Francie proti Turecku: Víceúčelové stíhačky Rafale pro Řecko?

Francie proti Turecku: Víceúčelové stíhačky Rafale pro Řecko?
Rafale (2009) / Tim Felce, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Do řecko-tureckého sporu rázně vstoupila Francie. Podle řeckého listu Parapolitika Paříž Athénám nabízí výhodný prodej 18 francouzských víceúčelových taktických bojových letadel Rafale. Zprávu ale zatím nepotvrdilo Řecko ani Francie.

Prodej francouzských stíhaček Rafale (plus další kroky, viz dále) signalizuje příklon Paříže k Athénám. Není divu, obnovená turecká asertivita, zejména v Libyi a celém východním Středomoří, ohrožuje francouzské zájmy v severní Africe. O turecko-řeckém střetu, kde ústřední roli hrají územní spory v Egejském moři, boj o naležiště plynu a ropy ve východním Středomoří, ale i chystaný plynovod EastMed, se vrátíme tento týden samostatným článkem.

Řecké letectvo, ostatně jako celé řecké ozbrojené síly, jsou nesmírně silné. Řecko, které je počtem obyvatel a ekonomicky srovnatelné (vlastně je na tom ekonomicky výrazně hůř) s Českou republikou, provozuje 154 amerických víceúčelových stíhaček F-16C/D Fighting Falcon a 42 francouzských Mirage 2000.

Podle francouzského webu Opex360 se francouzská společnost Dassault Aviation, výrobce stíhaček Mirage 2000 a Rafale, snaží Řecku prodat letouny Rafale dlouhodobě. Již v roce 2008 francouzské firmy Dassault Aviation, Safran a Thales otevřely kancelář v Athénách, aby společně propagovaly prodej letounů Rafale a víceúčelových fregat FREMM (Frégate européenne multi-mission) řeckým ozbrojeným silám. Snahy prodat Rafale do Řecka byly ale prozatím marné a z nákupu fregat FREMM sešlo již úplně.

Řecko, jak je všeobecně známo, se totiž v roce 2007 dostalo do dodnes trvajících obrovských finančních a ekonomických problémů. Dluh Řecka nyní dosahuje 181 % HDP a nikdo soudný nečeká, že Řecko dluh (zejména německým a francouzským bankám) někdy splatí. Celkový vnější dluh Řecká je zhruba 370 miliard euro, tedy 9,7 bilionu Kč. Pokud tedy Řecko na splacení dluhu každý rok vydá 200 miliard Kč, splátka dluhu potrvá 50 let.


Výlučné ekonomické zóny ve Středozemním moři. Turecká pozice je krajně nevýhodná; větší foto /  geopoliticalfutures.com

Řecko ale musí udržovat silné ozbrojené síly, aby bránilo svou suverenitu na tisících ostrovech v Egejském moři. Turecko-řecká hranice vedoucí Egejským mořem, je přitom mírně řečeno, pro Turecko krajně „nespravedlivá“. Řecko vlastní drtivou většinu ostrovů v Egejském moři a velké řecké ostrovy, jako je Lesbos, Rhodos, Chios nebo Samos leží na dohled od turecké pevniny. V současné geopolitické konstelaci Turecko nemůže v Egejském moři podnikat vůbec nic, což je nepochybně pro 84 milionové Turecko dlouhodobě těžko akceptovatelné.

V každém případě, i přes nesplatitelný dluh, Řecko do svého letectva mohutně investuje. V roce 2018 řecké ministerstvo obrany spustilo projekt modernizace 85 letadel F-16 na standard F-16V Viper za 1,3 miliardy dolarů. V případě letounů Mirage 2000 se jedná především o servisní práce a modernizaci (nebyl uveden rozsah) elektronických systémů a motorů za 260 milionů euro. Řecko rovněž uvažuje o koupi 24 amerických letadel F-35A Lightning II.

Na první pohled megalomanské řecké plány mají ve skutečnosti logiku. Udržovat tak velkou flotilu různých typů letadel je samozřejmě logistickou, personální, organizační a finanční noční murou. Řecko ale nákupem letadel vytváří klíčová strategická spojenectví se Spojenými státy a Francii, a výrazně tak podporuje angažovanost obou zemí v řeckých záležitostech. Ostatně podobnou taktiku, nehledě na efektivitu provozu, často uplatňují arabské země.


Cvičení Eunomia

Co se týče spojenectví, na stranu Řecka se postavila Itálie a Francie. Před několika dny začalo společné námořní cvičení jmenovaných zemí (a Kypru) Eunomia. Mimochodem v oblasti cvičení operuje podle webu itamilradar turecká výzkumná loď Oruc Reis doprovozená několika tureckými fregatami. Součástí cvičení je i přistání francouzských stíhaček Rafale na Kypru, což Turecko oficiálně označilo za porušení kyperské Alianční smlouvy z roku 1960.

Zajímavá byla také zpráva o příletu čtveřice stíhaček F-16 ze Spojených arabských emirátů na řecký ostrov Kréta. Emirátské F-16 se zapojí do cvičení s řeckým a francouzským letectvem. Stojí také za pozornost, že na řeckou stranu se připojil také Egypt (obě země se nedávno dohodly na rozdělení výlučných ekonomických zón ve východním Středomoří), který v Libyi vede přímou konfrontaci se silami podporovanými Tureckem. 

V každém případě podle řeckého listu Parapolitika je francouzská nabídka velmi zajímavá. Paříž nabízí Athénám prodej 10 zcela nových letadel Rafale (standard F3R), plus bezúplatný převod osmi starších letounů Rafale (F3 nebo také F3R) z výzbroje francouzského letectva. Jiné řecké zdroje ale mluví o nákupu „jen“ 12 stíhaček Rafale.

Šestice řeckých F-16 v těchto dnech přistála na Kypru

Nejnovější verze Rafale F3R umí používat mimo jiné výkonné střely vzduch-vzduch Meteor a přesné pumy AASM (Armement Air-Sol Modulaire). Zejména pro účely navádění protizemní munice lze nově použít průzkumně-střelecký kontejner Talios. Rafale může nést také výkonné střely s plochou dráhou letu Storm Shadow nebo protilodní Exocety.

Řecký list uvádí, že ve věci prodeje stíhaček Rafale došlo k zásadní dohodě během setkání mezi řeckým předsedou vlády Kyriakosem Mitsotakisem a francouzským prezidentem Macronem již v červenci loňského roku. Bližší informace o možném prodeji Rafale do Řecka ale nejsou k dispozici.

Spojené státy jsou pryč a situace ve Středozemním moři se rychle vyvíjí. Zajímavý bude zejména postoj Německa v celém sporu. Mimochodem Německo hodlá Turecku dodat šest ponorek třídy Type 214 za dvě miliardy euro. Německé ponorky se staví v tureckých loděnicích Gölcük. Turecko může německé ponorky nasadit do boje s francouzským, italským a řeckým námořnictvem. 

Nakonec připojme ještě jeden zajímavý pohled z Turecka. Yusuf Erim, turecký odborník na zahraniční vztahy, mimo jiné editor turecké zpravodajské televize TRT World (vysílající v angličtině), na svém twitterovém účtu uvedl včera následující: „EU zmeškala jedinečnou příležitost stát se hlavní světovou mocností kvůli mělkým a sobeckým zájmům dvou členských států [Francie, Řecko?]. Přijetí Turecka by rozšířilo dosah EU, hospodářský a vojensky by jí posílilo a poskytlo by silného bezpečnostního partnera na Blízkém východě.“

Zdroj: Opex360, itamilradar

Nahlásit chybu v článku


Související články

Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?

Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...

Bayraktar TB2: Ukrajina nakupuje bitevní drony z Turecka

Podle známého ukrajinského novináře Jurije Butusova ukrajinská vláda s tureckou společností Baykar ...

Obří vrtné lodě a turecká plynová expanze ve Středozemním moři

Turecko si během posledních tří let pořídilo tři specializovaná plavidla na těžbu zemního plynu z ...

Nové globální postavení Turecka a velká turecká strategie

Polská výzkumná instituce Strategy&Future vydala jednu z prvních analýz popisující turecký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  21:41 12.09.2020

  Francúzi sú nakoniec úspešní - predajú 18 stíhačiek a štyri fregaty aj s vrtuľníkmi: https://svet.sme.sk/c/22487216...

  Francúzi sú nakoniec úspešní - predajú 18 stíhačiek a štyri fregaty aj s vrtuľníkmi: https://svet.sme.sk/c/22487216...

  • JerzyŔ
   18:01 13.09.2020

   klídek. sme povedali, že TASR povedali, že AFP povedali, že pán premiér povedali, že .... , to je informace jako že Pavel povedal, že Jožo povedal, že Franta povedal, že Juro najde ...Zobrazit celý příspěvek

   klídek. sme povedali, že TASR povedali, že AFP povedali, že pán premiér povedali, že .... , to je informace jako že Pavel povedal, že Jožo povedal, že Franta povedal, že Juro najde zlatý pokladSkrýt celý příspěvek

   • mikojan29
    19:34 13.09.2020

    Skôr sa ukľudni ty, tieto správy obleteli svetom. Nie je to žiadna hypotéza od PavlaR.

    Skôr sa ukľudni ty, tieto správy obleteli svetom. Nie je to žiadna hypotéza od PavlaR.

    • JerzyŔ
     15:20 14.09.2020

     A jsou tam nějaké další, podrobnější, aktuálnější informace o tomto případu? Já jsem četl jenom to sme. AFP, na kterou odkazuje, případně další odkazy a zdroje nikoliv.

     A jsou tam nějaké další, podrobnější, aktuálnější informace o tomto případu? Já jsem četl jenom to sme. AFP, na kterou odkazuje, případně další odkazy a zdroje nikoliv.

 • Alien
  10:01 03.09.2020

  Citace z facebooku Markéty Kutilové: "Dnes (pozn. - míněno 30.8.) měl turecký vůdce Erdogan projev, v němž prohlásil, že ve jménu Alláha sjedná pořádek v celém Středomoří, na ...Zobrazit celý příspěvek

  Citace z facebooku Markéty Kutilové:

  "Dnes (pozn. - míněno 30.8.) měl turecký vůdce Erdogan projev, v němž prohlásil, že ve jménu Alláha sjedná pořádek v celém Středomoří, na Blízkém východě i severní Africe. Nejvíce se prý budou divit ti, kteří Turecku brání v osvobození utlačovaných Muslimů po celém světě - tedy hlavně Řecko a Francie. 83 milionů Turků je připraveno zemřít...Turecký víceprezident zase ukázal mapu Řecka a řekl, že za chvíli bude minulostí, neboť brzy Turecko převezme řecké ostrovy, které jsou blízko Turecka. A v tu samou dobu zveřejnilo turecké ministerstvo obrany tohle propagační video, v němž demonstruje svou sílu. Mají co, jsou 2. nejsilnější armádou v NATO. A PR Turecku opravdu jde stejně jako Erdoganovi řečnit. Zůstane u slov a PR? Pochybuji, ale mocní tohoto světa se tváří, že se nic neděje...tak uvidíme. Každopádně není pochyb o tom, že, že pod vládou Erdogana se z Turecka stala islamistická diktatura, která vede válečnou propagandu ve jménu islámu. A v Sýrii a Libyi už vede i válku skutečnou se vším všudy...vcetne valecnych zlocinu."

  Původní příspěvek Markéty Kutilové včetně tureckého propagandistického videa je zde: https://1url.cz/8zdFI... Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   21:41 03.09.2020

   Tak to je zrovna ta pravá "odbornice" :)

   Tak to je zrovna ta pravá "odbornice" :)

 • Alien
  17:15 02.09.2020

  Francie je, a pod vedením Emmanuela Macrona to platí dvojnásob, ze všech unijních zemí na Turecko nejtvrdší. Možná to souvisí s početnou arménskou komunitou žijící ve Francii, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Francie je, a pod vedením Emmanuela Macrona to platí dvojnásob, ze všech unijních zemí na Turecko nejtvrdší. Možná to souvisí s početnou arménskou komunitou žijící ve Francii, ale v Macronovi má prezident Erdogan zarytého odpůrce. Pro Macrona je to obtížná pozice, obzvláště v době působení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nemá o zahraniční politice právě nejlepší přehled a učinil Turecku tolik nešťastných ústupků, až člověk přemýšlí, co se to s Amerikou pod jeho vedením děje. Vydání Kurdů v syrských příhraničních oblastech napospas tureckým jednotkám vedlo okamžitě ke zločinům proti lidskosti. Jistě, pro NATO je Turecko nesmírně důležitá karta, ale Recep Erdogan je ve svém počínání podobně nevyzpytatelný a nespolehlivý jako zmíněný Donald Trump. Role Francie je tak pro bezpečí v regionu zcela nezastupitelná. Když po ruské anexi Krymu a rozpoutání války na Ukrajině přistoupily evropské země a USA k odvetě v podobě sankcí, jednou z prvních vlaštovek bylo odmítnutí Francie předat dvě dostavěné a částečně zaplacené vrtulníkové výsadkové lodě třídy Mistral, které si Rusko objednalo ve francouzských loděnicích. Francie Rusku lodě nepředala, zaplacenou zálohu vrátila, vyplatila odškodné a lodě prodala Egyptu. Tehdy se to zdálo bizarní, ale dnes ve světle egyptských protitureckých postojů se to ukazuje jako promyšlený tah. Stejně tak prodej stíhaček Rafale Egyptu. Mimochodem, zde opět sehrály nešťastnou roli Spojené státy, které dodávky blokovaly. Až osobní intervence Macrona při setkání s Donaldem Trumpem dala věci do pohybu. Podobně jako jednání předchozích prezidentů Francie a USA Hollanda a Obamy ve věci jiných vojenských technologií, tentokrát pro SAE, které do pomyslné protiturecké koalice také patří https://1url.cz/TzdBt... Skrýt celý příspěvek

 • JirkaM
  21:39 31.08.2020

  Když už je potřeba kupovat zbraně ze zahraničí, je z logistického hlediska je samozřejmě lepší mít víc než jednoho dodavatele. Riziko, že vás někdo bude vydírat s náhradními ...Zobrazit celý příspěvek

  Když už je potřeba kupovat zbraně ze zahraničí, je z logistického hlediska je samozřejmě lepší mít víc než jednoho dodavatele.

  Riziko, že vás někdo bude vydírat s náhradními díly a spotřebním materiálem se tím dost snižuje.

  Pákistán by mohl vyprávět jak super je koupit si od svého spojence F-16ky a zaplatit za ně předem.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:45 31.08.2020

   Diverzifikácia síce znižuje riziko, že ostaneš úplne neozbrojený ale zvyšuje riziko, že prídeš o časť výzbroje

   Diverzifikácia síce znižuje riziko, že ostaneš úplne neozbrojený ale zvyšuje riziko, že prídeš o časť výzbroje

  • Jan Padesátýpátý
   06:59 01.09.2020

   Nemyslím, že by Řecko mělo kupovat zbraně od Turků.

   Nemyslím, že by Řecko mělo kupovat zbraně od Turků.

  • Scotty
   08:36 01.09.2020

   Od jakého spojence?

   Od jakého spojence?

  • Lukash
   18:16 01.09.2020

   Jestlize je potreba kupovat zbrane ze zahranici... jejda a ktora ze krajina nema potrebu kupovat zbrane zo zahranicia? Kolko je takych krajin? A ako chces diverzifikovat nakup v ...Zobrazit celý příspěvek

   Jestlize je potreba kupovat zbrane ze zahranici... jejda a ktora ze krajina nema potrebu kupovat zbrane zo zahranicia? Kolko je takych krajin?
   A ako chces diverzifikovat nakup v poctoch ktore kupuje krajina priemernej velkosti? To ma kupit 10 xF 16, 10 x mirage a 10 x mig 29? Alebo 30 tankov takych a 30 takych?
   Logisticky je to skutocne radost. Ono staci mat spolahliveho dodabatelskeho partnera a nie dodavatela ako je rusko ;)Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  20:59 31.08.2020

  "Přijetí Turecka by rozšířilo dosah EU, hospodářský a vojensky by jí posílilo a poskytlo by silného bezpečnostního partnera na Blízkém východě.“ Tak zrovna v tomhle s Yusufem ...Zobrazit celý příspěvek

  "Přijetí Turecka by rozšířilo dosah EU, hospodářský a vojensky by jí posílilo a poskytlo by silného bezpečnostního partnera na Blízkém východě.“

  Tak zrovna v tomhle s Yusufem nesouhlasím. IMHO EU udělala dobře, že si počkala jakým směrem se Turecko začne ubírat. A jak už jsem někde psal, je čas přemýšlet o tom, jak se proti tomuto krajně nevypočitatelnému partnerovi postavit. Vojenský je to jasné, je třeba posílit vlastní kapacity tak, aby on nemohl jednat z pozice síly - druhé největší armády NATO, a z hlediska ekonomiky, to si každý stát musí přebrat sám...hlavně Němci. Pak už to bude jen na tureckých voličích, k čemu se v budoucnu přikloní.Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  20:40 31.08.2020

  A já si naivně myslel, že Francie ve východním středomoří cvičí kvůli obecnému principu, zastává se slabšího a prosazuje mezinárodní námořní právo - teď to vypadá, že když si ty ...Zobrazit celý příspěvek

  A já si naivně myslel, že Francie ve východním středomoří cvičí kvůli obecnému principu, zastává se slabšího a prosazuje mezinárodní námořní právo - teď to vypadá, že když si ty stíhačky objedná Turecko, tak se postaví na jeho stranu!Skrýt celý příspěvek

  • Laci
   21:21 31.08.2020

   Četl jsi ten článek??

   Četl jsi ten článek??

   • JerzyŔ
    23:27 31.08.2020

    Laci, pks_ ten článek četl velmi dobře. A namísto jásavé poněkud chimérické představy, že slavná velká Francie (po určitém váhání, ale nyní jásejme a provolávejme slávu a nepruďme ...Zobrazit celý příspěvek

    Laci, pks_ ten článek četl velmi dobře. A namísto jásavé poněkud chimérické představy, že slavná velká Francie (po určitém váhání, ale nyní jásejme a provolávejme slávu a nepruďme kvůli malichernostem), se rozhodla přeci jenom začít stavět účinnou hráz proti novoosmanské rozpínavosti, si také všiml "nepodstatné" informace o již dávné snaze prodat Řecku drahý vojenský materiál, a tak ho napadlo (jistěže v této jásavé atmosféře jde o nápad skoro kacířský), jestli náhodou ti Frantíci akorát tak trochu nevyužívají situace - Řekové jsou v tísni, třeba nám ten kšeft ted projde. 18 stíhaček není vůbec špatné, nebo i 12. I 10 aspoň. Každá miliardička dobrá, něco si rozdáme mezi sebou, ujdě sa aj plebsu, můžeme počkat s propouštěním. Pak tomu servis, případně to může být jen začátek dalších velkých obchodů, nebo repasí Miraží a jiné. A třeba taky ne, ale za optání nic nedáš. Koneckonců nevíme, zda Řecko stíhačky kupuje, víme jen, že nějaký novinář napsal, že nějaký novinář napsal, že... , že řecký premiér a francouzský prezident se prý nějakým blíže neupřesněným způsobem "zásadně dohodli"Skrýt celý příspěvek

 • ArcheologJD
  20:40 31.08.2020

  Zaujala mně zmínka o neakceptovatelnosti řeckotureckých hranic. Trošku se zde zapomnělo na to, že celé západoanatolské pobřeží bylo po více než tři tisíce let osídlení Řeky kterých ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaujala mně zmínka o neakceptovatelnosti řeckotureckých hranic. Trošku se zde zapomnělo na to, že celé západoanatolské pobřeží bylo po více než tři tisíce let osídlení Řeky kterých v roce 1922 několik miliónů vyhnal po prohrané válce mnou jinak velice respektovaný Atatürk. Rodiště Homéra, Hérodota nebo Tháleta a dalších.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   08:20 01.09.2020

   No to bol taký "zvyk" v 20. storočí .... "vyčistiť" etnicky nejaké územie. Dialo sa to i v našich krajoch po vojne ....príčiny i spôsoby boli rôzne, ale vždy to prinieslo utrpenie ...Zobrazit celý příspěvek

   No to bol taký "zvyk" v 20. storočí .... "vyčistiť" etnicky nejaké územie. Dialo sa to i v našich krajoch po vojne ....príčiny i spôsoby boli rôzne, ale vždy to prinieslo utrpenie miliónom nevinných ľudí ...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   08:51 01.09.2020

   Hranice říší se mění, co by měli říkat Římani, Němci, Maďaři, v tom bych problém neviděl. Nostalgii Řeků chápu, ale realita je, že žádný stát nemá neměnné hranice od starověku.

   Hranice říší se mění, co by měli říkat Římani, Němci, Maďaři, v tom bych problém neviděl. Nostalgii Řeků chápu, ale realita je, že žádný stát nemá neměnné hranice od starověku.

   • SYN_
    15:31 05.09.2020

    Ale zase čím blíže současnosti, tím méně je zvykem něco posouvat nebo to trpět... prostě nějak to moc k dnešku nepatří. Mimo jiné, nejsou členové NATO povinní bránit územní ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale zase čím blíže současnosti, tím méně je zvykem něco posouvat nebo to trpět... prostě nějak to moc k dnešku nepatří. Mimo jiné, nejsou členové NATO povinní bránit územní celistvost svých spojenců? Doufám že kdyby došlo k jakémukoliv násilnému pokusu o změnu, počítá AČR s aktivní pomocí Řecku?
    To prosím pěkně musí být automatika, o tom se nesmí uvažovat, jak bysme si pak mohli být jistí že jiní příjdou v případě potřeby na pomoc nám??
    Pokud s tím jakákoliv země nesouhlasí, nechať se nestává členem a nepodpisuje závazky. A jestli se příliš otevřeně kasá na to je porušit tak sorry ale sbohem...Skrýt celý příspěvek

 • Wanislav
  18:05 31.08.2020

  Aby to spíš pro řeky nebyl danajský dar. Protože to opravdu bude finančně zatěžovat, další F-16 by asi dávaly víc smysl. No a nebo to Francie teď prodá levně a pak dalších cca ...Zobrazit celý příspěvek

  Aby to spíš pro řeky nebyl danajský dar. Protože to opravdu bude finančně zatěžovat, další F-16 by asi dávaly víc smysl. No a nebo to Francie teď prodá levně a pak dalších cca 20-30 kusů prodá za normální ceny.

  Jinak je docela zajímavá turecká proměna za cca 5 let z lehce problémové země NATO a možného člena EU, vyrostla země vyloženě problematická pro své sousedy. (Řecko, Sýrie)

  No taky by klidně mohlo dojít k tomu, že jako politickou úlitbu v rámci EU bychom mohli nakoupit i my Rafaly.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   18:31 31.08.2020

   danajský dar by to určitě nebyl, protože Řekové jsou na francouzské letouny zvyklí. Navíc teoreticky mohou Francouzi "okamžitě" uvolnit své Mirage 2000.

   danajský dar by to určitě nebyl, protože Řekové jsou na francouzské letouny zvyklí. Navíc teoreticky mohou Francouzi "okamžitě" uvolnit své Mirage 2000.

  • Miroslav
   21:50 31.08.2020

   F-16 má jeden zásadný problém. Že ju majú vo výzbroji aj Turci. V tomto prípade by teda mali Gréci značnú nevýhodu lebo majú polovičný počet rovnakej zbrane

   F-16 má jeden zásadný problém. Že ju majú vo výzbroji aj Turci. V tomto prípade by teda mali Gréci značnú nevýhodu lebo majú polovičný počet rovnakej zbrane

   • darkstyle
    09:43 01.09.2020

    Nie je F-16 ako F-16.. Turecko Viper upgrade nedostane.. Teda radar alá F-35.. Takže polovičný počet F-16 s lepším radarom ti jaksi dorovnáva počty, ešte ak časom dostanú aj nové ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie je F-16 ako F-16..

    Turecko Viper upgrade nedostane..
    Teda radar alá F-35..

    Takže polovičný počet F-16 s lepším radarom ti jaksi dorovnáva počty, ešte ak časom dostanú aj nové amraami..

    Turecko z USA nedostane nič a to fakt dlhú dobu..Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     10:36 01.09.2020

     Turecké letectvo ohlásilo nejaký upgrade na F-16 nie? Ale priznám sa, že netuším ako to skončilo. Či sa k tomu vôbec dostali a keď áno, tak na aký level sa išlo. Myslím, a e toal ...Zobrazit celý příspěvek

     Turecké letectvo ohlásilo nejaký upgrade na F-16 nie? Ale priznám sa, že netuším ako to skončilo. Či sa k tomu vôbec dostali a keď áno, tak na aký level sa išlo. Myslím, a e toal byť Block 52Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      10:55 01.09.2020

      Turecko dostalo upgrade na block 50/52.. Grécko dostalo upgrade na block 70.. Keďže USA odmietli predať F-35 Turecku a zároveň block 70 pri F-16 obsahuje technológie z F-35 tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Turecko dostalo upgrade na block 50/52..
      Grécko dostalo upgrade na block 70..

      Keďže USA odmietli predať F-35 Turecku a zároveň block 70 pri F-16 obsahuje technológie z F-35 tak je vysoko nepravdepodobné, že dostane aj Turecko dostaloSkrýt celý příspěvek

 • alexa123
  17:04 31.08.2020

  Ta ponuka je iba gesto nič viac. Aj keby tie lietadla resp. inú výzbroj dostali zajtra tak je im to na PRD. Potrebujú dva-tri roky na vycvičenie personalu
  P

  Ta ponuka je iba gesto nič viac. Aj keby tie lietadla resp. inú výzbroj dostali zajtra tak je im to na PRD. Potrebujú dva-tri roky na vycvičenie personalu
  P

  • Miroslav
   21:52 31.08.2020

   S pozemnou logistikou a servisom im môžu pomôcť samotní Francúzi. A pilotov dokážu pri intenzívnom výcviku vycvičiť resp. precvičiť za pomerne krátku dobu.

   S pozemnou logistikou a servisom im môžu pomôcť samotní Francúzi. A pilotov dokážu pri intenzívnom výcviku vycvičiť resp. precvičiť za pomerne krátku dobu.

  • satai
   09:26 01.09.2020

   A? Prijde ti, ze to letectvo updateuji tak, ze za 2-3 roky uz potreba nebude?

   A? Prijde ti, ze to letectvo updateuji tak, ze za 2-3 roky uz potreba nebude?

 • Sprite
  17:01 31.08.2020

  EU potřebuje silnou zahraniční politiku. Teď, když je Británie pryč je k tomu skvělá příležitost. A Francie je pro to vést ji ideální, jak to ukazuje třeba teď. EU by se měla za ...Zobrazit celý příspěvek

  EU potřebuje silnou zahraniční politiku. Teď, když je Británie pryč je k tomu skvělá příležitost. A Francie je pro to vést ji ideální, jak to ukazuje třeba teď. EU by se měla za Řecko jasně postavit, přesně jako to dělá Francie a nenechat Turky šikanovat Řeky. Otázka zní, jak se k tomu postaví Německo, které má své zájmy zase úplně jinde..Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   19:33 31.08.2020

   "Francie je pro to vést ji ideální"

   ...myslíte třeba jako v Lybii?

   "Francie je pro to vést ji ideální"

   ...myslíte třeba jako v Lybii?

  • PavolR
   08:50 01.09.2020

   Nemecko je najväčším veriteľom Grécka, takže keď na to príde, určite sa postaví na stranu (nádeje na splatenie) svojich peňazí. ;-)

   Nemecko je najväčším veriteľom Grécka, takže keď na to príde, určite sa postaví na stranu (nádeje na splatenie) svojich peňazí. ;-)

   • darkstyle
    09:44 01.09.2020

    Najvácším veriteľom je MMF+EU komisia+ECB..

    To o tých bankách je už dávna minulosť ..

    Najvácším veriteľom je MMF+EU komisia+ECB..

    To o tých bankách je už dávna minulosť ..

 • PavolR
  16:45 31.08.2020

  Povedzme si v prvom rade na rovinu, že tá zdanlivá "nespravodlivosť" grécko-tureckej pobrežnej línie je daná tým, že pôvodne bola aj priľahlá pevnina obývaná Gréckym obyvateľstvom ...Zobrazit celý příspěvek

  Povedzme si v prvom rade na rovinu, že tá zdanlivá "nespravodlivosť" grécko-tureckej pobrežnej línie je daná tým, že pôvodne bola aj priľahlá pevnina obývaná Gréckym obyvateľstvom a prisúdená Grécku, len tam vbehli Ataturkove vojská a urobili etnické čistky a spôsobili obrovskú humanitárnu katastrofu. Na ostrovoch neurobili to isté iba pre to, že nedisponovali potrebným loďstvom.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   16:55 31.08.2020

   Vzal jste mi to z klávesnice.

   Vzal jste mi to z klávesnice.

  • GlobeElement
   17:23 31.08.2020

   Ta historie je složitější, ono Řecko po WWI na Turecko zaútočilo a dostalo se až k Ankaře. Poté, co se Turecko ubránilo, provedlo čistky, ale na základě náboženském a ne etnickém ...Zobrazit celý příspěvek

   Ta historie je složitější, ono Řecko po WWI na Turecko zaútočilo a dostalo se až k Ankaře. Poté, co se Turecko ubránilo, provedlo čistky, ale na základě náboženském a ne etnickém (Řecko udělalo to samé), takže v Malé Asii dál žijí Řekové, jenomže muslimové.

   My pravda fandíme Řecku, ale bráno nezaujatě, není Turecko jednoznačným zloduchem.

   Spíš nechápu, proč by mělo Řecko kupovat Rafale, když dostane F 35.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:33 31.08.2020

    protože chce mít za zády i silný evropský stát.

    protože chce mít za zády i silný evropský stát.

    • GlobeElement
     08:52 01.09.2020

     Řecko je zapojeno fo programu F-35 a mít za zády USA mi přijde lepší, než Francii.

     Řecko je zapojeno fo programu F-35 a mít za zády USA mi přijde lepší, než Francii.

     • satai
      09:27 01.09.2020

      A kdyz chces USA _a_ Francii?

      A kdyz chces USA _a_ Francii?

     • skelet
      09:41 01.09.2020

      jak psal satai: a když chceš USA a Francii? :D

      jak psal satai: a když chceš USA a Francii? :D

     • Iris-T
      09:44 01.09.2020

      USA v tom nejedou, řeší Čínu na druhé straně zeměkoule. Francie už v Libyi proti Turkům bojuje.

      USA v tom nejedou, řeší Čínu na druhé straně zeměkoule. Francie už v Libyi proti Turkům bojuje.

     • satai
      10:02 01.09.2020

      Ono "USA v tom nejedou" muze byt pravda z hlediska velkych akci, ale i drobnosti (zrychlena dodavka nahradnich dilu na ukor jine dodavky nahradnich dilu, zpravodajske informace ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono "USA v tom nejedou" muze byt pravda z hlediska velkych akci, ale i drobnosti (zrychlena dodavka nahradnich dilu na ukor jine dodavky nahradnich dilu, zpravodajske informace podstrcene pod stolem...) mohou byt slusna vyhoda.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:59 01.09.2020

      I tak nebudu utrácet peníze za letadla, která mám objednána jinde a modernější. Navíc si nemyslím, že se z Francie po nákupu Rafale stane oddaný spojenec (i v NATO všelijak ...Zobrazit celý příspěvek

      I tak nebudu utrácet peníze za letadla, která mám objednána jinde a modernější.

      Navíc si nemyslím, že se z Francie po nákupu Rafale stane oddaný spojenec (i v NATO všelijak lavírovala).Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      14:17 01.09.2020

      a všimli si oni, že Řecko už takovou kombinaci dělalo? :)

      a všimli si oni, že Řecko už takovou kombinaci dělalo? :)

     • GlobeElement
      15:10 01.09.2020

      To nic nemění na faktu, že nyní má v merku F-35.

      https://www.armadninoviny.cz/l...

      To nic nemění na faktu, že nyní má v merku F-35.

      https://www.armadninoviny.cz/l...

     • balm
      16:15 01.09.2020

      Po F-35 Lightning II touží hodně dlouho a kdyby nebylo ekonomického krachu, už je dávno mají. V současnosti neexistuje pokročilejší multifunkční stroj navržený pro prvosledové ...Zobrazit celý příspěvek

      Po F-35 Lightning II touží hodně dlouho a kdyby nebylo ekonomického krachu, už je dávno mají.

      V současnosti neexistuje pokročilejší multifunkční stroj navržený pro prvosledové působení v nepřátelském vzdušném prostoru. Mluvíme o stroji, který si zachovává vysokou manévrovatelnost s vysokým zatížením i v nízkých výškách, disponuje dlouhým doletem a vysokou nosností. To samo osobě otevírá dveře k rozvoji taktických možností a pokrytí prostoru. Ani Hornet, nebo Super Hornet se v tomto ohledu Rafale nevyrovnají.

      Noční můra Turka začíná s vědomím, že jeden Rafale unese trojici přídavných nádrží (standardně se používají dvě varianty: podzvukové a nadzvukové verze), dvojici střel Scalp (Storm Shadow), Meteory a střely Mica provázané se systémem Spectra, přesto je schopné zalétat manévry s vysokým přetížením v nízkých výškách a pokrýt velice rozlehlý prostor. K tomu všemu se jim do toho motá "mozek" F-35 s vlastní výzbrojí.

      Pořídit si Dassault Rafale a F-35 Lightning II dává smysl.Skrýt celý příspěvek

 • IS-3
  16:09 31.08.2020

  Jestli stejně "výhodně", jako do Indie, tak bych tomu moc šancí nedával.

  Jestli stejně "výhodně", jako do Indie, tak bych tomu moc šancí nedával.

  • Fiagy
   17:02 31.08.2020

   No , tak Indie je jim vcelku ukradená. Ale Turecko by asi nakrkli rádi. Tak tomu kšeftu vcelku věřím. Pokud se pro věc nadchne i Egypt tak to bude zajímavá situace.

   No , tak Indie je jim vcelku ukradená. Ale Turecko by asi nakrkli rádi. Tak tomu kšeftu vcelku věřím. Pokud se pro věc nadchne i Egypt tak to bude zajímavá situace.

Načítám diskuzi...