Francouzské stíhačky Rafale pro Ukrajinu

Francouzské stíhačky Rafale pro Ukrajinu
Rafale C / Alan Wilson, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Podle ukrajinského modernizačního plánu Vize letectva 2035 Ukrajina do roku 2030 nakoupí až 42 nových západních víceúčelových taktických nadzvukových letounů minimálně čtvrté generace. Podle francouzského portálu Intelligence Online (IOL) Paříž nabízí Kyjevu bojové letouny Rafale.

Zájem Francie dodávat Ukrajině bojová letadla je přinejmenším nečekaný. Paříž Kyjev nijak vojensky nepodporuje (aspoň podle toho, co se dá dočíst v médiích) a naopak francouzsko-ruské vztahy lze, ze západního úhlu pohledu, označit za nadstandardní. Na druhou stranu Paříž již ministerstvu vnitra Ukrajiny prodala 20 lehkých hlídkových plavidel OCEA FPB98MKI a 55 vrtulníků Airbus H125 a H225.

K rusko-francouzským vztahům: v srpnu 2019 francouzský prezident Emmanuel Macron pozval před summitem G7 ruského prezidenta Vladimira Putina do své letní rezidence v Brégançonu na jihu Francie. Poté v záři téhož roku Macron uvedl, že „vytlačení Ruska z Evropy je hlubokou strategickou chybou, protože je tak Rusko izolováno a zvyšuje se napětí v mezinárodních vztazích.“

V minulém roce během červnové konference Putin pozval Macrona k návštěvě Ruska, ale ta zatím neproběhla. Nakonec v únoru letošního roku Macron vyzval k obnovení dialogu s Ruskem. Francouzský prezident uvedl, že upřednostňuje dialog s Moskvou, protože Rusko je „součástí Evropy“. Podle něj je nemožné dosáhnout míru a stability v Evropě, aniž bychom byli schopni vyjednávat s Ruskem.


Ukrajinské letectvo vyžaduje náročnou a drahou modernizaci

Současně se ale na letošek připravuje první návštěva Macrona na Ukrajině. Právě během této návštěvy se projedná francouzská nabídka pro ukrajinské letectvo. „Francouzský prezident věří v šance Rafale na vítězství v této bývalé baště ruského průmyslu. Paříž má výhodu: její obchodní systém [který zajistil prodej lodí a vrtulníků], schopný podporovat takovou smlouvu, je již na místě,“ uvádí IOL s tím, že Paříž nabízí státní záruky až do výše 85 % obchodu. Záruky jsou klíčové, neboť Kyjev jednoduše na tak velký zbrojní projekt nemá peníze.

Zahraničněpolitický postoj Paříže je nutné brát na zřetel, protože prodej bojových letounů je vážným zahraničněpolitickým aktem a vyžaduje velmi úzké dlouhodobé vztahy mezi nakupující a prodávající zemí, včetně úzkých vztahů na úrovni zpravodajských služeb. Současně nakupující země se stane zcela závislá na dobrých vztazích se zemí prodejce.

Nyní k samotnému tendru. V letech 2023 až 2025 ukrajinské ministerstvo obrany nakoupí šest až 12 víceúčelových stíhaček. Účelem nákupu je zejména vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového ekosystému pro nový typ letadel.

Následně Kyjev do roku 2030 koupí 30 a do roku 2035 dalších 70 letadel. Celkově tedy ukrajinské letectvo pro své potřeby požaduje 106 až 112 víceúčelových taktických nadzvukových letadel. To umožní opustit sovětskou leteckou techniku a provozovat jediný typ víceúčelového letadla.


Ukrajinský MiG-29; větší foto / Centrální letecké velitelství ukrajinského letectva; Повітряне командування «Центр»

Ukrajinské letectvo papírově provozuje 35 MiGů-29. Moskva po anexi Krymu konfiskovala 45 ukrajinských stíhaček MiG-29 – z toho 12 nejlepších ukrajinských MiGů si Moskva ponechala a zbytek vrátila Ukrajině. Rusové ale letouny, podle ukrajinských médií, před předáním poškodili a odstranili z nich některé díly. Z navrácených letounů se podle ukrajinských médií podařilo 14 letounů opravit a vrátit do služby.

Kromě toho ukrajinské letectvo provozuje 30 stíhaček Su-27, 17 taktických bombardérů Su-24 a 13 útočných letounů Su-25. Ale ve všech případech jde o papírové počty – kolik letadel je skutečně operačně nasaditelných, ve světle finančních problémů Ukrajiny a nedostatku náhradních dílů, je otázkou.

Vize letectva 2035, přijatá v květnu 2020, předpokládá nákup jediného typu západního bojového letounu. Výsledkem má být sjednocení letecké techniky a výrazné ušetření provozních nákladů. Ukrajinská média zmiňují různé letouny, ale nejčastěji jednomotorové (nejvíce cenově dostupné) Saab JAS-39E/F Gripen a F-16 Block 70/72.


Ukrajinský Su-27; větší foto / Centrální letecké velitelství ukrajinského letectva; Повітряне командування «Центр»

Ostatně pokud ukrajinské letectvo zvolí jmenované jednomotorové stroje, může využít výcvikové zázemí v České republice nebo Polsku. Česká republika dokonce v případě nákupu Gripenů (ale i F-16) může Ukrajině nabídnout kompletní výcvikový systém na bázi L-39NG s možností školení ukrajinských pilotů v Pardubicích.

Ukrajinská delegace ale také navštívila Pákistán, kde si prohlédla cenově velmi zajímavé čínsko-pákistánské stíhačky JF-17 Block III.

Celkové ukrajinské náklady na přechod k západním bojovým letounům se odhadují na 7,5 miliardy euro (196 miliardy Kč). To je mimo možnosti rozpočtu ukrajinského ministerstva obrany, který v roce 2020 dosáhl výše 3,9 miliardy euro (vojenský rozpočet Ukrajiny se ale od roku 2017 zdvojnásobil). Na nákup západních letounů si tak musí Kyjev půjčit peníze (viz francouzská nabídka).

Je otázkou, jak se k ukrajinským plánům postaví nejdůležitější bezpečnostní partner Ukrajiny – Spojené státy. Američané jistě představí velmi lákavou nabídku kombinující starší, modernizované nebo zcela nové F-16.


Americký bombardér B-52 a ukrajinské stíhačky

Washington navíc dlouhodobě finančně podporuje ukrajinskou armádu. Jen letos Washington Kyjevu poskytl pro obranné účely 125 milionů dolarů, zaslání dalších 125 milionů je podmíněno reformou ukrajinského obranného sektoru. Celkově Washington mezi roky 2014 až 2020 poslal Ukrajině dvě miliardy dolarů. Dále také došlo k několika cvičením ukrajinského a amerického letectva.

V každém případě nákup akvizičně a provozně velmi drahých dvoumotorových letounů Rafale nedává v případě Ukrajiny příliš smysl – ani finanční, ani zahraničněpolitický (podle známé mediální reality). Finančně nejvýhodnější je nákup starších F-16 a postupný přechod k modernizovaným, případně zcela novým F-16. S výcvikem jistě pak pomůže polské letectvo. Zajímavá je i nabídka kombinující české L-39NG a švédské Gripeny.

V každém případě nákup moderních letounů je jedna věc, schopnost je využít a udržet v provozu druhá věc. Ukrajinské letectvo proto musí jednoznačně zapracovat na celkové „podnikové kultuře“.

O „podnikové kultuře“ ukrajinského letectva vypovídá událost z 10. března letošního roku, když opilý důstojník ukrajinského letectva narazil se svým vozidlem Volkswagen Touran do stíhačky MiG-29. Letoun byl těžce poškozen nárazem i následným požárem. Letoun byl sie (údajně) určen k vyřazení, což ale neospravedlňuje zcela nevojenské chování ukrajinského důstojníka.

Zdroj: RFEOpex360, BMPD, Defense Express

Nahlásit chybu v článku


Související články

Krize francouzského vojenského průmyslu a stíhačky Rafale pro Chorvatsko

Běžící pandemie koronaviru Covid-19 hluboce zasáhne hospodářství řady zemí. Ohrožen je mimo jiné ...

Indie dostala první francouzské bojové letouny Rafale

Indické letectvo na domácí půdě převzalo pětici víceúčelových stíhacích letounů Dassault Rafale ...

Řecko zbrojí proti Turecku: Za 18 stíhaček Rafale utratí 2,8 miliardy dolarů

V nejbližší době Řecko a Francie podepíšou dohodu o prodeji 18 nových a používaných víceúčelových ...

Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie

Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Gloton
    02:33 17.04.2021

    Sny některých zdejších přispěvatelů o tom, že USA by mělo darovat, či téměř darovat, Ukrajině stovku F-16 a jiné zbrojní systémy, je úplně mimo realitu. Kdyby USA chtěly něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Sny některých zdejších přispěvatelů o tom, že USA by mělo darovat, či téměř darovat, Ukrajině stovku F-16 a jiné zbrojní systémy, je úplně mimo realitu. Kdyby USA chtěly něco takového udělat, považovalo by to Rusko za přímé ohrožení a než by k tomu stihlo dojít, Ukrajinu by prostě obsadili. Něco jiného je, když USA Ukrajině dají nějaké Hummery či ruční zbraně atp., ale sofistikované útočné zbrojní systémy jako F-16, to už by neprošlo. USA by také netolerovalo, kdyby Rusko či Čína chtěli umístit obdobné své zbrojní systémy na Kubu.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
      20:37 17.04.2021

      Ohrozenie?

      Proti Su-57, S-400, S-500, S-600... a Armatám?

      Ohrozenie?

      Proti Su-57, S-400, S-500, S-600... a Armatám?

    • Jura99
      07:46 18.04.2021

      V kontextu ruské akce ve Vrběticích se naopak znovu potvrzuje, že nejlevnější obranou před Ruskem je těžce vyzbrojit Ukrajinu a naplánovat její přijetí do NATO.

      V kontextu ruské akce ve Vrběticích se naopak znovu potvrzuje, že nejlevnější obranou před Ruskem je těžce vyzbrojit Ukrajinu a naplánovat její přijetí do NATO.

  • Jura99
    14:03 02.04.2021

    Rus nedá pokoj a už zase provokuje přesunem vojsk k hranicím UA, ministr zahraničí si pouští hubu na špacír, že UA by mohla být zničena atp. Je to opravdu šílená mentalita. Jo a ty ...Zobrazit celý příspěvek

    Rus nedá pokoj a už zase provokuje přesunem vojsk k hranicím UA, ministr zahraničí si pouští hubu na špacír, že UA by mohla být zničena atp. Je to opravdu šílená mentalita. Jo a ty Rafaly Ukrajincům ? Zdá se, že včera bylo pozdě a jak jsem psal níže, měli bychom se na ně složit všichni a ještě být za to rádi.Skrýt celý příspěvek

  • jozo
    18:54 01.04.2021

    A čo bezpečnostné riziká? Predávať Ukrajincom modernú západnú techniku je nerozumné pretože je to krajina kde nie je možné ustrážiť žiadne technologické tajomstvo. Rusy budú mať ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo bezpečnostné riziká? Predávať Ukrajincom modernú západnú techniku je nerozumné pretože je to krajina kde nie je možné ustrážiť žiadne technologické tajomstvo. Rusy budú mať informácie z prvej ruky.
    Ďalšie riziko je možná eskalácia konfliktu s Ruskom ak by mali Ukrajinci prístup k skutočne výkonným západným zbraniam.
    A k tej Francúzskej ponuke. Stíhačka Rafael je nad možnosti Ukrajiny, ale aj tak je možné že im ju Francúzi natlačia, potrebujú udržať výrobnú linku a celkove nejakú budúcnosť stroja, ktorý je zas nad možnosti Francúzska.
    F16 by sa Ukrajine hodili, ale USA sa zatiaľ správajú maximálne opatrne. Však už predaj Javelin(ov) bol aký problém. USA by mohli vyzbrojiť Ukrajinu po zuby bez problémov, ale to nerobia a maju na to kopu domácich aj zahraničných dôvodov.
    Iná vec je že potom sa Ukrajina rozhliada po zbraniach z iných zdrojov ako Čína, Turecko, Izrael, čo tiež nie dobre. Západ by sa už mal rozhodnúť čo s Ukrajinou. Ako dlho ešte môže ostať v bezpečnostnom vákuu?Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    11:18 31.03.2021

    To co si hlavně vyslouží ruský respekt není ani tak technika, Gripen je plně vyhovující. Je to dobře organizovaná armáda a pořádek ve správě státu.

    To co si hlavně vyslouží ruský respekt není ani tak technika, Gripen je plně vyhovující. Je to dobře organizovaná armáda a pořádek ve správě státu.

  • Radovan
    10:03 30.03.2021

    Tady by bylo nejlepším řešením pro Ukrajiny, kdyby ji USA v případě letectva zasponzorovala a za velmi výhodnou až symbolickou cenu jí pořídila třeba 48 ks nejnovějších F16. Když ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady by bylo nejlepším řešením pro Ukrajiny, kdyby ji USA v případě letectva zasponzorovala a za velmi výhodnou až symbolickou cenu jí pořídila třeba 48 ks nejnovějších F16.
    Když může každoročně sponzorovat několika miliardami Izrael, tak tady by to USA také finančně v pohodě zvládlo. Měli práci pro svoje firmy na roky a na východě Evropy pak ve finále pevného spojence s výkonným letectvem se kterým by museli Rusové vážně počítat.
    S výcvikem a provozem by Ukrajincům navíc pomohli Poláci.
    Samá pozitiva i pro nás, pokud mezi námi a Ruskem by byl další stát s moderním a relativně početným letectvem, nejen Polsko jako nyníSkrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      10:29 30.03.2021

      Len či by sa do toho USA chcelo... My totiž nevieme aké dohody majú USA a Rusko. Povedzme Putin zavolá do Bidenovi a povie mu: ,,Hele vole, ty len nič neposielaj na Ukrajinu a my ...Zobrazit celý příspěvek

      Len či by sa do toho USA chcelo... My totiž nevieme aké dohody majú USA a Rusko. Povedzme Putin zavolá do Bidenovi a povie mu: ,,Hele vole, ty len nič neposielaj na Ukrajinu a my sa nebudeme pozerať čo robíte v strednej Ázii"Skrýt celý příspěvek

      • Jura99
        12:29 30.03.2021

        Rusko hraje ve střední Asii třetí housle. USA do ukrajinské armády pravidelně pouští peníze a materiál, už tam dali pár jednotek mld. USD a vybavení, např. Javeliny. Rozpočet UA ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusko hraje ve střední Asii třetí housle. USA do ukrajinské armády pravidelně pouští peníze a materiál, už tam dali pár jednotek mld. USD a vybavení, např. Javeliny. Rozpočet UA armády je sice na pohled nízký, ale mzdové náklady, které tvoří značnou část každého rozpočtu, jsou ve srovnání s námi i Evropou asi třetinové, rovněž řadu techniky kupují domácí za čtvrtinu ceny západní techniky. Armáda dále čerpá zdroje i mimo obranný rozpočet, takže dělat si obrázek podle rozpočtu a porovnávat s našimi rozpočty není vůbec přesné.Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          12:50 30.03.2021

          To som udal ako príklad a aj som to tam napísal, že my (a ty zrejme tiež nebudeš výnimkou) nepoznané interné vzťahy a dohody medzi Ruskom a USA. Pre USA je partnerom Rusko, nie ...Zobrazit celý příspěvek

          To som udal ako príklad a aj som to tam napísal, že my (a ty zrejme tiež nebudeš výnimkou) nepoznané interné vzťahy a dohody medzi Ruskom a USA. Pre USA je partnerom Rusko, nie Ukrajina a o osudoch Ukrajiny sa viac rozhoduje v Moskve ako KyjeveSkrýt celý příspěvek

          • Ján Paliga
            00:16 31.03.2021

            ...v Moskve sa už rozhodlo, v roku 2014....

            ...v Moskve sa už rozhodlo, v roku 2014....

    • GlobeElement
      10:55 30.03.2021

      F-16 by bylo logické řešení, přesně jak píšeš. A ještě by si to americká vláda vykázala do vojenské pomoci, výhra pro všechny zúčastněné.

      F-16 by bylo logické řešení, přesně jak píšeš. A ještě by si to americká vláda vykázala do vojenské pomoci, výhra pro všechny zúčastněné.

    • Horny
      10:57 30.03.2021

      Je třeba mít na paměti, že vzhledem k rozloze ukrajinského území prostě Ukrajinci musí provozovat v konečném souhrnu okolo stovky letadel, aby to mělo nějaký smysl. Poloviční počet ...Zobrazit celý příspěvek

      Je třeba mít na paměti, že vzhledem k rozloze ukrajinského území prostě Ukrajinci musí provozovat v konečném souhrnu okolo stovky letadel, aby to mělo nějaký smysl. Poloviční počet strojů by prostě nestačil. Ukrajinské letectvo zkrátka musí hledat nejen kvalitu, ale i dbát na kvantitu.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      11:18 30.03.2021

      nedivil bych se, kdyby ve finále Francie nabídla odkup svých Mirage 2000 a na místo nich by si francouzi objednali Rafale.

      nedivil bych se, kdyby ve finále Francie nabídla odkup svých Mirage 2000 a na místo nich by si francouzi objednali Rafale.

    • JirkaM
      21:01 30.03.2021

      Pro Ukrajinu by bylo nejlepší řešení, kdyby Ukrajinci přestali krást a brát úplatky. Dát jim F16 by bylo jako je dát cikánům na východním Slovensku. Dva týdny by byl mejdan a pak ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Ukrajinu by bylo nejlepší řešení, kdyby Ukrajinci přestali krást a brát úplatky. Dát jim F16 by bylo jako je dát cikánům na východním Slovensku. Dva týdny by byl mejdan a pak by zase nebylo co jíst.Skrýt celý příspěvek

      • Ján Paliga
        00:19 31.03.2021

        ... veď už prestali, Janukovičovi zhabali zlaté toalety.... To na východ od Ukrajiny sa kradnúť a podplácať neprestalo....

        ... veď už prestali, Janukovičovi zhabali zlaté toalety.... To na východ od Ukrajiny sa kradnúť a podplácať neprestalo....

        • Robaiz
          13:08 31.03.2021

          Naivní... krást se rozhodně nepřestalo, jen se změnili zloději....

          Naivní... krást se rozhodně nepřestalo, jen se změnili zloději....

          • logik
            13:49 31.03.2021

            Součástí přístupových dohod s EU (které Janukovič nechtěl podepsat - a které se v nějaké formě i teď aplikují) je i protikorupční legislativa. Samozřejmě, to neznamená, že se vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

            Součástí přístupových dohod s EU (které Janukovič nechtěl podepsat - a které se v nějaké formě i teď aplikují) je i protikorupční legislativa.
            Samozřejmě, to neznamená, že se vůbec nekrade. Ale narozdíl od předchozího stavu je alespoň nějaký tlak na to situaci zlepšovat.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            14:03 31.03.2021

            Rozdíl mezi Ukrajinou před 7 lety a nyní,to je jako nebe a dudy. Další důkaz o tom ,že každý ,kdo se vyhrabe z ruských pazourů už se muže mít jenom líp.Rusko má nějakou zázračnou ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozdíl mezi Ukrajinou před 7 lety a nyní,to je jako nebe a dudy. Další důkaz o tom ,že každý ,kdo se vyhrabe z ruských pazourů už se muže mít jenom líp.Rusko má nějakou zázračnou moc vždy dostat svoje satelity až na úplné dno....Skrýt celý příspěvek

          • JirkaM
            20:03 31.03.2021

            Na Ukrajině se bude krást vždycky. Problém Ukrajinců je, že je stlále méně z čeho krást. V roce 2013 měla firma, ve které jsem pracoval, velké centrum podpory na Ukrajině. Teď je ...Zobrazit celý příspěvek

            Na Ukrajině se bude krást vždycky. Problém Ukrajinců je, že je stlále méně z čeho krást.

            V roce 2013 měla firma, ve které jsem pracoval, velké centrum podpory na Ukrajině. Teď je to cetrnum i se zaměstnanci přesunuté do Prahy.

            Ten zlatý záchod je sice skoro určitě propagandistický výmysl, ale i kdyby nebyl, zlatý záchod je vcelku drobnost. Janukovič byl průměrnej trouba co škodil tak málo, že se za něj ekonomika zlepšovala.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            20:30 31.03.2021

            Zatím to vypadá tak, že současný ekonomický stav Ukrajiny vyhovuje hlavně EU, protože je to pro ně zdroj levné pracovní síly. Jediné co EU chybí je ukrajinská černozem. Otázkou je, ...Zobrazit celý příspěvek

            Zatím to vypadá tak, že současný ekonomický stav Ukrajiny vyhovuje hlavně EU, protože je to pro ně zdroj levné pracovní síly. Jediné co EU chybí je ukrajinská černozem. Otázkou je, kdo ji bude do budoucna vlastnit, hodně se tam tlačí Čína.Skrýt celý příspěvek

          • padre
            22:01 31.03.2021

            Ad JirkaM ...a to jste ještě zřejmě neviděl jak se krade v Rusku....

            Ad JirkaM ...a to jste ještě zřejmě neviděl jak se krade v Rusku....

          • Ján Paliga
            00:47 01.04.2021

            V RF určite ....

            V RF určite ....

    • flanker.jirka
      13:57 31.03.2021

      F 16 by byly výhodnější i z hlediska lokálních partnerů Ukrajiny. Má je Polsko, Turecko a Rumunsko.

      F 16 by byly výhodnější i z hlediska lokálních partnerů Ukrajiny. Má je Polsko, Turecko a Rumunsko.

  • Lukas
    06:54 30.03.2021

    Zawsze mogą kupić chińskie Su-27 ;-) Te "plany" są nierealne. I nie różnią się niczym od zapowiedzi "wprowadzenia nowych czołgów T-84" czy innego sprzętu do armii ...Zobrazit celý příspěvek

    Zawsze mogą kupić chińskie Su-27 ;-)

    Te "plany" są nierealne. I nie różnią się niczym od zapowiedzi "wprowadzenia nowych czołgów T-84" czy innego sprzętu do armii ukraińskiej.

    Powiedzmy sobie szczerze - ile lat minęło od aneksji Krymu.
    Co się faktycznie zmieniło w ukraińskiej armi?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    22:05 29.03.2021

    Je tu rec o tom, jestli UA penize ma nebo nema a jestli by jim nestacily F16, JAS39 a dalsi levnejsi reseni. Mozna jsme stale uplne nepochopili, ze pokud Rus vyrazi do akce (verim ...Zobrazit celý příspěvek

    Je tu rec o tom, jestli UA penize ma nebo nema a jestli by jim nestacily F16, JAS39 a dalsi levnejsi reseni. Mozna jsme stale uplne nepochopili, ze pokud Rus vyrazi do akce (verim na to rok od roku mene), tak aby se Evropane nemuseli prevleknout do maskacu, zalezi predevsim na sile UA armady. Takze konec posmesku, meli bychom jim vyzbroj v podstate posilat zdarma a jeste jim byt za to vdecni. Rafale je celkem vhodny stroj, musi to byt neco pro Rusy necitelne, neco z ceho mohou mit strach. F16 ani JAS39 to neni.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
      22:21 29.03.2021

      To není o posmívání se, to je o kruté realitě. Stačí se podivat jak vysoký máme státní rozpočet my, jaký oni. Kolik dáváme na obranu my, kolik oni. Bez dotace to prostě nebude nic ...Zobrazit celý příspěvek

      To není o posmívání se, to je o kruté realitě. Stačí se podivat jak vysoký máme státní rozpočet my, jaký oni. Kolik dáváme na obranu my, kolik oni.
      Bez dotace to prostě nebude nic nového.Skrýt celý příspěvek

      • JirkaM
        21:03 30.03.2021

        Evropské země v NATO dávají na obranu dramaticky víc než Rusko. Když k tomu připočtete USA, není už vůbec co řešit.

        Evropské země v NATO dávají na obranu dramaticky víc než Rusko. Když k tomu připočtete USA, není už vůbec co řešit.

        • logik
          21:14 30.03.2021

          Pouze podle oficiálních čísel. Oficiálně dělá armádní rozpočet cca 20% ruského rozpočtu. V Ruském rozpočtu je ovšem cca 60% utajených výdajů, z nichž nemalá část jde také na ...Zobrazit celý příspěvek

          Pouze podle oficiálních čísel. Oficiálně dělá armádní rozpočet cca 20% ruského rozpočtu. V Ruském rozpočtu je ovšem cca 60% utajených výdajů, z nichž nemalá část jde také na armádu.
          https://warsawinstitute.org/wh...

          Když se k tomu připočte, že nemalou část nákladů mají Rusové v rublech (i techniku kupují v podstatě jen doma), takže tady je pro reálné výdaje třeba srovnávat PPP dolary, tak Rusko dává pravděpodobně reálně do armády více, než celá EU.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            12:24 31.03.2021

            A jéje... tady zase někdo nechápe rozdíl mezi podílem na výdajích a na HDP a pak z toho má divoký sny. A konkrétně SIPRI, na jejíž odhady výdajů asi JirkaM odkazuje, právě odhaduje ...Zobrazit celý příspěvek

            A jéje... tady zase někdo nechápe rozdíl mezi podílem na výdajích a na HDP a pak z toho má divoký sny. A konkrétně SIPRI, na jejíž odhady výdajů asi JirkaM odkazuje, právě odhaduje veškeré výdaje, včetně tajných fondů.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:54 31.03.2021

            Danny: Au. Příště než budeš zas druhé poučovat, tak si nejprve pořádně přečti, co druhý píše, pak se pořádně zamysli... A třeba zjistíš, že problém je jinde, než Ti na začátku Tvé ...Zobrazit celý příspěvek

            Danny:
            Au. Příště než budeš zas druhé poučovat, tak si nejprve pořádně přečti, co druhý píše, pak se pořádně zamysli... A třeba zjistíš, že problém je jinde, než Ti na začátku Tvé ego diktovalo.

            Podíl na výdajích a na HDP jsou samozřejmě dvě různá čísla. Ale pokud podíl na skutečný podíl na výdajích je násobek toho oficiálního, pak i skutečný podíl na HDP bude násobek toho oficiálního.
            Tedy pokud Rusko má oficálně násobně menší výdaje na zbrojení, než EU, ale ve skutečnosti je má násobně větší, pak má ve výsledku ty výdaje plus mínus autobus podobné. A po započítání PPP si za ty výdaje může koupit více než Evropa, tedy zbrojí více.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            17:17 01.04.2021

            Tak úplně jednoduše. Bez ohledu na procenta, SIPRI odhaduje ruské výdaje za r. 2019 na cca 65 mld USD. V tomto čísle již zohledňuje "logikův koeficient utajených výdajů" - viz. ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak úplně jednoduše. Bez ohledu na procenta, SIPRI odhaduje ruské výdaje za r. 2019 na cca 65 mld USD. V tomto čísle již zohledňuje "logikův koeficient utajených výdajů" - viz. text níže s odkazem:
            "SIPRI při výpočtu vojenských výdajů každé země používá standardizovanou definici vojenských výdajů. Definice zahrnuje všechny vládní výdaje určené na vojenské účely: stejně jako oficiální rozpočet na obranu to může zahrnovat výdaje v rámci jiných rozpočtových položek. Uplatnění standardizované definice znamená, že údaje o vojenských výdajích SIPRI se mohou lišit od údajů, které samotné země uvádějí jako své výdaje na obranu.
            SIPRI zahrnuje do ruských vojenských výdajů následující položky (viz tabulka 3):
            Výdaje na rozpočet „národní obrany
            Výdaje na vojenské důchody
            Výdaje na polovojenské síly
            Ostatní výdaje ministerstva obrany (včetně školství, zdravotní péče, bydlení a sociální podpory vojenského personálu)
            Dotace pro společnost Rosatom State Atomic Energy Corporation
            https://www.sipri.org/commenta...

            Ve stejném období byly výdaje Francie 50 mld, Německa 49, Velké Británie 48, Itálie 26, Španělsko 17, Nizozemí a Polsko po 12 mld USD. Všechny evropské země NATO pokud dobře počítám, tak 323 mld. USD.
            Výše popsaná metodika se samozřejmě vztahuje i na odhad SKUTEČNÉHO podílu výdajů na zbrojení vůči HDP, tedy 3,9%.

            Nižší cena práce se projevuje u všech postsoc zemí, speciálně Bulharsko a Rumunsko mají ceny domácích vstupů ještě nižší, než RF. My, Maďaři, Poláci atd..., jsme kousek výše, ale přece jen to na ceny na západ od nás nedosahuje.

            Naopak, materiály a technologie, které my můžeme levně koupit, jsou pro Rusy díky sankcím nedosažitelným zbožím, takže řadu vstupů mají podstatně dražší.

            Tvrzení, že "Rusko dává pravděpodobně reálně do armády více, než celá EU" je prostě nesmysl.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:31 01.04.2021

            danny: 1) Předtím jsi mne obviňoval z toho, že jsem zaměnil podíl na HDP a podíl na výdajích a navážel jsi se proto do mne. Teď najednou tvrdíš něco hodně jiného: a místo toho, co ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            1) Předtím jsi mne obviňoval z toho, že jsem zaměnil podíl na HDP a podíl na výdajích a navážel jsi se proto do mne. Teď najednou tvrdíš něco hodně jiného: a místo toho, co by ses jako slušný omluvil, tak dál děláš (rádoby) chytrého.

            2) Ano, SIPRI ty výdaje odhaduje nějak. Já jsem sem dal ovšem zdroj, který ovšem poukazuje na to, že skutečné Ruské vojenské výdaje jsou podstatně větší, než jak zní oficiálně "přiznané náklady", což je způsob, jak tyto náklady vyčísluje SIPRI (byť počítá s větším záběrem než jen "budget MO").
            Tak prosím buď příště méně namyšlený, pořádně si přečti co druhý píše, celé to co jsi napsal nijak nevyvrací to, co jsem napsal já.

            "SIPRI zahrnuje do ruských vojenských výdajů následující položky (viz tabulka 3):"
            Ano, děkuji za potvrzení toho, co tvrdím. SIPRI tedy opravdu počítá jen "přiznané vojenské výdaje". Nikoli nepřiznané výdaje z kapitoly "tajné", kterých je ovšem víc, než těch oficiálně přiznaných, viz odkaz v předminulém postu.

            ===

            "Nižší cena práce se projevuje u všech postsoc zemí, speciálně Bulharsko a Rumunsko mají ceny domácích vstupů ještě nižší, než RF. "
            Ovšem jaksi tyto státy kupují výzbroj v zahraničí, takže za standardní "západní" ceny. Rusko nikomu jinému Su-35 za 30milionů za kus neprodá, jen samo sobě, standardní cena toho letounu je 100milionů. Má šanci Rumonsko kupovat takto levně vojenskou techniku? Nemá.
            Navíc vojenské výdaje v Bulharsku a Rumunsku dělají sotva nějakou podstatnou část výdajů EU (např. Rumonsko utratí desetinu toho, co Německo). Sám přitom níže vypisuješ státy, které mají většinový podíl na výdajích EU na obranu, takže evidentně víš, že to jsou státy s podstatně vyšší paritou kupní síly než má Rusko (i to Polsko, které už ovšem dělá jen 5% výdajů, má PPP o něco větší), a přesto se snažíš takto nekorektním argumentem udělat z černé bílou.

            Když uděláš (výdaji na obranu) vážený průměr kupní síly, tak bude Evropa podstatně výš, než Rusko.

            PS: " Všechny evropské země NATO pokud dobře počítám, tak 323 mld. USD. "
            Nepočítáš. Je to míň, něco přes 270 (2019).Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      22:29 29.03.2021

      Ku Gripenu možno mať z rôznych dôvodov výhrady. Ale prečo F-16? Je to stroj ktorý doteraz tvorí jadro USAF (a je možné, že to bude platiť aj naďalej alebo minimálne ešte dosť ...Zobrazit celý příspěvek

      Ku Gripenu možno mať z rôznych dôvodov výhrady. Ale prečo F-16? Je to stroj ktorý doteraz tvorí jadro USAF (a je možné, že to bude platiť aj naďalej alebo minimálne ešte dosť dlho). Je to stroj ktorý mal zohrať ťažiskovú úlohu proti sovietskému letectvu. Je naozaj F-16 Rusku na smiech?Skrýt celý příspěvek

      • skelet
        23:08 29.03.2021

        Typ je nepodstatný

        Typ je nepodstatný

        • Miroslav
          01:15 30.03.2021

          Prečo nepodstatný? Ak na to príde, Ukrajina v tom bude sama a tam už typ podstatný bude. Ukrajina nie je v pozícii Pobaltia. Tam lieta český Gripen nie kvôli tomu aby sa ho Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

          Prečo nepodstatný? Ak na to príde, Ukrajina v tom bude sama a tam už typ podstatný bude. Ukrajina nie je v pozícii Pobaltia. Tam lieta český Gripen nie kvôli tomu aby sa ho Rusi báli, ale kvôli tomu, že zaútočiť na aliančný stroj znamená odvetu alebo rovno vojnu.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            07:20 30.03.2021

            Nepodstatné je to kvůli tomu, že všechny typy na trhu jsou dobré. Problém je, že ekonomika Ukrajiny je slabá - Ukrajina má pro letošek schválený státní rozpočet ve výši 39,1mld ...Zobrazit celý příspěvek

            Nepodstatné je to kvůli tomu, že všechny typy na trhu jsou dobré. Problém je, že ekonomika Ukrajiny je slabá - Ukrajina má pro letošek schválený státní rozpočet ve výši 39,1mld Euro, a kupříkladu Slovensko si na letošek schválilo rozpočet ve výši 46,78 mld. Euro.
            I kdybych to vzal z obranného rozpočtu, kde Ukrajina vydává cca 5mld USD, tak stejný rozpočet má Rumunsko. A ani to neplánuje nákupy několika desítek nových letadel čtvrté generace.
            Nejblíže se k těmto nákupům přibližuje Polsko se svými 32 letouny F-35, ale taky tomu odpovídá rozpočet skoro 13mld.USD.
            Takže ne, že bych Ukrajině ty nové letadla nepřál, ale pokud to někdo nebude dotovat nebo jim nedá hodně dobrou půjčku, tak na to nebudou mít.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            09:22 30.03.2021

            Ja rozhodne netvrdím, že si to Ukrajina môže dovoliť s prstom v nose. No nemôže, v tom sa prakticky zhodneme. Ja to mám na Ukrajinu na skok, chodil som tam resp. sme chodili s ...Zobrazit celý příspěvek

            Ja rozhodne netvrdím, že si to Ukrajina môže dovoliť s prstom v nose. No nemôže, v tom sa prakticky zhodneme. Ja to mám na Ukrajinu na skok, chodil som tam resp. sme chodili s partiou na záťahy lebo sme tam za pár drobných mohli blbnúť celú noc a videl som ako tam tí ľudia žijú. Normálne taxík od hraníc do Užhorodu 5€. V prahe by za tú päťku ani nenaštartoval auto.

            Prejdeš cez hranice a máš pocit, že si prešiel časovým portálom a si zas v roku 1990. Rozmlátené cesty, na cestách Žiguláky a Volgy 24, sídliská ako v postapokalyptickom filme. Buď zmaľované ako moravská skriňa alebo beznádejne šedé.

            Súhlasím aj s tým, že všetky dostupné stíhačky sú dobré, ale zase nie všetky sú najlepšie. Prirovnal by som to k Boltovi. On nebol od konkurencie lepší o 10 alebo 20 percent. Bol lepší možno o 0,5 % ale to mu stačilo aby s prehľadom porážal všetkých. Rozdiely sú minimálne aj aj tie minimálne určujú ako dopadne bitkaSkrýt celý příspěvek

          • Jura99
            12:24 30.03.2021

            Miroslav: to už je neplatná, starší informace. Užhorod i UA zažívá stavební boom, v Užhorodě se staví nové obytné bloky, domky, kanceláře a materiál i technologie už nejsou ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: to už je neplatná, starší informace. Užhorod i UA zažívá stavební boom, v Užhorodě se staví nové obytné bloky, domky, kanceláře a materiál i technologie už nejsou sovětské, ale klasické moderní. Starší stavby se opravují, polystyren a stěrková omítka skryje všechno, i to známe. Pokud jsi jel přes pěší přechod Selmence, tak kulturní rozdíl proti západní Evropě se dostaví mnohem dříve a kolem Kapušan nebo Sečovců je to zážitek.Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            13:08 30.03.2021

            Tá obec sa volá Veľké Slemence. Neviem prečo by som mal prechádzať práve tam. Je to malý prechod viacmenej pre miestnych, turistov a pašerákov. Prechod mimo Ubľu a Vyšným Nemeckým ...Zobrazit celý příspěvek

            Tá obec sa volá Veľké Slemence. Neviem prečo by som mal prechádzať práve tam. Je to malý prechod viacmenej pre miestnych, turistov a pašerákov. Prechod mimo Ubľu a Vyšným Nemeckým neodporúčam. Áno, ľudia sú tam milí ale z tej biedy sa tak skoro nedostanú (ak teda vôbec). Naposledy keď som tam bol som si povedal, že sú kúpim nové topánky na zimu. Hovorím tej babici tam, že ja chačut novie batinky na zimoj vremja. Tak vytiahla také škrpále... Jej znova hovorím, že chcem poriadne. Zase vytiahla o kus lepšie. Tak jej hovorím, že si asi nerozumieme, že chcem fakt dobré topánky. Sa má pýta, či jej dám 35€. Ja hovorím, že dám. Kdesi odbehla a za minútu doniesla parádne kožené, vnútri kožušinkou vystlané, 2x hrubou niťou prešité. Nikdy som nemal lepšie a nikdy sa nezodrali. Ak ti vadí korupcia na Slovensku, nechápem čo robíš na Ukrajine.Skrýt celý příspěvek

          • Jura99
            13:51 30.03.2021

            Miroslav: Selmence to jsou z ukrajinské strany a jelikož jsi psal o taxíku z hranice, dávalo to tušit, že jsi šel přes hranici pěšky, ale v Užhorodu už řadu let pěší přechod není, ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav: Selmence to jsou z ukrajinské strany a jelikož jsi psal o taxíku z hranice, dávalo to tušit, že jsi šel přes hranici pěšky, ale v Užhorodu už řadu let pěší přechod není, jedině Selmence nebo Berezný, odkud ale zase taxík už dávno nestojí 5€. Takže skutečně informuješ o stavu zhruba před deseti lety. Bída tam není, už si diktují výši mzdy a do zahraničí se nehrnou (stav před covidem), o stavebním boomu jsem psal. Budoucnost je může čekat dobrá, jsou konkurenční hrozbou pro státy závislé na montovnách (Balkán, SR), protože umí makat. Přes hranici určitě pěšky, protože slovenští celníci mají nejnáročnější práci na světě, takže jim trvá zkontrolovat auto pěkně dlouho a mnohahodinové fronty nazpět nejsou výjimkou. Ale to všechno určitě víš lépe než já :-D.Skrýt celý příspěvek

          • mudry.udrzbar
            14:37 30.03.2021

            Jura99 gratulujem ti k navšteve Sečoviec, nabudúce v rámci sociologickeho výzkumu preskumaj kulturnu hranicu zapadnej Europy niekdy pri ˇAši ;)

            Jura99 gratulujem ti k navšteve Sečoviec, nabudúce v rámci sociologickeho výzkumu preskumaj kulturnu hranicu zapadnej Europy niekdy pri ˇAši ;)

          • GlobeElement
            15:01 30.03.2021

            Pokud neovládáš základy vietnamštiny pak do Aše nejezdit.

            Pokud neovládáš základy vietnamštiny pak do Aše nejezdit.

          • Miroslav
            17:57 30.03.2021

            GlobeElement: Veď preto sú tam lebo sa im to ľahko vyslovuje. No daj rákosníčkovi vysloviť Břidličná alebo Třebíč

            GlobeElement: Veď preto sú tam lebo sa im to ľahko vyslovuje. No daj rákosníčkovi vysloviť Břidličná alebo Třebíč

          • Jura99
            08:00 31.03.2021

            Miroslav: s takovým rasovým vtipkováním nechci mít nic společného, zrovna Vietnamci jsou pracovití, obecně jako všichni Asiati, že by jsme se od nich mohli učit.

            Miroslav: s takovým rasovým vtipkováním nechci mít nic společného, zrovna Vietnamci jsou pracovití, obecně jako všichni Asiati, že by jsme se od nich mohli učit.

    • Pepe81
      23:11 29.03.2021

      Myslíš, že by putinovci vyrazili do války? Co by z toho měli? Proč?

      Myslíš, že by putinovci vyrazili do války? Co by z toho měli? Proč?

      • GlobeElement
        10:59 30.03.2021

        Už vyrazili. Zeptej se jich, proč to dělají.
        Proč napadli zemi, kterou po staletí považují za důležitou součást Ruska.

        Už vyrazili. Zeptej se jich, proč to dělají.
        Proč napadli zemi, kterou po staletí považují za důležitou součást Ruska.

        • Miroslav
          12:09 30.03.2021

          Vyrazili, ale nie otvorene.

          Vyrazili, ale nie otvorene.

        • JirkaM
          21:12 30.03.2021

          Pomohli lidem proti fašistické diktatuře. Neochotně, ale pomohli. Jako slušným lidem jim nic jiného nezbylo. Nemohli ty lidi v Donbase nechat vyvraždit.

          Pomohli lidem proti fašistické diktatuře. Neochotně, ale pomohli. Jako slušným lidem jim nic jiného nezbylo. Nemohli ty lidi v Donbase nechat vyvraždit.

          • Ján Paliga
            00:28 31.03.2021

            .... a MH17 mohli?

            .... a MH17 mohli?

          • Torong
            10:59 31.03.2021

            Nech toho... Tohle už není ani směšné. I trolling by měl mít úroveň...

            Nech toho... Tohle už není ani směšné. I trolling by měl mít úroveň...

          • GlobeElement
            20:27 31.03.2021

            Ona je na Ukrajině fašistická diktatura? A mohl bych ji vidět?
            Tyhle ruské kecy dokazují, že Rusko mezi civilizované země nepatří.

            Ona je na Ukrajině fašistická diktatura? A mohl bych ji vidět?
            Tyhle ruské kecy dokazují, že Rusko mezi civilizované země nepatří.

      • JirkaM
        21:04 30.03.2021

        zastavilo by to Nord Stram 2

        zastavilo by to Nord Stram 2

    • Matesaax
      00:01 30.03.2021

      S tímhle souhlasím, problém je, že na výkonnější stroj, ze kterého budou mít Rusové respekt zas Ukrajina nebude mít peníze.

      S tímhle souhlasím, problém je, že na výkonnější stroj, ze kterého budou mít Rusové respekt zas Ukrajina nebude mít peníze.

  • apache
    15:59 29.03.2021

    Pokud se nepletu, tak Rafale je jedním z nejdražších bojových letounů vůbec, tedy pro letectvo mající hluboko do kapsy jeden z těch nejméně vhodných kandidátů. Taková akvizice by s ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se nepletu, tak Rafale je jedním z nejdražších bojových letounů vůbec, tedy pro letectvo mající hluboko do kapsy jeden z těch nejméně vhodných kandidátů. Taková akvizice by s sebou musela nést opravdu velké výhody poskytnuté v ostatních oblastech vzájemné spolupráce, aby dávala smysl.

    Pro nás by bylo samozřejmě nejlepší, aby si vybrali Gripen. Pokud by to platili jen z vlastního a chtěli být ve financování co nejvíc nezávislí na někom jiném, moc na výběr v nabídce letounů s ohledem na poměr cena/výkon vlastně není a Gripen je pro takové potřeby ideální. V porovnání s ostatními západními stroji relativně levný na pořízení i na provoz, přitom nabízející většinu schopností západních strojů. Ostatně Švédové ho stavěli de facto přesně pro ty účely, pro jaké by je Ukrajina pořizovala - teritoriální obrana, hájení vlastního vzdušného prostoru před RF. Nějaké úderné operace na Krymu jsou zcela mimo možnosti Ukrajiny.

    Každopádně si osobně myslím, že v širším kontextu by pro Ukrajinu byla nejvýhodnější spolupráce s USA. Ať už nové, nebo olétané F-16, financované za vydatné pomoci USA, ideálně i se symbolickým počtem amerických instruktorů na ukrajinských základnách, aby si RF musela rozmýšlet, jestli na ně útočit. Nejlevnější řešení by to nebylo, ale výhody z něho plynoucí by byly pravděpodobně mnohem větší, než ze spolupráce s Francouzi. Tím spíše, že Ukrajina pořízení nových letadel stejně sama neufinancuje.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      18:25 29.03.2021

      Ale len do chvíle, kým tie Rafale skryte alebo celkom otvorene niekto nezadotuje.

      Ale len do chvíle, kým tie Rafale skryte alebo celkom otvorene niekto nezadotuje.

    • Rase
      19:19 29.03.2021

      Británie (24) a Německo (38 + 55 později) aktuálně vyřazují velké množství prvních verzí Typhoonů, které jsou prakticky neprodejné. Pokud to tedy myslí s obranyschopností Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

      Británie (24) a Německo (38 + 55 později) aktuálně vyřazují velké množství prvních verzí Typhoonů, které jsou prakticky neprodejné. Pokud to tedy myslí s obranyschopností Ukrajiny vážně, bylo by zajímavé jim je darovat (nebo za symbolickou cenu, jako dostali Poláci první Leopardy). Provozně jde sice o drahé stroje, ale zastrašovací potenciál je nemalý (v boji s letouny nepřítele) a hlavně jsou k mání hned. Nějaký systém pomoci s provozem by mohl být rovněž zajímavý. Tak uvidíme, zda to myslí evropské státy s podporou Ukrajiny vážně.Skrýt celý příspěvek

      • apache
        19:34 29.03.2021

        Jenže ty první verze Typhoonů jsou neprodejné z dobrých důvodů... strašily by ukrajinské daňové poplatníky víc, než ruské piloty. To už by byly lepší olétané F-16, které mají ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenže ty první verze Typhoonů jsou neprodejné z dobrých důvodů... strašily by ukrajinské daňové poplatníky víc, než ruské piloty. To už by byly lepší olétané F-16, které mají vychytané všechny mouchy.Skrýt celý příspěvek

        • madrabbit
          08:29 30.03.2021

          Tak ty první verze se vyřazují především z nemožnosti upgrade na vyšší verze. Ze schopností jim hlavně chybí protizemní schopnosti. Což u záchytného stíhače až tak nevadí. Zase by ...Zobrazit celý příspěvek

          Tak ty první verze se vyřazují především z nemožnosti upgrade na vyšší verze. Ze schopností jim hlavně chybí protizemní schopnosti. Což u záchytného stíhače až tak nevadí. Zase by alespoň na pořízení mohly být levné.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            09:45 30.03.2021

            Jenže Ukrajina stojí právě o AtG schopnosti. To je to, co jim proti povstalcům scházelo: letectvo schopné zasáhnout. Rusové přecijenom nebudou mít takovou drzost poslat tam svoje ...Zobrazit celý příspěvek

            Jenže Ukrajina stojí právě o AtG schopnosti. To je to, co jim proti povstalcům scházelo: letectvo schopné zasáhnout.
            Rusové přecijenom nebudou mít takovou drzost poslat tam svoje letadla.Skrýt celý příspěvek

          • GlobeElement
            11:01 30.03.2021

            Ukrajina měla Su-25, ale zelení mužíci měli ruské protiletadlové systémy. Ukrajina by proti zeleným Rusům potřebovala to samé, po použil Azerbajdžán proti Arménii. Drony a ...Zobrazit celý příspěvek

            Ukrajina měla Su-25, ale zelení mužíci měli ruské protiletadlové systémy.

            Ukrajina by proti zeleným Rusům potřebovala to samé, po použil Azerbajdžán proti Arménii. Drony a dalekonosné zbraně. Letadla pořizuje proti Rusku.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            11:22 30.03.2021

            Su-25 je už dosti obstarožní a pilot de facto musí útočit hlavně "na oči". A to už je hodně zastaralá taktika prakticky proti komukoliv.

            Su-25 je už dosti obstarožní a pilot de facto musí útočit hlavně "na oči". A to už je hodně zastaralá taktika prakticky proti komukoliv.

          • danny
            13:44 30.03.2021

            Navíc ta Su-25 nebyla zrovna v nejlepší kondici a jejich piloti se dostávali do vzduchu velmi zřídka kdy. Ke konci používali k útokům na pozemní cíle Mig-29 a Su-27, opět nevhodně ...Zobrazit celý příspěvek

            Navíc ta Su-25 nebyla zrovna v nejlepší kondici a jejich piloti se dostávali do vzduchu velmi zřídka kdy. Ke konci používali k útokům na pozemní cíle Mig-29 a Su-27, opět nevhodně vyzbrojené.Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        19:41 29.03.2021

        Poláci k Leopardům dostali i "symbolicky" Migy 29. Jen si nejsem jist, zda by z finančního hlediska nebyly EFT pro Ukrajinu danajským darem. Zbavit se jich chtějí i rakušané. ...Zobrazit celý příspěvek

        Poláci k Leopardům dostali i "symbolicky" Migy 29.
        Jen si nejsem jist, zda by z finančního hlediska nebyly EFT pro Ukrajinu danajským darem. Zbavit se jich chtějí i rakušané. Ukrajina potřebuje stroje uderžet provozuschopné a ne pouze na tabulkových počtech.
        Vidím pro ně lepší cestu jít například do F 16, i kdyby to byla starší verze doplněná o nový AESA radar, tak na tom budou lépe než s EFT. Pro F 16 se snáze najde i pozemní vybavení ze zemí, které budou přecházer na F 35.Skrýt celý příspěvek

    • balm
      22:47 29.03.2021

      Dassault Rafale není zase tak drahý stroj, jak se může na první pohled zdát. Rozumím, že vidíte zejména pořizovací cenu, špičkové materiály náročné na údržbu, dvojici výkonných ...Zobrazit celý příspěvek

      Dassault Rafale není zase tak drahý stroj, jak se může na první pohled zdát. Rozumím, že vidíte zejména pořizovací cenu, špičkové materiály náročné na údržbu, dvojici výkonných motorů a tak dále. Máte pravdu, Rafale není nejlevnějším strojem, ale nikdo jiný nenabízí prvosledový, bojem prověřený multifunkční stroj.

      Stručně: Rafale bylo od úplného počátku navrženo pro působení v nepřátelském vzdušném prostoru a to v první vlně a to se nezměnilo ani dnes, po mnoha letech pokračovacího rozvoje. Mluvíme tu o plné sériovém stroji se zavedenými zbraňovými systémy pro jakékoliv cíle. Rafale představuje komplexní zbraňový systém, vysokou nosnost, pokrytí a výdrž. Umíte si představit náklady a čas na integraci např.: Strom Shadow munice na Gripen? Co třeba ekvivalent systému Spectra a střel MICA IR v rámci protiraketové obrany? Pokud vůbec.

      Neříkám, že na Ruský skanzen nezbytně potřebujete Rafale, ale prostě jiné letadlo srovnatelné kategorie na trhu není. Provozně levnější jednomotorový Gripen prostě neunese tři přídavné nádrže, dva Strom Shadow, Meteory a střely MICA současně. Dobrým příkladem nosnosti a vytrvalosti jsou mise Rafale v Mali, kam létali plně vyzbrojené přímo z Francie. S nákupem Rafale si mohou dovolit vyřadit prakticky všechny ostatní stroje, protože jedno Rafale zastane práci 5 strojů.Skrýt celý příspěvek

      • Miroslav
        22:59 29.03.2021

        Nie je až tak drahý, ale treba k tomu doplniť, že ako pre koho

        Nie je až tak drahý, ale treba k tomu doplniť, že ako pre koho

        • madrabbit
          08:32 30.03.2021

          Možná je levnější než 5 typů s vysokým věkem a omezenou hodnotou. Ona spotřeba paliva u Mig-29 také není nijak nízká, generálky motorů také relativně často. Ale zase náklady na ...Zobrazit celý příspěvek

          Možná je levnější než 5 typů s vysokým věkem a omezenou hodnotou. Ona spotřeba paliva u Mig-29 také není nijak nízká, generálky motorů také relativně často. Ale zase náklady na přechod, .... ..... .......Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        09:22 30.03.2021

        balm Vám připadají F 16 málo prověřené v boji a malo multifunkční? Nebo dražší než Rafale? Bojove nasazení proti bezbrannym pozemním cílům se bude dost lišit od boje proti ...Zobrazit celý příspěvek

        balm
        Vám připadají F 16 málo prověřené v boji a malo multifunkční? Nebo dražší než Rafale? Bojove nasazení proti bezbrannym pozemním cílům se bude dost lišit od boje proti silnějšímu nepříteli se stíhací letectvem, PVO a REB, tam už se můžeme pouze domnívat o tom jak moc účinný bude systém Spectra (všichni výrobci ECM systémů tvrdí, že jejich řešení funguje a všichni výrobci PVO zase ze jejich rakety fungují a s ECM si poradí) Otazkou také je, co vse Ukrajina bude od letadel považovat. Začínají i s UAV tak ze část úkolů mohou převzít tyto stroje, mimo to pracuji na vlastních řízených střelach zem zem. Požadavek na naprostou multifunkcnost nemusí být prioritou.Skrýt celý příspěvek

        • balm
          19:21 30.03.2021

          Zkuste si to přečíst znovu a lépe. Není poprvé, co vynecháváte to podstatné.

          Zkuste si to přečíst znovu a lépe. Není poprvé, co vynecháváte to podstatné.

          • flanker.jirka
            19:36 30.03.2021

            balm
            A co je to podstatné?
            toto podle mně není pravda: "ale nikdo jiný nenabízí prvosledový, bojem prověřený multifunkční stroj."

            balm
            A co je to podstatné?
            toto podle mně není pravda: "ale nikdo jiný nenabízí prvosledový, bojem prověřený multifunkční stroj."

      • GlobeElement
        20:33 31.03.2021

        Jenomže, jak už tady někdo správně napsal, Ukrajina je velká a letadel potřebuje hodně. Nemůže koupit 5x méně dražších, nepokryla by území.

        Jenomže, jak už tady někdo správně napsal, Ukrajina je velká a letadel potřebuje hodně. Nemůže koupit 5x méně dražších, nepokryla by území.

  • liberal shark
    15:44 29.03.2021

    Kdyby Ukrajina zavedla Gripeny, mohla by aplikovat původní švédský koncept rozptýleného letectva a v kombinaci s moderní výzbrojí přidělat Rusům pár vrásek na čele :-) .

    Kdyby Ukrajina zavedla Gripeny, mohla by aplikovat původní švédský koncept rozptýleného letectva a v kombinaci s moderní výzbrojí přidělat Rusům pár vrásek na čele :-) .

  • faraonamumu
    14:57 29.03.2021

    Vím, že asi dostanu hromadu mínusů, ale pravděpodobnost, že by Ukrajina měla na nějaký větší počet moderních stíhaček je asi stejná, jakože Rusko přezbrojí za 5 let ze všech T-72 ...Zobrazit celý příspěvek

    Vím, že asi dostanu hromadu mínusů, ale pravděpodobnost, že by Ukrajina měla na nějaký větší počet moderních stíhaček je asi stejná, jakože Rusko přezbrojí za 5 let ze všech T-72 na Armaty, takže 0Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
      15:57 29.03.2021

      Rusku ty nove MBT nahrazujici tisice T-72 nema kdo zaplatit, ale osobne bych nemel problem kdyby se EU krom zaslouzene negativni diskriminiace vuci Rusku rozhodla i pro pozitivni ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusku ty nove MBT nahrazujici tisice T-72 nema kdo zaplatit, ale osobne bych nemel problem kdyby se EU krom zaslouzene negativni diskriminiace vuci Rusku rozhodla i pro pozitivni diskriminaci Ukrajiny skrze vojenskou techniku. Kdyby se EU treba rozhodla ze castecne nebo zcela ty nove nadzvuky Ukrajine zadotuje.
      Ja vim ja vim, narazi to hned v zarodku neb se EU (cti Nemecko vs. Francie) neshodne na to kteryze to evropsky nadzvuk Ukrajine vlastne dodat, ale ciste jako metalni (nebo moralni?) cviceni bych s takovym krokem nemel problem.Skrýt celý příspěvek

      • Rase
        16:29 29.03.2021

        Němci budou vyřazovat docela dost Typhoonů prvních Tranší, které jsou reálně neprodejné, tedy by je Ukrajincům klidně mohli darovat.

        Němci budou vyřazovat docela dost Typhoonů prvních Tranší, které jsou reálně neprodejné, tedy by je Ukrajincům klidně mohli darovat.

        • HEKTOR
          17:47 29.03.2021

          Rase - a dokáže viac ako tie rakúske.??lebo isť do dogfightu na kanóny,sa asi ukrajincom moc chcieť nebude...

          Rase - a dokáže viac ako tie rakúske.??lebo isť do dogfightu na kanóny,sa asi ukrajincom moc chcieť nebude...

          • Rase
            18:02 29.03.2021

            Vtipné... Rakušáci jsou stejně marní jako my a na armádu kašlali, tak rakety snad ani nekoupili. Pokud vím, tak první Typhoony měly akorát problém s protizemními údery, proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Vtipné...

            Rakušáci jsou stejně marní jako my a na armádu kašlali, tak rakety snad ani nekoupili. Pokud vím, tak první Typhoony měly akorát problém s protizemními údery, proti letounům byly více než v pohodě.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            18:26 29.03.2021

            Hektor: Tranche 1 má integrovány IRIS-T, Sidewinder, Amraam a z protizemní výzbroje Paveway 2.

            Hektor: Tranche 1 má integrovány IRIS-T, Sidewinder, Amraam a z protizemní výzbroje Paveway 2.

          • Miroslav
            18:27 29.03.2021

            Prvé tranže EF nedokázali útočiť na pozemné ciele. Boli určené len na vybojovanie vzdušnej nadvlády. Ďaľšie tranže už vedeli plniť aj úlohy stíhacieho bombardéra

            Prvé tranže EF nedokázali útočiť na pozemné ciele. Boli určené len na vybojovanie vzdušnej nadvlády. Ďaľšie tranže už vedeli plniť aj úlohy stíhacieho bombardéra

          • flanker.jirka
            20:18 29.03.2021

            Rase Omyl, rakušané na armádu nekašlou, jen podlehli lobbistickým tlakům a mají to co jejich politici navzdory jejich občanům prosadili. Tedy stíhačku plnou závaží na místo ...Zobrazit celý příspěvek

            Rase
            Omyl, rakušané na armádu nekašlou, jen podlehli lobbistickým tlakům a mají to co jejich politici navzdory jejich občanům prosadili. Tedy stíhačku plnou závaží na místo systémů, které tam jiné státy mají.Skrýt celý příspěvek

          • NXS0
            15:01 30.03.2021

            RAF Typhoon FGR4 je tiež Tranche 1 Block 5 : https://www.raf.mod.uk/aircraf...
            Nevyzerá až tak zle.

            RAF Typhoon FGR4 je tiež Tranche 1 Block 5 : https://www.raf.mod.uk/aircraf...
            Nevyzerá až tak zle.

        • skelet
          18:19 29.03.2021

          Tranche 1 bude vyřazovat i Británie.

          Tranche 1 bude vyřazovat i Británie.

      • Pepe81
        23:04 29.03.2021

        Ukrajině půjčím, Putinovcům ne. Já jsem evropa, taky. Rozhodne se nakonec Ukrajina, ne rusko.

        Ukrajině půjčím, Putinovcům ne. Já jsem evropa, taky. Rozhodne se nakonec Ukrajina, ne rusko.

  • dusan
    14:42 29.03.2021

    Bude to bitka na "západnom fronte" ... Je jasné, že Ukrajina bude musieť nakúpiť desiatky strojov ... tých 100 je asi optimistických, ale už takých 50-60 ks sú naozaj veľmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Bude to bitka na "západnom fronte" ...

    Je jasné, že Ukrajina bude musieť nakúpiť desiatky strojov ... tých 100 je asi optimistických, ale už takých 50-60 ks sú naozaj veľmi zaujímavý kšeft aby sa o to západné firmy nepobili.

    Rafale nedáva žiadnu logiku ... ani ekonomickú, ani politickú.... v realite sa zrejme rozhodne medzi F-16V a JAS-39E. To sú dosť výkonné stroje, ešte ekonomicky udržateľné a to i z dôvodu lacnej dodávky 10-20 ks starších strojov pre výcvik a mechanikov. Hlavne kombinácia Gripenu a Meteoru môže byť pre ruské letectvo nočnou morou ...Skrýt celý příspěvek

  • Huml
    14:09 29.03.2021

    Anebo koupit olétané Mirage 2000-9 ze SAE, ty moderní obdržely v r. 2003 a před tím v roce 1989 později modernizované na verzi 9. Celkem jich teď mají 67. Dále katarské 2000-5 z ...Zobrazit celý příspěvek

    Anebo koupit olétané Mirage 2000-9 ze SAE, ty moderní obdržely v r. 2003 a před tím v roce 1989 později modernizované na verzi 9. Celkem jich teď mají 67. Dále katarské 2000-5 z roku 1997 jsou taky asi v dobrém stavu, sice postarší, ale lepší než dosavadní ještě sovětská technika. A propo ten nabouraný Mig měl už digitální kamufláž.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    12:46 29.03.2021

    Nedávno jsem koukal na toto video z 12.3.2021 kde Ukrajina předběžně projevuje zájem o koupi JAS 39 + F-15. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedávno jsem koukal na toto video z 12.3.2021 kde Ukrajina předběžně projevuje zájem o koupi JAS 39 + F-15.

    https://vk.com/wall-123538639_...

    Předpokládám, že o starší verze JAS 39 C/D a F-15 C/D, jak Švédsko tak USA se budou těchto letounů zbavovat ve prospěch nových verzí.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
      12:54 29.03.2021

      Švédske letectvo má cca 150 Gripenov, z toho možno polovica je zakonzervovaná. Myslím, že keby Ukrajina prejavila záujem tak o stovku a dostala by k tomu množstevnú zľavu, mohli by ...Zobrazit celý příspěvek

      Švédske letectvo má cca 150 Gripenov, z toho možno polovica je zakonzervovaná. Myslím, že keby Ukrajina prejavila záujem tak o stovku a dostala by k tomu množstevnú zľavu, mohli by byť spokojní všetciSkrýt celý příspěvek

      • Rase
        15:37 29.03.2021

        Je fakt, že ty Gripeny C/D už stejně nikdo nekoupí a sami Švédové budou provozovat jen menší počet spolu s E/F než zavedou "Tempest" nebo co z programu vzejde.

        Je fakt, že ty Gripeny C/D už stejně nikdo nekoupí a sami Švédové budou provozovat jen menší počet spolu s E/F než zavedou "Tempest" nebo co z programu vzejde.

        • Miroslav
          16:01 29.03.2021

          To už je taký údel výrobcov bojových lietadiel, že to domáce letectvo musí kúpiť aj keď nechce, a ešte neraz vo veľkom počte aby tá výroba vôbec dávala ekonomický zmysel. ...Zobrazit celý příspěvek

          To už je taký údel výrobcov bojových lietadiel, že to domáce letectvo musí kúpiť aj keď nechce, a ešte neraz vo veľkom počte aby tá výroba vôbec dávala ekonomický zmysel. Predpokladám, že ináč to nebude ani s verziou E/F. Tým pádom sa sa Švédi C/D musia zbaviť prakticky za každú cenu. Myslím, že to bude skvelá príležitosť aj pre AČR. Som si istý, že Švédi sa budú snažiť aby ste si svoje C/D nechali a snáď ešte aj prikúpiliSkrýt celý příspěvek

        • Dovi
          18:07 29.03.2021

          Ví někdo prosím jakou mají švédské verze C/D integrovanou výzbroj a jaký u nich proběhl upgrade?

          Ví někdo prosím jakou mají švédské verze C/D integrovanou výzbroj a jaký u nich proběhl upgrade?

          • liberal shark
            18:29 29.03.2021

            MS 20 ?

            MS 20 ?

          • Dovi
            07:32 31.03.2021

            Ano SM20. Takže může nést Meteor a presně naváděné bomby. Děkuju

            Ano SM20. Takže může nést Meteor a presně naváděné bomby. Děkuju

      • danny
        15:49 29.03.2021

        To by dávalo největší smysl.

        To by dávalo největší smysl.

      • flanker.jirka
        18:14 29.03.2021

        Otázkou bude, zda by byli spokojeni s doletem staré verze Gripenů, jen hrubým odhadem má území Ukrajiny mocnosti 1200x600 km.

        Otázkou bude, zda by byli spokojeni s doletem staré verze Gripenů, jen hrubým odhadem má území Ukrajiny mocnosti 1200x600 km.

        • skelet
          18:20 29.03.2021

          určitě.. oproti stíhačkám dalekého doletu MiG-29 by to byl velký sešup dolů!

          určitě.. oproti stíhačkám dalekého doletu MiG-29 by to byl velký sešup dolů!

          • flanker.jirka
            19:49 29.03.2021

            Mig 29 ve verzi A snad ani dolet nemá, ten může létat pouze okolo komína. Spíše to porovnávejte se Su 27. Gripen buď ponese nádrže nebo výzbroj, reálný dolet pořádnou výzbrojí je ...Zobrazit celý příspěvek

            Mig 29 ve verzi A snad ani dolet nemá, ten může létat pouze okolo komína. Spíše to porovnávejte se Su 27.
            Gripen buď ponese nádrže nebo výzbroj, reálný dolet pořádnou výzbrojí je malý.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            19:54 29.03.2021

            Gripeny mají možnost i tankování za letu. Ten kratší dolet je spíš mýtus, než cokoliv jiného.

            Gripeny mají možnost i tankování za letu. Ten kratší dolet je spíš mýtus, než cokoliv jiného.

          • flanker.jirka
            20:26 29.03.2021

            skelet
            Ano mají, jak je na tom s takvou možností Ukrajina? Bude schopná držet v hotovosti krom stíhačů i tankery?

            skelet
            Ano mají, jak je na tom s takvou možností Ukrajina? Bude schopná držet v hotovosti krom stíhačů i tankery?

          • skelet
            20:29 29.03.2021

            Wow. Výrobce nákladních letadel si neporadí s tankovacím provedením. Když si s tím poradil Airbus u A400 a C295, Brazilci u KC390 a různí soukromníci u předělávek Boeingu 707.

            Wow. Výrobce nákladních letadel si neporadí s tankovacím provedením. Když si s tím poradil Airbus u A400 a C295, Brazilci u KC390 a různí soukromníci u předělávek Boeingu 707.

          • flanker.jirka
            21:24 29.03.2021

            skelet Popravdě, netuším v jakém stavu se nachází Antonov, vyrábí vůbec něco a když už, tak pro koho, pro své čínské majitele? Ukrajinské letectvo aktuálně necvičí ani se zařízením ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet
            Popravdě, netuším v jakém stavu se nachází Antonov, vyrábí vůbec něco a když už, tak pro koho, pro své čínské majitele? Ukrajinské letectvo aktuálně necvičí ani se zařízením UPAZ pod SU 24.
            Tankery obecně jsou dobrým řešením na prodloužení doletu při útočných operacích nebo pro pravidelné hlídkování. Ukrajina musí být připravena na obranu proti silně vyzbrojenému nepříteli. Myslíte si, že bude držet stíhače 24/7 na orbitu? Kolik zemí kde ve světě drží v hotovosti tankery pro své stíhače? ...tipnul bych si, že Ukrajina by byla první.
            Za mně jsem přesvědčen, že jim by více vyhovovaly F 16 s konformními nádržemi, jak je má například Polsko.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            21:46 29.03.2021

            Ukrajina je jen o málo větší, než Švédsko (cca o 100tis.km2). Přičemž má potřebu pokrýt i jeden rybník. Bojový dosah Gripen C je uváděn 800 až 1400km dle konfigurace. O jakém ...Zobrazit celý příspěvek

            Ukrajina je jen o málo větší, než Švédsko (cca o 100tis.km2). Přičemž má potřebu pokrýt i jeden rybník. Bojový dosah Gripen C je uváděn 800 až 1400km dle konfigurace.
            O jakém nepřetržitém vzdušném hlídkování je tady sakra řeč?
            Nebo si tady snad myslí, že hotovostní stíhačka bude startovat nad Černé moře z oblasti Lvova nebo Kyjeva?
            Dost často se tady hledají problémy, kde nejsou. Hlavney aby to vyšlo pro našeho mazlíčka.
            Pokud někdo sleduje ukrajinské letectvo, tak si všimne, že jejich letiště jsou ve strašném stavu. Letadla nejsou extra hangárování, ranveje v dezolátním stavu. Z představy nákupu F-16 tam mnozí uchovávají smíchy. Ne kvůli tomu, že by to byl aušus, ale kvůli tomu, že F-16 jsou citlivé na údržbu. Takže zavedení nových stíhačů = masivní investice do infrastruktury. Pokud to někdo nebude dotovat, tak to zase vezme prachy na nákup nových letadel. Nákup 18bojovych letounů 4,5generace stojí cca 60mld Kč (viz. Řecko nedávno). A to Řekové nemusí předělat letiště.
            Takže nakonec Ukrajina bude vybírat z Gripen C/D, F-16 MLU, pouštního Hornetu, Mirage 2000 a Kfiru. Vse ostatní by někdo musel dotovat.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            13:37 30.03.2021

            skelet: u té F-16 to není jen o náročnosti na údržbu. Ale nemá zrovna ráda bordel na letištní ploše. Prý jí vydrolený beton a různá rezidua nedělají vzhledem k poloze sání úplně ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet: u té F-16 to není jen o náročnosti na údržbu. Ale nemá zrovna ráda bordel na letištní ploše. Prý jí vydrolený beton a různá rezidua nedělají vzhledem k poloze sání úplně dobře. Takže kromě předělání zázemí by to znamenalo ještě hodně zapracovat na kultůře...Skrýt celý příspěvek

        • Miroslav
          18:44 29.03.2021

          Predpokladám, že Ukrajina má dostatočne hustú sieť základní. Reaktivovať nejakú staršiu základňu by ich vyšlo možno lacnejšie ako kúpiť a živiť stroj s dlhším doletom. Ale to už si ...Zobrazit celý příspěvek

          Predpokladám, že Ukrajina má dostatočne hustú sieť základní. Reaktivovať nejakú staršiu základňu by ich vyšlo možno lacnejšie ako kúpiť a živiť stroj s dlhším doletom. Ale to už si musia zvážiť oniSkrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            19:51 29.03.2021

            Dobře, tak se nebavme o doletu, ale o vytrvalosti s podvěšenou výzbrojí. Z toho co mají nyní je, podle mně, vyhovující jen Su 27 a Su 24.

            Dobře, tak se nebavme o doletu, ale o vytrvalosti s podvěšenou výzbrojí. Z toho co mají nyní je, podle mně, vyhovující jen Su 27 a Su 24.

          • skelet
            19:55 29.03.2021

            Su-27 a Su-24 může doletem nahradit jedině F-15. A na to nemají.

            Su-27 a Su-24 může doletem nahradit jedině F-15. A na to nemají.

          • MartinM
            21:11 29.03.2021

            Mozno kompromis medzi cenou a aspon ciastocnou nahradou vytrvalosti by mohli byt F16blk50/52 v dobrej cene s konformnymi nadrzami.

            Mozno kompromis medzi cenou a aspon ciastocnou nahradou vytrvalosti by mohli byt F16blk50/52 v dobrej cene s konformnymi nadrzami.

    • liberal shark
      18:28 29.03.2021

      Kombinace Gripenu NG a F-15 SX by byla skvělá, ale neúnosně drahá.

      Kombinace Gripenu NG a F-15 SX by byla skvělá, ale neúnosně drahá.

Načítám diskuzi...