské stíhačky Mirage 2000D nad Mali / EPA

V sobotu, tak poprvé otřásly Mali výbuchy způsobené bombardováním francouzského letectva. Hlavní cíle se nacházely ve městech kontrolovaných vzbouřenci jakým je například i Gao nebo Kidal. Útoky pokračovaly i během neděle.

Během těchto bojů bylo znovudobyto město Konna. Rebelové ztratili asi stovku bojovníků, včetně jednoho z jejích významných velitelů Iyada Ag Ghalyho, ztráty se však nevyhnuly ani spojenecké armádě, zemřelo jedenáct malijských vojáků i jeden francouzský pilot a zřejmě desítka civilistů.

Přestože se Francie do bojů zapojila, nepočítá s dlouho kampaní. „Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že francouzské zapojení do kampaně proti islamistickým rebelům v Mali je otázkou jen několika týdnů,“ píše informační portál stanice BBC. Podle slova prezidenta Francoise Hollanda kampaň potrvá tak dlouho, dokud ji nebudou moci plně převzít síly afrických spojenců.

Francouzi bojují v Mali za podpory spojenců z NATO

V Mali se prozatím nachází 550 francouzský vojáků umístěných ve městech Bamako a Mopti, letecké údery jsou vedeny z Čadu. Francie má zde k dispozici několik bojových vrtulníků, dvě průzkumná letadla Mirage F1CR, šest stíhacích bombardérů Mirage 2000D, další nákladní a zásobovacích letouny.

Foto: Francouzští vojáci přilétají na pomoc malijské armádě / YouTube

Dále se v zemi nachází 600 vojáků z Nigerie a předpokládá se, že Senegal, Burkina Faso a Tobo pošlou každý pět stovek členů svých ozbrojených sil. Leteckou podporu poskytla i Velká Británie dvěma nákladními letadly C-17 a s logistikou bude zřejmě pomáhat i Dánsko. USA se také vojenské akce zúčastní a podpoří s největší pravděpodobností Mali logistickou a zpravodajskou pomocí.Tuaregové a islamisté v Mali

Tuaregové se za posledních přibližně padesát let (tedy od vyhlášení nezávislosti) vzbouřili několikrát, a téměř vždy dosáhli na centrální vládě řadu ústupků, které však ve většině případů nebyly naplněny. Stejně tak mají problém být „ovládanou menšinou“ ve většinovém státě „černých otroků“ se kterými dlouhá desetiletí obchodovali. Jedná se tedy o rasový i etnický problém.

Nejsilnější islamistická skupina je Ansar Dine (Obránci islámu) patří do podobné sorty „vládnoucích stran“ jako například Tálibán a snaží se v zemi zavést fundamentalistickou verzi islámského práva Šaria. Právě jejím krutým vyžadováním se „proslavila“ toto léto, kde se západními médii mihly informace o jejích praktikách. Její vůdce žil dlouho dobru v Libyi pod ochranou Kaddáfího, díky občanské válce se však ze země musel stáhnout a přesunul se do Mali.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Útok na konzulát v Benghází odhalil slabiny americké armády v regionu

Útok militantních islamistů na americký konzulát v Benghází, ke kterému došlo letos 11. září a při ...

Egypt: prezidenta opouštějí nejbližší spolupracovníci

Egyptského prezidenta opustili v reakci na krveprolití, ke kterému došlo v Káhiře ve středu večer a ...

Mezinárodní společenství vysílá vojáky do afrického státu Mali

Rada bezpečnosti vyslovila ve čtvrtek jednomyslně svůj souhlas s vysláním mezinárodních jednotek do ...

Další bouře nad Bangui pomalu přechází

Krize ve Středoafrické republice je zažehnána, anebo alespoň prozatím. Jeden z nejchudších a nejméně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Sunakashi
  14:50 15.01.2013

  ten autor od Deadoga je hlavne velmi zaujaty a neobjektivni.... pise o sobe ze chce sirit co je dobro a co je zlo :-) pritom podporuje a vyzdvihuje vojensky zasah Francie ALE ted ...Zobrazit celý příspěvek

  ten autor od Deadoga je hlavne velmi zaujaty a neobjektivni.... pise o sobe ze chce sirit co je dobro a co je zlo :-) pritom podporuje a vyzdvihuje vojensky zasah Francie ALE ted neresim zasah jako takovy klidne ho taky podporim!!! OTAZKA ZNI jaky je rozdil mezi tororisty v Syrii uznane a vehemntne podporovane Francii oproti tem v Mali???? mysleny jsou samozdrejme skupyny jako Al-Nusra nebo Ahrar Al Sham nebo Ansar brigade a jine ktere jsou rozhodne islamisticke a svrzeni Asada bych videl jako dobrej trening s podporou skvelich treneru jmenem NATO :-)Skrýt celý příspěvek

 • Johny
  10:23 15.01.2013

  To Deadog: Ano, pekne pojednani o soucasne situaci, obsahove dobre a zajimave. Bohuzel gramaticky a stylisticky na urovni propadlika ze zakladni skoly.

  To Deadog: Ano, pekne pojednani o soucasne situaci, obsahove dobre a zajimave. Bohuzel gramaticky a stylisticky na urovni propadlika ze zakladni skoly.

 • Jožka
  09:25 15.01.2013

  Deadog - skvělý odkaz. Jinak zdejší článek pěkný, ale chtělo by to jazykovou korekturu.

  Deadog - skvělý odkaz. Jinak zdejší článek pěkný, ale chtělo by to jazykovou korekturu.

 • Private
  08:14 15.01.2013

  Francouzský pilot, který v Mali zemřel, byl sestřelen nebo se jednalo o incident na základně?

  Francouzský pilot, který v Mali zemřel, byl sestřelen nebo se jednalo o incident na základně?

 • JaM
  07:26 15.01.2013

  Arabska kolonizacia afriky a jej ovocie...

  Arabska kolonizacia afriky a jej ovocie...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2