Francouzsko-německý tank posílí evropskou obranu
- 13. 3. 2018
- 44 komentářů
- Jan Buchar
Návrh nového francouzského vojenského rozpočtu na léta 2019-2025 počítá se zahájením programu náhrady tanku Leclerc. Vývoj jeho nástupce se má uskutečnit v rámci unijní spolupráce, zejména pak mezi Berlínem a Paříží. Rozpočet se na druhé straně nezmiňuje o vývoji nových dělostřeleckých systémů. Dělostřelecký program (představený v roce 2012) si do roku 2035 klade za cíl nahradit francouzské samohybné houfnice CAESAR, francouzské raketometné systémy LRU a německé samohybné houfnice PzH 2000.
Koncepty nového hlavního pozemního bojového systému MGCS (Main Ground Combat System) a nového dělostřeleckého systému CIFS (Common Indirect Fire System) jsou stále předmětem technicko-provozních studií francouzsko-německého institutu ISL (Institut franco-allemand de recherches) ve městě Saint-Louis.
Vzhledem k omezeným výrobním kapacitám ISL pravděpodobně převezme řízení těchto dvou programů průmyslový holding KNDS, joint venture francouzské společnosti Nexter Defense Systems a německé Krauss-Maffei Wegmann.
Stéphane Mayer, generální ředitel Nexteru, na konci února letošního roku navštívil dolní komoru francouzského parlamentu. Během svého výstupu uvedl, že francouzsko-německé tanky a dělostřelecké systémy „ nebudou důležité jen pro KNDS, ale také pro vytvoření evropské obrany “, protože budou odpovídat „ evropským strategickým potřebám“.
Podle studie KNDS citované Mayerem se v ozbrojených silách evropských států v současné době nachází 8000 tanků a 3500 dělostřeleckých systémů. Během několika let vyvstane otázka jejich náhrady.
Většina evropských tanků a dělostřeleckých systémů navíc nebyla navržena ani vyrobena společnostmi v EU či v dřívějším Evropském hospodářském společenství. Ve výzbroji řady bývalých členských států Varšavské smlouvy například dodnes zůstávají tanky sovětské výroby.
„Máme proto jedinečnou příležitost navrhnout evropské programy tak, aby se staly jádrem budoucí evropské obranné spolupráce, “ domnívá se Mayer. Jednotná výbava může navíc podpořit vznik dalších společných projektů (např. na úrovni údržby) a zlepšit interoperabilitu.
Ozbrojené síly některých evropských států již dnes využívají stejný typ tanků. Podívejme se třeba na německý Leopard 2, který nalezneme v dánské, finské, německé, polské, portugalské, rakouské, řecké, španělské i švédské armádě. Zkušenosti s ním má i Nizozemsko. Po skončení studené války sice téměř všechny své tanky Nizozemsko prodalo, ale zbývající vozidla se v roce 2016 stala součástí německo-nizozemského 414. tankového praporu.
Programy MGCS a CIFS existují stále jen v podobě návrhů. Prototyp nástupce tanků Leclerc a Leopard 2 má být představen po roce 2020. Přesný termín je závislý na politické vůli francouzské a německé vlády. Nedá se však očekávat, jak Armádním novinám řekli zástupci KMW, že MGCS vstoupí do služby dříve než v roce 2030, spíše o pět let později.
CAESAR 8×8 na podvozku Tatra
Podle nedávného článku Laurenta Lagneau pro Zone Militaire musí dojít k francouzsko-německé politické shodě ve čtyřech oblastech, jež jsou důležité pro pokračování obou programů. Bude nutné, aby se Berlín a Paříž dohodly na dalším sbližování svých potřeb, organizace průmyslu, modelu spolupráce a vývozních pravidlech. Poslední bod zdůraznil během své řeči i Mayer, podle něhož je „ nezbytné dosáhnout předběžné dohody na co nejširším základě, pokud jde o vývozní povolení“.
Joël Barre, francouzský generální zmocněnec pro vyzbrojování DGA (Délégué général pour l’armement), také vyjádřil obavy ohledně exportních pravidel vojenských zařízení, jež budou vyráběna v rámci francouzsko-německé spolupráce.
„Pokud jde o vývoz a o podporu evropské obranné spolupráce, je zcela zásadní harmonizovat, ne-li přímo sjednotit, vývozní pravidla jednotlivých partnerů. V tomto ohledu působí četba koaliční smlouvy, kterou vyjednávají naši němečtí přátelé [k podepsání smlouvy došlo 12. března – pozn. redakce], znepokojivě. Je proto důležité, abychom si vyjasnili a dohodli se na pravidlech pro vývoz. Oni samozřejmě chtějí určovat svá pravidla, jež ovšem nejsou slučitelná s našimi, “ obává se Barre.
Leopard 2
„Je to klíčová věc. Není možné rozvíjet evropskou spolupráci, pokud jednotlivé země nemají jednotná pravidla pro export. Tato otázka musí být předmětem politického dialogu, protože její původ je politický. Zdá se mi, že takto o tom přemýšlí Němci. Potřebujeme dospět k dohodě a vyhnout se tomu, aby byla exportní pravidla formulována v Bruselu, “ dodal v průběhu Mayerovy návštěvy ve francouzském parlamentu Barre.
Generálnímu řediteli společnosti Nexter nezbývá mnoho času, pokud mají být nové tanky a dělostřelecké systémy mezi léty 2030-2035 připravené k sériové výrobě. První nezbytný krok představuje začátek vývojových prací a zajištění jejich financování, jež povede k výrobě prvních technologických demonstrátorů.
„Evropský trh je velmi významný. [MGCS a CIFS] jsou nesmírně důležitou příležitostí pro naše armády, evropskou obranu a také pro podnik [KNDS],“ zdůraznil Mayer.
Zdroje: Zone Militaire, Zeit, Assemblée Nationale
Související články
Pátá generace bojového vozidla pěchoty CV90 MkIV
Londýn, Velká Británie - Rychlejší, silnější, výkonnější. To jsou hlavní vlastnosti nové generace ...
- 24.01.2018
- 181 komentářů
- Tisková zpráva
Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2
Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...
- 07.02.2018
- 352 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská armáda získá 200 tanků každý rok
Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...
- 19.02.2018
- 125 komentářů
- Jan Grohmann
Francie zvažuje návrat povinné vojenské služby
Francouzský prezident Emmanuel Macron během své volební kampaně sliboval návrat povinné vojenské ...
- 28.02.2018
- 43 komentářů
- Michael Myklín
My například ( pravděpodobně ) budem potřebovat asi??? 100 tanků Poláci několikrát více i kdyby to bylo dohromady 400-500 tanků???? Kolik že jich bude potřebovat Francie a Německo ...Zobrazit celý příspěvek
My například ( pravděpodobně ) budem potřebovat asi??? 100 tanků Poláci několikrát více i kdyby to bylo dohromady 400-500 tanků???? Kolik že jich bude potřebovat Francie a Německo ? O tolik vic zas ne, aby se zapomínalo na náš průmysl a hospodářství .... můj názorSkrýt celý příspěvek
alexa123 To je hodně jednostranný pohled. Jednak i ty "západní" tanky se průběžně modernizují - některé lépe některé hůře, tedy není možné říci, že by Leclerc nebyl zdatným ...Zobrazit celý příspěvek
alexa123
To je hodně jednostranný pohled.
Jednak i ty "západní" tanky se průběžně modernizují - některé lépe některé hůře, tedy není možné říci, že by Leclerc nebyl zdatným soupeřem, navíc nemělo být náhodou nyní ve výzbroji RF několik set Armat? a kolik jich je? Tedy teprve ve 2/3 tohoto intervalu dosáhnou počty Armat v boji zajímavých čísel... .
Spíš si myslím, že při hypotetickém střetu má nyní RF lepší taktiku, v případě tankových jednotek lepší bojové zkušenosti a odhodlanost (dejme tomu bojového ducha).Skrýt celý příspěvekTrochu mi vadí, vlastně hodně mluvení o společné evropské obraně a unifikaci a předpoklad zapojeni pouze německých a francouzských firem do vývoje..... Evropa přeci není jen ...Zobrazit celý příspěvek
Trochu mi vadí, vlastně hodně mluvení o společné evropské obraně a unifikaci a předpoklad zapojeni pouze německých a francouzských firem do vývoje..... Evropa přeci není jen Francie a Německo, vy ostatní se poserteSkrýt celý příspěvek
Keď si Rusi prečítajú tento článok tak prasknú od smiechu. V čase zavedenia nového tanku oni už budú robiť minimálne druhú modernizáciu svojej Armaty.
Keď si Rusi prečítajú tento článok tak prasknú od smiechu. V čase zavedenia nového tanku oni už budú robiť minimálne druhú modernizáciu svojej Armaty.
Načítám diskuzi...