Francouzská armáda získá 109 houfnic Caesar NG

Francouzská armáda získá 109 houfnic Caesar NG
Caesar NG Mk II / KNDS (Zvětšit)

Francouzské ministerstvo obrany u francouzsko-německého konsorcia KNDS (KMW+NEXTER Defense Systems) objednalo 109 samohybných houfnic Caesar NG (Next Generation) Mk II. Objednávka předznamenává konec zastaralých samohybných pásových houfnic AuF1 (Automoteur modèle F1).

Aktuálně k dnešnímu datu má francouzská armáda 76 samohybných houfnic Caesar první generace a 33 houfnic AuF1 (těm již skončila provozní životnost).

Celkově bylo do roku 2008 objednáno a dodáno 77 houfnic Caesar Mk1 na podvozku Sherpa 5 6×6. Jedna houfnice byla vyřazena z provozu a 30 houfnic – jak uvádí francouzská média – posláno na Ukrajinu. Tyto houfnice mají být nahrazeny do března tohoto roku. Je ale zde nuance – v roce 2022 Paříž náhradou objednala výrobu pouze 18 nových Caesarů MK I. Zbylých 12 bylo zřejmě obratem dodáno ze skladových zásob KNDS. V březnu 2024 tedy bude mít francouzská armáda opět 76 houfnic Caesar Mk1.

„V prvních týdnech konfliktu jsme ze zásob francouzské armády odebrali 18 Caesarů. Mohu vám říci, že od listopadu letošního roku [2023] do března 2024 bude dodáno [francouzské armádě] přibližně třicet Caesarů," řekl v březnu 2023 francouzský minstr obrany Sébastien Lecorn.

Pro úplnost: Dánská vláda darovala Ukrajině všech svých 19 houfnic Caesar na podvozku Tatra T815-7 8×8. Letos Ukrajina získá dalších 78 houfnic Caesar v rámci nově utvořené Dělostřelecké koalice pro Ukrajinu. Jak bylo potvrzeno Armádním novinám, do koalice se zapojila i Česká republika.

V této věci se sluší připomenout nedávný podpis smlouvy mezi alianční agenturou NSPA (NATO Support and Procurement Agency) a společnostmi Nexter Munitions a Junghans (Diehl Defense + Thales) ohledně dodávek zhruba 220 000 kusů 155mm munice, prachových náplní (Nexter) a příslušných zapalovačů (Junghans). Kontrakt má hodnotu 1,1 miliardy EUR (27,4 miliardy Kč) – při prostém zprůměrování získáme náklady 124 500 Kč za jeden kompletní dělostřelecký granát ráže 155 milimetrů.

K tomu můžeme poznamenat – naštěstí zavedení průzkumných dronů prakticky zcela odstranilo vedení nepozorované dělostřelecké palby. Příklad: Tabulkově při nepozorované palbě k umlčení (vyřazení 30 % živé síly a techniky jako příprava před útokem) opěrného bodu čety – cca 30 vojáků zakopaných v šířce 400 metrů a hloubce 300 metrů – je třeba vystřelit minimálně 250 ran ráže 152/155 milimetrů. Jeden z ukrajinských důstojníků uvedl, že v rámci přípravy útoku může na opěrný bod čety dopadnout 500 až 700 dělostřeleckých granátů a na rotu (100 vojáků, 1500×1000 metrů) až 1500. Není ale jasné, zda se bavíme pouze o munici ráže 152/155 mm, nebo i 122 mm. Stoprocentně však platí – čím více, tím lépe.


Caesar NG; větší foto / KNDS

Aktuální cena 250 granátů ráže 155 milimetrů je tedy přes 31 milionů Kč, 70 granátů 87 milionů Kč a 1500 granátů 187 milionů Kč. Podle nedávného článku na Politico drony údajně zlepšily přesnost dělostřelectva o 250 % – takže zmíněné počty a částky můžete vydělit 2,5x. K tomu lze proto říct následující: Bez dronů je vedení dělostřelecké války v současných podmínkách dlouhodobě ekonomicky nereálné. A výše uvedené počty nám také ukazují, proč se rozsáhlé ukrajinské ofenzívy, která vyžaduje prolomení masivních ruských obranných linií, hned tak nedočkáme – pro takovou ofenzívu je nutné mít k dispozici bez nadsázky miliony kusů dělostřeleckých granátů v ceně několika stovek miliard korun. Což Rusové i Západ moc dobře ví.

Munice nakupovaná NSPA je certifikována pro použití v houfnicích Caesar a PzH 2000. Dodávky začnou v roce 2025. Nákup iniciovali tři alianční uživatelé houfnic Caesar a PzH 2000. K nákupu se mohou přidat i ostatní alianční uživatele těchto houfnic, v blízké budoucnosti Česká republika. Kromě toho část munice zamíří na Ukrajinu.

Podle francouzského zákona o vojenském plánování pro roky 2019 až 2025 LPM (Loi de programmation militaire 2019-2025) i podle nedávno schváleného LPM 2024 – 2030 má francouzská armáda vlastnit 109 samohybných houfnic (což kombinace Caesar Mk1 a AuF1 splňovala). Ve zveřejněném plánu LPM 2024 – 2030 se s tímto počtem počítá výhledově i za rok 2035.

V roce 2022 se začalo mluvit o nákup 109 tehdy zbrusu nově představených houfnic Caesar NG. A skutečně 30. prosince 2023 Paříž oznámila podpis smlouvy s konsorciem KNDS ve věci nákupu uvedeného počtu houfnic Caesar NG za 350 milionů EUR (8,7 miliardy Kč). Dodávky proběhnou v letech 2026 až 2030 a součástí je dvouletá záruka (technická podpora).

To vyvolává otázku o osudu 76 aktuálních Caesar Mk I. Není jasné, zda budou konzervovány jako bojová záloha, kanibalizovány nebo (což je asi nejpravděpodobnější) dodány Ukrajině.

Vývoj Caesar NG začal v prosinci 2021 – nyní francouzská agentura pro vojenské nákupy DGA (Direction générale de l’Armement) testuje tři vzorky Caesar NG. Testy potrvají do konce roku 2025. Na jejich základě vznikne finální konfigurace Caesar NG pro francouzskou armádu.


Caesar NG MkII

Houfnice Caesar NG používá stejnou hlaveň ráže 155 milimetrů délky 52 ráží (L52). Hlavní vylepšení se týkají ochrany posádky, mobility a komunikačních / síťových prostředků.

Nová čtyřdveřová kabina má lepší balistickou (úroveň 2, STANAG 4569A) a proti-minovou ochranu. Nový motor nabízí dvojnásobný výkon – 343 kW oproti původním 160 kW. Vše je umístěno na novém podvozku 6×6 od společnosti Arquus.

Dalším hardwarovou odlišností je výkonnější hydraulické čerpadlo pro rychlejší spouštění a zvedání masivní zadní hydraulické stabilizační podpěry. To dovolí zrychlit zaujetí palebného stanoviště nebo jeho opuštění o několik sekund.

Caesar NG obdrží nejnovější systém řízení palby a vnitřní uspořádaní kabiny počítá s instalací digitalizovaného / automatizovaného systému řízení boje francouzské armády SCORPION, konkrétně nejnovějšího digitálního rádia NCT-t (Noeud de Communications Tactiques) programu CONTACT. Dále může jít o systémy elektronického boje Thales BARAGE, což je technologie výhledově použitelná i proti dronům. Belgie zavede komplexy BARAGE do svých houfnic Caesar NG již od počátku.

Caesar Mk II dostane nový radiolokátor dánské společnosti Weibel pro měření parametrů vystřelených střel, mimo jiné radiální rychlosti, šikmé vzdálenosti, rotace a stability v průběhu letu. Lze tak rychle provádět korekce palby podle skutečného chování střel. Dále novou inerciální navigaci Geonyx společnosti Safran pro lepší geolokaci v prostředí s chybějícím nebo rušeným satelitním navigačním signálem.

Zdroj: TF1, FOB

Nahlásit chybu v článku


Související články

Belgie kupuje samohybné houfnice CAESAR

Belgické ministerstvo obrany kupuje nové samohybné houfnice pro pozemní síly (nizozemsky ...

Španělsko se zajímá o francouzské houfnice Caesar

Zástupci španělské armády si ve Francii prohlédli francouzské samohybné houfnice Caesar. Podle ...

PREMIUM Dánsko a Kolumbie nečekaně odmítly francouzské houfnice CAESAR

Začátkem ledna Kolumbie na poslední chvíli odmítla koupit francouzské samohybné houfnice CAESAR a ...

Francouzské samohybné houfnice Caesar pro Ukrajinu

Francouzský ministr obrany Sébastien Lecorn oznámil záměr během letošního roku vyrobit a dodat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Jecchuss
  19:53 06.02.2024

  Zajímavé, že Francie kupuje za stejnou cenu jako ČR dvojnásobné množství houfnic, navíc ve variantě NG, zatímco my kupujeme tu původní... Jasný, my to mámě 8x8 a oni 6x6, ale za ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavé, že Francie kupuje za stejnou cenu jako ČR dvojnásobné množství houfnic, navíc ve variantě NG, zatímco my kupujeme tu původní... Jasný, my to mámě 8x8 a oni 6x6, ale za dvojnásobek a nemodernizované...!Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:26 06.02.2024

   My nic původního nekupujeme. My kupujeme úplně jinou houfnici. Naopak NG převzalo některé prvky verze 8x8.

   My nic původního nekupujeme. My kupujeme úplně jinou houfnici. Naopak NG převzalo některé prvky verze 8x8.

   • The Pale Emperor
    08:38 07.02.2024

    + vývoj přímo na přání AČR (specialisté z MO a 13.dp pravidelně každý měsíc alespoň jednou jednají a diskutují s Nexterem o speciálních úpravách, přáních atp.), navýšení ceny kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    + vývoj přímo na přání AČR (specialisté z MO a 13.dp pravidelně každý měsíc alespoň jednou jednají a diskutují s Nexterem o speciálních úpravách, přáních atp.), navýšení ceny kvůli přenosu výroby munice do ČR, výrobě částí houfnice v ČR a finální kompletace v ČR. To všechno si Nexter do kusové ceny započítá navíc.Skrýt celý příspěvek

    • stirling
     16:23 07.02.2024

     Nikdo nikdy neřekl co za speciální úpravu bude ta verze pro AČR mít, víte někdo o tom něco nebo je to tajné? Chápu, že to bude mít asi českou kabinu CSG nebo EA, ale jinak funkčně ...Zobrazit celý příspěvek

     Nikdo nikdy neřekl co za speciální úpravu bude ta verze pro AČR mít, víte někdo o tom něco nebo je to tajné? Chápu, že to bude mít asi českou kabinu CSG nebo EA, ale jinak funkčně se bude lišit od té dánské čím? Bude mít více automatizace nabíjení / ovládání z kabiny či se jedná je drobná vylepšení jako třeba přidaná kulometná věž a zadýmovače na střechu/maskovací sítě? Pak by ale nedával smysl ten dlouhý vývoj co byl potřeba.Skrýt celý příspěvek

     • Porgy
      03:56 08.02.2024

      Kdybych si mel tipnout, tak pro ACR bude kabina na bazi te, kterou aktualne ma UA Bohdana.
      Fotky nedavno zverejnil treba United24.

      Kdybych si mel tipnout, tak pro ACR bude kabina na bazi te, kterou aktualne ma UA Bohdana.
      Fotky nedavno zverejnil treba United24.

     • Scotty
      22:12 10.02.2024

      Od dánské se na první pohled ni¨jak lišit nebude.

      Od dánské se na první pohled ni¨jak lišit nebude.

   • flanker.jirka
    19:14 07.02.2024

    To přece není možné, jedním z požadavků bylo koupit houfnici již zavedenou a používanou některou armádou NATO. Což v případě 8x8 padlo s darováním dánských houfnic Ukrajině.

    To přece není možné, jedním z požadavků bylo koupit houfnici již zavedenou a používanou některou armádou NATO. Což v případě 8x8 padlo s darováním dánských houfnic Ukrajině.

    • SYN_
     02:19 10.02.2024

     A navíc prý tedy podle Scottyho kupujeme "úplně jinou"...

     A navíc prý tedy podle Scottyho kupujeme "úplně jinou"...

     • flanker.jirka
      20:00 10.02.2024

      S tím si kupujeme potenciální problém prototypu, přestože právě toto nikdo nechtěl.

      S tím si kupujeme potenciální problém prototypu, přestože právě toto nikdo nechtěl.

    • Klimesov
     13:49 11.02.2024

     Tak si to pojďme rozebrat toto vaše tvrzení. Podvozek houfnice CAESAR pro AČR. TATRA. Odzkoušený a zavedený v rámci minimálně jedné armády NATO. Samotná zbraň, tedy hlaveň, ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak si to pojďme rozebrat toto vaše tvrzení.
     Podvozek houfnice CAESAR pro AČR. TATRA. Odzkoušený a zavedený v rámci minimálně jedné armády NATO.
     Samotná zbraň, tedy hlaveň, nábojová komora, brzdo vratné zařízení. Původní CAESAR. Odzkoušeno a zavedeno minimálně v jedné zemi NATO.
     Munice 155 mm. Zavedena v NATO.
     Elektronika pro vedení palby. ? Tady můžou být dané úpravy.
     Nabíjecí automat. ? Tady můžou být dané úpravy.
     Systém řízení palby. ? Tady můžou být dané úpravy.
     Sečteno a podtrženo. Základní "Hardware" samotné houfnice je rozšířen v NATO. Dílčí části "hardware" se budou upravovat a SW nejspíše taky aby co nejlépe vyhovoval potřebám AČR.
     Realita. Tohle by se dělo ať už by jsme pořídili jakoukoli jinou houfnici. :-)Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:48 11.02.2024

      AČR kupuje houfnici, kterou sama ani nevyzkoušela, nejvíce zkušeností s verzí 8x8 měli první uživatelé, Dánové. Právě HW Caesaru v kombinaci s "kvalitou" tatrovek exdánských ...Zobrazit celý příspěvek

      AČR kupuje houfnici, kterou sama ani nevyzkoušela, nejvíce zkušeností s verzí 8x8 měli první uživatelé, Dánové. Právě HW Caesaru v kombinaci s "kvalitou" tatrovek exdánských Caesarů rozhodl o tom, že přestože šlo o jediné nové dánské houfnice, tak je poslali na Ukrajinu a místo toho, na základě zkušeností s Caesarem, objednali Atmos na Manu, který v původním dánském výběru skončil jako druhý. (V AČR měl Atmos smůlu, protože v té době nebyl v žádné armádě NATO)
      Caesar ve francouzské armádě na platformě 6x6 má jiné nabíjecí zařízení, zbraň má odlišné uložení a z toho vyplývající menší odměr v azimutu oproti verzi pro 8x8, rožšířenost v NATO ano, ale pouze zbraně ve verzi 6x6.
      Odlišnost SŘP problém nebude, jak to bude s municí, to se teprve uvidí. Sami Ukrajinci nyní vidí, že není 155 mm munice NATO, jako 155 mm munice NATO.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:24 12.02.2024

      flanker.jirka Ne. AČR si vybrala houfnice CAESAR jako nástupce houfnic DANA, a nyní si je nechává upravovat pro své vlastní účely, kdy na úpravách spolupracují jak české firmy, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Ne.
      AČR si vybrala houfnice CAESAR jako nástupce houfnic DANA, a nyní si je nechává upravovat pro své vlastní účely, kdy na úpravách spolupracují jak české firmy, tak samotní dělostřelci.
      Neděje se nic abnormálního ani zvláštního, protože to stejné by se dělo ať už by se vybral CAESAR, ATMOS, MORANA, DITA nebo cokoli jiného.Skrýt celý příspěvek

   • Trener
    10:06 12.02.2024

    Dnes zrovna psali, že ty dánské houfnice jsou v bojových podmínkách náchylné na znečištění a poruchu, dost těžké a jako systém velký cíl pro drony, takže je Ukrajinci méně ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes zrovna psali, že ty dánské houfnice jsou v bojových podmínkách náchylné na znečištění a poruchu, dost těžké a jako systém velký cíl pro drony, takže je Ukrajinci méně používají. Je pravda, že mně by se líbila houfnice velikostí Evy, ideálně třínápravová, se sníženou kabinou...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:20 12.02.2024

     Jo psal o tom Vojáček a vychází z francouzského článku, kde Ukrajinský velitel mluví o tom, že dává přednost tažným houfnicím před samohybným. To už se na AN řešilo asi ...Zobrazit celý příspěvek

     Jo psal o tom Vojáček a vychází z francouzského článku, kde Ukrajinský velitel mluví o tom, že dává přednost tažným houfnicím před samohybným. To už se na AN řešilo asi bambilionkrát.

     Poruchy s nabíjecím automatem vycházejí zase od Dánů, kteří nebyly spokojeni se schopností a rychlostí NEXTER řešit tenhle problém. To už se taky řešilo tak milionkrát.

     Takže Vojáčkův článek je klasicky poskládaný na poměrně starých informacích, které ještě vytrhává z kontextu.

     O tom jak probíhají testy a zkoušky CAESARU pro AČR tam samozřejmě nepadlo ani slovo, protože to podle mě ani Vojáček neví, že se něco takového děje.

     https://www.denik.cz/veda-a-te... Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:41 07.02.2024

   Ano je to opravdu zajímavé, že armáda která má houfnice CAESAR ve výzbroji od roku 2008, tedy 16 let, platí při jejich nákupu míň, než armáda, která je nikdy nepoužívala, do nákupu ...Zobrazit celý příspěvek

   Ano je to opravdu zajímavé, že armáda která má houfnice CAESAR ve výzbroji od roku 2008, tedy 16 let, platí při jejich nákupu míň, než armáda, která je nikdy nepoužívala, do nákupu si prosadila certifikaci munice a musela nakoupit i nějaký ten provozní servis a náhradní díly a další hromadu věcí kolem toho, včetně základního výcviku.
   Jestli to náhodou nebude tím, že Franice už má náhradní díly a servis strojů jednoduše za těch 16 let podchycený, stejně jako výcvik a munici, a nakupuje jen stroje a nic navíc. :-)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:15 07.02.2024

    Musí to být dražší, na podvozku 8x8 jsou tam větší zásobníky pro munici, upravené systémy pro nabíjení, jiný, větší, odměr zbraně.

    Musí to být dražší, na podvozku 8x8 jsou tam větší zásobníky pro munici, upravené systémy pro nabíjení, jiný, větší, odměr zbraně.

    • Klimesov
     09:31 08.02.2024

     Tak hlavně MO ČR nakupuje nějaký kompletní balíček s municí a dalšími věcmi, které třeba frantíci řeší v jiné rozpočtové položce.

     Tak hlavně MO ČR nakupuje nějaký kompletní balíček s municí a dalšími věcmi, které třeba frantíci řeší v jiné rozpočtové položce.

 • flanker.jirka
  15:23 06.02.2024

  Caesar 6x6 je špatně konstruován celý, nějaké čerpadla s větším průtokem oleje jsou k ničemu, když se při každém výstřelu přenáší velká část enegie na podvozek a rám vozidla. Možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Caesar 6x6 je špatně konstruován celý, nějaké čerpadla s větším průtokem oleje jsou k ničemu, když se při každém výstřelu přenáší velká část enegie na podvozek a rám vozidla. Možná už chápu, proč se neobtěžovali řešit dálkové ovládání z kabiny, po pár výstřelech by sami raději vystoupili.
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • tomas.foldyna
  17:08 05.02.2024

  Pro ničení minimálně předních linií je asi levnější použít minomety a pokud jsou k dispozici i řízené miny, tak lze lépe "posadit" minu přesně tam, kam potřebujeme. Samozřejmě tím ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro ničení minimálně předních linií je asi levnější použít minomety a pokud jsou k dispozici i řízené miny, tak lze lépe "posadit" minu přesně tam, kam potřebujeme.
  Samozřejmě tím neklesá význam 155 mm dělostřelectva, ale kde je to možné, je asi lepší použít levnější prostředky.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   23:40 05.02.2024

   Vzhledem k tomu množství munice střílí asi vše, co má na daný prostor dostřel. Přeci jenom 1 500 granátů je více jak celý palebný průměr oddílu PzH 2000.

   Vzhledem k tomu množství munice střílí asi vše, co má na daný prostor dostřel. Přeci jenom 1 500 granátů je více jak celý palebný průměr oddílu PzH 2000.

  • SYN_
   02:24 10.02.2024

   Domnívám se že řízená mina bude neúměrně zvyšovat cenu kompletu minomet+munice, jehož hlavní výhodou (tedy kromě dopadu "svrchu"=horní skupiny úhlů) je především (pro daný objem ...Zobrazit celý příspěvek

   Domnívám se že řízená mina bude neúměrně zvyšovat cenu kompletu minomet+munice, jehož hlavní výhodou (tedy kromě dopadu "svrchu"=horní skupiny úhlů) je především (pro daný objem trhaviny) nízká cena...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    08:21 10.02.2024

    Výhodou naváděné munice je přesnost, zásah první ranou do citlivého místa obrany může mít zásadní vliv na další průběh boje.

    Výhodou naváděné munice je přesnost, zásah první ranou do citlivého místa obrany může mít zásadní vliv na další průběh boje.

    • SYN_
     21:44 17.02.2024

     O tom se nepřu, jen o tom že poměrně drahý naváděci komplet bude lépe využitý na 155mm granátu s dlouhým dostřelem (a tedy odpalováním v relativním bezpečí zápolí).

     O tom se nepřu, jen o tom že poměrně drahý naváděci komplet bude lépe využitý na 155mm granátu s dlouhým dostřelem (a tedy odpalováním v relativním bezpečí zápolí).

 • Lukas
  15:27 05.02.2024

  Cóż kontynuacja protekcjonistycznej polityki Paryża. W celu zabezpieczenia zamówień dla krajowego przemysłu Paryż sprzedał używane Rafale, teraz sprzeda / przekaże ...Zobrazit celý příspěvek

  Cóż kontynuacja protekcjonistycznej polityki Paryża.
  W celu zabezpieczenia zamówień dla krajowego przemysłu Paryż sprzedał używane Rafale, teraz sprzeda / przekaże Caesar...

  Zapewne gdyby mieli w produkcji czołgi - to też by przekazali.
  Tak się "piecze dwie przeczenie na jednym ogniu"Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...