Francouzský odchod z Mali: Opět chyběla politická vize

-
22. 8. 2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Francouzská armáda ukončila stahování z Mali 15. srpna, kdy poslední jednotka z její hlavní základny v Gao přešla do Nigeru. Tento logistický úkol završila za méně než šest měsíců poté, co jej 17. února nařídil prezident země Emmanuel Macron. Další boj proti terorismu v Sahelu bude podle Paříže probíhat v úzké spolupráci s africkými spojenci.
15. srpna ve 13 hodin opustili Mali poslední francouzští vojáci a ukončili tak devět let trvající protiteroristickou operaci. „Dnes ve 13 hodin překročila hranice mezi Mali a Nigerem poslední jednotka sil Barkhane, která se nacházela na malijském území. Pochází z pouštní operační základny Gao, která byla dnes ráno předána malijským ozbrojeným silám,“ oznámil francouzský generální štáb v krátkém prohlášení.
Jak uvedl francouzský blog Zone Militaire, od nynějška bude boj proti teroristickým skupinám veden jinými způsoby, mimo Mali. „Hluboká proměna operace Barkhane se neomezuje pouze na ukončení její přítomnosti na malijském území,“ připomněl francouzský generální štáb. „Francouzská armáda bude pokračovat v boji proti terorismu v Sahelu v koordinaci s našimi africkými a mezinárodními spojenci.“
Odchod Francouzů z Mali se ovšem může stát nebezpečným precedentem a návodem, jak se zbavit západní vojenské přítomnosti v oblastech geopolitického soupeření. Německý časopis bundeswehr-journal si všímá, že německá přítomnost na malijském území v rámci mise OSN (MINUSMA) má smysl pouze v případě podpory místní vlády. Nedávné neshody ohledně povolení přeletu pro Bundeswehr ze strany Bamaka představují podle spolkového ministerstva obrany silný signál nevole. Podobné incidenty údajně vedly k „vyhnání“ francouzského kontingentu.
V rámci MINUSMA působí přibližně 17 000 osob, z toho asi 11 800 vojáků, 1700 policistů a téměř 3400 civilních zaměstnanců. Bundeswehr v současné době pro misi OSN vyčleňuje 1042 vojáků. Dočasné nebo dokonce trvalé zastavení německého zapojení zpochybňuje podle bundeswehr-journal budoucnost celé mise OSN, což si možná malijská vojenská vláda přeje. Ulf Laessing, vedoucí kanceláře Nadace Konrada Adenauera v Bamaku, pro tiskovou agenturu AFP uvedl: „Pozastavení přítomnosti německých ozbrojených sil ovlivní pokračování mise MINUSMA, prakticky ji ochromí.“ Laessing varoval před unáhleným ukončením mise, jež by se rovnalo geopolitickému vítězství Ruska.
Některé hlasy z Německa, například deník Frankfurter Rundschau, ovšem k rychlému odchodu vyzývají, protože k jejímu úspěchu chybí příliš mnoho. Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce. Na tuto tezi volně navazuje francouzský novinář Nicolas Gros-Verheyde, který ve svém článku pro blog Bruxelles2 předpovídá konec západních vojenských intervencí.
Související články
Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací
Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do ...
-
08.02.2019
-
3 komentářů
-
kpt. Mgr. Kateřina Ramil
Armáda ČR poprvé vede misi Evropské unie v Mali
Ve strategicky důležité sedmnáctimilionové republice Mali, kde působí rovněž česká vojenská mise, ...
-
02.09.2020
-
28 komentářů
-
Kristián Chalupa
PREMIUM Geopolitický souboj o Mali: EU zaklekla na Vagnerovce
Prozatímní vláda Mali čelí francouzskému ultimátu: buď pokračovat ve vzájemné spolupráci, nebo ...
-
15.12.2021
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Mali: Rusové přichází, Evropané odchází
V Mali se v posledních měsících zhoršuje bezpečností situace. Nedávný puč upevnil postavení junty ...
-
02.02.2022
-
127 komentářů
-
Jan Feryna
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.