Fregaty Jiangkai II a čínsko-pákistánské přátelství

Fregata třídy Jiangkai II čínského námořnictva; větší foto / Public Domian

Ministerstvo obranného průmyslu Pákistánu 1. června podepsalo smlouvu se společností China Shipbuilding Trading o koupi dvou fregat Type 054A (Jiangkai II). Nejpozději v roce 2021 mají vstoupit do aktivní služby a doplnit tak dvě dříve zakoupené fregaty stejné třídy.  

Na objednávce prvních dvou fregat Type 054A se Pákistán s Čínou dohodl v červnu 2017. Vzhledem k velmi krátké dodací lhůtě budou všechna čtyři plavidla pravděpodobně postavena v čínských loděnicích.

 

 

Islámábád naléhavě potřebuje nahradit pět starých britských fregat, jež dnes tvoří páteř jeho námořnictva. Pět plavidel třídy Amazon (Type 21) bylo spuštěno na vodu v 70. letech minulého století a jejich životnost se chýlí ke konci.

 

Pákistán již v letech 2009-2013 získal čtyři na vývoz určené čínské fregaty třídy F-22P. Tři z nich se stavěly v Číně, jedna pak v loděnicích v Karáčí. Jak uvádí blog BMPD, Peking posléze Pákistáncům nabídl další fregaty třídy F-22P ve vylepšené verzi, což však pákistánské námořnictvo odmítlo. Namísto toho projevilo zájem právě o třídu Jiangkai II, kterou využívá čínská armáda.

 

Kromě čínských hladinových plavidel se Islámábád zajímá také o ta podvodní. Podle analytické společnosti Jane’s si Pákistán objednal osm dieselelektrických útočných ponorek třídy Yuan (Type 039A). Čtyři z nich mají Číňané pákistánskému námořnictvu předat do konce roku 2023, čtyři další budou do roku 2028 postaveny v Karáčí.
 

Nová čínská základna na obzoru

Tím ovšem námořní spolupráce mezi oběma zeměmi nekončí. Pekingem prozatím oficiálně nepotvrzené informace naznačují, že se Čína chystá vybudovat novou vojenskou základnu na pákistánském území. Její pravděpodobná poloha ve městě Jiwani je asi 80 km vzdálená od frekventovaného přístavu Gwadar. Dlouhodobou správu tohoto obchodního přístavu má na starosti čínská společnost China Overseas Port Holding.

 

Čínská fregata třídy Jiangkai II

 

Pokud ke zřízení trvalé vojenské přítomnosti skutečně dojde, tak se Pákistán stane teprve druhou zemí na světě, ve které se bude nacházet čínská vojenská základna. Tou první je od loňského srpna Džibutsko. Základna v pákistánském Jiwani by navíc mohla sloužit nejenom čínskému námořnictvu, ale v případě výstavby přistávací dráhy i letectvu.

 

Přístav Hambantota na Srí Lance, jejž si Peking pronajal na 99 let, nelze k vojenským základnám počítat. Tamní vláda totiž přislíbila Indii, že tento přístav čínskou armádou využíván nebude.
 

Malacké dilema

Rostoucí přítomnost Číňanů v Gwadaru a okolí souvisí se snahou Pekingu snížit riziko označované jako „ malacké dilema “. Jeho řešení podle návrhu bývalého čínského prezidenta Hu Jintaa z roku 2003 spočívá v tvorbě alternativních dopravních tras, jejichž pomocí se sníží závislost Číny na lodích přepravujících energetické suroviny přes Malacký průliv mezi Malajsii a Indii.  

 

Jednou z těchto alternativních tras se může stát čínsko-pákistánský hospodářský koridor (China–Pakistan Economic Corridor). Tento projekt v hodnotě desítek miliard amerických dolarů má propojit pákistánský přístav Gwadar s čínským územím suchozemskou cestou. Dosavadní mezivládní dohody počítají s modernizací přístavu a výstavbou vzájemné energetické, silniční a železniční infrastruktury.

 

Čínsko-pákistánský koridor bude ovšem podle současných plánů procházet oblastí Gilgit-Baltistán v Kašmíru, na kterou si dělá nárok jak Pákistán, tak i Indie.

 

Internetové stránky Indian Defence Review uvádějí, že se na pákistánském území nyní nachází asi 30 000 čínských vojáků, jejichž úkolem je ochrana čínských investic, včetně těch v Kašmíru.
 

I pokud tyto infrastrukturní projekty nakonec uskutečněny nebudou, čínský prodej vojenské techniky Pákistánu bude důležité nadále sledovat. Především v Indii zvýší rychlost pronikání Číny do Indického oceánu a jeho strategické důsledky pocit ohrožení. Ta se v reakci možná pokusí o sblížení s USA a dalšími státy, jež čínské ambice sledují s obavami.

 

Čínsko-pákistánské námořní cvičení

 

Pákistánské námořnictvo z pohledu Indie

Ve srovnání s Indií vyžadují pákistánské námořní síly modernizaci a rozšíření. Kamal Alam, britský odborník na Pákistán, považuje roli jeho námořnictva v posledních konfliktech za minimální. Historicky patří k nejslabším složkám pákistánské armády.
 

„V posledních pěti letech se to však mění. Čína rozšiřuje svou podporu. Prodej ponorek bude jejich dosud největším vzájemným obchodem. Námořnictvo se modernizuje, z obranné síly se stává útočná, uvedl Alam pro internetové stránky Defense News. Jakékoliv námořní operace proti Indii budou ovšem nadále záviset na letecké podpoře.“
 

Téměř třetina veškerého čínského vývozu zbraní dnes putuje do Pákistánu, což z něj činí největšího importéra čínských zbraní na světě. Fregaty třídy Jiangkai II pro pákistánské námořnictvo tak představují pouze špičku ledovce vzájemné spolupráce. Jeho budoucí posilování by ale především Indie neměla brát na lehkou váhu.  

 

Peking se vedle narušování amerického vlivu v Pákistánu a v Indickém oceánu snaží vytvořit image alternativní velmoci k USA, jež je schopná řešit jakékoliv bezpečnostní, geopolitické i hospodářské problémy. Do jisté míry se to Číně daří, avšak zároveň si znepřáteluje některé regionální mocnosti, jež její úspěchy vnímají jako hrozbu.


Zdroje: BMPD, DefenseNews, Diplomat, Leadership, IndianDefenceReview, FirstPost, Jane’s   

Nahlásit chybu v článku


Související články

Námořní dron Sea Hunter: Revoluce v námořním válčení

Americká DARPA dokončila vývoj námořního dronu Sea Hunter. K jeho hlavním úkolům patří vyhledávání a ...

Francouzské drony pro ruské minolovky: Další příklad obcházení protiruských sankcí

Pro loďstvo mají moderní minolovky strategický význam. Shozením výbušnin z letounů či helikoptér lze ...

Čína hrozí silou a Tchaj-wan musí zapomenout na nezávislost

V reakci na nedávné manévry čínské armády uspořádá Tchaj-wan začátkem června vojenské cvičení. ...

Tajemství exportního úspěchu francouzských korvet Gowind

Poptávka zemí na Středním východě a v jihovýchodní Asii po korvetách roste. Francouzská společnost ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • pet.rok
  12:41 23.06.2018

  Jirosi: ked tak 60 tis. t, v skutocnosti je Iowa drobcek proti CVN.
  A cena za "dorucenie" municie na pobrezie je radovo nizsia ako u CVN.

  Jirosi: ked tak 60 tis. t, v skutocnosti je Iowa drobcek proti CVN.
  A cena za "dorucenie" municie na pobrezie je radovo nizsia ako u CVN.

 • Jirosi
  20:08 22.06.2018

  Pet.rok: " ad Iowa: jasne bolo to myslene s trochou nadsadzky ako aj nostalgie :). na druhu stranu riadene projektily ci uz plneho kalibru 406mm alebo podkalibrove napr. 305mm (s ...Zobrazit celý příspěvek

  Pet.rok: " ad Iowa: jasne bolo to myslene s trochou nadsadzky ako aj nostalgie :).
  na druhu stranu riadene projektily ci uz plneho kalibru 406mm alebo podkalibrove napr. 305mm (s dalekym dostrelom) by z hladiska celkovej efektivity velmi pravdepodobne 155tky porazili. "

  To máš pravdu. Akorát si zapomněl, že k těm dělům musíš tahat sebou těch 100 000t lodě. Pak už prostě vychází lépe další CVN.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  13:03 22.06.2018

  Shania: ad Iowa: jasne bolo to myslene s trochou nadsadzky ako aj nostalgie :). na druhu stranu riadene projektily ci uz plneho kalibru 406mm alebo podkalibrove napr. 305mm (s ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ad Iowa: jasne bolo to myslene s trochou nadsadzky ako aj nostalgie :).
  na druhu stranu riadene projektily ci uz plneho kalibru 406mm alebo podkalibrove napr. 305mm (s dalekym dostrelom) by z hladiska celkovej efektivity velmi pravdepodobne 155tky porazili.
  Len na okraj: nemci takisto skusali "navalizovanu" pz2000 pre ucely delostreleckej podpory (momentalne ani neviem ako to nakoniec dopadlo) len v daleko skromnejsom prevedeni.
  100% zdielam dannyho nazor v tom ze koncept riadenych projektilov na vzdialenu podporu nema sancu na uplatnenie kym sa nepodari zrazit jednotkovu cenu municie na "rozumnu" uroven, najma ak existuje zivotaschopna alternativa v podobe raketovej vyzbroje a leteckej podpory.

  Co sa tyka poctov jednotiek : ten prave presne ukazuje na pociatocny zamer uplatnenia. blizka podpora lietadlovej lode 3-4 jednotky (burke, ticonderonga) a 1-2 lode ako predsunuta hliadka (Zumwalt).
  Pocet sachiet VLS je 80/96/122 (Z, B, T) co rozhodne nie je u Zum. podstrelene cislo a skladba jednotlivych zbrani je zavisla na konkretnej misii.
  Inac osobne sa mi paci z technickeho hladiska "roztrusene" rozmiestnenie VLS u Zumwalta (myslim ze aj to bolo pricinou preco ma menej "kusov"), co sa tyka bezpecnosti je to idealne riesenie.

  Celkovo zamer programu z mojho pohladu nebol uplne chybny, len prisiel v nevhodnu dobu, hlavny marketingovy tahak (AGS) sa uplne nepodaril technicky ako aj nesplnil dostatocne ulohu v tom aby odlisil Zumwalt od existujucich tried. V skutocnosti mohol byt (ak by sa podarilo vyriesit technicke tazkosti a dokoncit vyvoj aj zo softveroveho hladiska) slusnym krokom vpred ale rovnako by sa mohlo ukazat ze navrh ako taky, alebo niektore komponenty su chybne. to sa uz asi nedozvieme, kedze to odpiskali predcasne.

  danny: cisto elektricky pohon vyzera na prvy pohlad dokonale ked pominieme asi vyssie energeticke straty, tiez by som sa dal na to zlakat. som celkom zvedavy ako si poradia anglicania u QE.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:38 22.06.2018

  danny: pruser to jednoznačně je, to značí už to snížení na 3 lodě, což v podstatě zabilo AGS, kvuli nízké produkci munice --> vysoke ceně. Ted pry bude DDX plnit ASuW roli, ...Zobrazit celý příspěvek

  danny: pruser to jednoznačně je, to značí už to snížení na 3 lodě, což v podstatě zabilo AGS, kvuli nízké produkci munice --> vysoke ceně.

  Ted pry bude DDX plnit ASuW roli, přidají jim SM-6...
  Což mi přijde jako zástěrka, protože tuhle roli může plnit cokoliv co unese protilodni rakety a umi prijimat informace a asi v tom ani nebude moc dobrá..., ale asi nutně potřebují najít nějaké uplatnění...

  Ale netahej do toho technicky stav, to že budou problémy a potrvá roky je vyřešit je uplně normální, obzvlášť s novým typem pohonu a řadou dalších technologii.

  Ty lodě budou těď sloužit k tomu, aby se tohle vychytalo, získali se operační zkušenosti a čekat, až bude k dispozici adekvátní výzbroj, ať už s AGS a nebo bez.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  10:50 22.06.2018

  Shania: ok, špatně jsem se vyjádřil. Vzhledem k zastavení akvizice LRLAP i zrušení programu na případnou modifikaci Excaliburů, protože jednotková cena dosahovala téměř úrovně ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: ok, špatně jsem se vyjádřil. Vzhledem k zastavení akvizice LRLAP i zrušení programu na případnou modifikaci Excaliburů, protože jednotková cena dosahovala téměř úrovně srovnatelné s Tomahawkem, při nižší přesnosti, variabilitě, dosahu, prostě celkové bojové hodnětě.
  Z celého AGS stala balastní zátěž a z Zumwaltu hodně drahý nosič tomahawků. K tomu přetrvávající problémy s pohonem, elektrosoustavou a omezení pro plavbu na otevřeném moři... Na 23 Mld za tři jednotky to považuji za kolosální průser.

  Není to tak, že by přímá palebná podpora přestala být prioritou. Jen dodaný systém není schopen očekávanou úlohu zastat.

  Američani umějí stavět skvělé lodě a mnohem efektivnější jednotky. Jen tady se prostě nepovedlo snad úplně všechno, kromě skvělého marketingu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:50 22.06.2018

  petr.rok: při vší uctě k Iowe, tak to dnes není loď schopná dělat podporu vylodění. Odstřelovat plaže pro připravu, to jo. Poskytovat přesnou palebnou podporu ne. Když nepočítám ...Zobrazit celý příspěvek

  petr.rok: při vší uctě k Iowe, tak to dnes není loď schopná dělat podporu vylodění. Odstřelovat plaže pro připravu, to jo. Poskytovat přesnou palebnou podporu ne. Když nepočítám cenu, tak je tu požadavek na to zůstat za horizontem (i pro zumwalt), což se asi ještě zvýší a na to nemá Iowa dostřel. Samozřejmě pro to můžou vyvinout novou munici a nebo rovnou nová těžká děla... ale pak pokud AGS a zumwalt stali hodně, tak tohle...

  Funkční AGS by byl mnohem učenější systém pro přesnou palebnou podporu.

  Co se týká těch počtu, jen burku je 65/68/77 (aktivní/postavené/panované)
  Tak je vidět, že DD(X) nebyla loď co by měla nahradit DDG.
  DD(X) i když to měla být mnohem schopnější loď pro protivzdušnou obranu (než to ořezali) než je teď, byla vždycky loď postavená okolo AGS pro utočné učely. Na protivzdušnou obranu má i málo VLS a aktuálně tam má jen pár ESSM pro vlastní obranu.

  Absence aegis asi uplně zabila snahu ponechat ji aspoň SM-2 (pry musí mít modifikované střely)

  Měla být původně vyrobena další třída lodí nahrazující asi 20 Ticonderog CG(X) pro protivzdušnou obranu.

  Takže jo, je to všechno dohromady, mise co to mělo plnit přestala být důležitá, změnili se hrozby, bylo málo peněz, USN moc nejde vymyšlení smysluplných požadavků na lodě, atd...Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  00:32 22.06.2018

  Shania: "a hned uvidíš jak moc uloha podpory vylodění ovlivňuje konstrukci" obavam sa ze uvidim len to ako museli upravit kontrukciu ked tam chceli narvat spominane dve 150tky. ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania: "a hned uvidíš jak moc uloha podpory vylodění ovlivňuje konstrukci"

  obavam sa ze uvidim len to ako museli upravit kontrukciu ked tam chceli narvat spominane dve 150tky. postavit lod ktora ich unesie nepotrebuje stat tolko penazi (ked sa na ulohu podpory rozhodnu postavit specializovanu lod) alebo ju mozu dat ako si poznamenal na inu lod ucastniacu sa vylodenia ako San Antonio.
  BTW pre mna osobne su najlepsie lode palebnej podpory vyradene Iowy, proti tomu je pri vsetkej ucte Zumwalt len flusatko :).

  Pre tvrdenie ze Zumwalt bol zamyslany ako uplne nova trieda lodi (prekonavajuca v schopnostiach Burky a Ticonderongy) hovori viacero argumentov:

  1. povodne zamyslany pocet jednotiek 32
  2. vyspely system senzorov PVO a protiraketovej obrany (radary SPY-3 & SPY-4)
  3. zbrusu novy bojovy system (preto nema AEGIS)
  4. velmi nizka uroven radarovej a akustickej signatury

  vsetko toto hovori jasne o tom ze primarnou ulohou bola ochrana zvazov nie z pozicie priameho doprovodu ale z pozicie predsunutych plavidiel
  povedane leteckou terminologiou mala to byt F-35 namornictva

  dovodov preco cely program nakoniec nedopadol podla ocakavania je viacero:
  vysoke naklady na vojenske operacie po roku 2001 a zmeny priorit odcerpali potrebne financie
  prilisne mnozstvo novatorskych rieseni, ktore komplikovalo a predrazovalo vyvojSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:57 21.06.2018

  danny: tomahawky to fakt nezastanou, ty nejsou pro přímou palebnou podporu, ale na strategické cíle. Ale šlo by to vyřešit levněji něčím jako je ze země/moře odpalované SDB 1 a ...Zobrazit celý příspěvek

  danny: tomahawky to fakt nezastanou, ty nejsou pro přímou palebnou podporu, ale na strategické cíle.

  Ale šlo by to vyřešit levněji něčím jako je ze země/moře odpalované SDB 1 a 2.
  A nebo přímo mít větší střelu schopnou odhodit např. 4 SDB a nebo další submunici.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:34 21.06.2018

  skelet: to, co píšeš, se s tím, co jsem psal já, nevylučuje. I kdyby Čína dnes uměla postavit EMALS srovnatelných kvalit, tak jí je loď typu Ford k ničemu. Nemá vycvičené piloty, ...Zobrazit celý příspěvek

  skelet: to, co píšeš, se s tím, co jsem psal já, nevylučuje. I kdyby Čína dnes uměla postavit EMALS srovnatelných kvalit, tak jí je loď typu Ford k ničemu. Nemá vycvičené piloty, zvládnuté provozní předpisy, taktiku nasazení atd... A aktuálně jim stačí občas vystrčit plovoucí letiště do Jihočínského moře nebo někam k Tchaj-wanu. Takže je racionální postavit něco, s čím se naučí a zároveň to splní aktuální taktické požadavky.

  Shania: problém Zumwaltu je v tom, že přes ohromné náklady zdaleka nesplnil očekávání, která na něj byla kladena. Pro podporu vyloďovacích operací z poza obzoru je nakonec nepoužitelný. Kruhová odchylka nábojů s jednotkovou cenou 800 tis. za kus je větší, než se čekalo, rychlost střelby a celková zásoba munice (teď myslím celkově vyrobených 900 ks, tedy 300 na tři plánované ks) dost omezují šanci na smysluplné a efektivní nasazení. Tuto roli nakonec zvládnou stejně draze, ale lépe Tomahawky. Takže z mého pohledu je celý program extrémně nákladnou exhibicí technologické nadřazenosti. Ale práci budou nakonec muset odmakat burky, případně přestavěné antonia.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:12 21.06.2018

  pet.rok: tak samozdřejmě že může fungovat jak skoro plnohodnotný destroyer/cruiser, ale zadej si do googlu zumwalt cutaway a hned uvidíš jak moc uloha podpory vylodění ovlivňuje ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: tak samozdřejmě že může fungovat jak skoro plnohodnotný destroyer/cruiser, ale zadej si do googlu zumwalt cutaway

  a hned uvidíš jak moc uloha podpory vylodění ovlivňuje konstrukci.

  2x AGS je prostě moc těžký systém, který zabírá moc místa.

  Zumwalt navíc není moc využitelný v systému aegis (což by asi šlo upravit, ale díky AGS to nemá význam) a ABM.

  Takže burke fl 3 (už je to taky skoro cruiser) je ok nahrada za míň peněz s AEGIS a ABM schopnostmi, což by zumwalt za vyší cenu nesplňoval.

  Mozná se pak někdy dočkáme nové lodi na jeho trupu.

  Mluví se taky o možnosti využit trup san antonio, což by nebylo od věci an všechny už existující větší plavidla šoupnout aegis a nebo aspon jen vls.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  18:58 20.06.2018

  shania: "zumwalt je postavený pro přímou podporu vylodění" to nie je uplne pravda. tato vlastnost je posilnena (oproti Burku), ale inak je to viac ucelovy torpedoborec (podla ...Zobrazit celý příspěvek

  shania: "zumwalt je postavený pro přímou podporu vylodění"

  to nie je uplne pravda. tato vlastnost je posilnena (oproti Burku), ale inak je to viac ucelovy torpedoborec (podla velkosti skor kriznik) so vsetkym co k tomu patri.
  inak by bola tazko obhajitelna jeho cena

  Burke fl3 je sice "docasne" riesenie ale je velmi dobre mozne ze ich budu desiatky, kym sa vyvinie nahrada. Kedze cinania zacali "sekať" vlastne torpedoborce jak "cvičky" tak je to vcelku pochopitelne.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:16 20.06.2018

  pet.rok: zumwalt je postavený pro přímou podporu vylodění a to je role, která pro USN přestala být důležitá. Role co teď vyžadují by znamenalo přestavbu celé lodi. Burke fl3 je ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok: zumwalt je postavený pro přímou podporu vylodění a to je role, která pro USN přestala být důležitá. Role co teď vyžadují by znamenalo přestavbu celé lodi.

  Burke fl3 je v podstatě stop gap než bude něco nového.Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  12:06 20.06.2018

  KOLT: "Zumwalt, Jaseň, Gotland, ..." hmm ak sa to hodnoti ako sutaz krasy tak potom cina naozaj zaostava a musi este vela popracovat :) Mimochodom, preco potom zrusili americania ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: "Zumwalt, Jaseň, Gotland, ..."
  hmm ak sa to hodnoti ako sutaz krasy tak potom cina naozaj zaostava a musi este vela popracovat :)
  Mimochodom, preco potom zrusili americania Zumwalt a radsej sa vratili k osvedcenemu a modernizovanemu Burku?

  clanek ad poznamka k F-35B: sorry nepozorne som cital text.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:47 20.06.2018

  Danny: nebo to je spíše tak, že s první letadlovkou nemohli nic jiného udělat, protože ji dostali "hotovou". Druhá prostě vznikla reversním inženýrstvím ? ;) zkrátka se nejdříve ...Zobrazit celý příspěvek

  Danny: nebo to je spíše tak, že s první letadlovkou nemohli nic jiného udělat, protože ji dostali "hotovou". Druhá prostě vznikla reversním inženýrstvím ? ;) zkrátka se nejdříve učí chodit, a až pak začnou běhat.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:31 20.06.2018

  Skelet: jo, Čína chce katapult na třetí LL v řadě. První dvě mají plnit podobnou roli, jako Kuzněcov. Předsunutá obrana. S tou další už se chtějí vysírat dál. Takže ano, je to o ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: jo, Čína chce katapult na třetí LL v řadě. První dvě mají plnit podobnou roli, jako Kuzněcov. Předsunutá obrana. S tou další už se chtějí vysírat dál. Takže ano, je to o penězích. Pokud nemáš na expediční mise, nemá smysl investovat do katapultu. Nebo zvažuješ, co je levnější. Jestli katapult, nebo letadlo s přebytkem výkonu.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:23 20.06.2018

  Pokud vím, tak čína svou další letadlovou loď chce postavit s katapulty. Britové chtěli podobné letadlové lodě jako měli předtím, pouze v období roztržky v rámci programu F-35, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vím, tak čína svou další letadlovou loď chce postavit s katapulty.
  Britové chtěli podobné letadlové lodě jako měli předtím, pouze v období roztržky v rámci programu F-35, chtěli nakoupit francouzské Rafale nebo námořní Typhoony. Nicméně kvůli rozpracovanosti QE by předělávka na katapulty stála majlant, tak se na to vybodli.
  Skokanský můstek je levnější na pořízení a provoz. No a zbytek.. se musí obkecat :)Skrýt celý příspěvek

 • danny
  11:03 20.06.2018

  Clanek: katapult je nezbytný, pokud používáš LL jako nástroj projekce síly a potřebuješ, aby ti z paluby startovaly ověšené bombardéry s maximem paliva pro útok na hranici doletu. ...Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: katapult je nezbytný, pokud používáš LL jako nástroj projekce síly a potřebuješ, aby ti z paluby startovaly ověšené bombardéry s maximem paliva pro útok na hranici doletu. Ruská a potažmo dvě čínské LL mají velmi odlišnou doktrínu nasazení. Proto by pro ně byl katapult zbytečný luxus, stejně jako výkonný reaktor.

  EMALS, elektromagnetické výtahy a inovativní systém brzdění jsou sice technologické vychytávky. V současné době se ale u všech high-tech hračiček projevují tak závažné konstrukční pochybení, že nejen snižují bojovou hodnotu. Spíš ji zcela ohrožují. O projektu Zumwalt, který málem rozvrátil bojeschopnost Navy se už nedá mluvit ani jako o pokrokovém projektu udávajícím směr. To byla spíš sabotáž.

  Takže se dá říct, že číňani momentálně udávají směr v racionalitě akvizic. Jak Rusové, tak Američani se momentálně uklidnili s megalomanskými projekty a celkem pokorně se vracejí k osvědčeným koncepcím. Kdo to kdy viděl, aby se Navy koukala po akvizici zahraničního projektu?Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  10:20 20.06.2018

  Kolt: Nesledoval jsem diskuzi, ale Čína udává tón v rychlosti výstavby nových jednotek.coz podle milovníků usnavy je jediné měřítko. Kolik má námořnictvo lodi. Ne, že to je ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:

  Nesledoval jsem diskuzi, ale Čína udává tón v rychlosti výstavby nových jednotek.coz podle milovníků usnavy je jediné měřítko. Kolik má námořnictvo lodi. Ne, že to je jeden nekvalitně vyzbrojený střep za druhým (což us navy plní bezezbytku, ani jejich nejsilnější jednotka si nestoji příliš dobře proti říční korvete jistých vidláků z největší benzínky světa :-)

  Jinak ano, Čína nemá prostě Hugh těch hračky. Jenže, zumwalt je jasně slepá větev.jasan je taky slepá větev. Gotland má zajímavý jen aip, ale jako ponorka nic moc, proti type 212 je to strašná ponorka. Mistral pak neudává nic, je to obyčejná vrtulníková loď s normální technologií, kterou umí udělat cca 15 zemí světa, pokud na by ji chtěli. Ford je zajímavý výbavou, jako loď je to prostě jen kolos. Uměli by ji Finové, Dánové, frantici, Korejci, prostě všichni co umí lodě nad 100 tisíc tun.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:50 20.06.2018

  pet.rok, Clanek myslel F-35C, protože pokud máte katapult, nepotřebujete F-35B, které je proti Céčku prostě ořezané, ovšem i o něco levnější. Jenže F-35B by Británie pravděpodobně ...Zobrazit celý příspěvek

  pet.rok, Clanek myslel F-35C, protože pokud máte katapult, nepotřebujete F-35B, které je proti Céčku prostě ořezané, ovšem i o něco levnější. Jenže F-35B by Británie pravděpodobně stejně kupovala (i když je to otázka), čili by to znamenalo zavádět dva typy.

  O tom, že dnešní stroje dokáží startovat bez katapultu jen s můstkem plně naložené, lze s úspěchem pochybovat. Respektive, při použití skutečně dlouhé dráhy to některé zvládnou. F-35B to zvládne i na relativně krátké dráze, ale jen díky vektorovatelnému tahu a s tím spojenými omezeními vlastního stroje. A ano, různé průzkumné a přepravní letouny katapult potřebují. Čili kdo ho nemá, je v nevýhodě, protože buď je odkázán na vrtulníky nebo musí používat méně výkonné stroje.

  Katapult především umožňuje paralelně startovat z krátké paluby a přistávat na dlouhé. Ale hodí se i možnost poslat do vzduchu 4 letadla zároveň.

  Britské letadlovky by na EMALS musely být zásadně přestavěné. Už v době stavby se uvažovalo, že by se trup upravil na jejich zástavbu, ale zatím by tam nebyly. Nicméně i to se ukázalo jako velice nákladné, čili z toho sešlo. Momentálně je tedy pravděpodobnost katapultu na britských LL limitně blízká nule.
  Mmchd, ono je to také o tom, že RN pojímá letadlové lodě trochu jinak než USN, čili jim provozování F-35B a jednodušší konstrukce vcelku vyhovuje. Ani na ten katapult moc netlačilo.


  Stále ale čekáme na to, v čem Čína udává v námořnictvu tón, kde razí tu cestu. G.R.Ford, Zumwalt, Jaseň, Gotland, Mistral ap., to jsou stroje na špičce. Má Čína jejich obdobu? Reálně, ne na papíře. Nebo dokonce stroje, které jsou lepší?Skrýt celý příspěvek

 • pet.rok
  00:30 20.06.2018

  clanek: v pripade britov ste asi mysleli F-35B. Ono to je s tym katapultom trochu zlozitejsie ako uvadzate. dnesne vykonne stroje (s T/W koeficientom blizkym 1) realne katapult ...Zobrazit celý příspěvek

  clanek: v pripade britov ste asi mysleli F-35B.
  Ono to je s tym katapultom trochu zlozitejsie ako uvadzate. dnesne vykonne
  stroje (s T/W koeficientom blizkym 1) realne katapult nepotrebuju a su schopne vzletu zo skokanskeho mostika v plnom nalozeni. Lietadla ktore katapult bezpodmienecne potrebuju su P-2 a C-2.
  Katapult navyse realne pomaha palubnym operaciam v tom ze umoznuje paralelne startovat z "dlhej paluby" a vyosenia u USS CVN.
  Takze ked sa to spocita a uvazi sa cena tak vcelku chapem preco sa RN (resp. vlada) rozhodla ze si vystacia (zatial) bez katapultu.
  Kedze QE a PoW disponuju elektrickym pohonom (zakladny zdroj plynova turbina + diesel) tak parny katapult neprichadzal realne do uvahy, ale v buducnosti je mozne ze nainstaluju EMALS niekedy v ramci modernizacie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3