Francouzské kolové vozidlo VBCI pro britskou armádu

Foto: VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) / Selvejp, CC BY-SA 3.0
Foto: VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) / Selvejp, CC BY-SA 3.0

Britská armáda na konci letošního roku začne testovat francouzské kolové vozidlo VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie). Britové hledají v rámci programu Utility Vehicle (UV) nové kolové obrněné vozidlo a francouzské VBCI je jedním z kandidátů.

V rámci testovacího projektu s kódovým názvem Project Brittany odcestují vojáci z britského praporu 4 RIFLES (4th Battalion The Rifles) v záři do Francie. Zde po boku francouzských vojáků budou cvičit s vozidly VBCI od firmy Nexter. Celý čtyř-fázový program Project Brittany potrvá osm měsíců.

Vojáci z 4 RIFLES patří mezi lehkou pěchotu. Jako jedna z prvních britských jednotek získali moderní výstroj a vybavení v rámci projektu „voják budoucnosti“ FIST (Future Integrated Soldier Technology). Vojáci obdrželi novou balistickou ochranu, puškovou optiku, komunikační a navigační zařízení nebo systémy pro lepší situační povědomí.

Francouzské vozidlo VBCI o úspěch na Britských ostrovech soutěží s nizozemsko-německým ARTEC Boxer a se švýcarským General Dynamics Piranha V.

Připomeňme, že ještě v rámci zrušeného programu FRES (Future Rapid Effect System) vybrala v roce 2008 britská armáda jako vítěze kolové vozidlo General Dynamics Piranha V. Britská armáda však podmínky programu FRES změnila a navíc ho rozdělila do tři samostatných projektů.

Stojí jistě za zmínku, že VBCI v původní soutěži skončil až poslední. Britům se nelíbil zejména špatný přístup k pohonné jednotce vozidla, nedostatečná balistická ochrana a také nízký modernizační potenciál.

Foto: Prezentace pro Eurosatory 2014. / Dailymotion

Philip Dunne, ministr obrany Velké Británie, se však nově firmy Nexter zastal na výstavě Eurosatory 2014. Podle něj „VBCI prošlo významnou inovací.“

Nexter na právě skončené výstavě Eurosatory 2014 představil modernizované vozidlo VBCI, upravené podle britských požadavků. Změnou je především možnost snadného vyjmutí pohonné jednotky v polních podmínkách a vylepšený podvozek, posunující maximální hmotnost vozidla z 29 na 32 tun. Díky tomu se splňuje britský požadavek na modernizační potenciál (nové zbraně, elektronické vybavení) i lepší balistickou odolnost.

Proč takový zájem Britů o francouzská vozidla? Francouzi a Britové společně pracují na řadě zbrojních projektů v rámci dohody The Lancaster House Treaties podepsané v roce 2010. V rámci široké dohody francouzské a britské firmy pracují na společných vojenských projektech, od kybernetické bezpečnosti, přes vojenskou techniku, až po zabezpečení jaderných zbraní. Francie již projevila zájem o britské bezpilotní letouny Watchkeeper WK450, pokud Britové vozidla VBCI nakoupí.

Avšak zda francouzské vozidlo VBCI nakonec poputuje do britské armády je nejisté. Britové zatím nespecifikovali kdy, v jakých počtech a zda vůbec kolová obrněná vozidla nakoupí. Navíc podle britského ministra obrany zatím britská vláda neuvažuje o přímém nákupu, a „je tak pravděpodobné, že (VBCI) musí soutěžit v otevřeném výběrovém řízení.“

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

RG35 MIV od BAE Systems

Firma Land Systems OMC, jihoafrická divize BAE Systems, představila nové motorizované vozidlo ...

NÁZOR: Federální armáda Evropské unie

V poslední době evropské země ztrácejí ve zbrojení dech. Ekonomická krize započala etapu snižování ...

42. mechanizovaný prapor cvičí s Pandury

Ve dnech 12.-23.5.2014 cvičili příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského" ve ...

Německá Puma prokazuje své kvality

Nejnovější německé bojové vozidlo pěchoty Puma úspěšně dokončilo testování v nejnáročnějších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...