Francouzský odchod z Mali: Opět chyběla politická vize

Francouzský odchod z Mali: Opět chyběla politická vize
Francouzský důstojník diskutuje s malijským vojákem během společné francouzsko-malijské operace, únor 2021. / Éric B./French Army (Zvětšit)

Francouzská armáda ukončila stahování z Mali 15. srpna, kdy poslední jednotka z její hlavní základny v Gao přešla do Nigeru. Tento logistický úkol završila za méně než šest měsíců poté, co jej 17. února nařídil prezident země Emmanuel Macron. Další boj proti terorismu v Sahelu bude podle Paříže probíhat v úzké spolupráci s africkými spojenci.

15. srpna ve 13 hodin opustili Mali poslední francouzští vojáci a ukončili tak devět let trvající protiteroristickou operaci. „Dnes ve 13 hodin překročila hranice mezi Mali a Nigerem poslední jednotka sil Barkhane, která se nacházela na malijském území. Pochází z pouštní operační základny Gao, která byla dnes ráno předána malijským ozbrojeným silám,“ oznámil francouzský generální štáb v krátkém prohlášení.

Jak uvedl francouzský blog Zone Militaire, od nynějška bude boj proti teroristickým skupinám veden jinými způsoby, mimo Mali. „Hluboká proměna operace Barkhane se neomezuje pouze na ukončení její přítomnosti na malijském území,“  připomněl francouzský generální štáb. „Francouzská armáda bude pokračovat v boji proti terorismu v Sahelu v koordinaci s našimi africkými a mezinárodními spojenci.“

Odchod Francouzů z Mali se ovšem může stát nebezpečným precedentem a návodem, jak se zbavit západní vojenské přítomnosti v oblastech geopolitického soupeření. Německý časopis bundeswehr-journal si všímá, že německá přítomnost na malijském území v rámci  mise OSN (MINUSMA) má smysl pouze v případě podpory místní vlády. Nedávné neshody ohledně povolení přeletu pro Bundeswehr ze strany Bamaka představují podle spolkového ministerstva obrany silný signál nevole. Podobné incidenty údajně vedly k „vyhnání“ francouzského kontingentu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací

Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do ...

Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali

Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...

PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce

Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...

Mali: Rusové přichází, Evropané odchází

V Mali se v posledních měsících zhoršuje bezpečností situace. Nedávný puč upevnil postavení junty ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.