Francouzské protiletecké systémy Mistral a VL MICA pro Chorvatsko

Francouzské protiletecké systémy Mistral a VL MICA pro Chorvatsko
Mistral 3 / MBDA (Zvětšit)

Chorvatsko získá francouzské systémy protivzdušné obrany (PVO) velmi krátkého dosahu Mistral 3 (MISsile TRansportable Anti-aérien Léger) a krátkého dosahu VL MICA (Vertical Launch / Missile d’Interception, de Combat et d’Auto-défense). Po nákupu víceúčelových stíhaček Rafale jde o další případ prohlubování chorvatsko-francouzské strategické vojenské spolupráce.

Chorvatsko na konci roku 2021 objednalo deset jednomístných francouzských víceúčelových stíhaček Rafale C a dvě dvoumístné Rafale B v nejnovější verzi „F3R“. Chorvati letouny převezmou v letech 2024 až 2025.

Rafale F3R umí používat střely vzduch-vzduch Meteor, laserem naváděné pumy GBU-16 Paveway II a raketově urychlované přesně naváděné pumy AASM (Armement Air-Sol Modulaire) s dosahem až 60 kilometrů. Verze F3R má také nově antikolizní systém Auto GCAS (Automatic Ground Collision Avoidance System) a nový zaměřovací kontejner Talios.

Součástí prodeje letounů Rafale je i bezplatný převod jedné baterie kompletů Mistral pro ochranu letecké základny Pleso, která je součástí mezinárodního letiště Franjo Tudmana v Záhřebu. Na základně má hlavní velitelství chorvatské letectvo a půjde o domovskou základnu chorvatských stíhaček Rafale.

Současná chorvatská letecká PVO stále spoléhá na beznadějně zastaralé MiGy-21. Minulý týden navíc havaroval další chorvatský MiG-21. Posádka se naštěstí úspěšně katapultovala. Jde o sedmý podobný incident od roku 2010. V roce 2020 navíc při dvou nehodách zemřeli čtyři piloti.


Mistral francouzské armády

Chorvatskou pozemní PVO tvoří prakticky pouze kanonové systémy BOV 20/3, Bofors 40 mm L/70 a z ramene odpalované střely (MANPADS) Stinger. Starší systémy Strela-2M, Strela-10 a Igla jsou vyřazeny nebo vyřazovány z výzbroje.

Podle chorvatského ministra obrany Mario Banožiće kvůli ruské agresi proti Ukrajině a březnové havárii ukrajinského dronu Tu-141 Střiž v Záhřebu se modernizace PVO stala nejvyšší krátkodobou prioritou.

Záhřeb v první fázi modernizace PVO, po nákupu stíhaček Rafale, objednal systémy Mistral 3 od firmy MBDA za 71,9 milionu eur (včetně DPH). Dodávky začnou na konci příštího roku. Počet nakupovaných odpalovacích zařízení a střel nebyl oznámen. Místní noviny Jutarnji list ale s odvoláním na neoficiální informace mluví o pěti bateriích – tedy čtyři až osm odpalovací zařízení na baterii. Není ale příliš důležité popisovat aktuální počty – další baterie nebo komplety lze dokoupit později.

Konfigurace chorvatských kompletů Mistral 3 není známa. Neví se, zda půjde například o jednoduchou nebo zdvojenou odpalovací lafetu MISTRAL ATLAS. Podle Banožiće ale Chorvatsko dostane odpalovací zařízení s nejnovější termokamerou, systémem pro identifikaci cíle a soupravou pro napojení na vyšší systémy velení a řízení.

Maximální dolet infračerveně naváděné střely Mistral 3 je 7500 metrů a dostup 3000 metrů. Střela je dlouhá 1,86 metru, váží 19,7 kg a má tříkilogramovou bojovou hlavici.


Francouzi nabízejí MISTRAL a VL MICA jako jeden integrovaný systém PVO.

Klíčový bude ale příští rok, kdy Záhřeb objedná francouzské systémy VL MICA. Jejich dodávka začne roce 2026. Jedná se o PVO krátkého dosahu využívající vertikálně odpalované infračerveně nebo radiolokačně naváděné střely MICA. Dosah střel je 20 kilometrů. Součástí baterie je kromě tří až šesti odpalovacích vozidel místo velení a řízení palby, plus 3D radiolokátor Thales AD4A. Chorvatské komplety Mistral budou integrovány s bateriemi VL MICA.

Každé odpalovací vozidlo baterie VL MICA může vystřelit během šesti sekund salvu čtyř střel proti čtyřem různým cílům. Střela MICA váží 112 kilogramů, má 12 kilogramů těžkou tříštivo-trhavou hlavicí a může zasáhnout cíle ve výšce přes 9000 metrů.

Jutarnji list dříve odhadl náklady na budování chorvatské PVO na základě systémů Mistral a VL MICA na 500 milionů euro (12 miliard Kč). Podle aktuálního desetiletého plánu rozvoje chorvatské armády pro období 2015 až 2024 dojde také k modernizaci amerických přehledových radarů AN/FPS-117 a z arzenálu se stáhnou zastaralé raketové systémy PVO.

Za poslední rok jde již o čtvrtou velkou zakázku na vybavení chorvatské armády. Po kontraktu na nákup stíhaček bylo nasmlouváno pořízení bojových vozidel pěchoty M2 Bradley, vojenské polní nemocnice Role 2B a nyní systémů PVO. Podle neoficiálních informací probíhají také jednání ohledně nákupu dvou nových pobřežních hlídkových lodí.

Zdroj: Tango6, Opex360, Jutarnij

Nahlásit chybu v článku


Související články

Krize francouzského vojenského průmyslu a stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Běžící pandemie koronaviru Covid-19 hluboce zasáhne hospodářství řady zemí. Ohrožen je mimo jiné ...

Modernizace chorvatských BVP Bradley za 626 milionů euro

Na podzim minulého roku byla oznámená bezplatná dodávka 84 amerických bojových vozidel pěchoty (BVP) ...

Chorvatský tisk: Záhřeb kupuje francouzské stíhačky Rafale

Chorvatský deník Jutarnji list včera přinesl zprávu o zájmu Záhřebu nakoupit 12 starších ...

Excalibur Army spolupracuje na výrobě obrněných vozidel s chorvatským podnikem Đuro Đaković

Šternberská společnost Excalibur Army je předním českým vývojářem a výrobcem pozemních vojenských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...