Francouzská kolová bojová vozidla AMX-10RC pro Ukrajinu

Francouzská kolová bojová vozidla AMX-10RC pro Ukrajinu
AMX-10RCR / Kevin.B, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Francouzský prezident Emanuel Macron přislíbil Ukrajině kolová bojová vozidla AMX-10RC (resp. AMX-10RCR) a kolové obrněné transportéry Bastion. AMX-10RC přinese ukrajinské armádě dvě klíčové výhody – 105mm drážkovaný středotlaký kanon a přístup k pokročilé munici 105×527R mm.

Při současném vedení zákopové opotřebovací války ukrajinská armáda musí na bojiště dostat maximum „hlavní“ a munice. Nepřítele lze na bojišti porazit jen palbou. A bavíme se o palbě útočných pušek, kulometů, granátometů, ale především minometů, kanonů (včetně těch na kolových nebo pásových vozidlech), houfnic nebo raketových systémů. Čím více, tím lépe. A to vyžaduje neustálý přísun munice.

Ukrajinci jednoduše musí Rusy přestřílet – ostatně proto současná válka na Ukrajině začíná mít průmyslový charakter. O vítězství rozhodne schopnost aktivace zbrojního průmyslu (válečné výroby) obou stran.

Tak je třeba se dívat i na francouzskou nabídku AMX-10RC – není to o darování vozidla s konkrétním dojezdem a pancířem (což je pochopitelně také nesmírně důležité), ale o darování dalších „hlavní“ a přístupu k munici.

Zajímavý bude způsob použití AMX-10RC v ukrajinské armádě a jejich začlenění do ukrajinských vojenských formací. Zda budou plnit bojový průzkum, jako ve francouzské armádě, nebo třeba roli lehkých tanků po boků kolových / pásových bojových vozidel pěchoty. Podle zařazení a přidělených úkolů pak můžeme vozidlo označit jako „průzkumné vozidlo“, „stíhač tanků“, „lehký tank“, „vozidlo přímé palebné podpory“ nebo třeba „samohybný kanon“.

Počet darovaných AMX-10RC, datum ani podmínky převodu zatím nejsou známy. Obě strany, jak uvádí tisková agentura AFP, ale mají „velmi rychle jednat o podmínkách“ těchto dodávek.


AMX-10RC je třínápravová obrněná platforma se smykovým řízením (zatáčení vozidla se dosahuje rozdílem rychlostí levých a pravých kol).

„Prezident chtěl rozšířit vojenskou pomoc, která již byla Kyjevu poskytnuta, a souhlasil s dodávkou lehkých bojových tanků AMX-10RC,“ zní oficiální vyjádření francouzské prezidentské kanceláře. „Je to poprvé, co byly ukrajinským ozbrojeným silám dodány tanky západní konstrukce.“

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes na Twitteru uvedlo: „Odborníci pokračují v debatě, zda lze AMX-10RC považovat za tank. V každém případě rozhodnutí prezidenta Emmanuela Macrona je dalším krokem, který přiblíží naše vítězství. Zvlášť když se k AMX-10RC připojí jejich američtí a věříme, že i němečtí kolegové.“

Francouzská armáda ve skutečnosti provozuje pouze verzi AMX-10RCR (Roues Canon Revalorisé), což jsou od 90. let modernizované AMX-10RC. Ukrajina tedy podle všeho získá verzi „RCR“.

Francouzská armáda místo AMX-10RCR zavádí nová bojová vozidla Jaguar EBRC (Engins Blindés de Reconnaissance et de Combat) se 40mm automatickým kanonem. Francouzi tak postupně vyřadí 248 AMX-10RCR (stav k 1. lednu 2020) – celkem bylo od roku 1976 vyrobeno 457 AMX-10RC. Zbytek vozidel je v Africe (viz. dále), část ve skaldech.

Ukrajinská armáda tedy může bez problémů získat desítky, teoreticky nižší stovky AMX-10RC/RCR.

AMX-10RC je vyzbrojen středotlakým drážkovaným kanonem 105/47 F2 MECA ráže 105 mm střílející unikátní municí 105×527R (nejedná se o standardní alianční munici ráže 105 mm). Palbu má na starosti systém řízení palby Safran M401.


Nejnovější model AMX-10RCR

Pro kanon jsou k dispozici čtyři typy munice – podkaliberní APFSDS OFL 105 F3, tříštivo-trhavá (HE) OE 105 F3, kumulativní (HEAT-FS) OCC 105 F3 a cvičná BSCC 105 F3. Vozidlo převáží zásobu 38 kusů munice, z toho je 12 kusů připraveno ke střelbě.

Podkaliberní OFL 105 F3 prorazí 350 mm pancíře na vzdálenost až 2200 metrů. Tyto výkony stačí k probití čelního pancíře tanků T-62 (které Rusové vytahují ze skladů) a s trochou štěstí i T-72 (bez přidávaného kompozitního / reaktivního pancéřování). Pochopitelně záleží na bodě zásahu, úhlu dopadu, na vzdálenosti a na (ne)přítomnosti přídavného pancíře.

AMX-10RC/RCR slouží aktivně jen ve francouzské a marocké armádě. Marocká armáda provozuje papírově 198 AMX-10RC (podle Military Balance je aktivních 80 vozidel). Rabat přitom darováním svých tanků T-72B Ukrajině, které procházejí modernizací ve šternberském závodě Excalibur Army, se přiklonil na stranu Ukrajiny. Teoreticky tedy AMX-10RC a příslušnou munici může Ukrajině darovat i Maroko. Oplátkou například za výhodný nákup Jaguar EBRC z Francie.

Určitým problémem je ale závislost na francouzských dodávkách specifické munice 105×527R. Nikde jinde, snad kromě Maroka, tuto munici Ukrajinci nezískají ani nekoupí. AMX-10RC, kvůli závislosti na jediné zemi, tedy lze považovat „pouze“ jako ad hoc prostředek k rychlému nasycení fronty hlavněmi a municí.

Na druhou stranu tohle Ukrajinu nyní moc netrápí, protože potřebuje jakoukoliv dostupnou munici a muniční sklady NATO se rychle vyprazdňují.


AMX-10RC využívá hydropneumatické odpružení. Spolu s degresí 105mm kanonu to umožňuje vozidlu vést palbu z vyvýšených pozic.

AMX-10RC není ale jen nosičem kanonu, ale také s kanonem spřaženého 7,62mm kulometu a ručně ovládaného kulometu stejné ráže. Další dvě kulometné „hlavně“ na frontě.

Co se týče pancéřové ochrany, čelo AMX-10RC odolá sovětské průbojné munici ráže 23 mm. Vozidlo pak ze všech směrů poskytuje ochranu proti průbojné munici těžkých kulometů ráže 14,5 mm.

Velkou výhodou je nízká bojová hmotnost – kolem 17 tun – a obrovská strategická mobilita. Vozidlo na cestě vyvine rychlost až 85 kilometrů za hodinu a pomocí interních palivových nádrží urazí na pevné cestě 800 kilometrů. Během nočního přesunu se AMX-10RC, jen pomocí vlastních palivových nádrží, mohou z Kyjeva dostat prakticky kdekoliv na jihovýchodní frontu.

Kromě toho je AMX-10RC vybaven systémem jaderné/biologické/chemické ochrany a může tedy provádět průzkum v radioaktivním prostředí.

Nejnovější model AMX-10RCR má nové termovizní kamery CASTOR, laserový dálkoměr APX M550, infračervenou rušičku řízených střel LIRE nebo obranný zadýmovácí systém GALIX. Verze „RCR“ dostala také novou převodovku, nové hydropneumatické zavěšení kol a nové centrální dohušťování pneumatik. Díky nové výbavě a lepšímu pancéřování ztratilo vozidlo své obojživelné schopnosti a došlo tak k odstranění vodních trysek.

Zdroj: Mezha, Air-Cosmos, La Voix Du Nord, Opex360

Nahlásit chybu v článku


Související články

Program Scorpion: První víceúčelové transportéry Griffon pro francouzskou armádu

Francouzská armáda v minulém roce získala prvních 92 kolových víceúčelových transportérů Griffon ...

Francouzská vize nového evropského tanku MGCS

Ve čtvrtek 28. května zveřejnil francouzský portál Forces Operations uměleckou vizi a řadu informací ...

Francie proti Turecku: Víceúčelové stíhačky Rafale pro Řecko?

Do řecko-tureckého sporu rázně vstoupila Francie. Podle řeckého listu Parapolitika Paříž Athénám ...

Belgie kupuje samohybné houfnice CAESAR

Belgické ministerstvo obrany kupuje nové samohybné houfnice pro pozemní síly (nizozemsky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  11:27 13.01.2023
 • memo
  15:07 09.01.2023

  Možná že by trochu pomohlo použití hovercraftů. Sice to nelze použít vždy a všude ale pro přesun za pomoci vznášedel přes rozbahněné stepy by to stálo za vyzkoušení.

  Možná že by trochu pomohlo použití hovercraftů. Sice to nelze použít vždy a všude ale pro přesun za pomoci vznášedel přes rozbahněné stepy by to stálo za vyzkoušení.

 • danny
  12:20 06.01.2023

  90.tková technika - přiměřeně sofistikované senzory, ale ještě obvykle normálně servisovatelné. Že se nejedná o poslední výkřik techniky vidím jako výhodu. Stejně tak 105 kanon. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  90.tková technika - přiměřeně sofistikované senzory, ale ještě obvykle normálně servisovatelné. Že se nejedná o poslední výkřik techniky vidím jako výhodu. Stejně tak 105 kanon. Na BTR, BMP, Tygry, lehká opevnění + protipěchotní plně dostačující a z pohledu zhoršené logistiky žádný problém. USA začaly nedostatkové 777 postupně nahrazovat v dodávkách právě 105 mm M119, Briti dodávali už v létě L119. Předpokládám, že to je stejná munice. Je levnější a na rozdíl od 155 mm je jí dost.Skrýt celý příspěvek

  • rtep
   14:40 06.01.2023

   bohužel to není stejná munice
   AMX 10RC má specialní středotlaký kanon s jen ve Franci vyráběnou a ve Francii a Maroku užívanou municí

   bohužel to není stejná munice
   AMX 10RC má specialní středotlaký kanon s jen ve Franci vyráběnou a ve Francii a Maroku užívanou municí

   • danny
    17:54 07.01.2023

    Máš pravdu. Nějak jsem to popletl. Myslel jsem, že se v rámci modernizace měnil i kanon a že ten zvládá standard.

    Máš pravdu. Nějak jsem to popletl. Myslel jsem, že se v rámci modernizace měnil i kanon a že ten zvládá standard.

 • Eiffelos
  11:50 06.01.2023

  Trochu se přeceňuje ta mobilita,jak vidíme tak na Ukrajině je prostředí velkých rovných stepních prostor , které se po každém dešti změní v bahenní koupele a kolová technika nemá ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu se přeceňuje ta mobilita,jak vidíme tak na Ukrajině je prostředí velkých rovných stepních prostor , které se po každém dešti změní v bahenní koupele a kolová technika nemá šanci projet. AMX se někam rychle dostane po cestě ať zpevněné nebo polní. Aby manévrování v terénu , a třeba se snažilo manévry dostat tanky,třeba palbou z boku, muselo by vyjít počasí. Mnohem větší užitečnost bude mít jako palebná podpora pěchoty a Ukrajinci se budou muset naučit jak správně je nasadit. AMX bojovaly hlavně v Africe proti nepříteli bez těžkých zbraní a částečně v Iráku kde se s tanky setkaly , ale tam byly v průzkumné roli. Ukrajinci budou muset být opatrní a chytří v nasazení.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   17:59 06.01.2023

   Nejlogictejsi nasazení je v rámci rychlých jednotek, aby lovili ustupují Ruské jednotky.
   Proto podle mě byla zvolena dodávka kovových vozidel.

   Nejlogictejsi nasazení je v rámci rychlých jednotek, aby lovili ustupují Ruské jednotky.
   Proto podle mě byla zvolena dodávka kovových vozidel.

  • Mbelda
   19:24 06.01.2023

   Tak pásová technika může zapadnout stejně jako kolová. Amx má výhodu v hmotnosti, 17t není tolik. Tolik má liazka možná i dakarský speciál. Lépe se vyprošťuje Naopak zatáčení ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak pásová technika může zapadnout stejně jako kolová. Amx má výhodu v hmotnosti, 17t není tolik. Tolik má liazka možná i dakarský speciál. Lépe se vyprošťuje Naopak zatáčení smykem v tomto terénu jde snáž. Spíš by mě zajímalo, jak se s tím jede na dálnici, teda dlouhý oblouk. Je to takový větší smykový nakladač.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  01:13 06.01.2023

  Vôbec si nemyslím, že je to šrot. Možno tak morálne... Aké pokiaľ je pre armády celého sveta stále cenná ťahaná stacionárna húfnica, tak toto musí mať minimálne takú istú bojovú ...Zobrazit celý příspěvek

  Vôbec si nemyslím, že je to šrot. Možno tak morálne... Aké pokiaľ je pre armády celého sveta stále cenná ťahaná stacionárna húfnica, tak toto musí mať minimálne takú istú bojovú hodnotu ak to dokáže vystreliť.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  00:17 06.01.2023

  Já jsem nadšený i když jich teď bude třeba jen 40 k tomu 40 marderu,50 bradley, tanky z CSG a to už pokreje nějakou tu ztrátu. Mimo to jak se píše přesně v článku, přichází nové ...Zobrazit celý příspěvek

  Já jsem nadšený i když jich teď bude třeba jen 40 k tomu 40 marderu,50 bradley, tanky z CSG a to už pokreje nějakou tu ztrátu.
  Mimo to jak se píše přesně v článku, přichází nové ráže což z pohledu logistiky je na prd, ale v současné době je to vlastně výhoda, protože se otevírá nový zdroj munice.
  Navíc určitě tato vozidla přinesou i lepší senzory, takže lepší přehled na frontu.
  Nevíte, jestli CSG ještě nemá ty podvozky pandurů co měli jít do Portugalska? Ve spolupráci s SK by se mohl oživit Corsac i pár desítek ks by určitě pomohlo.Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  21:02 05.01.2023

  Silny kanon, dobra mobilita a kvalitne senzory, ak toho frantici poslu dostatok bude to solidna pomoc. Doplnim ze v bahnitom terene ma smykom riadena naprava horsiu ...Zobrazit celý příspěvek

  Silny kanon, dobra mobilita a kvalitne senzory, ak toho frantici poslu dostatok bude to solidna pomoc.
  Doplnim ze v bahnitom terene ma smykom riadena naprava horsiu priechodnost...Skrýt celý příspěvek

 • Alfons
  16:28 05.01.2023

  Všechno lepší než nic ale tohle se k PT boji faaakt nehodí.O tom, že by prostřelil čelní pancíř T-72 silně pochybuji protože ten má i v základu kolem 450-500 mm. Jako palebná ...Zobrazit celý příspěvek

  Všechno lepší než nic ale tohle se k PT boji faaakt nehodí.O tom, že by prostřelil čelní pancíř T-72 silně pochybuji protože ten má i v základu kolem 450-500 mm. Jako palebná podpora nebo průzkum proč neSkrýt celý příspěvek

  • dusan1
   20:12 05.01.2023

   Samozrejme že nie .... ale dobre to znie : ) Ono to je celkom dobrý PR zo strany Francúzka. Zbaví sa výbehovej techniky a dodá prvé západné "tanky" na Ukrajinu. Svojim spôsobom ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozrejme že nie .... ale dobre to znie : )

   Ono to je celkom dobrý PR zo strany Francúzka. Zbaví sa výbehovej techniky a dodá prvé západné "tanky" na Ukrajinu.

   Svojim spôsobom sa veľkosť počíta .... a ten 105 mm kanón je jednoducho "sexi".

   Berme to ako krok správnym smerom a pre ukrajinských vojakov začne zaškolovanie na západnú ťažkú techniku, ktorá príde skôr či neskôr v rátane tankov.Skrýt celý příspěvek

  • Mbelda
   08:35 06.01.2023

   Tak jasně, že šance proti MBT jsou omezené. Teď je to ale válka dělostřelectva a mech/motorizované pěchoty. Sem tento stroj zapadá lépe než tank.

   Tak jasně, že šance proti MBT jsou omezené. Teď je to ale válka dělostřelectva a mech/motorizované pěchoty. Sem tento stroj zapadá lépe než tank.

 • Mbelda
  15:31 05.01.2023

  Mně se tenhle stroj tak nějak vždy líbil... Udeř a uteč na to je jak stvořený. A celkově mi to přijde jako velmi užitečný stroj. A souhlasím se Zděném, jak na tom budou s municí. ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně se tenhle stroj tak nějak vždy líbil... Udeř a uteč na to je jak stvořený. A celkově mi to přijde jako velmi užitečný stroj. A souhlasím se Zděném, jak na tom budou s municí.

  Jedna čistě akademická otázka. Kam se zahrabaly AMX-30. Když jsou potřeba ty hlavně...Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   16:25 05.01.2023

   Něco takového by se mi líbilo i u nás. Jenže naše kolová platforma má problémy se stabilitou i s tou nepancéřovanou věžičkou s 30mm kanonem.

   Něco takového by se mi líbilo i u nás. Jenže naše kolová platforma má problémy se stabilitou i s tou nepancéřovanou věžičkou s 30mm kanonem.

  • PavolR
   16:39 05.01.2023

   Tak to už radšej M60 než AMX-30 ...

   Tak to už radšej M60 než AMX-30 ...

   • Mbelda
    18:17 05.01.2023

    Tak M60 by bylo taky fajn. Má je vůbec někdo v Evropě? To co bylo v Evropě, nejsou náhodou v Turecku a Izraeli?

    Tak M60 by bylo taky fajn. Má je vůbec někdo v Evropě? To co bylo v Evropě, nejsou náhodou v Turecku a Izraeli?

    • dusan1
     20:19 05.01.2023

     Tank M60 je príliš ťažký .... a ak majú Ukrajinci dostať nejakého západného "mamuta" tak radšej v podobe perspektívneho moderného tanky a nie neperspektívneho typu, ktorý by im ...Zobrazit celý příspěvek

     Tank M60 je príliš ťažký .... a ak majú Ukrajinci dostať nejakého západného "mamuta" tak radšej v podobe perspektívneho moderného tanky a nie neperspektívneho typu, ktorý by im roztrieštil i tak komplikovanú logistiku.

     Okrem toho tento "mamut" už v Eur´ópe "vyhynul" .... Turecko ho nedá a Izrael už ho má len v malých počtoch v podobe Magach 7 v rezerve, čiže ako keby nemal ...

     Maroko by teoreticky mohlo ... ale keďže dodáva na Ukrajinu cez Vás tanky T-72B, tak asi by nepristúpilo na vyradzovanie ďaľšieho typu bez rýchlej náhrady. To skôr by do dodali tie AMX-10RC čo by Ukrajinci skôr privítali ako neperspektívny M60.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     01:22 06.01.2023

     Aktívne M60 by mali byť v Bosne a v Španielsku ako ženijné verzie. Skladom by ich mohli mať v Grécku ktoré ich kúpilo práve zo Španielska. Niečo síce dodali do Afganistanu, ale len ...Zobrazit celý příspěvek

     Aktívne M60 by mali byť v Bosne a v Španielsku ako ženijné verzie. Skladom by ich mohli mať v Grécku ktoré ich kúpilo práve zo Španielska. Niečo síce dodali do Afganistanu, ale len malú časť. Teoreticky by ich uskladnené mohli mať tiež v Taliansku či Portugalsku. Oficiálne boli vyradené, ale nezaznamenal som, že by boli aj zlikvidované. Len Rakúsko svoje M60 kompletne predalo myslím do Egypta?Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     01:29 06.01.2023

     Teoreticky ich môže byť v Európe aj stovky. Teraz som trochu Googlil a zistil som, že Grécko ich kúpilo cca 670. Asi 60 dodali do Afganistanu a svoje vyradili len v roku 2015. ...Zobrazit celý příspěvek

     Teoreticky ich môže byť v Európe aj stovky. Teraz som trochu Googlil a zistil som, že Grécko ich kúpilo cca 670. Asi 60 dodali do Afganistanu a svoje vyradili len v roku 2015. Otázne je, či ich stihli aj zošrotovať alebo sú niekde uskladnené dodnes.Skrýt celý příspěvek

    • Mbelda
     08:57 06.01.2023

     @dušan Tak ok. Čistě teoreticky, kdyby se západní státy Evropy rozhodli věnovat Ukrajině nějaký tank "západní" konstrukce, tak jaké jsou Reálné možnosti? Jo ta M60, poslední verze ...Zobrazit celý příspěvek

     @dušan
     Tak ok. Čistě teoreticky, kdyby se západní státy Evropy rozhodli věnovat Ukrajině nějaký tank "západní" konstrukce, tak jaké jsou Reálné možnosti? Jo ta M60, poslední verze mají 120 kanon, nemílím-li se. Leopard1, ty musí být ve skladech taky dost... AMX - 30, nebyl to nikdy zázrak, ale 105 kanon to má stejně jako Leo1. Ostatní mi přijde jako utopie, protože nikdo nic lepšího nedá. Sami mají málo...
     Na podporu pěchoty tyto tanky bohatě stačí... Tankovými klíny Ukrajina nikdy útočit nebude a nebude chtít útočit na dobře chráněné body. Ta útočí na druhosledové jednotky a ty prvoliniové nechá "vyhladovět". Zatím se jí to zaplaťpánbůh nějak daří.Skrýt celý příspěvek

    • Mbelda
     09:02 06.01.2023

     Ještě mě napadl Chieftain Mk.? Nevíte jestli se ho Briti zbavili nebo ho mají schovaný ve skladech?? Ten měl taky 120, ale drážkovou hlaveň. První verze 105 L7, ale ty budou dávno ...Zobrazit celý příspěvek

     Ještě mě napadl Chieftain Mk.? Nevíte jestli se ho Briti zbavili nebo ho mají schovaný ve skladech?? Ten měl taky 120, ale drážkovou hlaveň. První verze 105 L7, ale ty budou dávno v trapu...Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
     15:06 06.01.2023

     Izraelci mají několik stovek modernizovaných M60. A prodávají je.

     Izraelci mají několik stovek modernizovaných M60. A prodávají je.

 • liberal shark
  15:08 05.01.2023

  Přiřadil bych je k jednotkám na BTR-4 jako průzkumný/ FSV prvek.

  Přiřadil bych je k jednotkám na BTR-4 jako průzkumný/ FSV prvek.

 • zdeno
  13:53 05.01.2023

  pro rychlé a překvapivé manévry na bojišti dobré a to i v noci, problém bude munice a servis, ale darovanému koni.......

  pro rychlé a překvapivé manévry na bojišti dobré a to i v noci, problém bude munice a servis, ale darovanému koni.......

Načítám diskuzi...